Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-03-2019, 17:11   #21
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,081
Thanks: 16,417
Thanked 9,713 Times in 6,567 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shembull tingllimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²²² ²²²²

https://www.youtube.com/watch?v=D7EE5dVtaTY

Ps;

si jmi ?
Skėnderbeu

Shqipja i takon degės ilire tė familjes indo-evropiane languange. Faleminderit pėr fjalėt e bukura

dragoi

Ėshtė e ngjashme me atė rumune

7


poen
poen
il y a 2 ans
+ Niro Leide Rumunėt mund t'i kuptojnė disa fjalė shqiptare nė tė vėrtetė ...

11


dragoi
dragoi
il y a 2 ans
@ Niro Leide shqiptarėt dhe romanėt janė nga paraardhėsit e njėjtė qė flisnin tė njėjtat gjuhė

17


Skėnderbeu
Skėnderbeu
il y a 2 ans
@Scumbag Joker
romanėt janė dacianė dhe shqiptarėt janė ilirė, ata janė si kushėrinjtė e lidhur

45


Elvis Nushi
Elvis Nushi
il y a 2 ans
Faleminderit qė keni marrė kohė pėr tė mėsuar rreth kulturės shqiptare!

39


Rushid Tahiri
Rushid Tahiri
il y a 2 ans
alfabeti shqiptar ka 36 letra

42


KNJpd
KNJpd
il y a 3 ans
Wow, shumė e mahnitshme pėr tė parė njerėzit shqetėsojnė veten me njė gjuhė jashtėzakonisht tė vėshtirė tė tilla si shqip. E gjeta kėtė me tė vėrtetė interesante, mbaj lart punėn e mirė! A e dini shqip tani?

57


Gentian Sota
Gentian Sota
il y a 2 ans
+ KNJpd "shqetėsohet"? Mėsoni njė gjuhė tė re ėshtė e mirė pėr tė gjithė.

7


Arbenita Berisha
Arbenita Berisha
il y a 2 ans
Dikush mė tha se shqipja nuk do tė jetė e rėndėsishme dhe nėse flas anglisht, frengjisht, gjermanisht dhe shqip, praktikisht nuk flas katėr gjuhė, por tre, sepse shqipja ėshtė kaq e parėndėsishme. kjo ėshtė aq e trishtuar njerėzit e shohin atė nė kėtė mėnyrė. Gjuha e tė mėsuarit ėshtė vetėm kaq pasuruese nė tė gjitha llojet e mėnyrave dhe nuk ka rėndėsi se ēfarė gjuhe ėshtė.

9


KNJpd
KNJpd
il y a 2 ans
Kjo nuk ėshtė ajo qė unė do tė thosha unė pajtohem se shqipja ėshtė njė gjuhė shumė e pasur, e thashė nė formė se ėshtė befasuese pėr njė tė huaj qė nuk ka lidhje me zgjedhjen e rastėsishme pėr tė mėsuar gjuhėn shqipe, pėr shkak tė numrit tė vogėl tė folėsve qė ka.

5


Arbenita Berisha
Arbenita Berisha
il y a 2 ans
+ KNJpd ah, unė shoh! Kam takuar njė djalė brazilian kėtu nė Brazil dhe ai gjithashtu foli pak shqiptarė. Kjo shpėrtheu mendjen time!

8


Vanessa Annabelle
Vanessa Annabelle
il y a 2 ans
Nuk ėshtė e parėndėsishme! Ata vetėm thonė se pėr shkak se nuk ėshtė si anglishtja apo spanjishtja qė fliten aq shumė nė tė gjithė botėn! Pėr shkak se ato janė kaq tė zakonshme, shumė njerėz kanė nevojė tė flasin pėr tė pasur punė ose tė jetojnė nė vende tė caktuara.

3


koprivaqi
koprivaqi
il y a 2 ans
Kush ėshtė ky djalė?
e mallkuar se ēfarė prezantimi i mirė i bėri ai, gjithmonė kam dashur tė di se cilat grupe tė tjera etnike dhe etnike mendojnė pėr gjuhėn shqipe?

20


GAMER FOREVER
GAMER FOREVER
il y a 2 ans
Po ėshtė e vėrtetė ėshtė gjuha shumė e vjetėr.

23


Ludendorff
Ludendorff
il y a 2 ans
Fjalėt janė shumė tė drejtpėrdrejta sapo tė mėsosh alfabetin dhe si tė shprehe letra individuale. Gramatika nga ana tjetėr ėshtė me tė vėrtetė e vėshtirė, sidomos pėr folėsit e gjuhės amtare

26


Biena Veselaj
Biena Veselaj
il y a 2 ans
Si shqiptarė kjo ėshtė shumė qesharake, ėshtė brutalisht e vėrtetė. O zot!

50


Angrybirds S
Angrybirds S
il y a 2 ans
Ai erdhi nga ilirėt: /

64


Luftėtar ilir
Luftėtar ilir
il y a 1 an
Shqipja ėshtė Dorian, ilirėt, Chaonians dhe Spartans folėn kėtė gjuhė.

13


azir klobucista
azir klobucista
il y a 2 ans
Njerėzit e varfėr kanė tendencė tė kenė unike.

16


ERJON RONI
ERJON RONI
il y a 2 ans
Faleminderit njeri pėr komentet tuaja tė ndershme

7


Klevi Cela
Klevi Cela
il y a 2 ans
respekt

7


Taekooks Kid
Taekooks Kid
il y a 2 ans
Unė nuk dua tė them as fyese ndaj shqiptarėve, por shqipja ėshtė njė gjuhė e vėshtirė pėr njerėzit qė nuk hanė shqip dhe nuk pėrdoren aq shumė, nėse nuk keni lidhje nė Shqipėri apo nė njė person shqiptar nuk mendoj se ėshtė shumė e rėndėsishme pėr tė mėsuar atė sigurisht nėse e gjeni interesante im dhe askush nuk ju ndalon unė thjesht dua tė them se ėshtė super e vėshtirė


Im shqiptar dhe unė fjalė pėr fjalė nuk mund ta mėsojmė gramatikėn nė mėnyrė perfekte

Unė nuk doja tė trembem askėnd btw nėse doni tė mėsoni se sa t'ju falėnderoj pėr interesimin e gjuhės sonė
*
7


Liv L
Liv L
il y a 2 ans
Shumė tė huaj nė tė vėrtetė po shkojnė atje dhe jetojnė nė Shqipėri, ose kanė shqiptarė pėr grua ose burrė, kėshtu qė duan tė mėsojnė gjuhėn pėr tė komunikuar me familjen e tyre tė re dhe t'i paguajnė respekt. Ka arsye tė vlefshme pse dikush do tė mėsonte gjuhėn!

8


ISHD ISHDINA
ISHD ISHDINA
il y a 2 ans
Ka fjalė nga tė gjitha moshat iliriane nė latinisht, sllave deri nė turqisht, nė fjalė tė reja angleze. E saj kaq e vjetėr se ajo mund tė pėrkulem nė soo shumė mėnyra. Ju mund tė kėrkoni njė gotė uji si 30 mėnyra tė ndryshme. Ju keni edhe njė mėnyrė pėr tė folur nėse moti nuk ėshtė i kushtėzuar pėr tė folur, gjuhėn e syve, nėnshkrimin fizik dhe duket se tė gjitha gjuhėt e tjera nė Evropė kanė lindur nė Shqipėri.

10


Maanuve
Maanuve
il y a 2 ans
A janė iliriane me origjinė trake? Vetėm njė pyetje e rastėsishme ...ISHD ISHDINA
ISHD ISHDINA
il y a 2 ans
Ilirėt dhe trakėt ishin si norvegjezėt dhe suedezėt. Ose gjermanėt dhe austriakėt. Ju merrni domethėnie. Pėr kėtė arsye ju keni fjalė romane shumė tė ngjashme me fjalėt shqiptare, meqė ishin fqinjė para se fiset slaviste tė emigronin nga Rusia dhe u ndanė dhe u vendosėn ndėrmjet kėtyre kombeve tė mėdha
Fiset SLLAVE nuk kane emigruar nga Rusia por nga Kina.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur