Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-03-2019, 09:46   #21
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,763
Thanks: 247
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Si u shartuan fjalet greke ne gjuhet europiane ?1528

__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-03-2019, 13:26   #22
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,424
Thanks: 21
Thanked 185 Times in 153 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si u shartuan fjalet greke ne gjuhet europiane ?

Kreksi, po paske humbur kohen kote more djale, pa le, na e humbe edhe neve, lexo e lexo, kaloi tema nga nje pretendim ne nje tjeter.
E nise me nje thenie qe ēuditi ter boten; greqishtja i ka dhene frengjishtes shume fjale, apo e thene me fjale te tjera, frengjishtja ka marre shume nga greqishtja.
Nje budedallik me brire, apo si i thone, Bullshit.
sepse dihet boterisht qe baza e frengjishtes eshte italishtja dhe baza e italishtes eshte etruskishtja dhe diē me pak edhe latinishtja.
dhe ketu, ēdo sforcim i joti per te thene te kunderten, bie ere amatorizmi.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 09:57   #23
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,763
Thanks: 247
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Si u shartuan fjalet greke ne gjuhet europiane ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pjer Thomas Shiko postimin
Kreksi, po paske humbur kohen kote more djale, pa le, na e humbe edhe neve, lexo e lexo, kaloi tema nga nje pretendim ne nje tjeter.
E nise me nje thenie qe ēuditi ter boten; greqishtja i ka dhene frengjishtes shume fjale, apo e thene me fjale te tjera, frengjishtja ka marre shume nga greqishtja.
Nje budedallik me brire, apo si i thone, Bullshit.
sepse dihet boterisht qe baza e frengjishtes eshte italishtja dhe baza e italishtes eshte etruskishtja dhe diē me pak edhe latinishtja.
dhe ketu, ēdo sforcim i joti per te thene te kunderten, bie ere amatorizmi.
me vjen keq por mendoj se ndoshta s'jemi kuptua si duhet ?
Jo vetem se jane nxjerrur fjalet prej greqishtes tuj i perzgjedhur sipas deshires dhe tingllimit por edhe jane shartua fjalet greke ne fringjishten (valone belge) qe ka mjaftua vetem gerrma e pare te fshihet dhe fjala e re ne frengjishte ishhte e pamujtur te diktohet....
Per ēfare arsyeje ?
Per ti ikur latinishtes e cila ne shekullin XVI behej e demoduar: jashte mode duhej bere diēka te re !

Te marrim fjalen "PISTOLET" keshtu shkruhet ne franke por lexohet "'pistole''' kurse ne shqipe perfundon me "t" jep nje shtes te kajshme, por kjo fjale per "pistoleten" vjene prej nje vendi ne Itali,
"fijorente" (Florence)punohej artizanati i armeve metalike, "pistojeres"(Pistolieres) pistolet (pistole' -pa "t")

ose shembulli tjjeter; duhej eliminohej nje shkronje ose te shtohej si te rasti " ekol" "ecole" nga "skolla" ose "etyd" nga " studie" (etydj) ose "estomak"per "stomak" pra behej qellimishtky ndryshim i frengjishtes nga grekishtja tuj e eleminue latinishten e cila deri ne kete shekullin XVI ishte baza e frengjishtes, erdhi nje mod e re pre ndryshim krejt thjeshte permes nje fletores dhe pendles u bene keto ndryshim apo shartime!

Njesoj u ben edhe per shqipen, (mos ta rrisim menen) krejt ka dal prej majes se lapsit /penles, si fjala "fajtor" e cila rrjedh permes "kombinimi" te dy fjalve; " faj" (faille, fisure, anomali) plasa, plasaritje, prishje, dhe fjala "tor" "tord" (sa fjala ketu si shkruhet permes rregullave te frangjishtes por; ēfare zani del prej gojes )...pra kemi "faj&tor" ose "gu& shije" (gusije) 'shije' barabart me "dhi" "sije" e ne dalmate "jesi" ("jesi dobro" a je mire) pastaj keta emra te vendeve behen fjale te kuptueshme mes frankes e shqipes dhe dalmates si;
"Peē" (shporet/ kaftorr/ shtuf, prmes emrave te vendeve;
"Stupeē" (shtuf&peē) nxen& pjek, Peē-Stupeē-Peēin (Peje-Stuf-Peēin-Shtupeē)
ndrrimi tipografik eshte i thjeshte; njesoj edhe per emrin "Gege" qe vjen si rezultat i ketyre manipulimeve
permes shkronjave te dalura prej shtypshkronjes, perpara ska pas te shenume kurre as me dore as ne greke as ne latine emri "gege " & toske" (toxide) por eshte aarritur permes ketij manipulimit si grekishtja ne franke; nga "siege" qe do thote "krye-qendra" (froni karrika) qe shkruhej keshtu dhe botohej ne libra pas shekullit XVI ne imprimerit/ shtypshkronjet keto shkronja te habitshme" f" ishte si "s" si pershembul po e shkruajmi "fishta" (fifta) del guptimi (sista) (shishta) ose "shifta" njesoj edhe fjala; "siege" (fiege) behet "Gege" tuj u kombinue "f&i" apo"si" behet "G" e madhe nen ombrellen e "fi" si ketu;

DULCIGNO & DOLCIGNO
Olchinium Olcinium Vlcinium ville de l ancienne Illyrie aujourd hui de la haute Albanie de la dépendance du Turc Elle eft fituée ""fitue" lind fjala "ktu" fur/syr le bord de la mer Adriatique avec un chāteau & un bon port prčs l embouchure du Drin Pline Ptolémée Tite Live &c font mention de cette ville qui a été le fičge Gége d' un évźque suffragant d 'Antivari ...ne disa raste ne "fief" vend kryesor ēendra:Qendra ...ne disa raste "rrethimi"!
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kreksi : 28-03-2019 nė 11:49
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2019, 22:11   #24
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,763
Thanks: 247
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Si u shartuan fjalet greke ne gjuhet europiane ?

Deformimet e emrave te vendeve(toponimet) si "kosov" "sarajev" "albani" etj,
si kaluan nder shekuj deri tek emri qe mbajne sot ?

Šabac (Шабац) ska llogari as kurrfare interesi qe te shkruehet me alfabetin shqipe ne studime linguistike, pra duhet te shkruhet ose me alfabetin dalmatine/raguziane ose greke ! ship "zh" "sh" "th"" "dh" "gj" "xh" ska kurrfare interesi ma, tjeter eshte kur shkruan poezi a romane por ne gjuhesi shqipja sharron me kete alfabet te mbrapsht qe na u eshte imponua ne demin tone !

KASSOVIVM = Kosova, qe ne realitet ska "sovo" as ""ko" por
"KAS SOUJUM" (kasujumi)(kazhuju mi) e jo "kosovo" as "kasova" ....per arsyen se "V" e asaj kohes numrohej si "U" deh "I" si J !
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg KASSSOVVVVVIUM.jpg (22.8 KiloByte, 23 shikimet)
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kreksi : 29-03-2019 nė 22:14
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2019, 22:55   #25
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,763
Thanks: 247
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Si u shartuan fjalet greke ne gjuhet europiane ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
me vjen keq por mendoj se ndoshta s'jemi kuptua si duhet ?
Jo vetem se jane nxjerrur fjalet prej greqishtes tuj i perzgjedhur sipas deshires dhe tingllimit por edhe jane shartua fjalet greke ne fringjishten (valone belge) qe ka mjaftua vetem gerrma e pare te fshihet dhe fjala e re ne frengjishte ishhte e pamujtur te diktohet....
Per ēfare arsyeje ?
Per ti ikur latinishtes e cila ne shekullin XVI behej e demoduar: jashte mode duhej bere diēka te re !

Te marrim fjalen "PISTOLET" keshtu shkruhet ne franke por lexohet "'pistole''' kurse ne shqipe perfundon me "t" jep nje shtes te kajshme, por kjo fjale per "pistoleten" vjene prej nje vendi ne Itali,
"fijorente" (Florence)punohej artizanati i armeve metalike, "pistojeres"(Pistolieres) pistolet (pistole' -pa "t")

ose shembulli tjjeter; duhej eliminohej nje shkronje ose te shtohej si te rasti " ekol" "ecole" nga "skolla" ose "etyd" nga " studie" (etydj) ose "estomak"per "stomak" pra behej qellimishtky ndryshim i frengjishtes nga grekishtja tuj e eleminue latinishten e cila deri ne kete shekullin XVI ishte baza e frengjishtes, erdhi nje mod e re pre ndryshim krejt thjeshte permes nje fletores dhe pendles u bene keto ndryshim apo shartime!

Njesoj u ben edhe per shqipen, (mos ta rrisim menen) krejt ka dal prej majes se lapsit /penles, si fjala "fajtor" e cila rrjedh permes "kombinimi" te dy fjalve; " faj" (faille, fisure, anomali) plasa, plasaritje, prishje, dhe fjala "tor" "tord" (sa fjala ketu si shkruhet permes rregullave te frangjishtes por; ēfare zani del prej gojes )...pra kemi "faj&tor" ose "gu& shije" (gusije) 'shije' barabart me "dhi" "sije" e ne dalmate "jesi" ("jesi dobro" a je mire) pastaj keta emra te vendeve behen fjale te kuptueshme mes frankes e shqipes dhe dalmates si;
"Peē" (shporet/ kaftorr/ shtuf, prmes emrave te vendeve;
"Stupeē" (shtuf&peē) nxen& pjek, Peē-Stupeē-Peēin (Peje-Stuf-Peēin-Shtupeē)
ndrrimi tipografik eshte i thjeshte; njesoj edhe per emrin "Gege" qe vjen si rezultat i ketyre manipulimeve
permes shkronjave te dalura prej shtypshkronjes, perpara ska pas te shenume kurre as me dore as ne greke as ne latine emri "gege " & toske" (toxide) por eshte aarritur permes ketij manipulimit si grekishtja ne franke; nga "siege" qe do thote "krye-qendra" (froni karrika) qe shkruhej keshtu dhe botohej ne libra pas shekullit XVI ne imprimerit/ shtypshkronjet keto shkronja te habitshme" f" ishte si "s" si pershembul po e shkruajmi "fishta" (fifta) del guptimi (sista) (shishta) ose "shifta" njesoj edhe fjala; "siege" (fiege) behet "Gege" tuj u kombinue "f&i" apo"si" behet "G" e madhe nen ombrellen e "fi" si ketu;

DULCIGNO & DOLCIGNO
Olchinium Olcinium Vlcinium ville de l ancienne Illyrie aujourd hui de la haute Albanie de la dépendance du Turc Elle eft fituée ""fitue" lind fjala "ktu" fur/syr le bord de la mer Adriatique avec un chāteau & un bon port prčs l embouchure du Drin Pline Ptolémée Tite Live &c font mention de cette ville qui a été le fičge Gége d' un évźque suffragant d 'Antivari ...ne disa raste ne "fief" vend kryesor ēendra:Qendra ...ne disa raste "rrethimi"!
«*Otese nas, Koji jesi nebesih, svetisee ime tvoje*;
Pridji Kraljefsevo tvoje, Budi volja tvoja kako na nebu, ta koja na zemlji, Kruh nas svak danji daj nam danas, I odpusti nam duge nase*;;;;
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg LANG DALMATE.jpg (23.0 KiloByte, 23 shikimet)
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kreksi : 29-03-2019 nė 23:09
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2019, 16:54   #26
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,763
Thanks: 247
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Pėrgjigje e: Si u shartuan fjalet greke ne gjuhet europiane ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
«*Otese nas, Koji jesi nebesih, svetisee ime tvoje*;
Pridji Kraljefsevo tvoje, Budi volja tvoja kako na nebu, ta koja na zemlji, Kruh nas svak danji daj nam danas, I odpusti nam duge nase*;;;;
《 Oce /otac (Ati jon) koji se visi nebu (qe je ngritur nalt n qiell )....
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2019, 17:02   #27
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,763
Thanks: 247
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Pėrgjigje e: Si u shartuan fjalet greke ne gjuhet europiane ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
«*Otese nas, Koji jesi nebesih, svetisee ime tvoje*;
Pridji Kraljefsevo tvoje, Budi volja tvoja kako na nebu, ta koja na zemlji, Kruh nas svak danji daj nam danas, I odpusti nam duge nase*;;;;
《 Oce /otac (Ati jon) koji si nebesi (qe je ne qiell ) seti se ime tvoje (kujtoje emrin tende )...(kurse te Buzuku shohim ''B.C. '' shkurtes qė interpretohet si : ''B-e C -o '' besone virtyt tend Zot '' ....krejt e grrithne fallcifikim !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2019, 17:03   #28
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,752
Thanks: 7,064
Thanked 8,315 Times in 5,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si u shartuan fjalet greke ne gjuhet europiane ?

kreks ke fillu me fol me vete?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2019, 17:50   #29
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,763
Thanks: 247
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Pėrgjigje e: Si u shartuan fjalet greke ne gjuhet europiane ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
kreks ke fillu me fol me vete?
Super qe erdhe,
Po-pi flas zidit. .../mūrit. ...!
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Tags
franke, frenge, gjuha, greke, shqipe

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur