Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-03-2019, 10:40   #1
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Leksiku i Marko Boēarit; greqishte -shipe

Ne vitin 1926 u botua per here te pare leksiku i Boēarrit mirepo teper i rralle ose i harruar fare nga gjuhetaret, Pse ?

Athua vetem se ishte pjese e ketij programi edhe Pukevilli ?

Dihet mire qendrimi i Pukevillit per shqipen dhe shqiptaret, asnjeri se ka kaluar kohen me shume se ai ne mesin e shqiptareve, 15 vite , po pse t'ia kami aqe inati ?
Po as Eric Hamp s'eshte treguar me i ashper ndaj gjuhes shqipe se sa Pukvilli, jane dy kolos vertete te mdhenje te njohjes dhe problematikes se gjuhes shqipe te cilet na e kane thene qe te dy shpluar se;
"....mos kujtoni se gjuha shqipe eshte me e vjetra gjuhe e europes"
Poashtu edhe Hamp na e ka terhjekur vrejtjen, pothuajse na dha "ultimatum" ose te dilet meprova konkrete hera tjera ne konferenca ose mos te dalin ma meperralla "jo bala" jo baloshi" etj;

Pra ky leksik i shkruar nga dora vete e Marko Boēarit para Pukevillit eshte nje thesar i vertete i rrenjeve te gjuhes shqipe !

ps; para ca vitesh kam konsultua dorshkrimet e Pukevillit, letrat e tij ku flete per mikpritjen shqiptare "si zakonishte" ku thote se "i falenderohet ketij populli, ma kane hapur deren ne ēdo raste, me kane rrespektuar,mekane mundessuar karrieren qe sot kamne bote si konsull i Napoleonit ne mesine shqipptareve, mirepo, me duhet te theme mendimin tim,sa i perkete gjuhes shqipe (schcype) per te cilen shpejte eshte perhapur ideja prej Lejbnicit, i cili ne vende se te zbardhte drite mbi kete problemin e gjuhes shqipe, ai shkon e i drejton te gjithe studiuesit kah rruga e gabueshme....!

Edhe Pukevilli, njesoj si dhe Ismajl Qemajli, mbanin doren e majte ne gjoksin majtas prane zemres, athue pse ?Ky ketu poshte eshte ne dorshkrim leksiku i Marko Boēarit ( Bibliotheque Nationale de France)

__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kreksi : 08-03-2019 nė 11:11
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2019, 11:16   #2
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Leksiku i Marko Boēarit; greqishte -shipe
Me zhvillimin e teknologjis e informatikes numerike te sotme sot do kishim patur mundesi te nxjerrim leksikun e Boqarit me ngjyra ne njeren ane orogjinali dhe ne tjetren perkthimi grekishte shqip, mendoj se editoreet e sotem kane aftesi dhe buxhet ta shtypin kete veper te madhe !
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 02-Copy (3) of IMG_0540.jpg (23.5 KiloByte, 47 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg 05-Copy (3) of IMG_0543.jpg (22.0 KiloByte, 48 shikimet)
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kreksi : 08-03-2019 nė 11:23
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2019, 11:23   #3
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,250
Thanks: 1,423
Thanked 2,363 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Leksiku i Marko Boēarit; greqishte -shipe

Citim:
Citim:
[I]Edhe Pukevilli, njesoj si dhe Ismajl Qemajli, mbanin doren e majte ne gjoksin majtas prane zemres, athue pse ?[/I
]
Tė djathtėn nė anėn e majtė...
Po... mos vuanin nga zėmra tė dy....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2019, 11:32   #4
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Leksiku i Marko Boēarit; greqishte -shipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
]
Tė djathtėn nė anėn e majtė...
Po... mos vuanin nga zėmra tė dy....
haahaa, bukur !
Por jo, eshte diēka tjeter..... ke degjuar per "fromasonet " ?
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2019, 11:36   #5
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,250
Thanks: 1,423
Thanked 2,363 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Leksiku i Marko Boēarit; greqishte -shipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
haahaa, bukur !
Por jo, eshte diēka tjeter..... ke degjuar per "fromasonet " ?
Pse fremason jam dhe unė....?
Ashtu e mbaj dhe unė....
pse me Sorosin kanė qenė edhe kėta?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2019, 13:50   #6
nghi ngo
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,142
Thanks: 1,858
Thanked 783 Times in 567 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 79
nghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Leksiku i Marko Boēarit; greqishte -shipe

Ca lidhje kishte leksiku me doren e djathte majtas?
nghi ngo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2019, 14:46   #7
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,250
Thanks: 1,423
Thanked 2,363 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Leksiku i Marko Boēarit; greqishte -shipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga nghi ngo Shiko postimin
Ca lidhje kishte leksiku me doren e djathte majtas?
Ėshtė shkruar me dorėn e djathtė ndoshta?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2019, 22:26   #8
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Leksiku i Marko Boēarit; greqishte -shipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga nghi ngo Shiko postimin
Ca lidhje kishte leksiku me doren e djathte majtas?
ta gjetem edhe nje tjeter me doren e djathte n'gji te majt....a don ma ?

Qe ne fillim te kesaj teme e spjegova kjart problematiken e gjuhes shqipe, e spjegova se si u shkrua ky leksik greke shqipe nga Marko Boēari me porosin e Pukevillit
gjate qendrimit ne Korfuz, ēka t ju themetjeter ?....tani do me pyeish se, "ēfare lidhje paska Ismajl Qemaji me Pukevillin tani edhe me Sorosin e tj...s'mund ti knaqim te gjithe me pyetje pergjigjie si ne kviz;;;;ai qe e kupton se ēka desha te theme mire ;;;sa faji askujt !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kreksi : 08-03-2019 nė 22:35
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2019, 23:46   #9
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,517
Thanks: 15,942
Thanked 13,460 Times in 8,526 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 720
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Leksiku i Marko Boēarit; greqishte -shipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Pse fremason jam dhe unė....?
Ashtu e mbaj dhe unė....
pse me Sorosin kanė qenė edhe kėta?
Ke shokė ke, ke kashtėn.


Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2019, 00:22   #10
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,197
Thanks: 157
Thanked 983 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Leksiku i Marko Boēarit; greqishte -shipe

"Fjalori i Marko Bocarit", 2007 Shtypshkronja Arberia, Perkthim i Niko Stylos

E kam nje kopje te librit.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2019, 18:07   #11
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Pėrgjigje e: Leksiku i Marko Boēarit; greqishte -shipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
"Fjalori i Marko Bocarit", 2007 Shtypshkronja Arberia, Perkthim i Niko Stylos

E kam nje kopje te librit.
Super ZET !
Te lutemi, na e sjellni ketu fillimin nė imazhe faleminderit !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2019, 18:10   #12
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Pėrgjigje e: Leksiku i Marko Boēarit; greqishte -shipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ke shokė ke, ke kashtėn.


Duhej ta kėtė futur doren e djathte nė gji n'en xhaket. ...lol .,,,,,perjashtohet sa iluminates
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-03-2019, 10:18   #13
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Leksiku i Marko Boēarit; greqishte -shipe=GRUJA SULIJOTE= 1812=GJIROKASTRA= 1812
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur