Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-08-2019, 19:11   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,143
Thanks: 8,172
Thanked 3,746 Times in 1,996 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gjuha shqipe zgjon interesimin e studiuesve nga e gjithė bota


Profesoresha e gjuhės shqipe nga Rusia

Kristina Kushlova nga Bullgaria ėshtė pėr herė tė parė nė Prishtinė. Ajo po ndjek ligjėratat nė Seminarin Ndėrkombėtar pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare. 23-vjeēarja qė studion gjuhėt ballkanike nė Universitetin e Sofjes, thotė se ėshtė e dashuruar nė letėrsinė shqiptare.
Ajo thotė pėr Radion Evropa e Lirė se gjuha shqipe ėshtė shumė interesante sepse dallon shumė nga gjuhėt tjera, por nė tė njėjtėn kohė ėshtė shumė e ngjashme me gjuhėt e tjera.
“Nė fakt unė fillova tė mėsoj gjuhėn shqipe shumė vone sepse mėsoja tė tri gjuhėt rumanisht, greqisht dhe shqip nė tė njėjtėn kohė dhe nuk kisha kohė t’i mėsoj tė gjitha. U takova pastaj me shqiptarėt dhe e pash sa njerėz tė mirė janė dhe doja tė di mė shumė pėr kulturėn edhe gjuhėn”, tha ajo.
Kristinės dhe shumė studentėve tė tjerė qė kanė ardhur pėr tė mėsuar gjuhėn shqipe, po u ligjėron profesoresha nga Rusia Maria Morozova, e cila ligjėron gjuhėn shqipe nė Universitetin Shtetėror tė Shėn Petersburgut nė Rusi.
Pėr dallim nga studentėt, pėr Marian kjo ėshtė hera e dhjetė qė ėshtė pjesė e seminarit.
Ajo tregon pėr Radion Evropa e Lirė se si kishte filluar lidhjen e saj me gjuhėn shqipe dhe kulturėn shqiptare. Pėr herė tė parė e kishte dėgjuar gjuhėn shqipe nga shqiptarėt e Ukrainės dhe pastaj kishte filluar tė studionte pėr tė zotėruar shqipen qė e flet sot.
“Gjuha qė flitet ka shumė variante, kultura ka shumė variante, edhe ushqimet, edhe kostumet, dhe kjo gjithmonė mė habitė. Kam shumė qejf tė studiojė edhe gjuhėn edhe kulturėn. Mė intereson mė shumė jeta familjare, jeta shoqėrore. Pėr marrėdhėniet farefisnore, pėr institutin e martesės. Mė pėlqen si ekziston ky institut edhe pavarėsisht nga zakoneve tė reja, doket dhe zakonet e veēanta tė shqiptarėve qė mė pėlqejnė”, tha Morozova.
Profesoresha nga Rusia e adhuron jugun e Shqipėrisė dhe qytetin e Prizrenit nė Kosovė, qė janė edhe rekomandimet kryesore qė kjo i ka pėr miqtė e saj qė dėshirojnė tė vizitojnė Kosovėn dhe Shqipėrinė.
“Kur shkova (erdha) pėr herė tė parė nė Ballkan, Kosovė-Shqipėri, madje mamaja ishte e lumtur qė do tė shoh njė vend kaq interesant. Miqtė pėr shembull, janė tė interesuar pse e studioj njė gjuhė kaq tė rrallė, njė kulturė kaq tė rrallė. Shumė herė mė pyesin diēka pėr shqiptarėt, pėr Shqipėrinė, a mund tė shkojmė ne nė Shqipėri?- A mund ta vizitojmė edhe Kosovėn?- Ēfarė mund tė shohim?- Dhe gjithmonė u tregoj me shumė qejf”, tha Morozova.

Rina Asani, e cila ėshtė vullnetare nė kėtė seminar, thotė pėr Radion Evropa e Lirė se ligjėratat e kėtij seminari, janė mundėsi shumė e mirė pėr studentėt e huaj qė tė njohin gjuhėn dhe kulturėn shqiptare.
“Nė seminar studentėt do ta mėsojnė gjuhėn shqipe nėpėr kurse tė gjuhės tė cilat mbahen nga mėsimdhėnės nga Kosova dhe Shqipėria nė bashkėpunim. Po ashtu kemi ligjėrata nga profesorė tė nderuar tė gjuhės shqipe, diskutime, tryeza, referime, ka edhe promovime tė librave tė ndryshėm. Nė vikende i kemi ekskursionet, ku studentėt e huaj shėtisin nėpėr gjithė Kosovėn dhe kanė mundėsi t’i shohin bukuritė e shtetit tonė”, tha Asani.
Nė Seminarin e 38-tė Ndėrkombėtar pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare, po marrin pjesė rreth 70 studentė nga e mbarė bota. Seminari do t'i vazhdojė punimet deri mė 30 gusht.
___________________________________________
https://www.evropaelire.org/a/gjuha-.../30121184.html
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur