Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare > Shkrimtarėt Shqiptarė

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-05-2010, 18:02   #1
SmiLey
Only God Can Judge Me!
 
Avatari i SmiLey
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: Negli occhi suoi! ♥ ♥
Posts: 1,288
Thanks: 0
Thanked 15 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
SmiLey ėshtė nė rrugė tė mbarė
Jeronim De RadaHistoria e arkivės sė Jeronim De Radės qė u zbulua nga njė letėr e nipit tė tij drejtuar shtetit shqiptar i cili nuk u interesua nė ato kohė pėr rimėkėmbjen e shtėpisė sė rrėnuar tė De Radės. Pikėrisht aty ndodhej ky arkiv.

Dorėzimi i dorėshkrimeve nė Akademisė Mbretėrore Italiane. Vetėm pas shumė vitesh, shteti shqiptar do tė siguronte kėtė pasuri tė De Radės

Nė 100- vjetorin e vdekjes sė rilindasit, kėto dorėshkrime e letėrkėmbime janė vendosur nė njė ekspozitė100 vjet pas vdekjes sė De Radės studiues tė shumė janė mbledhur tok nė njė konferencė pėr tė diskutuar gjatė pėr veprėn e tij, mbi pozicionin e tij nė jetėn shoqėrore e politike tė kohės, mbi gjurmėt e thella qė ai vendosi nė letėrsinė shqipe, etj. Studiuesi Alfred Uēi ka mbajtur kumtesėn “Profeti i poezisė dhe i mendimit shqiptar” , Kristaq Jorgo ka mbajtur kumtesėn “Si lindi njė letėrsi kombėtare: Jeronim De Rada”, Gjovalin Shkurtaj “Gjuha dhe shpirti i arbrit nė veprėn e De Radės”, Ali Aliu me “Universi i “Milosaos”, Klara Kodra “De Rada, midis traditės dhe modernitetit”, Shaban Sinani ka mbajtur kumtesėn “Kulti i epopesė tek De Rada”, Ali Xhiku “De Rada nė mungesat e studimeve pėr tė” dhe Nevila Nika me “Fondi i De Radės, burim parėsor pėr studimin e Rilindjes Kombėtare”.
Alfred Uēi ėshtė ndalur mė shumė nė veprėn e botuar sė fundmi tė De Radės “Parime tė estetikės”, pėrgatitur pėr botim nga vetė studiuesi. “Jeronim Derada i mirėnjohur si pėrfaqėsues i parė i poezisė moderne shqipe, themelues i letėrsisė romantike shqipe me librin “Principi di Estetica”, paraqitet nėpėrmjet kėtij libri edhe si lėvrues i estetikės teorike”,- tha Uēi. Sipas tij, ky libėr mbėshtetet mbi baza tė forta filozofike, mbi pėrvojat e historisė botėrore tė estetikės, dhe tė letėrsisė dhe arteve.
Ndėrsa dr. Shaban Sinani, nė kumtesėn e tij tha se “Letėrsia shqipe ėshtė sunduar pėr afro njė shekull prej kultit tė epopesė. Shkrimtarėt e mėdhenj rilindas e shihnin veten pėrgjegjės ndaj epopesė kombėtare. Nga kjo pėrgjegjėsi lindėn vepra tė rėndėsishme prej mė tė mėdhenjve tė letrave shqipe, duke filluar qė nga Jeronim De Rada , Naimi e deri tek Fishta.” Mė tej ai tha se “Kulti i epopesė tek De Rada ėshtė pjesė e mitit tė sė shkuarės, e hyjnizimit tė “motit tė madh”. Nėse kjo ēėshtje do tė shihej nė mėnyrė teknokratike, atėherė do tė duhej tė pranohej se romantizmi i De Radės ėshtė romantizėm prapavajtės. Karakterizimi teorik i romantizmit si drejtim dydegėsh, futurist-utopik dhe retrospektiv, do tė bėhej pengesė pėr tė kuptuar nė tėrėsi veprėn e tij”. Mė tej nė kėtė konferencė ėshtė diskutuar edhe mbi pikėpamje tė tjera tė veprės sė De Radės, si dhe ėshtė hapur njė ekspozitė me dorėshkrime dhe letėrkėmbime origjinale tė De Radės nga Arkivi Qendror Shtetėror. Mbi kėtė arkiv tė De Radės ka folur nė kėtė konferencė dr.Nevila Nika.

Udhėtimi i vėshtirė i arkivit tė De Radės
“Arkivi i Jeronim De Radės bėn pjesė nė ato arkiva personale, qė janė njė minierė ari pėr tė gjithė studiuesit e Rilindjes Kombėtare Shqiptare”, – kėshtu bėri tė ditur studiuesja Nevila Nika, e cila foli nė kėtė pėrvjetor pėr “Arkivi i Jeronim De Radės,- burimi parėsor pėr studimin e Rilindjes Kombėtare”. Nė kėtė kumtesė ajo foli me hollėsi pėr kėtė arkiv si dhe pėr rrugėn qė i ėshtė dashur tė ndjekė ai qė prej kohės sė vėshtirė kur shtėpia e De Radės ishte nė gjendje shumė tė keqe. Sipas saj, njoftimi i parė, pak a shumė zyrtar pėr ekzistencėn e kėtij arkivi na e pėrcjell njė letėr e nipit tė De Radės, i quajtur Zef De Rada, ose Xhuzepe mė 14 korrik 1924. Pikėrisht 21 vjet pas vdekjes sė gjyshit tė tij, ai i ka drejtuar njė letėr Ministrisė sė Punėve Botore nė Tiranė. Letra ėshtė dorėshkrim i Zef De Radės dhe ėshtė shkruar nė gjuhėn italiane. Nga kjo letėr mėsojmė se shtėpia e lindjes sė Jeronim De Radės “ėshtė nė gjendje mjaft tė keqe” dhe pėr kėtė arsye Zef De Rada kėrkon ndihmėn e shtetit shqiptar. Sipas tij, nė kėtė shtėpi ndodhet arkivi me vlera tė pallogaritshme i vetė Jeronimit, i cili nga gjendja e mjerueshme e shtėpisė rrezikon tė zhduket . Lutja e Zef De Radės, pėrcillet disa ditė mė vonė pikėrisht mė 20 korrik 1924 nga Ministria e Punėve Botore tek ajo e Arsimit. Arsyetimi ishte se Ministria Botore nuk mund tė nxirrte fonde pėr tė tilla raste. Po ashtu edhe Ministria e Arsimit tha se nuk kishte fonde pėr meremetimin e shtėpisė sė De Radės, por pėrsa i pėrket dokumenteve ato mund t’i dėrgohen kėsaj ministrie dhe ajo do t’i vlerėsojė. Pėr kėtė pėrgjigje, Ministria Botore lajmėron familjen De Rada e cila si duket, kishte pritur mė shumė nga atdheu i tė parėve. Kėsisoj vite mė pas, trashėgimtarėt e De Radės, pjesėn mė tė madhe tė arkivit ia kaluan Akademisė Mbretėrore Italiane. Ky njoftim del nga njė letėr e datės 16 nėntor 1941, dėrguar Ernest Koliqit, autori i tė cilės nuk dihet pasi ėshtė vetėm njė fletė nga kjo letėr e shkruar nė gjuhėn italiane. Nisur nga ky fakt mendohet se letėrshkruesi tė ketė qenė italo- arbėresh dhe sipas tij kuptohet se vetė Ernest Koliqi ka qenė i interesuar, pėr tėrheqjen nė Shqipėri tė arkivit tė De Radės. Por Koliqi u njoftua mė vonė se Akademia Mbretėrore Italiane, nėpėrmjet prof.Skiroit, arriti tė tėrhiqte tė gjithė dorėshkrimet. Mė tej u deshėn tė kalonin vite, deri nė vitin 1951, kur qeveria shqipatre mori nė shqyrtim mundėsinė e blerjes sė dorėshkrimeve tė Jeronim De Radės. U ra dakord pėr t’i blerė dhe u caktua shuma pėrkatėse 3 milionė lireta italiane. Nuk dihet nėse kėtė shumė e kėrkoi familja e De Radės, apo e caktoi vetė qeveria shqiptare, megjithatė me anė tė saj u bė tėrheqja e kėtyre dorėshkrimeve. Fillimisht dorėshkrimet kanė kaluar nė Seksionin e Historisė tė Institutit tė Shkencave e mė pas nė Arkivin e shtetit.

Ēfarė ndodhet nė arkivin e De Radės?
Siē shpjegon me hollėsi studiuesja Nevila Nikaj, ky arkiv qė tashmė ndodhet nė Arkivin Qendror tė Shtetit i ėshtė nėnshtruar pėrpunimit tekniko shkencor, pra klasifikimit tė dorėshkrimeve tė De Radės, i cili sipas saj paraqiste mjaft vėshtirėsi, pėr shkak se ishin dorėshkrime pothuajse nė gjuhė tė huaj si italisht, frėngjisht dhe greqisht, por edhe dorėshkrimet nė shqip e arbėrisht ishin po aq tė vėshtira pėr t’u lexuar. Po ashtu njė pjesė e madhe e dorėshkrimeve ishin fragmente shkrimesh tė ndryshme dhe paraqitnin vėshtirėsi pėr t’i bashkuar apo identifikuar. Por megjithatė u arrit tė bėhej pikėrisht klasifikimi i dėshiruar, nga puna e pėrkthyesve profesionistė si Cin Ēapeli, Vasil Bozgo, Gjon Kovaēi, dhe Shuk Koka. E pas klasifikimit pėrfundimtar nė vitin 1963 ky arkiv pati 91 njėsi ruajtjeje me 6410 fletė dokumente dhe 31 libra. Tashmė janė disa njėsi ruajtjeje tė kėtij arkivi ku pėrmblidhen 1) materiali biografik, 2)veprimi zyrtaro-shoqėror, 3)veprimtaria krijuese, 4)letėrkėmbimet( letra tė ardhura e tė dėrguara), 5) pasuria e krijuesit tė fondit, 6) tė tjerėt pėr krijuesin e fondit, 7)materiali i familjes, 8)materiali i grumbulluar dhe 9) materiali ilustrativ. Materialet janė shkruar nė gjuhėt shqipe, arbėrisht, italisht, frėngjisht, greqisht, dhe pjesa dėrrmuese e tyre janė dorėshkrime origjinale. Nė dosjen e parė gjendet “Autobiologjia”ose outobiografia e botuar nė tre pjesė nė formė broshure. Nė dosjen numėr 10 gjenden artikuj dhe materiale tė tjera shtypi pėr tė cilat mendohet se janė botuar, ose grumbulluar pėr botim nga vetė De Rada. Mes tyre gjendet edhe njė artikull i nėnshkruar nga njė shqiptar qė jeton nė Egjipt, njė artikull pa autor me tė dhėna pėr vendbanimet e arbėreshėve nė Itali, njė material mbi Shkodrėn, tre artikuj tė Xhuzepe Petrasit. Pėrmbajtja e “Flamurit tė arbėrit”, pėr vitin 1884, etj. Sipas Nikės, dorėshkrimi i njėrės prej veprave mė nė zė tė De Radės “Kėngėt e Milosaos” ndodhet nė dosjen 19. Sipas saj, vepra nuk ėshtė e plotė. Vargjet janė arbėrisht dhe janė shkruar nė njė bllok tė pėrmasave shumė tė vogla. Gjithsej janė 42 fletė. Ndėrsa dosja 21 ka 99 fletė dorėshkrime. “Poesie albanesi del sec.XV” De Rada e ka shkruar nė njė bllok tė vogėl dhe mban datėn 1839. Dorėshkrimi ėshtė arbėrisht e italisht. Po nė kėtė dosje ėshtė edhe njė fletore nė tė cilėn De Rada arbėrisht ka shkruar “Terzo libro della vita di Serafina Topia” nėnshkruar nga ai vetė nė Napoli me 1846. Po ashtu nė kėtė dosje gjenden edhe disa pjesė tė ditarit tė tij.

Letėrkėmbimet e De Radės
Janė rreth 400 persona nga tė vilėt 368 dihet se kush janė me tė cilėt Jeronim De Rada ka pasur letėrkėmbim tė vazhdueshėm. Tė gjithė kėto letra janė origjinale dhe janė tė periudhės nga viti 1829 deri ėn vitin 1903. Ndėr to ka koppje tė letrave qė vetė De Rada iu ka shkruar rreht 17 personave, letra kėto tė ruajtura nga ai vetė. Ndėr to njė vend tė rėndėsishėm zė edhe letėrkėmbimi familjar, ku ka letra tė babait, vėllezėrve, motrave, djemve, bashkėshortes, , nipave, etj. Nė kėto letra duket synimi i De Radės qė shkon nė dobi tė ēėshtjes kombėtare shqipatre, pėrqendruar kryesisht nė mėsimin dhe kultivimin e gjuhės shqipe, si dhe angazhimi i tij nė jetėn politike tė Italisė sė atyre viteve. Lista e letėrkėmbyesve me De Radėn ėshtė mjaft e gjatė, e ndėr ta njė numėr tė madh bėnin bashkatdhetarėt nė kolonitė e mėrgimit, nė Itali, Egjipt, Rumani, etj. Midis tyre janė Zef Jubani, Sami Frashėri, Faik Konica, Dora D’Istria, Thimi Mitko, Spiro Dine, Visarion Dodani, Gavril Dara i Riu, Zef Serembe, Anselmo Lorekio, Lui Benloev, Gustav Majer,Alfons De Lamartin, Luigj Gurakuqi, Mit-hat Frashėri, Anton Santori, Preng Doēi, princesha Di Strongoli, Franēesko Krispi, Pietro Kiara, Dhimitėr Kamarda, Pietro Matranga, etj. Sipas dr. Nevila Nikės, studimi i fondit arkivor tė Jeronim De Radės nga ana e historianėve dhe sidomos i letėrkėmbimit tė tij , pėrbėjnė njė ndėr burimet mė tė rėndėsishme pėr njohjen dhe studimin e e Rilindjes Kombėtare Shqiptare. Aty studiuesit mund tė njihen me pėrpjekjet e De Rdaės nė drejtim tė mėsimit e tė pėrhapjes sė gjuhės amtare, evolimin e gjuhės shqipe nė shekuj, ēėshtjen e alfabetit, shkollave etj.

Fletė nga ditari
Sa tė ndryshme e tė trishtuara janė tani ditėt e jetės sime, plot andralla familjare dhe shqetėsime tė rėndomta, nė krahasim me ato ditėt aq tė gėzuara tė rinisė sime, kur me shpirt tė pushtuar nga dashuria pėr njė vajzė fisnike, erdha pėr pak ditė nga njė qytet i largėt nė shtėpinė e fshatit ku mė priste ajo. Kėtu u dhashė pas punėve bujqėsore, i ēliruar nga ēdo shqetėsim qė sjell puna mendore . Toka m’u shfaq e mbushur jo vetėm me gėzimin e tė vjelave tė vreshtave dhe tė mbledhjes sė ullinjve, me ditėt e bukura e tė kthjellėta, por edhe me erėrat kushtrimtare tė kohės, tė cilat kishin mbėrritur deri nė fshatin tim dhe kishin pushtuar zemrėn dhe shpirtin tim…
Trimi e zuri e ma puthi
Na e puthi mu nė buzėt
Vasha n’uj’ e vėrtiti faqen
Dhe lau tė puthurėn
Po m’atė e skuqi ujėt.
Nga qyteti aty afėr
Duallė gratė e lan’ leveret
Skuqeshin, nuk zbardheshin
T’linato qė ato lanin
Kopshtet qė vaditeshin
Gjethet i bėnin tė kuqe.
Zogjtė qė pinin atij uji
Cicėrimn’ e tyre humbnin…
SmiLey nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2010, 18:04   #2
SmiLey
Only God Can Judge Me!
 
Avatari i SmiLey
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: Negli occhi suoi! ♥ ♥
Posts: 1,288
Thanks: 0
Thanked 15 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
SmiLey ėshtė nė rrugė tė mbarė
Jeronim De Rada-Jeta

Kush ėshtė Jeronim De Rada:
Jeronim De Rada lindi mė 1814 nė fshatin e vogėl dhe piktoresk Maki tė Kozencės, jo larg nga Shėnmitėr Korona, qendėr e kolegjit arbėresh Shėn-Adrianit. Nė kėtė kolegj De Rada i ri kreu studimet e para, qė patėn rėndėsi tė veēantė pėr formimin e personalitetit tė tij. Aty ai studioi letėrsinė antike dhe moderne, njohu idetė e Revolucionit Francez, qė ndikuan nė formimin e personalitetit tė tij.
Vepra "Kėngėt e Milosaos„ u botua mė 1836. Poema, me vlerat e saj tė spikatuar ideore dhe artistike, e bėri tė njohur poetin dhe ngjalli entuziazmin e arbėreshėve.
Mė 1840 ai botoi poemėn e vet tė dytė, "Serafina Topia„ e cila mė tepėr sesa njė poemė dashurie, ishte njė himn pėr bashkimin dhe vllazėrimin e shqiptarėve.
Mė 1847 dhe mė 1848 De Rada kishte nxjerrė nė dritė Rrėfimet e Arbrit, katėr novela nė vargje, ku ideja patriotike vinte duke u fuqizuar nė krahasim me krijimet e tij tė para. Kėto novela dalloheshin pėr njė romantizėm me karakter tė stuhishėm, pėr thellėsi lirizmi, por kishin edhe ėrrėsi dhe copėzim. Mė 1850 poeti u martua me arbėreshen Madalena Melkji, me tė cilėn pati katėr djem. Pas vitit 1860 ai filloi tė boronte njė sėrė veprash estetike, gjuhėsore, politike, folklorike, qė mbėshtetnin aktivisht ēėshtjen shqiptare, si "Parimet e estetikės„(1861), "Lashtėsia e kombit shqiptar„(1864), "Rapsodi tė njė poeme arbėreshe„(1866) etj.
„. De Rada organizoi edhe dy kongrese gjuhėsore pėr ēėshtjen e shqipes (Koriljano Kalabro, 1895, Ungėr, 1897), mori pjesė nė Kongresin XII tė orientalistėve ne Romė, ku foli pėr gjuhėn tonė dhe, me pėrpjekjet e tij u cel njė katedėr e shqipes nė Institutin e Gjuhėve Orientale nė Napoli.
SmiLey nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2016, 08:39   #3
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,590
Thanks: 9
Thanked 36 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Jeronim De Rada

Jeronim De Rada - Perfaqesues madhor i rilindjes kombetare

Diku, fare pranė ish-mapos sė Lagjes Nr. 8 nė Tiranė, sot “Sheshi Uillson”, ka qenė njė bust i shqiptarit tė madh Jeronim De Rada. Ashtu i mplakur, i rudhur, i mendueshėm, por gjithėsesi fisnik e human, i bėnte nder kryeqytetit dhe gjithė Shqipėrisė. Mjerisht nuk dihet se ku pėrfundoi ky bust, pėr t’u ngritur nė atė truall tė shenjtė njė pallat disakatėsh! Paradoks i paradokseve!!!Njė jetė e gjatė e mbushur me veprimtari dhe e nderuar.Mė 28 shkurt 1903, do tė shuhej jeta e Jeronim De Radės, njėrit prej pėrfaqėsuesve kryesorė tė elitės sė Rilindjes Kombėtare Shqiptare, inspiruesi kryesor e autoritar i intelektualėve arbėreshė tė kohės. Vdiq nė varfėri, pėr tė mos thėnė nė skamje tė tejskajshme, por gjithėsesi i nderuar, i respektuar, autoritar, famoz, krenar e dinjitoz.

Njerėzit qė ju ndodhėn mė pranė ditėn qė iu “shua qiriu i jetės”, shtangėn tė habitur kur nė xhepat e kėtij intelektuali tė spikatur, nė vend tė tė hollave u gjet vetėm njė cironkė e tharė nė tym. Njė absurditet qė mund tė matet vetėm me vetvehten, sepse me personalitete si De Rada mund tė nderohet e krenohet ēdo komb, nė mos pėr patriotizmin e kulluar qė ai shpalosi, sė paku pėr majat e larta qė arriti si poet, si gjuhėtar, si pedagog e jurist.Ja jetėshkrimi i tij pėrmbledhtazi. Lindi mė 1814 nė Makia tė Kalabrisė nė Itali. Mėsimet e para i mori nė Kolegjin e Shėn Mitėr Koronės. Njėzetvjeēar shkon pėr studime nė Napoli pėr jurisprudencė, ku dallohet pėr pjesėmarrjen aktive nė lėvizjen politike e kulturore tė kohės. Ishte 34 vjeē, njė moshė krejt e re, kur botoi e drejtoi tė parėn gazetė shqiptare nėn titullin “L’Albnese d’Italia” (Shqiptari i Italisė S. R). Ky akt i lartė flet sa pėr patriotizėm po aq edhe pėr dhunti intelektuale.

Mė 1848, i zhgėnjyer nga dėshtimi i revolucionit tė atij viti, tek i cili, si shumė bashkėshokė, pati shpresuar shumė, nė trishtim tė plotė e tė thellė, e gjykoi tė formės sė prerė tė mbyllė Gazetėn. Shkoi nė fshatin e lindjes pėr tė qėndruar deri nė fillim tė viteve 1860. Pėr dymbėdhjetė vjet rradhazi jetoi i shkėputur nga rrethet patriotike, gati i deziluzionuar, por jo i tėrhequr nga veprimtaria intelektuale, tek e cila gradualisht gjeti motivim, shpresė e gjallėri. I entuziazmuar nga Lėvizja e Rilindjes Kombėtare Shqiptare, nė l861 merr gjallėri tė veēantė jo vetėm nė lėmin e politikės, por edhe tė krijimtarisė letrare. Boton librin “Parimet e Estetikės”, njė botim i rrallė pėr nga zhandri e sidomos pėr nga mėnyra se si e trajton kėtė problem jo dhe kaq tė lehtė me tė cilin nuk mund tė integrohet kushdo. Pas tre vitesh botoi librin “LASHTĖSIA E KOMBIT SHQIPTAR”. Mė 1866 boton librin “Rapasodi e njė poeme arbėreshe”. Por mė sė shumti i kushtohet pėrfshirjes nė lėmin e politikės. Mban korenspodencė tė rregullt me mjaft patriotė shqiptarė, me tė cilėt debaton pėr problemet qė shqetėsojnė kombin; hyn nė lidhje tė rregullta me personalitete kulturore evropiane, por dashamirės tė Shqipėrisė, bashkarisht me tė cilėt propogandon ēėshtjen e drejtė shqiptare; merr pjesė aktive nė rrethe tė ndryshme kulturore e patriotike, duke shfrytėzuar kėshtu ēdo hapėsirė pėr tė shpalosur historinė e lavdishme tė popullit shqiptar. Ėshtė njė periudhė e tejmbushur me veprimtari patriotike por edhe shkencore.

Bashkėkohėsit pohojnė se De Rada harrohej pas punėve tė shumta, duke sakrifikuar tepėr nga jeta personale e nga kujdesi pėr shėndetin e tij. Nė vitet 1883-1887 boton revistėn e parė shqiptare “Fiamuri i Arbėrit”, ashtu sikurse vijon lidhjet e rregullta me drejtuesit e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Njėherėsh mbron si rrallė kush ēėshtjen shqiptare duke evokuar jo vetėm tė kaluarėn e lavdishme tė largėt, por edhe qėndresėn e gatishmėrinė e popullit pėr tė mbrojtur me ēdo sakrificė trojet, nderin dhe lirinė e tij. Mė l902 boton librin me titull “Testamenti politik", pėrmes tė cilit shpreh optimizmin e tij pėr tė ardhmen e Atdheut tė tė parėve tė tij. Vdiq mė 28 Shkurt l903, nė vetmi dhe varfėri tė dhimbėshme, kur ishte 89 vjeēar.

Fundjetėn e hidhur, trishtimin pėr kėtė fat tė helmėt tė mėsuesit tė tij tė madhėrishėm dhe tė respektuar, e pėrshkruan nxėnėsi i tij Luigj Gurakuqi, nė takimin e parė qė pati me De Radėn nė Kolegjin e Shėn Adrianos tė Shėn Mitėr Koronės mė 1889, trembėdhjetė vjet para se De Rada tė ndėrronte jetė. Gurakuqi, qė njihte dhe vlerėsonte madhėshtinė e poetit, tė intelektualit, tė atdhetarit dhe tė pedagogut tė spikatur, kur u takua me atė mbeti i zhgėnjyer pas atij kontrasti tė madh mes madhėshtisė dhe veprės deradiane, dhe jetesės sė pėrvuajtur tė tij. Prandaj edhe shkroi me dhimbje tė thellė shpirtėrore por edhe me revoltė krejt tė bazuar dhe moralisht tė qėndrueshme, pėrmes tė tjerash: “...Realiteti i ashpėr shumė larg nga ideja e lartė dhe madhėshtore qė kisha krijuar pėr gjėndjen e poetit tė pavdekshėm, m’i mpiu pėr njė ēast ndjenjat dhe mė errėsoi kujtesėn: nuk arėsyetoja mė, mė dukej sikur isha nė ėndėrr…. Duke e parė atė tė varfėr e plak, aq tė dėrrmuar e tė kėputur, por gjithnjė krenar e tė fortė e plot besim e guxim nė zemėr; duke parė syrin e tij tė trishtuar e tė lodhur tė ndriste nė ēast dhe tė lėshonte rreze drite tė fortė, dhe fytyrėn e tij tė hequr e tė zbehtė tė gjallėrohej e tė ndizej,…u largova i mallėngjyer e plot admirim duke mallkuar padrejtėsinė e njerėzve dhe ashpėrsinė e fatit qė kėnaqej tė merrte nėpėr kėmbė tė mėdhenjtė e tė ndershmit dhe t’ua mbushte jetėn me vuajtje e hidhėrime…”, pėrfundon patrioti Luigj Gurakuqi.

De Rada - themeluesi i publicistikės shqiptare.

Krijimtaria e De Radės ėshtė e gjerė dhe e pasur. Gjithėsesi ajo mund tė kategorizohet nė tre fusha tė rėndėsishme: publicistika, gjuhėsia dhe krijimtaria letrare. Nė publicistikė bėri emėr me botimin e njė gazete dhe tė njė reviste, tė cilat janė tė parat e llojit edhe brenda vendit tonė. Kėshtu De Rada mbetet themeluesi i shtypit shqiptar jo vetėm si nismėtar, por edhe si profesionist nė kėtė fushė. Gazeta “L’Albanese d’Italia” u botua nė tridhjetė e shtatė numra, por me ndėrprerje nga 23 shkurti deri nė 3 qershor tė vitit 1848 nė Napoli. Ėshtė e para gazetė nė historinė e shtypit shqiptar me pėrmbajtje politike, shoqėrore e letrare. Jepte informacion pėr ngjarjet e ndryshme politike tė kohės si nė Itali ashtu edhe nė vende tė tjera tė Evropės. De Rada gjeti rastin tė botojė edhe disa pjesė nga poema e Anton Santorit “Vallja e garesė sė madhe”, por edhe nga poema e tij “Kėngėt e Serafina Topisė”. Hera-herės shtron problemin pėr njohjen e tė drejtave tė arbėreshėve pėr gjuhė dhe shkollė shqipe. Ėshtė me interes fakti, qė gazeta pjesėrisht botohej edhe nė gjuhėn arbėreshe. Ishte njė gazetė e organizuar, profesionale, pikėrisht pėr kėtė aresye u bė mjaft e lexueshme. Edhe pse gazetė, qė i pėrket gjysmės sė parė tė shekullit XIX, u rreshtua krahas shtypit tė kohės jo vetėm pėr problematikėn qė trajtonte, por edhe pėr nivelin e saj mjaft tė mirė. Edhe me vonė ajo shėrbeu si trase nė tė cilėn do tė ecnin simotrat e saj nė tė pastajmen.

Nė fushėn e publicistikės De Rada kontribuoi edhe me botimin e revistės “Fiamuri i Arbėrit”, numri i parė i sė cilės doli mė 20 janar l883 pėr t’u mbyllur mė l887. Ishte njė reviste e pėrjavėshme me rubrika politike, shoqėrore, kulturore, letrare, e botuar nė gjuhėn arbėrishte dhe italishte. Autori gjeti mundėsinė tė pasqyrojė nė tė mendimin e personaliteteve arbėreshe, tė cilėt luajtėn rol tė rėndėsishėm pėr ekspozimin e Shqipėrisė nė Evropė, si njė vend me popullsi dhe tradita tė lashta: me ndjenja tė spikatura patriotike pėr mbrojtjen e ēėshtjes sė tij, sidomos pėr tė ruajtur tėrėsinė territoriale. Revista shėrbeu si tribunė pėr mjaft intelektualė dhe patriotė shqiptarė pėr tė thėnė sa me pathos patriotik aq edhe me argumente shkencore tė vėrtetėn pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt. Nė rubrikėn kulturore rrahu mendimin pėr pėrhapjen e arsimit dhe tė gjuhės shqipe nė tė dy brigjet e Adriatikut, duke luajtur njėherėsh rolin e misionarit tė unifikimit tė gjuhės sė pėrbashkėt sa mė letrare. Revista u botua nė Koriliano Kalabro, ndėrsa shtatori 1885 nė Kozenca. Pėr nga mėnyra e paraqitjes sė problematikės, nga ana e problemeve qė merrte pėrsipėr tė trajtonte, nga profesionalizmi, e tė tjera, mbetet edhe nė ditėt tona modeli i njė reviste bashkėkohore, problemore dhe grishėse.

Jo vetėm krijues letrar por edhe shkencėtar nė gjuhėsi.

Nė fushėn e gjuhėsisė De Rada dha kontribut jo vetėm si mėsues i gjuhės shqipe nė kolegjin arbėresh tė Shėn Mitėr Koronės pėr dhjetra vjet, por edhe pėrmes veprimtarisė sė mirėfilltė si gjuhėtar. Nė vitet 1870-1884 boton punime shkencore mbi prejardhjen e shqiptarėve dhe tė gjuhės shqipe, si dhe pėr strukturat gramatikore tė gjuhės shqipe. Janė dy punime tė cilat japin tė dhėna shkencore pėr tė folmet arbėreshe. Punimet e De Rades nė kėtė fushė kanė shėrbyer si argumente tė besueshme pėr studjuesit e mėvonshėm tė gjuhės shqipe. Krejt natyrshėm ata duhet t’i jenė mirėnjohės autorit, pėr shėrbesėn e kualifikuar qė u ka bėrė, duke u vėnė nė dispozicion punime tė mirėfillta shkencore.

Me nismėn e tij organizoi dhe drejtoi punimet e dy kongreseve gjuhėsore tė shqipes nė harkun kohor 1895-1897, kur ai ishte i formuar dhe i pjekur plotėsisht si gjuhėtar. Sentencat e De Radės pėr problemet gjuhėsore mbeten edhe nė ditėt tona si pika referimi e studimi. Ai bėri pėrpjekje tė lavdėrueshme pėr tė hartuar njė alfabet tė pėrbashkėt tė gjuhės shqipe, njė domosdoshmėri e asaj kohe por edhe mė vonė, problem i cili edhe nė ditėt tona nuk mund tė konsiderohet i pėrfunduar.

Por De Rada shkėlqen sidomos nė fushėn e krijimtarisė letrare. Ėshtė mė madhėshtori dhe mė elokuenti midis dhjetra arbėreshėve, tė cilėt kanė botuar aq vepra letrare me vlerė pėr letėrsinė shqipe. Filloi tė krijojė qė herėt, dhe nuk rreshti sė shkruari deri nė ditėt e fundit tė jetės. Por u bė i njohur sidomos me veprat, tė cilat i kanė rezistuar kohės dhe lexohen me dėshirė edhe sot. Mė l861, kur ishte i pjekur si intelektual, botoi librin “Parimet e Estetikės”. Ėshtė njė vėllim nė tė cilin shpalos mendimin e tij estetik pėr krijuesin. Ėshtė i rrallė dhe krejt origjinal nė llojin e vet.

Parimet qė trajton me aq profesionalizėm, qartėsi dhe kompetencė shkencore, por edhe krejt kuptueshėm, shėrbejnė si metodė studimi e krijimi jo vetėm pėr studentėt e kėsaj fushe, por edhe pėr tė tjerėt. Me kėtė vėllim ai zė vend tė nderuar midis estetėve evropianė. Nė vitin 1864 boton librin “Lashtėsia e Kombit Shqiptar”dhe pas dy vjetėsh librin “Rapsodi tė njė poeme arbėreshe”, me tė cilat mė sė shumti si historian, publicist e atdhetar, synon tė propogandojė ēėshtjen kombėtare shqiptare. Por gjithėsesi janė tė rrallė ata qė e mbrojnė ēėshtjen kombėtare shqiptare me kaq kėmbėngulje, guxim e profesionalizėm.

Ishte vetėm 22 vjeē kur boton librin “Kėngėt e Milosaos”, njė poemė lirike-epike me pėrmasa ndėrballkanike. Kemi tė bėjmė me njė histori tė thjeshtė dashurore tė dy tė rinjve, tė cilėt pėr shkak se vijnė nga klasa tė ndryshme shoqėrore, munden tė bashkohen me shumė vėshtirėsi. Poema pėrshkohet nga ideja se, mbi tė gjitha qėndron detyra ndaj atdheut, dhe gatishmėria e shtetasve tė tij pėr ta mbrojtur atė me ēdo kusht e sakrificė, duhet tė jetė gjithėkombėtare. Milosao, nėn apelin e Kombit, shkoi nė fushėn e nderit, dhe i plagosur, pasi puthi Flamurin Kombėtar, u shkėput nga kjo jetė i kėnaqur se kishte kryer detyrėn kundrejt atdheut.Gjatė viteve 1838-1843 punon me kėmbėngulje pėr tė pėrfunduar poemėn “Serafina Topia”.

Nė qendėr tė poemės ėshtė subjekti i njohur i dashurisė sė dy tė rinjve, njė dashuri fatkeqe sikurse e ndeshim nė mjaft botime tė kohės edhe nė vende tė tjera tė Evropės. Kėtė subjekt autori e pėrpunon edhe mė vonė, dhe nė vitin 1898 boton librin “Pasqyra e njė jete njerėzore”, ku pėrveē linjės sė dashurisė midis dy tė rinjve fut e ngėrthen edhe linjėn e luftės kundėr pushtuesit tė huaj osman.Vepra mė e rėndėsishme e De Radės, padyshim qė ėshtė poema e gjatė “Skėnderbeu i pafan”. Pėr kėtė autori punoi mjaft gjatė midis vitit 1837-1896, pra gati 16 vite rradhazi e sistematikisht.

Nė kėtė vepėr madhore pėrfshin edhe mjaft nga kėngėt dhe poemat e botuara mė parė, duke dhėnė njė tablo tė plotė tė jetės sė popullit shqiptar gjatė “Shekullit tė Lavdisė sė Madhe”, pra tė Shek. XV. Autori evokon tė kaluarėn e lavdishme, njė linjė e njohur kjo nė vazhdėn e Rilindjes Kombėtare; por shpreh edhe dėshirėn e kombit tė tij pėr tė jetuar nė liri dhe i pavarur. Figura e Skėnderbeut jepet e plotė, ai ėshtė njė Burrė Shteti i mėnēur e trim, cilėsi qė i krijuan mundėsinė tė bashkojė kombin nė qėllime e veprime tė pėrbashkėta, duke shpėtuar kombin pėr 28 vite nga pushtimi osman, si dhe Krishtėrimin evropian nga mėsymja osmane.Nė pėrvjetorin e vdekjes ėshtė nė nderin e kombit tonė qė tė pėrkujtojė Jeronim De Radėn; themeluesin e letėrsisė dhe tė kulturės arbėreshe; publicistin dhe themeluesin e publicistikės shqiptare; folkloristin dhe filologun e apasionuar tė shqipes; poetin e talentuar e me diapazon tė gjerė; patriotin qė diti tė bashkojė dhe jo tė pėrēajė; “Mėsuesin e Popullit”; mikun e intelektualėve dhe patritėve tė Rilindjes sonė Kombėtare; njeriun qė u vlerėsua dhe u ēmua nga rrethet letrare e politike tė Ballkanit e tė Evropės; shqiptarin e vėrtetė dhe tė nderuar.

Por, pa dashur qė ta mbyll kėtė shkrim me nota pesimizmi, desha tė nėnvizoj edhe njė paradoks tė shoqėrisė shqiptare tė viteve tė fundit, si shumė paradokse tė tjera. Lakmia pėr fitime maksimale nė kohė tė shkurtėr dhe me ēdo mjet, rrėnoi bustin e shqiptarit tė nderuar De Rada, dhe nė vend tė tij ėshtė ngritur njė pallat disakatėsh, i cili duket se e ka shėmtuar atė lulishte, ku ata qė e ndjejnė vehten shqiptarė tė ndershėm gjenin tek busti i De Radės frymėzim atdhetar.

https://www.shqiperia.com/Jeronim-De...mbetare.10054/
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2017, 21:05   #4
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,349
Thanks: 7,472
Thanked 3,412 Times in 1,394 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jeronim De Rada

MILOSAO
Fryjti era e maleve dhe rrėzoi hien e lisit.
Gjaku im te Lumi i Vodhit.
Hapeni shatoren,
o ushtarė, qė tė shoh
Shkodrėn edhe time motėr
te dritareja kundruall.
Atje nuk do zgjohem mė
luleve qė i tund era
si suvalė e pasosur.
Mblidhen shokėt mbrėmanet
nė katund, nė vatėrėt. –
I lashė si ėndėrrėz.
Mbaroi Milosaoja.
_________________
Jeronim De Rada, Kėngėt e Milosaos, Kėnga XXX
Foto: Gravurė e Shkodrės, 1874

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-02-2018, 23:35   #5
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,349
Thanks: 7,472
Thanked 3,412 Times in 1,394 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jeronim De Rada

JERONIM DE RADA ....
NJĖ TITAN I SHQIPTARISĖ. THEMELUES I RILINDJES SHQIPTARE.
- A ISHTE AI NJĖ MASON?Fotoja tregon se ai mban nė qafė tė njėjtin medalion qė mban edhe masoni mė i famshėm i kohėrave, Albert Pike, i Ritit Masonik Skocez. Medalioni ėshtė njė shqiponjė dykrenare, simbol ky edhe i Masonerisė.
Thėnie pėr shqiptarėt
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur