Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare > Shkrimtarėt Shqiptarė

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-09-2013, 15:57   #21
Iness
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ••Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
 
Avatari i Iness
 
Data e antarėsimit: Sep 2013
Posts: 4,620
Thanks: 9
Thanked 329 Times in 165 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
Iness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

DESHIRE PER HESHTJE

Te heshtesh fillikat diku ne kafe,
Te ndjekesh shushuritjet ne filxhanet
Pa nje mendim te keq, pa zhurme e llafe,
Te shohesh shiun tek kercet ne xhamet;

Te heshtesh ne enderrim per dicka tjeter
Dicka te larget mjegullit mbuluar
Si doreshkrim a testament i vjeter
Diku i fshehur, tretur e harruar;

Te ngrihesh e te ikesh perseri i heshtur
Ne trotuarin ku peshtyjne rete,
Nen sqetull canten viteve te rrjepur,
Ku mban nje laps me dy-tri-kater flete;

Ti lutesh vetes rruges duke ecur:
"Ah, mjaft fjalosem, s'kemi c'themi prape!..."
Nje ēerdhe zogu ne ballkon ka mbetur
Nga vere e shkuar plot me ankth e vape.
Iness nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2013, 00:14   #22
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Il Premio Levi 2013 a Conti, Alliegro, Vauchez e Agolli Lo scrittore Guido Conti MATERA – Guido Conti con il romanzo “Il grande fiume Po” ed Enzo Vinicio Alliegro con “Il totem nero” sono i vincitori della sezione saggistica regionale della 16/a edizione del premio nazionale letterario “Carlo Levi”, promosso dal circolo culturale “Nicola Panevino” e dal Parco Letterario omonimo di Aliano (Matera) con l’apporto di enti locali. Lo si e’ appreso oggi a Matera nel corso della conferenza stampa di presentazione, coordinata dal giornalista Rocco Brancati, e alla quale hanno partecipato il presidente della giuria del premio Raffaele Nigro, il sindaco di Aliano, Luigi De Lorenzo, il presidente del parco letterario Antonio Colaiacovbo, del circolo “Nicola Panevino” Pietro Dilenge, il direttore del Comitato Matera 2019, Paolo Verri, e la soprintendente per i beni artistici, storici e demoetnoantropologici di Basilicata e Puglia Marta Ragozzino. La manifestazione, che sarą presentata a Roma il 25 settembre, attribuirą i premi nel corso della cerimonia che si terrą ad Aliano il 5 ottobre. Nell’occasione saranno premiati anche i vincitori della sezione stranieri. Sono il francese André Vauchez con l’opera “Francesco d’Assisi” e il poeta Dritėro Agolli, gią presidente dell’Unione degli scrittori e artisti dell’Albania, per l’attivitą e la produzione cinquantennale. I promotori del Premio, nel ricordare l’attualitą del pensiero leviano e le azioni portate avanti nelle diverse edizioni della manifestazione, si sono soffermati sulle opportunitą legate al progetto di candidatura di Matera a capitale europea della cultura per il 2019 che potrebbe avere ricadute sull’intera Basilicata. Don Dilenge ha annunciato che il museo-casa di Carlo Levi si č arricchito dell’atelier pittorico dell’artista con l’acquisizione del cavalletto da studio, di tavolozze e di un libro originale.

© 2006-2013 Trm Radiotelevisione del Mezzogiorno.

Articolo completo: http://www.trmtv.it/home/cultura/lib..._19/57866.html
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2013, 00:15   #23
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Dritėro Agollit ēmimi letrar “Carlo Levi”
Ēmimi prestigjioz letrar “Carlo Levi” i ėshtė akorduar kėtė vit shkrimtarit dhe poetit tė njohur shqiptar, Dritėro Agolli, midis pėrfaqėsuesve nga i gjithė Mesdheu. Ceremonia e ndarjes sė kėtij ēmimi do tė jetė me 5 tetor nė Aliani (Matera) nė Itali, ku shkrimtari ka konfirmuar se do tė jetė i pranishėm.

Lajmin e bėri tė ditur dje deputeti dhe botuesi i “Toena-s” Fatmir Toēi, i cili e quajti njė lajm tė mirė qė vjen nė prag tė ditėlindjes, nė kėtė 82-vjetor tė babait tė poezisė bashkėkohore shqiptare, transmeton Shqiptarja. Mė tej Toēi ka lajmėruar edhe botimin e njė libri tė ri kushtuar Agollit, i cili del sė shpejti nga shtypi. Bėhet fjalė pėr njė libėr studimor voluminoz 700–faqesh pėr veprėn e poetit me titull “Fjalor rimor i Dritėro Agollit”, me autor gjuhėtarin Mina Gero.

Prania e Dritėroit nė Pulia dhe Bazilikat tė Italisė nuk mund tė mbetej jashtė vėmendjes sė emigrantėve tė shumtė shqiptarė nė kėto zona. Me kėrkesėn e tyre ėshtė menduar edhe njė takim i madh me poetin shpirtėror tė shqiptarėve nė Altamura tė Baritmė 4 tetor, pasdite vonė. Sipas autoriteteve lokale vetėm nė kėtė komunė jetojnė e punojnė prej vitesh mbi 5000 emigrantė shqiptarė, tė integruar nė shoqėrinė italiane dhe nė marrėdhėnie tė shkėlqyera me vendasit.

Mėsohet se gjatė mbrėmjes gala tė dhėnies sė Ēmimit do tė jetė edhe njė grup polifonik i njohur nga Shqipėria, i cili do tė kėndojė pėr pjesėmarrėsit e shumtė kėngė karakteristike kushtuar Dritėroit, Evropės sė Bashkuar dhe Shqipėrisė si pjesė e saj kulturalisht dhe, sė shpejti edhe si pjesė integrale e saj.
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2013, 19:02   #24
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

MOS MA KUJTO!

E shkuara ka caste dhe ore te hidhura, mos ma kujto
per shembull, me pe me duar te lidhura, mos ma kujto!

Per shembull me pe ne rruge te pire, mos ma kujto,
Te pire e te humbur, te share e te grire, mos ma kujto!

Per shembull me rrahen dy-tre vagabonde, mos ma kujto,
Tek shihja nje grerez tek rrinte mbi gonxhe, mos ma kujto!

Per shembull pesova diku nje disfate, mos ma kujto,
Dhe gjumi s'me zinte me dite e me nate, mos ma kujto!

Per shembull me pe duke ecur e qare, mos ma kujto,
Mbeshtetur pas murit me zemer te vrare, mos ma kujto!

Per shembull me pe duke ngrene e genjyer, mos ma kujto,
Te prishur, te shturur, te rene e te thyer, mos ma kujto!

Per shembull ne shtrat s'u bera per burre, mos ma kujto,
I turpshem i drodha si qengj nen lekure, mos ma kujto!

E shkuara ka ore dhe caste te hidhura, mos ma kujto,
Ka drojtje dhe heshtje kur lipsen te thirrura, mos ma kujto
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2013, 14:39   #25
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Dje shkrimtari i madh mbushi 82 vjeē ...
u beft dhe 100 poeti ....


Heshtje
KUJDES ME FJALEN (thotė Dritėro Agolli)

Kujdes me fjalėn, zonjėz me ēantė
Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri
Pushteti i fjalės ėshtė i veēantė
Gatuan male dhe kakėrdhi.

Me fjalėn rrjedhin pėrrenj me mjaltė
Pikojnė ēezma me helm tė zi
Kujdes me fjalėn zonjėz me ēantė
Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri!

Nga fjala humbėn Judė e Pilatė
Strategė e mbretėr me mbretėri
Kujdes me fjalėn zonjėz me ēantė
Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri!

Kur fjala nxiret nga buzėt jashtė
Si dallėndyshja s'vjen nė shtėpi
Kujdes me fjalėn zonjėz me ēantė
Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri!

Unė fjalėn vetė e shtroj nė kartė
Dhe brenda syve se ē'ėshtė e di...
Kujdes me fjalėn zonjėz me ēantė
Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri!
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2013, 21:04   #26
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueBaron Shiko postimin
Shijakso, kom shkrujt ndonje genjeshter ?!?


Te te shkulin kalamonin nga preheri dhe te te shkaterrojne familjen dhe ti akoma t'i presesh e percjellesh, ose je mazokist ose je sumqim.


Kush ka pas byth ja ka hudh testen e partise surratit e i ka thone burgut hapu. Driteroi i tha bythes hapu ...

Ndryshim abisal !!!
o vllai im, behu me i sakte dhe mos i fut te gjithe me nje thes ! Vertete ka qen regjim i poshter, por jo te gjithe ishin te poshter. Ku e di ti se kush ja beri gjemen njerit apo tjetrit ??? Apo ti thua se meqe i kane sherbyer PPSH-es te gjithe duhen urryer ?!! Jo daku se ka pas njerez qe kan shpety jete njerzish nga litari dhe pushkatimi.. pra edhe keta i sherbenin ati sistemi por nuk ishin gjakatare.. Pra Driteroji eshte nje njeri i mencur dhe di ke ka respektuar dhe ke ka urryer. Do doja qe te kisha nje te qinden e mendjes se tije
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2013, 22:30   #27
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,610
Thanks: 1,820
Thanked 2,444 Times in 1,263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Freemason Shiko postimin
Jo daku se ka pas njerez qe kan shpety jete njerzish nga litari dhe pushkatimi.. pra edhe keta i sherbenin ati sistemi por nuk ishin gjakatare..
Kush ishin keta mer Euro???


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Freemason Shiko postimin
...Pra Driteroji eshte nje njeri i mencur dhe di ke ka respektuar dhe ke ka urryer. Do doja qe te kisha nje te qinden e mendjes se tije
Nuk po diskutohet nese Driteroji ishte i mencur apo jo...edhe poshtersia vet eshte nje lloj zgjuarsie!

Pjesa me te zeze eshte justifikim...dhe asgje tjeter!

p.s Njeriu eshte i paisur me karakteristika te ndryshme nga vet natyra. Nuk 'jemi' te gjith njesoj. Pra nuk eshte e mundur qe te gjith te jene trima Euro...dikush do ti sherbente atij sistemi qe per fatin e keq te atij vendi zgjati pothuajse nje gjysem shekuli. Fakti qe PPSH-ja vazhdoj me nje vrull te pa freshem qe ne 45-en e deri ne 90-en tregon se shumica i sherbyen gjate gjithe ketij harku kohor qe zgjati pothuajse gjysem shekulli. Ne ate kohe parrulla ishte 'o me ne o kundra nesh' nuk kishte rruge te mesme. Kundra nesh ishte, burgimi, internimi dhe nese ishte me fat haje plumbin, qe te shpetonte nje here e mire. Driteroji ishte nji nga veglat me bersnike te atij sistemi. Mos u mundoni ta justifikoni...

Perqendrohuni tek ndonji poezi apo shkrim i ketyre veglave te diktatures qe ju pelqen...me mire mos hyni neper debate te tilla sepse kur mundoheni te justifikoni te pajustifikueshmin zbuloni 'pandergjegjshmerine' dhe indiferencen tuaj per ate perjudhe makabre ne historine e shtetit tone 100 vjecar. Perjudhe qe derdhi me shume gjake shqipetar te pafajshem ne krahasim me luftene e pare dhe te dyten bashk.


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Freemason Shiko postimin
Ku e di ti se kush ja beri gjemen njerit apo tjetrit ???
Per ata qe nuk ja benin gjemen njeri-tjetrit nuk zgjaste shume kur edhe vet ata i fusnin ne burg dhe i interrnonin familjen. Nese thirreshe ne deg, kishte vetem dy rruge, ose firmose ose shkove ne dreq!!! Dhe eshte e vertet qe ka patur njerez qe 'zgjodhen' burgun ne vend te firmes. Keta nuk i sherbyen PPSH-es dhe per kete arsye u persekutuan . Prandaj argumenti jot qe 'jo te gjithe qe i sherbyen PPSH-es ishin te keq' eshte i pallogjikshem. Ata qe i sherbyen PPSH-es ishin pikerisht ata qe e mbajten gjall kete monster dhe perfituan privilegje per aktin bashkpunues qe pruri kaq e kaq shume fatkeqesi mijera njerezve te pafajshem.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2013, 22:40   #28
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 153
Thanked 756 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

simas teje o mano 90% e shqiptarve qe jetun ne at sistem pa u interrnu jan mut e duhet te hiqen qafe e veq ju herojt e persekutu duhet ta gzoni shqipnin tash
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2013, 22:45   #29
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueBaron Shiko postimin
Shijakso, kom shkrujt ndonje genjeshter ?!?


Te te shkulin kalamonin nga preheri dhe te te shkaterrojne familjen dhe ti akoma t'i presesh e percjellesh, ose je mazokist ose je sumqim.


Kush ka pas byth ja ka hudh testen e partise surratit e i ka thone burgut hapu. Driteroi i tha bythes hapu ...

Ndryshim abisal !!!
Baron po ti me Brarin ē'keni bere kunder sistemit mo
rrofte Sali antikomunisti qe na solli demokracine lol
Djalin nuk ja hoqen nga preheri Driteroit po e shoqa iku vete sepse e njejta gje dmth lufta e klasave behej dhe ne Rusi dhe kishte prinderit atje ...(me mirkuptim dhe ai e vuajti shume dhe sot ate djale nuk e ka ...i vdiq para pak muajve ...)
ēudi dhe Brari nuku e don Driteroin ne nje forum e shan ne nje e lavderon ...po kjo nuku ka shume rendesi ....Driteroi do ngelet poeti dhe shkrimtari me i dashur per shqiptaret si nga profesioni ashtu dhe nga njerzilleku ....mbas pilafit behen trima te gjith ...e pse u paska dash bytha per ne burg kshu xhanem Ti se din fare sa sa ka pas folur Driteroi dhe ne ate kohe ....eshte tallur me pushtetaret me shume se ti e une ...natyrisht ne rreth te ngushte ....

Shijakso te pershendes ...qofsh mire dhe dil o ēuno ka noi here ne forum
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2013, 22:46   #30
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,752
Thanks: 7,064
Thanked 8,315 Times in 5,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

po te flasim per penėn, Driteroi ishte goxha shkrimtar.

sa per personalitetin, ka qene i privilegjuar si Kadareja
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2013, 00:21   #31
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Driteroi,e vertet ka punuar per ate sistem,po ne pergjithesi brenda sistemit ka qen liberal,e mbase shum me kurajoz sesa edhe Kadareja.
Fakt,qe ne fillim te viteve 92-94,i kekoi partis socialiste te zgjidhte njerez te rinj qe nuk kishin te benin me te kaluaren....Edhe me von ju kundervu socialisteve me nje artikull kryeveper;"Na premtuat qe do hanim me lug floriri" Mbase nga te pakte socialist o komunist me dinjitet.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2013, 03:41   #32
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,610
Thanks: 1,820
Thanked 2,444 Times in 1,263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
simas teje o mano 90% e shqiptarve qe jetun ne at sistem pa u interrnu jan mut e duhet te hiqen qafe e veq ju herojt e persekutu duhet ta gzoni shqipnin tash
Ty mos te digjet kaq shume sepse une nuk fola per popullin mbar. E di shume mire pse e ben dhe per kete nuk i ve faj. Por me duket cudi kur edhe sot mbani ne pjedestal pikerisht zedhenesit qe brohoriten me fort per ate sistem kriminel, shkruajten me shume per lavdite e krimineleve dhe si rrjedhoj dhan kontributin e vet te vyeshem me kete propagande qorre me te cilen perforcuan sistemin edhe me shume. Kemi te bejm me 'eliten' e asaj kohe. Nuk po flasim per njerez te thjesht qe e ben nga halli. Ja ku ke Lazgush Poradecin, rasti me i mire. Kush nga keta qe permendni juve kishte kulturen, shpirtin uman, dhe talentin e Lazgushit. Ja pra ai nuk u be vegel e atij sistemi kurre.


Jo te gjith qe u persekutuan mund te quheshin heronj. Ne te vertet ishin shume pak ata qe u persekutuan per arsyet se luftuan sistemin me te vertet. Te tjeret biles shumica u perdoren me fushata per te terrorizuar popullin. Keta ishin njerez te thjesht qe ne shumicen e rasteve ishin njerez te hallit. Nuk kishin as iden me te vogel se c'ishte politike jo me te ishin marre me te ndonji here. I zuri rrota bishtin te gjoreve megjithate nuk u komprometuan, jo per tu ber heronj por sedra dhe rrespekti per veten, familjen, farefisin, ose thjesht sepse nuk mund ti benin tjetrit te keqen pa asnji arsye vendosen te sakrifikonin. Keta po, keta mund te quhen heronj. Kurse ata qe linden ne familje me emer me tradite dhe identitet familjar te vjeter ata qe ishin kundershtare te komunizmit qe ne zanafillen e tij vazhduan ne hapat e te pareve. Eshte pune edukate, dhe brumimi...derjans. Thone qe eshte me te then dhe jo me te then. E shkruajta edhe me lart njerezit nuk jane te gjithe njisoj.

Une dhe familja ime dhe nje pjese e madhe e farefisit kemi 23 vjet qe nuk jetojm ne shqiperi. Megjithate sote po e marr vesh se te peresekutuarit po gezokan shqiperine

Nes 'Ju' nuk jeni ne gjendje te denoni publikisht kete element njerezish thjesht sepe ju pelqejn poezite dhe shkrimet e tyre, anashkaloni gjithe veprimtarine e tyre gjate rregjimit komunist. Nuk ju ka ngel ansji vler njerezore. Te njejtit njerez nuk len gje pa then per Zogun per nje akt te vetem te keq qe ai beri dhe anashkalojn gjithe ate pune qe beri per Shtetin e pare shqipetare per nje perjudhe kaq te shkurter. Kurse ketyre prostitutave te sistemit komunist, rregjimit me kriminel qe ka njohur historia jone nuk i kurseni komplimentet. Ne fund te fundit keta ishin shkrimtar qe ju ishte then nje far monopoli. Nuk kishin ndo nji konkurrenc qe te krahasohehsin. Dhe une te merrem me 'ju' eshte ne rastin me te mire humbje kohe.


p.s Nuk e di c'te shtyu te me shkruash ne kte menyre?
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2013, 03:51   #33
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,091
Thanks: 16,418
Thanked 9,714 Times in 6,568 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Ty mos te digjet kaq shume sepse une nuk fola per popullin mbar. E di shume mire pse e ben dhe per kete nuk i ve faj. Por me duket cudi kur edhe sot mbani ne pjedestal pikerisht zedhenesit qe brohoriten me fort per ate sistem kriminel, shkruajten me shume per lavdite e krimineleve dhe si rrjedhoj dhan kontributin e vet te vyeshem me kete propagande qorre me te cilen perforcuan sistemin edhe me shume. Kemi te bejm me 'eliten' e asaj kohe. Nuk po flasim per njerez te thjesht qe e ben nga halli. Ja ku ke Lazgush Poradecin, rasti me i mire. Kush nga keta qe permendni juve kishte kulturen, shpirtin uman, dhe talentin e Lazgushit. Ja pra ai nuk u be vegel e atij sistemi kurre.

Nes 'Ju' nuk jeni ne gjendje te denoni publikisht kete element njerezish thjesht sepe ju pelqejn poezite dhe shkrimet e tyre, anashkaloni gjithe veprimtarine e tyre gjate rregjimit komunist. Nuk ju ka ngel ansji vler njerezore. Dhe qe une te merrem me 'ju' eshte ne rastin me te mire humbje kohe.

Jo te gjith qe u persekutuan mund te quheshin heronj. Ne te vertet ishin shume pak ata qe u persekutuan per arsyet se luftuan sistemin me te vertet. Te tjeret biles shumica u perdoren me fushata per te terrorizuar popullin. Keta ishin njerez te thjesht qe ne shumicen e rasteve ishin injorant, njerez te hallit qe i zuri rrota bishtin megjithate nuk u komprometuan, jo per tu ber heronj por sedra dhe rrespekti per veten, familjen, farefisin, ose thjesht sepse nuk mund ti benin tjetrit te keqen pa asnji arsye vendosen te sakrifikonin. Keta po, keta mund te quhen heronj. Kurse ata qe linden ne familje me emer me tradite dhe identitet familjar te vjeter ata qe ishin kundershtare te komunizmit qe ne zanafillen e tij vazhduan ne hapat e te pareve. Eshte pune edukate, dhe brumimi...derjans. Thone qe eshte me te then dhe jo me te then. E shkruajta edhe me lart njerezit nuk jane te gjithe njisoj.

Une dhe familja ime dhe nje pjese e madhe e farefisit kemi 23 vjet qe nuk jetojm ne shqiperi. Megjithate sote po e marr vesh se te peresekutuarit po gezokan shqiperine

p.s Nuk e di pse u kruajte kot.
O <profesor> i historise.
Edhe artistet ishin komuniste sipas teje.
Hajde me arsyen tende me jep nje shance,qe as nuk e marr per baze fare.
Diten e mbare,se Solzhenitsyn nuk behesh dot.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2013, 04:23   #34
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 153
Thanked 756 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Ty mos te digjet kaq shume sepse une nuk fola per popullin mbar. E di shume mire pse e ben dhe per kete nuk i ve faj. Por me duket cudi kur edhe sot mbani ne pjedestal pikerisht zedhenesit qe brohoriten me fort per ate sistem kriminel, shkruajten me shume per lavdite e krimineleve dhe si rrjedhoj dhan kontributin e vet te vyeshem me kete propagande qorre me te cilen perforcuan sistemin edhe me shume. Kemi te bejm me 'eliten' e asaj kohe. Nuk po flasim per njerez te thjesht qe e ben nga halli. Ja ku ke Lazgush Poradecin, rasti me i mire. Kush nga keta qe permendni juve kishte kulturen, shpirtin uman, dhe talentin e Lazgushit. Ja pra ai nuk u be vegel e atij sistemi kurre.


Jo te gjith qe u persekutuan mund te quheshin heronj. Ne te vertet ishin shume pak ata qe u persekutuan per arsyet se luftuan sistemin me te vertet. Te tjeret biles shumica u perdoren me fushata per te terrorizuar popullin. Keta ishin njerez te thjesht qe ne shumicen e rasteve ishin njerez te hallit. Nuk kishin as iden me te vogel se c'ishte politike jo me te ishin marre me te ndonji here. I zuri rrota bishtin te gjoreve megjithate nuk u komprometuan, jo per tu ber heronj por sedra dhe rrespekti per veten, familjen, farefisin, ose thjesht sepse nuk mund ti benin tjetrit te keqen pa asnji arsye vendosen te sakrifikonin. Keta po, keta mund te quhen heronj. Kurse ata qe linden ne familje me emer me tradite dhe identitet familjar te vjeter ata qe ishin kundershtare te komunizmit qe ne zanafillen e tij vazhduan ne hapat e te pareve. Eshte pune edukate, dhe brumimi...derjans. Thone qe eshte me te then dhe jo me te then. E shkruajta edhe me lart njerezit nuk jane te gjithe njisoj.

Une dhe familja ime dhe nje pjese e madhe e farefisit kemi 23 vjet qe nuk jetojm ne shqiperi. Megjithate sote po e marr vesh se te peresekutuarit po gezokan shqiperine

Nes 'Ju' nuk jeni ne gjendje te denoni publikisht kete element njerezish thjesht sepe ju pelqejn poezite dhe shkrimet e tyre, anashkaloni gjithe veprimtarine e tyre gjate rregjimit komunist. Nuk ju ka ngel ansji vler njerezore. Te njejtit njerez nuk len gje pa then per Zogun per nje akt te vetem te keq qe ai beri dhe anashkalojn gjithe ate pune qe beri per Shtetin e pare shqipetare per nje perjudhe kaq te shkurter. Kurse ketyre prostitutave te sistemit komunist, rregjimit me kriminel qe ka njohur historia jone nuk i kurseni komplimentet. Ne fund te fundit keta ishin shkrimtar qe ju ishte then nje far monopoli. Nuk kishin ndo nji konkurrenc qe te krahasohehsin. Dhe une te merrem me 'ju' eshte ne rastin me te mire humbje kohe.


p.s Nuk e di c'te shtyu te me shkruash ne kte menyre?
lej ato pordh

ti the o me ne o kundra nesh
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2013, 04:37   #35
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,610
Thanks: 1,820
Thanked 2,444 Times in 1,263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
lej ato pordh

ti the o me ne o kundra nesh
edhe nje here po e perserise:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
[COLOR="blue"]
Nes 'Ju' nuk jeni ne gjendje te denoni publikisht kete element njerezish thjesht sepe ju pelqejn poezite dhe shkrimet e tyre, anashkaloni gjithe veprimtarine e tyre gjate rregjimit komunist. Nuk ju ka ngel ansji vler njerezore. Dhe une te merrem me 'ju' eshte ne rastin me te mire humbje kohe.

Hajt...tung!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2013, 04:53   #36
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 153
Thanked 756 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

tung mano edhe mos te lejsh edhe aktoret e kinostudios pa demasku si driteroin
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2013, 14:01   #37
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,610
Thanks: 1,820
Thanked 2,444 Times in 1,263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
tung mano edhe mos te lejsh edhe aktoret e kinostudios pa demasku si driteroin
Eeeeeh mor derjans, jane bere gjynahe te medhaja ne ate vend. "90%" qe ti permende ne shkrimin me lart e din shume mire kete gje por hesht. Sepse ka shume qe mund te Demaskohen nese ngren zerin
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2013, 16:24   #38
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Freemason Shiko postimin
o vllai im, behu me i sakte dhe mos i fut te gjithe me nje thes ! Vertete ka qen regjim i poshter, por jo te gjithe ishin te poshter. Ku e di ti se kush ja beri gjemen njerit apo tjetrit ??? Apo ti thua se meqe i kane sherbyer PPSH-es te gjithe duhen urryer ?!! Jo daku se ka pas njerez qe kan shpety jete njerzish nga litari dhe pushkatimi.. pra edhe keta i sherbenin ati sistemi por nuk ishin gjakatare.. Pra Driteroji eshte nje njeri i mencur dhe di ke ka respektuar dhe ke ka urryer. Do doja qe te kisha nje te qinden e mendjes se tije

Une nuk e urrej Driteroin. Por gjesti i tij i ndarjes se familjes nuk me pelqen.
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2013, 16:33   #39
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Saura Shiko postimin
Baron po ti me Brarin ē'keni bere kunder sistemit mo
rrofte Sali antikomunisti qe na solli demokracine lol
Djalin nuk ja hoqen nga preheri Driteroit po e shoqa iku vete sepse e njejta gje dmth lufta e klasave behej dhe ne Rusi dhe kishte prinderit atje ...(me mirkuptim dhe ai e vuajti shume dhe sot ate djale nuk e ka ...i vdiq para pak muajve ...)
ēudi dhe Brari nuku e don Driteroin ne nje forum e shan ne nje e lavderon ...po kjo nuku ka shume rendesi ....Driteroi do ngelet poeti dhe shkrimtari me i dashur per shqiptaret si nga profesioni ashtu dhe nga njerzilleku ....mbas pilafit behen trima te gjith ...e pse u paska dash bytha per ne burg kshu xhanem Ti se din fare sa sa ka pas folur Driteroi dhe ne ate kohe ....eshte tallur me pushtetaret me shume se ti e une ...natyrisht ne rreth te ngushte ....

Shijakso te pershendes ...qofsh mire dhe dil o ēuno ka noi here ne forum

Brarin nuk e njoh dhe nuk e di c'ka bere/ben ne jeten e tij.


Cfare mund te beje nje 10-vjecar kunder komunizmit kam bere edhe une.

Mirekuptimin qe shkruan zotrote e kam te veshtire t'a besoj. Edhe po te vinte "Zonja Ruse" e te thonte, "Po, ne u ndame me mirekuptim, pasi ne BS po me internohej familja ne gulag" do shkoja dhe te pyesja Nina Mulen sa i vertete ka qene gulagezimi i familjeve te vajzave sovjetike te martuara ne Shqiperi.

Puhlease, na i kurse te tilla mirekuptime Saure. Apo dollite per shendetin e Shokeve ...
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-10-2013, 20:53   #40
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueBaron Shiko postimin
Brarin nuk e njoh dhe nuk e di c'ka bere/ben ne jeten e tij.


Cfare mund te beje nje 10-vjecar kunder komunizmit kam bere edhe une.

Mirekuptimin qe shkruan zotrote e kam te veshtire t'a besoj. Edhe po te vinte "Zonja Ruse" e te thonte, "Po, ne u ndame me mirekuptim, pasi ne BS po me internohej familja ne gulag" do shkoja dhe te pyesja Nina Mulen sa i vertete ka qene gulagezimi i familjeve te vajzave sovjetike te martuara ne Shqiperi.

Puhlease, na i kurse te tilla mirekuptime Saure. Apo dollite per shendetin e Shokeve ...

Na i kurse keto ironite me shoket se kur ti me rrije tek rruga Bardhyl une isha internimeve ...tani na behen te gjith disident ...Nuk kam ņfare ta pyes Ninin e Avniut as te Driteroit se me te dyja krushqi kemi e i di mire gjerat ...mos gjykoni pa ditur ...
ai e ka vuajtur shume shume ...
mgjth varja nuk ka nevoje Driteroi ta mbroj une forumeve ...
tek Driteroi shkojne ēdo dite te majte e te djathte per te marre mend ...dhe pikerisht per ate qe eshte burre me RR te madhe ...
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur