Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare > Shkrimtarėt Shqiptarė

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-10-2013, 17:58   #41
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Saura Shiko postimin
Na i kurse keto ironite me shoket se kur ti me rrije tek rruga Bardhyl une isha internimeve ...tani na behen te gjith disident ...Nuk kam ņfare ta pyes Ninin e Avniut as te Driteroit se me te dyja krushqi kemi e i di mire gjerat ...mos gjykoni pa ditur ...
ai e ka vuajtur shume shume ...
mgjth varja nuk ka nevoje Driteroi ta mbroj une forumeve ...
tek Driteroi shkojne ēdo dite te majte e te djathte per te marre mend ...dhe pikerisht per ate qe eshte burre me RR te madhe ...

Me shume se tek rruga isha akoma ne banke te fillores, mgjs ne fund

Pse shkojne per t'i marre mend politikanet (etalon njerezor ??? KURRE) nuk do te thote se eshte qelibar i paster. Perifrazimi me i afert, dhelper e vjeter.


Burrat me shume RRRRRRR nuk perzejne gruan dhe evlatin nga frika e humbjes se testes se partise. Burrat me shume RRRRRR testen e partise t'a perplasnin surratit.
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2013, 17:06   #42
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueBaron Shiko postimin
Me shume se tek rruga isha akoma ne banke te fillores, mgjs ne fund

Pse shkojne per t'i marre mend politikanet (etalon njerezor ??? KURRE) nuk do te thote se eshte qelibar i paster. Perifrazimi me i afert, dhelper e vjeter.


Burrat me shume RRRRRRR nuk perzejne gruan dhe evlatin nga frika e humbjes se testes se partise. Burrat me shume RRRRRR testen e partise t'a perplasnin surratit.
Nuk te thash qe rrije rrugeve ...por mqs ke thene e ke shtepine tek rruga Bardhyl afer Kozeta Bakiut Mgjth nuk me dukesh si 30 vjeēar me thene te drejten
Po kush te ka thene ty qe e perziu gruan dhe femijen per hir te teseres ...ai nuk donte te ikte as gruaja e aq me teper djali ...Ata jane nisur per me 19 qershor te 62 per Rusi ...atehere Driteroi nuk ishte i degjuar si tani dhe as qe kishte teser partie ... ne familjen e tyre ishte zi per shume kohe aq shume e kane vuajtur ...sa per dhelper vetem Dritero AGOLLI nuk ka qene dhe eshte dhelper por me palle quadrate dhe faleminderit gruas se dyte ...nje zonje e vertete qe i ka ndenjur shume afer si shoqe si grua etjetj i ka ndenjur afer per ato qe kishte hequr por dhe per ato qe fliste ...dhe fliste se pikerisht nuk ishte dhelper si disa e disa qe edhe te trashe llogarit i benin mire... paqe me te gjithe duke perplasur duart parti -enver nga mengjesi deri ne darke e tani na dalin te tere disidente
Dhe pikerisht pse je i vogel dhe nuk i din mire punet ... nuk e njeh ....mos bej lojra fjalesh duke e gjykuar ...eshte njesoj si te te them une ty qe je ndare me gruan per X problem psh ...ti nuk do femijet e tu se ajo te ndau ngaqe harxhoje shume kohe duke u marre me Pd lol
Nuk thash qe shkojne politikan per ta takuar por njerez ...te majte e te djathte nga te gjitha niveleve ...deri tek ai me i thjeshti ...dera e Driteroit eshte e hapur ...

Jemi shume te vegjel te gjykojme nje njeri kaq te madh


Si u hoqen prangat e sigurimit nga duart e Dritero Agollit

Ish zyrtari i larte i shtetit komunist ,Xhelil Gjoni tregon ngjarjen e pabesueshme .
Rastėsia e papritur kur Hysni Kapo mėsoi faktin befasues dhe kėmbėngulja e kreut tė Sigurimit kryeqytetas pėr shtrėngimin e prangave mbi duart e shkrimtarit tė madh. Ēastet ekzaltuese kur ai shpėtoi nga akti fatal.

Hyrje

Edhe shkrimtari dhe poeti i madh Dritėro Agolli nuk i paska shpėtuar survejimit dhe pėrgatitjes sė prangave pėr tė pėrfunduar nė qelitė e errėta tė burgjeve tė sigurisė sė lartė. As mė pak dhe as mė shumė, por dėshminė e bujshme e sjell pėr publikun e gjerė vetė Xhelil Gjoni, i cili nė momentet qė po flasim ishte jo vetėm njė nga funksionarėt kryesorė tė Partisė sė Punės sė asaj kohe, por edhe njė ish-koleg i vjetėr i shkrimtarit tė madh, me tė cilin kishte punuar pėr vite tė tėra nė organin kryesor tė shtypit tė kohės, “Zėri i popullit”.

E ndėrsa ish-funksionari i lartė Xhelil Gjoni rrėfen historinė e ēuditshme, madje dhe tronditėse nė tė cilėn ėshtė nė epiqendėr vetė Dritėro Agolli, mėsojmė se paska qenė vetėm njė rastėsi e jashtėzakonshme nga ato qė quhen “mbreti i botės”, ajo qė e paska shpėtuar nga prangat. Dhe kjo rastėsi qė me tė vėrtetė mund ta konsiderosh “mbretin e botės” ishte fakti i njė plenumi tė Komitetit tė Partisė sė Tiranės, nė tė cilin mori pjesė edhe autoriteti i lartė i nomenklaturės sė asaj periudhe, Hysni Kapo. Por rastėsia e atij momenti do ta pėrqafonte fuqishėm shkrimtarin e shquar Dritėro Agolli jo vetėm me pjesėmarrjen e Hysni Kapos, por edhe me faktin qė rrjedha qė do tė merrte plenumi, do tė ishte e tillė qė fare rastėsisht tė dekonspirohej qenia e tij nėn survejim ekstrem dhe njė gjė e tillė tė mėsohej nga Kapo. Kaq do tė mjaftonte qė fati e desh qė Hysni Kapo tė ndodhej nė atė moment nė atė vend i cili me mėnyrėn e tij tė tė folurit la tė kuptohet se Agolli nuk do tė pėsonte asgjė.

Konkretisht, ngjarja u zhvillua e tillė qė Xhelil Gjoni do tė propozonte emrin e ish-kolegut tė gazetarisė sė hershme pėr kandidat nė forumin mė tė lartė tė Partisė sė Punės sė Tiranės qė ishte plenumi i tij. Por sipas procedurave, lista me emrat e kandidatėve do t’i kalonte fillimisht drejtorit tė degės sė Punėve tė Brendshme tė kryeqytetit apo nė rrethet e tjera kalonte nė degėt pėrkatėse pėr verifikim nėse njerėzit e kishin pastėrtinė politike pėr tė qenė anėtarė tė forumit mė tė lartė politik tė rrethit.

Kėtu filloi enciklopedia e vėrtetė kur papritur dhe pa kujtuar drejtori i Punėve tė Brendshme tė Tiranės nė mėnyrėn mė konspirative, u vendosi autoriteteve gishtin mbi emrin e Agollit qė do tė thoshte se atė e prisnin prangat dhe se nuk do tė vendosej nė atė forum. Ndėrhyrja e Gjonit dhe kundėrndėrhyrja e titullarit tė Sigurimit tė Shtetit pėr kryeqytetin, krijuan konfuzion tė paprecedentė, por tė pakuptueshėm pėr pjesėmarrėsit se pėrse bėhej fjalė. Ky konfuzion enigmatik dhe i pashprehur ēoi nė pushim seance. Kjo vonesė dhe pėrplasje e heshtur bėri qė problemi tė kuptohej nga Hysni Kapoja. Kaq do tė mjaftonte qė gjithēka tė merrte fund nė tė qindtėn e sekondės dhe kjo marrje fund ishte reagimi i vetė Kapos, duke deklaruar shprehjen se asgjė nuk e pengonte Dritėro Agollin pėr tė qenė nė listėn e njerėzve qė do tė pėrfaqėsonin autoritetin mė tė lartė politik tė kryeqytetit.

Gjithsesi, gjithēka rreth asaj ngjarjeje befasuese dhe tronditėse njėkohėsisht, lexuesi i “Standard” do tė ndjekė pikėrisht nė intervistėn e mėposhtme tė vetė Xhelil Gjonit.

Zoti Xhelil, ē’mund t’i thoni lexuesit shqiptar tashmė qė dilni nė media pas kaq shumė kohė heshtjeje?

Nuk kam folur, sepse, sipas mendimit tim, nuk ka sunduar logjika, por ka qenė kohė emocionesh. Unė kam shpresuar se kaq vite do tė ishin jo vetėm tė mjaftueshme, por tė tepėrta qė tė iknin pasionet dhe tė vinte logjika nė politikė.

Logjika duhet tė sundojė mbi pasionet. Kjo arrihet vetėm nė rastet kur ajo ka faktin, qė duhet tė jetė njė argument i shėndoshė.

Mendoni se sot ka triumfuar logjika mbi emocionet e pasionet?

Faktikisht edhe sot do tė thosha se sėrish nuk ėshtė shumė kohė logjike. Ėshtė arritur deri aty sa qė politika jonė tė shndėrrohet nė njė politikė sharjesh dhe shpifjesh, deri nė fjalorin mė banal.

Rezultati i kėsaj politike ėshtė i kuptueshėm, sepse ndodhin fenomene tepėr tė papranueshme pėr shtetin dhe kombin.

E logjikshmja dhe e mira ėshtė qė e gjithė politika jonė tė ketė pikat kombėtare tė rakorduara mbi tė cilat duhet tė mbėshtetet.

Ē’mund tė thoni pėr kulturėn tonė kombėtare?

Populli ynė nuk ėshtė njė popull pa trashėgimi kulturore, siē mundohen ta paraqesin disa qarqe politike dhe shoqėrore evropiane, sidomos ata qė nuk kanė dashur kurrė progresin e tij. Ai ka trashėguar kulturėn e vetė karakteristike. Mė pas fėmijėt e kėtij populli, tė cilėt mbaruan studimet nė universitetet dhe nė akademitė mė tė mira tė vendeve tė ndryshme tė botės, u kthyen tė mėsuar dhe tė kulturuar nė vendin e tyre. Ishin pikėrisht kėta, tė cilėt u ngulėn nė breza mbi tabanin kombėtar tė kulturės sė popullit dhe i dhanė atij tiparet e reja me fizionomi tė gjerė dhe bashkėkohore mbi tė cilėn tani mbahet kombi ynė sot.

Janė tė shumtė shembujt qė mund tė marr pėr kėtė gjė. Kėshtu, p.sh. Tish Daija, i cili mbaroi studimet nė ish-Bashkimin Sovjetik, nuk solli nė Shqipėri muzikė ruse, por kėtu pėrdori pėrvojėn qė pėrfitoi dhe krijoi muzikė, e cila pasqyronte me pasion dinjitetin dhe karakteristikat kombėtare. Tė njėjtėn gjė mund tė themi pėr artistėt e tjerė tė mėdhenj tė tė gjitha fushave.

Intelektualėt kanė qenė njerėzit mė tė survejuar dhe tė persekutuar tė periudhės sė kaluar, keni formuar njė konkluzion pėr kėtė gjė?

Shiko, i dashur Fatos! E vėrteta ėshtė se nuk ka pasur asnjėherė njė vijė tė pėrcaktuar pėr tė pėrndjekur posaēėrisht vetėm artistėt dhe shkrimtarėt. Baza e atyre pėrndjekjeve ka qenė pėr personat qė binin ndesh me ligjet e shtetit qė ishin nė fuqi. Kėta elementė nuk ishin tjetėr, veēse nė radhėt e shoqėrisė sonė, nga e cila nuk ishin tė ndarė dhe shkrimtarėt dhe artistėt. Por kėta tė fundit ishin elementėt mė tė ekspozuar, tė cilėt pėr vetė rolin e tyre nė shoqėri, nė mos nė njė rast, nė njė tjetėr, mund tė shkelnin apo atakonin parimet apo ligjet nė fuqi. Pra, kėta njerėz ishin mė tė zbuluar dhe mė tė afishuar pėr mendimet e tyre.

Nė detyrat qė mbuloja unė, kam pasur njė informacion tė plot pėr sa i pėrket kėtij problemi. Burimi i parė imi ishte linja civile, qė do tė thotė njohja individuale edhe jashtė raporteve zyrtare me shkrimtarėt dhe artistėt. Kėta unė i njihja nė rrugė normale nga afėr dhe pata krijuar mendimin tim, nėse me tė vėrtetė kisha tė bėja me njerėz qė ishin kundėr pushtetit apo nėse ishin nga ata qė mund tė bėnin dhe tė thoshin ēfarė dhe si tė donin. Nė kėtė mėnyrė, duke i njohur personalisht kėta individė, unė kisha edhe mundėsi qė t’i mbroja. Konkretisht unė e dija se ēfarė fliste Dritėroi me atė humorin e tij karakteristik nė biseda, ashtu siē e dija shumė mirė se ai nuk mund tė ishte kurrė njė armik i pushtetit, siē pretendonin ta paraqisnin ata, tė cilėt pėrgatisnin gjithfarė informacionesh. Unė e dija se ato qė fliste Dritėroi, i thoshte me kėdo, ashtu si dhe me mua, pa as mė tė voglin qėllim, por ja qė kishte informatorė apo njerėz, tė cilėt ishin gati tė pėrpilonin faqe tė tėra raportesh.

Unė dija gjithashtu se nuk mund tė ishte kurrsesi antikombėtar as Dritėro Agolli, as Ēesk Zadeja, as Ismail Kadareja dhe as Odise Paskali dhe as shumė e shumė pena dhe talente tė shquara tė kombit tonė.

Nė tė vėrtetė inteligjenca jonė ka vlera tė pallogaritshme nė interes tė kombit.Zoti Xhelil, ē’mund t’i thoni lexuesit shqiptar tashmė qė dilni nė media pas kaq shumė kohė heshtjeje?

Nuk kam folur, sepse, sipas mendimit tim, nuk ka sunduar logjika, por ka qenė kohė emocionesh. Unė kam shpresuar se kaq vite do tė ishin jo vetėm tė mjaftueshme, por tė tepėrta qė tė iknin pasionet dhe tė vinte logjika nė politikė.

Logjika duhet tė sundojė mbi pasionet. Kjo arrihet vetėm nė rastet kur ajo ka faktin, qė duhet tė jetė njė argument i shėndoshė.

Mendoni se sot ka triumfuar logjika mbi emocionet e pasionet?

Faktikisht edhe sot do tė thosha se sėrish nuk ėshtė shumė kohė logjike. Mjafton tė shikosh dy titullarėt e politikės sė sotme shqiptare, tė cilėt nė ēdo takim apo ndėrhyrje tė tyre, pėrplasen si macja me miun dhe nuk kanė njohur konsensus, qoftė edhe pėr problemet mė madhore qė kanė tė bėjnė me autoritetin dhe interesin e shtetit dhe tė kombit. E veēanta kėtu ėshtė se ky shembull ka vazhduar qė nga maja e piramidės sonė politike dhe ka arritur deri poshtė, nė bazėn e saj. Shkurt, ėshtė arritur ajo qė politika e jonė ėshtė njė politikė sharjesh dhe shpifjesh, deri nė fjalorin mė banal.

Rezultati i kėsaj politike ėshtė i kuptueshėm, kur ndodhin fenomene tepėr tė papranueshme pėr shtetin dhe kombin.

E logjikshmja dhe e mira ėshtė qė e gjithė politika jonė tė ketė pikat kombėtare tė rakorduara mbi tė cilat duhet tė mbėshtetet.

Ē’mund tė thoni pėr kulturėn tonė kombėtare?

Populli ynė nuk ėshtė njė popull pa trashėgimi kulturore, siē mundohen ta paraqesin disa qarqe politike dhe shoqėrore evropiane, sidomos ata qė nuk kanė dashur kurrė progresin e tij. Ai ka trashėguar kulturėn e vetė karakteristike. Mė pas fėmijėt e kėtij populli, tė cilėt mbaruan studimet nė universitetet dhe nė akademitė mė tė mira tė vendeve tė ndryshme tė botės, u kthyen tė mėsuar dhe tė kulturuar nė vendin e tyre. Ishin pikėrisht kėta, tė cilėt u ngulėn nė breza mbi tabanin kombėtar tė kulturės sė popullit dhe i dhanė atij tiparet e reja me fizionomi tė gjerė dhe bashkėkohore mbi tė cilėn tani mbahet kombi ynė sot.

Janė tė shumtė shembujt qė mund tė marr pėr kėtė gjė. Kėshtu, p.sh. Tish Daija, i cili mbaroi studimet nė ish-Bashkimin Sovjetik, nuk solli nė Shqipėri muzikė ruse, por kėtu pėrdori pėrvojėn qė pėrfitoi dhe krijoi muzikė, e cila pasqyronte me pasion dinjitetin dhe karakteristikat kombėtare. Tė njėjtėn gjė mund tė themi pėr artistėt e tjerė tė mėdhenj tė tė gjitha fushave.

Elementėt e bėrė objekt tė organeve, kishit tė drejtė t’i thėrrisnit ju?

Mė parė, ata qė mendohej se duheshin kėshilluar, kėtė punė e bėnte Dega e Brendshme. Mė vonė u ndėrrua ajo praktikė dhe informacioni i dėrgohej Komitetit tė Partisė sipas sektorėve.

Mund tė jeni mė konkret?

Mė ka ndodhur me njerėz e shokė shumė tė mirė. Mund tė veēoja njė nga miqtė e mi tė mire, qė tani u bėnė shumė kohė qė nuk e kam parė. Informacioni nga organet e Sigurimit pėr tė mė kish ardhur, pasi ishte shprehur pėr pushtetin nė mėnyra tė dėnueshme. E thirra nė zyrė. E vėrteta ishte se, ashtu siē njihja Dritėroin apo dhe shumė artistė dhe shkrimtarė tė tjerė, njihja edhe kėtė mikun tim. Nė ato momente mendova se nuk mund t’i flisja mė shumė nga sa i fola.

Mbaj mend, qė sa erdhi nė zyrė, i them: Me kė rri nė tavolinė, mor mik? Me kėtė doja t’i thosha se nė miqtė qė kishte zgjedhur pėr tė biseduar kishte edhe nga ata qė atij po i hapnin probleme. Ai u prek shumė dhe nuk pranoi tė kish folur nė atė mėnyrė. Ky shok i mirė mė ndihmoi edhe nė pėrgatitjen e raportit tė Kongresit tė 10-tė. Pasi menduam se kishim mbaruar punė, papritur mė thotė: “Xhelil, a nuk i shmangesh mė mirė politikės”?! Atėherė u mendova nga ky sugjerim aq i kuptimtė dhe nuk fola.

U shmangėt?

Sigurisht, u shmanga.

Ėshtė e vėrtetė se nė survejim ka qenė edhe shkrimtari ynė i madh Dritėro Agolli?

Unė ju kam folur nė fillim tė kėsaj interviste, qė shkrimtarėt dhe artistėt ishin ata qė pėr vetė pozicionin e tyre, kishin mė shumė premisa tė dilnin nė oponencė me shumė parime politike dhe ideologjike tė vendosura nė atė kohė.

Pėr tė thėnė tė vėrtetėn duhet pranuar se edhe Dritėro Agolli ndiqej. Kėtė Dritėroit, nuk ia kam thėnė asnjėherė. Sot po e them.

Kur e keni konstatuar kėtė gjė ju?

E kam vėnė re relativisht vonė. Pėr ta pasur mė afėr dhe pėr tė ndihmuar mė mirė punėt, sidomos krijuesit, nė Konferencėn e 17- tė tė Partisė, unė i propozova pėrfaqėsisė sė konferencės, anėtar i sė cilės isha dhe unė, qė Dritėroi tė ishte anėtar plenumi i Komitetit tė Partisė tė Tiranės. Mirėpo, pata rezistencė nga Sekretari i Parė dhe nga drejtori i Drejtorisė sė Brendshme tė asaj kohe. Aq e fortė ishte rezistenca e tyre, sa pati zhvillime tė ashpra. Pėrfaqėsia ishte dakord me mua, por… puna arriti deri atje, sa i deleguari Hysni Kapo, kėrkoi pushim. Pas pushimit Hysni Kapo deklaroi se Diteron (kėshtu e thėrriste ai, jo Dritėro), nuk e pengon asgjė pėr tė qenė anėtar plenumi, pėrkundrazi, prezenca e tij i bėn mirė punės. Kėshtu, konferenca e zgjodhi Dritėronė, anėtar tė plenumit tė Tiranės. Qė nga ajo ditė, ai vazhdoi tė jetė i tillė, derisa arriti tė bėhet edhe anėtar i Plenumit tė Komitetit Qendror tė Partisė.

Kėshtu bashkėpunuam me Dritėronė nė punėn me inteligjencėn e Tiranės, e cila pas Plenumit tė 4-t kishte marrė plagė tė rėnda. Kėto plagė duheshin shėruar. Bashkė me shokė tė tjerė bėmė jo pak, aq sa mundėm.

Mė vonė, kur Dritėroi u zgjodh anėtar i Plenumit tė Komitetit Qendror tė Partisė, i thosha: “Ik nga Plenumi i Tiranės”!

“Jo, mė thoshte, mė mirė tė largohem nga ai Qendrori, se sa nga ky i Tiranės. Kur mblidhej Plenumi kėmbenim edhe nga ndonjė pusullė, si mėnyrė ēlodhjeje nga diskutimet pa bereqet e sfilitės. Nė pėrgjigje tė pusullave tė mia, Dritėroi mė pėrgjigjej me vargje. Ja dhe njė intimitet me autorin e “Zylos”, qė e kishte titulluar:

“ Kėngė pėr shokun kryetar”.

“Shoku kryetar, nga doli kjo mėnxyrė, / Si s’paskemi plotėsuar qymyrė?! / Ky lugat qymyr po na bėn kėrdinė. / Le qė s’na ngroh, po na prish dhe qetėsinė. / O burra, tė na punojė pak koka, / Qė ta nxjerrim sa mė shpejt lugatin nga Toka! / Pėrndryshe puna jonė kaq e pati, / Na mori me vete lugati”.

Arritėt ta mėsoni arsyen e vendosjes nė survejim tė tij?

Ai ndiqej si agjent i lidhur me njė shkencėtar kosovar tė nderuar.

Si e keni njohur ju Dritėroin?

Jam takuar pėr herė tė parė nė vjeshtėn e vitit 1956, kur ai ishte konviktor dhe banonte pėrballė “Pallatit tė Dimrit” nė Leningrad. Aty studionin nė Fakultetin e Gazetarisė sė bashku dhe me Marash Hajatin, Fadil Kokomanin etj. Ata ishin nė vitin e pestė, ndėrsa ne, njė grup prej 40 vetėsh, ishim nė vitin e parė, nė fakultete e institute tė ndryshme.

Atje gjeta, nė vitin e dytė tė filozofisė, Servet Pėllumbin, Vasilikėn, Ksanthipin, Elvira Gjonin, motrėn e Dhimitėr Gjonit nga Durrėsi dhe Valin e vockėl, e cila u martua me rumunin Mirēe.

Pesė vjet mė vonė, atė e takova nė redaksinė e “Zėrit tė popullit”, ku Dritėroi ishte bėrė njė gazetar i njohur nė redaksinė e kulturės.

Ndėr vite, me Dritėroin na u thellua miqėsia. U “shkėputėm” kur ai shkoi sekretar i Lidhjes.

Pastaj puna e solli tė punonim sėrish bashkė. Ėshtė fjala kur unė punova nė Komitetin e Partisė tė Tiranės

Si e shikoni qėndrimin e Dritėroit nė Kongresin e 10-tė tė PPSH-sė?

Kohėt ikėn dhe ora solli Kongresin e 10-tė tė PPSH-sė ose, si u vlerėsua mė vonė, Kongresin e Parė tė PS-sė. Dritėroi diskutoi ashpėr dhe me mllef. Salla nuk e priti mirė. Nuk ishte mėsuar me diskutime tė tilla, aq mė tepėr nuk e prisnin kėtė nga Dritėroi. Dritėroi u detyrua tė largohej. Nė pėrfaqėsi, nuk ma pranuan kandidaturėn e tij, pėr t’u zgjedhur sėrish.

Atėherė, dėrgova Spiro Deden pėr tė pyetur Dritėroin, nėse ishte apo jo dakord qė tė zgjidhej. Pėrgjigjja qė mė solli prej tij Spirua, ishte: “I thuaj Xhelilit, unė aty e kam vendin, nuk kam ku shkoj tjetėrkund”.

Atėherė propozova Dritėroin jashtė listės sė aprovuar nė pėrfaqėsi, duke u thėnė delegatėve: “Meqė numri ėshtė aprovuar, tė vihet Dritėroi nė listė”. Mė pas shtova: “Pavarėsisht nga diskutimi, Dritėroi ėshtė poet i madh popullor, ai nuk mund tė jetė kurrė antikombėtar”. U zgjodh Dritėroi. Vazhdoi pėr njė kohė jetėn politike dhe atė krijuese po e po. U rėndua ca nga shėndeti, hoqi dorė nga jeta aktive politike, por vazhdon tė thotė me peshė fjalėn e tij nė opinion.
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-10-2013, 17:27   #43
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Ok Saura, vullneti yt per te "mbrojtur" Driteroin eshte me e forte se deshira ime per te vazhduar debatin.


Nuk ma merrte mendja se ngjaja me i vogel se 30 vjec ...
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2013, 15:40   #44
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Po kete e din Brar
Kishin shkuar neper rrethe ca per te pare gjendjen e shtepive te kultures e te ...
dhe ne x qytet rrecitonin ....
Ku ti kerkoj rrenjet e tua parti ?....
E nje shoku im (qe sot eshte im shoq )
me thote ne vesh ...
tek p... i satom lol


NGA SKAJI NŹ SKAJ

Sa heshtnim dikur me plot verbėri
Dhe duart i puthnim nė gjunjė,
Aq shumė bėrtasim tani
Dhe aq kafshojmė me zhurmė.
Nuk kemi as turp nga njeri
As ky,
As ai,
As ti
Dhe as unė,
Cudi!...


Dritero Agolli
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2013, 20:12   #45
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,633
Thanks: 1,830
Thanked 2,459 Times in 1,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Driteroi ne rastin me te mire re ka qen shkrimtar zyrtar I sistemit me kriminel qe ka pjell kombi yn deri tani dhe e ka ber me plot vetdije dhe biles me zell te madh. Lerini justifikimet. Doni vetem te fustifikoni pjellen tuaj pa shtyll kurrizore.

E vetmja gje e cuditshme qe une shikoj eshte se si mundohen te justifikojn pa piken e turpit te pajustifikueshmin. Megjithese qeniet e peshtira gjithmone mbijetojn sepse jane gati te bejn gjithcka per vazhdimesine e tyre. P.sh miu eshte nji nga kafshet me te vjetra ne planetin tone. Miu ha dhe mut nese I nevoitet prandaj eshte shume e veshtire te luftosh. Eshte akoma me e veshtire te luftosh nje qenie e paisur me instinktet e mbijeteses se miut bashkangjitur edhe vetdijen.

'Rrrac'e felliqur!!!!!!!!!.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2013, 21:28   #46
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

O vend i bekuar bluxhinsa dhe gune
ne trup kushtetuten ne mendje kanune
o vend i bekuar mbushur me cudira
goten me uiski koken me therria.

lol
Driteroi
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2013, 21:40   #47
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Ka njerėz qė puthen me buzė,
Ka qė me buze pėshtyjnė;
Ka njerėz qė flasin me gjuhė,
Ka qė me gjuhė ndyjnė.

Driteroi
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2013, 11:32   #48
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Per Tankun LOl


Dy dopjo, usta!
Usta dhe dy dopjo,
Se xhani na u dogj,
Dhe zjarrin me zjarr do ta nxjerrim,
Dopjon me shkumė
Qė rruazat shkėrmoq,
Rakisė ne kurrė s’i pamė sherrin.
Ndezur bjer gotat,
Mavia tė dridhet,
Kush pi s’e djeg kjo shafrą.
Kush s’pi tė mos flasė,
O nga tryeza tė pirdhet,
Dhe dy dopjo pra shtjerna, usta!
S'jemi pijanecė,
Jemi pijetarė,
Pėr shkencė tė rakisė tė flasim.
Klasikė s'u bėmė
Me mjekrat litar,
Dhe volumet me litra i masim.
Rreshtin e gotave
Masim me metėr,
Pra gjysėm metri raki, o usta,
S’mbaron firaunka,
Siri i vjetėr:
Pėr teriaqinė e vėrtetė gjithnjė ka.
Veē shpirtin e pastėr
Qelibar kulluar,
Zemrėn e gėzuar, usta!
Po akull na le,
Pse s’vjen, i uruar,
Bjer’ flamėn, flakėn shafrą!
---
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2013, 11:35   #49
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Gjeni eshte i uruari..te paca te gezuar Saura!Edhe mos ma ngacmo Manon se ska faj ai..nuk ka lexuar ndonje veper te Driteroit
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2013, 12:02   #50
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

SHIU I MARRĖ
Dikur na bridhte qiejve njė shi,
Qė veē poetėt ēmendte po t’i lagte.
Dhe ra ky shi pa pritur mbi njerėzi,
Poetėt u lajthitėn pas njė nate.
Filluan tė kopjonin veē njė varg,
Tė kishin tė pėrbashkėt veē njė metaforė,
Pėr shembull: “Jam Homeri, jam bust nė park,
Jam Sofokli, Eskil e Pitagorė.
Jam rrugė vetėtimash e rrufč,
Jam dhe kostelacion nė qiell,
Jam rrap me rrėnjėt pleksur nėpėr dhč,
Jam udhėtar qė kam nė sup njė diell…”
Po nga ky shi s’u lag veē njė poet,
Se ishte fshehur nė njė pyll tė dendur,
Poetėt e lajthitur nė qytet
E qeshnin dhe i thoshin: “Je i ēmendur!”
Dhe u mėrzit poeti nė vetmi,
Se talleshin tė ēmendurit, poetėt,
Dhe luste zotin qė tė binte prapė ky shi,
Qė dhe ai tė ēmendej si tė tjerėt.
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2013, 15:01   #51
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,633
Thanks: 1,830
Thanked 2,459 Times in 1,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Gjeni eshte i uruari..te paca te gezuar Saura!Edhe mos ma ngacmo Manon se ska faj ai..nuk ka lexuar ndonje veper te Driteroit
Eshte shume e vertet, nuk kam lexuar asnje gje nga Driteroi. Dhe nuk kam as interesin me te vogel.

Megjithate po bie disa gjera qe kam lexuar rreth ti.

"...50 fakte nga jeta e Driteroit:


13. Momentet mė tė hidhura tė jetės sė tij Agolli i kujton me shkrimet qė ka lexuar nga autorė tė ndryshėm pas viteve 1990 nė adresė tė tij. Por hidhėrimi ka qenė mė i madh kur autorėt janė miqtė e tij tė dikurshėm apo njerėz qė i ka ndihmuar nė krijimtarinė letrare. (Nuk dua ti futem ne jeten personale por keto jane momentet me te hidhura te tij???)

19. Agolli ėshtė zgjedhur deputet pėr 30 vjet me radhė edhe nė kohėn e diktaturės, edhe dhjetė vjet nė kohėn e tranzicionit. Nė Parlament mbahet mend pėr urtėsinė dhe fjalimet brilante nė podiumin Kuvendit.

20. Romani “Komisari Memo” ėshtė njė nga librat e Agollit qė ėshtė bėrė film me titullin “I teti nė bronz”. Ky film ėshtė shfaqur edhe nė Kinė, ku ėshtė pritur mjaft mirė nga publiku kinez.

26. Dritėro Agolli e Ismail Kadare kanė qenė tė pėrfshirė nė Fjalorin Enciklopedik qė nė vitin 1985. Por ata ishin njė pėrjashtim i jashtėzakonshėm nė vitin e hershėm 1985! Pasi tė pėrfshiheshe nė Fjalorin Enciklopedik, nė ato vite duhej tė mos ishe mė nė jetė.

50. Ndėrsa veprėn mė tė madhe nė pėrkthim Agolli e ka nga rusishtja. Botimi voluminoz, “Shekulli i artė”, ėshtė njė nga mė tė arrirėt artistikisht. Agolli ka pėrkthyer poetėt mė nė zė tė shekullit tė 19-tė nė Rusi, si Pushkin, Ahmatova, Bllok, Lermontov dhe shumė tė tjerė. /Marrė nga "Tirana Observer"/..."


Shqipetare te dashuruar me Rusine qe e cila ka qene dhe vazhdone te jete zanafilla e te keqijave qe i jan bere Shqiperise 100 vitet e fundit.

Me pelqen vetem dicka nga ai. Nuk e ka mohuar te kaluaren dhe nuk eshte munduar ta justifikoj!!!

Nejse...Shoku une e kuptoj qe ju jeni rritur me keta shkrimtare, por eshte shume e veshtire te mos rreagosh kur edhe sote 23 vjet me vone keta qe i dhan Ze diktatures, biles ishin nga me te privilegjuarit, lexo faktin 26, akoma mbahen ne ate lartesi qe ishin gjate diktatures. Eshte e pallogjikshme dicka e tille. Kjo tregon vetem nje gje, se as sistemi dhe as populli nuk kan ndryshuar shume qe atehere. Ndoshta vetem ne leter...
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2013, 15:23   #52
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,633
Thanks: 1,830
Thanked 2,459 Times in 1,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Sejfi Protopapa: Pas rėnies sė komunizmit mėsova se mė quanin Sali Protopapa

"...Ashtu bėra. Si mbėrrita nė Amerikė, njė javė mė vonė shkova nė universitet. Do tė vijoja pėr fushėn e Fizikės.
Pas saj nga Shqipėria nuk kisha mė asnjė kontakt. Dija qė ishte ngatėrresė e madhe, por se ēfarė nuk dija gjė. Ashtu si nuk dija fare se ishte bėrė njė roman nga njė shkrimtar i dėgjuar ku e kishte titulluar "Komisari Memo" dhe kishte vėnė nė qendėr tė tij njė personazh nga Protopapajt si Komandant Balli ku nė tė vėrtetė unė kam qenė i tillė nga ai fis. Por unė nuk dija gjė qė ai personazh do tė pėrjetėsohej fuqishėm edhe nė njė film artistik.

Pėr Dritėro Agollin nuk kishe dėgjuar dhe njohur fare?
Jo asnjėherė.
Kishe informacion qė ishte njė shkrimtar i niveleve tė larta nė Shqipėri, dhe i preferuar?

Po, e dija qė ishte pro komunist.
Po kjo dihet sepse Shqipėria komuniste ishte, dhe detyrimisht tė ishe i preferuar duhet tė ishe komunist.
Po pas 1990 e ke parė filmin?
E kam parė, por nuk mė bėn pėrshtypje se unė nuk kam lidhje me tė.
E kam parė dhe njėherė mė parė nė fakt, por nuk e mbaj mend se kur.
Unė nuk kam fare lidhje me tė, por isha vetėm nė imagjinatėn e Dritėro Agollit.

Vetėm se ishte Protopapa komandant Balli, vetėm kėtė lidhje kishit ju?
Mbiemri Protopapa nga fisi juaj, komandant Balli keni qenė ju?
Po unė kam qenė komandant Balli nė kuptimin mė tė thjeshtė.

Pėr kėtė se ishit komandant Balli bėhej fjalė dhe tė filmi apo jo?

Jo, nuk ka lidhje fare.
Ēfarė i the Dritėro Agollit kur pe filmin e Sali Protopapės?

Nuk ēava kokė fare.
Po pėrse shkove te Dritėro Agolli?

Shkova pėr pjesėn e parė, sepse nuk e mbaj mend mirė se kishte thėnė diēka pėr mua Dritėro Agolli. Nuk e mbaj mend se jam plakur unė tani dhe truri nuk funksionon mirė.
Pasi i them Dritėro Agollit, ai mė thotė:
- E kam bėrė pėr sport.
Ėshtė figurė artistike ju tha?
Po ėshtė punim dhe figurė artistike.
I irrituar shkove?
Po nė atė kohė isha shumė i irrituar. Por pastaj thashė:
- Si kjo le tė bėjė sa tė dojė, nuk do tė ēaja mė kokė.
E kishit njohur mė parė Dritėro Agollin?
Jo.
Pėr herė tė parė ju doli kur e thėrriti e shoqja?
Po, atėherė ishte pėr herė tė parė kur kam shkuar unė taje.

Si i the kur doli te dera?
Unė i thashė:
- Jam Sejfi Protopapa.
Ai me tė drejtė mė hapi derėn dhe mė pranoi nė shtėpi dhe pėr kėtė nuk kishte ndonjė problem.
Dhe unė nuk kisha ndonjė problem serioz, dhe nuk e kuptova se pse mė morėn nė qafė kot.
Sepse ai mė mori nė qafė familjen.

Po ēfarė tė tha ai, tė kishte njohur? Si tu pėrgjigj? Veē fjalės artistike ēfarė tė tha?
Unė pas mbarimit tė vizitės me Dritėro Agollin vendosa qė tė mos ēaj kokė dhe vazhdova. Unė kam qenė i tėrhequr pėr shumė kohė, dhe jam i tėrhequr..."

Atehere keto shkrime beheshin me qellime te caktuar per te diskriminuar 'fajesuar' njerez te pafajshem ne opinionin publik. Ky ishte nje nga penat qe e bente kete poshtersi me qef. Sepse e paska ber per sport thote. Ky rrealizoj cdo shpifje dhe padrejtesi qe i beheshte njerezve te mafajshem nga diktature dhe sote na na i paraqet si punime Artistike. E ka ber per sport thote Haleja. Rrace e felliqur!!!

.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2013, 15:48   #53
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,633
Thanks: 1,830
Thanked 2,459 Times in 1,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

ja dhe 'Sali Protopapa' i vertet:

"...
Nga Fatos Veliu

Sali Protopapa ėshtė njė personazh filmik, i njohur pothuaj pėr tė gjithė shqiptarėt. Emri i tij ėshtė pėrzgjedhur nga shkrimtari Dritėro Agolli nė romanin “Komisari Memo” dhe personifikon njė komandant ēete ballistėsh tė dhėnė pas rakisė dhe drekave e darkave me mish qengji. I njėjti emėr ėshtė ruajtur edhe nė skenarin e filmit “I teti nė bronz”, i luajtur me mjeshtėri nga Pirro Mani. Nė rrėfimet e tij, Dritėro Agolli thotė se e kishte krijuar kėtė personazh duke pasur parasysh rrėfimet pėr bėmat e njė ballisti tė quajtur Xume Protopapa. Gjithashtu, Agolli ka pohuar se kurrė nuk e kishte menduar se Sejfi Protopapa, njė nga Protopapėt e fisit nga ai kishte marrė shtysėn pėr kėtė personazh, ishte ende gjallė.
Njė personazh pėr tė cilin tė gjithė qė e njihnin kujtonin se ai ishte Sali Protopapa i vėrtetė.

Rastėsi e pazakontė, pesha e sė cilės duket e kishte munduar ndėr vite, vetėm sepse dikur ai kishte qenė i pėrfshirė nė formacionet e armatosura tė Ballit Kombėtar, si komandant i njė ēete.
Emri i tij i vėrtetė ėshtė Sejfi Protopapa. Ėshtė bir i njė avokati me origjinė nga fshati Protopapė i Korēės. Ka lindur nė Berat mė 20 shkurt 1923. Arsimohet nė vendlindje dhe nė Itali. Nė vitin 1943, kur ishte vetėm 20 vjeē, emėrohet komandanti i njė ēete tė Ballit, qė vepronte nė zonėn e Roskovecit, e ndodhur midis Beratit dhe Fierit. Nė vitin 1944 ai largohet pėrfundimisht nga Shqipėria, pėr t’u rikthyer vetėm nė vitin 1991, pas rėnies sė komunizmit. Fillimisht vendoset nė Itali dhe mė tej nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Aty vazhdon studimet dhe diplomohet pėr Fizikė Bėrthamore. Ėshtė i martuar me njė lituaneze dhe baba i disa fėmijėve..."

vazhdoni...kenaquni me poezite e Driteroit dhe mos harroni se nga kush jane shkruajtur keto poezi.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2013, 15:48   #54
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,205
Thanks: 16,485
Thanked 9,746 Times in 6,592 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Driteroi ne rastin me te mire re ka qen shkrimtar zyrtar I sistemit me kriminel qe ka pjell kombi yn deri tani dhe e ka ber me plot vetdije dhe biles me zell te madh. Lerini justifikimet. Doni vetem te fustifikoni pjellen tuaj pa shtyll kurrizore.

E vetmja gje e cuditshme qe une shikoj eshte se si mundohen te justifikojn pa piken e turpit te pajustifikueshmin. Megjithese qeniet e peshtira gjithmone mbijetojn sepse jane gati te bejn gjithcka per vazhdimesine e tyre. P.sh miu eshte nji nga kafshet me te vjetra ne planetin tone. Miu ha dhe mut nese I nevoitet prandaj eshte shume e veshtire te luftosh. Eshte akoma me e veshtire te luftosh nje qenie e paisur me instinktet e mbijeteses se miut bashkangjitur edhe vetdijen.

'Rrrac'e felliqur!!!!!!!!!.
Prandaj me minjte behen eksperimente,pastaj me njerezit!
Pastaj teorine e cifutit kur ra kolera e di besoj...se si veproj me minjte.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2013, 16:13   #55
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,633
Thanks: 1,830
Thanked 2,459 Times in 1,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

"...
Letėrsia nė diktaturėn komuniste

21 Mars 2010 - 21:39 Gazeta Start Agron Tufa
Fati i letėrsisė shqipe gjatė gjysmės sė shekullit XX ka qenė po aq tragjik sa dhe fati i popullit shqiptar. Letėrsia shqipe pas vitit 1944 u dhunua dhe u denatyrua gjithanshėm, sa preku rėndė pesė shtretėrit nėpėr tė cilėt ajo rrodhi:
- Letėrsia shqipe e ekzilit (Ernest Koliqi, Martin Camaj, Arshi Pipa, Bilal Xhaferri etj);
- Letėrsia shqipe e ndaluar, anatemuar dhe e mohuar (At Gjergj Fishta, Faik Konica, Vinēens Prenushi, Lumo Skėndo, Lazėr Shantoja, Pater Anton Harapi si dhe gjithė tradita letrare franēeskano-jezuite, trashėgimia e mendimit intelektual shqiptar e viteve '30);
- Letėrsia shqipe e papranuar zyrtarisht, ose e papėrfillur si fakt letrar (Mirush Kuteli, Lasgush Poradeci, Petro Marko, Frederik Reshpja, Vexhi Buharaja, Mustafa Greblleshi);
- Letėrsia shqipe e burgjeve dhe e ndėshkimeve tė pėrgjakshme (Et'hem Haxhiademi, Gjergj Bubani, Qemal Draēini, Ndoc Nika, Sejfulla Malėshova, Kasėm Trebeshina, Musine Kokalari, Kapllan Resuli, Pano Taēi, Astrit Delvina, Trifon Xhagjika, Fatos Lubonja, Bashkim Shehu, Vilson Blloshmi, Genc Leka, Havzi Nela etj);
- Letėrsia shqipe e realizmit socialist (Dhimitėr Shuteriqi, Fatmir Gjata, Dritėro Agolli, Fatos Arapi, Ismail Kadare etj)..."

Doni me poezi per Driteroin?
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2013, 16:36   #56
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Pershendes adhuruesit e penes se shkrimtarit tone te madh Dritero Agollihttp://www.youtube.com/watch?v=kY3GxGxHfYg
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2013, 17:27   #57
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Freemason Shiko postimin
Pershendes adhuruesit e penes se shkrimtarit tone te madh Dritero Agollihttp://www.youtube.com/watch?v=kY3GxGxHfYg


Rrofsh


Ps Ne qofte se ka burra legena ata jane prej peshkopie e dibre
Per tu marre me muhabete e thashetheme ja kalojne dhe grave t'liga
Kufiri ka qene ne mes e dibranet i dijshin te gjitha ēfare ndodhte nga te dy krahet e dibrave lol
Jo po filanin e gjeten me dashnoren atje tek ajo... jo kaloj gardhin se deshen me e rraf ...jo nusja filanit nuk flet me vjerren ..kur u martu filani e motra kishte vesh nje pale petka te keqija sikur nuk e kishte vllaun e vetem etjetj
E sa per spiunime e tradhtira ...pabesira nuk ja kalon njeri ...e kemi dhe me histori qe ne kohen e Skenderbeut ....Kush ishte Hamzai
Katundarit i kruhet here pas here ē'ti besh
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2013, 23:14   #58
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,193
Thanks: 157
Thanked 978 Times in 567 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
"Jo me pak e jashtezakoshme se gjenia e Balzakut si shkrimtar ishte mungesa e lindur per rolin e nje luani ne shoqeri.Eshte nje vecanesi e trurit njerezor qe edhe niveli me i larte i kapacitetit intelektual dhe eksperiencat me te shumta te akululuar nuk mund te kapercejne paftesine e lindur te njeriut. Sado i qarte depertimi qe mund te kete ndonje ne defektet e temperamentit te vet, ai nuk ka aftesi t'i eliminoje ato.Diagnoza nuk eshte njelloj si kura, dhe ne shikojme perseri e perseri se si me te mencurit e njerezvee kane te pamundur te kontrollojne budallalleqet e vogla dhe behen qendra e talljes se njerezve. Aq i ndergjegjshem sa ishte per femijesine e tangerllekut te tij, ai qe i paafte te frenoje me te keqen e dobesive te tij.Burri qe po prodhonte pune me te madhe krijuese te shekullit dhe qe do te kishte mundur te ecte ne prani te mbreterve dhe princerve me indiference, vuante nga mani absurde per aristokraci. Nje leter nga dukesha e Faubourg St. Germain do te thonte me shume per te se sa vlersimi i Getes. Hi dukej sikur do te kishte qene me mire te kishte qene nje Rothchild, e te jetonte ne pallate me sherbyes, karroca, dhe nje galeri kryeveprash, se sa te kishte fituar pavdeksine, dhe per nje dukument fisnikerie te firmosur nga Lui Filipi do te kishte falur shpirtin...
Ne takim eketu nja paradoks te pabesueshem. me qellim qe te ngjitej ne nje sfere "te larte" te shoqerise, ai ju neshtrua poshterimeve per gjithe jeten. Per te jetuar ne luks, e denoi veten me pune te detyruar. Per t'u dukur elegan e beri veten te ngjaje absurd...." Stefan Zweig per "Balzaku i Madh"
per te cilin v. Hugo mban fjalimin mortor:
Citim:
" Burri qe po zbret ne varr shoqerohet nga pikellimi i kombit...Tani ai eshte ngritur permbi urretjen dhe konfliktin. Ne diten qe hyn ne varr ai po ashtu ngrihet ne muret e fames..."

Ismaili dhe Driteroi jane shkrimtare me talent. Njerezit me vizion dhe me drite ne mendje arrijne te dallojne gjeniun nga njeriu, dhe ndonese mund te mos duan te jene prane njeriut, i heqin kapelen me respekt talentit dhe madheshtise qe nuk shpeshtohet sikur kohortat e mediokritetit dhe ngushtesise njerezore.

Period.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2013, 23:44   #59
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,558
Thanks: 3
Thanked 35 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

kjo poezi ka dale besoj diku nga vitet 75-80


Dritero Agolli


Dialog me Bejte nė Arė

O moj vajza lule
qė vilni fasule
vilni,vilni,vilni
vilni por mos vidhni

Jemi vajza lule
dhe vjelim fasule
vjelim,vjelim,vjelim
ka edhe qė s'vjedhin

O moj vajza bejka
qė vilni piperka
vilvi,vilni,vilni
vilni por mos vidhni

jemi vajza bejka
duhemi si shqerka
vjelim dhe nuk vjedhim
piperkat na djegin....


hahaha

-
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2013, 00:00   #60
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,193
Thanks: 157
Thanked 978 Times in 567 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Personalisht "Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo" eshte romani me deskriptiv i burokracise komuniste qe shkaterroi kombin dhe prodhoi prodhoi skarco te tipit manollar, sociollar e micillar. Ne proze stili Driteroit ishte ekspresiv dhe realist.

Poezia eshte fusha ku Driteroi shkelqen me pak, ne fillesat e tij duke pas qene nje bejte e thjeshte. Me kujtohet nje ku hyjnizon shtatin e lakmueshem te gruas punetore me kembe # 42 te ngjeshur ne cimento. Mbse keto i sherbenin avujve te alkoolit e rinise ne kohen e tij.

Por ka edhe momente te arrira, si pershembull "Kur te jesh merzitur shume" te cilin tekst Gjebrea per fat te keq e ka fundosur me muzike petullash.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur