Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare > Shkrimtarėt Shqiptarė

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-10-2013, 02:14   #61
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,633
Thanks: 1,830
Thanked 2,459 Times in 1,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zet Shiko postimin
"Jo me pak e jashtezakoshme se gjenia e Balzakut si shkrimtar ishte mungesa e lindur per rolin e nje luani ne shoqeri.Eshte nje vecanesi e trurit njerezor qe edhe niveli me i larte i kapacitetit intelektual dhe eksperiencat me te shumta te akululuar nuk mund te kapercejne paftesine e lindur te njeriut. Sado i qarte depertimi qe mund te kete ndonje ne defektet e temperamentit te vet, ai nuk ka aftesi t'i eliminoje ato.Diagnoza nuk eshte njelloj si kura, dhe ne shikojme perseri e perseri se si me te mencurit e njerezvee kane te pamundur te kontrollojne budallalleqet e vogla dhe behen qendra e talljes se njerezve. Aq i ndergjegjshem sa ishte per femijesine e tangerllekut te tij, ai qe i paafte te frenoje me te keqen e dobesive te tij.Burri qe po prodhonte pune me te madhe krijuese te shekullit dhe qe do te kishte mundur te ecte ne prani te mbreterve dhe princerve me indiference, vuante nga mani absurde per aristokraci. Nje leter nga dukesha e Faubourg St. Germain do te thonte me shume per te se sa vlersimi i Getes. Hi dukej sikur do te kishte qene me mire te kishte qene nje Rothchild, e te jetonte ne pallate me sherbyes, karroca, dhe nje galeri kryeveprash, se sa te kishte fituar pavdeksine, dhe per nje dukument fisnikerie te firmosur nga Lui Filipi do te kishte falur shpirtin...
Ne takim eketu nja paradoks te pabesueshem. me qellim qe te ngjitej ne nje sfere "te larte" te shoqerise, ai ju neshtrua poshterimeve per gjithe jeten. Per te jetuar ne luks, e denoi veten me pune te detyruar. Per t'u dukur elegan e beri veten te ngjaje absurd...." Stefan Zweig per "Balzaku i Madh"
Jeni donkishota te lindur...jeni origjinal, klasik qenie tamam absurde te cuditshme. Por ti nuk je as Doni, ti je Sanco Panco ne mos te jesh gomari dora vet...Por cfar lidhje kan keta halabaket e sistemit komunist me Balzakun mer...cfar te te therras une ty...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zet Shiko postimin
per te cilin v. Hugo mban fjalimin mortor:
ismaili dhe driteroi jane shkrimtare me talent. Njerezit me vizion dhe me drite ne mendje arrijne te dallojne gjeniun nga njeriu, dhe ndonese mund te mos duan te jene prane njeriut, i heqin kapelen me respekt talentit dhe madheshtise qe nuk shpeshtohet sikur kohortat e mediokritetit dhe ngushtesise njerezore.

Period.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2013, 02:26   #62
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,193
Thanks: 157
Thanked 978 Times in 567 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Mire qe e gjete se ne cilin rresht hyn.

Epo, gjindjen qe e ka vrare Zoti nuk ke c'ti vrasesh me.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2013, 07:46   #63
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin


Nejse...Shoku une e kuptoj qe ju jeni rritur me keta shkrimtare, por eshte shume e veshtire te mos rreagosh kur edhe sote 23 vjet me vone keta qe i dhan Ze diktatures, biles ishin nga me te privilegjuarit, lexo faktin 26, akoma mbahen ne ate lartesi qe ishin gjate diktatures. Eshte e pallogjikshme dicka e tille. Kjo tregon vetem nje gje, se as sistemi dhe as populli nuk kan ndryshuar shume qe atehere. Ndoshta vetem ne leter...
Jo o Mano e ke gabim,kur mesova une te lexoj ishim hapur me boten edhe kishte filluar te levrohej ne mase letersia e huaj.Agollin dhe Kadarene nuk i kam lexuar me imponim dhe ajo qe e ben nje autor te madh eshte te qenit i lexueshem ne cdo kohe.Veprat e Agollit mund ti lexosh edhe mbas 100 vjetesh edhe te te duken po aq te bukura.Ai eshte autori qe e ka percjelle realitetin rural shqiptar ne menyren me origjinale."Dhe nuk ka dale deri me sot nga shtresa e artisteve te persekutuar nga regjimi ndonje qe te drejtoje gishtin mbi Driteroin edhe te thote qe ky njeri me ka persekutuar megjithese Driteroi ka qene per vite me radhe drejtues i lidhjes se shkrimtareve...
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2013, 07:59   #64
NeVertiti
Kohe & Stine
 
Avatari i NeVertiti
 
Data e antarėsimit: Oct 2011
Vendndodhja: PerTej HoriZontit
Posts: 306
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
NeVertiti ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėNeVertiti ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėNeVertiti ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėNeVertiti ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėNeVertiti ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėNeVertiti ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

http://www.youtube.com/watch?v=fulaPdGhpKU
NeVertiti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2013, 12:52   #65
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,633
Thanks: 1,830
Thanked 2,459 Times in 1,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Jo o Mano e ke gabim,kur mesova une te lexoj ishim hapur me boten edhe kishte filluar te levrohej ne mase letersia e huaj.Agollin dhe Kadarene nuk i kam lexuar me imponim dhe ajo qe e ben nje autor te madh eshte te qenit i lexueshem ne cdo kohe.Veprat e Agollit mund ti lexosh edhe mbas 100 vjetesh edhe te te duken po aq te bukura.Ai eshte autori qe e ka percjelle realitetin rural shqiptar ne menyren me origjinale."Dhe nuk ka dale deri me sot nga shtresa e artisteve te persekutuar nga regjimi ndonje qe te drejtoje gishtin mbi Driteroin edhe te thote qe ky njeri me ka persekutuar megjithese Driteroi ka qene per vite me radhe drejtues i lidhjes se shkrimtareve...
Shoku shpesh here gjej veten duke thene te njenten gje, me sa duket , anashkaloni dicka qe une e kam ven gjithmone ne dukje dhe nuk kam mohuar, pra talentin e tyre si shkrimetar. Une i gjykoj keta nga nje pikpamje tjeter. Ne nje kohe qe shkrimetare te tjere futeshin ne burg per nji poezi te dyshimte ose nuk benin levdatat e rradhes per partine sic ishte edhe Lazgush Poradeci agolli dhe kadareja ishin ne zenithin e tyre sepse ju lavirosen sistemit kok e kemb. Ajo qe mua me pelqen me pak nga agolli eshte servilizmi dhe devotshmeria e tij e pashtershme per sistemin qe e ndau nga gruaja dhe Djali per zgjalli.

Cfar kurajo mund te ket nje burre i vertet ti sherbej atyre qe dhunuan cdo gje te shtrenjt ne jeten e tij?..une nuk mund te kuptoj kurre qenie te tilla.

Edhe dicka tjeter...kush ishin konkuruesit e kadares dhe agollit gjate komunizmit? Sigurisht qe nuk do te gjesh shkrimtar mbas tranzicjonit te trajtojne ruralitetin e asaj kohe madje edhe gjat tranzicjonit. Njerzit jane perqendruar te shkruajn ate qe ju ka ndodhur gjat komunizmit dicka qe mori prioritet mbi krijimtarit artistike. Shumica e shkrimetareve qe u persekutuan akoma botojn vitet e burgjeve edhe sot. Jo sepse nuk kan se cfar te shkrujn por mundohen me ate te veten te len gjurmet e atij makabriteti qe u be ne ate vend sepse e shikojn se cdo gje po mundohet te FSHIHET. Per shqipetaret ballafaqimi me kete rrealitet dhe denimi i fajtoreve sikur edhe ne leter ka shume me rendesi se nje poezi e agollit qe mund te shijohet edhe mbas 100 vjetesh.

P.s ju vleresoni krijimtarine artistike te ketyre veglave te sistemit dhe anashkaloni njeriun e vertet qe fshehet mbrapa vargjeve te vjershes. E lexove se cfar kishte then Protopapaes apo jo. E bera per sport thote haleja. Pra mori ne qaf nje familje te ter duke shkruar fantazira te cilat ju paraqiteshin popullit si fakte per ti ndihmuar sistemin kriminal qe te thelloj luften e klasave edhe me shume...une nuk kerkoj te mos pelqeni shkrimet e tyre vec se me duket pak e pavend te ngresh ne pjedestal njerez te tille te cilet ishin pjese e admonistrates kriminele keta ishin zedhenesit dhe duke i mbajtur akoma ne lartesine qe shijonin dikur automatikisht 'dhunini' ato mijera njerez te pafajshem qe u dhunuan nga ai sistem kriminel.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2013, 13:47   #66
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Brari Shiko postimin
kjo poezi ka dale besoj diku nga vitet 75-80


Dritero Agolli


Dialog me Bejte nė Arė

O moj vajza lule
qė vilni fasule
vilni,vilni,vilni
vilni por mos vidhni

Jemi vajza lule
dhe vjelim fasule
vjelim,vjelim,vjelim
ka edhe qė s'vjedhin

O moj vajza bejka
qė vilni piperka
vilvi,vilni,vilni
vilni por mos vidhni

jemi vajza bejka
duhemi si shqerka
vjelim dhe nuk vjedhim
piperkat na djegin....


hahaha

-

Epo i edukonte i varferi me bejte sepse.... e dinte qe per nje piperke haje burgun ...kan futur njerez ne burg per 10 mije lek difiēit ...
Nje personi qe njoh une i kishin futur gjyshin 20 vjet burg (e vdiq ne burg ) sepse kishte perkedhelur lopen e tij ne stalle (kur filluan te krijohen kooperativat )duke i thene '' e moj lope sa me je dobesuar qe kur ke hyre ne kooperativ'' doli si barsalete ne ate kohe e spiunoi lopa thonin ...se ne stalle nuk kish asnje njeri

Po qe temat vinin nga lart si do shkruaje e ēfare do shkruaje ....
Qoftlargu dilte ne televizor te mesonte si te beje kunguj e speca te mbushura ...si therrimet e bukes me pak djath ti beje si shukat e gjelit te detit e ti haje ...merre me mend se ēfare niveli i kishim udheheqen lol
Me kujtohet njehere tjeter kur u be tufezimi (qe ishte gabimi me i madh qe eshte bere ) neper revistat e pionierit shkruanin qe tufezimi ishte nje arritje shume e madhe sepse e qyteteronte popullsine ...femijet neper fshatra kur ktheheshin nga shkolla mblidhnin bar dhe e fusnin tek ēanta e shkolles e keshtu benin pis librat ... lol etjetj ..
qumeshti e leshi do vinte nga hena ....
Na kishin kthyer ne popull idiot ....po te jesh sot me mentalitet te mbyllor eshte ē'eshte ...
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2013, 14:05   #67
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,633
Thanks: 1,830
Thanked 2,459 Times in 1,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

ka qene edukator i madh Driteroi! Se shpejti me siguri do te degjojm se edhe ai na paska qen disident. Pse jo qeka shume kollaj per te hedhur hi ne sy te shqipetareve. Ja kadareja ishte klysh i sistemit i sherbeu dhe perfitoj me shume se cdo shkrimtar i asaj kohe dhe ne fund te diktatues 'arratiset' dhe na del se paska qen edhe disident. Ka patur njerez te futur ne burg ose te interrnuar per horrlliqe njerez ordiner qe sote na dalin si te persekutuar politik. Ja pra qe ndodhka qe ne Shqiperi edhe lopet flasin pse jo. Edhe lopet kan kundershtuar sistemin me mundesite qe kishin me Muuuu-n e tyre qe mund te interpretohet si 'po me Muuuun-ndoni shume' ,protest kundra rregjimit te rij qe e kishte dobesuar kaq shume. Nese qendrojm ne kete linje llogjike pse mos ta bejm edhe Driteroin disident? Nese arrijm te justifikojm bashkpunimin e ketyre 'gjenive' me sistemin kriminel keta njerez te 'medhenj' keto 'koka', cfar mund te benin njerezit e thjesht qe e benin 'per nje rroge...si gjith te tjeret'.. Eshte nje justifikim shum i holle

Tani 'grini' sallat sa te doni une thash ate qe desha te them...
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2013, 14:33   #68
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

I ziu.... majaselli eshte semundje e keqe lol
Fol me neken fol
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2013, 00:44   #69
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,193
Thanks: 157
Thanked 978 Times in 567 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Jeni donkishota te lindur...jeni origjinal, klasik qenie tamam absurde te cuditshme. Por ti nuk je as Doni, ti je Sanco Panco ne mos te jesh gomari dora vet...Por cfar lidhje kan keta halabaket e sistemit komunist me Balzakun mer...cfar te te therras une ty...Race gamori, po cfare di ti per Don Kishotin e Mances? Ti nuk ke lexuar as nje rresht te asaj kryevepre, ku njeriu me solid qe prozaiku Panco. Po edhe magari i Pancos kishte ne fije ndjeshmerie dhe disa neurone qe e benin disi me njerezor dhe me inteligjent se moria e assholeve artiste qe gelojne ne kete vrime forumore dhe merren me atletizmin e Rosinantit.

Flet ti per Driteroin dhe Ismailin. Artist nuk ke per te qene kurre, po ti nuk e percepton as qe nuk je as njeri, sado i vogel. Qenesia jote nuk ekziston njerezisht.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2013, 01:45   #70
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,633
Thanks: 1,830
Thanked 2,459 Times in 1,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Race gamori, po cfare di ti per Don Kishotin e Mances? Ti nuk ke lexuar as nje rresht te asaj kryevepre, ku njeriu me solid qe prozaiku Panco. Po edhe magari i Pancos kishte ne fije ndjeshmerie dhe disa neurone qe e benin disi me njerezor dhe me inteligjent se moria e assholeve artiste qe gelojne ne kete vrime forumore dhe merren me atletizmin e Rosinantit.

Flet ti per Driteroin dhe Ismailin. Artist nuk ke per te qene kurre, po ti nuk e percepton as qe nuk je as njeri, sado i vogel. Qenesia jote nuk ekziston njerezisht.
Une kam pare filmin me kartona...dhe ne kete versjon gomari fliste...dhe 'tingellonte' tamam si ti. Apo ishte gomari tek Shrek-u. Sme kujtohet mire tani, megjithate cfar rendesie ka, gomeret te gjith njesoj 'flasin'. Dhe eshte kollaj per ti dalluar nga larg se leshojn nje tingull shume te vecant.

"Qenesia ime nuk jeton njerezisht". Prit te hap pak fjalorin e gjuhes se gomereve qe te kuptoj se cfar po pllet...
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2013, 01:54   #71
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,193
Thanks: 157
Thanked 978 Times in 567 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Na kepute ushkurin.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2013, 02:37   #72
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,633
Thanks: 1,830
Thanked 2,459 Times in 1,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin

Artist nuk ke per te qene kurre, po ti nuk e percepton as qe nuk je as njeri, sado i vogel. Qenesia jote nuk ekziston njerezisht.
Qenia ime preferon te degjoj kete me shume se 'pllit-jet' e gomereve.

Provoje nje here ndoshta te pelqen edhe ty...nje here kam patur nje qen qe kur vija muzik i ngrinte veshet dhe per cudi nuk levizte hic, nga nje her 'kujtoja' se e ndjen muziken me te vertet...Nuk i dihet ca nuk ben vaki...eshte shume veshtire te komunikosh e lere me te kuptosh qeniet qe nuk ndajn te njejten nivel ineligjence...

degjoje...mbase te qeteson edhe ty sado pak. Muzika ben cudira...

http://www.youtube.com/watch?v=L5k5Bg0L07w
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-01-2014, 20:52   #73
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Dritėro Agolli - Nderi I Letersisė Shqipėtare
LETRAT

Kur dashuroheshim ne kohen tone
Kur tretesha e digjesha per ty,
Nga njeri tjetri letrat vinin vone
Kalonte dhe nje muaj apo dy.

Po ndofta dashuria mbahej gjalle
Se zjarrin mbanin letrat ne udhetim
Me biciklete a mushke a me kale
Ne vape e shi, debore e thellim.

Kur dashuroheshim ne kohen tone
Me zor na vinin letrat fshat-qytet
Nuk kishim neper dhoma telefone
Dhe ne enderr s'kishte faks dhe internet.

Megjithate me mire qe nuk kishte
As telefon, as internet, as faks,
Se fjale e nisur shpejt dhe mund te vriste
Nje dashuri te vjeter , per nje cast.
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-01-2014, 21:02   #74
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,911 Times in 2,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Saura Shiko postimin
Dritėro Agolli - Nderi I Letersisė Shqipėtare
LETRAT

Kur dashuroheshim ne kohen tone
Kur tretesha e digjesha per ty,
Nga njeri tjetri letrat vinin vone
Kalonte dhe nje muaj apo dy.

Po ndofta dashuria mbahej gjalle
Se zjarrin mbanin letrat ne udhetim
Me biciklete a mushke a me kale
Ne vape e shi, debore e thellim.

Kur dashuroheshim ne kohen tone
Me zor na vinin letrat fshat-qytet
Nuk kishim neper dhoma telefone
Dhe ne enderr s'kishte faks dhe internet.

Megjithate me mire qe nuk kishte
As telefon, as internet, as faks,
Se fjale e nisur shpejt dhe mund te vriste
Nje dashuri te vjeter , per nje cast.
Shume e bukur!
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-01-2014, 21:08   #75
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin
Shume e bukur!
Jemi romantike ne te dyja
Sikur e ka bo per mua
mua me flet goja para trurit lol
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-01-2014, 21:21   #76
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Fakt eshte qe bejtexhinjte kane mbytur letersine shqiptare sot e kesaj dite ku kudo ne bote vargu i lire, abstrakt ka shkuar para, ne shqiperi i jane kthyer edhe njehere kohes se Rilindjes. Poezi te perseritura. Tematika te thena e s'terthena. shyqyr qe i futin nje rime a-b-a-b ose a-a-b-b ose a-b-c-a etj dhe mendojne se kane bere poezi.

Nga te gjithe ata qe kane shkruar vargje lirike (e nga ata qe pretendojne te jene dekadente me bejtet e tyre) dy kane per t'i rezistuar kohes: Nje Dritero e nje Lasgush. Uroj te kete dhe te tjere pas ktyre.

Ps. Zet. Is-a eshte i madh vetem me 5 poezi (por s'mund t'i thuash poet) se te tjerat nuk me kane pelqyer prej tij. Nje Laokont, Ca pika shiu rane mbi qelq e ndonje tjeter e ktij kalibri qe dhe do te jene poezi te pavdekshme. Isa eshte i forte ne proze!

Mgjth...
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2014, 18:57   #77
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

DHE SIKUR

Dhe sikur ne bote ti mos ishe,
Do jetoja si cdo gje qe jeton,
Vec pa ty kjo bote do levizte
Sic leviz pa ngrohje nje vagon.

S'ma zevendeson ti boten mua,
S'te zevendeson as bota ty,
Por sa boten sigurisht te dua,
Kur jetojme e vdesim tok te dy
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2014, 19:13   #78
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,633
Thanks: 1,830
Thanked 2,459 Times in 1,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin
Shume e bukur!
Yoko...

keto poezite mua me duken me shume si tregime ne forme strofe sesa poezi.

Une nuk pretendoj te njoh poezine qe te jem kritike i saj por me aq sa kam lexuar une poezia duhet te jet pak me shume se nje tregim sidomos kur metafori eshte i varfer.

Poezi jane ato te rilindasve ose gjate kohes se Migjenit. Atehere kan patur per cfar te shkruajn. Keto moderrnet mer mendimin time jane te varfera. Me duken sikur stonojn ne shumicen e rasteve...Mundohen te shtrydhin dhjam nga pleshti...Kjo poezia moderrne per mua ne pergjithesi jo vetem tek shqipetaret por gjithandej nuk me pelqen. Me perjashtim te Lazgush Pradecit.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2014, 20:42   #79
Saura
V.I.P
 
Avatari i Saura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Itali
Posts: 2,661
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
Saura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėmSaura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

Te marreve i hapet rruge....
duan vemendje te shkretet
se nuk i dh ...njeri ...

PERULJA E MADHE

S'gjen dhimbje mė tė madhe nė ke parė
Njerinė e ndershėm nė mjerim e vaj,
Tek lutet i pėrulur,zemėrvrarė
Dhe ndihmė e shpresė
pret nga maskarai
Saura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2014, 20:45   #80
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,758
Thanks: 7,066
Thanked 8,317 Times in 5,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dritėro Agolli

po ē'tu desh o Mano
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur