Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-11-2018, 02:57   #181
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,479
Thanks: 3,403
Thanked 404 Times in 315 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Fjalė tė urta - thėnie tė miat

Kur je i ftuar ne nje dasem ze gjithnje karrigen ose vendin e fundit. Qe aty nuk te luan njeri. Ata qe perpiqen te gjejne vende sa me te mira dhe sidomos ai qe do te perpiqet te zeje vendin e nderit do te turperohet nese dikush e ngre nga karrigia. Nga vendi i nderit qe ai synon te kape do te mbetet pa vend fare.


Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2018, 09:13   #182
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,923 Times in 1,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fjalė tė urta - thėnie tė miat

Njeriu nuk e njeh veten kurre.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 17-11-2018, 10:25   #183
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,445
Thanks: 9,712
Thanked 5,137 Times in 2,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 148
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Fjalė tė urta - thėnie tė miat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Njeriu nuk e njeh veten kurre.
... e keqja ėshtė kur as pėrpiqemi ta njohim veten! Edhe mė keq ėshtė kur mbivlerėsojmė veten!
__________________
as me miq, as me anmiq ...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 17-11-2018 nė 10:32
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-12-2018, 22:57   #184
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,445
Thanks: 9,712
Thanked 5,137 Times in 2,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 148
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Fjalė tė urta - thėnie tė miat

Thėnie e huazuar nga miku e sivėllai im ( tani i papunė ), Hamdi Kurti
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg hamdi kurti - ata qė mė bėnė keq.jpg (22.4 KiloByte, 32 shikimet)
__________________
as me miq, as me anmiq ...
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
i vjetėr 02-12-2018, 23:12   #185
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,498
Thanks: 6,850
Thanked 3,242 Times in 1,667 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Fjalė tė urta - thėnie tė miat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Thėnie e huazuar nga miku e sivėllai im ( tani i papunė ), Hamdi Kurti

Ngjan pak me nje proverb biblik.
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 02-12-2018, 23:33   #186
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,445
Thanks: 9,712
Thanked 5,137 Times in 2,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 148
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Re: Fjalė tė urta - thėnie tė miat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Ngjan pak me nje proverb biblik.
Kjo mė duket nė stilin, kur njeriu nuk ka ēka bėn thotė: Zoti marrtė hak!

Dhe mua mė bėri pėrshtypje kjo pjesa e dytė, kur ky i dėmtuari, megjithatė ėshtė shpirtmirė dhe, edhe pse atė kabahatlinė e gjeti ( i erdhi) "dhurata" e merituar nga Zoti, kėtij i vjen keq e thotė: s'e kisha besue se mė vjen gjynah pėr tė!
__________________
as me miq, as me anmiq ...
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
i vjetėr 30-01-2019, 02:05   #187
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,445
Thanks: 9,712
Thanked 5,137 Times in 2,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 148
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Fjalė tė urta - thėnie tė miat

Ky postim i mikut Dardan.Ks ma solli ndėrmend se edhe unė kam njė temė me thėnie tė miat, por ndonjė edhe tė huazuar popullore, ndaj, pikėrisht kėtė qė e paska thė ky e kam sjellė edhe unė kėtė shprhje tė provuar nga populli... Por ky paska thėnė edhe dicka tjetėr tė mirė - kundėr servilosjes...
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardan.Ks Shiko postimin
Edhe nje gje e shofe se gjdo kund keqekuptohem ne Bisede me Shqiptare une jam rrite ne Zvicerre nga ajo qfare kame mesuar ne ket vende esht se gjerat duhet then troqe ashtu si jane ,Une nuk jane kurve ase Prostitutke mashkulle qe te gjykoje apo te them ndonje gje sa per ti hyre dikujt ne qejfe, ose me ja ber rrafshe dikuje ku esht koder ashtu siq e kane merake-deshire shumica e Shqiptarve,


Prandaj ju kisha lute mos ofendoni se nuk ofendova njeri ketu,

Jame 30,veqare qe 22,vite jetoje ne Zvicere dhe di ti gjykoje gjerat por jo sipase egose apo deshires se disa Injorantve ketu, e njofe Evropen dhe Ballkanin shum mire e kam shetite te teren prandaje nuk mund te them se e kame vizituar Shqiperin dhe ishte parajse se ne ket raste dale Idiote i pa ditur nuk mund te them se Tirana ishte Metropole kur e di se si duhet te jet nje Metropol se kam vizituar dhjetra Metropole etj,

Une i them gjerat ashtu si jane i pelqejn apo jo dikujt kaq,

sepse ...
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
THĖNIE E HUAZUAR NGA POPULLI

Pėr njerėzit me karakter tė lig e me moral pėrtokė, ka disa fjalė qė populli i thotė pėr ta:

Ta zėmė: Le more hiqu tina se ai pizdė mashkull asht!

ose pak mė gjatė e thonė:

Me kānė femna kurvė e ka ni derė, valla me kanė mashkulli kurvė ni derė s'e ka.

Porosia e kėsaj ėshtė: Ruajuni nga meshkujt kurva!
__________________
as me miq, as me anmiq ...
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-02-2019, 22:07   #188
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,445
Thanks: 9,712
Thanked 5,137 Times in 2,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 148
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fjalė tė urta - thėnie tė miat

THĖNIE E HUAZUAR
nga fb -
" SHQIPĖRIA IME"

Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg thėnie e huazuar nga SHQIPĖRIA IME - bythėlėpirėsit.jpg (22.4 KiloByte, 23 shikimet)
__________________
as me miq, as me anmiq ...
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-02-2019, 14:26   #189
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,445
Thanks: 9,712
Thanked 5,137 Times in 2,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 148
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fjalė tė urta - thėnie tė miat

Dje, nga njė kusha im e mėsova edhe njė shprehje qė m'u duk goxha e saktė dhe interesante:

"Vetė pjerdh, vetė trembet" ( termbet nga pordha e vet )

Besoj kuptimi ėshtė i qartė.
__________________
as me miq, as me anmiq ...
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2019, 00:33   #190
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,445
Thanks: 9,712
Thanked 5,137 Times in 2,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 148
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fjalė tė urta - thėnie tė miat

E huazuar nga miku, Agim Krasniqi

"Nė njė vend ku penėn e mbajnė injorantėt, armėn kriminelėt e pushtetin tradhėtarėt, kurrė s'mund tė jetohet mirė!"

A. Lincoln
__________________
as me miq, as me anmiq ...
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
i vjetėr 11-03-2019, 22:12   #191
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,445
Thanks: 9,712
Thanked 5,137 Times in 2,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 148
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fjalė tė urta - thėnie tė miat - 54,141

THĖNIE IMJA

ANTITEZĖ
e njė fjale tė urtė popullore

Thonė:
Modestia ėshtė tipar i atyre qė nuk kanė
me se tė krenohen.


E paskatė:
Modestia ėshtė tipar i atyre qė kanė vepra, por nuk
duan tė duken ( mburren )
.
__________________
as me miq, as me anmiq ...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 11-03-2019 nė 22:16
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2019, 09:04   #192
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,445
Thanks: 9,712
Thanked 5,137 Times in 2,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 148
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fjalė tė urta - thėnie tė miat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Kur je i ftuar ne nje dasem ze gjithnje karrigen ose vendin e fundit. Qe aty nuk te luan njeri. Ata qe perpiqen te gjejne vende sa me te mira dhe sidomos ai qe do te perpiqet te zeje vendin e nderit do te turperohet nese dikush e ngre nga karrigia. Nga vendi i nderit qe ai synon te kape do te mbetet pa vend fare.


Dea
Te ne thonė: "Mos e lyp vendin, por tė tė lypė vendi"!

Dikush duhet tė jetė nė ballė tė oxhakut - nė krye tė vendit.
__________________
as me miq, as me anmiq ...
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2019, 09:12   #193
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,445
Thanks: 9,712
Thanked 5,137 Times in 2,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 148
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fjalė tė urta - thėnie tė miat

Thėnie e huazuar


As me miq, as me anmiq, gojėn mos e fėlliq!
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg as me miq, as me anmiq, gojėn mos e fėlliq.jpg (18.9 KiloByte, 7 shikimet)
__________________
as me miq, as me anmiq ...
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur