Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-01-2019, 21:10   #101
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės


Miqtė e shqiptarėve
Miqtė e shqiptarėve rikthehen nė krye tė Kongresit Amerikan
Mė: 4 janar 2019 Nė ora: 22:14

Sot, Eliot Engel, miku mė i madh i shqiptarėve nė Kongresin Amerikan ėshtė zgjedhur kryetar i Komitetit tė fuqishėm tė Marrėdhėnieve me Jashtė.

Duke filluar nga data 3 janar, pushteti legjislativ ėshtė i ndarė nė Uashington. Nė Senat kanė shumicėn Republikanėt, kurse nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve Demokratėt rifituan shumicėn.

Si rrallė ndonjėherė, njė kongresiste. Nancy Pelosi ėshtė rikthyer dje nė pozitėn e Kryetares sė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve, tė cilin e mbante edhe tetė vjet mė parė.

Sot, Eliot Engel, miku mė i madh i shqiptarėve nė Kongresin Amerikan ėshtė zgjedhur kryetar i Komitetit tė fuqishėm tė Marrėdhėnieve me Jashtė.

Plot 30 vjet mė parė, i sapo zgjedhur nė Kongresin Amerikan, kėrkoi tė ishte pjesė e kėtij komiteti. Ishte ende anėtari mė i ri i komitetit dhe emėr gati i panjohur, kur njė biznesmen dhe aktivist i ri shqiptaro-amerikan, Harry Bajraktari trokiti nė derėn e zyrės sė tij, nė Westchester, New York, pėr t’i folur pėr njė vend nė Ballkanin “e largėt” qė quhej Kosovė.

Ishte fillimi i njė bashkėpunimi tė gjatė, qė do ta bėnte njeriun mė afėrt tė shqiptarėve nė kryeqytetin amerikan. Sot, ai kongresist i ri ėshtė njeriu qė merr nė dorė zyrtarisht drejtimin e Komitetit.

Engel ėshtė edhe njujorkezi i tretė nė epokėn moderne amerikane qė ngjitet nė kėtė pozitė.

Kongresistja Nancy Pelosi ka histori me shqiptarėt. Ajo ishte njė nga anėtarėt e Kongresit qė udhėtoi pėr tė takuar refugjatėt e Kosovės, gjatė luftės nė 1999 dhe qė mbėshteti fuqimisht ndėrhyrjen e SHBA-sė dhe NATO-s, me fjalime e vota nė Kongres.

Duke folur, gjatė debatit pėrpara votimit pėr tė mbėshtetur sulmet ajrore tė NATO-s mbi Serbi, nė 1999, Nancy Pelosi tha: “Zoti kryetar, le tė kumbojė njė votė Pro pėr kėtė rezolutė sot, sa ta dėgjojė edhe Millosheviqi sa ta dėgjojnė edhe avionėt tanė nė atė zonė, le ta bėjmė pėr fėmijėt e shpėrngulur tė Kosovės”.

Gjatė njė debati tjetėr pėr Kosovėn, pas kthimit tė saj nga Ballkani, Nancy Pelosi ishte takuar me refugjatėt shqiptarė tė luftės dhe oficerė tė NATO-s.

“Ajo qė po ndodh nė Kosovė ėshtė njė sfidė ndaj ndėrgjegjes sė vendit tonė… Isha vetė aty, mbajta fėmijėt kosovarė nė krahėt e mi dhe fola me njė grua 95-vjeēare qė ishte detyruar ta kalonte kufirin nė kėmbė. Nuk ka njeri nė kėtė Kongres qė nuk mendon se Millosheviqi ėshtė njė kriminel lufte”, kishte thėnė Nancy Pelosi, shkruan illyriapress.

Duke iu pėrgjigjur kongresistit Kasich nga Ohio, me origjinė nga Jugosllavia, i cili kishte thėnė se zhvillimet nė Kosovė nuk rrezikojnė sigurinė e Shteteve tė Bashkuara, domethėnė ndėrhyrja amerikane aty ishte e tepruar, Nancy Pelosi u shpreh se “ajo qė po ndodh nė Kosovė ėshtė njė sfidė ndaj ndėrgjegjes sė vendit tonė, njė sfidė ndaj tė ardhmes sė NATO.s Prandaj do tė doja t’i thoja kolegut tonė, zotėrisė nga Ohio, se kjo ėshtė interes vital kombėtar pėr ne, interesi pėr fatin e NATOs.”

Duke rrėzuar argumentin se SHBA nuk kishte punė tė ēonte paqeruajtės nė Kosovė, Nancy Pelosi tha: “Nuk mund tė ketė marrėveshje pa trupa amerikanė nė terren. Kosovarėt nuk do tė pranonin asnjė forcė paqeruajtėse qė nuk pėrfshin trupa amerikane. Nuk mund tė ketė marrėveshje pa NATO-n nė Kosovė dhe NATO nuk do tė shkojė aty pa trupat amerikane. Prandaj pėrfshirja jonė ėshtė themelore pėr ēdo marrėveshje pėr tė mbajtur paqen nė Kosovė”.

Duke folur pėr tragjedinė e Bosnjės qė tani rrezikonte tė pėrsėritej nė Kosovė, ajo e krahasoi me Holokaustin duke sjellė ndėrmend kujtimet e rinisė kur kishte lexuar pėr herė tė parė “Ditarin e Ana Frankut” dhe pyeste veten nėse mund tė ndodhte pėrsėri njė gjė e tillė dhe nėse njerėzit do tė reagonin. “Kur ndodhi Bosnja tha ajo, njerėzit e dinin, njerėzve u vinte keq, por nuk donin tė pėrziheshin”.

Ajo bėri thirrje qė kjo tė mos pėrsėritej nė Kosovė dhe qė SHBA tė bėhej pjesė e paqeruajtės me NATO-n.

Njė tjetėr, kongresist, Jerry Nadler bėhet sot Kryetar i Komitetit tė Drejtėsisė, nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve. Nadler ka qenė nga mbėshtetėsit e hershėm tė shqiptarėve nė vitet 1990, pjesėmarrės i sa e sa takimeve, e tubimeve me fjalime tė forta pėr Kosovėn e kundėr Millosheviqit.

Kongresistja Nita Loėey, njė tjetėr anėtare e vjetėr e Kaukusit tė Ēėshtjeve Shqiptare nė Kongresin Amerikan bėhet kryetare e super Komitetit tė fuqishėm tė Ndarjes sė fondeve tė buxhetit.

Pėr shumė dekada me radhė, shqiptarėt e Amerikės kanė bėrė miq nė tė dy krahėt e politikės amerikane dhe janė krenarė pėr kėtė.

Nė krye tė Senatit pritet tė jetė pėrsėri Mitch McConnel, njė Senator i fuqishėm me tė cilin shqiptarėt kanė bashkėpunuar pėr vite me radhė, sidomos nėpėrmjet Kėshillit Kombėtar Shqiptaro Amerikan. Senatori mė i fuqishėm demokrat Chuck Schumer ėshtė gjithashtu i njohur me komunitetin.

Mbtete pėr t’u parė sesa do tė mund tė shfrytėzohen kėto lidhje tė vjetra nė njė kohė kur komuniteti nuk ka mė organizimet e dikurshme, kur SHBA vetė ėshtė e shpėrqendruar nė shumė drejtime tė politikės sė jashtme e me njė pėrplasje tė paparė ndėrpartiake nė Uashington. Po, tė paktėn, nė letėr, sot ishte njė ditė kur miqtė e shqiptarėve u ulėn nė postet mė tė fuqishme tė Kongresit Amerikan, nė Capitol Hillin e famshėm.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2019, 20:34   #102
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės
Diplomati i karrierės, Philip Reeker

Trump merr njė vendim tė mirė pėr Kosovėn


Ish-ambasadori amerikan nė Shkup zėvendėson Wess Mitchellin – ēfarė thoshte ai pėr Kosovėn

Mė: 23 shkurt 2019 Nė ora: 19:30

“SHBA-ja mbėshtet integritetin territorial tė Kosovės”, pati theksuar Reeker asokohe, duke shtuar se “dialogu duhet tė vazhdojė pėr tė ecur pėrpara drejt integrimit dhe fqinjėsisė sė mirė”.

Diplomati i karrierės, Philip Reeker, do tė zėvendėsojė Wess Mitchellin nė postin e Ndihmės-Sekretarit Amerikan tė Shtetit nė Byronė pėr Ēėshtje Evropiane dhe Euroaziatike, duke filluar nga 18 marsi, raporton gazeta greke “ekathimerini”.

Reeker ka shėrbyer si ambasador i SHBA-sė nė Maqedoni nga 2008 deri mė 2011 dhe Zėvendės-ndihmės sekretar amerikan i Shtetit nė Byronė pėr Ēėshtje Evropiane dhe Aziatike nga 2011 deri mė 2013.

Mė 2013, Reeker kishte vizituar Kosovėn, ku kishte takuar presidenten e atėhershme, Atifete Jahjaga dhe kryeministrin e atėhershėm, Hashim Thaēin.

Nė takim me Jahjagėn, Philip Reeker, nė cilėsinė e Zėvendės-ndihmės sekretarit amerikan tė Shtetit, kishte theksuar rėndėsinė e arritjes sė marrėveshjes pėr normalizimin e marrėdhėnieve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė dhe gjithashtu rėndėsinė e zbatimit tė saj, “meqė kjo mundėson relaksimin e raporteve ndėrmjet dy vendeve”.

Ai pati thėnė se Kosova dhe rajoni i Ballkanit kanė shėnuar pėrparime nė rrugėn e integrimeve dhe vlerėsoi se ėshtė me rėndėsi pjesėmarrja e Kosovės nė nismat rajonale dhe kontributi i saj nė kėto nisma.

Nė takimin me Thaēin, Rreker pati ritheksuar vazhdimėsinė e pėrkrahjes sė palėkundur tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr dialogun dhe kishte pėrgėzuar kryeministrin e atėhershėm Thaēi pėr “pėrkushtimin e tij dhe tė Qeverisė sė Kosovės”.

“SHBA-ja mbėshtet integritetin territorial tė Kosovės”, pati theksuar Reeker asokohe, duke shtuar se “dialogu duhet tė vazhdojė pėr tė ecur pėrpara drejt integrimit dhe fqinjėsisė sė mirė”.

Por, Zėvendės-ndihmės sekretari i atėhershėm amerikan i Shtetit, Philip Reeker, pati adresuar kritika ta ashpra nė adresė tė Lėvizjes Vetėvendosje, duke e akuzuar pėr pengimin e proceseve, pengim tė punės sė institucioneve dhe punės sė diplomatėve (duke iu referuar incidentit me ambasadoren e atėhershme tė SHBA-sė nė Kosovė, Tracy Ann Jackobson).

Kėto komente, Reeker i pati bėrė gjatė njė konference pėr gazetarė, i shoqėruar nga kryeministri i atėhershėm Hashim Thaēi, me ē’rast pati zhvilluar takime edhe me udhėheqėsit e partive politike, pėrpos atyre tė Vetėvendosjes.

Reeker pati porositur Vetėvendosjen dhe tė gjithė ata qė, si pati thėnė ai, “kanė sjellje tė palaqove”, tė kenė parasysh se ai, ambasadorja Jackobson apo cilido diplomat tjetėr amerikan nuk pėrfaqėsojnė vetveten, por shtetin amerikan dhe presidentin e Shteteve tė Bashkuara.

“‘Palaēot’ qė duan tė luajnė dhe tė jenė tė dhunshėm duhet tė mendohen dy herė pėr veprimet e tyre pėr tė ardhmen e vendit tė tyre”, pati thėnė Reeker, duke i porositur tutje qė sjellje tė tilla nuk i takojnė shekullit XXI.

Kritikat e diplomatit amerikan patėn pasuar protestat e atėhershme tė Vetėvendosjes pėr pengimin e ratifikimit tė marrėveshjes Kosovė – Serbi, gjatė tė cilave u pengua edhe Ambasadorja Amerikane tė hynte nė ndėrtesėn e Parlamentit, ku pati pėsuar edhe njė lėndim tė lehtė nė krah.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2019, 20:03   #103
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės
David Hale viziton Kosovėn mė 9 mars

04 mars 18:25

Zėvendės sekretari amerikan i shtetit, David Hale, do tė qėndrojė mė 8 dhe 9 mars nė Beograd dhe nė Prishtinė pėr tė nxitur te dyja palėt qė tė ulen nė tryezėn e bisedimeve pėr tė arritur njė marrėveshje pėr normalizimin e marrėdhėnieve.

Nė njė njoftim tė departamentit amerikan tė shtetit ėshtė thėnė se qėllimi i kėsaj vizite ėshtė kthimi i palėve tė tryezė tė dialogut. “Nė Beograd ai do tė bisedojė me zyrtarėt serbė marrėdhėniet dypalėshe dhe do tė nxis kthimin nė tryezėn e bisedimeve pėr normalizimin e marrėdhėnieve me Kosovėn. Ai do tė diskutoje edhe me drejtuesit e shoqėrisė civile pėr ēėshtje rajonale e globale, pėrfshirė ndikimin rus dhe kinez nė Ballkanin Perėndimorė”, ėshtė thėnė nė njoftimin e departamentit amerikan tė shteti

Mė pas mė 9 mars nė Prishtinė, ai do tė takojė udhėheqėsit e lartė tė Kosovės. “Pėr tė nėnvizuar mundėsinė historike pėr tė arritur njė marrėveshje tė plotė tė normalizimit tė marrėdhėnieve me Serbinė dhe pėr tė kėrkuar masa pėr tė arritur njė zgjidhje”, ėshtė thėnė nė njoftim.

Hale i cili mė parė qėndron nė Londėr dhe nė Ukrainė, ėshtė zyrtari mė i lartė amerikan qė kohėt e fundit viziton Kosovėn pėr tė nxitur autoritetet qė tė hapin rrugėn pėr vazhdimin e bisedimeve me Serbinė, tė cilat janė pezulluar pėr shkak tė kushtėzimit tė tyre nga Beogradi me pezullimin e tarifave ndaj mallrave serbe, qė u vendosėn nga qeveria e Kosovės nė nėntor tė vitit tė kaluar.

Javėn qė lamė pas, dy zyrtarė tė lartė tė Kėshillit Kombėtar tė Sigurisė, qėndruan pėr dy ditė nė Kosovė pėr tė siguruar pezullimin e tarifave ndėrsa paralajmėruan shtimin masave ndėshkuese nėse Kosova vazhdon tė refuzojė kėrkesat e tilla.

Kėrkesat amerikanė kanė nxitur pėrplasje tė brendshme nė Kosovė ndėrmjet atyre qė ngulin kėmbė tė dėgjohen kėshillat amerikane dhe atyre qė pohojnė se tarifat duhet tė pezullohen vetėm me garanci pėr pėrfundimin e bisedimeve me Serbinė me njohje tė ndėrsjellė./voa/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2019, 22:19   #104
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e KosovėsParalajmėrohet vizita e Madeleine Albrightit nė Kosovė
12 mars 23:08

Ish-sekretarja amerikane, Madeleine Albright e ka vizituar Ambasadėn e Republikės sė Kosovės nė Republikėn e Ēekisė.

Nė njoftimin e publikuar nga ambasadori Arbėr Vllahiu, paralajmėrohet vizita e Albright nė Kosovė nė njė periudhė jo tė largėt kohore.

“Zonja Sekretare, Madeleine Albright, nė pragun e shtėpisė sonė, tė Ambasadės sė Republikės sė Kosovės nė Republikėn e Ēekisė, pas takimeve nė Qendrėn Amerikane nė Pragė. E mirėpritur si gjithherė dhe me shumė krenari. Zonja Sekretare shprehu gėzimin e saj pėr punėn e Ambasadės sonė, qė ndanė mjediset e punės me Qendrėn Amerikane dhe me Ambasadėn e SHBA-sė nė Pragė. Njė bashkėpunim i jashtėzakonshėm me ambasadorin amerikan, Stephen B. King. Zonja Sekretare, e lumtur qė do tė mund ta vizitojė Kosovėn nė njė periudhė jo tė largėt kohore. Krenarė me miken e Kosovės dhe tė nderuar pėr ngrohtėsinė dhe pėrkrahjen e saj”, shkroi Vllahiu nė njoftim.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 13-03-2019, 03:05   #105
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,705
Thanks: 6,396
Thanked 1,783 Times in 1,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kashta Shiko postimin


Paralajmėrohet vizita e Madeleine Albrightit nė Kosovė
12 mars 23:08

Ish-sekretarja amerikane, Madeleine Albright e ka vizituar Ambasadėn e Republikės sė Kosovės nė Republikėn e Ēekisė.

Nė njoftimin e publikuar nga ambasadori Arbėr Vllahiu, paralajmėrohet vizita e Albright nė Kosovė nė njė periudhė jo tė largėt kohore.

“Zonja Sekretare, Madeleine Albright, nė pragun e shtėpisė sonė, tė Ambasadės sė Republikės sė Kosovės nė Republikėn e Ēekisė, pas takimeve nė Qendrėn Amerikane nė Pragė. E mirėpritur si gjithherė dhe me shumė krenari. Zonja Sekretare shprehu gėzimin e saj pėr punėn e Ambasadės sonė, qė ndanė mjediset e punės me Qendrėn Amerikane dhe me Ambasadėn e SHBA-sė nė Pragė. Njė bashkėpunim i jashtėzakonshėm me ambasadorin amerikan, Stephen B. King. Zonja Sekretare, e lumtur qė do tė mund ta vizitojė Kosovėn nė njė periudhė jo tė largėt kohore. Krenarė me miken e Kosovės dhe tė nderuar pėr ngrohtėsinė dhe pėrkrahjen e saj”, shkroi Vllahiu nė njoftim.
Kjo eshte heroi dhe heroina me e madhe e historise se kosoves.
Klintoni eshte zero ne krahasim me kte.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Kurt pėlqehet nga
i vjetėr 13-03-2019, 06:13   #106
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,825
Thanks: 7,529
Thanked 3,482 Times in 1,814 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kashta Shiko postimin


Paralajmėrohet vizita e Madeleine Albrightit nė Kosovė
12 mars 23:08

Ish-sekretarja amerikane, Madeleine Albright e ka vizituar Ambasadėn e Republikės sė Kosovės nė Republikėn e Ēekisė.

Nė njoftimin e publikuar nga ambasadori Arbėr Vllahiu, paralajmėrohet vizita e Albright nė Kosovė nė njė periudhė jo tė largėt kohore.

“Zonja Sekretare, Madeleine Albright, nė pragun e shtėpisė sonė, tė Ambasadės sė Republikės sė Kosovės nė Republikėn e Ēekisė, pas takimeve nė Qendrėn Amerikane nė Pragė. E mirėpritur si gjithherė dhe me shumė krenari. Zonja Sekretare shprehu gėzimin e saj pėr punėn e Ambasadės sonė, qė ndanė mjediset e punės me Qendrėn Amerikane dhe me Ambasadėn e SHBA-sė nė Pragė. Njė bashkėpunim i jashtėzakonshėm me ambasadorin amerikan, Stephen B. King. Zonja Sekretare, e lumtur qė do tė mund ta vizitojė Kosovėn nė njė periudhė jo tė largėt kohore. Krenarė me miken e Kosovės dhe tė nderuar pėr ngrohtėsinė dhe pėrkrahjen e saj”, shkroi Vllahiu nė njoftim.
Mire e ka shkrue ky minoritari vllah (ēoban me zanat).

- Taksa nuk hiqet.
- Kufijt nuk preken.
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2019, 13:18   #107
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,165
Thanks: 338
Thanked 582 Times in 431 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Kjo eshte heroi dhe heroina me e madhe e historise se kosoves.
Klintoni eshte zero ne krahasim me kte.
Sa qejf i kina klasifikimet, bre! Me autorizim te kujt i bani veprimet Albright? Ajo bani nji pun te shkelqyer ne arritjen e objektivit te presidentit Klinton ne shperberjen e Jugosllavis dhe mevetsimin e suksesshem te Kosoves, pjese e strategjise amerikane ne Ballkan.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2019, 19:18   #108
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,705
Thanks: 6,396
Thanked 1,783 Times in 1,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Sa qejf i kina klasifikimet, bre! Me autorizim te kujt i bani veprimet Albright? Ajo bani nji pun te shkelqyer ne arritjen e objektivit te presidentit Klinton ne shperberjen e Jugosllavis dhe mevetsimin e suksesshem te Kosoves, pjese e strategjise amerikane ne Ballkan.
Klintoni as nuk e kishte ndermend te nderhynte ne kosove, ai kishte shume kriza personale ne ate kohe qe rrezikohej te hiqej nga presidencia. Une kam qene ne amerike ne ate periudhe dhe nuk horrobet shtyrja qe i bente albright klintonit te nderhynte. Eshte pikerisht albright qe ia mbushi mendjen klintonit per bombardim.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2019, 13:17   #109
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e KosovėsIowa nderon konsullin e parė tė pėrgjithshėm tė Kosovės, Xhavit Gashin

05 prill 14:22

Ambasadorja e Kosovės nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės (ShBA), Vlora Ēitaku, ka bėrė me dije se mbrėmė Iowa e ka nderuar konsullin e parė tė pėrgjithshėm tė Kosovės nė kėtė shtet mik, Xhavit Gashi.

Ajo ka treguar se pas 20 viteve shėrbim, gjeneral Gashi ka vendosur tė pensionohet.

“20 vite mė parė, gjenerali Gashi ishte nė male duke luftuar pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Pas luftės menjėherė vazhdoi angazhimin duke e pėrcjell hap pas hapi rrugėn e gjatė tė transformimit tė ushtrisė tonė ēlirimtare. Pak njerėz arrijnė tė takojnė heronjtė e tyre, e lėre mė tė kenė rastin tė punojnė me ta. Unė kam pasur nderin tė punojė me gjeneralin mbi pėr 4 vite. Pas 20 viteve shėrbim, gjeneral Gashi ka vendosur tė pensionohet. I dėshiroj ēdo tė mirė, Xhavitit dhe familjes”, ka shkruar Ēitaku nė llogarinė e vet nė “Facebook”.

Nė tė njėjtėn kohė me gjeneralin Gashi, pas 40 vitesh shėrbim, gjenerali i Gardės Kombėtare tė Iowas ka vendosur tė pensionohet.

Me kėtė rast, ambasadorja Ēitaku ka thėnė se gjenerali Orr ka qenė shtylla kurrizore e raporteve mes Iowas dhe Kosovės.

“Gjenerali Orr me punėn dhe angazhimin e tij la bėrė qė Kosova tė njihet kudo nė Iowa. Kosova do t’i jetė pėrjetė mirėnjohėse. Ju priftė e mbara”, ka theksuar ajo.

/Epoka e re/
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2019, 14:41   #110
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 6,683
Thanks: 0
Thanked 931 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės

mike me benefite a pa?
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2019, 18:25   #111
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės


Eliot EngelVlora Ēitaku: Po tė mos ishte ky person, Eliot Engel nuk do tė dinte pėr Kosovėn

Nga: A.Zh Mė: 1 maj 2019 Nė ora: 09:02


Sipas ambasadores Ēitaku, ka theksuar se Engel nuk do tė dinte pėr Kosovėn sikur tė mos ishte Harry Bajraktari

Ambasadorja e Kosovės nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės Vlora Ēitaku, ka falėnderuar kongresmenin amerikan Eliot Engel, pėr seancėn e djeshme, ku dėshmoi heorina e Kosovės Vasfije Krasniqi-Goodman.

Ēitaku ka thėnė se kongresmenit Engle do t’i jemi pėrjetėsisht mirėnjohės pėr mbėshtetjen e vazhdueshme qė i ka bėrė Kosovės ndėr vite, pėrcjell Bota sot.

Sipas ambasadores Ēitaku, ka theksuar se Engel nuk do tė dinte pėr Kosovėn sikur tė mos ishte Harry Bajraktari.

Ajo ka treguar se Harry 30 vite mė parė, kishte trokitur nė zyrėn e Engel dhe i kishte treguar pėr Kosovėn.

Postimi i plotė i Ēitakut:

Asgjė nuk ndodhė rastėsisht dhe asnjė e arritur substanciale nuk bėhet pa punė sistematike.

Seanca e djeshme nė Komitetin pėr punė tė jashtme tė Kongresit Amerikan do tė ishte e pa mundur sikur Eliot Engle tė mos ishte kryesues i kėtij komiteti tė rėndėsishėm.

Do t’i jemi pėrjetėsisht mirėnjohės kongresmenit Engle pėr mbėshtetjen e vazhdueshme qė i ka bėrė Kosovės ndėr vite.

E kongresmeni Engle nuk do tė dinte pėr Kosovėn sikur tė mos ishte Harry Bajraktari.

Siq e tregon shpesh kongresmeni, para mė shumė se 30 vite, nė zyren e tij kishte trokitur Harry, dhe kishte filluar t’i tregojė pėr Kosovėn. Qė atėherė kishte filluar njė miqėsi e fortė mes dyve. Harry e ka sjellur kongresmenin Engle shumė herė nė Kosovė. Edhe gjatė ditėve tona tė vėshtira.

Faleminderit Harry!
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 12:16   #112
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės
13:42 / 14.05.2019
Thaēi: Kosova dhe SHBA-ja kanė raporte speciale

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, sot ka pritur delegacionin amerikan tė Lutjeve tė Mėngjesit, tė kryesuar nga kongresisti Randy Hutgren.

Presidenti Thaēi e ka falėnderuar delegacionin amerikan pėr pėrkrahjen e vazhdueshme pėr Kosovėn.

“Pėr ne janė shumė tė rėndėsishme raportet speciale me SHBA-nė. Jam i lumtur qė jam presidenti i shtetit me proamerikan nė botė”, u shpreh presidenti Thaēi.

Nė emėr tė delegacionin amerikan tė Lutjeve tė Mėngjesit, kongresisti Randy Hutgren u shpreh i kėnaqur me vizitėn dhe takimet e mira qė kanė pasur nė Kosovė.

Presidenti Thaēi nė fund e falėnderoj delegacionin amerikan, i cili shoqėrohej edhe nga deputetė tė ndryshėm tė Kuvendit tė Kosovės, qė i kanė bėrė bashkė pėrfaqėsuesit e tė gjitha komuniteteve etnike, fetare dhe politike nė Kosovė.

“Bashkė me juve janė edhe pėrfaqėsues tė komuniteteve etnike, fetare dhe politike. Kjo ėshtė fytyra e vėrtetė e Kosovės!”, u shpreh presidenti Thaēi.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 20:08   #113
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės


Ambasadorja Vlora Ēitaku
ēmend serbėt, Presidenti Trump u ulė nė tavolinė me tė nė iftarin e organizuar nga Shtėpia e BardhėAmbasadorja Vlora Ēitaku krah Presidentit Donald Trump nė darkėn e iftarit nė Shtėpinė e Bardhė (FOTO)Ambasadorja e Kosovės nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Vlora Ēitaku, ėshtė takuar me Presidentin amerikan Donald Trump, gjatė njė darke tė iftarit tė shtruar nė Shtėpinė e Bardhė.

Ēitaku ka thėnė se i ka treguar Trumpit se nė shtetin e Kosovės, ka kulturė tolerance dhe harmoni ndėrmjet religjioneve, njofton Klan Kosova.

”Pata nderin dhe kėnaqėsinė e veēantė qė nė darkėn e iftarit tė shtruar nė Shtėpinė e Bardhė tė isha e ulur pėrkrah Presidentit tė Shteteve tė Bashkura tė Amerikės, Z. Donald J. Trump.

Presidentit Trump i tregova se nė shtetin tonė sekular, ka njė kulturė tolerance dhe harmoni ndėrmjet religjioneve.

Poashtu, e njoftova nė detaje mbi sfidat me tė cilat ballafaqohemi aktualisht nė Kosovė dhe biseduam mbi domosdoshmėrinė e pėrfshirjes sė drejtpėrdrejtė tė SHBA-ve nė proceset e rėndėsishme nėpėr tė cilat po kalon shteti ynė i ri.

Nė darkė ishin tė pranishėm zyrtarė tė lartė tė administratės Amerikane, Zv Presidenti Pence, Sekretari i Mbrojtjes Shanahan, Sekretari i Thesarit Mnuchin, Ambasadorė, etj”.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 14-05-2019 nė 20:22
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 18:56   #114
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e KosovėsAmbasadori Kosnett: ShBA-ja, thellėsisht e pėrfshirė nė procesin e dialogut

16 maj 18:01

Ambasadori amerikan nė Prishtinė, Philip Kosnett, ka thėnė se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės (ShBA) janė “thellėsisht tė pėrfshira” nė procesin e dialogut ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, i cili zhvillohet me mbėshtetjen e Bashkimit Evropian (BE).

Nė kėtė kontekst, ambasadori Kosnett, ka thėnė se ShBA-tė bashkėpunojnė me pėrfaqėsuesit e tė dyja vendeve.

Nė njė intervistė pėr “Radio Gorazhdevcin”, ambasadori Kosnett ka pėrkujtuar se presidenti amerikan, Donald Trump, u kishte shkruar presidentėve tė dyja shteteve, Hashim Thaēit dhe Aleksandėr Vuēiqit, ku ka theksuar rėndėsinė e procesit tė dialogut dhe angazhimit tė ShBA-sė pėr tė ecur pėrpara nė procesin e dialogut.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2019, 20:52   #115
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e KosovėsHoxhaj nė Washington: Dialogu tė pėrmbyllet kėtė vit me njohje

nga:L H

Zėvendėskryeministri i Kosovės, Enver Hoxhaj gjatė qėndrimit nė Washington, D.C., ka takuar zėvendės-drejtorin e lartė pėr Evropė John Erath dhe drejtorin pėr Ēėshtje Evropiane, William Berkley tė Kėshillit pėr Siguri Kombėtare tė ShBA-sė.

Gjatė kėtij takimi, Hoxhaj ka njoftuar zyrtarėt e NSC pėr zhvillimet nė Kosovė, ecurinė e dialogut dhe gatishmėrinė e Kosovės pėr mbarėvajtje tė dialogut. Ka theksuar se marrėveshja finale duhet ta sjellė njohjen e ndėrsjellė dhe anėtarėsimin e Kosovės nė OKB.

Sipas Hoxhajt, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe disa vende tė Evropės janė kyēe pėr suksesin e kėtij dialogu final, pasi qė nuk mund tė ketė marrėveshje tė zbatueshme dhe afatgjatė pa mbėshtetjen e kėtyre vendeve.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 10:09   #116
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės
SHBA e do me ēdo ēmim marrėveshjen Kosovė-Serbi

06/06/2019 - 23:19


Shtetet e Bashkuara tė Amerikės duan me ēdo ēmim pėrfundimin sa mė tė shpejtė tė kontestit ndėrmjet Kosovės e Serbisė dhe gjatė muajve tė ardhshėm do tė bėjnė ēdo gjė qė kėto dy vende tė arrijnė marrėveshjen.

Kėshtu shkruan sot gazeta serbe ‘Danas’ tė kenė thėnė pėr tė jo zyrtarisht diplomatė perėndimorė tek kanė komentuar mesazhin mė tė ri tė zyrtarit tė Departamentit amerikan tė Shtetit Matthew Palmer, transmeton Koha.net.

Burimet e kėsaj gazete theksojnė se Palmer edhe mė herėt ėshtė pėrpjekur qė me deklaratat e veta “t’i motivojė” palėt negociuese, porse kėsaj radhe ai ka shkuar edhe mė larg, pėrkatėsisht ka qenė edhe mė i drejtpėrdrejtė pasi ka thėnė: “Ne shpresojmė se tė dy palėt mund tė gjenden nė mes tė rrugės, tė bisedojnė, ta arrijnė marrėveshjen, ta zbatojnė dha ta hapin rrugėn evropiane e cila ėshtė pastėr dhe e qartė”.

Siē kanė sqaruar diplomatėt, vazhdon kjo gazetė, ky mesazh do tė thotė se administrata amerikane ėshtė pragmatike dhe se me marrėveshjen eventuale “asnjėra palė nuk do tė jetė krejtėsisht e kėnaqur”.

“Administrata e presidentit amerikan Donald Trump nė shumėēka ėshtė mė fleksibile sesa administratat paraprake tė SHBA-sė dhe dėshirojnė t’i lėnė Serbinė e Kosovėn tė merren vesh pėr kontestin prandaj do tė bėjė presion ndaj kryeministrit Haradinaj qė ta heqė taksėn pėr mallrat e Serbisė deri nė mbajtje tė samitit tė Parisit, mė 1 korrik. Pjesė tė administratės amerikane muajve tė shkuar e kanė pėrkrahur Haradinajn lidhur me taksėn, por ajo ėshtė e vetėdijshme se Serbia nuk do tė kthehet nė dialog pa u hequr taksa e qė do tė ishte dėshtimi i dialogut”, kanė thėnė bashkėbisedues tė “Danasit”, transmeton Koha.net.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2019, 09:55   #117
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e KosovėsSHBA kėrkon rifillim tė dialogut Kosovė-Serbi, dalin kundėr konfliktit tė ngrirė8 Qershor 2019 11:21

Ambasadori i SHBA-sė nė Beograd, Kyle Scott ka thėnė se vazhdimi i konflikti tė ngrirė ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, nuk ėshtė njė opsion qė sjell stabilitet.

Kėto deklarime Scott i ka bėrė nė njė intervistė pėr ‘Danas’, teksa ka folur pėr vazhdimin e dialogut Prishtinė-Beograd.

“Serbia ėshtė fokusuar nė marrėveshjen e Brukselit, duke tentuar tė arrijė njė marrėveshje gjithėpėrfshirėse pėr normalizim, sikurse Kosova. Ky duhet tė jetė synimi i dy palėve, dhe sigurisht qė ėshtė edhe qėllimi ynė”, ka thėnė Scott, transmeton Gazeta Express.

Ai ka thėnė se SHBA-ja mbėshtet bisedimet e drejtuara nga Bashkimi Evropian dhe dėshiron qė tė gjejė njė mėnyrė pėr tė kthyer tė gjitha palėt nė tavolinėn e bisedimeve.

“ Momentalisht procesi i bisedimeve ėshtė ngrirė. Nuk po ndodh asgjė nė aspektin e arritjes sė marrėveshjes”, ka shtuar ai.

Scott ka pėrsėritur se SHBA-ja ka qenė e qartė qė nga fillimi, se vendimet tė cilat nuk ishin tė dobishme dhe qė pengonin dialogun, duhet tė hiqen.

“SHBA-tė kanė qenė tė qarta nga fillimi se taksa nuk ėshtė e dobishme dhe se ėshtė njė pengesė qė duhet hiqet, pasi e pengon kthimin nė negociata. Vuēiq e di pozicionin tonė, kėtė e kemi thėnė edhe nė mėnyrė publike dhe nė drejtpėrdrejtė nė takime me zyrtarė serbė e kosovarė”, ka thėnė ai.

Megjithatė Scott thotė se Kosova ėshtė njė shtet i pavarur dhe merr vendime tė cilat konsideron se janė nė interes tė vetė.

“Ne do tė vazhdojmė me hapa pėr tė nxitur Kosovėn pėr tė hequr taksėn. Por mendoj se Serbia e ka tė vėshtirė tė pranojė se Kosova ėshtė njė shtet i pavarur dhe se qeveria merr vendime pėr tė cilat konsideron se janė nė interes tė vendit. Edhe pse Kosova ka raporte tepėr tė ngushta me SHBA-nė, ne nuk mund tė kontrollojmė se ēfarė bėn Kosova, sepse ka njė lidership qė ėshtė zgjedhur nė mėnyrė demokratike”, ka shtuar ai.

Pėrveē tjerash ambasadori amerikan thotė qė marrėveshja Prishtinė-Beograd duhet tė jetė njė produkt i dy palėve./GazetaExpress/
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2019, 19:15   #118
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e Kosovės


Joe Biden
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 13-06-2019 nė 19:18
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2019, 21:27   #119
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: SHBA, mike e patundur e KosovėsKosnetti: Taksa paraqet shenjė tė madhe tė mospajtimit mes ShBA-sė dhe Kosovės

20 qershor 18:22

Ambasadori amerikan nė Kosovė, Philip Kosnett, ka folur gjatė nė njė intervistė pėr portalin “RajoniPress”.

Kosnett ka folur pėr taksėn dhe mospajtimet nė kėtė raport me Qeverinė e Kosovės, pėr dialogun me Serbinė, pėr zyrtarėt me aktakuza tė ngritura dhe lufta kundėr krimit tė organizuar, pėr liberalizimin e vizave dhe pėr porosinė e tij qė kosovarėt tė jenė optimist.

RajoniPress: Zoti ambasador sfida mė e madhe e qeverisjeve lokale mbetet kyēja e zyrtarėve qė kanė aktakuza tė ngritura. Ju e keni bėrė me dije me kohė se kjo ēėshtje ėshtė pengesė serioze qė Kosova tė ecė tutje. Si duhet tė veprojnė komunat ndaj atyre drejtorėve ose zyrtarėve qė kanė aktakuza tė ngritura pėr korrupsion dhe keqpėrdorim tė detyrės zyrtare?

Philip Kosnett: Ma merr mendja qė tashmė e dini qė kam qen tepėr i zėshėm se sa ėshtė me rėndėsi qė atyre njerėzve qė u mungojnė kualifikimet e nevojshme, tė dėnuar pėr krime tė ndryshme apo ata qė kanė aktakuza do tė duhej qė tė largohen nga pozitat zyrtare. A do tė dorėhiqen apo shkarkohen kjo nuk ėshtė shumė me rėndėsi, por e kam bėrė tė ditur tėrė kohėn se kėta njerėz nuk do tė duhej tė ishin pjesė e pozitave qeveritare. Dhe kur e them kėtė nuk ėshtė se e mbėshtesė apo e kritikojė ndonjė parti tė caktuar politike, por njė politikė e tillė do tė duhej tė ishte pjesė e ēdo partie politike qoftė nga opozita apo qeverisja. Mendoj se deklarata e Veselit ishte e mirėseardhur dhe konsiderojmė qė ėshtė lėvizje pozitive dhe do e vėzhgojmė nėse do tė zbatohet nė plotėni. Tė njėjtėn kohė kjo do tė ishte edhe thirrje edhe pėr partitė tjera politike pėr atė qė ka bėrė PDK-ja.
Mė lejoni tė shtojė diēka, nuk mendoj se ēdokush qė ėshtė i akuzuar ėshtė fajtor, apo tė gjithė ata qė janė tė dėnuar janė njerėz tė ligė dhe nuk kanė bėrė asnjėherė diēka tė mirė, por duke qen nė njė pozitė politike, kjo po ndikon negativisht nė vend dhe po krijon shpėrqendrim tek tė tjerėt. Mendoj se kosovarėt kanė tė drejtė tė kenė prijėsit e tyre tė pa korruptuar dhe pa aktakuza.

RajoniPress: Kosova tani ndodhet nė njė situatė shumė delikate. Tė fillojė dialogun, tė vendos pėr idenė e Thaēit rreth ndryshimit tė kufijve ose tė shkojė nė zgjedhje tė parakohshme. Cilėn prej kėtyre opsioneve do ta mbėshtesni ju personalisht?

Philip Kosnett: Sė pari pėr dialogun pozicioni i Qeverisė amerikane ėshtė qė dialogu ėshtė i nevojshėm qė tė krijojė paqe, drejtėsi dhe prosperitet pėr qytetarėt e vendit, prandaj fuqimisht e mbėshtesim kthimin e shpejt nė dialog. Ne besojmė se tė dyja qeveritė, ajo e Prishtinės dhe e Beogradit duhet tė ndėrmarrin hapa dhe t’i qasen dialogut nė mėnyrė kreative si dhe nė tė drejtėn e kompromiseve dhe tė ndėrmarrin hapa qė ndoshta nuk janė tė popullarizuar pėr asnjėrin vend.
Pra ne mendojmė qė nga pala kosovare do tė duhej tė kishte njė pezullim tė pėrkohshėm tė taksės si hap i parė pėr rikthimin e dialogut, por tė njėjtėn kohė kėrkojmė qė edhe Beogradi tė ndėrmerr hapa pėr fillimin e procesit sėrish. Dua tė them qė ėshtė mendim i qeverisė amerikane qė negociatorėt e tė dyja palėve duhet tė kenė liri qė tė vendosin vetė pėr ēfarė duan tė flasin. Kur Qeveria amerikane tha vitin e kaluar se nuk do tė kundėrshtonim bisedėn pėr rregullimin e kufirit, nuk thamė se e parapėlqejmė rregullimin e kufirit, por vetėm po themi qė negociatorėt duhet tė jenė tė lirė tė bisedojnė pėr atė qė duan.
Sa i pėrket zgjedhjeve unė gjithmonė do tė flas lidhur me politikat qė Kosova duhet tė zbatojė, por asnjėherė nuk do tė flas lidhur me atė se cila parti duhet tė vijė nė pushtet. Mendoj se Kosova ėshtė vend demokratik dhe nuk mė takon mua si i huaj tė vendos lidhur me kėtė ēėshtje, u takon kosovarėve qė ti pėrdorin tė gjitha proceset ligjore dhe kushtetuese pėr tė vendosur se kush duhet tė udhėheq vendin.

RajoniPress: Sa ėshtė e pėrgjegjshme Qeveria Haradinaj ndaj ēėshtjeve kapitale dhe a ėshtė treguar serioze sa duhet nė raportim me faktorin ndėrkombėtar. Haradinaj shpesh ka treguar kėmbėngulje dhe nuk ka lėshuar pe edhe kur ka qen nė pyetje ndonjė kėrkesė serioze e SHBA-sė?

Philip Kosnett: Mendoj se miqėsia e Kosovės me SHBA ėshtė e fort si guri dhe askush nuk duhet tė dyshojė nė kėtė miqėsi. Nė tė njėjtėn kohė ėshtė e natyrshme qė tė dy qeveritė tona tė kenė mospajtime ndonjėherė lidhur me ndonjė ēėshtje politike, por kjo nuk do tė thotė se miqėsia jonė ėshtė nė krizė. Prapė po e them se jo vetėm nė interes tė Amerikės, por ėshtė edhe nė interes tė Kosovės ėshtė qė taksa tė hiqet pėrkohėsisht, qė tė fillojė procesi prapė i dialogut. Mė lejoni tė them se nė kėtė drejtim kemi mospajtime me Ramush Haradinajn dhe nuk ėshtė vetėm ai nga politikanėt qė ėshtė nė favor tė takės, tė mos e personalizojmė ēėshtjen. Mendimi jonė ėshtė qė Kosova ta suspendojė taksėn qė ta sjell Serbinė nė tavolinėn e dialogut pėrsėri dhe kur kjo tė rifillojė shpresojmė se do tė ketė entuziazėm mė tė madh ndėrmjet dy qeverive dhe popujve tė cilėt duhet tė shohin tė gjitha pėrfitimet qė procesi i dialogut dhe normalizimi i marrėdhėnieve do t’i sjellė. Mendojmė se dialogu ėshtė pėrfitim i Kosovės, i Serbisė, por edhe i SHBA-sė, dhe pėr kėtė arsye ne shqetėsohemi lidhur me kėtė ēėshtje. Kjo edhe ėshtė arsyeja qė mendojmė se taksa paraqet njė shenjė tė madhe tė mospajtimit sa i pėrket qeverisė kosovare dhe administratės sė SHBA-ve, por kjo nuk nėnkupton qė miqėsia ėshtė nė krizė. Nganjėherė njerėzit mė pyesin e pse duhet tė ndodhė dialogu dhe unė u them se pėrmirėsimi i marrėdhėnieve Kosovė – Serbi do ta mundėsojė njė tė ardhme mė tė mirė ekonomike pėr Kosovėn dhe do tė sjell drejtėsinė, por edhe nė pėrgjithėsi do tė rregullojė marrėdhėniet ndėrmjet vet popullit tė Kosovės, sepse nėse nuk ka vazhdim tė dialogut do tė shohim mė pak zhvillim nė tė gjitha kėto ēėshtje.

RajoniPress: A ėshtė e gatshme Kosova tė hyjė nė negociata serioze me Serbinė, pa u zgjidhur fati i tė pagjeturve,pa u ndėshkuar krimet serbe dhe pa u ndryshuar qasja e Vuqiqit ndaj problemit tė Kosovės?

Philip Kosnett: Mendoj se njerėzit duhet tė ulen pėrballė njėri tjetrit dhe tė diskutojnė pėr tė gjitha kėto ēėshtje. Gjithashtu i takon edhe shoqėrisė civile nė adresimin e tė gjitha kėtyre ēėshtjeve sepse fundja shoqėria civile ėshtė mė e madhe sesa vet Qeveria nė kėtė aspekt.

RajoniPress: Zoti ambasador t`i kthehemi edhe njėherė korrupsionit dhe krimit tė organizuar nė nivel vendi. Nė Kosovė nganjėherė kemi njė klimė tė ēoroditur, sepse pėr korrupsionin flasin ata qė vetė kanė aktakuza, ndėrsa pėr krimin flasin ata qė janė vet pjesė e krimit. Cili do tė ishte mesazhi i juaj pėr kėtė kategori tė politikanėve, deputetėve dhe strukturave qeveritare?

Philip Kosnett: Do tė thosha qė ironitė janė shumė tė qarta dhe ėshtė nė dorėn e kosovarėve tė kėrkojė sinqeritet dhe lidership, qoftė nga ata qė janė nė Kuvend, por edhe nga Qeveria. Pėr ta pėrmbushur demokracinė nė Kosovė nuk duhet njerėzit vetėm tė ulen dhe tė shikojnė, ky nuk ėshtė sport i tillė sepse pėr ta mundėsuar njė demokraci tė vėrtetė njerėzit duhet tė reagojnė dhe punojnė pėr tė.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur