Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-05-2014, 09:43   #41
rrugaqi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ku jetojn shumica
Posts: 224
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
rrugaqi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: PDK e para

Partija e Jakuphashimpacollit shkun ne theqafje perfundimtare tani ligji do te punoj per dhjet vite me radhe per me i sanue gropat e e ketyne surrata surogatave, zbulimin e hajnive milionshe zhvatja milionshe gllabrimi i pasunis se shjtetit milionshe pervetsimi i fabrikave banesave tregjeve stacioneve te trenit. palestrave, universiteteve, spitalit, televizionit,maleve . lumejve akademive, artit e shkences, pasaportave, patent shoferve, aeroportit, kekut, postes. ajrit dhe tokes ky kontaminim duhet nje kohe e gjat te sanohet e se pari duk e i ngarkue krejt kete mahlukat ne nji tren te gate per ne Drenase ,
Shteti duhet te hap tender per dezinfektim te hapsirave shtetnore deri sa te vertetohet se nuk kan mbetun mikrotrupa nga estabilishmenti i kaluem tung Llap e kalofsh mire tet muej te dezinfektimit.
rrugaqi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2014, 18:02   #42
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para


Fjalimi i Kryeministrit Hashim Thaēi para qytetarėve tė Kosovės
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2014, 20:35   #43
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,340
Thanks: 3,504
Thanked 3,976 Times in 2,227 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PDK e para

Lorik rregullojeni pak videon ju lutem.

I paska mbet fytyra Thacit tu bo....aaaaaaaapshiuuu.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2014, 13:11   #44
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2014, 21:46   #45
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para
Ramiz Kelmendi sqaron se pse braktisi AAK’nė dhe iu bashkua PDK’sė (Video)
GazetaExpress E diel, 11 Maj 2014 22:48
Ramiz Kelmendi, i cili para pak ditėsh braktisi AAK-nė pėr tė iu bashkuar partisė sė Hashim Thaēit, ka treguar arsyet qė e kanė shtyer pėr ta bėrė njė gjė tė tillė.

Ai tha se, plani i tij ekonomik, dhe ai i PDK-sė, shumė shpesh ishin identik pėr resor tė caktuar Strategjinė e tij zhvillimore ai thotė se planifikon ta realizojė pėrmes kredive bankare ku tė hyrat do tė kapin vlerėn rreth 240 milion euro, ndėrsa me to do tė punėsohen rreth 70 mijė persona.

“Duke pėrdorur potencialet kredituese qė i kemi nga institucionet financiare, siē janė bankat e Kosovės, do tė realizojmė tė hyra pėr rreth 70 mijė njerėz. Fokusi im do tė jetė aty, qė bujqėsia tė zhvillohet, e qė brenda tri vitesh tė jetė nė standardet europiane”, ka thėnė Kelmendi pėr KlanKosova.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2014, 21:58   #46
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e paraEliza Hoxha i bashkohet PDK-sė?
17:18 / E diel, 11 Maj 2014


Disa prej komandantėve kryesor tė UĒK'sė aktualisht janė duke u gjykuar pėr krime lufte. E vendin e tyre po pritet ta zėnė anėtarėt e shoqėrisė civile dhe kėngėtarėt. Pas Ardian Arifajt, Luljeta Vuniqit e Ramadan Ilazit nė PDK pritet tė aderojnė edhe arkitektja Eliza Hoxha.

Derisa Kryetari i PDK'sė, Hashim Thaēi e ka koncentruar krejtėsisht fushatėn elektorale pėrreth vetės, ai po synon t'i zėvendėsojė komandantėt e luftės me anėtarė tė shoqėrisė civile dhe kėngėtarė.

Kėshtu, Thaēi pasi i mori afėr vetės Ardian Arifajn, Luljeta Vuniqin e Ramadan Ilazin, pritet ta marrė edhe anėtarė tė tjerė tė shoqėrisė civile.

Burime tė Express brenda PDK'sė kanė thėnė se nė kėtė parti pritet t'i bashkohet edhe arkitektja Eliza Hoxha.

Hoxha, e cila njihet edhe si kėngėtare, pritet tė promovohet edhe si kandidate e ardhshme pėr Kryetare tė Prishtinės.

Ndėrkohė, Kryetari i PDK'sė, Hashim Thaēi i ka lėnė krejtėsisht anash komandantėt e luftės.


Kėshtu, Thaēi nė asnjė paraqitje publike nuk i ka pasur afėr vetės ndonjė prej komandantėve tė luftės.

"Thaēi po dėshiron t'i fitojė zgjedhjet i vetėm dhe pastaj tė vendos krejtėsisht i pavarur pėr tė gjitha pozitat udhėheqėse", ka thėnė njėri prej Nėnkryetarėve tė PDK'sė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2014, 09:43   #47
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para
Anila, vajza e ish-rektorit, aderon nė PDK


GazetaExpress E hėnė, 12 Maj 2014 11:23
Kryetari i PDK-sė, Hashim Thaēi, nėpėrmje rrjetit social Facebook, ka bėrė tė ditur se nė partinė e tij ka aderuar ekonomistja Anila Statovci - Demaj, tė cilėn ai e ka prezantuar si njė nga ekspertet mė tė njohura shqiptare tė auditimit te brendshėm.

“Kam nderin qė u takova me Dr. Anila Statovci Demaj, ekonomiste dhe njė nga ekspertet mė tė njohura shqiptare tė auditimit tė brendshėm, qė tanimė ėshtė pjesė e ekipit tim tė ngushtė bashkėpunues tė Misionit tė Ri”, ka shkruar Thaēi.

Sipas tij, Anila qė nga rinia e hershme ka ndihmuar tė atin e saj, tė shumė-munguarin Rektorin Ejup Statovci, nė punėt nė Universitet e posaēėrisht nė komunikimin ndėrkombėtar, kurse pas studimeve te doktoraturės ėshtė angazhuar si auditore ndėrkombėtare nė OSBE nė Vjenė.

“Tash e disa vite Anila ėshtė auditorja kryesore nė Misionin e OSBE-sė nė Kosovė, ku punon si staf ndėrkombėtar. Eksperienca e saj nė fusha deficitare por edhe rrjeti i saj ndėrkombėtar, edukata familjare dhe ekspertiza ekonomike dhe ndėrkombėtare, e bėjnė Anilėn njė grua profesioniste qė ka shumė pėr t'i dhėnė ekipit tim”, ka vlerėsuar shefi i PDK-sė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2014, 09:58   #48
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para

Aderimet e Reja Deri Tash ne PDK


Politologu Fisnik Halimi i bashkohet PDK-sė

Analisti Ardian Arifaj i bashkohet PDK-sėAktivistja e njohur e shoqėrisė civile, Luljeta Vuniqi i bashkangjitet Misionit tė Ri tė Kryeministrit Thaēi


Ramiz Kelmendi aderon nė PDK

Eliza Hoxha i bashkohet PDK-sė?
Dr. Anila Statovci Demaj, vajza e ish-rektorit, aderon nė PDK
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2014, 10:59   #49
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para


Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2014, 19:28   #50
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2014, 19:33   #51
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e paraMuharrem Xhemajli zyrtarizon kalimin nė PDK


GazetaExpress E hėnė, 12 Maj 2014 19:59
Muharrem Xhemajli thotė se nga sot nuk ėshtė kryetar i Organizatės sė Veteranėve tė Luftės sė UĒK’sė.

Xhemajli ka bėrė tė ditur se po bėhet pjesė e Partisė Demokratike tė Kosovės.

Ishte raportuar edhe mė herėt se Xhemajli po merrte pjesė nė takimet e zyrtarėve tė PDK’sė nėpėr pjesė tė ndryshme tė vendit, ndėrkaq ka qenė vetė ai qė e ka zyrtarizuar shkuarjen e tij nė PDK.

Ndryshe, Xhemajli ishte akuzuar se nė zgjedhjet e vitit 2010 kishte votuar 150 herė pėr PDK’nė.

Sipas dyshimeve qė ishin ngritur, thuhej se Xhemajli kishte votuar pėr kandidatėt e PDK’sė. Por ai kishte hedhur poshtė kėto pretendime duke thėnė se ishin shpifje tė njerėzve tė Vetėvendosjes.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2014, 21:55   #52
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e paraRamiz Kelmendi: Pėr lirimin e Haradinajt nga Haga, dhash 400 mijė euro
GazetaExpress E hėnė, 12 Maj 2014 23:47
Ramiz Kelmendi i cili kaloi nga AAK’ja nė PDK thotė se ka qenė financues i AAK’sė edhe sa ka qenė vetėm aktivist e edhe kur ėshtė kyēur nė kėtė parti.

Kelmendi ka refuzuar tė flas shumė me shifra por ka pėrmendur vetėm se rreth 400 mijė euro i ka dhėnė pėr lirmin e Ramush Haradinajt nga Haga.

“Shifrat mė tė mėdha kanė qenė pėr lirimin e zotit Haradinaj nga Haga. Ka qenė kėnaqėsi dhe do ta kisha ndihmuar edhe tash dhe jam shumė i kėnaqur dhe kam pasur shumė dėshirė ta financoj. Tė gjitha i kam thėnė publikisht. Janė tė njohura. Pėr lirimin nga Haga kanė qenė diku rreth 400 mijė euro qė i kam dhėnė pėr zotin Haradinaj”, ka thėnė Kelmendi nė emisionin ‘Interaktiv’ tė KTV’sė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-05-2014, 17:44   #53
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para

Aderimet e Reja Deri Tash ne PDK


Politologu Fisnik Halimi i bashkohet PDK-sė

Analisti Ardian Arifaj i bashkohet PDK-sėAktivistja e njohur e shoqėrisė civile, Luljeta Vuniqi i bashkangjitet Misionit tė Ri tė Kryeministrit Thaēi


Ramiz Kelmendi aderon nė PDK

Eliza Hoxha i bashkohet PDK-sė?

Dr. Anila Statovci Demaj, vajza e ish-rektorit, aderon nė PDK
Muharrem Xhemajli zyrtarizon kalimin nė PDK
[img]http://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/2014/05/633x347/f1-muharrem1329925293.jpgMuharrem Xhemajli zyrtarizon kalimin nė PDKShaqir Palushi, pronar i kompanisė Golden Eagle


Hashim Thaēi

Vazhdojmė me ndėrtimin e ekipit pėr Mision tė Ri - vende tė reja tė punės dhe zhvillim ekonomik. Njė nga ndėrmarrėsit mė tė rėndėsishėm tė Suharekės dhe tėrė Kosovės Shaqir Palushi, pronar i kompanisė Golden Eagle, i cili do tė sjell eksperiencė praktike nė zhvillim tė biznesit dhe krijimit tė vendeve tė reja tė punės nga sot do tė jetė nė ekipin tim tė bashkėpunėtorėve. HTH
Vjosa Huruglica nė PDK
Publikuar: 11:06 / 13.05.2014

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka bėrė tė ditur se PDK-sė i ėshtė bashkuar edhe shefja e Zyrės Ekonomike tė Austrisė, Vjosa Huruglica.

I pari i Partisė Demokratike tė Kosovės, nė rrjetin social Facebook ka potencuar se Vjosa Huruglica, po i bashkohet “Misionit tė ri”, qė tė kontribuojė nė zhvillimin ekonomik tė Kosovės dhe tė tėrheq investime tė huaja.

“Takova Vjosa Huruglica, shefen e Zyrės Ekonomike tė Austrisė. Vjosa ka arsim tė lartė nga Vjena dhe tash e njė dekadė ka ndihmuar ndėrlidhjen e bizneseve austriake me ato kosovare. Si folėse e shumė gjuhėve dhe eksperte e tregtisė ndėrkombėtare, Vjosa po vjen tek ekipi im i Misionit tė Ri pėr tė dhėnė kontribut nė zhvillim ekonomik tė Kosovės, tėrheqje tė investimeve tė huaja dhe krijim tė vendeve tė reja tė punės” , ka theksuar Thaēi. /Telegrafi/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-05-2014, 17:45   #54
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e paraLlapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-05-2014, 22:40   #55
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para


Kryeministri Hashim Thaēi


Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-05-2014, 22:49   #56
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para

Misioni i Ri

Ismail Syla E martė, 13 Maj 2014 11:00
Ėndrra qė tė rinjtė tė kenė njė vend pune, qė tė lumturinė e tyre ta ngritin nė tokėn eetėrve tė tyre, qė tė zhvillojnė aftėsitė profesionalenė atdheun e tyre, qė tė themelojnė dhe ushqejnė familjen me djersėn e tyre ngjashėm me moshatarėt e tyre nė Evropė. Misioni i Ri do tė thotė Kosovė dinamike.

Kosova ėshtė shtet i ri dhe nė ndėrtim e sipėr, prandaj ėshtė edhe shtet atraktiv pėr tė jetuar nė tė. Kosova si e tillė ndryshon nga shtetet e demokracisė sė zhvilluar, nga tė ashtuquajturat shtete monotone si shtetet e Evropės Perėndimore, (Danimarka, Hollanda, pastaj ato skandinave, e tė mos flasim pėr shtetet e Quintit). Pėr ta ilustruar kėtė sharm tė jetės nė Kosovė, vlen tė rikujtohet thėnia e bashkatdhetarėve tanė nė vendet perėndimore qė sė paku ne nė Kosovė, nė kohėn e reduktimeve tė rrymės elektrike kishim shkas pėr t’u gėzuar kur kalonte orari i reduktimit dhe vinte energjia elektrike, ndėrkaq, ata nuk e pėrjetonin ndaljen e rrymės dhe kishin minus njė rast pėr t’u gėzuar. Nė shtetet e demokracisė sė zhvilluar, nė shtet e monotone kanė kaluar dekada e shekuj kur ata janė gėzuar pėr lirinė e tyre, pavarėsinė, flamurin, kushtetutėn, themelimin e universiteteve, themelimin e ushtrisė kombėtare, tė akademisė etj.

Tek ne ende mund tė dihet emri dhe mund tė jetė gjallė mėsuesi i parė i x vendit, femra e parė qė shkoi nė shkollė tė mesme, personi qė bleu dhe solli pėr herė tė parė gazetėn nė shtėpi, ai qė pėr herė tė parė solli radion, ai qė i pari bleu televizorin, traktorin, veturėn dhe produkte tė tjera tė tė mirave tė kulturės, teknologjisė dhe civilizimit. Nė frymėn e bėrjes dhe tė veprimit pėr herė tė parė 6 vjetori i pavarėsisė sė Kosovės u bė atraktiv nga persona qė bėnin garė se kush e ka dėgjuar i pari himnin, se kush e ka shkruar deklaratėn pavarėsisė, se kush e ka parė i pari tekstin, se kush e barti flamurin prej aty deri kėtu dhe shumė e shumė gjėra tė bėra dhe tė para pėr herė tė parė. Se sa ėshtė interesant hera e parė e kontaktit me botėn qė shihet pėr herė tė parė ėshtė me interes tė lexohet tregimi i Cvajgut pėr zbulimin e Oqeanit Paqėsor, pėr ekspeditėn, drejtuesit e saj dhe nė fund pėr procedurat se si duhet tė veprojė ai qė i pari ia hedh sytė zbulesės sė re.

Misioni i Parė

Nėpėr asnjė fazė historike Kosova nuk ka kaluar lehtė dhe nė mėnyrė tė pėrkryer, sepse nuk ka qenė aktori i vetėm nė kėtė botė tė ndėrvarur. Por nė krejt rrugėn e pėrshkuar ka binarė prej tė cilėve nuk ka dalė asnjėherė ecja e Kosovės, edhe atėherė kur ideja pėr liri dhe pavarėsi ka qenė vėshtirė e imagjinueshme, edhe atėherė kur ėshtė penguar nė mėnyrėn mė tė vrazhdėt, me mjetet e dhunės, krimit, gjenocidit dhe pėrpjekjes pėr zhbėrje.

Kjo ecje e Kosovės nė rrugėn drejt lirisė ėshtė misioni i parė dhe i madh i Kosovės, nė tė cilin kanė dhėnė kontribut tė jashtėzakonshėm gjenerata e gjenerata tė tėra. Dy linjat kryesore tė kėtij misioni qė e kanė shtyrė lokomotivėn e Kosovės pėrpara, kanė qenė ajo e frymės (ideatorėt)dhe veprimit (kryengritėsit).

Frymėn e lirisė dhe domosdoshmėrinė e ēlirimi e ka mbajtur gjallė dhe e ka kultivuar shpirti skėnderbegian, ai i Rilindjes Kombėtare, ideatorėt e pavarėsisė sė Shqipėrisė (Hasan Prishtina etj.) Adem Demaēi (etj.). Linjėn e veprimit kryengritės e kanė mishėruar emrat tė rėndėsishėm tė historisė shqiptare si Isa Boletini, Idriz Seferi, Azem Bejta, Shaban Polluzha, Adem Jashari etj. Kurorėzimi kėtyre dy linjave vjen dhe rrumbullakohet nė fund tė shekullit njėzet, me luftėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, si projektin politik – ushtarak mė mė serioz tė shqiptarėve tė Kosovės nė rrugėn drejt lirisė dhe pavarėsisė.

Ėshtė Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK-sė (veprimi)dhe Drejtoria Politike (fryma) qė pėrbėjnė sintezėn e dy linjave, asaj tė veprimit dhe tė ideve. Nuk quhet rastėsisht UĒK-ja guerilja mė e suksesshme e shukullit njėzet. Sepse, mė parė se automatiku K77 betejėn e fitoi Nokia, (telefoni satelitor) thėnė simbolikisht pėr efektin CNN, apo mė saktėsisht depėrtimin drejtėsisė sė ēėshtjes sė Kosovės nė kancelaritė e diplomacisė botėrore dhe tė medieve kryesore tė globit. Ky mision u realizua mė 10 qershor 1999.

Misioni i dytė


Si tek asnjė vend i dalė nga lufta, shpirti energjik i popullit tė Kosovės u vu nė spikamė pas 10 qershorit 1999. Filozofi dhe menaxheri i organizatės humanitare Cap Anamur, Rupert Neudeck, qė nė dimrin e1998, nė njė fshat tė Drenicės kishte “shpėrblyer” me elementet e ēatisė njė fshatar, i cili nė ditė me borė ishte duke ndėrtuar kulmin e shtėpisė. Ai fshatar as nuk ishte shpėrngulur pėr t’u strehuar , as nuk priste derisa tė vijnė ndihmat. Iu kish pėrveshur punės, dhe i kishte rėnė nė sy Neudeck-ut.

Tejkalimi i fazės sė parė tė pasluftės nė Kosovė ka dėshmuar se pėrkundėr vėshtirėsive, lokomotiva e Kosovės nė drejtim tė lirisė dhe pavarėsisė ėshtė e pandalshme. Nuk ishte asgjė e pėrsosur, por thelbi i ecjes pėrpara drejt qėllimit ishte i definuar dhe i qartė. Asnjė rrugė tjetėr pėr Kosovėn nuk kishte, pos asaj qė ēon drejt pavarėsisė. Mė ka rėnė tė dėgjoj nga njerėz qė nuk shikojnė pėrtej purizmit tė tyre naiv dhe tė sinqertė se si kanė vėrejtje nė leximin e tekstit tė Dokumentit tė Atisaarit. Ata gjenin kufizime, mospėrfshirje e gjėra tjera tek ai tekst, dhe harronin se nė kėtė botė mund tė jesh puro shqiptar, por bota nuk ėshtė e tillė, ajo ka politikė edhe ruse edhe kineze edhe tė shteteve tjera qė nuk kanė simpati aspak pėr Kosovėn dhe problemet e saj.

Mrekullia e misionit tė dytė quhet rrumbullakim i pavarėsisė dhe krijimi i institucioneve shtetėrore. Themelet e shtetit tė Kosovės i vuri ajo gjeneratė e cila kontribuoi mė sė shumti, sakrifikoi mė sė shumta dhe investoi mė sė shumti vullnet djersė, qėndresė dhe bashkėpunim me faktorėt relevantė ndėrkombėtarė. Kjo gjeneratė u ballafaqua edhe me njė, si tė thuhet figurativisht, dhembje shtetformuese. Ėshtė fjala pėr krijimin e Forcės Ushtarake tė Kosovės. Procesi i funksionimit tė shtetėsisė sė Kosovės, sistematik, sektor pas sektori gati e mori fizionominė e plotė. Pikėrisht pėrmbyllja pėrmes forcės sė armatosur tregoi se si kundėrshtarėt e lirisė dhe pavarėsisė po pėrjetojnė “nostalgjinė” e fundit tė humbjes sė Kosovės.

Nė kėtė proces tė rrumbullakimit shtetformues, dialogu me Serbinė ėshtė kapitull i rėndėsishėm, edhe pse i ndjeshėm dhe i kritikueshėm nga ata qė nuk patėn rastin tė ballafaqohen direkt me tė. Por njė gjė ėshtė evidente dhe e arritur, qė vetėm kalimi i kohės do ta bėjė edhe mė me peshė, funksionimi i tėrėsisė territoriale tė Kosovės, sipas Kushtetutės sė saj.

Misioni i Tretė – Misioni i Ri

Tė gjitha fazat dhe nėnfazat nėpėr tė cilat ka kaluar Kosova e lirė, pas viti 1999 kanė sukseset e plota, tė pjesėrishme dhe kufizimet. Edhe ato qė janė rrumbullakuar, duhet tė pėrmirėsohen dhe pėrparohen, por, mbi tė gjitha ėshtė me rėndėsi se Kosova ka ardhur nė njė fazė kur nė horizontin e saj, nė objektivin e saj ėshtė shfaqur njė kėrkesė e re, zhvillimi ekonomik. Edhe disa nga zhvillimet qė janė bėrė pas pavarėsisė dhe gjatė rrumbullakimit tė institucioneve janė pėr t’u admiruar. Po tė isha opozitė e subjektit politik qė ėshtė nė krye tė disa transformimeve tė Kosovės brenda kėtyre gjashtė vjetėve do tė ndjehesha keq tė mos e pranoj se janė bėrė ndryshime tė pamohueshme nė Kosovė. Shpallja e pavarėsisė, pėrparimi nė infrastrukturė (autostrada, heqja e baltės nga vendbanimet e Kosovės) nė forcimi i subjektivitetit ndėrkombėtar tė Kosovės me 106 njohje, ngritja e pagave pėr tė gjitha kategoritė sociale, mbrojtja institucionale e kategorive qė kanė kontribuar pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės, paqja sociale, stabiliteti politik i Kosovės nė rajon janė tė arritura tė rėndėsishme brenda kėtyre gjashtė vjetėve, qė askush nuk mund t’i mohojė.

Tė gjitha kėto tė arritura nuk janė diēka statike, ato duhet kultivuar, ruajtur dhe zhvilluar edhe mė tej. Njė pjesė e tyre janė vlera stabile, tė pėrfunduara qė kanė krijuar kushte pėr tė shikuar pėrpara. Kosova tashmė gjendet para njė sfide tė re. Ėshtė koha e Misionit tė Ri. Vėmendja tashmė rritet dhe pėrqendrohet nė kėtė sfidė tė re – tek zhvillimi ekonomik i vendit.

Ajo forcė politike qė ka prekur dhe i ka dhėnė drejtim sfidės sė parė, misionit tė parė, tė ēlirimit, ajo forcė politike e cila e ka prekur dhe i ka dhėnė formė dhe drejtim sfidės sė dytė, misionit tė dytė, shtetkrijimit po ajo forcė ėshtė duke prekur konkretisht sfidėn e tretė, misionin e tretė, misionin e ri, zhvillimin e Kosovės.

Dhe kjo prekje ėshtė fare konkrete, pothuajse ēdo ditė kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi e prek dhe e sheh punėn dhe vizionin e atyre qė kanė plot rezultate, por edhe ėndrra edhe mė tė mėdha, invencion, dije, kulturė pune, ėndrra pėr zhvillimine vendit tė tyre. Ėndrra qė tė rinjtė tė kenė njė vend pune, qė tė lumturinė e tyre ta ngritin nė tokėn eetėrve tė tyre, qė tė zhvillojnė aftėsitė profesionalenė atdheun e tyre, qė tė themelojnė dhe ushqejnė familjen me djersėn e tyre ngjashėm me moshatarėt e tyre nė Evropė.

Misioni i Ri do tė thotė Kosovė dinamike.

(Autori ėshtė kėshilltar politik i kryeministrit Thaēi)
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-05-2014, 22:50   #57
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para
Thaēi premton 200 mijė vende tė reja pune


GazetaExpress E martė, 13 Maj 2014 20:41
Kryetari i PDK'sė njėherit kryeministri nė largim, Hashim Thaēi, e ka shpalosur planin e tij ekonomik pėr qeverisjen e ardhshme katėr vjeēare, pėr ēka ka thėnė se synim i tij kryesor ėshtė krijimi i njė Fondi tė Punėsimit prej 1.5 miliard eurosh, krijimi i 200 mijė vendeve tė reja tė punės, dyfishim tė prodhimit vendor si dhe reforma nė arsim.

“Vijmė nė njė pėrfundim, nėse ne duam ta vėmė nė lėvizje potencialin e vendit tonė, duhet tė inevstojmė nė njerėzit tanė. Sė kėndejmi boshti i planit tim ekonomik pėr Kosovėn, ėshtė krijimi i fondit tė ri tė punėsimit, investim prej 1.5 miliard euro nė Kosovė. Ky ėshtė investim ambicioz pėr njė popull dhe njė shtet ambicioz, pėr njerėz me ide kreative, pėr njerėz punėtorė, pėr njerėz qė udhėheqin. Po e pėrsėris, momenti juaj ėshtė sot. Nėse keni njė ide dhe dėshironi ta realizoni atė nė realitet, fondi i ri i punėsimit ėshtė nė dispozicionin tuaj. Nėse e keni njė biznes tė ri dhe dėshironi ta zgjeroni, tė rrisni numrin e tė punėsuarve, fondi i ri i punėsimit do tė jetė aty pėr ju qė t’i jetėsoi synimet dhe planet tuaja”, tha Thaēi.

I pari i PDK'sė, ka thėnė se sot jemi pranė njė moment vendimtar pėr Kosovėn. Ai u ka thėnė tė pranishmėve se e kemi arritur pavarėsinė e vendit tonė, ne e nderuam shtetin tonė derisa ka shtuar se mė 8 qershor ju do tė vendosni se si do tė vazhdojmė tutje.

Kurse, ministri i Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj, ka thėnė se ministria qė ai e ka drejtuar nė qeverisjen e kaluar tė Thaēit, e ka bėrė edhe planin pėr shfrytėzimin e fondit tė ri tė punėsimit.

“Ne i kemi 4 hapa tek fondi. Njė ėshtė burimet tė cilat tani mė janė identifikuar, faza e dytė ėshtė pėrcaktimi i bazė ligjore. Ministria e Financave e ka krijuar grupin punues ndėrministror i cili ėshtė duke e realizu ar tė gjitha ligjet qė janė tė nevojshme pėr tu ndėrruar pėr ta mundėsuar njė fond tė tillė. Hapi i tretė ėshtė pėrcaktimi i kritereve pėr fondet tė cilat do t’u jepen ndėrmarrjeve tė cilat kanė programe tė mira, punėsim, krijim tė njė ambienti tė mirė pėr biznes dhe investime dhe hapi i katėrt do tė jetė forma apo struktura menaxhuese”, ka thėnė ai.

Kurse, anėtari mė i ri i PDK'sė, Ramiz Kelmendi, ka thėnė se e ka njė plan tė ri pėr punėsim i cili i dedikohet grave dhe vajzave tė pashkolluara.

“Ndėrsa, projekti im qė nuk ka qenė i shpalosur ėshtė punėsimin i gjinisė femėrore qė nuk kanė arritur tė shkollohen dhe qė janė nėna dhe motra tė cilat e kanė shtuar popullsinė e Kosovės dhe kėtė akt tė tyre madhor Kosova do ua kushtojmė me hapjen e vendeve tė punės dhe punėsimin e kėsaj gjinie nė tėrėsi duke krijuar legjislacion funksiona l dhe duke i motivuar tė gjithė afaristėt vendor qė tė shkojnė nė ato lagje dhe vendbanime ku tu ofrohet puna kėtyre femrave dhe jo ato tė lypin punėn mė larg se sa ėshtė regjioni i vet”, ka theksuar ai.

Kėtė projekt tė Thaēit e ka mirėpritur edhe i pari i bizneseve tė Kosovės, Agim Shahini nga Agjencia Kosovare e Bizneseve, ka thėnė se tashmė kur ekziston fondi, bizneseve u mbetet vetėm tė hartojnė plane pėr ta zhvilluar biznesin e tyre.

“Deri mė sot bizneset janė zhvilluar falė reformave tė qeverisė nė politikat fiskale tregtare dhe kjo ka qenė nė vazhdimėsi e pėrbashkėt me institucionet shtetėror por nuk ka pasė fond tė cilin e mbėshtet kėto projekte dhe kėtyre projekte tash kur janė tė siguruara fondet, neve na mbetet tė sigurojmė projekte dhe kėto prioritete t’i realizojmė bashkėrisht me ju”, ka deklaruar ai.

Kurse, Safet Gė rxhaliu nga Oda Ekonomike e Kosovės, ka thėnė se krijimi i kėtij fondi mund tė jetė nė funksion tė arritjes sė cilėsisė sė edukimit me vetė faktin se edukimi duhet tė ndahet nė dy sfera, nė sferėn interne dhe nė sferėn ekterne.

Sipas tij, nė sferėn interne ka tė bėjė me ngritjen e pėrformancės dhe ngritjen e produkteve kosovare, por nė anėn tjetėr nė aspektin ekstern, sa mė tė edukuar dhe tė specializuar ta kemi fuqinė punėtore do tė jemi mė atraktiv pėr tė tėrhequr punėtorė dhe investime nga jashtė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2014, 14:40   #58
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,756
Thanks: 806
Thanked 782 Times in 347 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PDK e para

Dikush ia bėn bajat PDK’sė fushatėn “Misioni i Ri”Fushata e PDK’sė “Misioni i Ri” ėshtė shndėrruar nė “Milioni i Ri”. Gjithandej Prishtinės, dikush ka shlyer shkronjėn “s” dhe e ka bėrė atė “l”. Ende askush nuk e ka marrė pėrgjegjėsinė pėr kėtė gjest. Mirėpo ajo ēka mund tė thuhet tash ėshtė se duket njė gjetje mjaftė interesante.
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2014, 17:03   #59
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK e para
Kadriu: Do tė sjellė ndryshime substanciale, jo Make Up


GazetaExpress E mėrkurė, 14 Maj 2014 11:25
​Kryeredaktorja e gazetės “Kosova Sot”, Margarita Kadriu, i ėshtė bashkuar sot Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK).

E kėtė e bėri tė ditur kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, nė njė konferencė pėr media, ku pohoi se Kadriu ėshtė vlerė intelektuale dhe se po i bashkohet partisė sė tij, pėr tė dhėnė pėrvojėn e suksesit tė saj. Ndėrsa Kadriu ka thėnė se nė politik do tė sjellė ndryshime substanciale, jo Make Up.

“Margarita, ėshtė njė vlerė intelektuale, qė i bashkohet PDK-sė dhe politikės shtetėrore tė vendit, jo pėr t’i marrė, por pėr t’i dhėnė asaj pėrvojėn e suksesit tė saj. Zonja Kadriu i bashkohet misionit tė ri fitues, misionit pėr zhvillim ekonomik dhe punėsim. Zonja Kadriu do ta ketė hapėsirėn e mjaftueshme edhe si nėnkryetare e PDK-sė, ashtu dhe nė ekipin e ardhshėm qeverisės, nė funksion tė zhvillimit ekonomik dhe krijimit tė vendeve tė reja tė punės ”, pohoi Thaēi.

Ndėrsa theksoi se prurjet nė PDK, janė substanciale dhe jo riciklime, ashtu siē po ndodh me partitė tjera.

“Ard hjet dhe prurjet nė PDK, nga shoqėria civile nga komuniteti i biznesit i medieve dhe partive tjera politike, janė realisht prurje tė pastra tė forcimit tė PDK-sė dhe nuk janė riciklime, sikur qė po ndodh nė subjekte tjera qė edhe kanė librezėn dhe dalin nė konferencat pėr shtyp. Kėshtu qė ardhjet tona dhe prurjet janė prurje substanciale nga bota civile akademike, e biznesit dhe mediale”, tha ai.

Ndėrkaq, Margarita Kadriu, e cila sa po iu bashkua PDK-sė tha se pas afro 17 vitesh punė intensive nė ndėrmarrėsi dhe nė boten e medias, ka vendosur qė nga sot tė bėhet pjesė e politikės, me tė vetmin qėllim, pėrmirėsimin e gjendjes ekonomike nė vend. Ndėrsa thotė se qytetarėt e kėtij vendi tash e 15 vite, e vuajnė mungesėn e politikanėve dhe politikave tė mirėfillta, nė interes dhe dobi tė tyre. Ajo iu falėnderua kreut tė PDK-sė, pėr hapėsirėn e dhėnė si nėnkryetare tė partisė, duke premtuar qė do ta jap maksi mumin, pėr pėrmirėsimin e gjendjes nė vend.

“Do tė sjellė njė ndryshim jo Make Up, po ndryshim pėrmbajtjesor, qė gjerė mė tani nė njėfarė mėnyre i ka munguar politikės kosovare 15 vitet e fundit. Pėrfundimisht dua tė kthej besimin, dua tė kthej buzėqeshjen nė fytyrat e qytetarėve kosovarė, duke punuar dhe duke u fokusuar 100 pėr qind nė zhvillimin ekonomik, nė hapjen e vendeve tė punės dhe mirėqenien e tyre. Fokusi im kryesor, do tė jetė zhvillimi ekonomik, siguria dhe sundimi i ligjit. Aty do tė fokusoj tėrė eksperiencėn time 17 vjeēare qė e kam bėrė dhe konsideroj se pėrfundimisht politika kosovare do tė ndėrrojė fytyrė. Arsye pse unė iu kam bashkėngjit politikės dhe kam hyrė nė PDK, ėshtė qė tė ofroj njė model tė ri tė politikanit, gjegjėsisht politikanes, e cila mendon me kokėn e vet dhe nuk ėshtė sipas disa skeptikėve, vegėl apo instrument, dorė e zgjatur e liderėve partiak”, tha ajo.

Ndėrsa tha se ka zgjedhur PDK-nė pėr tu kyēur nė politik, pėr shkak tė programit qė ka kjo parti, fokusin nė zhvillimin ekonomik dhe hapėsirėn e dhėnė pėr ndryshime.

Kadriu ndėr tė tjera theksoi se pas kyējes nė politikė, nuk do tė jetė mė pjesė e stafit tė gazetės “Kosova Sot”, duke pohuar se po sakrifikon karrierėn e saj nė biznesin privat, vetėm e vetėm, pėr tė kontribuar nė zhvillimin ekonomik tė vendit dhe pėrmirėsimin e jetės sė qytetarėve.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2014, 17:26   #60
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,340
Thanks: 3,504
Thanked 3,976 Times in 2,227 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PDK e para

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Nete Shiko postimin
Dikush ia bėn bajat PDK’sė fushatėn “Misioni i Ri”Fushata e PDK’sė “Misioni i Ri” ėshtė shndėrruar nė “Milioni i Ri”. Gjithandej Prishtinės, dikush ka shlyer shkronjėn “s” dhe e ka bėrė atė “l”. Ende askush nuk e ka marrė pėrgjegjėsinė pėr kėtė gjest. Mirėpo ajo ēka mund tė thuhet tash ėshtė se duket njė gjetje mjaftė interesante.
I pash edhe une billboard-at sot. Ide shume e mire, vetem se duhet te behet ne shumes "milionat e ri".

Nuk kenaqen me 1 milion keta.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur