Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-06-2019, 13:41   #141
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e KosovesInaugurohet Qendra e Inovacionit dhe Ndėrmarrėsisė nė Ferizaj
07 qershor 14:59

Ferizaj ėshtė bėrė me qendrėn e parė tė Inovacionit dhe Ndėrmarrėsisė, e cila do tė ndikojė nė rritjen e punėsimit dhe zhvillimit ekonomik, e po ashtu edhe nė pėrkrahjen e tė rinjve nėpėrmjet teknologjisė informative.

Nė ceremoninė e pėrurimit tė kėsaj qendre tė premtėn, ministri i Inovacionit dhe Ndermarrėsiė, Besim Beqaj, ka deklaruar se Qendra e Inovacionit dhe Ndėrmarrėsisė nė Ferizaj do tė jetė njė dritare e sė ardhmes pėr rininė qė garanton perspektivė zhvillimore ekonomike dhe sociale nė qytetin e Ferizajt dhe rrethinėn.

“Kosova ėshtė njė nga vendet mė tė reja tė Evropės, me njė pjesė nė rritje tė popullsisė nė moshė pune dhe tė edukuar nė masė tė madhe, ky fakt, pėrbėn njė avantazh konkurrues nė raport me ndryshimet globale ekonomike qė po ndodhin. Misioni im ėshtė qė Kosova tė jetė qendėr rajonale e zhvillimit digjital dhe teknologjik”, u shpreh Beqaj.

Sipas tij, ndėrmarrėsia ėshtė garantuese e zhvillimit tė qėndrueshėm ekonomik duke u bazuar nė ekonominė e dijes dhe shfrytėzimit tė teknologjisė.

“Ne kemi rini kreative, me ide tė shkėlqyera biznesore, qė lexojnė tė ardhmen drejtė dhe ofrojnė zgjidhje pėr problemet komplekse”, theksoi Beqaj.

Ministri Beqaj tha se pėrparimet nė fushėn e inovacionit dhe ekonomisė digjitale, janė si rezultat i programeve tė Ministrisė sė Inovacionit dhe Ndėrmarrėsisė, e tė cilat shihen edhe nė Raportin e Progresit tė Komisionit Evropian.

Qendra e Inovacionit dhe Ndėrmarrėsisė nė Ferizaj, sipas ministrit Beqaj, synon tė inkurajojė inovacionin, ndėrmarrėsinė dhe zhvillimin e suksesshėm tė biznesit.

“Qendra do tė fokusohet nė inkubim, trajnime, hulumtim dhe zhvillim, mentorim dhe konsulencė, hapėsirė e pėrbashkėt e punės, takime dhe konferenca, B2B dhe projekte donatorėsh”, tha ministri i Inovacionit dhe Ndėrmarrėsisė, Besim Beqaj.

Nė ceremoninė e inaugurimit tė kėsaj qendre, ka marrė pjesė edhe kryetari i Kuvendit tė Kosovės, KadriVeseli

Ndryshe, Qendra e Inovacionit dhe Ndėrmarrėsisė nė Ferizaj, ėshtė bashkėfinancim i Ministrisė sė Inovacionit dhe Ndėrmarrėsisė dhe Komunės sė Ferizaj./Epoka e re/
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2019, 10:08   #142
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e KosovesPolicia e Kosovės nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi me Policinė e Nju Jorkut

07 qershor 18:20

Drejtori i pėrgjithshėm i Policisė sė Kosovės, Rashit Qalaj, i shoqėruar nga drejtoresha e Departamentit tė Burimeve Njerėzore Taibe Canolli, drejtoresha e Divizionit Kundėr Krimit tė Organizuar Florie Hajra dhe zyrtari nga ICITAP-i amerikan Richard Staples, po qėndrojnė pėr njė vizitė zyrtare nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ku kanė realizuar takim me Komisarin e Policisė sė Nju Jorkut James P. O’Neill si dhe kanė realizuar vizita nė Akademinė Policore, departamente tė ndryshme, Homland Security (Doganė dhe Polici Kufitare), nė Muzeun Memorial, etj.

“Kjo vizitė disaditore ėshtė e njė rėndėsie tė veēantė dhe ka pėr qėllim vazhdimin e avancimit tė bashkėpunimit ndėrpolicor ndėrmjet dy vendeve, si dhe intensifikimin e marrėdhėnieve policore me interes tė pėrbashkėt”, ėshtė thėnė nė komunikatėn e Policisė sė Kosovės.

Si rezultat i takimeve zyrtare dhe bashkėpunimit tė ndėrsjellė sot drejtori Qalaj dhe komisari O’Neill kanė nėnshkruar njė memorandum bashkėpunimi i cili vlerėsohet si i pari me vendet e Ballkanit.

“Pėrmes nėnshkrimit tė kėtij memorandumi synohet vendosja e bashkėpunimit sa mė cilėsor, nė shkėmbimin e informacioneve policore, nė luftėn kundėr krimit tė organizuar, krimit trans-kufitar, parandalimin e kriminalitetit, veēanėrisht nė format komplekse tė krimit tė organizuar, krimit me elemente ndėrkombėtare si dhe veprave tė tjera penale, pėrfshirė edhe shkėmbimin e praktikave mė tė mira policore”, ėshtė theksuar mė tutje nė komunikatė.

Me rastin e nėnshkrimit tė kėtij memorandumi tė dy vendet kanė vlerėsuar marrėdhėniet e shkėlqyeshme tė tė dy policive nė tė gjitha fushat policore si dhe nevojėn e avancimit tė bashkėpunimit tė mėtejmė edhe nė tė ardhmen.


/Epoka e re/

__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 21:43   #143
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves22:31 / 18.06.2019
Detaje tė reja rreth aksionit tė Policisė sė Kosovės

Policia e Kosovės, nė bashkėrendim me autoritetet kompetente dhe bazuar nė urdhresen e gjykatės themelore nė Prishtinė, ka realizuar njė operacion kontrolli/bastisjeje nė gjashtė, lokacione tė ndryshme nė qytetin e Prishtinės dhe Ferizajt. Operacioni i kontrollit ėshtė kryer nė bashkėveprim tė ngushtė ndėrmjet zyrtarėve tė Policisė sė Kosovės dhe zyrtareve policor nga shteti i Gjermanisė.

Operacioni i zhvilluar ka pasur pėr qėllim gjetjen e dėshmive materiale lidhur me vėrtetimin e veprės penale “Pastrim i parave”, tė cilėn dyshohet ta kenė kryer persona tė dyshuar tė involvuar.

Bastisjet janė kryer nė qytetin e Prishtinės nė dy lokacione, ndėrsa nė qytetin e Ferizajt nė katėr lokacione.

Mė poshtė mund tė lexoni komunikatėn e plotė tė Policisė:

Siē ju kemi njoftuar mė herėt sot Policia e Kosovės, nė bashkėrendim me autoritetet kompetente dhe bazuar nė urdhresen e gjykatės themelore nė Prishtinė, ka realizuar njė operacion kontrolli/bastisjeje nė gjashtė (6), lokacione tė ndryshme nė qytetin e Prishtinės dhe Ferizajt.

Operacioni i kontrollit ėshtė kryer nė bashkėveprim tė ngushtė ndėrmjet zyrtarėve tė Policisė sė Kosovės dhe zyrtareve policor nga shteti i Gjermanisė.

Operacioni i zhvilluar ka pasur pėr qėllim gjetjen e dėshmive materiale lidhur me vėrtetimin e veprės penale “Pastrim i parave”, tė cilėn dyshohet ta kenė kryer persona tė dyshuar tė involvuar.

Bastisjet janė kryer nė qytetin e Prishtinės nė (2) dy lokacione, ndėrsa nė qytetin e Ferizajt nė (4) katėr lokacione.

Gjatė kėtij operacioni policor janė sekuestruar:

63/foldera me dokumentacione tė ndryshme nė lidhje me aktivitetin e bizneseve tė njė kompanie.

Janė konfiskuar njė numėr i madhe i hard-disqeve tė kompjuterėve, USB dhe pajisjeve tjera elektronike tė cilat ekspertėt e fushės i kanė konsideruar tė nevojshme pėr t’u ekzaminuar .

Janė sekuestruar gjithėsej edhe 6296,50 euro

12/orė dore tė llojeve t'ndryshme si Armani, rolex, festina, fossil, svatsh, boss

Njė veturė e tipit Porshe

Njė mortor i tipit yamaha

Me vendim tė Prokurorit tė prokurorisė speciale tė dyshuarve u janė ngrirė tė gjitha llogaritė bankare biznesore dhe ato personale.

Po ashtu u janė ngrirė 8 parcela tokėsore prona tė tė dyshuarve, kėtu hyjnė edhe dy shtėpi banimi tė cilat gjenden nė lagjen Marigona nė Ēagllavicė.

Pasi tė dyshuarit nuk janė gjendur nė shtėpitė e tyre, janė urdhėruar qė tė paraqiten pranė autoriteteve pėr t’u intervistuar nė ditėt nė vijim.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2019, 09:08   #144
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Arrestime tė reja nė Kosovė pėr shkak tė tregtisė me organet humane.

Dy persona u arrestuan sot nė Gjakovė, tė dyshuar pėr trafikim tė organeve njerėzore dhe qė kanė tė bėjnė me transplantet e paligjshme tė organeve.
Arrestimi pasoi veprimin e pėrbashkėt tė Drejtorisė sė Policisė sė Kosovės pėr Trafikimin e Qenieve Njerėzore nė bashkėpunim me Inspektoratin Shėndetėsor dhe prokurorinė kompetente.
Siē pohohet, njė covjek me germat AM dhe njė femėr e iniciuar BB u arrestuan

Ata janė akuzuar pėr kryerjen e krimeve: transplantim ilegal dhe trafikimi i organeve dhe qelizave njerėzore, si dhe pėr bashkėveprim.

Gjatė arrestimit janė konfiskuar dokumente tė ndryshme lidhur me kėtė rast, tė cilat do tė pėrdoren nė veprimet e mėtejshme tė autoriteteve kompetente.


2019/06/18. 23:39 Tanjug
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2019, 03:17   #145
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Lajme nga Republika e Kosoves

Nesėr fillon dezinsektimi nė Fushė Kosovė.

Nė shumė qytete tė Kosova ka filluar tė bėhet dezinfektimi hapėsinor.

Nesėr do tė bėhet nė komunėn e Fushė Kosovės, kjo u bė e ditur nga faqja zyrtare e komunės, njofton Klan Kosova.

Njoftim pėr qytetarėt e Fushė-Kosovės

Me datė 26.06.2019 ( e mėrkurė) duke filluar nga ora 20 h, do tė filloi Dezinsektimi hapėsinor – faza e parė nė qytetin e Fushė-Kosovės.

Dezinsektimi bėhet me qėllimin e mbrojtjes sė shėndetit publik tё qytetarėve.

Apelojmė te qytetaret qė nga ora 20h-24h, ti mbajnė dritaret tė mbyllura.

Dezinsektimi do tė bėhet me preparate ekologjike.

PS....cfare eshte ky dezinsektimi qe u beka me preparate ekologjike????

Diten e mire dhe dua pergjigje te sakte kur ta kqyrna.

Hajde...tungut.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur