Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-06-2019, 19:45   #961
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te KosovesThaēi nė Tiranė: Pa kontributin e Shqipėrisė, Kosova nuk do tė ishte e lirė dhe e pavarur


14 qershor 14:25

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, nė 20-vjetorin e ēlirimit tė Kosovės, sot nė Tiranė i ka dekoruar rreth 50 personalitete qė kanė kontribuar pėr lirinė e Kosovės.

Me kėtė rast, Thaēi ka thėnė se kontributi i shtetit shqiptar dhe i tė gjithė qytetarėve tė Shqipėrisė pėr lirinė e Kosovės, ka qenė shumė i madh.

“I filluam kėto ditė tė kremtimit tė 20-vjetorit tė lirisė sė Kosovės sė bashku me miqtė ndėrkombėtarė, me mesazhet e presidentit Clinton, mesazhet e zyrtarėve tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr progresin e arritur nė Kosovė, pėr storien e suksesit tė pėrbashkėt vendor dhe ndėrkombėtar, si dhe pėr garancėn pėr tė vazhduar tutje me progres, me zhvillim, me vlera euroatlantike dhe me Kosovėn si vend tė pavarur dhe sovran, si kontribuuese e jashtėzakonshme pėr paqen dhe stabilitetin nė tėrė Ballkanin Perėndimor, me vizion tė qartė pėr tė qenė nė tė ardhmen e afėrt pjesė e NATO-s, Bashkimit Evropian, OKB-sė dhe nė raporte gjithmonė speciale me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės”, ėshtė shprehur presidenti Thaēi.

Edhe nga Tirana, presidenti Thaēi ka shprehur sėrish mirėnjohje tė lartė pėr Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, pėr NATO-n dhe gjithė partnerėt tjerė qė kanė ndihmuar pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.

“Njė gjė ėshtė e qartė, pa rolin e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, pa rezistencėn e armatosur tė luftėtarėve tė lirisė, tė vajzave dhe djemve tė Kosovės, qė ndikuan tė mobilizohet populli i Kosovės, tė bashkohet si kurrė ndonjėherė nė histori, nuk do ta kishim kėtė liri dhe nuk do ta kishim as intervenimin e NATO-s. Ju e dini, ne kemi zhvilluar shpesh kryengritje, por kryengritjet tona kanė qenė lokale dhe pa ndonjė vizion tė qartė politik dhe pa mbėshtetje tė partnerėve. Kėsaj radhe, UĒK-ja bashkoi popullin e Kosovės, UĒK-ja bashkoi tė gjithė shqiptarėt kudo qė jetojnė, qoftė nė Shqipėri, qoftė nė Maqedoni, qoftė nė Preshevė, qoftė nė Mal tė Zi, qoftė nė diasporė”.

“Tė jeni tė sigurt se kur kombi shqiptar u bashkua rreth luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe popullit tė Kosovės pėr liri, atėherė edhe ndėrkombėtarėt u vunė nė lėvizje dhe kėtu kemi dėshmitarė tė kėtyre angazhimeve, pėrfaqėsuesit mė tė denjė tė kėtij angazhimi kombėtar pėr liri, pėr pavarėsi tė Kosovės. Prandaj, u shpreh mirėnjohje secili prej juve personalisht pėr rolin e jashtėzakonshėm edhe diplomatik, edhe politik, edhe ushtarak, edhe tė gjithė segmenteve qė ndikuan qė bota tė na pėrkrahė edhe mė tepėr”, ka deklaruar Thaēi.

Mė tutje, Thaēi ka thėnė se duhet tė jenė mirėnjohės ndaj botės qė ka ndihmuar Kosovėn, por edhe tė kenė njė vlerėsim pėr atė qė ka ndodhur. Nė kėtė kontekst, ai ka thėnė se pėr herė tė parė kanė arritur ta vėnė nė lėvizje NATO-n, dhe se njė gjė e tillė nuk do tė ndodhte pa kontributin dhe rolin dinjitoz tė Shqipėrisė.

“Prandaj, pa rolin e Shqipėrisė, Kosova nuk do tė ishte as e lirė, nuk do tė ishte as e pavarur. Sikurse, pa mbėshtetjen e Shqipėrisė, rrugėtimi ynė pėr NATO dhe Bashkim Evropian edhe tani do jetė shumė mė i vėshtirė. Prandaj, ishim bashkė nė periudhat mė tė rėnda pėr kombin tonė, pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės dhe jam i bindur qė do tė kemi rrugėtim tė pėrbashkėt edhe pėr NATO, edhe pėr Bashkim Evropian, me mbėshtetje tė plotė tė Shqipėrisė”, ka thėnė presidenti Thaēi.

Presidenti i vendit, Hashim Thaēi, nė fund ka shprehur mirėnjohje dhe falėnderim pėr ēdo familje shqiptare nė Republikėn e Shqipėrisė.

“U shpreh mirėnjohje dhe falėnderim ēdo familjeje shqiptare qė hapi derėn, hapi zemrėn pėr shqiptarėt nga Kosova, tė cilėt u detyruan tė zhvendosen nga spastrimi etnik i Sllobodan Millosheviqit, kur kryente gjenocid nė Kosovė. Dėshiroj tė falėnderoj secilin prej jush qė e thatė tė vėrtetėn kudo qė kishit mundėsitė, nga pėrgjegjėsitė institucionale qė kishit, qoftė nė institucione, qoftė nė media apo nė diplomaci. Ishit sė bashku me neve nė Rambuje, ishit sė bashku mė ne gjatė bombardimeve tė NATO-s, ishit sė bashku me ne nė mbėshtetje edhe operative pėr luftėtarėt e lirisė sė Kosovės”, ka thėnė ai.

“Faleminderit, Shqipėri. Faleminderit popullit tė Shqipėrisė pėr kontributin e dhėnė pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės!”, ka thėnė Thaēi.

/Epoka e re/[img][/img]

__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 17-06-2019, 13:44   #962
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,630
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te KosovesThaēi thotė se shkon nė Hagė vetėm si dėshmitar
Aktuale qershor 15, 2019 - 23:57


Presidenti Hashim Thaēi nė njė intervistė pėr tė pėrjavshmen franceze “L’Express” ka folur pėr 20 vjetorin e ēlirimit tė Kosovės, pritjet pėr samitin e Parisit, dialogun ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, pėr perspektivėn evropiane dhe liberalizimin e vizave. Kur ėshtė pyetur pėr mundėsinė qė ai tė ftohet nga Tribunali Special, Thaēi ka thėnė se mund tė shkojė atje, por si dėshmitar.

Kjo ėshtė intervista e plotė e presidentit Thaēi nė tė pėrjavshmen prestigjioze franceze L’Express:

L’Express: “Kėtė javė ju do ta festoni 20 vjetorin tė pėrfundimit tė luftės me Serbinė. Sa ka pėrparuar Kosova qė nga ajo kohė?

Thaēi: Na kanė njohur mbi gjysma e shteteve anėtare tė OKB-sė, jemi pjesė e mė shumė se 200 organizatave ndėrkombėtare. Qė nga pavarėsia jonė nė vitin 2008, ne kemi ruajtur njė normė vjetore rritjeje prej 4%. Mbesin ende shumė sfida: ne duhet tė sigurojmė vende pune dhe prosperitet. Nė shkallė ndėrkombėtare, marrėdhėniet tona me Serbinė, por edhe me Bashkimin Evropian, janė ēėshtjet tona kryesore.

L’Express: Mė 1 korrik ju do tė takoheni me homologun tuaj serb Aleksander Vuēiq, nė Paris, nėn patronazhin e Angela Merkel dhe Emmanuel Macron. Ēfarė prisni nga ky takim?

Thaēi: Shpresoj qė takimi do tė hapė rrugėn pėr njė marrėveshje me Serbinė. Nėse nuk mund tė krijojmė marrėdhėnie tė mira me Beogradin, atėherė ne kurrė nuk do tė bėhemi anėtarė tė Bashkimit Evropian e as tė NATO-s. Kjo ėshtė njė mundėsi e artė. Nėse e lėshojmė kėtė mundėsi, atėherė fėmijėt tanė do tė jenė ata qė do tė paguajnė pėr kėtė humbje. Do tė gjendeshim nė njė fazė tė “konfliktit tė ngrirė”, njė situatė qė do tė kėrcėnonte tė eskalonte nė ēdo moment. Kam besim nė pragmatizmin dhe vizionin e Emmanuel Macron-it. Ai ėshtė i vetėdijshėm pėr ēėshtjen dhe e di qė ėshtė e rėndėsishme pėr Evropėn.

L’Express: Ēfarė kompromisesh jeni i gatshėm tė bėni?

Thaēi: Qėllimi im ėshtė tė arrij njė marrėveshje tė favorshme reciproke. Por ėshtė e vėshtirė. Unė duhet t’i bind qytetarėt e vendit tim qė tė normalizojnė marrėdhėniet me njė shtet qė vetėm njėzet vjet mė parė po na vriste: 800 mijė njerėz u zhvendosėn, 400 masakra, 20 mijė u pėrdhunuan, 1300 fėmijė u vranė … Pse ishin ata viktima tė kėtij gjenocidi? Vetėm sepse ishin kosovarė.

L’Express: A ėshtė shkėmbimi i territoreve me Serbinė ende temė e diskutimit?

Thaēi: Nuk ėshtė folur asnjėherė pėr shkėmbim territoresh, por kur bėhet fjalė pėr njė marrėveshje gjithėpėrfshirėse, tė gjithė e dinė se njė nga temat kryesore pėr diskutim do tė jetė demarkacioni i kufirit midis Kosovės dhe Serbisė. Nuk do tė jetė ēėshtje e lehtė pėr t’u zgjidhur, pasi ėshtė njė ēėshtje shumė e ndjeshme nė Ballkan. Unė nuk kam qėllim qė tė ndryshoj kufij, por mė tepėr t’i hap ato, si kudo tjetėr nė Evropė.

Nuk ėshtė folur asnjėherė pėr shkėmbim territoresh, por kur bėhet fjalė pėr njė marrėveshje gjithėpėrfshirėse, tė gjithė e dinė se njė nga temat kryesore pėr diskutim do tė jetė demarkacioni i kufirit midis Kosovės dhe Serbisė. Nuk do tė jetė ēėshtje e lehtė pėr t’u zgjidhur, pasi ėshtė njė ēėshtje shumė e ndjeshme nė Ballkan. Unė nuk kam qėllim qė tė ndryshoj kufij, por mė tepėr t’i hap ato, si kudo tjetėr nė Evropė.

L’Express: Kohėve tė fundit ju keni deklaruar se evropianėt janė tepėr tė ndarė pėr tė arritur njė marrėveshje paqeje mes Serbisė dhe Kosovės dhe se njė ndėrhyrje amerikane do tė ishte e nevojshme. A mendoni ende kėshtu?

Thaēi: Askush nuk mund ta zėvendėsojė Evropėn nė kėtė proces paqeje; megjithatė, marrėdhėnia mes Kosovės dhe Serbisė ėshtė aq e brishtė sa qė nuk mund tė ketė njė marrėveshje nėse nuk kemi mbėshtetje tė fortė nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Samiti i Ballkanit, i cili u mbajt nė Berlin nė fund tė prillit, nuk solli asgjė konkrete. Ende nuk ishte bėrė asnjė koordinim me Amerikėn. Shpresoj qė nė samitin nė Paris, nė fillim tė korrikut, gjėrat do tė jenė tė ndryshme dhe se do tė ketė koordinim tė plotė midis Parisit dhe Uashingtonit.

L’Express: A mendoni se do tė mund tė hiqni regjimin e vizave?

Thaēi: Kosova ka pėrmbushur tė gjitha kushtet. Kemi pėrmbushur 95 kritere. Parlamenti Evropian dhe Komisioni Evropian na kanė dhėnė miratimin e tyre. Vendimi tani qėndron nė duart e Shteteve Anėtare. Kosova ėshtė vendi mė i izoluar nė Evropė. Vetė kosovarėt mendojnė se janė duke u trajtuar si qytetarė tė klasit tė dytė. Ne duhet tė kemi durim. Ne nuk kemi ndonjė alternativė pėr BE-nė. Por nėse nuk mund tė arrijmė nė njė marrėveshje pėr vizat, atėherė ekziston njė rrezik real pėr tė pare ngritjen e nacionalizmit, popullizmit dhe ekstremizmit nė Kosovė.

L’Express: Ka njė nivel tė lartė tė korrupsionit nė vend. A mendoni qė kjo pengon liberalizimin e vizave?

Thaēi: Luftimi i krimit tė organizuar ėshtė njė nga kushtet e kėrkuara nga Bashkimi Evropian pėr tė hequr regjimin e vizave. Disa vite mė parė, ne zėvendėsuam njė tė tretėn e prokurorėve tė Kosovės, me ndihmėn e Brukselit. Sigurisht, mund tė bėjmė mė shumė. Por mos tė harrojmė se, sa i pėrket sundimit tė ligjit, ne kemi qenė nėn mbikėqyrjen e OKB-sė dhe atė tė BE-sė pėr 20 vjet. Ne jemi duke ushtruar njė shtet ligjor qė nga viti i kaluar. Si mund tė kishim qenė nė gjendje qė pėr njė kohė kaq tė shkurtėr tė arrinim atė qė organizata tė mėdha ndėrkombėtare nuk ishin nė gjendje tė arrinin nė dy dekada?

L’Express: A jeni i brengosur qė mund tė akuzoheni nga Institucioni i Specializuar Gjyqėsor i Kosovės i vendosur nė Hagė, njė gjykatė e krijuar pėr tė trajtuar krimet e kryera gjatė konfliktit?

Thaēi: Jam shumė krenar qė kam qenė udhėheqėsi politik i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK). Unė isha njė nga themeluesit. Marrja e armėve nė dorė pėr tė luftuar regjimin e Millosheviqit ishte mėnyra e vetme pėr tė mbijetuar dhe mbrojtur popullin tim. Kosovarėt janė tė tronditur qė nuk ėshtė arrestuar asnjė serb pėr gjenocidin qė ndodhi nė Kosovė. As unė, as shokėt e mi tė UĒK-sė nuk kemi shkelur asnjė ligj tė vetėm ndėrkombėtar. Disa individė bėnė gabime, megjithatė ato nuk janė ekuivalente me gjenocidin. Nėse gjykata e specializuar kėrkon qė unė tė jap njė deklaratė dėshmitari nė Hagė, atėherė unė do tė pėrgjigjem pozitivisht. Unė mund tė ndihmoj drejtėsinė dhe tė vėrtetėn.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 22-06-2019, 19:22   #963
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,326
Thanks: 60
Thanked 279 Times in 189 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Per Mandin nja dy fjale.
Kjo teme asht fyemje ndaj intelegjences se shqiptareve ne pergjithsi dhe fyemje ndaj intelegjences se forumistave shqiptare ne vecanti.
Shkurt,kishe ba mire ket teme me e mbylle e hudhe ne kosh te berllogut.

Kush qenka kryeclirimtari dhe themeluesi i shtetit Kosove ?

Jane 3 : SHBA,Gjermania dhe Anglia.

Spjegimet tjera jane p.ordhe.
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė  
Postimi i Prishtinasi pėlqehet nga
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur