Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-02-2017, 07:00   #21
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,928
Thanks: 3,805
Thanked 4,099 Times in 2,752 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 216
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kadare e shokuar dhe pikėlluar nga vdekja e ambasadorit rus

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
po, dhe enveri e anėtarėsoj nen serbi

Kesaj i besoj, ngaqe jeton kohe te gjate jashte vendit dhe nuk eshte e ndikuar nga parapolitika, siē mund ta bejne Bushati dhe gjithe ata te tjeret qe ka ai i gjati ne diplomaci, e qe mundohen te ja kalojne atij ne prononcim-deklarata.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2017, 09:53   #22
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,756
Thanks: 806
Thanked 782 Times in 347 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kadare e shokuar dhe pikėlluar nga vdekja e ambasadorit rus

Avv po meritojka ngushllime
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2017, 13:58   #23
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 45,928
Thanks: 14,121
Thanked 12,198 Times in 7,607 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 668
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kadare e shokuar dhe pikėlluar nga vdekja e ambasadorit rus

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
I zhgenjyer ! Kam pas mendim tjeter per vajzen e Kadarese.
Cicerrima e bushatit s'ēon peshe !
Janė kortezi diplomatike o Fshatar.
Edhe rusėt thonė "spasiva" pėr kortezi.

P.s. pse keni kaq dėshirė tė madhe tė komentoni gjėr e gjatė gjėra pa vlerė?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2017, 14:05   #24
ThegreatGatsby
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 2,188
Thanks: 812
Thanked 445 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
ThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kadare e shokuar dhe pikėlluar nga vdekja e ambasadorit rus

sa i ngjanka te atit. tepke kadareja ne version femer lol
__________________
G.R Lucrative Innovations & CO.
ThegreatGatsby nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2017, 14:12   #25
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 3,954
Thanks: 1,539
Thanked 1,718 Times in 730 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 143
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kadare e shokuar dhe pikėlluar nga vdekja e ambasadorit rus

Kur dikush vdes s'do dalim duke brohoritur "shyqyr qe vdiq". Njeriu duhet te tregohet i sjellshem me nje mesazh ngushellimi. Njeriu eshte mire te jete shembulli qe deshiron te shohi ne bote.

S'perben lajm kjo gje...por gazetat tona si gjithmone perqendrohen aty ku nuk duhet e jo aty ku duhet.
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elushe pėlqehet nga
i vjetėr 21-02-2017, 14:20   #26
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,398
Thanks: 211
Thanked 195 Times in 144 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Kadare e shokuar dhe pikėlluar nga vdekja e ambasadorit rus

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Clive Owen Shiko postimin


Ambasadorja e Shqipėrisė nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara, Besiana Kadare, ka shprehur pikėllimin e saj pėr vdekjen e ambasadorit tė Rusisė nė kėtė organizatė, Vitaly Churkin.

“E shokuar dhe e pikėlluar nga vdekja e papritur e ambasadorit rus nė OKB, Vitaly Churkin. U prehtė nė paqe!”, ka shkruar Kadare nė llogarinė e saj nė Twitter.Pikėllimin pėr vdekjen e ambasadorit rus, i njohur si kundėrshtar i patundur i Kosovės, e ka shprehur edhe ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Ditmir Bushati, i cili ka shpėrndarė ‘cicėrimėn’ e vajzės sė shkrimtarit Ismail Kadare nė llogarinė e tij tė Twitter-it.

Ambasadori i Rusisė nė OKB, Churkin, gjatė muajit gusht tė vitit tė kaluar kishte deklaruar se “Kosova ėshtė qendėr e trajnimit tė terroristėve islamik”.

Churkin vdiq tė hėnėn nė moshėn 64-vjeēare nė New York tė Amerikės.

Telegrafi.
Ti ket vajtur dusha ne fund te Ferrit!Kosova ka hape te pame tre dite dhe te gjith te piklluarit ne vend te pershpirtisin e ,ne pamundsi me i shku te varri ...le te vizitojn WC dhe guacen e wc le ta paramendojn se shkuan tek varri i Vitali dhe tia ben ka nji kuror tip torteje ,krejt rena -rrathe! Kadaruqka e .arit.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Ganimet pėlqehet nga
i vjetėr 21-02-2017, 15:04   #27
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 45,928
Thanks: 14,121
Thanked 12,198 Times in 7,607 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 668
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kadare e shokuar dhe pikėlluar nga vdekja e ambasadorit rus

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga moneymaker Shiko postimin
sa i ngjanka te atit. tepke kadareja ne version femer lol
Unė nuk e pash me vėmėndje por sa lexova ty mendova: "qėnka shumė e shėmtuar"
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
i vjetėr 08-07-2019, 20:28   #28
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,703
Thanks: 388
Thanked 1,512 Times in 961 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kadare e shokuar dhe pikėlluar nga vdekja e ambasadorit rus

Komunisti mbetet komunist.

Ps: lajm i vjeter, por shume domethenes.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2019, 00:16   #29
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,946
Thanks: 1,239
Thanked 1,836 Times in 960 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kadare e shokuar dhe pikėlluar nga vdekja e ambasadorit rus

Gjynah qe i bien ne qaf kot familjes Kadare. Ismaili ishte shkrimtari i dictatorit gjakatar dhe e bija ambassadore e shtetit te I kriminuar deri ne ty. Sa te pa shpirt qe jeni.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mano pėlqehet nga
i vjetėr 09-07-2019, 02:05   #30
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,825
Thanks: 7,529
Thanked 3,482 Times in 1,814 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kadare e shokuar dhe pikėlluar nga vdekja e ambasadorit rus

Skandal nė Nju Jork, vajza e Kadaresė nuk i jep fjalėn ambasadores sė KosovėsNjė ngjarje e pazakontė ka ndodhur ndėrmjet ambasadores tė Shqipėrisė nė OKB, Besiana Kadare dhe Konsulles sė Kosovės nė New-York, teuta Sahatqija.
Ka qenė konferenca “Njė ēėshtje e njerėzimit: Shpėtimi i Hebrenjve nė Shqipėri gjatė holokaustit”, arsyeja e ngritjes sė “tensioneve” nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara, pėr shkak se ambasadorja e Shqipėrisė nė kėtė institucion ndėrkombėtar, Besiana Kadare, ka injoruar ambasadoren e Kosovės nė New York, Teuta Sahatqija, duke mos e lejuar atė tė flasė, dhe pėr tė treguar se edhe shqiptarėt nė Kosovė kanė strehuar dhe ndihmuar shumė hebrenj gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.
Ambasadorja Sahatqija, ka tentuar disa herė nė kėtė konferencė ta bėjė tė paktėn njė pyetje, pėr pjesėn e kohės qė ishte dedikuar vetėm pėr pyetje nga audienca, por, edhe kjo i ėshtė mohuar.
“Pasi qė ambasadorja Kadare, ka pėrcaktuar se kush flet, kam tentuar disa herė tė paktėn ka bėjė njė pyetje, kur e kam ngritur dorėn tė kėrkoj fjalėn, pėr njė pyetje, por edhe kjo mė ėshtė mohuar’, theksoi Sahatqija.
Pėr kėtė arsye, ambasadorja e Kosovės nė Nju Jork ka braktisur konferencėn, duke thėnė se i vjen keq qė organizatorėt nuk ia dhanė fjalėn nė konferencė.
Kjo sjellje e ambasadores Kadare, ka irrituar komunitetin shqiptaro-amerikan, tė cilėt ishin tė pranishėm.
Por, pse iu mohua fjalimi nė kėtė takim, ambasadorja Teuta Sahatqia, shefe e Misionit tė Kosovės nė New York, tha pėr Telegrafin, se nuk e di arsyen, edhe pse ka kėrkuar tė jetė nė panel.
“Ende nuk e di pse mė ėshtė mohuar fjalimi im nė kėtė konferencė. Kam kėrkuar tė jem nė panel, por nuk u bė, pastaj kėrkova tė kem fjalėn time si mysafire, por as kjo nuk mu lejua”, tha Sahatqija, duke shtuar se gjatė konferencės iu dha fjala disa diplomatėve tė tjerė, por jo edhe asaj.
Ndėrkaq, ambasadorja e Shqipėrisė nė OKB, Besiana Kadare, pati thėnė nė konferencė, se “jam krenare sot qė nderoj trashėgiminė e popullit shqiptar dhe qė jam pjesė e njė kombi, i cili qėndroi nė anėn e drejtė tė historisė, nė kohėn e duhur dhe mori vendimin e drejtė”.
Megjithėkėtė, ambasadorja e Shqipėrisė nė OKB, Besiana Kadare, pėrmes njė mesazhi nė rrjetin social “Twitter”, ka falėnderuar tė pranishmit nė konferencė, duke pėrfshirė edhe shefen e Misionit tė Kosovės nė New York, Teuta Sahatqija.
Por, pavarėsisht mesazhit tė saj nė “Twitter”, raporti mes tyre nė konferencė nuk ka qenė pozitiv. Kurse, ambasadorja e Kosovės nė New York, Sahatqija, nuk e ka pasqyruar nė asnjė moment nė rrjetet sociale praninė e saj nė konferencėn e organizuar nga shteti shqiptar.
Derisa pėr ambasadoren Sahatqija, ende mbetet e paqartė njė veprim i tillė i ambasadores sė Shqipėrisė nė OKB, Besiana Kadare, nė anėn tjetėr, me gjithė insistimin e Telegrafit, pėr tė marrė njė qėndrim tė ambasadores sė Shqipėrisė nė OKB, Besiana Kadare kjo ka qenė e pamundur, pasi pėr katėr ditė rresht, ajo nuk i ėshtė pėrgjigjur kėrkesės nė fjalė, as pėrmes telefonit dhe as pėrmes email adresės sė saj.
_____________________________________________
http://lajmpress.org/skandal-ne-nju-...es-se-kosoves/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2019, 02:54   #31
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kadare e shokuar dhe pikėlluar nga vdekja e ambasadorit rus

Ne mos gabohem Kosova ka quar me SHUME nga te tane <qlirimtare> ne Siri,dhe ish ambasadori rus nuk ka genjyer ASPAK.Pastaj per letra kortezie e ka shkrujt Pirati+qe quhet dhe diplomaci.Pastaj kundra shkinave mua me duket qe... o ka shkruar KADARE o ASKUSH.Por kur je PATETIK i semure me plisa mi krye,nuk ke qfar ban.

Ngushellime me vonese families.Inshallah do e kqyrin hulumtimin TIM.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2019, 08:05   #32
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,825
Thanks: 7,529
Thanked 3,482 Times in 1,814 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kadare e shokuar dhe pikėlluar nga vdekja e ambasadorit rus

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ne mos gabohem Kosova ka quar me SHUME nga te tane <qlirimtare> ne Siri,dhe ish ambasadori rus nuk ka genjyer ASPAK.Pastaj per letra kortezie e ka shkrujt Pirati+qe quhet dhe diplomaci.Pastaj kundra shkinave mua me duket qe... o ka shkruar KADARE o ASKUSH.Por kur je PATETIK i semure me plisa mi krye,nuk ke qfar ban.

Ngushellime me vonese families.Inshallah do e kqyrin hulumtimin TIM.

Plisi asht kapele (caput, capitis, si thonin paraardhesit e dardaneve, etrusket) tradicionale e shqiptareve.
Shkinat kane prejardhjen nga Azia qendrore prandaj nuk jane autokton ne ballkan. Jane ardhacak dhe duhet te sillen si te tille.
Kadare ka qene mik i madh i dobrica ēosiqit (i lidhjes se shkrimtartheve serbe) dhe i te gjitha shkinave dhe shkieve, dje dhe sot.
Sa per qlirimtaret, per sirine (siria njeh shtetin shqiptar, ka mardhenie te shkelqyeshme me po nuk e njeh Kosoven shtet) dhe per muslimanet s'mora vesh gje perkunder hulumtimit tend.
Dikushi kerkushi mbron shkinat e azise; une mbroj dardanet e Kosoves dhe nuk kam kurfare konsiderate per adhuruesit e shkinave,ruseve e serbeve.
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2019, 10:04   #33
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,165
Thanks: 338
Thanked 582 Times in 431 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kadare e shokuar dhe pikėlluar nga vdekja e ambasadorit rus

Diplomacia esht e duhet te mbahet diplomaci, por ... veda nuk kam kurrfar konsiderate per ato vende qe nuk njohin Kosoven dhe mbajn mardhenie te "shkelqyera" me Shqiperine.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2019, 18:00   #34
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,326
Thanks: 60
Thanked 279 Times in 189 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kadare e shokuar dhe pikėlluar nga vdekja e ambasadorit rus

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Skandal nė Nju Jork, vajza e Kadaresė nuk i jep fjalėn ambasadores sė KosovėsNjė ngjarje e pazakontė ka ndodhur ndėrmjet ambasadores tė Shqipėrisė nė OKB, Besiana Kadare dhe Konsulles sė Kosovės nė New-York, teuta Sahatqija.
Ka qenė konferenca “Njė ēėshtje e njerėzimit: Shpėtimi i Hebrenjve nė Shqipėri gjatė holokaustit”, arsyeja e ngritjes sė “tensioneve” nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara, pėr shkak se ambasadorja e Shqipėrisė nė kėtė institucion ndėrkombėtar, Besiana Kadare, ka injoruar ambasadoren e Kosovės nė New York, Teuta Sahatqija, duke mos e lejuar atė tė flasė, dhe pėr tė treguar se edhe shqiptarėt nė Kosovė kanė strehuar dhe ndihmuar shumė hebrenj gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.
Ambasadorja Sahatqija, ka tentuar disa herė nė kėtė konferencė ta bėjė tė paktėn njė pyetje, pėr pjesėn e kohės qė ishte dedikuar vetėm pėr pyetje nga audienca, por, edhe kjo i ėshtė mohuar.
“Pasi qė ambasadorja Kadare, ka pėrcaktuar se kush flet, kam tentuar disa herė tė paktėn ka bėjė njė pyetje, kur e kam ngritur dorėn tė kėrkoj fjalėn, pėr njė pyetje, por edhe kjo mė ėshtė mohuar’, theksoi Sahatqija.
Pėr kėtė arsye, ambasadorja e Kosovės nė Nju Jork ka braktisur konferencėn, duke thėnė se i vjen keq qė organizatorėt nuk ia dhanė fjalėn nė konferencė.
Kjo sjellje e ambasadores Kadare, ka irrituar komunitetin shqiptaro-amerikan, tė cilėt ishin tė pranishėm.
Por, pse iu mohua fjalimi nė kėtė takim, ambasadorja Teuta Sahatqia, shefe e Misionit tė Kosovės nė New York, tha pėr Telegrafin, se nuk e di arsyen, edhe pse ka kėrkuar tė jetė nė panel.
“Ende nuk e di pse mė ėshtė mohuar fjalimi im nė kėtė konferencė. Kam kėrkuar tė jem nė panel, por nuk u bė, pastaj kėrkova tė kem fjalėn time si mysafire, por as kjo nuk mu lejua”, tha Sahatqija, duke shtuar se gjatė konferencės iu dha fjala disa diplomatėve tė tjerė, por jo edhe asaj.
Ndėrkaq, ambasadorja e Shqipėrisė nė OKB, Besiana Kadare, pati thėnė nė konferencė, se “jam krenare sot qė nderoj trashėgiminė e popullit shqiptar dhe qė jam pjesė e njė kombi, i cili qėndroi nė anėn e drejtė tė historisė, nė kohėn e duhur dhe mori vendimin e drejtė”.
Megjithėkėtė, ambasadorja e Shqipėrisė nė OKB, Besiana Kadare, pėrmes njė mesazhi nė rrjetin social “Twitter”, ka falėnderuar tė pranishmit nė konferencė, duke pėrfshirė edhe shefen e Misionit tė Kosovės nė New York, Teuta Sahatqija.
Por, pavarėsisht mesazhit tė saj nė “Twitter”, raporti mes tyre nė konferencė nuk ka qenė pozitiv. Kurse, ambasadorja e Kosovės nė New York, Sahatqija, nuk e ka pasqyruar nė asnjė moment nė rrjetet sociale praninė e saj nė konferencėn e organizuar nga shteti shqiptar.
Derisa pėr ambasadoren Sahatqija, ende mbetet e paqartė njė veprim i tillė i ambasadores sė Shqipėrisė nė OKB, Besiana Kadare, nė anėn tjetėr, me gjithė insistimin e Telegrafit, pėr tė marrė njė qėndrim tė ambasadores sė Shqipėrisė nė OKB, Besiana Kadare kjo ka qenė e pamundur, pasi pėr katėr ditė rresht, ajo nuk i ėshtė pėrgjigjur kėrkesės nė fjalė, as pėrmes telefonit dhe as pėrmes email adresės sė saj.
_____________________________________________
http://lajmpress.org/skandal-ne-nju-...es-se-kosoves/
Kjo paska ndodhe ne shkurt.Cudi qe s`me paska ra me lexue ma heret.
Cka me thane per sjelljen e Besianes ?
Ajo ne rend te pare e ka turpnue Shqipnine.
Besiana Kadare qenka nji pise e madhe.
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Prishtinasi pėlqehet nga
i vjetėr 09-07-2019, 18:02   #35
doganieri
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 86
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
doganieri do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kadare e shokuar dhe pikėlluar nga vdekja e ambasadorit rus

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prishtinasi Shiko postimin
Kjo paska ndodhe ne shkurt.Cudi qe s`me paska ra me lexue ma heret.
Cka me thane per sjelljen e Besianes ?
Ajo ne rend te pare e ka turpnue Shqipnine.
Besiana Kadare qenka nji pise e madhe.
E bija e babit, eshte s'mund te presesh me shume.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2019, 18:09   #36
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kadare e shokuar dhe pikėlluar nga vdekja e ambasadorit rus

Kadare: Serbėt nuk duhet tė harrojnė ē'ka ndodhur.

Pėr tė biseduar mė gjerė mbi zhvillimet mė tė fundit nė Kosovė dhe nė Serbi, Zėri i Amerikės kishte tė ftuar nga Tirana, pėr njė intervistė tė drejtpėrdrejtė nė programin “Ditari” shkrimtarin Ismail Kadare.

Zėri i Amerikės: Zoti Kadare kėto ditėt e fundit, qė pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, por sidomos gjatė 24 orėve tė fundit kemi qenė dėshmitarė tė kundėrshtimit tė serbėve, tė shprehur edhe me dhunė, si dje ndaj ambasadės amerikane nė Beograd dhe ndaj ambasadave tė tjera perėndimore. Si do t’i komentonit kėto ngjarje?

Ismail Kadare: Kam ndjekur me shumė interes ato qė kanė ndodhur dhe kam pritur me interes njė reagim, tė gjithė kanė pritur njė reagim, por ai ka qenė mė i keq se ē’ėshtė pritur, dmth. ka ndodhur diēka, qė ėshtė kapėrcyer arsyeja. Kam pėrshtypjen, qė njė njeri qė asiston nė kėto ngjarje, pėrnjėherėsh e kupton se kėtu ėshtė harruar diēka; ėshtė harruar burimi i bormbardimit tė vitit 1999; kjo gjė nuk thuhet, bėhte sikur harrohet; bėhet sikur ka ndodhur diēka, por nuk shpjegohet ē’ka ndodhur nė atė vit: gati-gati, sikur ballkanasit u ēmendėn dhe u ēmend edhe NATO-ja atė vit, qė e bombardoi Jugosllavinė, si tė thuash, pa arsye. Kurse, kėtu duhet thėnė nė mėnyrė tė qartė, duhet thėnė se ky bombaridm, ky ndėshkim i Serbisė para 10 vjetėsh, ka patur njė kuptim, ka patur njė arsye, njė arsye tė fortė, madje; se nuk u ngritėn kot avionėt nė qiell; avionėt e Aleancės Atlantike u ngritėn nė qiell, sepse ndodhte njė krim i madh nė Tokė, sepse njė popull masakrohej. Ka qenė njė masakėr nga mė tė tmerrshmet qė ndodhte nė Ballkan, ka qenė masakrimi i popullsisė, ka qenė njė shpėrngulje e papėrfytyrueshme, gati-gati 1 milionė banorė u shpėrngulėn brenda disa javėve; ka ndodhur njė pėrdhunim masiv i grave dhe i vajzave shqiptare, qė ka qenė rrallė nė kėto pėrmasa nė historinė e Ballkanit; prandaj kjo gjė u duk sikur u harrua, ngaqė ka kaluar shumė kohė, ngaqė shumė njerėz kanė lindur tashti, shumė njerėz nuk i dinė shumė mirė ato qė kanė ndodhur dhe tashti, gati-gati, u duk si e natyrshme, qė serbėt tė protestojnė kundėr shkėputjes sė Kosovės, duke u hequr, madje, si viktima. Unė mendoj se kėtu ėshtė burimi i kėtij keqkuptimi, qė mund ta quaj keqkuptim tragjik.

Zėri i Amerikės: Ajo qė po ndodh nė Serbi ėshtė komentuar si pjesė e njė procesi pastrimi brenda vetė shoqėrise serbe: nga njėra anė njė pjesė e popullsisė qė shikon drejt Perėndimit, dhe pjesa tjetėr, ende e pushtuar nga ndjenjat nacionaliste, njė proces qė me sa duket do tė kėrkojė kohė...Mendimi juaj?

Ismail Kadare: Po. Ky proces qė pėrmendėt ju, ėshtė kryesori nė historinė e sotme tė tė gjithė Evropės, e sidomos tė Ballkanit. Dmth., njerėzit qė duan vėrtet qė ky gadishull tė ketė paqen, duhet tė gjejnė edhe mėnyrat se si arrihet kjo. Ka njė arsyetim tė tillė, qė po tė kujtojmė ē’ka ndodhur, kėto krime, si tė thuash, kėto tmerre, ne do tė acaronim tė dy etnitė, pra shqiptarėt dhe serbėt me njeri-tjetrin. Unė mendoj tė kundėrtėn, qė acarimi mė i keq ėshtė ai kur krimet harrohen, kur s’pėrmenden dhe secili i mban, si tė thuash, brenda zemrės sė vet. Kėshtu, nė se serbėt harrojnė ē’kanė bėrė dhe hiqen si viktima dhe nga ana e komunitetit evropian, nė vend qė t’u kujtohet kjo, ka njė lloj pėrkėdhelje, dhe duket sikur u bėn mirė. Unė e kuptoj, qė popujt nuk duhen acaruar, natyrisht, qė ėshtė e drejtė, qė tė mos acarohen, por tė vijmė tek pyetja "ju bėn mirė kjo gjė, apo ju bėn keq"? Unė mendoj se ju bėn keq, sepse lihet pa prekur, thelbi i problemit. Dhe tek serbėt, ēfarė ndodh? Ata kanė njė burim vreri; tashti, ata thotė se u ėshtė bėrė njė padrejtėsi shumė e madhe, si “ ne na kanė marrė Kosovėn”, apo “ne na kanė bombarduar pa asnjė arsye”. Dhe tek njė popull, kur ka njė grumbull vreri tė tillė, njė ide qė po i bėhet njė padrejtėsi, ėshtė jashtėzakonisht e rrezikshme. Ne e dimė nga pėrvoja e historisė botėrore, se kėshtu, psh, nazizmi ka grumbulluar vrerin qė u krijua nė Gjermani, pas Luftės sė Parė Botėrore, pėr tė pėrgatitur, pastaj, krimet e ardhshme. Ne e dimė qė terrorizmi, sot psh., baza e terrorizmit, ėshtė njė vrer i grumbulluar. Nė vende tė catuara, thuhet qė Evropa i ka shkaktuar kėtyre popujve nė Lindjen e Afėrme, u ka shkaktuar shumė fatkeqėsira dhe prandaj duhet tė marrin tashti revansh dhe o burra, tė krijojmė njė kryqėzatė terroriste, kundėr njė kryqėzate tjetėr, qė ka qenė kryer dikur, kundėr tyre.Me njė fjalė, nė se do tė donim qė tė fajėsohej Ballkani, duhen thėnė tė vėrtetat dhe nuk duhen harruar asnjėherė, sidomos nė njė rast tė tillė, kur serbėt kanė kėtė reagim. Ėshtė mė lehtė pėr vetė serbėt, qė ta kalojnė kėtė traumė, sepse unė e kuptoj, se tek shumė njerėz ka njė trishtim, ka njė dėshpėrim nga kjo qė po ndodh, qė Kosova po shkėputet, por ėshtė mirė qė tė sqarohet, se pėrse po ndodh kjo gjė? Nė Kosovė, nga ata njerėzit, qė ka me mijėra nė rrugė, ka midis tyre, pėr tė thėnė njė shembull, ka qindra tė rinj, qė nė atė kohė kanė qenė 10 vjeē, tė cilėt kanė parė me sy tragjedinė qė ka ndodhur, kanė parė me sy shpėrnguljen, masakrat, por kanė parė me sy, sidomos diēka, qė nuk pėrmendet, ose qė pėrmendet tepėr, tepėr rrallė. Kanė parė pėrdhunimet masive tė grave, tė motrave, tė nėnave tė tyre; dhe ata nuk mund ta harrojnė kurrė kėtė gjė. Dhe unė kėtė e them, kurressi jo pėr tė nxitur, ne duhet t’ua kujtojmė serbėve, qė tė kuptojnė se ēfarė kanė bėrė serbėt nė Kosovė, dhe kėshtu do ta kenė mė lehtė dhe nuk do tė vuajnė nga mllefe tė kota.

Zėri i Amerikės: Kryeministri Koshtunica, i cili pėrfaqėson klanin nacionalist nė Serbi, e ka kthyer vėshtrimin drejt Moskės, kam parasysh fjalimin e tij dje para demonstruesve. Si e shikoni ju rolin e Rusisė, nė mbarė kėtė proces?

Ismail Kadare: Pėr fat tė keq, roli i Rusisė, si njė vend i madh, njė vend qė qėndron nė largėsi dhe qė duhet ta kishte vizionin mė tė qartė, nė fakt qėndrimi i saj ėshtė tepėr zhgėnjyes. Unė nuk e kuptoj, se si nė konfliktin qė ndodh nė Ballkan, Rusia tė niset vetėm nga njė pikėpamje qė do ta quaja racore, nė mos raciste. Dmth., qė meqenėse miqtė tanė serbė janė sllavė, ne nė ēdo rrethanė, do tė marrin anėn e tyre, pa parė, kurrsesi, se cila ėshtė e drejta. Pra nė Ballkan, po kthehem prapė tek ajo qė thashė nė fillim, nuk ndodhi njė ēmendje e pėrgjithshme: u pėrleshėn dy palė – njėra palė kishte ushtrinė, policinė, tanket, gjithshka. Pala tjetėr, s’kishte asgjė, veē duarve tė zveshura. Ndodhi pra, njė tragjedi. Rusia duhej tė jepte njė ndihmė, t’u thoshte serbėve, pėr tė mirėn e tyre, kėtė po e theksoj, tė frenoheshin nė kėtė psikozė revanshiste, se nga njė psikozė e tillė nuk del asgjė. Tani thuhet se Rusia ka interesat e saj, e tė tjera gjėra, por unė mendoj se ky qėndrim jo konstruktiv, jo ndėrtues i Rusisė, nuk i shkon asnjė vendi, aq mė tepėr njė vendi tė madh.

Zėri i Amerikės: Tė dielėn Kosova shpalli pavarėsinė, qė ishte kurorėzimi i pėrpjekjeve dhe sakrificave shumėvjeēare. Tashmė njė numėr i konsiderueshėm vendesh e njohėn atė....Nė mozaikun mė tė fundit ballkanik, si e shikoni ju pozicionin e Kosovės?

Ismail Kadare: Mendoj qė qėndrimi i Kosovės nė pėrgjithėsi, i shqiptarėve, i liderėve tė saj, i institucioneve, ka qenė me tė vėrtetė njė qėndrim shumė konstruktiv, shumė pozitiv, shumė gjakftohtė, njė qėndrim, i cili bazohet vėrtet nė standartet dhe kryesorja, nė idenė e njė tė ardhmeje nė paqe, pa luftė, nė miqėsi me fqinjėt e tjerė, natyrisht, duke pėrfshirė edhe serbėt, qė janė nė kufi dhe sidomos serbėt qė janė brenda nė Kosovė. Unė e kam admiruar qėndrimin gjakftohtė tė shqiptarėve, nuk ka patur asnjė thirrje revanshi. Nuk ka patur asnjė thirrje pėr hakmarrje, siē ėshtė krijuar legjenda e hakmarrjes sė famshme tė shqiptarėve, qė “tashti erdhi ora, shqiptarėt do t’i venė zjarrin manastireve tė serbėve, do tė hakmerren, do tė gjejnė rastin... " Asgjė e tillė nuk ka ndodhur. Prandaj, po kthehem pėrsėri tek kėto profeci tė errėta, tė cilat nuk u vėrtetuan dhe kjo ėshtė njė gjė shumė e gėzueshme pėr shqiptarėt dhe pėr tė gjithė ballkanasit, duke pėrfshirė edhe serbėt.

Zėri i Amerikės: Zoti Kadare, faleminderit pėr intervistėn.

Ismail kadare: Ju falėnderoj juve, gjithashtu.

PS...mendoj qe <zonja> e <nderuar> leaf duhet te jete konsekuente me kta....LAHPERAT e kosoves.

Danke.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur