Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-02-2019, 16:29   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,074
Thanks: 11,525
Thanked 6,260 Times in 2,974 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

( Frymėzuar nga lajmet e orės 17:00 )

RAMUSHI S'PO NDALET. TĖ LUMTĖ RAMUSH!
* i tha hapur BE-sė: e ke humbur udhėn nė oborr!
Nuk ka lojė me trojet tona!

Jemi me ty, Komandant!
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 05-02-2019 nė 16:58
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2019, 17:07   #2
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,213
Thanks: 16,489
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Presidenti Thaēi nė SHBA: Mbėshtetja e Uashingtonit ėshtė vitale pėr Kosovėn.

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka zhvilluar njė bashkėbisedim nė “Council on Foreign Relations” nė Uashington DC, ku para njė audience tė specialistėve tė rajonit ka folur pėr pėrpjekjet pėr arritjen e njė marrėveshjeje tė paqes nė mes tė Kosovės dhe Serbisė.

“Marrėveshja gjithėpėrfshirėse e paqes nė mes tė Kosovės dhe Serbisė do tė sjellė paqe nė Kosovė, paqe dhe stabilitet nė rajon dhe do tė ketė rol transformues nė shoqėrinė tonė”, u shpreh presidenti Thaēi.

“Nuk do tė jetė proces i lehtė arritja e marrėveshjes nė mes tė Kosovės dhe Serbisė, por ėshtė e vetmja rrugė pėrpara pėr tė evituar kthimin prapa nė tensione dhe konflikte”, shtoi presidenti Thaēi.

Kreu i shtetit theksoi se qėllim kryesor i marrėveshjes ėshtė njohja e Kosovės nga Serbia dhe anėtarėsimi i Kosovės nė Kombet e Bashkuara.

Duke shpjeguar pse rrethanat janė tė favorshme pėr njė marrėveshje gjithėpėrfshirėse nė mes tė Kosovės dhe Serbisė, presidenti Thaēi u shpreh se kėtė herė duket se edhe Serbia ėshtė e interesuar pėr marrėveshje me Kosovėn, ndėrsa edhe Rusia duket e gatshme tė pranojė njė marrėveshje qė do tė arrihej nė mes tė Kosovės dhe Serbisė.

Ndėrkaq, duke folur pėr rolin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, presidenti Thaēi u shpreh se mbėshtetja e Uashingtonit ėshtė vitale pėr Kosovėn.

“Sa herė Kosova ka qenė bashkė me Shtetet e Bashkuara, ka dal fitimtare. Edhe nėse kompromiset e bėra janė dukur tė rėnda nė fillim, mė vonė ėshtė treguar se kanė qenė vendimet mė tė mira strategjike”, u shpreh presidenti Thaēi.

“Mbėshtetja e Shteteve tė Bashkuara pėr marrėveshjen paqėsore nė mes tė Kosovės dhe Serbisė ėshtė vitale pėr Kosovėn. Nuk do tė pranojmė njė marrėveshje qė nuk ėshtė e pranueshme edhe pėr Uashingtonin,(pra sipas thQIT ruset nuk kane influence) shtoi ai.

Nė kėtė bashkėbisedim, presidenti Thaēi ka pranuar pyetje edhe nga audienca.

James Pardew, diplomat amerikan dhe njė nga pėrfaqėsuesit e SHBA-sė pėr Kosovėn nė vitet 1999-2001, pyeti pėr ēėshtjen e korrigjimit tė kufirit.

Nė pėrgjigjen e tij, presidenti Thaēi u shpreh se njė nga pikat e marrėveshjes gjithėpėrfshirėse pėr paqe nė mes tė Kosovės dhe Serbisė sigurisht do tė jetė edhe pėrcaktimi i kufirit nė mes tė Kosovės dhe Serbisė.

“Njė nga pikat do tė jetė edhe demarkimi i kufirit nė mes tė Kosovės dhe Serbisė”, u shpreh presidenti Thaēi dhe shtoi se “kjo ėshtė mundėsi pėr tė korrigjuar kufirin edhe nė veri tė Kosovės, edhe nė jug tė Serbisė”.

“Nėse njė korrigjim i lehtė i kufirit ėshtė ēmimi pėr marrėveshje pėrfundimtare tė paqes, atėherė kjo do tė duhet tė jetė e pranueshme”, u shpreh ai.

“Por, pikat strategjike si Liqeni i Ujmanit, qyteti i tėrė i Mitrovicės, Trepēa, kėto janė resurse tė panegociueshme”, pohoi presidenti Thaēi.

Pjesėmarrėsit e tjerė kanė pyetur edhe pėr zhvillimin ekonomik dhe reformat nė Kosovė, pėr tė cilat presidenti Thaēi theksoi se janė storie tė suksesshme, por se vazhdimi i suksesshėm i tyre varet nga krijimi i stabilitetit politik.

“Prandaj na nevojitet marrėveshja e pėrhershme e paqes mes Kosovės dhe Serbisė. Kjo do t’i hapė rrugė reformave, zhvillimit dhe transformimit pozitiv tė tėrė shoqėrisė”, pėrfundoi presidenti Thaēi.

Lajmi.net.

Shenimi IM...nje korigjim i lehte i kufijve qe Beni e kupton ne Shqip....SHITJE dhe FALAS apo me paqe.

Liqeni i Umanit,Trepca dhe Mitrovica do kene shfrytezues te HUAJ.

Council on Foreign Relations....e gjeni 100% se kush eshte ne CDO gjuhe te BOTES.

E fundit....me 1975 nje reviste e nominuar jermane kete CFR-ne e ka quajtur.....Byroja Politike e......Kapitalizmit.

Naten e mire nga Beni se do vrej nje poezi me.....bira.

SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2019, 17:45   #3
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,059
Thanks: 2,035
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Thaēi e thotė nė Uashington: Njė korrigjim i lehtė i kufirit ėshtė i pranueshėm
lapsi.al

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka zhvilluar njė bashkėbisedim nė “Council on Foreign Relations” nė Uashington DC, ku para njė audience tė specialistėve tė rajonit ka folur pėr pėrpjekjet pėr arritjen e njė marrėveshjeje tė paqes nė mes tė Kosovės dhe Serbisė.

“Marrėveshja gjithėpėrfshirėse e paqes nė mes tė Kosovės dhe Serbisė do tė sjellė paqe nė Kosovė, paqe dhe stabilitet nė rajon dhe do tė ketė rol transformues nė shoqėrinė tonė”, u shpreh presidenti Thaēi.

“Nuk do tė jetė proces i lehtė arritja e marrėveshjes nė mes tė Kosovės dhe Serbisė, por ėshtė e vetmja rrugė pėrpara pėr tė evituar kthimin prapa nė tensione dhe konflikte”, shtoi presidenti Thaēi.

Kreu i shtetit theksoi se qėllim kryesor i marrėveshjes ėshtė njohja e Kosovės nga Serbia dhe anėtarėsimi i Kosovės nė Kombet e Bashkuara.

Duke shpjeguar pse rrethanat janė tė favorshme pėr njė marrėveshje gjithėpėrfshirėse nė mes tė Kosovės dhe Serbisė, presidenti Thaēi u shpreh se kėtė herė duket se edhe Serbia ėshtė e interesuar pėr marrėveshje me Kosovėn, ndėrsa edhe Rusia duket e gatshme tė pranojė njė marrėveshje qė do tė arrihej nė mes tė Kosovės dhe Serbisė.

Ndėrkaq, duke folur pėr rolin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, presidenti Thaēi u shpreh se mbėshtetja e Uashingtonit ėshtė vitale pėr Kosovėn.

“Sa herė Kosova ka qenė bashkė me Shtetet e Bashkuara, ka dal fitimtare. Edhe nėse kompromiset e bėra janė dukur tė rėnda nė fillim, mė vonė ėshtė treguar se kanė qenė vendimet mė tė mira strategjike”, u shpreh presidenti Thaēi.

“Mbėshtetja e Shteteve tė Bashkuara pėr marrėveshjen paqėsore nė mes tė Kosovės dhe Serbisė ėshtė vitale pėr Kosovėn. Nuk do tė pranojmė njė marrėveshje qė nuk ėshtė e pranueshme edhe pėr Uashingtonin”, shtoi ai.

Nė kėtė bashkėbisedim, presidenti Thaēi ka pranuar pyetje edhe nga audienca.

James Pardew, diplomat amerikan dhe njė nga pėrfaqėsuesit e SHBA-sė pėr Kosovėn nė vitet 1999-2001, pyeti pėr ēėshtjen e korrigjimit tė kufirit.

Nė pėrgjigjen e tij, presidenti Thaēi u shpreh se njė nga pikat e marrėveshjes gjithėpėrfshirėse pėr paqe nė mes tė Kosovės dhe Serbisė sigurisht do tė jetė edhe pėrcaktimi i kufirit nė mes tė Kosovės dhe Serbisė.

“Njė nga pikat do tė jetė edhe demarkimi i kufirit nė mes tė Kosovės dhe Serbisė”, u shpreh presidenti Thaēi dhe shtoi se “kjo ėshtė mundėsi pėr tė korrigjuar kufirin edhe nė veri tė Kosovės, edhe nė jug tė Serbisė”.

“Nėse njė korrigjim i lehtė i kufirit ėshtė ēmimi pėr marrėveshje pėrfundimtare tė paqes, atėherė kjo do tė duhet tė jetė e pranueshme”, u shpreh ai.

“Por, pikat strategjike si Liqeni i Ujmanit, qyteti i tėrė i Mitrovicės, Trepēa, kėto janė resurse tė panegociueshme”, pohoi presidenti Thaēi.

Pjesėmarrėsit e tjerė kanė pyetur edhe pėr zhvillimin ekonomik dhe reformat nė Kosovė, pėr tė cilat presidenti Thaēi theksoi se janė storie tė suksesshme, por se vazhdimi i suksesshėm i tyre varet nga krijimi i stabilitetit politik.

“Prandaj na nevojitet marrėveshja e pėrhershme e paqes mes Kosovės dhe Serbisė. Kjo do t’i hapė rrugė reformave, zhvillimit dhe transformimit pozitiv tė tėrė shoqėrisė”, pėrfundoi presidenti Thaēi.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2019, 17:50   #4
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,138
Thanks: 8,162
Thanked 3,741 Times in 1,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
( Frymėzuar nga lajmet e orės 17:00 )

RAMUSHI S'PO NDALET. TĖ LUMTĖ RAMUSH!
* i tha hapur BE-sė: e ke humbur udhėn nė oborr!
Nuk ka lojė me trojet tona!

Jemi me ty, Komandant!
Per pak muaj :

1) Krijoi ushtrine e shtetit te Kosoves;

2) Ia futi 100% servise e tacit;


3) Percaktoi me ligj statutin e Trepēes si prone e patjetersueshme e Republikes se Kosoves.
Dje komandant i vertete; sot po sillet tamam si burreshteti duke i lane ne hije te gjithe legenat qe paten uzurpue pushtetin qe 20 vjete ne Kosove.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 05-02-2019 nė 18:10
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2019, 18:22   #5
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Nuk mund tė ketė kurr paqe me njė popull qė na ka luftuar pėr mė shumė se 1 mijė vite. Na rrėzojė kishat, nderuar emrin e vendbanimeve e qė vrau fėmijė pleq e plaka nė mes tė ditės pėrpara syve tė sė gjith botės. Ata qė shpresojnė se do tė ketė paqe me kėtė rracė kriminele janė njerėzit mė naiv nė botė. Tė parėt qė nuk duhet tė pranojnė asnjė marrėveshje qė anon nga serbia duhet tė jenė shqiptarėt. Pa drejtėsi nuk ka kurr paqe. Kur drejtėsia tė vihet nė vend atėherė mund tė fillojė proēesi i pajtimit i cili duhet tė marri disa dekada.

Ka kohė qė era po fryn nė favorin tonė dhe nėse nuk shfrytėzojmė kėtė shans do tė dalim mė tė humbur se nė fillimet e shekullit tė kaluar.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2019, 18:38   #6
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,531
Thanks: 275
Thanked 460 Times in 355 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Per pak muaj :

1) Krijoi ushtrine e shtetit te Kosoves;

2) Ia futi 100% servise e tacit;


3) Percaktoi me ligj statutin e Trepēes si prone e patjetersueshme e Republikes se Kosoves.
Dje komandant i vertete; sot po sillet tamam si burreshteti duke i lane ne hije te gjithe legenat qe paten uzurpue pushtetin qe 20 vjete ne Kosove.
Me me ngadale vleresimet per Ramushin, se pavaresisht luftes qe ka bere, ka bere dhe mjaft vjedhje me pas.... ka qene dhe ai Feriz Llovca qe ishte trim i madh dhe vrau serv sa te dush, por me pas u merrte lek njerezve deri sa nje shkupjan e vrau me vone..

Burrat e vertet vdiqen ne lufte.

Kjo vjedhej me vone ndodh per shkak te karakterit bajraktar qe kane shqiptaret, sidomos verioret, por histori tjeter kjo.

Ato 3 pika jane teper te vlefshme, por me me kujdes vleresimet.

Pika me e vlefshme qe do bente Ramshi, eshte te zeronte korrupsionin dhe te sillte investitore kosovare qe kane qindra miliona euro ne kosove, kjo do ishte gjeja me e mire.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2019, 18:51   #7
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,531
Thanks: 275
Thanked 460 Times in 355 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Nuk mund tė ketė kurr paqe me njė popull qė na ka luftuar pėr mė shumė se 1 mijė vite. Na rrėzojė kishat, nderuar emrin e vendbanimeve e qė vrau fėmijė pleq e plaka nė mes tė ditės pėrpara syve tė sė gjith botės. Ata qė shpresojnė se do tė ketė paqe me kėtė rracė kriminele janė njerėzit mė naiv nė botė. Tė parėt qė nuk duhet tė pranojnė asnjė marrėveshje qė anon nga serbia duhet tė jenė shqiptarėt. Pa drejtėsi nuk ka kurr paqe. Kur drejtėsia tė vihet nė vend atėherė mund tė fillojė proēesi i pajtimit i cili duhet tė marri disa dekada.

Ka kohė qė era po fryn nė favorin tonė dhe nėse nuk shfrytėzojmė kėtė shans do tė dalim mė tė humbur se nė fillimet e shekullit tė kaluar.
Historia nuk shihet ne kete menyre injorante romantike sic e sheh ti, dhe per me teper u ben nder serveve se i nxjerr edhe si popull '' luftarak'' qe ne fakt nuk jane. Meqenese ke vendosur edhe emrin e luftetarit te madh shqiptar Gjin Shpates.


Servet as nuk kane pas shtet 1000 vite perpara, e lere me te luftonin kunder shqiptareve.... servet mbreterine e tyre ekrijuan ne 1201, ne nje moment dobesie te Romes Lindore qe kishte ato toka nen sundimin e saj.

Per here te para avancim te madh ne tokat e banuara me shqiptar i ka bere Milutini, ne 1290-1300, babai i Dushanit.

Me pas avabcion edhe Dusahni ne vitet 1335-1345 der ne Thesali.

Por ajo qe duhet te kutposh ti edhe te tjeret eshte qe servet e mesjetes, juk kane lidhje fare me servet e sotshem... ne mesjete nuk kishte identiet kombetar si sot dhe ato marrje tokash qe beheshin, beheshin ne emer te feudalti me te fuqishem, qe ne kte rast ishin Nemanjat. Fsiniakeria serve shfarroset dhe sklalverohet krejtesisht nga Osmanet ne shekullin e 15 dhe 16 dhe femrat serbe mbushnin haremet osmane.

Dushani per shembull, Epirin dhe Thesaline e ushtoi teresisht me ushtare shqiptare, dhe kryegjenerla dhe nidhems i tij personl ishte pikerisht i ati i Gjin Bue Shpates.
Gjin Bue Shpata me vone midis 1359-1400, do zoteronte krejt Epirin der ne kanal te Korinthit, do ishte i pamposhtur duke mposhtur mbetje romake, serbe, napoletane, osmane etj..... dhe padyshim sunduesi me i fuqishem ne Balkan ne gjysme e dyte te shekullit te 14.

Karlo tocco, i cili do ja merrte Arten dhe Korinthin vellait te tij, ne 1416, i beri keto pushtime me nnje ushtri vetem te perbere me ushtare shqiptare dhe shqiptare te pakenaqur me Shpatajt.

Ki kujdes me menyren si e sheh historine.

Servet qe dalin me pas ne pas vitet 1831, si protektorat rus dhe perendimor jane tjeter gje..... nje pejse e madhe jane vlleh dhe kjo eshte koha e identitetve kombetare....

Necertania qe lidn ne vitin 1844, per shembull nuk perfshinte fare toka te banuara me shqiptare, por merrej me marrjen e bosnjes dhe vojvodines....

Konflikti servo-shqiptar fillon me 1877, kur osmanet humbin luften dhe detyroehn qe tja japin servise Nishin, me urdher te Rusise....
Nuk eshte nevoja me te luftu per 1000 vite, me kupton?

Servet kane 140 vite qe luftojne me cdo mjet kunder shqiptareve.... vrane 10,000 femije, gra e pleq para 20 vitesh dhe keto 20 vite kane ber epropagande te tmerrshme.

Une jam nga ata pak shqiptare ne Shqiperi qe them se ne te ardhmen nese shqiptaret kane mundsi, duhet ti shfarrosin servet, pa meshire. Kaq di te them une.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2019, 20:37   #8
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,841
Thanks: 4,381
Thanked 4,731 Times in 3,148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Do fitoj njeri nga koka pili vec tha po me duket qe po na shajne shkurllatat

__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2019, 21:17   #9
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,917
Thanks: 813
Thanked 511 Times in 306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

*

Pozita e tij varet 100% nga taksa e 100%-tė. Po tė hiqet taksa Ramboja veē mundet me kėndue: Time to say goodbye... Ose deri sa t'ketė Hashim Pondla nevojė pėr tė. Nė atė ēast qė nuk do te ketėn nevojė, Rambushi pėrfundon nė recycle bin.
Edhe ashtu, Ramboja e 'fitoi' kėtė pozitė pėr Ēakorrin... Ēakorrin e shiti, vizat: vezhbaj p.t.m.


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2019, 22:10   #10
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Historia nuk shihet ne kete menyre injorante romantike sic e sheh ti, dhe per me teper u ben nder serveve se i nxjerr edhe si popull '' luftarak'' qe ne fakt nuk jane. Meqenese ke vendosur edhe emrin e luftetarit te madh shqiptar Gjin Shpates.


Servet as nuk kane pas shtet 1000 vite perpara, e lere me te luftonin kunder shqiptareve.... servet mbreterine e tyre ekrijuan ne 1201, ne nje moment dobesie te Romes Lindore qe kishte ato toka nen sundimin e saj.

Per here te para avancim te madh ne tokat e banuara me shqiptar i ka bere Milutini, ne 1290-1300, babai i Dushanit.

Me pas avabcion edhe Dusahni ne vitet 1335-1345 der ne Thesali.

Por ajo qe duhet te kutposh ti edhe te tjeret eshte qe servet e mesjetes, juk kane lidhje fare me servet e sotshem... ne mesjete nuk kishte identiet kombetar si sot dhe ato marrje tokash qe beheshin, beheshin ne emer te feudalti me te fuqishem, qe ne kte rast ishin Nemanjat. Fsiniakeria serve shfarroset dhe sklalverohet krejtesisht nga Osmanet ne shekullin e 15 dhe 16 dhe femrat serbe mbushnin haremet osmane.

Dushani per shembull, Epirin dhe Thesaline e ushtoi teresisht me ushtare shqiptare, dhe kryegjenerla dhe nidhems i tij personl ishte pikerisht i ati i Gjin Bue Shpates.
Gjin Bue Shpata me vone midis 1359-1400, do zoteronte krejt Epirin der ne kanal te Korinthit, do ishte i pamposhtur duke mposhtur mbetje romake, serbe, napoletane, osmane etj..... dhe padyshim sunduesi me i fuqishem ne Balkan ne gjysme e dyte te shekullit te 14.

Karlo tocco, i cili do ja merrte Arten dhe Korinthin vellait te tij, ne 1416, i beri keto pushtime me nnje ushtri vetem te perbere me ushtare shqiptare dhe shqiptare te pakenaqur me Shpatajt.

Ki kujdes me menyren si e sheh historine.

Servet qe dalin me pas ne pas vitet 1831, si protektorat rus dhe perendimor jane tjeter gje..... nje pejse e madhe jane vlleh dhe kjo eshte koha e identitetve kombetare....

Necertania qe lidn ne vitin 1844, per shembull nuk perfshinte fare toka te banuara me shqiptare, por merrej me marrjen e bosnjes dhe vojvodines....

Konflikti servo-shqiptar fillon me 1877, kur osmanet humbin luften dhe detyroehn qe tja japin servise Nishin, me urdher te Rusise....
Nuk eshte nevoja me te luftu per 1000 vite, me kupton?

Servet kane 140 vite qe luftojne me cdo mjet kunder shqiptareve.... vrane 10,000 femije, gra e pleq para 20 vitesh dhe keto 20 vite kane ber epropagande te tmerrshme.

Une jam nga ata pak shqiptare ne Shqiperi qe them se ne te ardhmen nese shqiptaret kane mundsi, duhet ti shfarrosin servet, pa meshire. Kaq di te them une.
Nuk kam deshiren me te vogel te hy ne debat me ty, por po shkruan disa budallalleqe clasike ashtu sic i shikon dhe i interpreton truri jot i ngushte, qe ngaterron pikpamjet ekstremiste me ato nacionaliste. Nuk eshte injorance te mos pranosh kompromise me hasmin e aq me teper nje kompromis qe favorizon ate. Eshte rrespekt per veten dhe per ata qe dhan jeten per ceshtjen e Kosoves. Mesa duket ti nuk paske degjuar per perpjekjet e panderprera te Serbeve per disa shekuj per te tjetersuar historine dhe kulturen e vendasve (shqiptareve) me qellim qe ata te figurojne me te vjeter se keta te fundit. Prishen kisha katolike te shqiptareve, te ndertuara pepara se dyndjeve, hordhive sllave dhe ndertuan mbi to kisha ortodokse. Ndruan emrin e Dardanise ne Kosove, dhe ajo me qesharakja hipoteza e tyre se shqiptaret jane te ardhur ne shekullin e 15. Lexo...


TREVAT E KOSOVĖS NĖ ANTIKĖ
Treva e Kosovės ėshtė e banuar prej kohėsh mė tė lashta. Shqiptarėt janė pasardhės tė fisit ilir, dardanėve. Dardanėt ishin njė nga fiset e mėdha ilire, qė kanė jetuar nė pjesėn qendrore tė Ballkanit. Zemrėn e trojeve dardane e pėrbėnte Kosova e sotme.

Tė dhėnat arkeologjike, historike, gjuhėsore, folklorike etj., dėshmojnė qartė pėr autoktoninė shqiptare, pėr vazhdimėsinė iliro-shqiptare. Prania e shqiptarėve nė kėto treva dėshmohet dhe vėrtetohet mė vonė edhe nė krisobulat e diplomat e sundimtarėve mesjetarė serbė, ndėrsa nė periudhėn e sundimit osman ekzistojnė dokumente tė hollėsishme dhe tė bollshme mbi popullsinė dhe vendbanimet e Kosovės.


Populli shqiptar ndėr popujt mė tė vjetėr tė Evropės, mbi tė cilin u vėrsulėn stuhi tė shumta dhe rrallė mund tė ketė ndonjė popull nė botė qė tė ketė pasur pushtime dhe pushtues kaq tė egėr, qė kanė njohur kėto troje tė banuara me iliro-shqiptarė. Nė tokat ilire, e mė vonė tė arbėrit tė paraardhėsve tė shqiptarėve, u vėrsulėn njė mori pushtuesish me qėllim qė tė gllabėrojnė pjesė sa mė tė mėdha nga trungu ilir. Ata pushtues, arsenalin e vet do ushtrojnė me masakra, vrasje, djegie, vjedhje tė kulturės shpirtėrore e materiale. Tė parėt nė kėto fushata qenė grekėt dhe romakėt, tė cilėt jo vetėm qė do tė robėrojnė banorėt vendės, duke i helenizuar e romanizuar, por do t’u plaēkisin ēdo gjė, duke zhdukur qenien ilire. Mė vonė gjithė kjo do t’u mundėsojė fiseve sllave qė posa kishin zbritur nga Karpatet, mė lehtė t’i nėnshtrojnė e mė lehtė t’i asimilojnė.


Nga kjo mund tė konstatojmė se pushtimi i tokave shqiptare dhe kolonizimi i tyre filloi qė nga koha e Ilirisė. Pushtuesit e tjerė shkuan, kurse serbet dhe malazezėt qė u vendosėn nė trojet etnike shqiptare, kėtu jetojnė edhe sot. Objekt i interesimeve tė pėrhershme tė pushtuesve nė Kosovė ishte pozita shumė e rėndėsishme gjeografike, pasuria natyrore, tokat pjellore si dhe kushtet e favorshme klimatike tė viseve shqiptare etj.

DEPĖRTIMI I SLLAVĖVE NĖ BALLKAN DHE VENDOSJA E TYRE NĖ TREVAT ILIRO-ARBĖRORE

DEPĖRTIMI I SLLAVĖVE NĖ BALLKAN DHE VENDOSJA E TYRE NĖ TREVAT ILIRO-ARBĖRORE
Trevat iliro-arbėrore tė Kosovės, pas sundimit romak, pėrkatėsisht bizantin, e pastaj njė kohė edhe bullgar, kaluan nėn sundimin e shtetit tė Rashės nė krye me Stefan Nemanjėn (1165-1195), qė e pushtoi pjesėrisht edhe Kosovėn. Pushtimi i plotė i Kosovės u bė mė 1216. Bashkangjitja e Rrafshit tė Kosovės dhe tė Rrafshit tė Dukagjinit, nė administratėn shtetėrore tė Rashės shėnon fillimin e ekzistimit tė etnikumit serb nė kėto vise.

Duhet theksuar se nė shekullin VI-VII, kur sllavėt shkelėn Ballkanin, shumė sllavė u dyndėn nė Ilirik dhe shkaktuan fatkeqėsi tė papėrshkrueshme. Pasi kaluan njė kohė tė gjatė me grabitje, ata mbushėn rrugėt me trupa, robėruan shumė njerėz, plaēkitėn gjithēka. Nė tokat ilire ata rrėmbyen e vranė me mijėra njerėz, duke depėrtuar edhe nė vendet mė tė fshehura tė atyre anėve, prandaj banorėt e kėtyre vendeve u detyruan tė marrin malet dhe tė fshehen nėpėr pyje. Kėshtu, duke u lėnė lirisht tė trashėgojnė tė gjitha tė arriturat kulturore e shpirtėrore qė nėpėr shekuj i arritėn vetė. Kudo qė kalonin sllavėt, plaēkitnin, masakronin, varnin, digjnin vendbanime etj. Kėshtu ata, me zjarr e me hekur, arritėn tė tkurrin ndjeshėm hapėsirėn e banuar nga banorėt autoktonė tė Gadishullit Ballkanik.


Popullata serbe erdhi nė trevat shqiptare, pėrkatėsisht nė Kosovė si pushtues. Kėtu gjetėn popullatėn iliro-shqiptare autoktone, e cila jetoi shumė shekuj mė parė pandėrprerė nė kėto troje.


Nga Rashka, serbėt filluan tė depėrtonin nė shekullin XI-XII, mė parė nė Fushė-Kosovėn pjellore, madje nė viset e rrjedhės sė epėrme tė Moravės sė Jugut dhe tė Vardarit. Ēetat serbe kanė shkatėruar ēdo gjė. Zhupani i madh, Vukani ka djegur Lypianin dhe ka shkretėruar edhe viset tjera (1091). Kėshtu kanė vepruar edhe sundimtarėt tjerė. I biri i Stevan Nemanjes, Stevan Pervovenēani, ka shkruar mė 1190: “Nemanja ka okupuar pėrveē qyteteve tė Luginės sė Strumės .... edhe Prizrenin, Shkupin dhe qytetin Leshtak tė Pollogut tė Poshtėm... Kėto qytete i rrėnoi dhe i ērrėnjosi me themel, sepse nuk mbeti asnjė gur pa u rrėnuar....; tokat e pasuritė e tyre ia bashkoi pasurisė dhe famės tė sundimtarėve tė vet....”. Pastaj, thuhet: “se nė Serbi ėshtė shfaqur herezia e urrejtur dhe e mallkuar, Nemanja ka futur nė kuvendin shtetėror pėrfaqėsuesit e kishės e sundimtarėt dhe ka vendosur qė “herezia” tė ērrėnjoset me forcė. Nemanja ka dėrguar ushtrinė dhe disa i dogji, tė tjerėt i dėnoi me dėnime tė ndryshme, tė tretėt i dėboi nga shteti i vet, e shtėpitė e tyre dhe tėrė pasuritė ua mori dhe ua dha denonciatorėve dhe bashkėpunėtorėve; mėsuesit dhe kryeparit tė tyre ua shkuli gjuhėn nė gėrmaz...., kurse librat e tyre tė pandėrshėm i dogji dhe i ndoqi, duke u kėrcėnuar se ato rrėfejnė dhe pėrmendin nė tė gjitha anėt atė emėr tė mallkuar, dhe nė tė gjitha anėt ērrėnjosi atė besim tė mallkuar qė tė mos pėrmendet kurrsesi nė shtetin e tij”.[1] Me invadimin e sllavėve nė tokat shqiptare synim tė pėrhershėm kishin spastrimin etnik tė atyre trojeve. Qė tė sendėrtonin kėto synime, ata shfrytėzuan mėnyra dhe forma tė ndryshme tė veprimit, tė cilat kuptohet, vareshin nga rrethanat e brendshme dhe tė jashtme, nga rrjedhat politiko-shoqėrore, si dhe nga mundėsitė tjera, qė mund tė ndikonin nė sendėrtimin e kėtij synimi.


Vendosja e sundimit rasian nė Kosovė shėnoi fillimin e njė prej periudhave mė tė vėshtira pėr popullsinė shqiptare tė kėsaj treve. Kjo e fundit jo vetėm qė u privua nga ēdo e drejtė politike, por iu nėnshtrua edhe shfrytėzimit ekonomik tė hierarkisė shtetėrore rasiane-serbe dhe asimilimit. Trysnia asimiluese arriti kulmin nė kohėn e sundimit tė perandorit Stefan Dushanit. Njė rol tė veēantė luajti kisha serbe me seli nė qytetin e Pejės (Patrikana e Pejės), e cila duke pasur edhe mbėshtetjen e pakursyer tė shtetit, punoi sistematikisht pėr largimin e popullsisė shqiptare nga riti katolik, i pėrhapur gjerėsisht nė radhėt e kėsaj popullsie mė se njė mijė vjet mė herėt dhe orientimin e saj drejt ortodoksisė sllave. Nė kėto rrethana njė pjesė e mirė e popullsisė shqiptare tė Kosovės u shtrėngua tė pėrqafojė ritin ortodoks sllav.[2]


Nė kohėn e Perandorisė sė Dushanit, i cili e kishte shpallur vetėn “mbret tė serbėve, tė grekėve dhe tė shqiptarėve”, pushteti serbė, mė parė edhe pushteti bullgar bėn ndryshime toponomastike, ndėrtuan objekte tė veta (kisha e manastire), dhe marrė nė pėrgjithėsi, u pėrpoqėn qė viset e pushtuara t’i veēonin me tipare sllave. Gjithė kėtė veprimtari ata e shoqėruan me pėrhapjen e propagandės sė tyre, kinse pėr tė drejtėn e tyre historike dhe natyrore, veēanėrisht nė shtetet e krishtera. Duke vepruar kėshtu me kohė dhe nė mėnyrė tė vazhdueshme forcuan synimet e spastrimit etnik dhe trasuan rrugė tė tjera tė thellimit tė kėtij synimi.


Pushteti mesjetar serb, nė viset e pushtuara filloi tė organizojė jetėn fetare, duke marrė pėr bazė fenė ortodokse. Kisha ortodokse sllave, duke pasur aspirata tė dominimit, fillon asmimilim e popujve tė tjerė josllavė, e nė radhė tė parė tė arbėrve. Pushtetarėt rasianė merrnin masa drastike tė persekutimeve e ndėshkimit tė atyre, qė nuk ishin tė fesė ortodokse. Kishat shqiptare filluan t’i pėrvetėsojnė dhe t’i uzurpojnė si tė tyre, ose bėnė rrėnimin e tyre dhe nė themelet e tyre ngritnin kishat serbe, si psh. tė Banjskės, Deēanit, tė Graēanicės[3] etj. Prandaj, politika e sotme serbe nuk mund tė mbėshtetet nė tė dhėnat se ato kisha dhe manastire janė tė tyre, por tė pėrvehtėsuara. Kėtė e mbeshtet edhe fakti se gjatė tėrė kohės deri nė ditėt e sotme vetė popullata shqiptare i kishte ruajtur ato, pasi kishin qenė tė tyre.


Me ardhjen e sllavėve nė Ballkan, harta toponomastike e tij ndryshoi fytyrė rrėnjėsisht. Shumė emėrtime tė vjetra iliro-shqiptare u zėvendėsuan me emėrtime tė reja sllave. Pushtimet dhe sundimet e huaja sė bashku me rrjedhimet e tyre kanė shkaktuar qė hapėsira gjeografike, qė zinin shqiptarėt nė mesjetė tė jetė rezultat i njė ngushtimi territorial. Presioni i gjatė e i fuqishėm i shteteve dhe i kishave sllave, qė shoqėrohej edhe me kolonizim tė trojeve shqiptare nga sllavėt, veēanarisht tė Kosovės, ka bėrė qė hapėsira gjuhėsore shqipe tė vinte vazhdimisht duke u ngushtuar.


Megjithatė, orvatjet e mbretėrisė mesjetare rasiane (serbe) pėr tė ndryshuar fizionominė etnike tė trevės sė Kosovės nuk dhanė rezultatet e dėshiruara. Popullsia shqiptare i kundėrqėndroi me sukses trysnisė serbizuese, duke mbetur shumicė dėrrmuese nė strukturėn etnike tė kėtyre viseve. Vetė dokumentet e kancellarisė serbe tė shek. XIV-XV si dhe ato raguziane vėrtetojnė vijimėsinė e pandėrprerė tė etnicitetit shqiptar tė Kosovės gjatė sundimit mesjetar rasiano-serbė.

SHĖNIME PĖR AUTORIN
Jusuf Osmani u lind nė Albanė tė Madhe (Sllatinė tė Madhe) tė Fushė Kosovės mė 1948. Pasi kreu shkollėn fillore, tė mesmen, fakultetin dhe studimet pasuniversitare nė Zagreb (1878), nė vitin 1986 doktoroi nė fushėn e arkivistikės pranė Fakultetit Filozofik (Dega e Arkivitikės). Ėshtė doktori i parė i arkivistikės nė Kosovė si dhe ėshtė kandidati i parė nė Universitetin e Lubjanės qė e mbrojti temėn nga kjo lėmi.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 05-02-2019 nė 22:19
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2019, 22:39   #11
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,841
Thanks: 4,381
Thanked 4,731 Times in 3,148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
*

Pozita e tij varet 100% nga taksa e 100%-tė. Po tė hiqet taksa Ramboja veē mundet me kėndue: Time to say goodbye... Ose deri sa t'ketė Hashim Pondla nevojė pėr tė. Nė atė ēast qė nuk do te ketėn nevojė, Rambushi pėrfundon nė recycle bin.
Edhe ashtu, Ramboja e 'fitoi' kėtė pozitė pėr Ēakorrin... Ēakorrin e shiti, vizat: vezhbaj p.t.m.


*
I kane kadhezuar ata te Purtukallise e don koke apo pil ? dhe ky kete mandat ka luajtur me dyjat me kokapilen bjere ne nje ane, luaj te kunderten, bjer ne tjetren persei te kunderten. Ani ai Demka tu thene, qoje ne qiell Rambushen per inat te Hashimit se eshte ky vete Reka e keqe, ne Drenica nuk e japim njeriun tone, qofte me i poshtri ne faqen e dheut
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2019, 23:15   #12
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,074
Thanks: 11,525
Thanked 6,260 Times in 2,974 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
I kane kadhezuar ata te Purtukallise e don koke apo pil ? dhe ky kete mandat ka luajtur me dyjat me kokapilen bjere ne nje ane, luaj te kunderten, bjer ne tjetren persei te kunderten. Ani ai Demka tu thene, qoje ne qiell Rambushen per inat te Hashimit se eshte ky vete Reka e keqe, ne Drenica nuk e japim njeriun tone, qofte me i poshtri ne faqen e dheut
hahahahah.
Pėr momentin mirė po sillet, Ramboja, ėshtė pėr t'u admiruar dhe shumicėn i ka pas vetes.

Pavarėsia, shtetėsia, integriteti territorial, kufijtė e Kosovės janė tė paprekshme!

Kjo pjesa me tė kuqe i pėrket periodės para 31 dhjetorit dhe nuk do tė merrem mė me kėta persona...
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2019, 23:31   #13
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,841
Thanks: 4,381
Thanked 4,731 Times in 3,148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
hahahahah.
Pėr momentin mirė po sillet, Ramboja, ėshtė pėr t'u admiruar dhe shumicėn i ka pas vetes.

Pavarėsia, shtetėsia, integriteti territorial, kufijtė e Kosovės janė tė paprekshme!

Kjo pjesa me tė kuqe i pėrket periodės para 31 dhjetorit dhe nuk do tė merrem mė me kėta persona...
Shyqyr qe ka dikush qe e kundershton, por pa harruar faktin, qe po ky Rrambush mister taksa, mandatin e bisedimeve ne Bruxelles i ka deleguar atij Yanokowitchit te Brojes, mandat qe i takonte qeverise.

Agjene be ju ne tu Kusov’s po harronit, ama agjene be te neve, i dijme kronologjikisht zhvidhimat politike, qe ja kane bere kumanant politikanet Kosoves.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2019, 06:27   #14
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,765
Thanks: 7,069
Thanked 8,318 Times in 5,334 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Shyqyr qe ka dikush qe e kundershton, por pa harruar faktin, qe po ky Rrambush mister taksa, mandatin e bisedimeve ne Bruxelles i ka deleguar atij Yanokowitchit te Brojes, mandat qe i takonte qeverise.

Agjene be ju ne tu Kusov’s po harronit, ama agjene be te neve, i dijme kronologjikisht zhvidhimat politike, qe ja kane bere kumanant politikanet Kosoves.
ja paska ngop dhe Lugines 100%-shin?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2019, 07:30   #15
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,917
Thanks: 813
Thanked 511 Times in 306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
I kane kadhezuar ata te Purtukallise e don koke apo pil ? dhe ky kete mandat ka luajtur me dyjat me kokapilen bjere ne nje ane, luaj te kunderten, bjer ne tjetren persei te kunderten. Ani ai Demka tu thene, qoje ne qiell Rambushen per inat te Hashimit se eshte ky vete Reka e keqe, ne Drenica nuk e japim njeriun tone, qofte me i poshtri ne faqen e dheut
Pikėrisht. Rambo po i luan tė dyjat. Hem kokė e hem pil. Sa mė gjatė qėndron ky nė qėveri, aq mė i relaksuar ndjehet Ashim Broji. Taksa ėshtė mirė dhe me vend, e cila e ruan nga rėnia e qeverisė sė tij kurse, nė anėn tjetėr Brojit i shėrben pėr ta shpėtuar b.... e tij si dhe realizimin e idesė sė tij, qė ėshtė ide e Qosiqit (disa thonė se qenka plan i ciajesė) pėr 'bashkimin' e Kos. Lindore me Kosovėn...pil (jaz) pėr Rambon dhe kokė (turrė) pėr Hashėn...


Sidoqoftė, Hasha megjithatė ėshtė nė avantazh kėsaj radhė, me ndihmen e kėtij 'trimit' nga Gloxhxhanni....


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2019, 08:20   #16
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Edhe sikur te hiqet taksa,Serbia nuk do ta njohe Kosoven e nuk do te kete marveshje ndoshta edhe per shume vite apo dekada.Nderkohe taksa sa me shume te zgjase,aq me mire do te jete per kompanite shqiptare qe do te zene vendin e atyre serbe.edhe nese do hiqet taksa pas disa kohesh,kompanite serbe do ta kene shume te veshtire ta rifitojne kete treg qe po humbasin.
Eshte nje nga levizjet me te zgjuara (nuk eshte pune burrnie) qe ka bere kjo qeveri deri tani.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2019, 08:43   #17
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,074
Thanks: 11,525
Thanked 6,260 Times in 2,974 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Edhe sikur te hiqet taksa,Serbia nuk do ta njohe Kosoven e nuk do te kete marveshje ndoshta edhe per shume vite apo dekada.Nderkohe taksa sa me shume te zgjase,aq me mire do te jete per kompanite shqiptare qe do te zene vendin e atyre serbe.edhe nese do hiqet taksa pas disa kohesh,kompanite serbe do ta kene shume te veshtire ta rifitojne kete treg qe po humbasin.
Eshte nje nga levizjet me te zgjuara (nuk eshte pune burrnie) qe ka bere kjo qeveri deri tani.
Pėrshėndetje murik.
Tamam, nuk ėshtė ( ndoshta ) punė burrėrie, por mua po mė gėzon fakti se ėshtė hera e parė qė po pėrgjigjemi si shtet. Po ndihet dora e shtetit.

Se edhe Pirati e Terrani i thanė ca gjera qė megjithatė nuk mund t'i hedhėsh poshtė ( kjo 100% Serbisė, po i bie edhe 100% Luginės!!!!).

Respekt, murik.
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2019, 08:53   #18
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,765
Thanks: 7,069
Thanked 8,318 Times in 5,334 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Edhe sikur te hiqet taksa,Serbia nuk do ta njohe Kosoven e nuk do te kete marveshje ndoshta edhe per shume vite apo dekada.Nderkohe taksa sa me shume te zgjase,aq me mire do te jete per kompanite shqiptare qe do te zene vendin e atyre serbe.edhe nese do hiqet taksa pas disa kohesh,kompanite serbe do ta kene shume te veshtire ta rifitojne kete treg qe po humbasin.
Eshte nje nga levizjet me te zgjuara (nuk eshte pune burrnie) qe ka bere kjo qeveri deri tani.
Nje shpulle buthve nuk te bon keq
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2019, 08:58   #19
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,011
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Nje shpulle buthve nuk te bon keq
Vetem ti mos ja jep se nuk do dukej mire
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2019, 15:50   #20
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,934
Thanks: 891
Thanked 1,691 Times in 989 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 173
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė lumtė Ramush. Trim nė luftė e trim nė paqe!

Une te jem si Rama do i kisha ngri negociatat me BE deri ne nje sqarim dhe ndjese publike per dekleratat e djeshme te zedhenses se BE. Si mund ti kerkohet Kosoves nga BE te perfshi dhe Serbine ne bisedimet e trepces kur minierat e saj ndodhen ne jug shumica , dhe fabrika e shkrirjes ne veri (t'me korigjoje dikush nese e kam gabim). Te mblidhen kto m.t Shqiptaresh politikan ne Prizren apo ne Tirane dhe te behen bashke njehere te vetme per te miren e kombit.

Loje shume e piset ku Shqiptaret nqf se nuk reagojne do ngelen me gisht n'goje.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur