Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-04-2019, 19:04   #1
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,644
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brnabiq

Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brnabiq

Para Samitit tė Berlinit, pritshmėri tė ndryshme

Gazeta Express
13 Prill 2019 19:58

Pjesėmarrja e presidentit Hashim Thaēi dhe kryeministrit Ramush Haradinaj nė samitin e Berlinit i cili do tė mbahet mė 29 po shihet nga deputeti i PDK’sė Zenun Pajaziti, si rast pėr tejkalimin e problemeve qė ka Kosova me Serbinė.

Shefi i grupit parlamentar tė AAK’sė Ahmet Isufi vlerėzon se kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti i Francės Emanuel Macron janė tė angazhuar pėr zgjidhjen e problemeve midis Kosovės dhe Serbisė.

Ndėrsa shefi i grupit parlamentar tė VV’sė, Glauk Konjufca, tha se nėse do tė ndodh takimi midis udhėheqėsve tė Kosovės dhe Serbisė nė samitin e Berlinit, do tė dėmtohet pozicioni politik i Kosovės nė procesin e dialogut duke i ditur qėndrimet e ndryshme tė presidentit Thaēi dhe kryeministrit Haradinaj pėr marrėveshjen finale.

Gjatė javės presidenti Hashim Thaēi dhe kryeministri Ramush Haradinaj deklaruan se nė samitin e Berlinit nuk janė paraparė takime kokė mė kokė me drejtuesit e Serbisė.

Ky takim do tė jetė i pari i nivelit tė lartė, qėkur u pezulluan bisedimet nė vjeshtėn e vitit tė kaluar, kur qeveria e Kosovės vendosi taksėn 100 pėr qind ndaj mallrave tė Serbisė nė shenjė kundėrshtimi ndaj siē ėshtė thėnė, fushatės agresive tė Serbisė ndaj shtetėsisė sė Kosovės. Samiti i Berlinit po vlerėsohet si tregues i qartė i pėrfshirjes aktive tė Gjermanisė dhe Francės nė pėrpjekjen pėr zhbllokimin e bisedimeve Kosovė – Serbi, qė do tė mund tė ēonte nė marrėveshje pėrfundimtare.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2019, 19:06   #2
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,644
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Qeveria gjermane pėr Express: Kėto tema do tė diskutohen nė takimin e 29 prillit nė Berlin

Gazeta Express
12 Prill 2019 12:48

Mė 29 prill tė kėtij viti, krerėt e Kosovės dhe Serbisė do tė udhėtojnė nė Berlin, pas njė ftese tė bėrė nga kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti i Francės, Emanuel Macron. Ky takim nė Berlin vjen pas njė periudhe gati 6-mujore tė bllokadės sė dialogut ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, prej kur Qeveria e Kosovės vendosi tarifėn ndaj produkteve serbe dhe atyre tė Bosnjės, shkruan Gazeta Express.

Besnik Veliu

Lidhur me kėtė takim, Gazeta Express ka drejtuar pyetje nė adresė tė qeverisė gjermane, dhe sipas tyre nė kėtė takim do tė diskutohen, temat e veēanta me tė cilat po pėrballet rajoni, e qė janė tė rėndėsishme pėr stabilitetin e kėsaj pjese.

Sipas tyre, me theks tė veēantė do tė diskutohet pėr problemet me tė cilat po ballafaqohen Kosova dhe Serbia, nė rrugė e sipėr pėr tė normalizuar raportet e tyre.

“Stabiliteti dhe zhvillimet e mira nė rajon janė tė njė rėndėsie tė madhe pėr kancelaren dhe presidentin. Ata synojnė qė me tė ftuarit tė diskutojnė rreth sfidave tė veēanta me tė cilat po ballafaqohet rajoni, nė veēanti pėr raportet ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė”, thuhet nė pėrgjigjen e zėdhėnėsit tė Qeverisė Gjermane.

Ata kanė treguar se ky takim ėshtė bėrė me ftesė tė kancelares, Angela Merkel dhe presidentit tė Francės, Emanuel Macron.

Pėrveē liderėve tė Kosovės dhe Serbisė, nė kėtė takim do tė marrin pjesė edhe pėrfaqėsues nga Kroacia, Sllovenia dhe Komisioni Evropian.

“Kancelarja gjermane, dhe presidenti i Francės, e kanė ftuar kėtė takim tė pėrfaqėsuesve tė Ballkanit Perėndimor, Kroacisė, Sllovenisė, dhe Komisionit Evropian, qė tė marrin pjesė nė takimin e Berlinit me 29 prill 2019”, thuhet ndėr tė tjera nė pėrgjigje.

Rreth kėtij takimi dje ka folur edhe ambasadori gjerman nė Serbi, Thomas Schieb, i cili ka paralajmėruar se nė atė takim do tė diskutohet me gjasė pėr heqjen e taksės dhe idenė pėr korrigjim tė kufijve.

Ai ka thėnė se takimi i Berlinit do tė shėrbejė pėr pėrgatitjen e terrenit pėr vazhdimin e dialogut ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, nė Bruksel.

“Ne shpresojmė se taksa do tė hiqet shpejt dhe kėshtu do tė krijohen kushtet pėr vazhdimin e dialogut. Ėshtė fakt se marrėdhėniet nuk janė tė mira dhe se dialogu ėshtė ndalur, se nuk ka komunikim. Kjo duhet tejkaluar. Taksa duhet tė hiqet dhe kėshtu tė sigurohet vazhdimi i dialogut”, ka thėnė Schieb

Ėshtė thėnė gjithashtu se nga ky takim do tė bėhet pėrpjekje qė Serbia tė rikthehet nė dialog pa e hequr taksėn.

Pėr njė pėrfshirje tė mundshme tė Francės dhe Gjermanisė nė dialogun ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, kishte folur vazhdimisht presidenti serb, Aleksander Vuēiq, megjithatė asnjėherė s’kishte dhėnė detaje se nė ēfarė modalitetesh do tė ishte ky involvim i tyre.

Ftesėn pėr kėtė takim e kanė konfirmuar tė gjithė, dhe kjo pritet tė jetė hera e parė kur do tė takohen kryeministri Ramush Haradinaj dhe presidenti i Serbisė, Aleksander Vuēiq.

Siē ka treguar Haradinaj, nė Berlin nuk ėshtė e planifikuar qė tė ketė takime kokė me kokė./GazetaExpress/
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2019, 19:09   #3
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,644
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaMund tė organizohen takime private mes liderėve tė Kosovės dhe tė Serbisė nė Berlin


Aktuale prill 12, 2019 - 08:31Me ftesė tė kancelares gjermane Angela Merkel dhe tė presidentit francez Emanuel Macron presidenti Hashim Thaēi dhe kryeministri Ramush Haradinaj, mė 29 prill 2019, do tė takohen nė Berlin me liderėt e Ballkanit Perėndimor, shkruan sot Gazeta "Zėri".

Nė kėtė takim, nė tė cilin do tė marrin pjesė edhe kryeministrja serbe Ana Brnabiq dhe presidenti Aleksandar Vuēiq, pritet tė diskutohet edhe pėr dialogun me Serbinė, ndonėse ende nuk ėshtė bėrė publike agjenda.

LEXO EDHE: Pas 5 muajve Mitrovica e Veriut dhe Zveēani ftojnė seancat komunale

Njohėsit e ēėshtjeve ndėrkombėtare thonė se me kėtė takim Gjermania e Franca po mundohen tė ndikojnė pozitivisht nė arritjen e njė marrėveshjeje mes Kosovės dhe Serbisė.

Ata kanė kėrkuar nga presidenti Thaēi dhe nga kryeministri Haradinaj tė kenė qėndrime tė unifikuara nė Berlin.

Pavarėsisht diskutimit pėr dialogun, analistėt thonė se ekipi negociator nuk duhet tė jetė pjesė e kėtyre takimeve derisa nuk marrin funksion kushtetues.

Nė njė pėrgjigje pėr “Zėrin” nga Kryeministria ėshtė thėnė se agjenda e diskutimit nė Berlin do tė pėrcaktohet nga palėt qė e kanė ftuar Kosovėn nė kėtė takim, por qė pjesė e kėsaj agjende do tė jenė edhe raportet rajonale.

“Sa i pėrket asaj se ēfarė do tė diskutohet ėshtė agjendė e pėrcaktuar nga pala, e cila e fton Kosovėn dhe janė kryesisht raportet rajonale e zhvillimet nė pėrgjithėsi nė Ballkanin Perėndimor. Mirėpo ēfarėdo qė do tė flitet ne do tė lėshojmė komunikatė dhe njoftim zyrtar me kohė”, thuhet nė pėrgjigjen e Kryeministrisė.

Mirėpo dje nė njė konferencė pėr medie Haradinaj u shpreh se ende nuk e di se a do tė bisedohet pėr dialogun me Serbinė nė Berlin, porse do tė kėrkojė sė paku tema e liberalizimit tė vizave tė vihet nė tavolinė.

Rugova: Samiti i Berlinit nuk mund ta rinisė dialogun Kosovė - Serbi

Deputeti i Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), Naser Rugova, nė njė pėrgjigje pėr "Zėrin" u shpreh se tema e dialogut Kosovė - Serbi mund tė jetė pjesė e Samitit tė Berlinit, por kjo nuk mund tė ndihmojė nė rifillimin e fazės finale tė bisedimeve. Sipas Rugovės, aktualisht nė lidhje me kėtė proces nuk ka gatishmėri as nga palėt e pėrfshira nė dialog, por as nga vetė ndėrkombėtarėt.

"Nė Samitin e Berlinit pėrfaqėsuesit nga Kosova mund t’i takojnė edhe pėrfaqėsuesit serbė, por unė nuk konsideroj se kjo mund tė iniciojė rrjedhė normale tė rifillimit tė dialogut mes Kosovės e Serbisė. Nuk shoh klimė politike dhe gatishmėri tė faktorit ndėrkombėtar e nė veēanti tė pėrfaqėsuesve shtetėrorė tė Kosovės e tė Serbisė se do tė ketė zhvillim serioz sa i pėrket dialogut dhe hapa substancialė nė kėtė drejtim", ėshtė shprehur Rugova.

Kėrkohet unifikim qėndrimesh pėr takimin nė Berlin

Monitoruesja e Dialogut mes Kosovės dhe Serbisė nė Institutin Demokratik tė Kosovės, Viloeta Haxholli, nė njė pėrgjigje pėr “Zėrin” ėshtė shprehur se nė takimin nė Berlin do tė mundė tė flitet pėr dialogun Kosovė - Serbi, madje ajo theksoi se ka mundėsi tė takimit privat mes pėrfaqėsuesve tė Kosovės dhe tė Serbisė me Merkelin dhe me Macronin.

“Me siguri se tema e dialogut do tė pėrmendet nė kėtė takim e ndoshta edhe do tė organizohet takim privat mes pėrfaqėsuesve tė Kosovės dhe tė Serbisė bashkė me kancelaren Merkel dhe me presidentin Macron”, ėshtė shprehur Haxholli.

Mirėpo ajo potencoi se nė rast tė bisedimit tė kėsaj teme duhet unitet qėndrimesh nga ana e presidentit Thaēi dhe nga ana e kryeministrit Haradinaj.

“Ėshtė e rėndėsishme se presidenti dhe kryeministri t’i koordinojnė qėndrimet e tyre para Gjermanisė dhe para Francės. E dimė se kanė qėndrime tė ndryshme pėr tė cilat mendoj se duhet takim i tyre para atij tė Berlinit pėr t’u koordinuar qė Kosova tė prezantohet njėzėri, sepse nė tė kundėrtėn do tė ishte situatė joserioze”, ka deklaruar Haxholli.

Edhe njohėsi i ēėshtjeve ndėrkombėtare, Arben Fetoshi, ka thėnė pėr "Zėrin" se dialogu me Serbinė ėshtė arsyeja kryesore pse kryeministri Haradinaj e presidenti Thaēi janė tė ftuar nė Berlin nga tė cilėt kėrkoi pėrfaqėsim unik.

“Gjermania dhe Franca duket se kanė vendosur tė marrin rol mė aktiv dhe mė udhėheqės nė pėrpjekjet ndėrkombėtare pėr t’i pėrafruar pozicionet dhe pėr tė mundėsuar marrėveshje ligjėrisht obliguese ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė. Ajo qė mendoj se ėshtė shumė e rėndėsishme nė kėtė fazė nė tė cilėn ndodhet Kosova ėshtė pėrfaqėsimi unik i interesit tė Kosovės para liderėve evropianė”, theksoi Fetoshi.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2019, 19:12   #4
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Vuēiq, protestave tė opozitės i kundėrpėrgjigjet me antimitingje.

Presidenti i Serbisė, Aleksandar Vuēiē deklaroi se do tė ftojė qytetarėt pėr bashkim dhe unitet nė njė tubim nė Beograd mė 19 prill.

Sipas Vuēiqit, uniteti ėshtė i nevojshėm pasi Serbinė e presin shumė probleme. “Nuk do tė fshihemi mė 19 prill. Nuk do tė shėtisim nėpėr rrugė, por do tė qėndrojmė me njė vend pėr tė treguar se sa prej nesh jemi”, tha Vuēiq pėr televizionin Pink. Opozita nė Serbi ka ftuar pėr tė shtunėn marshin protestues kundėr presidentit Vuēiq. Ky, sipas opozitės, pritet tė jetė marshi mė i madh deri mė tani. Presidenti Vuēiq tha se Aleanca pėr Serbinė nuk ka 10 pėr qind tė mbėshtetjes sė qytetarėve. “Para ēdo fshati unė mund tė mbledh mė shumė njerėz”, tha Vuēiq .

PS...VELIKI.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2019, 19:07   #5
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,644
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Vuēiqin e shqetėson takimi i Berlinit

Aktuale prill 14, 2019 - 15:39


Presidenti i Serbisė, Aleksandar Vuēiq thotė se ėshtė shumė i shqetėsuar pėr gjithēka qė po ndodhė aktualisht si dhe pėr shkak tė takimit tė ardhshėm nė Berlin.

“Unė jam i shqetėsuar pėr gjithēka dhe pėr shkak tė takimit nė Berlin. Jo pse kam frikė nga ndonjė presion, as nuk mendoj se do tė ketė. Por nuk po shoh se si dhe ēfarė tutje me njerėzit, qė janė aq tė papėrgjegjshėm, siē janė udhėheqėsit shqiptarė sot. Kjo ėshtė ajo qė shkakton shqetėsim tė madh dhe njė frikė tė caktuar te unė, por kjo do tė na shtyjė tė sillemi nė mėnyrė mė serioze dhe mė tė pėrgjegjshme”, tha sot Vuēiq, pas vizitės nė Qendrėn klinike tė Serbisė.

Siē raportojnė mediat serbe, Vuēiq ka thėnė se ka parė se sa shumė vėmendje dhe pritje i kishin dhėnė mediat shqiptare asaj qė ndodhi tė shtunėn nė rrugėt e Beogradit [protesta e opozitės kundėr presidentit serb] dhe se “mediat e Thaēit dhe Haradinajt i janė gėzuar asaj qė potencialisht pritet t’i ndodhė Vuēiqit”.

“Kjo mė dha forcė shtesė dhe shpresėn se po bėjė gjėra tė mira pėr vendin tonė dhe njerėzit tanė nė Kosovė”, tha presidenti.

Ai shtoi se mediat shqiptare, ndryshe nga ato gjermane dhe zvicerane, si dhe kroate, i panė gjėrat nėpėr rrugė nė njė mėnyrė tjetėr.

Dy shtetet mė tė fuqishme tė Bashkimit Evropian, Gjermania dhe Franca kanė vendosur tė mbledhin nė Berlin mė 29 prill udhėheqėsit e Ballkanit Perėndimor, pėrfshirė kėtu edhe presidentin e Kosovės, Hashim Thaēi dhe atė serb, Aleksandar Vuēiq.

Samiti do ta ketė theksin tek bashkėpunimi rajonal, por njė nga qėllimet kryesor tė kėtij takimi duket se do tė jetė fillimi i dialogut mes Kosovės dhe Serbisė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2019, 21:43   #6
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,644
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna
Takimi i Berlinit, shans pėr Kosovėn dhe Serbinė
16 prill, 2019

Bekim Bislimi


Takimi i liderėve tė Ballkanit Perėndimor, i cili ėshtė paralajmėruar tė mbahet mė 29 prill, nė Berlin, ku nikoqir tė takimit pritet tė jenė kancelarja gjermane, Angela Merkel, si dhe presidenti francez, Emmanuel Macron, ėshtė takim tradicional dhe joformal, por megjithatė, kėsaj radhe nuk do tė jetė i zakonshėm, vlerėsojnė njohėsit e zhvillimeve politike nė Kosovė dhe nė Serbi.

Politologu Ramush Tahiri, thotė pėr Radion Evropa e Lirė, se nė takimin e 29 prillit nė Berlin, po synohet tė gjenden zgjidhje pėr problemet nė Ballkan e tė cilat, sė fundmi kanė tė bėjnė me problemin ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, si dhe problemin e Bosnjė e Hercegovinės.

Por, sipas tij, temė kryesore nė takimet shumpalėshe, e sidomos nė takimet dypalėshe dhe ndėrmjetėsuesve, do tė jetė ēėshtja e zgjidhjes sė problemit ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė dhe arritjes sė njė marrėveshjeje ndėrmjet dy vendeve.

“Pres qė kjo mbledhje nė Berlin ta ketė simbolikėn nė arkitekturėn e ardhshme politike tė Ballkanit, t’i jep goditje ndarjeve dhe coptimeve etnike dhe krijimit tė shteteve tė mėdha, si dhe tė krijojė balancin, por edhe tė krijojė shoqėrinė e vlerave evropiane dhe bashkėpunimin ndėrmjet shteteve. Nė kėtė rast, bashkėpunimi ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė ėshtė tejet i rėndėsishėm dhe ruajtja e Bosnjės nė formėn e tashme ose tė bashkėpunimit ndėrmjet popujve dhe dy etniteteve”, tha Tahiri.
Ambasadori i SHBA-sė, nė Beograd, Kyle Scott
Lexoni edhe kėtė:
Scott: Serbia dhe Kosova tė mos e fajėsojnė njėra tjetrėn pėr dialogun

Sipas Tahirit, tashmė ėshtė moment historik pėr arkitekturėn e ardhshme tė Ballkanit, ndėrkohė qė simbolika ėshtė e Berlinit, pėr shkak se nė Kongresin e Berlinit, nė vitin 1878, ishin caktuar konturat e Ballkanit dhe ishin krijuar shtetet sllave nė funksion tė synimit pėr largimin e Perandorisė Osmane.

Por, sipas tij, populli shqiptar, si tėrėsi, asokohe nuk arriti tė bėhet objekt i shtetėsisė. Por, siē thekson Tahiri, tashmė Kosova ka dalur nė skenėn historike dhe mė nuk zhbėhet, si dhe tashmė ėshtė moment historik i kacelares Angela Merkel, e cila, sipas tij, po e zhvillon opsionin e policentrizmit apo popujve tė barabartė.

Ndėrkaq, Dusha Janjiq, drejtor i Forumit pėr marrėdhėnie etnike nė Beograd, dukle folur pėr Radion Evropa e Lirė, vlerėson se ėshtė shumė e rėndėsishme takimi i liderėve tė Ballkanit Perėndimor nė formatin, siē ėshtė takimi i Berlinit, pėr shkak se siē thotė ai, tashmė ekziston njė krizė e tėrėsishme nė dialogun e Brukselit.

“Vet ky takim dhe zhvillimi nė nivelin e paralajmėruar, flet qė Bashkimi Evropian me dijeninė dhe nė koordinim me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, kanė vendosur qė nga liderėt institucional tė kėrkojnė qė tė sqarohen se a do tė mbesin nė rrugėn drejt hyrjes nė Bashkimin Evropian. Sė dyti, kur bėhet fjalė temėn e statusit tė Kosovės, mendoj qė rikujtohen sėrish qėndrimet e harmonizuara tė Grupit tė kontaktit, prej tė cilave, gjatė kėtyre muajve pėrmes propagandės dhe mėnyrave tjera, ėshtė pėrjashtuar integriteti territorial".

"Pra, ēėshtja e kufijve ėshtė temė, por jo shkėmbimi i pjesėve tė territorit dhe shkėmbimi i popullsisė. Mendoj qė do tė jetė shumė e rėndėsishme edhe porosia, tė cilėn besoj qė do ta kuptojė udhėheqja e Kosovės, se Serbia nuk ėshtė e detyruar pėr njohjen e plotė tė Kosovės nėn firmėn e normalizimit”, ka thėnė Janjiq.

Ai ka shtuar se tė dy nikoqirėt e takimit tė Berlinit, Merkel dhe Macron, pritet tė ndikojnė nė Bashkimin Evropian, qė ky i fundit tė sqarojė se ēfarė nėnkupton me normalizimin e plotė tė marrėdhėnieve Kosovė-Serbi dhe cilat do tė jenė kriteret e nėshkrimit tė njė marrėveshjeje juridikisht obliguese.

Nė anėn tjetėr, tė dy presidentėt, tė Kosovės dhe tė Serbisė, Hashim Thaēi dhe Aleksandar Vuēiq, janė shprehur se nuk presin shumė nga ky takim.

Presidenti i Kosovės,Thaēi ka thėnė se “nuk pret diēka tė re nga ky takim nė raportet ndėrmjet Ksoovės dhe Serbisė”.
Presidenti i Serbisė Aleksandar Vuēiq dhe presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, foto nga arkivi
Lexoni edhe kėtė:
Skepticizėm pėr njė marrėveshje Kosovė-Serbi brenda vitit 2019

Ndėrkaq, presidenti i Serbisė, Vuēiq ka theksuar se nuk pret “presione” dhe se “nuk do tė ketė diēka tė tillė nė atė formė”.

Politologu Tahiri, thekson qė tė dy presidentėt, nė fakt, e dinė fare mirė se pse janė tė ftuar nė takimin e Berlinit.

“Tė dy presidentėt, i Serbisė dhe i Kosovės, gjithėsesi janė tė vetėdijshėm se nuk shkojnė pėr vizitė turistike dhe nuk shkojnė pėr vizitė promovuese dhe pėr fotografi. Ata shkojnė pėr t’i marrė vlerat evropiane, tė cilat nuk janė detyruese, por janė alternativė, tė cilėn do t’ua ofrojnė Franca dhe Gjermania, Kosovės dhe Serbisė dhe ajo ėshtė alternativa e pajtimit dhe e pranimit tė realiteteve dhe bashkėpunimit. Unė pres shumė prej kėsaj konference, sepse nuk do tė jep asnjė shans qė tė vazhdojė status quo-ja dhe nuk do t’u jep asnjė shans qė politikat nacionaliste tė mund tė vazhdojnė nė Ballkan”, u shpreh Tahiri.

Ndėrkaq, Janjjiq shpreh mendimin se megjithatė nė takimin e Berlinit do tė kėrkohet nga liderėt e Ksoovės dhe tė Serbisė qė tė tėrhiqen nga “rruga e verbėr” nė tė cilėn kanė hyrė.

“Ata nuk duhet tė sillen, sikur dikur qė ishte sjellė Milosheviq, kinse ‘ja po shkojmė atje tė luajmė’ dhe pastaj “tė themi qė Rambuje mė nuk vlen’. Ky ėshtė njė takim shumė serioz, prapa tė cilit janė dy liderė udhėheqės, e sidomos Merkel, e cila ka investuar jo vetėm kredibilitetin e politikės sė jashtme, por kjo pėr Gjermaninė ėshtė ēėshtje e politikės sė brendshme. Ky takim ėshtė mjaft serioz, por nuk ėshtė i tillė, nė tė cilin do tė nėnshkruhet diēka”, ka thėnė Janjiq.

Sidoqoftė, nė takimin e Berlinit mė 29 prill janė ftuar presidentėt dhe kryeministrat e vendeve tė Ballkanit Perėndimor.

Presidenti i Serbisė, Vuēiq, mė herėt ka deklaruar se njė marrėveshje me Kosovės, bazuar nė zhvillimet e tanishme, ėshtė larg pėr tu arritur. Ndėrkaq, presidenti i Kosovės, Thaēi, ka thėnė se “marrėveshja pėr normalizimin e raporteve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė ėshtė e mundur tė arrihet gjatė vitit 2019 pavarėsisht pengesave nė muajt e fundit”.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2019, 18:55   #7
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,644
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaRevista prestigjioze The Economist jep parashikimin e saj pėr takimin e Berlinit

Gazeta Express
17 Prill 2019 19:55

Kjo revistė thotė se Gjermania po provon ta bindė Francėn qė tė pozicionohet kundėr ndarjes sė Kosovės.

Nė datėn 29 prill, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron do tė presin liderėt e shteteve tė Ballkanit Perėndimor, si dhe kryeministrat e Kroacisė dhe Sllovenisė. Nė takim do marrin pjesė gjithashtu edhe Jean-Claude Juncker qė ėshtė president i Komisionit Evropian dhe Federica Mogherini pėrfaqėsuese e lartė e BE’sė pėr marrėdhėnie tė jashtme dhe politikat e sigurisė.

Takimi nė Berlin, nė cilėn pritet qė tema kryesore do tė jetė problemi Kosova-Serbi, ka marrė vėmendje tė shtuar ndėrkombėtare. Mediat e huaja po shkruajnė pėr propozime tė mundshme pėr marrėveshjen mes dy shteteve. Edhe The Economist ka dalė me njė shkrim pėr gjithēka mund tė pritet nga Berlini.

“Samiti do tė zhvillohet nė njė kohė kur politikat e BE’sė ndaj Ballkanit Perėndimor janė tė paqarta nė shumė nivele”, shkruan kjo revistė, transmeton Gazeta Express.

Sė pari, ka shumė mosmarrėveshje ndėrkombėtare dhe regjionale pėr pranimin e idesė sė korrigjimit tė kufijve pėrgjatė linjave etnike si pjesė e normalizimit tė marrėdhėnieve Kosovė-Serbi. Kroacia, Gjermania, Maqedonia e Veriut dhe parlamenti i Kosovės janė kundėr kėsaj ideje. Ndėrsa Austria, Serbia, Sllovenia, presidenti i Kosovės Hashim Thaqi, SHBA’ja dhe Komisioni Evropian duke qė janė tė hapur ndaj kėsaj ideje, shkruan The Economist.

Macron ende nuk ka dalė publikisht me ndonjė qėndrim rreth kėsaj ideje, por presidenti i Serbisė Aleksandėr Vucic dhe ai i Kosovės Hashim Thaci thonė se ai e ka mbėshtetur ndryshimin e kufijve.

Sė dyti, kredibiliteti i perspektivės evropiane pėr Ballkanin Perėndimor ėshtė vėnė nė dyshim nga kundėrshtimi francez. Franca kėrkon qė tė ndalet zgjerimi deri sa tė bėhet njė reformė mbi institucionet e Bashkimet Evropian. Nė qershor tė 2018’ės, Franca kundėrshtoi fillimin e bisedimeve pėr antarėsim me Shqipėrinė dhe Maqedoninė e Veriut, dhe duket qė pėrsėri do kėrkojė shtyerje tė fillimit tė negociatave pėr antarėsim tė kėtyre dy shteteve nė qershor tė kėtij viti.

The Economist nė analizėn e saj del nė pėrfundim se Gjermania po provon ta bind Francėn qė tė ndryshojė qėndrimin e saj ndaj Ballkanit Perėndimorė. Gjermania mund tė jetė e sukseshme qė tė bindė Francėn kundėr idesė sė ndryshimeve tė territoreve.

Gjithsesi Gjermania nuk duket se do ia dalė tė bindė Francėn pėr fillimin e negociatave pėr antarėsim nė BE me Shqipėrinė dhe Maqedoninė e Veriut. Kjo pasi qė komisioneri pėr zgjerim i BE’sė, Johannes Hahn nuk ėshtė i ftuar nė kėtė takim. Nė asnjė rast nuk pritet qė Macron tė rrezikojė qė tė mbėshtesė hapur zgjerimin e BE’sė para zgjedhjeve tė Parlamentit Evropian qė mbahen nė maj.

Nė pėrfundim mė tė mirė tė parashikuar nga The Economist, takimi i 29 prillit do tė jetė njė rast qė Gjermania tė mbėshtesė perspektivėn evropiane tė Ballkanit Perėndimorė. Dhe gjithashtu tė arrihet njė politikė e pėrbashkėt mes Gjermanisė dhe Francės rreth negociatave Kosovė-Serbi. Nuk pritet njė pėrparim konkret pėr politikėn e zgjerimit tė BE’sė ndaj Ballkanit Perėndimorė para qershorit. /Express/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2019, 18:57   #8
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,644
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaA kanė pėrgatitur Merkel e Macron plan pėr Kosovėn? Zyra e Mogherinit nuk jep pėrgjigje


Gazeta Express
17 Prill 2019 18:39

Federica Mogherini tanimė haptas akuzohet se ka qenė pėrkrahėse e idesė sė Thaēit dhe Vuciqit pėr shkėmbim tė territoreve. Zgjidhjen e problemit ndėrmjetėsueses ia kanė marrė nga dora kancelarja Merkel dhe presidenti Macron. Raportohet se liderėt e Evropės do t’ia propozojnė nė Berlin njė draft-marrėveshje udhėheqėsve kosovarė dhe serbė. Diēka tė tillė refuzon ta komentojė Zyra e Mogherinit.

Gazeta Express ka raportuar ditėve tė fundit se nė Berlin mė 29 prill, kancerlarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron mund t’ia propozojnė njė marrėveshje Kosovės e Serbisė.

Kjo marrėveshje, sipas burimeve tė mirinformuara tė Expressit, nuk parasheh ndryshimin e kufijve, megjithatė i jep Beogradit sovranitet nė disa pjesė tė Kosovės.

Ndėrmjetėsuesja e dialogut Kosovė-Serbi, Federica Mogherini, po ashtu do tė jetė pjesė e takimit tė Berlinit. Por, siē duket Merkel dhe Macron e kanė lėnė duarthatė rreth problemit tė Kosovės dhe Serbisė.

Zėdhėnėsja e Zyrės sė Mogherinit, Maja Kocijanciq, nuk ėshtė pėrgjigjur pėr mundėsinė qė mė 29 prill, liderėve tė Kosovės dhe Serbisė t’i propozohet njė marrėveshje pėr normalizim tė raporteve.

“Pėrfaqėsuesja e Lartė/Zėvendėspresidentja Federica Mogherini do tė marrė pjesė nė mbledhjen e organizuar nė Berlin nga Kancelarja Merkel dhe Presidenti Macron mė 29 prill 2019 me pėrfaqėsuesit e lartė tė Ballkanit Perėndimor pėr tė rritur stabilitetin dhe pėr prosperitetin nė kontinent. Ky takim do tė ofrojė mundėsi pėr t’i adresuar sfidat dhe pėrpjekjet pėr pajtim, raporte tė mira fqinjėsore dhe bashkėpunimin rajonal”, thuhet nė pėrgjigjen e Kocijanciqit.

Gazeta austriake “Der Standard”, ka shkruar sot se Merkel ka mbyllur temėn e ndryshimit tė kufijve, po ka njė opsion tjetėr pėr tė zgjidhur problemin e Kosovės dhe Serbisė.

Sipas shkrimit tė Der Standard, Merkel e Macron e kanė varrosur idenė e shkėmbimit tė territoreve, qė e ka pėrkrahur edhe Mogherini.

“Ideja ishte tė shkėmbeheshin zona nga veriu i Kosovės me pjesėn jugore tė Serbisė nė bazė tė vijave etnike. Ky koncept u pėrkrah nga shefja e BE-sė pėr politikė tė jashtme Federica Mogherini, nga komisionari i BE-sė, Johannes Hahn, kėshilltari amerikan i sigurisė, John Bolton, nga Austria e Hungaria, ndėrsa kundėrshtohet thellėsisht nga politika nė Ballkanin Perėndimor”, shkroi der Standard.

“Tani Kancelaria nė Berlin dėshiron tė propozojė njė status special pėr Veriun e Kosovės – qė reflekton mbi idenė e Asociacionit tė komunave serbe, e cila ishte nėnshkruar nga tė dyja palėt nė Marrėveshjen e Brukselit mė 2013, por ende nuk ėshtė zbatuar”, thuhet tutje nė shkrim.

Presidenti Hashim Thaci ka mohuar se nė Bruksel janė ftuar pėr tė arritur ndonjė marrėveshjen e prapa kėtij takimi nuk ka agjenda tė fshehura.

“Takimi i Berlinit do tė jetė vazhdimėsi e interesimit tė Gjermanisė dhe Francės pėr Kosovėn dhe rajonin tonė. Ne e mirėpresim dhe e pėrshėndesim kėtė iniciativė. Bazuar nė konsultat qė kam zhvilluar, nuk do tė ketė asnjė plan qė do tė propozohet pėr marrėveshjen Kosovė-Serbi”, ka thėnė Thaci.

Ndėrkaq kryeministri Haradinaj, qė bashkė me Thacin ėshtė ftuar nė Berlin, thotė se nuk ka informata se mund tė iu propozohet ndonjė plan. Mirėpo ai thotė nė asnjė mėnyrė nuk do tė flas pėr ndonjė marrėveshje, pasi nuk ėshtė i mandatuar nga Kuvendi pėr tė negociuar.

“Nuk kemi informata tė tilla, janė disa informata nė medie, por nuk kemi informata tė tilla dhe nuk e dimė qė do tė ketė. Si do qė tė jetė unė nuk jam i mandatuar me negociu marrėveshje me Serbinė sepse Parlamenti ka mandatu delegacionin shtetėror, platformėn. Pra nuk e shoh rolin tim si negociues nė tavolinė. Pėrfaqėsojmė Kosovėn nė njė Samit tė rėndėsishėm nė Berlin”, tha Haradinaj para mediave. /Express/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2019, 18:58   #9
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,644
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaĒfarė thotė njeriu i Merkel pėr statusin special dhe sovranitetin e dyfishtė nė Veri

Gazeta Express
17 Prill 2019 17:20

Raportuesi pėr Serbinė nė Parlamentin Europian qė ėshtė edhe bashkėpunėtor i ngushtė i kancelares Angela Merkel ėshtė deklaruar rreth propozimeve tė mundshme nė Samitin e Berlinit. I pyetur rreth propozimit tė mundshėm qė Veriu tė marrė status special nėpėrmjet sovranitetit tė dyfishtė duke e pėrjashtuar kėshtu ndarjen e Kosovės, McCallister nuk ka pėrjashtuar asgjė.

“Pres qė takimi nė Berlin mė 29 prill t’i kontribuojė vazhdimit tė dialogut ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, qė ėshtė edhe synim i BE’sė” ka thėnė raportuesi pėr Serbinė i Parlamentit Europian David McCallister.

Ai ka thėnė se Pėrfaqėsusja e Lartė e BE’sė Federika Mogherini “do tė vazhdojė tė ndėrmjetėsojė nė dialogun ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės dhe se takimi do tė jetė njė kontribut pėr vazhdimin e dialogut dhe njė pėrkrhahje pėr punėn e shefes sė diploamcisė sė BE’sė dhe ekipit tė saj”

I pyetur rreth mundėsisė qė nė takimin e Berlinit tė propozohet status special pėr Veriun e Kosovės ose sovraniteti i dyfishtė, McCallister qė ėshtė edhe bashkėpunėtor i afėrt i Merkel thotė se pėr detaje tė tilla duhet tė pritet takimi i Berlinit.

I petur nėse Beogradi do tė mund tė ballafaqohet me propozimin qė dialogu tė vazhdojė pa e hequr taksėn, McCallister ka thėnė se taksa e vendosur nga Prishtina aktualisht ėshtė pengesa kryesore
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-04-2019, 22:18   #10
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,644
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaThaēi zhvlerėson Samitin e Berlinit, thotė se zgjidhja ėshtė nė letrėn e Trump

Gazeta Express
18 Prill 2019 22:15

Presidenti i Kosovės Hashim Thaēi ka zhvlerėsuar samitin e Berlinit duke thėnė se do tė jetė njė takim rutinor.

Duke iu pėrgjigjur raportimit tė mediave perėndimore si ajo vjeneze ” Der Standard”, qė ka thėnė se nė Berlin do tė varroset ideja e korrigjimit tė kufijve, Thaēi ka thėnė se nė kryeqytetin gjerman nuk do tė ketė as ” varrim e as lindje”.

Ai ka thėnė se pa SHBA’nė nuk do tė ketė zgjidhje duke potencuar se ” zgjidhja ndodhet brenda kornizės sė letrės sė Presidentit Trump” qė kohė mė parė ua kishte dėrguar dy Presidentėve.

E Thaēi njė intervistė nė Klan Kosova, ka thėnė se nė Berlin do tė kėrkojė nga Macron dhe Merkel qė t’i jepen vizat Kosovės.

“Nė Berlin nuk do tė ketė dialog, negociata dhe ballafaqim me pėrfaqėsuesit serbė. Ajo qė pres nga ky takim ėshtė konfirmimi nga kancelarja Angela Merkel dhe presidenti Emmanuel Macron se do ta mbėshtesin Kosovėn nė liberalizimin e vizave”.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2019, 07:20   #11
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,933
Thanks: 3,807
Thanked 4,103 Times in 2,755 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 216
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

edhe gjermanet i kane thene: Hushim, wir fuqka dajna Mutta fik, fik, faki, faki, fuki fuk


Hashim Thaēi sabotoi Gjermaninė, duke i bėrė tradhti Kosovės!"
NGA: BS MĖ: 18 PRILL 2019 NĖ ORA: 20:47FOTO GALERI
Hashim Thaēi dhe Angela MerkelSipas tij, gjermanėt e kanė parė qė Thaēi nuk ka pėrkrahje pėr ndryshim tė territoreve.

Njohėsi i ēėshtjeve politike Haki Abazi, ka thėnė pėr gazetėn “Bota sot” se Gjermania dhe Merkel ka qenė e qartė qė nga dita e parė dhe e ka parė qė tashmė dialogu ka devijuar dhe nuk ėshtė dialog pėr normalizimin e marrėdhėnieve mes tė dyja shteteve.

“Gjermania dhe Kancelarja Gjermane Merkel ka qenė e qartė qė nga dita e parė. Nė mungesė tė lidershipit dhe konsensusit pėrbrenda BE-sė dhe nė procesin e BREXIT Gjermania ka parė se nė fakt dialogu Prishtinė-Beograd ka devijuar plotėsisht dhe nuk ėshtė dialog i normalizimit tė marrėdhėnieve por ėshtė pėrdorur pėr pazare”, ka vlerėsuar Abazi.Sipas tij, gjermanėt e kanė parė qė Thaēi nuk ka pėrkrahje pėr ndryshim tė territoreve.


“Thaēi ka provuar me ēdo kusht tė tejkalojė Gjermaninė duke bėrė tė pamundura investimet gjermane nė Kosovė, skandalin me pjesėtarėt e BND-sė sepse e ka pasur tė qartė qė gjermanėt nuk do tė lejojnė lojė me kufijtė. Thaēi gjithashtu ka sabotuar edhe procesin e Berlinit qė ka qenė mekanizmi i integrimeve Evropiane. Gjermanėt gjithashtu e kanė parė qė Thaēi nuk ka asnjė pėrkrahje pėr atė qė ėshtė duke bėrė dhe veprimet pėr ndryshime tė territoreve, lojėrat me Preshevėn nė momentin e fundit kanė rrezikuar sigurinė dhe stabilitetin nė Ballkan”, ėshtė shprehur Abazi.

Fi fa faki Hushim mutta ty


__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 19-04-2019, 19:02   #12
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,644
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
edhe gjermanet i kane thene: Hushim, wir fuqka dajna Mutta :D fik, fik, faki, faki, fuki fuk :D


Hashim Thaēi sabotoi Gjermaninė, duke i bėrė tradhti Kosovės!"
NGA: BS MĖ: 18 PRILL 2019 NĖ ORA: 20:47FOTO GALERI
Hashim Thaēi dhe Angela MerkelSipas tij, gjermanėt e kanė parė qė Thaēi nuk ka pėrkrahje pėr ndryshim tė territoreve.

Njohėsi i ēėshtjeve politike Haki Abazi, ka thėnė pėr gazetėn “Bota sot” se Gjermania dhe Merkel ka qenė e qartė qė nga dita e parė dhe e ka parė qė tashmė dialogu ka devijuar dhe nuk ėshtė dialog pėr normalizimin e marrėdhėnieve mes tė dyja shteteve.

“Gjermania dhe Kancelarja Gjermane Merkel ka qenė e qartė qė nga dita e parė. Nė mungesė tė lidershipit dhe konsensusit pėrbrenda BE-sė dhe nė procesin e BREXIT Gjermania ka parė se nė fakt dialogu Prishtinė-Beograd ka devijuar plotėsisht dhe nuk ėshtė dialog i normalizimit tė marrėdhėnieve por ėshtė pėrdorur pėr pazare”, ka vlerėsuar Abazi.Sipas tij, gjermanėt e kanė parė qė Thaēi nuk ka pėrkrahje pėr ndryshim tė territoreve.


“Thaēi ka provuar me ēdo kusht tė tejkalojė Gjermaninė duke bėrė tė pamundura investimet gjermane nė Kosovė, skandalin me pjesėtarėt e BND-sė sepse e ka pasur tė qartė qė gjermanėt nuk do tė lejojnė lojė me kufijtė. Thaēi gjithashtu ka sabotuar edhe procesin e Berlinit qė ka qenė mekanizmi i integrimeve Evropiane. Gjermanėt gjithashtu e kanė parė qė Thaēi nuk ka asnjė pėrkrahje pėr atė qė ėshtė duke bėrė dhe veprimet pėr ndryshime tė territoreve, lojėrat me Preshevėn nė momentin e fundit kanė rrezikuar sigurinė dhe stabilitetin nė Ballkan”, ėshtė shprehur Abazi.

`dance` Fi fa faki Hushim mutta ty :D


https://www.youtube.com/watch?v=KKVsvSZ1YeI
Hashim Thaqi e ka krye ket pun me Amerikanet more quna le ti merkelken plake e macronin qe sjau sarr Trampi hiqqqq
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 19-04-2019, 19:09   #13
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,933
Thanks: 3,807
Thanked 4,103 Times in 2,755 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 216
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sevda Shiko postimin
Hashim Thaqi e ka krye ket pun me Amerikanet more quna le ti merkelken plake e macronin qe sjau sarr Trampi hiqqqq
Merkeli, po thote une kullna ne jurope bile Trapes i pishtojne por..at kur foli une, se tre presidenta te juesit i kam pritur kur jane zgjedhur e kur ka ikur nga posti, e ajo s‘ka leviz vendit.

Ik kadhezoj Hushimit, qe nenen me dojēa kaēamak te Aldit ka me ja kaverdise
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2019, 20:30   #14
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Merkeli, po thote une kullna ne jurope bile Trapes i pishtojne por..at kur foli une, se tre presidenta te juesit i kam pritur kur jane zgjedhur e kur ka ikur nga posti, e ajo s‘ka leviz vendit.

Ik kadhezoj Hushimit, qe nenen me dojēa kaēamak te Aldit ka me ja kaverdise
E ka mire sevdajic...ne LFBII ishin me SS kundra forcave <komuniste> sllave.Tash jena me amerikanet kundra gjermaneve.Te kqyrim q`thone ruset: Kosova feston Ēlirimin nga NATO. Hillary Clinton dhe Madeleine Albright priten si mysafirė.

Lista e mysafirėve duket se ėshtė ende nė ndėrtim e sipėr, por media e Prishtinės tashmė ka raportuar se festimi do tė zhvillohet mė 12 qershor me ish-sekretarin e shtetit tė SHBA Madeleine Albright dhe Hillary Clinton.

PS...tashti nuk ka hulumtime me ke do behen gjermanet

Por disa mendojne....po tha USA urte,jermanet bejne...CIU.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 5cb721d90d04035a588b4567.jpg (20.5 KiloByte, 100 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2019, 22:51   #15
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,644
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Amerika e Gjermania e ndalin Serbinė: S’ka mė fushatė kundėr njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės

Uashingtoni dhe Berlini janė duke bėrė njė presion tė madh ndaj Serbisė, qė tė ndalė fushatėn kundėr shtetėsisė sė Republikės sė Kosovės.

Kėshtu shkruan sot mediumi serb me ndikim ‘Novosti’, duke shtuar se nė tė njėjtėn kohė janė duke bėrė pėrpjekje qė tė kthejnė Serbinė nė dialog pa e hequr fare taksėn.

Bazuar nė disa burime diplomatike thuhet se Serbisė po i kėrkohet njė marrėveshje ‘mirėkuptimi’ pėr tė ndalė lobimin pėr heqjen e njohjeve tė Kosovės.

Ndėr tė tjera nė kėtė shkrim thuhet se nė takimin e Berlinit pritet qė nė mėnyrė tė tėrthorė, Serbia ta njohė pavarėsinė e Republikės sė Kosovės.

Ndėrkohė pėrmendet takimi qė do ta realizojė presidenti i Serbisė, Aleksander Vuēiq, me presidentin rus, Vladimir Putin dhe atė tė Kinės, Xi Jiping, pėr t’u kėshilluar para takimit me Merkelin dhe Makronin nė Berlin.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2019, 11:05   #16
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,644
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaNė Berlin do tė diskutohet pėr korrigjim tė kufijve, por vetėm pėr pjesė tė pabanuara

Gazeta Express
23 Prill 2019 12:36

Takimi i Berlinit me 29 prill tė kėtij viti, do tė jetė njė nga zhvillimet me tė rėndėsishme sa i pėrket dialogut Kosovė-Serbi.

Derisa mediat e mėdha botėrore shkruajnė se aty do tė varroset ideja e korrigjimit tė kufijve, mediat serbe thonė qė nė kryeqytetin gjerman do tė arrihet njė pajtim qė dialogu ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit tė vazhdojė nė tetor, pasi tė jetė rehatuar administrata e re e Bashkimit Evropian.

Sa u pėrket raportimeve pėr mospajtime ndėrmjet BE-sė dhe nė anėn tjetėr Francės dhe Gjermanisė, gazeta pretendon se njė gjė e tillė nuk qėndron, dhe se sa i pėrket finales ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, tashmė tė tri palėt kanė synime tė njėjta.

Sa i pėrket idesė sė korrigjimit tė kufijve, ‘Novosti’ thotė se ajo tashmė nuk ėshtė aktuale, por vetėm diskutohet nė mėnyrė tė pjesshme.

“Kancelarja gjermane Angela Merkel e kundėrshton ridizajnimin e kufijve nė linja etnike. Por mund tė ketė korrigjim tė kufijve kur vije fjala pėr pjesė tė pabanuara, njė gjė e tillė mund tė konsiderohet”, ka thėnė ky burim pėr ‘Novosti’, transmeton Gazeta Express.

Megjithatė presidenti i Serbisė, Aleksander Vucic ka kujtuar vazhdimisht se nuk do tė kthehen nė dialog, derisa Kosova nuk e heq vendimin pėr taksė ndaj produkteve me orgjinė nga Serbia.

Ndėrkohė nė drejtim tė Federica Mogherinit dhe mbėshtetjes qė ajo i ka dhėnė idesė pėr korrigjim tė kufijve, janė dėrguar kritika tė shumta nga deputetėt e Bundestagut gjerman.

Bashkė partiaku i Merkelit, Johan Wahdeful, akt hėnė se njė ide e tillė ėshtė e rrezikshme dhe se nuk ka asnjė garanci qė ajo nuk do tė prodhojė efekt zingjir edhe nė vendet tjera tė rajonit.

Takimin e Berlinit po mundohet qė ta zhvleftėsojė tej mase, presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, duke thėnė se atje nuk do tė ndodh asgjė e jashtėzakonshme.

Kjo pasi qė nė Berlin ‘Der Standard’ thotė qė do tė varroset ideja e tij dhe Vuēiqit pėr korrigjim tė kufijve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.

Thaēi thotė qė pa pėrfshirjen e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, nuk do tė mund tė arrihet sa i pėrket dialogut ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.

Nė anėn tjetėr homologu i tij serb, Aleksander Vuēiq, do tė shkojė tė kėshillohet nė Kinė, me Vladimir Putinin, para se tė udhėtojė me 29 prill pėr nė Berlin./GazetaExpress/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2019, 11:20   #17
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,644
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna
Hoxhaj: Nė Samitin e Berlinit mund tė ketė zotim pėr pėrmbyllje tė dialogut gjatė 2019-s
Aktuale prill 23, 2019 - 11:33Presidenti i Kosovės Hashim Thaēi dhe kryeministri Ramush Haradinaj nė fund tė kėtij muaji pritet tė udhėtojnė pėr nė Gjermani, me ē’rast do tė marrin pjesė nė Samitin e Berlinit, i organizuar nga kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron.

Zyrtarė tė Qeverisė sė Kosovės i kanė thėnė gazetės “Zėri” se temė kryesore e Samitit do tė jetė dialogu me Serbinė, porse nuk do tė ketė ndonjė marrėveshje finale mes dy vendeve. Por pavarėsisht faktit se nė takimin e 29 prillit pritet tė diskutohet pėr vazhdimin e dialogut dhe pėr heqjen e taksės, presidenti e kryeministri do tė shkojnė nė Berlin me qėndrime tė kundėrta rreth kėtyre ēėshtjeve.

Zėvendėskryeministri Enver Hoxha ka thėnė se nė kėtė takim mund tė ketė zotim evropian nga Franca e Gjermania qė procesi i dialogut tė pėrmbyllet gjatė kėtij viti, pasi qė sipas tij pas marrėveshjes sė Prespės prioritet kryesor ėshtė Kosova, pėrcjell zeri.info.


“Pas Marrėveshjes sė Prespės, e cila e ka zgjidhur ēėshtjen e emrit tė Maqedonisė, prioritet evropian nė Ballkan dhe prioritet amerikan nė Ballkan, por edhe pėrtej Ballkanit do tė jetė Kosova. Natyrisht qė nė kėtė samit fokusi kryesor do tė jetė dialogu Kosovė -Serbi, si mund tė vazhdohet ai. Mund tė ketė njė zotim evropian pėrmes dy shteteve mė tė mėdha nė BE qė tė pėrmbyllet ky proces gjatė 2019-s”, ka deklaruar Hoxhaj pėr “Zėrin”.

Ai ka shtuar se nuk mund tė pritet arritja e njė marrėeshjeje mes Kosovės dhe Serbisė nė kėtė Samit, pasi ėshtė takim multilateral e jo bilateral mes Kosovės dhe Serbisė.

“Do tė jemi tė gabuar nėse ne mendojmė qė nė njė takim ku janė kancelaria gjermane, presidenti francez, presidenti i Komisionit Evropian, Mogerini, por edhe kryeministra e presidentė tė vendeve tė rajonit tė arrihet ndonjė marrėveshje, se ky nuk ėshtė njė takim bilateral Kosovė - Serbi, por ėshtė njė takim multilateral dhe nė takime tė tilla mund tė ketė zotime, afate kohore, mund tė ketė mbėshtetje evropiane, por nuk mund tė pėrfundojė me ndonjė marrėveshje”, ka theksuar ai./ZERI/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 25-04-2019, 06:26   #18
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Vuēiq ankohet edhe nė Kinė: Jam i tronditur me ‘arrogancėn” e Prishtinės.

Presidenti i Serbisė, Aleksandar Vuēiq, deklaroi sot se ėshtė i shqetėsuar nė lidhje me parandalimin e Listės Serbe pėr tė marrė pjesė nė zgjedhjet nė Kosovė dhe theksoi se ata do tė diskutojnė me udhėheqėsit e Kinės dhe Rusisė nė Pekin, por edhe me kancelaren gjermane Angela Merkel nė njė takim nė Berlin.

Duke theksuar se Kosova do tė jetė njė nga ēėshtjet kyēe me presidentin e Rusisė dhe Kinės Vladimir Putin dhe Xi Jinping, Vuēiq tha se ai ishte i tronditur ‘nga arroganca’ e Prishtinės, pas njė vendimi nga ana e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve tė Kosovės, e cila ende nuk ka konfirmuar kandidatėt e Listės Serbe pėr kryetarė tė katėr komunave nė veri. Vuēiq tha se nė prag tė takimit nė Berlin nuk e di se ēfarė mund tė diskutojnė me pėrfaqėsuesit e Prishtinės, sidomos pas pėrpjekjes sė fundit pėr tė parandaluar pjesėmarrjen e Listės Serbe nė zgjedhjet nė veri. “Mė duhet tė them se nuk e kuptoj … Kam respektuar gjithmonė kancelaren Angela Merkel dhe presidentin Emmanuel Macron. Unė jam i sigurt se ata janė mė tė zgjuar se unė dhe do tė mendojnė diēka. Nė kėtė moment nuk e kuptoj se si dhe pėr ēfarė duhet biseduar me Prishtinėn”, tha Vuēiq nė Pekin, kur u pyet nėse Prishtina me veprimin e fundit ka dėmtuar takimin e ardhshėm nė Berlin.

Apr 24, 2019 21:21 Europe/Tirane


PS....nota 9-10te apo minutat


U krye.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 10:16   #19
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,644
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna
Hoyt Yee pėr Berlinin: Do tė ndodh diēka e re mes Kosovės e Serbisė

Ish-zėvendėsndihmės Sekretari i Shtetit pėr Ēėshtjet Evropiane dhe Euroaziatike Hoyt Brian Yee ka thėnė se takimi nė mes tė presidentit tė Kosovės, Hashim Thaēi dhe atij serb, Aleksandar Vuēiq nė nė Berlin mė 29 prill me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron nuk ėshtė vendimtar pėr dialogun Prishtinė -Beograd , por ėshtė njė mundėsi pėr tė biseduar.

Sipas tij, “Librat e historisė” sė Ballkanit janė plot me momentet e “tani ose kurrė”, por takimi nė Berlin nuk ėshtė njė prej tyre, edhe pse kjo ėshtė njė mundėsi.

“I jap meritat Gjermanisė dhe vendeve tė tjera qė po organizojnė ende takime tė tilla pėr tė diskutuar hapat e ardhshėm. Unė shpresoj se do tė diskutohet sinqerisht dhe nė detaje pėr hapat e ardhshėm tė Serbisė dhe Kosovės dhe se do tė ndodhė njė pėrparim, diēka e re … Unė mendoj se historia e ndarjes sė territorit pėrgjatė vijave etnike nuk ėshtė e mirė – pragmatike, politikisht dhe nė mėnyrė diplomatike”, raporton Zėri i Amerikės.

Zyrtari amerikan nė takimi “Zgjidhja e tė pazgjidhshmes nė Ballkanin Perėndimor” nė Washington, tha se Serbia duhet tė vendosė nė mėnyrė tė qartė nėse ajo shkon kah BE-ja apo Rusia, pėr shkak se ajo nuk ėshtė e mundur qė tė dėshirojė anėtarėsim nė dy organizatave tė ndryshme nė tė njėjtėn kohė.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2019, 07:26   #20
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Daēiqit po i djeg: Shqiptarėt nuk mund ti kenė dy shtete?!

Pėr Serbinė nuk mund tė ketė dy shtete shqiptare nė Ballkan, ndėrsa ėshtė ēėshtje kohe derisa Kosova dhe Shqipėria tė bashkohen. Kėto deklarata janė tė ministrit tė Jashtėm tė Serbisė Ivica Daēiē, bėrė gjatė njė interviste pėr televizioni Russia Today. Ai foli dhe pėr takimin e Berlinit, pėr tė cilin tha se nuk synon vazhdimin e bisedimeve midis Prishtinės dhe Beogradit.

Krijimi i Shqipėrisė sė Madhe ėshtė kėrcėnimi mė i madh pėr stabilitetin e rajonit tė Ballkanit. Kėtė frikė pėrcolli ministri i Jashtėm serb Ivica Daēiē, gjatė njė interviste pėr stacionin televiziv “Russia Today”.

Daēiē gjithashtu i mėshoi idesė sė krijimit tė kombeve shtete dhe ndarjes nė vija etnike kur tha se kombi shqiptar nuk mund tė ketė dy shtete.

“Ēdonjėri duhet ta ketė tė qatė se asnjė komb nė Europė nuk ka dy shtete. Populli shqiptar nuk mund tė ketė dy shtete. Kjo utopi duhet tė marrė fund. Ata qė mbėshtesin Kosovėn, mbėshtesin edhe Shqipėrinė e Madhe, sepse ėshtė ēėshtje kohe derisa Kosova dhe Shqipėria tė bashkohen,”-tha Daēiē.

Gjatė intervistės kreu i diplomacisė serbe pėrsėriti qėndrimin e Beogradit se dialogu me Prishtinėn do tė fillojė kur tė anulohen tarifat pėr mallrat e Serbisė. Daēiē-i paralajmėroi edhe pėr kundėrmasa nė rast se autoritetet e Prishtinės nuk tėrhiqen.

Nė lidhje me takimin e 29 prillit tė thirrur nga kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kreu frencaz Emmanuel Macron, ministri i Jashtėm i Serbisė tha se takimi ėshtė pėr zgjidhjen e problemeve nė Ballkan dhe jo pėr vazhdimin e bisedimeve midis Prishtinės dhe Beogradit./OraNews

26/04/2019.

Edhe serbet e DINE qe nuk mund te jetoj nje trup i ndare me dysh,apo KUFOMA....mendimi IM.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur