Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-04-2019, 08:00   #21
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 597 Times in 472 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Daēiqit po i djeg: Shqiptarėt nuk mund ti kenė dy shtete?!

Pėr Serbinė nuk mund tė ketė dy shtete shqiptare nė Ballkan, ndėrsa ėshtė ēėshtje kohe derisa Kosova dhe Shqipėria tė bashkohen. Kėto deklarata janė tė ministrit tė Jashtėm tė Serbisė Ivica Daēiē, bėrė gjatė njė interviste pėr televizioni Russia Today. Ai foli dhe pėr takimin e Berlinit, pėr tė cilin tha se nuk synon vazhdimin e bisedimeve midis Prishtinės dhe Beogradit.

Krijimi i Shqipėrisė sė Madhe ėshtė kėrcėnimi mė i madh pėr stabilitetin e rajonit tė Ballkanit. Kėtė frikė pėrcolli ministri i Jashtėm serb Ivica Daēiē, gjatė njė interviste pėr stacionin televiziv “Russia Today”.

Daēiē gjithashtu i mėshoi idesė sė krijimit tė kombeve shtete dhe ndarjes nė vija etnike kur tha se kombi shqiptar nuk mund tė ketė dy shtete.

“Ēdonjėri duhet ta ketė tė qatė se asnjė komb nė Europė nuk ka dy shtete. Populli shqiptar nuk mund tė ketė dy shtete. Kjo utopi duhet tė marrė fund. Ata qė mbėshtesin Kosovėn, mbėshtesin edhe Shqipėrinė e Madhe, sepse ėshtė ēėshtje kohe derisa Kosova dhe Shqipėria tė bashkohen,”-tha Daēiē.

Gjatė intervistės kreu i diplomacisė serbe pėrsėriti qėndrimin e Beogradit se dialogu me Prishtinėn do tė fillojė kur tė anulohen tarifat pėr mallrat e Serbisė. Daēiē-i paralajmėroi edhe pėr kundėrmasa nė rast se autoritetet e Prishtinės nuk tėrhiqen.

Nė lidhje me takimin e 29 prillit tė thirrur nga kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kreu frencaz Emmanuel Macron, ministri i Jashtėm i Serbisė tha se takimi ėshtė pėr zgjidhjen e problemeve nė Ballkan dhe jo pėr vazhdimin e bisedimeve midis Prishtinės dhe Beogradit./OraNews

26/04/2019.

Edhe serbet e DINE qe nuk mund te jetoj nje trup i ndare me dysh,apo KUFOMA....mendimi IM.

Po te kishim me teper se dy shtete a do te ndryshonte ndonje gje?

Do te ishim nje vend i rrethuar vetem me vendas dhe jo te huaj.

Cameria, Maqedonia, Kosova, Mali i Zi dhe Arberia. Ne mes Shqiperia.


Mbase rreziku nuk do te ishte me i madh po te ishim me shume.


Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2019, 10:08   #22
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna
Thaēi: Do ta them edhe nė Berlin idenė time pėr bashkimin e Luginės se Preshevės me Kosovėn


Aktuale prill 26, 2019 - 22:15


Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi ka folur lidhur me Samitin e Berlinit pėr Ballkanin, qė do tė mbahet me 29 prill. Ai ka thėnė se aty do tė marrin pjesė liderė tė gjithė rajonit, mirėpo Thaēi thotė se nuk pret ndonjė proces tė ri, megjithatė pret tė diskutojnė mundėsi tė reja.

Presidenti ka treguar se edhe Berlin do ta thotė idenė pėr bashkimin e Luginės se Preshevės me Kosovėn

“Ky ėshtė korrigjim i pa drejtėsisė, askush s’mund tė ma mohojė qė ta shprehi njė ide tė tillė. Ėshtė e drejt qė tė korrigjohet kjo padrejtėsi historike”, ka thėnė Thaēi nė RTV21.

Presidenti Thaēi bėn tė ditur se nuk do tė lejojnė nė asnjė rrethanė qė pėr Kosovėn tė propozohet ndonjė sovranitet i dyfishtė, ndonjė model Gjermano-Gjerman, Republika Srpska apo ndonjė autonomi

Thaēi po ashtu deklaron se nuk pret risi, dhe se aty nuk do tė ketė negociata dhe as dialog mes Kosovės dhe Serbisė, mirėpo nga takimi do tė dalė njė thirrje pėr vazhdim tė kėtij dialogu pėr mundėsinė e arritjes sė njė marrėveshjeje gjithpėrfshirėse.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 28-04-2019, 15:31   #23
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna16:47 / 28.04.2019
​Thaēi: Nuk do tė lejojmė sovranitet tė dyfishtė nė Kosovė

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, ka vlerėsuar sot se samiti i Berlinit do tė jetė njė mundėsi e mirė pėr hapjen e perspektivės pėr gjithė rajonin, ndėrsa pret qė kancelarja Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron ta bindin shtetin serb pėr njohjen e Kosovės.

Para nisjes pėr nė Samitin e Berlinit, presidenti Thaēi nė njė konferencė pėr media ka thėnė se Kosova shkon me qėndrime tė qarta nė kėtė samit, ku edhe njė herė ka pėrsėritur qė Kosova ėshtė gatshme pėr vazhdimin e dialogut.

"Nesėr mbahet takimi i Berlinit kushtuar zhvillimeve aktuale nė Kosovė nė veēanti, do tė jetė njė mundėsi e mirė qė tė hapen perspektiva tė mira pėr rajonin. Kosova shkon me qėndrime tė qarta, pasi ka plotėsuar tė gjitha kriteret pėr liberalizim tė vizave. Kosova ėshtė e qartė qė tė vazhdoj dialogun, njė marrėveshje qė hap mundėsi pėr dialog, por nė asnjė mėnyrė kushtėzim. Pres qė tė dėnohet gjenocidi, nga iniciatorėt e kėtij takimi. Gjithashtu potencoj qė pozicioni jonė ėshtė kushtetues dhe ligjor. Nuk pres qė do tė ndodhė dialog apo negociata, por unė vazhdoj tė theksoj pozicionin tim se do tė ishte mbėshtetja pėr bashkėngjitje tė Preshevės, Medvegjės dhe Bujanovcit. Nuk do tė lejojmė asnjė lloj sovranitet tė dyfishtė, as ndonjė model gjerman-gjermano apo asnjė lloj asociacioni", tha ai.

Ai tha se pret nga kancelarja Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron ta bindin shtetin serb pėr njohje tė Kosovės.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 15:34   #24
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 597 Times in 472 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Nje pyetje kisha Llapi, cfare do te thote sovranitet i dyfishte?

Krishti u ngjall!

Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 17:37   #25
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Nje pyetje kisha Llapi, cfare do te thote sovranitet i dyfishte?

Krishti u ngjall!

Dea
do te ishte mire qe keta te LDK-se e VETFUNDOSJES te tregoin qe kan lobue te Merkelka per ket propozim te saj veq Lugina mos me u bashkangjit me ne edhe ate vetem se Thaqi po e kerkon me kemngulje
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 28-04-2019, 18:31   #26
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna


Hashim Thaēi


Sapo arritėm nė Berlin pėr samitin e nesėrm me kancelaren Merkel, presidentin Macron dhe liderėt e shteteve tė Ballkanit Perėndimor. Ecja pėrpara drejt integrimeve evropiane ėshtė shumė e rėndėsishme pėr Kosovėn dhe tėrė rajonin tonė! HTH
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 28-04-2019, 18:41   #27
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 597 Times in 472 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

A ka mundesi te marresh persiper edhe Shqiperine, Llapi?!

PS. Ishte vete AI qe e ndau veten ne Kosove dhe Shqiperi. (vetem per ate qe kupton)Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 19:13   #28
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna15:53 / 28.04.2019
Agjencia Gjermane: Thaēi nė Berlin kėrkon njohjen e Kosovės nga Serbia

Agjencia e Lajmeve Gjermane (DPA), ka zhvilluar njė intervistė me Presidentin e Kosovės, Hashim Thaēi, nė prag tė takimit tė pėrfaqėsuesve tė shteteve tė Ballkanit Perėndimor me kancelaren gjermane, Angela Merkel, si dhe presidentin francez, Emmanuel Macron.

Nė kėtė intervistė, Thaēi ka thėnė se nė takimin e nesėrm, Serbisė duhet t’i kėrkohet qė ta njoh pavarėsinė e Kosovės.

“Serbia duhet tė njoh shtetin e Kosovės, pa asnjė kusht”, ka shtuar ai.

Sipas DPA, Thaēi do tė kėrkojė nga Merkel dhe Macron, si iniciatorė tė samitit nė Berlin, qė t’i kėrkojnė qartė presidentit Vuēiq, njohjen e Kosovės.

Agjencia Gjermane e Lajmeve shkruan se nė kėtė samit pritet tė marrin pjesė liderėt e Ballkanit Perėndimor, ku synohet qė tė ketė njė dinamikė tė re nė dialogun Kosovė-Serbi.

Sipas DPA, Serbia kishte bojkotuar dialogun, pas vendosjes sė tarifės pėr mallrat serbe nga Qeveria e Kosovės.

Presidenti Thaēi, sipas kėsaj agjencie, thotė se ėshtė i gatshėm tė vazhdojė dialogun, mirėpo pa kushte.

“Dialogu nuk duhet tė kushtėzohet”, ka thėnė ai, duke iu referuar kushtėzimeve qė po bėn Beogradi, pėr tu kthyer nė tavolinėn e bisedimeve.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 19:15   #29
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna19:01 / 28.04.2019
Mesazhi i Kryeparlamentarit Kadri Veseli pėr Samitin e Berlinit

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, njėherėsh lider i PDK-sė Kadri Veseli ka lėshuar njė mesazh pėr Samitin e Berlinit, njė ditė para mbajtjes sė tij.

Lideri i koalicionit qeverisės nė Kosovė ka shkruar nė faqen e tij nė Facebook se Ashtu sikur Berlini ėshtė kėrthiza e Europės, edhe Kosova ėshtė kėrthiza e Ballkanit.

Ai ka thėnė se qė tė ruhen edhe njėra edhe tjetra duhet tė mos jenė tė ndara, por tė bashkuara.

“Berlini ėshtė kėrthiza e Europės. Kosova ėshtė kėrthiza e Ballkanit. Qė tė ruhen edhe njėra edhe tjetra duhet tė mos jenė tė ndara, por tė bashkuara. Njėra nuk mbrohet duke e dėmtuar tjetrėn, por vetėm duke e respektuar, kuptuar, ndihmuar dhe mbrojtur!”, ka shkruar Veseli nė faqen e tij nė Facebook.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 19:21   #30
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaNė Berlin pritet tė flitet pėr taksėn dhe kufijtė

Gazeta Express
28 Prill 2019 19:49

Presidenti Thaēi pret zhbllokimin e dialogut Kosovė-Serbi, Kryeministri Haradinaj optimist, raporton T7

Do tė mblidhen pėrsėri nė Berlin.

Nė takimin e 29 prillit, liderėt e Ballkanit Perėndimor pritet tė bisedojnė pėr problemet e sfidat qė ka rajoni.

E kėtė tė diele, pėr kėtė takim ėshtė deklaruar edhe Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi.

Ditė mė parė, pėr kėtė temė ka folur edhe kryeministri Ramush Haradinaj, i cili ishte deklaruar optimist pėr takimin e Berlinit.

Njė ditė para fillimit tė kėtij takimi, profesori Rrahman Paēarizi tregon se ēfarė mund t’i kėrkohet Kosovės nė Samitin e Berlinit.

Ndėrkaq sipas analistit Artan Murati, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez, Emanuel Macron, si organizatorė do tė pėrpiqen tė zhbllokojnė dialogun Kosovė-Serbi.

Por, Murati thotė se pėrveē taksės, nė kėtė Samit pritet tė marrė fund edhe ideja e korigjimit tė kufirit.

Nė anėn tjetėr, Paēarizi e sheh si problematike mos koordinimin e zyrtarėve shtetėror para takimit tė sė hėnės.

Samiti i Berlinit qė do tė mbahet me 29 prill, do tė bashkojė liderėt e Kosovės dhe Serbisė nė takimin e Ballkanit Perėndimor tė organizuar nga kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez, Emanuel Macron.

__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 18:24   #31
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna19:16 / 29.04.2019
Thaēi: Pajtimi i pamundur pa njohjen nga Serbia e Bosnja e Hercegovina

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, ka thėnė se nė hapjen e Samitit tė Berlinit, ėshtė diskutuar pėr bashkėpunimin rajonal dhe pajtimin.

Nė njė postim nė Facebook, Thaēi tha se situata dhe relacionet janė nė nivel tė ulėt, prandaj nė rrethana tė tilla shumė iniciativa tė mira nga Procesi i Berlinit kanė mbetur pa u realizuar.

“Kjo situatė e keqe nuk mund tė tejkalohet vetėm me deklarata dhe premtime abstrakte. Duhen vendime tė guximshme nga shtetet e rajonit, tė cilat nuk do tė ndodhin pėr aq kohė sa nuk ka vendime tė guximshme dhe strategjike nga Bashkimi Evropian dhe shtetet anėtare. Edhe pajtimi do tė jetė i pamundur pėr aq kohė sa Serbia dhe Bosnje e Hercegovina nuk e njohin pavarėsinė e Kosovės”, ka shkruar Thaēi.

Sipas presidentin Thaēi, Gjermania dhe Franca, kanė mundėsi ta marrin lidershipin pėr kėto vendime tė guximshme.

“Por, njė prej vendimeve tė para qė Bashkimi Evropian do duhej ta merrte ėshtė liberalizimi i vizave pėr qytetarėt tanė”, deklaroi presidenti Thaēi, duke ritheksuar se Kosova padrejtėsisht ka mbetur vendi mė i izoluar nė Evropė dhe se qytetarėt e Kosovės janė populli mė proevropian nė rajon dhe ėshtė shumė e padrejtė tė vazhdojnė tė diskriminohen.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 18:28   #32
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaMerkeli: Sonte diskutojmė pėr gjetjen e njė zgjidhjeje pėr Kosovėn e Serbinė

29 prill 18:21

Kancelarja e Gjermanisė gjermane, Angela Merkel dhe presidenti i Francės, Emmanuel Macron, kanė mbajtur njė konference pėr medie nė kuadėr tė Samitit tė Berlinit.

Nė kėtė konferencė, kancelarja Merkel, ka thėnė se vendim pėr zgjidhjen e ēėshtjes Kosovė-Serbi sonte nuk pritet tė ketė, por ka thėnė se “pret zgjidhje mes dy vendeve”.

Merkeli ka thėnė se Gjermania e Franca duan tė tregojnė se ėshtė nė interes tė pėrbashkėt qė tė shohim zhvillimin e Ballkanit.

Derisa ka shtuar se sonte do tė diskutojnė se si mund ta gjejnė njė zgjidhje pėr Kosovėn dhe Serbinė

“Jemi tė pėrkushtuar pėr perspektiven evropiane tė vendeve tė Ballkanit, por kjo s’ka tė bėjė me zgjerimin. Gjermania e Franca duan tė tregojnė se ėshtė nė interes tė pėrbashkėt qė tė shohim zhvillimin e Ballkanit. Nė darkė do tė diskutojmė se si mund ta gjejmė njė zgjidhje pėr Kosovėn dhe Serbinė. Ideja jonė ėshtė qė tė shohim se si tė pajtohemi pėr t’i lehtėsuar e jo vėshtirėsuar gjerat. Nuk do tė ketė ndonjė vendim sonte. Ky ėshtė njė format joformal qė nuk e zėvendėson Procesin e Berlinit”, ka thėnė Merkeli.

Ndėrsa, presidenti francez, Emmanuel Macron, ka thėnė se takimi i sotėm ėshtė joformal dhe si i tillė nė tė s’do tė flitet pėr ēėshtje tė hapura dhe tė vėshtira.

“E kemi parė qė ka mundėsi tė zgjidhjeve siē ėshtė rasti i Greqisė dhe Maqedonisė sė Veriut. Kjo ndodhė kur njerėzit janė tė guximshėm. Ēėshtja kryesore e diskutimit do tė jetė Kosova dhe Serbia. Duam qė tė vazhdojnė dialogun. Nuk duam tė imponojmė zgjidhje pėr Kosovėn e Serbinė”, ka thėnė Macroni.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 20:16   #33
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Kėsaj fotografie tė pėrbashkėt duhet t’i japim pėrmbajtje dhe dinamikė, pėr tė pėrshpejtuar rrugėtimin e shteteve tė Ballkanit Perėndimor nė Bashkimin Evropian. Familja evropiane ėshtė familja jonė! HTH
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 29-04-2019, 20:28   #34
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,266
Thanks: 3,052
Thanked 2,414 Times in 1,621 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Vucic po rri si menjane dhe me duar lidhur.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 20:30   #35
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Me kancelaren Merkel, presidentin Macron dhe liderėt e Ballkanit Perėndimor, nė darkėn e pėrbashkėt vazhduam tė diskutojmė pėr tė tashmen dhe tė ardhmen e rajonit tonė. Pėr bllokadėn nė tė cilėn gjendet dialogu ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, unė theksova disa faktorė qė e kanė sjellė kėtė situatė tė pashpresė. Sė pari, Serbia nė mėnyrė tė njėanshme e ka kushtėzuar vazhdimin e dialogut me heqjen e tarifės pėr prodhimet serbe. Ky veprim ėshtė i papranueshėm dhe nė kundėrshtim me parimin kryesor udhėheqės tė dialogut, tė cilin e kemi respektuar qė nga pikėnisja e tij. Sė dyti, faktori ndėrkombėtar, nė mėnyrė specifike shtetet e Kuintit, nuk kanė dėshmuar unitet dhe pėrkrahje pėr pėrpjekjet tona pėr marrėveshje gjithėpėrfshirėse. Kėtė marrėveshje nuk mund ta arrijmė nėse shtetet e Kuintit nuk janė tė bashkuara dhe nuk flasin me njė zė. Po ashtu, edhe shtetet e Kuintit, edhe ne e dimė se kjo marrėveshje ėshtė e pamundur tė arrihet pa rolin vendimtar tė SHBA-sė. Kundėrshtimet kryesisht janė bėrė duke keqinformuar dhe duke rritur frikėn se gjoja ne po pėrpiqemi t’i ndryshojmė kufijtė nė Ballkan dhe ata i duam pėrgjatė vijave etnike. Por, kėto pretendime kanė qenė dhe janė tėrėsisht tė pavėrteta! Kurdo qė arrihet njė marrėveshje ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, demarkimi i kufirit ndėrmjet dy shteteve ėshtė i pashmangshėm. Sovraniteti shtetėror i Kosovės ėshtė dhe do tė mbetet i pacenueshėm. Serbia duhet ta njoh pavarėsinė e Kosovės dhe tė heq dorė nga cenimi i sovranitetit tonė. Pretendimet apo ėndrrat e kujtdo se nė veri tė Kosovės mund tė themelohet njė Asociacion me kompetenca ekzekutive i modelit tė Republikės Serbe, nuk do tė realizohen kurrė. Nuk mund tė kėtė njė zgjidhje as nė modelin gjermano-gjerman dhe as me njė sovranitet tė dyfishtė. Kosova nė mėnyrė tė pėrgjegjshme dhe legjitime interesohet dhe pėrkrah aspiratat e shqiptarėve qė jetojnė nė Luginėn e Preshevės. Kosova ėshtė e gatshme pėr marrėveshje gjithėpėrfshirėse pėrfundimtare pėr normalizimin e marrėdhėnieve ndėrshtetėrore me Serbinė! HTH
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 29-04-2019, 21:22   #36
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaThaēi: Ishte takim i rėndė, mė 1 korrik sėrish takohemi nė Paris me ftesė tė Macronit

23:09

Presidenti Thaēi, pas pėrfundimit tė Samitit tė Berlin, foli para mediave, duke thėnė:

“Ishte takim i rėndė. Nuk mund tė themi se pati ndonjė rezultat konkret. Kosova ka theksuar shumė qartė se na duhet patjetėr vendimi pėr liberalizim sepse diēka tė tillė Kosova e meriton. I kemi implementuar tė gjitha kriteret e nevojshme dhe nėse diēka e tillė nuk ndodhė nė njė tė ardhme tė afėrt, do tė ketė zhgėnjim tė madh. Pati edhe sonte paqartėsi pėr kėtė ēėshtje. Ndėrsa e konfirmuam zotimin tonė pėr fqinjėsi tė mirė, pėr normalizim tė raporteve me Serbinė. Dėgjuam me vėmendje Merkelin e Macronin, qėndrimet e tyre pėr Ballkanin. Ishte konstatim i tė gjithėve se ky problem duhet tė tejkalohet, dhe se nuk do tė ketė dialog tė kushtėzuar. Gjithashtu diskutuam edhe pėr mundėsitė se si tė lėvizet mė shpejt dhe mė mirė, dhe kėrkova qė tė mos ketė dallime nga shtetet e BE-sė. Ėshtė konfirmuar se takimi i radhės do tė ndodhė mė 1 korrik nė Paris”, theksoi Thaēi nė njė prononcim para mediave pas pėrfundimit tė Samitit tė Berlinit.

“Kam theksuar edhe nė takim se roli i SHBA-sė qė tė arrihet sukses nė dialog dhe njohja reciproke, duhet tė jetė me mbėshtetje tė plotė tė SHBA-sė. Sonte ka pasur mundėsi tė ketė celebrim pėr dy marrėveshjet e arritura, ajo mes Greqisė e Maqedonisė, por edhe mundėsisė sė lėnduar tė njė procesi mes Kosovės dhe Serbisė. Ishte konstatim se ėshtė humbur kohė nė njė proces qė mund tė vazhdojė nė tė ardhmen. Serbia duhet tė njohė Kosovėn pa kushte, dhe dialogu duhet tė fillojė e vazhdojė pa kushte. Shpresoj nė unitet tė BE-sė. Edhe shtetet e rajonit mbėshtetėn procesin qė kemi kaluar. Nė ēdo rrethanė, Kosova do tė mbetet multietnike, nuk do tė ketė shkėmbim tė territoreve, gjithmonė duke bėrė pėrpjekje maksimale pėr pėrfshirjen e Luginės sė Preshevės, Medvegjės dhe Bujanocit nė territorin e Republikės sė Kosovės. Por, vendimtare pėr arritjen e marrėveshjes ėshtė inkuadrimi i SHBA-sė”, deklaroi Thaēi.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 29-04-2019, 23:26   #37
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna
Ja ēka u tha e ēka u pa sot nė Samitin e Berlinit?Botapress, 29 Prill – Berlini ishte vendi nikoqir ku ėshtė mbajtur samiti me tė njėjtin emėr. Ky samit i organizuar nga kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Presidenti i Francės, Emmanuel Macron ka mbledhur liderėt e Ballkanit Perėndimor. Temė e kėtij samiti, ndėr tė tjera do tė jetė edhe dialogu mes Kosovės e Serbisė. E liderėt e shtetit kosovarė, kanė pasur njė agjendė tė ngjeshur gjatė ditės. Ata nė njė konferencė pėr media pas takimit qė e mbajtėn nė Ambasadėn e Kosovės nė Gjermani mirėpo tė njėjtin nuk ėshtė se dhanė edhe shumė detaje. Liderėt e Kosovės, presidenti dhe kryeministri pas njė kohe tė gjatė kanė dalė nė konferencė sė bashku, mirėpo tė njėjtin nuk pranuan tė pėrgjigjen nėse ky takim mes tyre do tė thotė se edhe kanė arritur qė tė koordinojnė qėndrimet e tyre, tė ndara tash e njė kohė lidhur me dy ēėshtje, korrigjimit tė kufijve dhe taksės. E ashtu siē shkuan nė Berlin, krerėt e Kosovės sė bashku me kryeministrin e Shqipėrisė, Edi Rama, dhe ministrin nė detyrė tė Punėve tė Jashtme, Gent Cakaj, u panė tė dakorduar pėr atė se ēfarė kishin qėllim atje. “Kosova do tė jetė fokusi kryesor i kėtij takimi”, ka theksuar ndėr tė tjera Rama. Para se tė pritnin liderėt e Ballkanit Perėndimor, dy nikoqirėt e Samitit tė Berlinit, Angela Merkel dhe Emmanuel Macron dolėn nė njė konferencė pėr media. Nag aty ata theksuan rėndėsinė e kėtij takimi, e veēanėrisht pėr vendet si Kosova dhe Serbia. Duke e ndėrlidhur me arritjen e njė marrėveshje mes Maqedonisė dhe Greqisė, Merkel dhe Macron kėrkuan qė gjatė arritjes sė marrėveshjes mes Kosovės dhe Serbisė tė lihen anash emocionet. I pari qė ėshtė pritur nga kancelarja gjermane dhe presidenti francez, ka qenė Hashim Thaēit. Takimin mes liderėve tė rajonit e ka cilėsuar tė rėndėsisė sė veēantė, kryeministri Ramush Haradinaj, derisa ka postuar disa fotografi nga pritja qė i ėshtė bėrė atij nga Merkel dhe Macron. “Pritje nga Kancelarja Merkel dhe Presidenti Macron, nė fillimet e takimit tė nivelit tė lartė pėr vendet e Ballkanit Perėndimor. Ky takim ėshtė njė mundėsi e mirė qė liderėt e rajonit tė flasim hapur pėr sfidat dhe aspiratat e pėrbashkėta drejt rrugės euro – atlantike”. Ndėrsa nė njė status mė tė gjatė ėshtė paraqitur Thaēi, teksa bėri tė ditur se ēfarė ka deklaruar nė hapje tė takimit. Aty Thaēi ritheksoi edhe njėherė se arritja e njė marrėveshje ėshtė e pamundur nėse Kosova nuk njihet si shtet nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. “Nė hapjen e Samitit tė Berlinit fola pėr bashkėpunimin rajonal dhe pajtimin. Situata dhe relacionet janė nė nivel tė ulėt, prandaj nė rrethana tė tilla shumė iniciativa tė mira nga Procesi i Berlinit kanė mbetur pa u realizuar. Kjo situatė e keqe nuk mund tė tejkalohet vetėm me deklarata dhe premtime abstrakte. Duhen vendime tė guximshme nga shtetet e rajonit, tė cilat nuk do tė ndodhin pėr aq kohė sa nuk ka vendime tė guximshme dhe strategjike nga Bashkimi Evropian dhe shtetet anėtare. Edhe pajtimi do tė jetė i pamundur pėr aq kohė sa Serbia dhe Bosnje e Hercegovina nuk e njohin pavarėsinė e Kosovės. Gjermania dhe Franca kanė mundėsi ta marrin lidershipin pėr kėto vendime tė guximshme. Por, njė prej vendimeve tė para qė Bashkimi Evropian do duhej ta merrte ėshtė liberalizimi i vizave pėr qytetarėt tanė. Kosova padrejtėsisht ka mbetur vendi mė i izoluar nė Evropė. Qytetarėt e Kosovės janė populli mė proevropian nė rajon dhe ėshtė shumė e padrejtė tė vazhdojnė tė diskriminohen!”, shkroi Thaēi nė Facebook. Kurse, kryeministri Ramush Haradinaj ka kėrkuar nga nikoqirėt e Samitit tė Berlinit qė tė ndihmojnė Kosovėn tė mbrojė tė drejtėn e shtetėsisė dhe integritetit territorial nė Bashkimin Evropian. Haradinaj ėshtė shprehur i gatshėm qė qysh sot tė zgjidh tė gjitha ēėshtjet e hapura mes Kosovės dhe Serbisė. Kreu i ekzekutivit ka shprehur nevojėn pėr hapjen e kufijve mes Kosovės dhe Serbisė e jo siē tha ai, krijimin e kufijve tė rinj. Pas pėrfundimit tė takimit, liderėt e Ballkanit, pozuan pėr njė fotografi tė pėrbashkėt. Ajo qė ėshtė vėrejtur nė kėtė fotografi, ėshtė flamuri i Kosovės krahas flamujve tė shteteve tė tjera tė rajonit. Mirėpo pėrkundėr njė dite tė gjatė, edhe nga ky takim i liderėve nuk ėshtė arritur ndonjė rezultat konkret.Takimi i radhės pritet tė mbahet mė 1 korrik nė kryeqytetin francez.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2019, 02:17   #38
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,824
Thanks: 7,525
Thanked 3,480 Times in 1,813 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

New York Times: Reputacioni i Thaēit nė Kosovė ka rėnė pėr tokė

Njė ndėr mediumet mė tė mėdha nė SHBA, dhe ndėr mė tė njohurat nė botė nė pėrgjithėsi, ka shkruar pėr rėnien drastike tė reputacionit tė presidentit tė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, nė vendin e tij.
New York Times i ka kushtuar kėtė shkrim presidentit tė Republikės sė Kosovės.
Nė Kosovė, popullariteti i Thaēit ka pėsuar rėnie drastike. Ai krahasohet nė shkrime nėpėr mure tė kryeqytetit, Prishtinė, me presidentin e Rusisė, Vladimir Putin.
“Kosova nuk ėshtė Krime”, thuhet nė njė fjali, nė anglisht.
Haradinaj i ka shfrytėzuar reagimet popullore ndaj asaj qė nganjėherė shihet si marrėdhėnie e ngrohtė e presidentit me Serbinė, duke lėvizur nė njė drejtim qė shumė njerėz thonė se e forcon shtetėsinė e Kosovės. Nė dhjetor, Kuvendi ka aprovuar ligjet pėr tė formuar ushtrinė, duke nxitur kritika nga NATO’ja, e cila ruan paqen e brishtė.Pak ditė mė vonė, qeveria e Haradinajt ka vėnė tarifa prej 100 pėr qind ndaj eksporteve serbe nė Kosovė, nė hakmarrje ndaj sabotimit qė Beogradi po i bėn anėtarėsimit tė Kosovės nė institucionet ndėrkombėtare, siē janė Interpol dhe Unesco. Qė tė dy vendimet kanė qenė ndėr mė tė pėlqyerat qė i ka ndėrmarrė njė qeveri nė Prishtinė nė njė dekadė pavarėsi./Express/
_____________________________________
https://www.gazetaexpress.com/new-yo...rene-per-toke/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2019, 02:31   #39
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 597 Times in 472 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Me bejne syte apo lexova se Bosnja-Hercegovina nuk e njeh Kosoven!?
Mire te tjeret por edhe keta te veremosurit e paskan inatin me nje shtet me te cilin ndan te njejten fe?! WTF? Hera e pare qe degjoj dicka te tille dhe po me vjen plasje.

Edhe une nuk e njoh Fshatarin POR kjo nuk do te thote se ai nuk ekziston, vec te jete pjelle e fantazise se dikujt.

Tani me lindi nje mendim idiotesk ne koke qe fare mire mund te jete edhe gjenial.

Si eshte e mundur qe nje shtet qe ia ka futur nje shteti tjeter te mos e njohe?

Ndoshta ia ka futur shpirterisht.

Apo mos ia ka futur ndonje tjetri dhe namin e mori Kosova e shkrete?

Veremi atyre qe nuk njohin Kosoven!

Ju thafte dora mosnjohesve te Kosoves!


Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Adea pėlqehet nga
i vjetėr 30-04-2019, 03:13   #40
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Merkel tha se ishte e gabuar qė Kosova tė impononte tarifa shtesė mbi importet e mallrave serbe.

Sipas nje portali.

Macron njoftoi rritjen e pėrfshirjes franceze nė rajon me rreth 18 milionė banorė tė saj, nė anėn e Gjermanisė.

Shkruajne ruset.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur