Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-05-2019, 11:01   #61
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Samiti i Berlinit nuk i dha fund idesė sė korrigjimit tė kufirit.

Pėrkundėr deklaratave se nė Samitin e Berlinit iu dha fund idesė sė korrigjimit tė kufijve, njė gjė tė tillė nuk po e shohin analistėt politikė dhe opozita nė Kosovė.

Ata thonė se pretendimet e presidentit Hashim Thaēi pėr korrigjimit tė kufijve me anė tė lobimit tė fuqishėm ka depėrtuar shumė thellė. Analisti politik Behlul Beqaj shprehet se nga Samiti i Berlinit nuk doli diēka konkrete. Sipas tij, po tė mos ishte caktuar takimi i radhės nė Paris, do tė konsiderohej si i dėshtuar. Duke pėrmendur pretendimet pėr korrigjim tė kufijve, Beqaj tha se pikėrisht mos arritja e njė ujdie nė kėtė samit ėshtė dėshmi se sa thellė ka depėrtuar ideja e presidentit Thaēi pėr korrigjim tė kufijve. “Sikur tė ishte caktuar takimi i radhės nė Paris nė korrik tė kėtij viti unė do tė konsideroja kėtė samit tė dėshtuar. Pėr faktin se nuk arriti qė t’i eliminojė pengesat pėr vazhdimin e dialogut, i cili ėshtė bllokuar tė thuash gati 1 vit. Por njėkohėsisht kjo ėshtė njė dėshmi se sa thellė ka depėrtuar ideja e ndarjes, pėrkatėsisht korrigjimit tė kufirit”, u shpreh Beqaj. I tė njėjtės linjė, ėshtė dhe njohėsi i rrethanave politike, Arton Demhasaj, i cili thotė se pėrkundėr deklaratave qė idesė sė korrigjimit tė kufijve i ėshtė dhėnė fundi nė Samitin e Berlinit, nė konkluzionet e dala nė kėtė samit, nuk po shihet si e tillė. Sipas tij, nėse lexohen me kujdes gjithė drafti, korrigjimi i kufijve ka mbetur ende si opsion i hapur. “Nė njė mėnyrė ose tjetrėn akoma ka mbetur e hapur, tė paktėn unė e kam analizuar dhe kuptuar kėshtu ēėshtja e korrigjimit tė kufijve. Sepse nė konkluzione thuhet qė Kosova dhe Serbia duhet t’i japin zgjidhje problemit qė ėshtė dhe marrėveshja qė mund tė nėnshkruhet mes Kosovės dhe Serbisė nuk guxon tė ketė pasoja tek vendet tjera. Kėtu nė njė mėnyrė akoma ka mbetur e hapur dera tė themi e korrigjimit tė kufijve mes Kosovės dhe Serbisė”, tha Demhasaj. Kurse, gjatė ditės sė sotme, nė njė tryezė tė organizuar nga Grupi pėr Studime Juridike dhe Politike pėr tė diskutuar pėr pritjet e dialogut Kosovė-Serbi, shefi i grupit parlamentar tė VV-sė, Glauk Konjufca u shpreh se edhe pas Samitit tė Berlinit, presidenti Hashim Thaēi nuk ka hequr dorė nga pretendimet e tij pėr korrigjim tė kufirit. “Ndonėse presidenti nė diskursin e tij sė paku para mediave, meqenėse nuk kemi informata tė sakta se ēka ka folur saktėsisht, sė paku nė deklarimet para mediave u mundua tė tingėllojė si i koordinuar me kryeministrin, prapė se prapė ne e dimė se ai nuk ka hequr nga ideja e tij dhe e papranueshme edhe prej faktorėve kryesor ndėrkombėtar e qė ėshtė shkėmbimi i territoreve”, tha Konjufca. Dje pas pėrfundimit tė samitit, presidenti Thaēi tha se emėruesi i pėrbashkėt i samitit ėshtė se janė pajtuar pėr t’u mos pajtuar pėr asgjė.

Apr 30, 2019 19:52 Europe.

FAZIT eshte KJO...100% PRO me hulumtimin dhe pergjigja....behet FJALE kur do hyje ne veprim si FAKT,<korrigjimi> i kufijve SHQIPTARE,apo qeshtje kohe.

Nga....skiptare.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2019, 13:40   #62
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaGrenelli ua konfirmon Thaēit dhe Haradinajt mbėshtetjen e ShBA-sė pėr dialogun me Serbinė
01 maj 15:05

Presidenti i Kosovės Hashim Thaēi, kryeministri Ramush Haradinaj dhe ministri i Punėve tė Jashtme, Behgjet Pacolli, nė kuadėr tė pjesėmarrjes sė tyre nė Samitin e Berlinit, kanė vizituar edhe ambasadorin e ShBA-sė nė Gjermani, Richard Allen Grenell.

Nė njoftimin e ambasadės sė ShBA-sė nė Berlin, tė cilin e ka publikuar nė llogarinė zyrtare nė “Twitter” ėshtė thėnė se ambasadori Grenell ka ripėrsėritur mbėshtetjen e fuqishme tė Amerikės nė ēėshtjen e dialogut Kosovė-Serbi.

“Ambasadori Grenell mirėpriti presidentin e Kosovės, Hashim Thaēin, kryeministrin Ramush Haradinaj dhe ministrin e Jashtėm, Behgjet Pacolli pėr tė pėrsėritur mbėshtetjen e fuqishme tė ShBA-sė pėr dialogun midis Kosovės dhe Serbisė”, ka njoftuar ambasada e ShBA-sė nė Gjermani.

/Epoka e re/
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2019, 13:46   #63
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaThaēi: Dialogu Kosovė-Serbi tė vazhdojė pa kushte, taksa mbetet

Aktuale maj 01, 2019 - 11:45
Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, nė njė konferencė pėr media pas kthimit nga Berlini, ka folur pėr pozicionin e Kosovės. Ka thėnė se atje ėshtė diskutuar liberalizimi dhe dialogu.

“Kosova nė Samitin e Berlini ka dalė shumė mirė, pozicioni ynė ka qenė shumė i qartė”, u shpreh Thaēi.

LEXO EDHE: Thaēi: Premtimi pėr viza ishte premtim mashtrues nga BE

Ka vlerėsuar lartė mbėshtetjen nga kancerlarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francel Emmanuel Macron.

“Falėnderoj Merkelin dhe Macronin, sa i pėrket vendosmėrisė pėr liberalizimin. Mendoj qė do tė kemi reflektim dhe sinjalet e para pas takimit tė djeshėm. Do tė ketė optimizėm nė mėnyrė qė tė respektohet kontrata me Bashkimi n Evropian. Kriteret i kemi kryer, tash e 2 vite, jemi nė pritje tė panevojshme. E kam theksuar qartė se ėshtė ndėshkim pėr qytetarėt e Kosovės. Dua tė shpresoj se mesazhet qė i kemi dėrguar atje do tė merren seriozisht pėr tė na dhėnė mbėshtetje edhe mė konkrete e mė tė prekshme qė nė njė tė ardhmet afėrt tė ndodh liberalizimi, nė tė kundėrtėn, do tė ishte zhgėnjim pėr ne e qytetarėt”, tha Thaēi.

Thaēi, nė konferencėn e tij pas kthimit nga Berlini, tha se sa i pėrket dialogut, pozicioni i Kosovės nė tė dy prezantimet ka qenė i qartė.

“Dialogu Kosovė-Serbi duhet tė vazhdojė i pakushtėzuar, taksa duhet tė mbetet nė fuqi. Ishte njė mesazh i qartė i kancelares gjermane dhe presidentit francez pėr shpejtueshmėrinė e zgjedhjes sė njė marrėveshje mes Kosovės dhe Serbisė, pėr normalizim. Pozicioni i Kosovės ėshtė i qartė, Serbia duhet ta njohė Kosovėn pa kushte, por duhet pėrgjegjėsi mė e madhe edhe nga Bashkimi Evropian, duke vlerėsuar edhe rolin e ShBA-sė”, tha presidenti Thaēi.

Sipas tij, nė takimin e ardhshėm nė korrik qė do tė mbahet nė Paris, do tė ketė dinamik tė re.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2019, 14:02   #64
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Kosovė, pak protesta, manifestuan sindikalistėt nė ditėn e “1 Majit”.

Gani Jashari ndėr tė pakėt qytetar, i ėshtė bashkuar protestės sė organizuar pėr tė drejtat e punėtorėve. prej dhjetė vjetėsh ai punon nė njė fabrikė pėr pėrpunimin e drurit. Por edhe pse i ka mbushur tė 60-at, Jasharit ende i duhet tė punojė nėntė orė nė ditė.

Do punoj pėr familjen”, tha Gani Jashari. Njė tjetėr protestues tregon se pėrkundėr pėrvojės sė punės prej 13 vjet, vazhdon tė ketė kontrata njė vjeēare. Pėrveē respektimit tė ligjeve, Bashkimi i Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės, kanė kėrkuar pėrmirėsimin e kushteve tė punės.

Vetėm nė 4 muajt e parė tė kėtij viti, 4 qytetar kanė ndėrruar jetė nė vende e punės si pasojė e kushteve, ndėrsa rreth 20 raste janė lajmėruar nė institucione pėr lėndime trupore.

“Ēdo ditė punėtorėt e Kosovės lėndohen ose vdesin nė vendin e punės. Nuk po flasim pėr kontratat e punė, sepse ato nuk ekzistojnė fare, sidomos nė sektorin privat”, tha Nexhat Llumnica, nėnkryetar sindikate.

Pėrveē protestės sė BSPK-sė, njė tjetėr u thirr nė emėr tė grave. Megjithėkėtė, pak prej tyre u panė nė protestė.

Njė pjesė e vogėl e qytetarėve kanė zgjedhur t’i bashkohen protestave, derisa pjesa tjetėr e tyre nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Punėtorėve kanė zgjedhur t’i shijojnė rrezet e diellit nė sheshet dhe kafenetė e kryeqytetit. Ata arsyetohen se protestat nuk ofrojnė zgjidhje nė Kosovė. Tė dy protestat kanė pėrfunduar pa ndonjė incident.

SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2019, 16:13   #65
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna


15:43 / 01.05.2019
Presidenti Thaēi: Roli i SHBA-sė, vendimtar nė dialog


Kreu i vendit ka thėnė se pavarėsisht faktit se kur dhe si do tė arrihet njė marrėveshje ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, demarkimi i kufirit ndėrmjet tė dy shteteve ėshtė thjesht i pashmangshėm. Kėtė e dimė nga eksperienca jonė me Malin e Zi, por ketė e dimė edhe nga vetė eksperienca e Kroacisė me Slloveninė apo e Shqipėrisė me Greqinė pėr kufirin detar (dhe nė mos gaboj edhe pėr atė tokėsor).

Presidenti Thaēi, nė adresimin e tij nė Samitin e Berlinit ka thėnė se tė gjithė jemi dėshmitarė se dialogu aktualisht ėshtė i bllokuar, dhe se sipas tij janė disa faktor qė kanė sjellė kėtė situatė tė pashpresė.

“Sė pari, Serbia nė mėnyrė tė njėanshme e ka kushtėzuar vazhdimin e dialogut me heqjen e taksės pėr prodhimet serbe tė vendosur nga Kosova”, ka thėnė presidenti Thaēi.

Sipas tij, ky veprim ėshtė i papranueshėm dhe nė kundėrshtim me parimin kryesor udhėheqės tė dialogut i cili ėshtė respektuar qė nga viti 2011, qė nėnkupton se dialogu ėshtė i pakushtėzuar.

“Sė dyti, mė lejoni tė them se pėrpjekjet tona tė pėrbashkėta pėr tė arritur njė marrėveshje gjithėpėrfshirėse, janė minuar dhe kundėrshtuar nė mėnyrė tė pakuptueshme nga disa drejtime”, ka theksuar presidenti Thaēi.

Sipas tij, faktori ndėrkombėtar nuk ka dėshmuar unitet dhe pėrkrahje pėr pėrpjekjet tona pėr marrėveshje gjithėpėrfshirėse, dhe se kjo pėrēarje, ka pasur reflektime tepėr negative nė spektrin politik nė Kosovė, dhe si rrjedhojė, ka pasur qėndrime kundėrthėnėse dhe vėshtirėsi tė mėdha nė themelimin e Ekipit Negociues gjithėpėrfshirės nė Kosovė.

I pari i Kosovės, ka shprehur skepticizmin e tij se njė marrėveshje gjithėpėrfshirėse finale mund tė arrihet nė rast se shtetet e Quinitit nuk janė tė bashkuara dhe nė rast se nuk flasin me njė zė.

“Pėr mė tepėr, ju tė gjithė e dini se marrėveshja ėshtė e pamundur pa rolin vendimtar tė SHBA-ve”, ka shtuar ai.

Ai po ashtu ka thėnė se shtetet fqinjė nė rajon, me ndonjė pėrjashtim tė vogėl, nuk janė dėshmuar aspak ndihmuese ndaj pėrpjekjeve tona.

Kreu i vendit ka thėnė se pavarėsisht faktit se kur dhe si do tė arrihet njė marrėveshje ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, demarkimi i kufirit ndėrmjet tė dy shteteve ėshtė thjesht i pashmangshėm. Kėtė e dimė nga eksperienca jonė me Malin e Zi, por ketė e dimė edhe nga vetė eksperienca e Kroacisė me Slloveninė apo e Shqipėrisė me Greqinė pėr kufirin detar (dhe nė mos gaboj edhe pėr atė tokėsor).
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2019, 20:49   #66
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,923
Thanks: 3,805
Thanked 4,099 Times in 2,752 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 216
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Pas “shuplakės” qė i dha Merkel, Thaēi pyetet a ka fjet mirė, a i pa nė ėndėrr Vuēiqin, Ramėn, Stanishiqin e Mogherinin?

Pas Samitit tė Berlinit, presidentit tė Kosovės, Hashim Thaēit i bėhet pyetja e vitit; “President Thaēi a muj u qove, a fjete mirė. A e pe nė ėndėrr F. Mogherinin, A. Vuēiqin, E. Ramėn por edhe Baton Stanishiqin”.

Kėshtu ka pyetur, profesor dr. Binak Maxharraj pėrmes njė shkrimi dėrguar gazetės “Bota sot”.

A keni gdhire, o shkavella argate ?
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 02-05-2019, 10:03   #67
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaRama merret sėrish me Kosovėn, nuk flet pėr taksėn tregon pse BE nuk po liberalizon vizat


Gazeta Express
2 Maj 2019 10:54

Kryeministri i Shqipėrisė Edi Rama, ka folur pėr Samitin e Berlinit edhe sot nė mbledhjen e grupit Parlamentar tė Partisė Socialiste. Sipas tij, krejt raportimet qė janė bėrė pėr taksėn e pėr tensionet qė mund tė kenė ndodhur lidhur me kėtė temė me delegacionin nga Kosova e Shqipėria janė dezinformim i mediave nė tė dy vendet, raporton Gazeta Express.

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot mbledhjen e grupit Parlamentar tė Partisė Socialiste.

Gjatė fjalės sė tij, ai tha se marrėdhėniet e Shqipėrisė me Francėn dhe Gjermaninė janė pozitive. Madje, zoti Rama shtoi faktin se Gjermania do tė mbėshtesė hapjen e negociatave tė Shqipėrisė pėr integrimin e vendit nė BE.

“Nuk kisha parė kurrė mė parė dezinformim, keqinformim mė tė madh mediatik dhe politik, sesa tėrėsia e marrėzirave dhe ligėsive qė u shoqėruan dhe pasuan nė pasqyrat e medieve nė Tiranė dhe Prishtinė. Samiti nuk kishte asnjė lidhje me negociatat. Gramafonat qė lajmėruan kobin e zi tė mbylljes sė negociatave, pa mbaruar ne as kafet e mirėseardhjes, ishin njė shprehje ekstreme e dėshpėrimit tė atyre qė duan tė marrin me vete vendi nė rrugėn e theqafjes politik qė e kanė zgjedhur vetė. Nuk shkova nė takim pėr vendimin nė zyrėn e kancelares, se ajo nuk e thotė kurrė fjalėn e fundit tė parėn, pa dalė raporti”, u shpreh Kryeministri.

Po nė mbledhjen e grupit Parlamentar tė Partisė Socialiste, Edi Rama tha se liberalzimi i vizave pėr Kosovėn nuk fundet nė rend tė ditės sepse disa qeveri nė BE e kundėrshtojnė pėr shkak tė forcave anti-evropiane nė vendet e tyre.

“Ēfarė duhet tė bėjė mė shumė Kosova pėr liberalizimin e vizave, se askush nuk i thotė dot jo, por ēėshtja nuk futet nė rend tė ditės pėr shqyrtim se disa qeveri nė BE i frikėsohen forcave antiuevropiane nė vendet e tyre nėse i japin Kosovės atė qė i takon.

“Kėtu u arrit tė shkruhet se Presidenti Macron paska fajėsuar Shqipėrinė pėr heqjen e vizave, aspak e vėrtetė, presidenti i Francės foli hapur pėr faktin se ato forca e keqpėrdorin ēdo problem pėrfshirė edhe tė azilkėrkimit si argument pėr tė frikėsuar elektoratin, dhe pa pikė turpi qė nga Saliu dhe dajė Titi vrapuan tė fajėsojnė qeverinė tonė nė emėr tė presidentit tė Francės qė e ka vlerėsuar vijėmėsisht punėn e pėrbashkėt pėr uljen e numrit tė azilkėrkuresve vitin e shkuar nė 40%.

Mjerė ky vend pėr kėta vulėhumbur dhe pėr kadinjtė e tyre tė zellshėm qė nuk lėnė gjė pa shpifur pėr tė helmuar miletin. Ne nuk kemi bėrė asnjė mrekulli por e kemi ēuar vendin nė derėn e paradhomės sė BE”, tha Rama.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2019, 17:37   #68
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaThaēi: Nė Berlin e pamė se sa e dobėt ėshtė Evropa

Gazeta Express
2 Maj 2019 19:28

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi beson qė Uashingtoni duhet tė ketė rol nė dialogun mes Kosovės dhe Serbisė pasi qė Bashkimi Evropian ėshtė i dobėt.

Nė njė intervistė pėr Radio Evropa e Lirė, tre ditė pas Samitit tė Berlinit, foli rreth takimit tė liderėve.

“Nė Berlin ne e pamė se sa e dobėt ėshtė Evropa dhe se si Bashkimi Evropian nuk ėshtė i bashkuar”, u shprehė presidenti Thaēi.

Thaēi u shprehė qė roli i ShBA-sė nė procesin e dialogut ėshtė i rėndėsishėm.

“Roli i ShBA-sė ėshtė i pazėvendėsueshėm dhe asnjė marrėveshje nuk do tė arrihet pa dinamikėn dhe rolin udhėheqės tė ShBA-sė.”, tha presidenti i Kosovės.

Nė deklaratat e kaluara, Thaēi kishte thėnė qė marrėveshja me Serbinė mund tė arrihet nė fund tė vitit 2019-tė. Nė pyetjen se nėse ėshtė kjo e mundur, presidenti u shprehė se shpreson tė ndodh.

“Unė shpresoj qė po. Nėse jo, ne do tė humbasim njė dekadė.”, u shpreh Thaēi.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2019, 12:38   #69
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna
Thaēi, Haradinaj e Veseli merren vesh qė tė shkojnė sė bashku nė Paris

Aktuale maj 03, 2019 - 13:27

Sot me iniciativė tė kryetarit tė Kuvendit, Kadri Veseli, janė takuar liderėt e shtetit, presidenti Hashim Thaēi e kryeministri Ramush Haradinaj, bashkė edhe me kryesuesin e ekipit negociator Fatmir Limajn, tė cilėt kanė diskutuar pėr Samitin e Berlinit dhe pėr takimin e 1 korrikut nė Paris.

Ata janė pajtuar qė tė udhėtojnė pėr nė Paris sė bashku, e pjesė e delegacionit kosovarė do tė jenė edhe Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti si kryesues tė ekipit negociator.

Njė gjė tė tillė e kishte paralajmėruar edhe kryeministri Ramush Haradinaj nė njė intervistė pėr T7 nga Berlini, ku kishte dhėnė detaje rreth organizimi tė takimit nė kryeqytetin e Francės.

Ai kishte treguar se ky takim do tė jetė kokė mė kokė, vetėm Kosovė-Serbi, ku pėrveē liderėve do tė marrin pjesė edhe ekipi negociator, me ndėrmjetėsimin e kancelars gjermane, Angela Merkel dhe presidentit francez, Emanuel Macron.

Takimi nė Paris do tė jetė vazhdimėsi e takimit tė Berlinit, ku Kosova dhe Serbia u pajtuan pėr tė vazhduar dialogun pėr normalizim tė raporteve, duke e lėnė anash idenė pėr korrigjim tė kufijve.

Ndėrkohė nė gjithė kėto zhvillime, nė lėvizje ėshtė vėnė edhe SHBA-ja. Sekretari i Shtetit amerikan, Mike Pompeo do tė udhėtojė nė Berlin pėr tė takuar Merkelin, e me tė cilėn do tė flasė edhe pėr zhvillimet nė Ballkanin Perėndimor. /Express
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 09:48   #70
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaBE-ja do tė pėrjashtojė SHBA-nė nga dialogu pėr shkak tė qėndrimit ndaj korrigjimit tė kufijve


Gazeta Express
4 Maj 2019 10:54

Bashkimi Evropian, pėrkatėsisht Gjermania dhe Franca dėshirojnė qė tė anashkalojnė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, nga dialogu ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, pėr shkak tė qėndrimit tė shumicės sė administratės sė Donal Trump pėr idenė e korrigjimit tė kufijve. Kėshtu shkruan sot gazeta serbe ‘Blic’, e cila shkrimin e saj e bazon nė disa burime tė sigurta brenda Brukselit.

“Samiti e ka bėrė tė qartė se nuk ka lojėra me kufij nė Ballkan dhe Evropė”, ka thėnė njė diplomat i nivelit tė lartė pėr punė tė jashtme, transmeton Gazeta Express.

Sipas kėtij burimi diplomatik, nė Berlin ėshtė konstatuar se ēfarėdo prekje e kufijve do tė hapte ēėshtjen e Republika Srpskas dhe Shqipėrisė sė madhe, dhe kjo ėshtė parė si njė gjė qė tė pėrfundonte me njė kaos.

“Takimi i Berlinit ishte njė ndalesė nė minutėn e fundit. Shpresojmė qė Samiti i Parisit ta ri konfirmojė kėtė “, thuhet tutje.

Ndėr tė tjera thuhet se nė Berlin nuk ka pasur ndonjė presion pėr tė njohur pavarėsinė e Kosovės, sepse nuk ėshtė njė emergjente.

“Sundimi i Ligjit, demokracia, lufta kundėr krimit janė cekur si ēėshtje urgjente”, thuhet tutje.

Ndėrkohė sa i pėrket qėndrimeve tė liderėve nė Berlin, gazeta potencon qė i vetmi qė nė njė farė forme e ka kundėrshtuar Samitin Berlinit ka qenė presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, me arsyetimin se ‘presim ndihmėn e amerikanėve”.

Thuhet se nė Berlin, Merkel dhe Makron kanė kėrkuar qė tė bėhet njė pezullim i taksės pėr njė periudhė prej 6 muajsh, me qėllim tė zhbllokimit tė dialogut, dhe ndėrhyrjes sė tyre nė tė, raporton Gazeta Express.

Ministrja pėr Integrime Evropiane nė Serbi, Jadranka Joksimovic teksa ka folur pėr Blic, ka thėnė se Merkel dhe Makron sė shpejti duhet tė tregojnė kapacitetet e tyre qė tė nxisin Prishtinėn tė heq taksėn ndaj produkteve serbe e cila e ka bllokuar dialogun.

Si rezultat kryesor i Samitit tė Berlinit u konstatua se ishte marrėveshja pėr tė vazhduar me dialogun, duke anashkaluar idenė e korrigjimit tė kufijve. Ky samit u pa edhe si dėshtim i treshės Thaēi-Rama- Vuēiq, gjė tė cilėn dje e pranoi edhe vetė presidenti serb.

Ndėrkohė pas pak ditėsht, me 7 maj nė Berlin do tė nis njė vizitė Sekretari i Shtetit Amerikan, Mike Pompeo, i cili do tė takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel, e me tė cilėn do tė flasin edhe pėr Ballkanin Perėndimor./GazetaExpress/
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 15:59   #71
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaThaēi: U tmerrova kur mora vesh se nė Berlin nuk ishte ftuar askush nga Amerika, pa ta s’bėhet asgjė

09 maj 15:51

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka thėnė se Samiti i Berlinitka dėshtuar, pasi sipas tij nuk ka pasur koordinim me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės (ShBA).

Thaēi ka thėnė se nė Samitin e Brdo-Brjiunit tė zhvilluar nė Tiranė ėshtė folur pėr Kosovėn. Nė kėtė kontekst ai ka thėnė se dialogu me Serbinė duhet tė jetė i pakushtėzuar, ndėrsa taksa ka qenė njė vendim legjitim.

Kėto deklarime Thaēi i ka bėrė gjatė njė interviste pėr “RTV Ora” nė Tiranė.

Hashim Thaēi: Njohja nga ana e Serbisė pėr Kosovėn i jep gjallėri, dinamikė dhe frymė evropiane Serbisė dhe i hap perspektive pėr tė ardhmen. Lirohet nga njė barrė e padrejtė dhe nga njė mit i rrejshėm. Deklarime pėr marketing dhe populizėm do tė kemi edhe nė ditėt e ardhshme, por ende shpresoj se ky vit do tė jetė viti i marrėveshjes pėrfundimtare.

Angazhimi i Gjermanisė dhe Francės ėshtė mesazhi mė i mirė, qė ėshtė njė interesim i rritur i vendeve kryesore tė BE. Mbetet qė kėto vende tė kenė mbėshtetjen edhe tė vendeve tė tjera tė BE qė tė funksionojė si njė familje, nė njė proces tė udhėhequr nga Mogherini. Ėshtė konstatuar edhe nė Berlin se BE ende nuk e ka dinamikėn e duhur pėr mundėsinė e imponimit tė njė zgjidhje, por gjithashtu ėshtė treguar edhe i dobėt dhe jo unik.

E theksoj qė duhet tė ndodhė korrigjimi dhe padrejtėsitė historike, qė Presheve, Medvegja dhe Bujanovac ti bashkėngjitet territorit tė Kosovės, nė njė proces qė do ti pėrshpejtohet e ardhmja evropiane Serbisė. Ndėrsa nė procesin qė ėshtė zhvilluar nė kuadėr tė angazhimeve tė BE, mund tė them se ēdo herė ajo qė na ka dhėnė shpresė dhe besim pėr vendimmarrje ka qenė informimi, transparenca dhe mbėshtetja e plotė pėr kėtė proces. Unė kam qenė i tmerruar kur u informova se pėr Samitin e Berlinit nuk ka pasur informim dhe komunikim me ShBA. Aty ku nuk janė ShBA nuk ka sukses, nuk ka progres, nuk ka siguri as pėr dialog, as pėr negociata dhe pas pėr ndonjė implementim.

Kryeministri Haradinaj deklaroi se Mogherini ideoi ndarjen e Kosovės dhe kjo u mbėshtet nga ju dhe kryeministri Edi Rama dhe homologu serb, a keni njė pėrgjigje pėr kryeministrin?

Hashim Thaēi: Unė mbėshtes dhe angazhohem fuqishėm qė Presheva, Medvegja dhe Bujanovci t’i bashkohen territoreve tė Republikės sė Kosovės. Nuk jam i shqetėsuar fare pėr zėrat refuzues, ėshtė njė e drejtė historike dhe legjitime qė duhet shtyrė pėrpara. Askush nga politika shqiptare, qoftė nė Prishtinė apo nė Tiranė, nuk duhet tė jetė i shqetėsuar pavarėsisht ndonjė deficiti patriotik qė mund ta ketė ndokush nė kėtė tranzicion 30-vjeēar tė Shqipėrisė dhe deficit kombėtar. Ajo qė theksoj ėshtė se nuk komentoj takime tė mbyllura dhe nuk pėrgojoj njerėz dhe takime.

Marrėdhėnia me kryeministrin Haradinaj?

Hashim Thaēi: Ne kemi pasur qėndrime shumė tė qarta dhe unike sa i takon tarifės tė ardhmes evropiane dhe liberalizimit tė vizave, ndėrsa opinionet e ndryshme janė shėndeti i demokracisė.

Intervista e plotė e Thaēit:
https://www.epokaere.com/thaci-u-tme...-sbehet-asgje/
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2019, 13:55   #72
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaThaēi priti delegacionet e Francės dhe Gjermanisė, diskutojnė pėr takimin e Parisit

03 qershor 12:17

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, priti sot kėshilltarėt diplomatikė tė presidentit Macron dhe kancelares Merkel.

Presidenti Thaēi u uroi mirėseardhje dhe mirėpriti angazhimin francezo-gjermanė pėr takimin nė Paris, nė mes tė pėrfaqėsuesve tė shtetit tė Kosovės dhe tė shtetit tė Serbisė, si dhe pėrpjekjet e presidentit Macron dhe kancelares Merkel pėr tė ndihmuar rifillimin e procesit tė dialogut nėn udhėheqjen e Bashkimit Evropian.

Presidenti Thaēi potencoi se “dialogu duhet tė vazhdojė pa kushtėzime dhe se tarifat duhet tė mbeten nė fuqi”.

Gjithashtu, presidenti u shpreh se “Kosova nuk do tė pranojė kritere tjera pėr liberalizimin e vizave, sidomos jo nė formė tė kėrkesave pėr tarifat apo asociacionin”.

Presidenti Thaēi kėrkoj qė qytetarėt e Kosovės tė mos mbahen tė izoluar padrejtėsisht dhe tė mos trajtohen si qytetarė tė dorės sė dytė.

Nė fund, presidenti Thaēi u shpreh se Kosova mbetet e pėrkushtuar pėr dialogun qė duhet tė pėrfundojė me marrėveshjen paqėsore gjithėpėrfshirėse, e cila do tė sjellė njohjen reciproke mes Kosovės dhe Serbisė, si dhe anėtarėsim tė Kosovės nė Kombet e Bashkuara.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2019, 13:57   #73
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaVeseli kėrkon nga Gjermania e Franca vendim tė shpejtė pėr vizat13:03 / 03.06.2019
Veseli kėrkon nga Gjermania e Franca vendim tė shpejtė pėr vizat

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli po zhvillon takim me njė delegacion franko-gjerman qė pėrbėhet nga zyrtarė tė Parisit e Berlinit, tė cilėt kanė ardhur nė Kosovė pėr tė diskutuar pėr pėrgatitjet e Samitit tė Parisit dhe pėr zhvillimet politike nė Kosovė e rajon.

Bashkė me Kryeparlamentarin Kadri Veseli, nė kėtė takim po marrin pjesė edhe kryeministri Ramush Haradinaj dhe dy bashkėkryesuesit e ekipit tė dialogut, Fatmir Limaj e Shpend Ahmeti. Burime brenda takimit, bėjnė tė ditur se Kryeparlamentari Kadri Veseli ka kėrkuar nga delegacioni i Francės dhe Gjermanisė agjendė tė qartė evropiane pėr Kosovėn.

Veseli po ashtu ka kėrkuar nga musafirėt qė Gjermani dhe Franca duhet tė marrin vendim tė shpejtė e tė drejtė pėr liberalizimin e vizave pėr qytetarėt e Kosovės, ndėrsa ka theksuar se Kosova nuk do tė pranoj asnjė kusht tjetėr pasi i ka plotėsuar tė gjitha kriteret. “Ne i kemi plotėsuar tė gjitha kriteret e kėrkuara. Madje mė shumė se secili vend i rajonit. Tani ėshtė radha juaj qė tė merrni vendimin e duhur dhe qytetarėve tanė tu hiqen vizat”, ka thėnė Veseli gjatė kėtij takimi, tregon burimi brenda takimit. Ndėrsa, duke folur pėr Samitin e Parisit i cili pritet tė mbahet mė 1 korrik, Kryeparlamentari Veseli ka thėnė se pret njė udhėzues mė tė qartė pas Samitit tė Parisit pėr tė gjitha ēėshtjet. “Ēdo marrėveshje finale Kosovė-Serbi duhet tė jetė e bazuar nė Kushtetutėn e Kosovės. Nuk do tė pranojmė Asociacion me kompetenca ekzekutive dhe marrėveshje qė cenon sovranitetin e Kosovės”, ka thėnė Veseli gjatė takimit.

Gjatė takimit me delegacionin franko-gjerman, Kryeparlamentari Kadri Veeli ka folur edhe pėr iniciativėn e tij formimin e Tribunalit Ndėrkombėtar pėr gjenocidin serb nė Kosovė. Ai ka thėnė se mijėra civilė tė pafajshėm janė vrarė e masakruar nga forcat paramilitare tė shtetit serb dhe edhe pas 20 vjetėsh drejtėsia nuk i ka gjykuar kriminelėt. Andaj, siē mėsohet nga burime brenda takimit, Kreu i Kuvendit ka thėnė se Tribunali ėshtė i pashmangshėm dhe do tė ndodhė, ndėrsa ka theksuar se drejtėsia vetėm sa i kontribuon paes sė qėndrueshme mes dy popujve dhe Ballkanit Perėndimor.

Autor: RTKlive
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 03-06-2019 nė 14:05
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2019, 14:00   #74
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaLimaj: Angazhimi direkt i Gjermanisė dhe i Francės nė procesin dialogut, i mirėseardhur

03 qershor 14:15

Pėrfaqėsuesit e institucioneve dhe delegacioni i shtetėror pėr dialog me Serbinė, janė takuar me pėrfaqėsuesit e kancelares Merkel dhe presidentit Makron.

Zėvendėskryeministri Fatmir Limaj ka treguar se kanė biseduar pėr parapėrgatitjet pėr takimin e radhės nė Paris.

“Kosova e vlerėson jashtėzakonisht shumė angazhimin e kancelares Angela Merkel dhe presidentit Emanuel Macron nė kėtė proces. Kosova ėshtė e pėrkushtuar pėr dialog, por procesit tė dialogut duhet t’i paraprijė njė agjendė e qartė, nė mėnyrė qė tė kemi dialog tė strukturuar”, ka thėnė Limaj, duke shtuar se angazhimi direkt i Gjermanisė dhe i Francės nė procesin dialogut ėshtė i mirėseardhur.

“Na duhet njė pajtim mes dy vendeve se pėr ēka po bisedojmė dhe tė kemi agjende tė qartė. Kosova nė dialog me Serbinė ka plot tema, tė cilat do t’i diskutonte, por kryetema duhet tė jetė njohja reciproke”, ka thėnė Limaj.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2019, 14:59   #75
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,627
Thanks: 28
Thanked 83 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe BrnaTha se pa u hequr taksa mund tė flasin vetėm pėr motin, Thaēi ia kthen Vuēiqit


Presidenti i Kosovės Hashim Thaēi, pas takimit qė sot ka pasur me njė delegacion tė pėrbėrė nga zyrtarė tė Francės dhe Gjermanisė, ka potencuar se u kanė bėrė tė qartė se taksa e vendosur ndaj produkteve serbe dhe boshnjake do tė mbetet nė fuqi.

Kreu i shtetit deklaroi se nga fryma e diskutimit qė kanė zhvilluar sot ka parė njė angazhim mė serioz tė njė koordinimi gjithė evropian, po edhe me ShBA-tė si kusht i domosdoshėm pėr sukses nė procesin e dialogut.

“Ishte njė angazhim inkurajues i presidentit Macron dhe kancelares Merkel, pra e Parisit dhe Berlinit, qė tė ketė pėrgatitje mė tė mira pėr samitin e Parisit, qė tė jetė njė samit qė hap njė perspektivė tė sigurt vazhdimėsisė sė dialogut, mundėsisė pėr arritjen e marrėveshjes pėrfundimtare Kosovė-Serbi, por edhe perspektivės evropiane tė Republikės sė Kosovės. Theksuam shumė qartė se tarifa duhet tė mbetet nė fuqi, ėshtė njė vendim legjitim, nė anėn tjetėr duhet tė respektohen marrėveshjet qė janė arritur nė vitin 2013 nga tė gjitha palėt. Shpresoj se do tė ketė njė pėrkushtim serioz edhe nė javėt e ardhshme qė kanė mbetur, nė mėnyrė qė tė jetė njė koordinim i plotė, qė tė ketė reflektim konkret tė angazhimeve tona nė procesin e dialogut mes Kosovės dhe Serbisė. Nė anėn tjetėr nga fryma e diskutimit qė zhvilluam sot shoh se ka njė angazhim mė serioz tė njė koordinimi gjithė evropian, por edhe me ShBA-tė si kusht i domosdoshėm pėr suksesin e kėtij procesi”, tha ai.

I pyetur se cilat kanė qenė kėrkesat e Gjermanisė dhe tė Francės, Thaēi tha se nuk ka pasur kėrkesa tė veēanta por qė ėshtė diskutuar se si tė ndodhė pėrgatitja mė e mirė e takimit tė Parisit.

Ndėrkaq, sa i pėrket deklarimeve tė presidentit serb Aleksandėr Vuēiq se pa u hequr taksa mund tė bisedojnė vetėm pėr motin, Thaēi tha se dialogu dhe takimi i Parisit duhet tė ndodhė i pakushtėzuar.

“Dialogu duhet tė ndodhė por edhe takimi i Parisit i pakushtėzuar. Ky takim do tė ndodhė pavarėsisht disponimit ose jo tė Vuēiqit. Tarifa nuk do tė hiqet, ėshtė njė vendim legjitim i institucioneve tė Kosovės, megjithėse pushtetet nė Kosovė janė tė ndara dhe unė do tė mund t’i thoja me vendimin e Qeverisė sė Kosovės, por personalisht jam kundėr qė tė hiqet tarifa. Gjithashtu, definitivisht askush nga bashkėsia ndėrkombėtare nuk duhet tė lejojė qė Beogradi tė vejė kushte pėr takimin e Parisit apo vazhdimėsisė sė procesit tė dialogut, por nė fund tė fundit jemi vende fqinje, qoftė edhe vetėm pėr mot nėse diskutojmė mirė qė takohemi. Tek unė nuk janė adresuar kėrkesa tė veēanta, ėshtė diskutuar si tė ndodhė pėrgatitja mė e mirė e takimit dhe tė ketė njė progres konkret nga takimi i Parisit, gjė qė unė shpresoj se do tė jetė mė mirė i pėrgatitur por edhe me hapa konkret tė progresit”, tha Thaēi.

Nė kėtė takim me delegacion e pėrbėrė nga zyrtarė tė Francės dhe tė Gjermanisė, Thaēi tha se kanė biseduar edhe pėr liberalizimin e vizave, ku u shpreh se nuk do tė lejojnė qė tė vendosen kushte tė reja pėr Kosovėn.

“Po kam potencuar gjithashtu se Kosova nė asnjė rrethanė nuk do tė pranojė kritere tė reja pėr liberalizimin e vizave, as heqjen e tarifave apo ndonjė ēėshtje tjetėr sepse Kosova ka pėrmbushur tė gjitha kriteret pėr liberalizimin e vizave. Ėshtė duke ndodhur njė diskriminim definitiv dhe trajtim pėr qytetarėt e Kosovės sikur me qenė qytetarė tė kategorisė sė dytė nė kuadėr tė kėtyre pėrkushtimeve tė shteteve anėtare tė BE-sė”, tha ai.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 18:58   #76
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

SHBA insiston nė pezullimin e taksės kundėr Serbisė.

Pezullimi i takės doganore, tė cilėn Qeveria e Kosovės e ka vendosur pėr importet nga Serbia dhe Bosnjė e Hercegovina, pėr Shtetet e Bashkuara tė Amerikės po shihet si njė veprim i domosdoshėm qė Prishtina zyrtare duhet ta ndėrmarrė ditėve nė vijim, pėr tė siguruar njė rol mė tė madh amerikan nė procesin e bisedimeve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.

Delegacionet nga Prishtina dhe Beogradi, pritet qė tė zhvillojnė takimin e radhės mė 1 korrik nė Paris, ku sėrish po ngrihet edhe ēėshtja e pezullimit tė taksės doganore, qoftė edhe pėrkohėsisht, pėr t’i dhėnė rast dialogut. Zėvendėsdrejtori pėr Ēėshtjet Evropiane dhe Rusinė nė Kėshillin e Sigurisė Kombėtare, John Erath, nė njė intervistė pėr mediat tha se Shtetet e Bashkuara, nuk mund tė ndihmojė nė dialog nėse nuk hiqen tarifat. Ai tha se SHBA-ja pritet tė luajnė njė rol mė tė madh nė bisedimet mes Kosovės dhe Serbisė, por pengesė mbetet taksa apo tarifa doganore. Ndėrkohė, pėrfaqėsuesi i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Jonathan Cohen, nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit, ku po diskutohet lidhur me Raportin e Sekretarit tė Pėrgjithshėm pėr punėn tremujore tė kėtij misioni nė Kosovė, ka kėrkuar qė Kosova dhe Serbia t’i rikthehen dialogut. Ai ka thėnė se duhet tė hiqet taksa e vendosur pėr produktet serbe.

Jun 10, 2019 21:01 Europe.

PS....me gjeni NJI te VETEM te ashtequajtur gazetar nga trojet qe merr guximin te kritikoje axhen?????

Iku beni se po bi zilja e DERES.

Noten.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 19:36   #77
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,824
Thanks: 7,525
Thanked 3,480 Times in 1,813 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
SHBA insiston nė pezullimin e taksės kundėr Serbisė.

Pezullimi i takės doganore, tė cilėn Qeveria e Kosovės e ka vendosur pėr importet nga Serbia dhe Bosnjė e Hercegovina, pėr Shtetet e Bashkuara tė Amerikės po shihet si njė veprim i domosdoshėm qė Prishtina zyrtare duhet ta ndėrmarrė ditėve nė vijim, pėr tė siguruar njė rol mė tė madh amerikan nė procesin e bisedimeve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.

Delegacionet nga Prishtina dhe Beogradi, pritet qė tė zhvillojnė takimin e radhės mė 1 korrik nė Paris, ku sėrish po ngrihet edhe ēėshtja e pezullimit tė taksės doganore, qoftė edhe pėrkohėsisht, pėr t’i dhėnė rast dialogut. Zėvendėsdrejtori pėr Ēėshtjet Evropiane dhe Rusinė nė Kėshillin e Sigurisė Kombėtare, John Erath, nė njė intervistė pėr mediat tha se Shtetet e Bashkuara, nuk mund tė ndihmojė nė dialog nėse nuk hiqen tarifat. Ai tha se SHBA-ja pritet tė luajnė njė rol mė tė madh nė bisedimet mes Kosovės dhe Serbisė, por pengesė mbetet taksa apo tarifa doganore. Ndėrkohė, pėrfaqėsuesi i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Jonathan Cohen, nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit, ku po diskutohet lidhur me Raportin e Sekretarit tė Pėrgjithshėm pėr punėn tremujore tė kėtij misioni nė Kosovė, ka kėrkuar qė Kosova dhe Serbia t’i rikthehen dialogut. Ai ka thėnė se duhet tė hiqet taksa e vendosur pėr produktet serbe.

Jun 10, 2019 21:01 Europe.

PS....me gjeni NJI te VETEM te ashtequajtur gazetar nga trojet qe merr guximin te kritikoje axhen?????

Iku beni se po bi zilja e DERES.

Noten.
Palmeri ka marr guximin :

Palmer: SHBA-ja nuk mund ta detyrojė Kosovėn tė heq taksat

“Qartė ia kemi bėrė tė ditur autoriteteve tė Kosovės se taksat pėr mallrat nga Serbia duhet tė hiqen ose tė pezullohen, por unė mendoj se idetė qė shumė njerėz i kanė nė Beograd, qė SHBA-tė mund ta detyrojnė Prishtinėn qė tė sjellė disa vendime, janė tė pavėrteta dhe jo tė drejta pėr Kosovėn”, tha pėr FoNet zėvendėsndihmės-sekretari i Shtetit pėr Ēėshtjet Evropiane dhe Euroaziatike, Matthew Palmer, transmeton "Zėri.info".
“Kosova ka politikėn e saj dhe vendos vetė”, shpjegoi Palmer, por theksoi se SHBA kanė “njė ndikim”, qė pėrpiqen ta pėrdorin konstruktivisht. Siē theksoi ai, Uashingtoni do tė donte qė taksat tė hiqen nga tavolina, pasi janė pengesė pėr pėrparim.
“Beogradi, megjithatė, me Prishtinėn duhet tė negociojė pėr taksat, dhe jo me Shtetet e Bashkuara”, tha nė mėnyrė eksplicite Palmer./Zeri
_____________________________________
https://zeri.info/aktuale/266637/pal...te-heq-taksat/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 19:39   #78
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,824
Thanks: 7,525
Thanked 3,480 Times in 1,813 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
SHBA insiston nė pezullimin e taksės kundėr Serbisė.

Pezullimi i takės doganore, tė cilėn Qeveria e Kosovės e ka vendosur pėr importet nga Serbia dhe Bosnjė e Hercegovina, pėr Shtetet e Bashkuara tė Amerikės po shihet si njė veprim i domosdoshėm qė Prishtina zyrtare duhet ta ndėrmarrė ditėve nė vijim, pėr tė siguruar njė rol mė tė madh amerikan nė procesin e bisedimeve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.

Delegacionet nga Prishtina dhe Beogradi, pritet qė tė zhvillojnė takimin e radhės mė 1 korrik nė Paris, ku sėrish po ngrihet edhe ēėshtja e pezullimit tė taksės doganore, qoftė edhe pėrkohėsisht, pėr t’i dhėnė rast dialogut. Zėvendėsdrejtori pėr Ēėshtjet Evropiane dhe Rusinė nė Kėshillin e Sigurisė Kombėtare, John Erath, nė njė intervistė pėr mediat tha se Shtetet e Bashkuara, nuk mund tė ndihmojė nė dialog nėse nuk hiqen tarifat. Ai tha se SHBA-ja pritet tė luajnė njė rol mė tė madh nė bisedimet mes Kosovės dhe Serbisė, por pengesė mbetet taksa apo tarifa doganore. Ndėrkohė, pėrfaqėsuesi i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Jonathan Cohen, nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit, ku po diskutohet lidhur me Raportin e Sekretarit tė Pėrgjithshėm pėr punėn tremujore tė kėtij misioni nė Kosovė, ka kėrkuar qė Kosova dhe Serbia t’i rikthehen dialogut. Ai ka thėnė se duhet tė hiqet taksa e vendosur pėr produktet serbe.

Jun 10, 2019 21:01 Europe.

PS....me gjeni NJI te VETEM te ashtequajtur gazetar nga trojet qe merr guximin te kritikoje axhen?????

Iku beni se po bi zilja e DERES.

Noten.

Vete serbet pranojne se taksa nuk ka kurfare ndikimi politik ose ekonomik ne serbi :

Daēiq thotė se taksa s’ia lė shenjė Serbisė, vazhdon fushata pėr heqjen e njohjeve tė Kosovės

Pėrderisa zyrtarė kosovarė qė angazhohen pėr heqjen e taksės me arsyetimin se ajo e ka arritur qėllimin dhe e ka ndalur fushatėn e Serbisė, nė Beograd nuk e kanė ndėrmend tė ndalen. Kryediplomati serb Ivica Daēiq thotė se mė 21 janar edhe njė shtet do ta tėrheqė vendimin pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.
Daēiq ka cituar homologun e tij rus Sergei Lavrov tė ketė thėnė se “ėshtė sukses historik qė 12 shtete e kanė tėrhequr njohjen ndaj Kosovės”
Ai thotė t’i jetė kėrkuar qė tė pezullojė pėr gjashtė muaj veprimtarinė e tyre kundėr shtetėsisė sė Kosovės, nė mėnyrė qė autoritetet kosovare tė heqin taksėn prej 100 pėr qind ndaj produkteve serbe.
“Tė gjithė e dinė se na kanė kėrkuar qė tė pezullojmė aktivitetet tonė pėr gjashtė muaj, ashtu qė ata tė tėrheqin tarifėn qė na e kanė vėnė”, ka deklaruar Daciq.
Kryediplomati serb thotė se asnjėherė nuk janė ndaluar me fushatėn e tyre kundėr shtetit tė Kosovės, transmeton Gazeta Express.
“Ata kanė thėnė nė Kėshillin e Sigurimit se u bėjnė thirrje tė gjitha shteteve qė ta pranojnė shtetėsinė e Kosovės. Ne nuk jemi pajtuar me kėtė dhe kemi vazhduar me punėn tonė”, ėshtė shprehur Daciq.
“Nesėr ne do t’i vazhdojmė negociatat dhe e hėna do tė jetė dita kur njė shtet tjetėr pritet ta tėrheqė njohjen”, ka thėnė Daciq pėr “Happy TV”.
_______________________________
http://gazetaevropa.com/daciq-thote-...ve-te-kosoves/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2019, 09:58   #79
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

Thaēi kritika BE-sė, por edhe institucioneve nė Kosovė.

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, ka mbetur tejet i zhgėnjyer nga takimi i Ministrave tė Jashtėm tė BE-sė dje nė Luksemburg dhe konkluzionet e deklaratės sė pėrbashkėt tė tyre.

Nė njė postim nė facebook, Thaēi shkruan se "me shqetėsim i kam lexuar konkluzionet zhgėnjyese tė Kėshillit pėr Ēėshtje tė Pėrgjithshme tė Bashkimit Evropian. Shihet qartė qė turbulencat e brendshme e kanė turbulluar vizionin e BE-sė, e cila nuk po arrin tė tejkalojė instinktin proteksionist dhe neglizhencės ndaj tėrė rajonit, e posaēėrisht Kosovės". Kosova, thotė Thaēi, nuk ėshtė fajtore pėr problemet e brendshme tė BE-sė dhe nuk paraqet asnjė rrezik pėr Unionin. Thaēi: Prandaj, ne nuk do tė mund tė cilėsohemi si fajtorė pėr zvogėlimin e rolit tė BE-sė nė rajon dhe nė Kosovė pėr shkak tė dėshtimeve tė vazhdueshme tė saj. Pėrderisa shtete fqinje, si Shqipėria dhe Maqedonia e Veriut, kanė pritur lajme substanciale nė rrugėn e tyre pėr anėtarėsim nė BE, ne kemi pritur diēka krejt minimale. Ne kemi pritur vetėm njė reflektim pozitiv sa i pėrket fundit tė izolimit tė padrejtė tė popullit tė Kosovės. Kreu i Shtetit tė Kosovės thotė se fatkeqėsisht, BE-ja ėshtė duke e trajtuar Kosovėn ndryshe krahasuar me vendet e tjera, dhe kjo padrejtėsi nuk kalon pa u vėrejtur. Por nga ana tjetėr, nėnvizon Thaēi, nuk kalon pa u vėrejtur as mungesa e njė pėrkushtimi konstruktiv i institucioneve tona shtetėrore pėr koordinimin e veprimeve strategjike nė interes tė vendit. Thaēi: Unė ftoj liderėt institucionalė dhe ata tė partive politike parlamentare qė tė reflektojnė pėr situatėn e rėndė nė tė cilėn ndodhet vendi ynė nė raport me realizimin e perspektivės tonė pėr anėtarėsim nė BE dhe NATO. Izolimi dhe stagnimi duhet tė marrin fund. Qytetarėt e Republikės sė Kosovės e meritojnė zhvillimin dhe integrimin e Kosovės nė strukturat euroatlantike.

Jun 19, 2019 21:22 Europe.

Shenimi i SYSTEMA-s....e kuptoni juve me flamur se cfare PESHTARAKU eshte KY JEVGU!!!!

ky asht predsjenika qe shmang pergjegjesine nga veda.

BASH.......VIRUS.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2019, 11:05   #80
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,164
Thanks: 337
Thanked 582 Times in 431 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Samiti i Berlinit ku do tė marrin pjesė Thaēi, Haradinaj, Vuēiq dhe Brna

E kan radhen mallrat ruse te taksohen 200 prozent
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur