Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-05-2019, 17:11   #1
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ēlirimit
Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ēlirimit (FOTO)


Nė pėrvjetorin e 20-tė tė ēlirimit dhe hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė pritet tė marrin pjesė personalitete tė ndryshme nga e gjithė bota.

Sipas burimeve tė Indeksonline nė kėtė pėrvjetor jubilar do tė marrė pjesė edhe ish-Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės z. Bill Clinton.

Gjatė vitit 1999 ShBA nė krye me ish-Presidentin Clinton kanė qenė akterėt kryesor nė vendimin pėr bombardimin e ish-Jugosllavisė nga Aleanca Veriatlantike NATO qė atėbotė udhėhiqej nga gjenerali i famshėm amerikan Wesley Clark.

Pėrveē ish-Presidentit Clinton nė ditėn e ēlirimit tė Kosovės mė 12 qershor pritet tė jetw edhe ish sekretarja e ShBA-sė Madeline Albright.

Nė kohėn e intervenimit dhe tė ēlirimit tė Kosovės, zonja Albright ishte sekretare e shtetit dhe zyrtarja kryesore amerikane qė i dha shtytje fillimit tė bombardimeve tė NATO-s ndaj caqeve serbe.

Kjo ėshtė hera e katėrt qė Bill Clinton po e viziton Kosovėn,ish-Presidenti Amerikan pėr herė tė fundit e kishte vizituar Kosovėn para 10 viteve, mė 1 nėntor 2009 ku ishte pritur nė mėnyrė madhėshtore nga institucionet dhe qytetarėt e Kosovės.

Po atė ditė ishte pėruruar edhe shtatorja e tij nė bulevardin Bill Clinton nė kryeqytetin e Kosovės. Indeksonline
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2019, 00:02   #2
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ēLogoja dhe agjenda festive e 20-vjetorit tė ēlirimit tė Kosovės

Vizioni.info June 1, 2019

Nė kuadėr tė manifestimeve pėr njėzetvjetorin e hyrjes sė NATO-s nė Kosovė, nga 11 deri mė 13 qershor, do tė organizohen njė sėrė aktivitetesh, ku do tė marrin pjesė zyrtarė tė lartė shtetėrorė dhe tė institucioneve tė ndryshme ndėrkombėtare.

Kosova po bėn pėrgatitjet e fundit pėr tė shėnuar kėtė pėrvjetor, ndėrsa sot ėshtė prezantuar logoja, slogani dhe njė pjesė e agjendės sė kėsaj ngjarje e cila do tė jetė e shtrirė nė tre ditė.

Udhėheqėsi i Ekipit Zbatues pėr Realizimin e Agjendave Shtetėrore, Fehmi Mehmeti, deklaroi se pėrgatitjet janė nė fazėn finale dhe aktivitetet kryesore do tė mbahen mė 12 dhe 13 qershor.

Ai tha se tashmė janė dėrguar ftesat pėr personalitetet vendore dhe ndėrkombėtare qė tė bėhen pjesė e festimit tė 20-vjetorit tė ēlirimit tė Kosovės.

Logoja e shėnimit tė kėtij pėrvjetori pėrmban numrin 20 bashkė me simbolin e pėllumbit qė ėshtė simbol i paqes.

Ndėrsa si slogan ėshtė pėrzgjedhur fjalia “Pėr lirinė tonė” qė ėshtė shkruar nė tri gjuhėt zyrtare tė Kosovės e qė ėshtė si falėnderim pėr tė gjithė ata qė kontribuuan dhe sakrifikuan pėr lirinė e Kosovės.

“Logo qė simbolizon 20-vjetorin,ndėrsa simboli i pėllumbit qė simbolizon paqen. Kėshtu ka qenė inspirimi pėr ndėrlidhjen e kėtyre figurave ndėrmjet simbolikės sė pėllumbave qė simbolizojnė aeroplanėt e NATO-s qė mbushėn qiellin e Kosovės para 20 viteve dhe pėllumbin qė simbolizon paqen. Pėr popullin e Kosovės aeroplanėt do tė kenė gjithmonė kuptimin e pėllumbave ta paqes qė fluturuan pėr lirinė tonė. Ndėrsa slogani tėrė sakrificėn e heronjve dhe sakrificėn e gjithė atyre qė ndihmuan pėr lirinė tonė. Pėr lirinė tonė jemi falėnderues pėr sakrificėn sublime tė heronjve, pėr lirinė tonė jemi falėnderues pėr ndihmėn e miqve tanė nė ditėt mė tė vėshtira, pėr lirinė tonė jemi falėnderues pėr tė gjithė ata sportistė, artistė qė me punėn e pėrkushtimin e tyre na bėjnė krenar ēdo ditė nė arenėn ndėrkombėtare. Pėr lirinė tonė do tė punojmė edhe mė shumė qė vendi ynė ēdo ditė tė b ėhet mė prosperues. Pėr lirinė tonė falėnderojmė mėsuesit, mjekėt, punėtorėt qė ēdo ditė punojnė me pėrkushtim pėr vendin si dhe tė gjithė qytetarėt qė brenda fushave tė tyre bėjnė mė tė mirėn qė vendi ynė tė bėhet vendi qė ne duam”, deklaroi Mehmeti.

Ai ka ftuar tė gjithė qytetarėt qė tė bėhen pjesė e festimeve pėr 20-vjetorine ēlirimit tė Kosovės sė bashku me miqtė ndėrkombėtarė.

Mė 12 qershor do tė mbahet edhe njė tubim nė sheshin “Skėnderbeu” nė kryeqytet ku do tė marrin pjesė edhe krerėt e vendit dhe pėrfaqėsues tė institucioneve ndėrkombėtare.

Po ashtu, do tė pėrurohet edhe busti i ish-Sekretares amerikane tė Shtetit, Madeleine Albright.

Gjithashtu, do tė mbahet edhe njė konferencė e sigurisė ku do tė marrin pjesė faktorėt kyē tė asaj kohe dhe pėrfaqėsues tė institucioneve vendore tė sigurisė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 16:52   #3
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ēKy ėshtė vlerėsimi i Thaēit pėr Clintonin pas takimit

11 qershor 17:06

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka thėnė se tė paktė janė ata njerėz si presidenti Bill Clinton, qė kanė kontribuar aq shumė pėr vendosjen e gurthemelit tė lirisė sė Kosovės.

Thaēi nė llogarinė e vet nė “Facebook”, Kosova ndihet krenare me pėr kontributin e Clintonin pėr liri dhe pavarėsi.

“Ka shumė njerėz, burra e gra, vajza e djem, qė kanė kontribuar pėr lirinė e popullit tonė. Por, tė paktė janė ata njerėz si presidenti Bill Clinton, qė kanė kontribuar aq shumė pėr vendosjen e gurthemelit tė kėsaj lirie. Dhe nuk ka sesi tė mos ndjehemi krenarė qė kėtij kontribuuesi tė madh tė lirisė sonė t’i shprehim mirėnjohjen e thellė qė populli i Kosovės ndjen pėr tė! Faleminderit president Clinton!”, ka shkruar Thaēi pas takimit me Clintonin.

/Epoka e re/
Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 11-06-2019 nė 16:54
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 17:49   #4
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē15:24 / 11.06.2019
Arrin nė Kosovė Madeleine Albright

Ka mbėrritur nė Kosovė, ish-sekretarja amerikane e shtetit Madeline Albright.

Albright ėshtė mirėpritur nga ish presidentja e Kosovės Atifete Jahjaga.

“Jam krenare qė, njėzet vite pas ēlirimit, tė mirėpres nė Kosovė ish-Sekretaren Amerikane tė Shtetit, Madeline Albright- njėrėn nga kontribueset mė tė fuqishme nė lirinė dhe pavarėsinė tonė. Vendosmėria dhe pėrkushtimi i Sekretarės Albright pėr ta ndalur gjenocidin nė Kosovė dhe pėr t’ia kthyer lirinė dhe shpresėn njė populli tė shtypur ishin kruciale pėr tė ardhmen e popullit tone”, ka shkruar Jahjaga nė facebook.

Jahjaga tutje ka shkruar se sekretarja Albright, e cila ishte e pakompromis ndaj dhunės qė regjimi i Millosheviqit po ushtronte nė Kosovė, sot erdhi nė njė Kosovė qė kultivon vlerat pėr tė cilat ajo ėshtė angazhuar- lirinė, demokracinė, tolerancėn dhe paqen./KosovaPress/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 17:54   #5
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ēNesėr, i madh e i vogėl nė sheshin e Prishtinės pėr tė mirėpritur Bill Clintonin dhe ish sekretaren AlbrightNga: D.RR Mė: 11 qershor 2019 Nė ora: 11:00Nesėr mė 12 qershor 2019, do tė shėnohet 20 vjetori i hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė, ku do tė marrin pjesė ish-presidenti i SHBA-vė Bill Clinton, ish-sekretarja Albright, dhe shumė personalitete tjera vendore e ndėrkombėtare. Me kėtė rast, nga ora 11:00, nė sheshin “Skėnderbeu” do tė mbahet tubimi qendror i shėnimit tė 20 vjetorit tė hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė, pėrcjellė “Bota sot”.

Kurse nga ora 14:00 do jetė “Ecja pėr liri”, pėr tė vazhduar drejt sheshit “Albright”, afėr American School of Kosova, pėr tė bėrė pėrurimin e Bustit tė Sekretares Albright.

Ndėrkaq nė orėn 15:00 , do tė bėhet vizitė nė Bulevardin Bill Clinton, afėr shtatores sė ish- Presidentit Bill Clinton.

Ftohen qytetarėt e Republikės sė Kosovės qė tė bashkohen nė shėnimin e 20 vjetorit tė hyrjes sė trupave tė NATO-s.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 18:04   #6
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē


Clinton: Krenar qė ndalėm spastrimin etnik nė Kosovė

Mė: 11 qershor 2019 Nė ora: 07:27


Bill Clinton dhe Madeleine Albright arrijnė nė hotel
Clinton: E gjithė bota duhet ta shoh Kosovėn vend tė demokracisė

(E plotėsuar) - Me nderime shtetėrore ėshtė pritur nė Kosovė ish presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Bill Clinton.

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi e ka nderuar ish presidentin amerikan me medaljen Urdhri i Lirisė nė 20 vjetorin e ēlirimit tė Kosovės nga forcat serbe.

Clinton tha se e gjitha bota duhet tė shoh Kosovėn si vend tė demokracisė.

Clinton: Ju keni mundėsi tė bėheni shembull i botės

"E gjithė bota sot, nė gjithė kėtė trazirė duhet ta shohė Kosovėn si vend tė demokracisė, i pėrkushtuar tė pėrmirėsohet e tė rritet dhe tė jetojnė nė paqe me fqinjėt, qė ėshtė diēka pėr tė cilėn duhet tė punojė ēdo shtet, i madh e i vogėl , brenda dhe jashtė kufijve tė tyre. Mendoj qė e keni mundėsinė tė bėheni shembull i botės edhe pėr 20 vjet tjera", tha Clinton.

Bill Clinton tha se ėshtė krenar qė ishte president nė kohėn kur populli i Kosovės kishte nevojė duke theksuar se ēfarė ėshtė arritur deri mė sot ėshtė dhe falė vendimit tė popullit kosovar pėr tė ndėrtuar shtetin, shoqėrinė dhe qeverinė dhe pėr tė ecur drejt paqes.

I pyetur pėr dialogun Kosovė Serbi sė cili ėshtė mesazhi i Clinton, ai pati kėtė pėrgjigje

Clinton: Kosova e meriton tė jetė nė BE dhe NATO

"Kosova e meriton tė jetė nė Bashkimin Evropian, nė NATO dhe nė ēdo organizatė tjetėr nė cilėn mund tė jetė ēdo shtet i pavarur", tha ai.

Nė kabinetin e tij, prej ku i ndaj dekoratėn Urdhrin e Lirisė presidenti i Kosovės e falėnderoi Clintonin dhe SHBA-tė pėr kontributin e dhėnė pėr ēlirimin e Kosovės dhe pavarėsinė e saj.

Ai e quajti ish presidentin amerikan hero tė Kosovės.

"Sot pas 20 vitesh Kosova ėshtė e pavarur, gjatė tėrė ketij rrugėtimi kemi ecur sė bashku me ju, mbėshtetja juaj ka qenė jetike pėr lirinė pavarėsinė, dhe tash nė rrugėtimin euroatlantik, andaj storia e Kosovės ėshtė storie e suksesit tė pėrbashkėt. Ju jeni heroi ynė, dhe iu falėnderoj shumė-shumė nė emėr tė gjithė qytetarėve tė Kosovės. Duke u bazuar nė kompetencat e mia si president i Kosovės, edhe si mik i juaji, sot ndaj ēmimin nė emėr tė institucioneve tė Kosovės, Urdhrin e Lirisė, nuk ka ēmim qė mund tė shpėrblejė atė kontribut tuaj, ėshtė liria e vendit tė Kosovės qė ka reflektuar me paqe dhe stabilitet nė Ballkanin perėndimor", tha Thaēi.

Clinton ka ardhur nė Kosovė mėngjesin e sotėm. Pas takimit me Thaēin ai u prit nga kryeministri i Kosovės, Ramush Haradinaj.

Clinton do tė marrė pjesė nesėr nė manifestimin e 20 vjetorit tė ēlirimit tė Kosovės.

Clinton: Kosova meriton tė jetė nė BE dhe nė NATO


Kosova meriton tė jetė nė Bashkimin Evropian, nė NATO dhe nė ēdo organizatė ndėrkombėtare, ka deklaruar tė martėn nė Prishtinė, ish-presidenti amerikan Bill Clinton. Kėto komente, Clinton i bėri pas njė takimi qė zhvilloi me presidentin e Kosovės, Hashim Thaēi, i cili i ndau ish-presidentit amerikan “Urdhrin e Lirisė,”, pėr merita tė veēanta pėr lirinė e Kosovės.

“Isha i lumtur qė pasardhėsi im, presidenti George W.Bush njohu Kosovėn, besoj vetėm njė ditė pasi ju shpallėt pavarėsinė”, tha Clinton.

Clinton tha se ndihej krenar qė ishte president i SHBA-sė nė kohėn kur dikush ėshtė dashur tė ngritet dhe ta thotė qartė se “nuk ka mė pastrim etnik nė Kosovė, nuk ka mė pėrndjekje tė njerėzve prej shtėpive tė tyre dhe nuk ka mė vrasje tė civilėve”.

Ai tha se jo vetėm SHBA, por gjithė bota duhet tė jetė krenare me tė arriturat nė Kosovė, demokracinė e saj dhe shtet-ndėrtimin.

Ai inkurajoi lidershipin e Kosovės qė tani tė ndėrtojnė paqen brenda e jashtė kufijve tė Kosovės, pėr dėshmuar se ėshtė shtet demokratik.
ImageFoto galeri

Nė anėn tjetėr, presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi tha se Clinton ėshtė heroi i Kosovės dhe i shprehu mirėnjohjen mė tė mė lartė atij pėr vendimin historik qė kishte marrė nė vitin 1999 pėr ndėrhyrjen e NATO-s dhe ēlirimin e Kosovės.

Duke i ndarė atij “Urdhrin e Lirisė”, Thaēi tha se duke nuk ka ēmim dhe as medalje qė e vlerėson drejtė gjithė kontributin e madh qė Clinton ka luajtur pėr lirinė e Kosovės dhe popullit tė saj.

Ish-presidenti Clinton dhe ish-sekretarja amerikan, Madeline Albright po qėndrojnė nė Kosovė pėr tė marrė pjesė nė shėnimin e 20-vjetorit tė hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė, qė shėnon edhe ditėn e lirisė sė Kosovės.

Kosova shėnon tė mėrkurėn, 20-vjetorin e hyrjes ushtarake tė NATO-s, pėrkatėsisht trupave shumėkombėshe tė KFOR-it. Kjo ditė, shėnohet edhe si dita e lirisė apo ēlirimit tė Kosovės.

Si datė e cilėsuar historike, autoritetet nė Prishtinė kanė ftuar qė tė marrin pjesė nė kėtė jubile, edhe ish-presidentin amerikan Bill Clinton, ish-sekretaren e shtetit Madeline Albright dhe shumė personalitete tjera qė ndihmuan nė ēlirimin e Kosovės.

Ndėrhyrja e NATO-s, pėrkatėsisht dislokimi i trupave paqeruajtėse tė KFOR-it mė 12 qershor, 1999, pasoi fushatėn e sulmeve ajrore tė Aleancės Veri-Atlantike kundėr caqeve serbe nė Kosovė dhe nė Serbi, qė zgjati 78 ditė.

Pas 78 ditėsh tė sulmeve, bombardimet janė ndėrprerė mė 10 qershor 1999, me miratimin e Rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara. Kjo Rezolutė, ishte njė kompromis i pesė vendeve tė pėrhershme anėtare tė Kėshillit tė Sigurimit nė bazė tė sė cilės, nė Kosovė vendosej njė administratė e Kombeve tė Bashkuara – UNMIK, e cila administronte fazėn tranzitore deri nė ngritjen e institucioneve vendore dhe zgjidhjen e pėrhershme tė statusit tė Kosovės.

Njė ditė mė herėt, ishte nėnshkruar edhe Marrėveshja Teknike e Kumanovės, e cila parashihte tėrheqjen e tė gjitha forcave serbe nga Kosova dhe hyrjen e trupave ndėrkombėtare tė NATO-s nė Kosovė.

Nė Kosovė, nė kuadėr tė KFOR-it, mė 12 qershor 1999 filloi vendoja e rreth 50,000 ushtarėve nga 36 vende, prej tė cilėve 30.000 ishin nga vendet e NATO-s.

Sot, 20 vjet pas kėsaj ndėrhyrje, trupat e paqeruajtėse tė KFOR-it (NATO-s) janė nė numėr mė tė vogėl dhe numėrojnė nga 6 deri nė 7 mijė ushtarė, tė cilėt janė tė dislokuar nė pjesė tė ndryshme tė Kosovės me mision paqeruajtės.

Clinton: Jam ndjerė i lumtur kur Presidenti Bush njohu Kosovėn

Ish-presidenti amerikan, Bill Clinton,ėshtė takuar me presidentin e Kosovės, Hashim Thaēi. Ai ėshtė dekoruar me ēmimin ‘Urdhri i Lirisė, ndėrkohė i pyetur nga gazetarėt, ka thėnė pak fjalė edhe pėr dialogun ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.

Clinton ka thėnė se vendi i Kosovės ėshtė nė Bashkimin Evropian, NATO dhe nė tė gjithė organizatat tjera ndėrkombėtare, ku njė vend i pavarur meriton tė jetė.

Ndėr tė tjera ka thėnė se ėshtė ndjerė shumė i lumtur kur presidenti George W Bush e kishte njohur pavarėsinė e Kosovės dhe e kishte mbėshtetur Kosovėn nė rrugėn e saj.

Ai thotė se nė njė situatė politike tė brishtė nė SHBA, ēėshtja e Kosovės ishte e vetmja pėr tė cilėn pajtoheshin tė gjithė.

“Kosova meriton tė jetė nė BE nė NATO dhe nė organizatat tjera ku njė shtet i pavarur meriton tė jetė. Unė jam ndjerė shumė i kėnaqur kur presidenti Bush e ka njohur pavarėsinė e Kosovė, dhe ka mbėshtetur shtetin tuaj. Nė njė situatė shumė tė komplikuar politike nė SHBA, Ju jeni njė prej gjėrave pėr tė cilat tė gjithė amerikanėt pajtohen dhe dėshiroj qė tė mbeteni tė tillė. Mendoj se vendi ynė do tė vazhdojė tė pajtohet pėr Kosovėn”, ka thėnė Clinton.

Clinton ka thėnė se pavarėsisht se sa ėshtė i madh njė shtet, duhet punuar pėr paqe me fqinjėt, brenda dhe jashtė kufijve.

***

Ish-presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Bill Clinton, ka arritur nė Qeveri pėr t’u takuar me kryeministrin Ramush Haradinaj.

Pas takimit qė Clinton pati me Presidentin Hashim Thaci, tani ai u prit nga Haradinaj.

Takimi Haradinaj – Clinton ishte planifikuar tė ndodhte nė orėn 15:30, por Presidenti amerikan u vonua nė takimin me Thaēin.

Thaēi dekoron Clinton-in me ‘Urdhrin e Lirisė’ thotė se s’ka ēmim qė mund tė shpėrblejė kontributin e tij


Presidenti i vendit, Hashim Thaēi ka pritur nė takim ish-Presidentin e ShBA-sė, Bill Clinton.

Gjatė kėtij takimi Thaēi ka dekoruar me Urdhrin e Lirisė ish-Presidentin Clinton.

Thaēi ka falėnderuar Clinton pėr vendimin e drejtė dhe historik pėr filimin e bombardimeve duke thėnė se storia e suksesit tė Kosovės ėshtė storie e suksesit tė pėrbashkėt.

ImageFoto galeri

“Shpreh mirėnjohjen mė tė lartė nga qytetarėt dhe institucionet e Kosovės pėr vendimin e drejtė dhe historik pėr fillimin e bombardimeve. Pėr mundėsinė e kthimit tė qetetarėve nė shtėpitė e tyre. Sot pas 20 vitesh, Kosova ėshtė e pavarur dhe u jam shumė mirėnjohjes qė gjatė kėtij udhėtimi kemi qenė bashkė. Mbėshtetja juaj ka qenė jetike pėr lirinė dhe pavarėsinė, por edhe tashmė udhėtimin tonė euroatlantik”, ka thėnė Thaēi.

Gjatė dekorimit me ‘Urdhrin e Lirisė’ Thaēi tha se nuk ka ēmim qė mund tė shpėrbljeė kontributin e Clinton pėr Kosovėn.
ImageFoto galeri“Storia e suksesit ėshtė storie e pėrbashkėt dhe ju jeni heroi ynė dhe ju falėnderoj shumė nė emėr tė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės edhe njė herė. Duke u bazuar nė kompetencat e mija si president i Kosovės, por edhe si mik i juaji sot nė emėr tė institucioneve tė Kosovės jap ‘Urdhrin e Lirisė’ dhe nuk ka ēmim qė nuk mund tė shpėrblej atė kontribut”, ka thėnė ai.
ImageFoto galeri


Foto galeri

Clinton takon Thaēin, por anulon vizitėn me Haradinajn

Ish Presidenti i SHBA-sė, Bill Clinton ka anuluar vizitėn e paraparė me Kryeministrin e Kosovės, Ramush Haradinaj.

Nga Presidenca e Kosovės, si organizator i vizitės sė Clinton nė Kosovė, kanė konfirmuar se pėr shkak tė agjendės ėshtė anuluar takimi me kryeministrin e Ksoovės.

Ish presidenti amerikan ėshtė nė kėto momente nė takim me Presidentin e Kosovės, Hashim Thaēi.

***

Takohen Thaēi e Clinton

Presidenti Hashim Thaēi pret nė kabinetin e tij ish-Presidentin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Bill Clinton.
ImageFoto galeri
ImageFoto galeri
ImageFoto galeri

Bill Clinton dhe Madeleine Albright arrijnė nė hotel

Ish-Presidenti amerikan Bill Clinton, ka arritur nė hotelin Swiss Diamond nė Prishtinė, ndėrsa pas disa minutash aty ka arritur edhe ish sekretarja e SHBA-ve, Madeleine Albright.

Tė dy do tė marrin pjesė nė pėrvjetorin e 20-tė tė ēlirimit dhe hyrjes sė NATO-s nė Kosovė.
ImageFoto galeri

***

Pėrveē ish-Presidentit amerikan Bill Clinton, nė Kosovė ka arritur edhe ish-sekretarja e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Madeliene Albright.

Clinton dhe Albright, arritėn para pak minutash nė aeroportin ndėrkombėtar tė Prishtinės.

Dy miqtė e mirė tė Kosovės, erdhėn nė Kosovė me rastin e pėrvjetorit tė 20-tė tė ēlirimit dhe hyrjes sė trupave tė NATO-s.

***

Ish-Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Bill Clinton, para pak minutash ka arritur nė Kosovė.

Miku mė i madh i shqiptarėve erdhi me rastin e pėrvjetorit tė 20-tė tė ēlirimit dhe hyrjes sė trupave tė NATO’s nė Kosovė ku pritet tė marrin pjesė personalitete tė ndryshme nga e gjithė bota.

Ai sot do tė takohet me Presidentin e Kosovės Hashim Thaēi dhe mė pas edhe me Kryeministrin Ramush Haradinaj. Gjatė takimeve, Clinton edhe do tė dekorohet.

Forca tė sigurisė rrethojnė hotelin ku do tė qėndrojė Clinton.

Ish-Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Bill Clinton – miku mė i madh i shqiptarėve, vjen sot nė Kosovė.

Mirėpo, vizita e tij ka quar nė “kėmbė” edhe njėsitet e sigurisė sė vendit. Qė nga orėt e hershme tė mėngjesit, Policia e Kosovės ėshtė duke bėrė kontrolle tė shumta nė rrugėn “Tringė Smaili” nė kryeqytet, saktėsisht nė rrugėn e cila dėrgon nė hotelin nė tė cilin pritet tė qėndrojė Clinton.

Pėrveē ndalimit tė kalimit tė veturave nė kėtė rrugė, Policia e Kosovės nė terren ka ndėrhyrė edhe me njėsinė e qenve ‘K9’ pėr tė siguruar perimetrin e vendit.

Nė vendngjarje po shihen edhe numėr i madh i forcave tė Policisė sė Kosovės tė cilėt nė duar po mbajnė armė tė gjata.

Ndryshe, Cliton do tė pritet nga Presidenti i Kosovės Hashim Thaēi dhe Kryeministri Ramush Haradinaj. Kjo ėshtė vizita e dytė e ish-Presidentit amerikan nė Kosovė.

Thaēi takohet me Clinton nė orėn 15:00 ndėrkaq Haradinaj gjysmė ore mė vonė. Gjatė pritjes, Clinton do tė dekorohet.
ImageFoto galeri

***

Forca tė sigurisė rrethojnė hotelin ku do tė qėndrojė Clinton, e pranishme edhe njėsia ‘K9’

Ish-presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Bill Clinton, miku mė i madh i shqiptarėve, vjen sot nė Kosovė.

Mirėpo, vizita e tij ka quar nė “kėmbė” edhe njėsitet e sigurisė sė vendit.

Qė nga orėt e hershme tė mėngjesit, Policia e Kosovės ėshtė duke bėrė kontrolle tė shumta nė rrugėn “Tringė Smaili” nė kryeqytet, saktėsisht nė rrugėn e cila dėrgon nė hotelin nė tė cilin pritet tė qėndrojė Clinton.

Pėrveē ndalimit tė kalimit tė veturave nė kėtė rrugė, Policia e Kosovės nė terren ka ndėrhyrė edhe me njėsinė e qenve ‘K9’ pėr tė siguruar perimetrin e vendit.

Nė vendngjarje po shihen edhe numėr i madh i forcave tė Policisė sė Kosovės tė cilėt nė duar po mbajnė armė tė gjata.

Ndryshe, Cliton do tė pritet nga Presidenti i Kosovės Hashim Thaēi dhe Kryeministri Ramush Haradinaj.

Kjo ėshtė vizita e dytė e ish-Presidentit amerikan nė Kosovė.

Thaēi takohet me Clinton nė orėn 15:00 ndėrkaq Haradinaj gjysmė ore mė vonė. Gjatė pritjes, Clinton do tė dekorohet.
ImageFoto galeri

Miku mė i madh i Kosovės, ish-presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Bill Clinton, sot vjen pėr vizitė nė Kosovė.

Presidenti Clinton pritet nga Presidenti Hashim Thaēi dhe kryeministri Ramush Haradinaj. Gjatė pritjes nga presidenti Thaēi, Clinton edhe do tė dekorohet.

Kjo ėshtė vizita e dytė e ish-presidentit Bill Clinton nė Kosovė.

Clinton urdhėroi forcat e NATO-s qė tė ndėrhyjnė ndaj caqeve ushtarake dhe policore serbe gjatė vitit 1999, pėr tė parandaluar gjenocidin e mė tejmė ndaj shqiptarėve
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 18:23   #7
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ēKėshtu duket busti i Madelenie Albright nė Prishtinė

Gazeta Express
11 Qershor 2019 19:09

Ish-sekretarja e Shtetit Amerikan, Madelenie Albright, ka arritur sot nė Kosovė. Ajo ėshtė pritur nė aeroport nga ish-presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga.

Albright ka arritur nė Kosovė pas ish-presidentit Bill Clinton dhe do tė marrė pjesė bashkė me tė nė ceremoninė e shėnimit tė 20-vjetorit tė hyrjes sė NATO-s dhe ēlirimit tė Kosovės.

Ish-sekretetarės i ėshtė punuar edhe njė bust nė Prishtinė, qė do tė zbulohet nesėr.

Gazeta Express ka siguruar disa fotografi ku shihet kjo shtatore, qė ėshtė punuar nga Luan Mulliqi.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 20:02   #8
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,095
Thanks: 11,538
Thanked 6,268 Times in 2,981 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
( Shpėtimtari/Ēlirimtari ) Bill Clinton nė Kosovė - nė 20 vjetorin e ēlirimit

Mirė se erdhe shpėtimtar
nė zemėr tė ka ēdo shqiptar!Pėr mua, si fillim mjaftojnė kėto dy vargje.
Pėr bėmat e Clintonit dini edhe ju sa unė, kėshtu nuk po e shti veten nė zahmet as ju.

Nė vazhdim mund tė sjellim shkrime pėr aktivitetin e tij gjatė qėndrimit nė Kosovė.


Tė faleminderit shpėtimtar, sepse urdhėri yt bėri qė cdokush tė ndihet i dinjitetshėm, bėre qė gjaku i derdhur mos tė shkojė kot, bėre qė gjithė ata qė u flijuan pėr atdhe tė prehen tė qetė nė atė botė, e po kush nuk ndihet mirė!

Tė falemidnerit Clinton!
Tė faleminderit USA!
Ju faleminderit edhe gjithė shteteve tjera qė kontribuat pėr LIRINĖ tonė!

Zoti ju bekoftė tė gjithėve!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 20:04   #9
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,667
Thanks: 8,789
Thanked 6,775 Times in 2,846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Shpėtimtari/Ēlirimtari ) Bill Clinton nė Kosovė - nė 20 vjetorin e ēli

https://www.forum-al.com/showthread.php?t=42698
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 20:05   #10
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,667
Thanks: 8,789
Thanked 6,775 Times in 2,846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē

A njihet kjo si dita e clirimit te Kosoves?
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 20:12   #11
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,095
Thanks: 11,538
Thanked 6,268 Times in 2,981 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Shpėtimtari/Ēlirimtari ) Bill Clinton nė Kosovė - nė 20 vjetorin e ēli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
hahahha. mė beso sa e kam parė se ke postuar ti ma mori mendja se kėtu do tė dalėsh, se si me porosi u rri gati temave tė mia. hahhaha
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 20:19   #12
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,667
Thanks: 8,789
Thanked 6,775 Times in 2,846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Shpėtimtari/Ēlirimtari ) Bill Clinton nė Kosovė - nė 20 vjetorin e ēli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
hahahha. mė beso sa e kam parė se ke postuar ti ma mori mendja se kėtu do tė dalėsh, se si me porosi u rri gati temave tė mia. hahhaha
nuk rri me porosi temave te tua, por Ishim pikerisht duke diskutuar ne kete teme dhe -bum- na doli tema jote perpara syve, me te njejten permbajtje, biles edhe me te njejtin titull. Shifi postimet qe jane te fresketa fare, nuk ju ka tha boja akoma.
Per te mos krijuar peshtjellime per neve qe po lexonim dhe postonim te sugjerova kete temen qe ishte identike si e jotja dhe me postimet ende ne vazhdimesi.
Ti hape dhe vazhdo per qefin tat.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 21:07   #13
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,095
Thanks: 11,538
Thanked 6,268 Times in 2,981 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Shpėtimtari/Ēlirimtari ) Bill Clinton nė Kosovė - nė 20 vjetorin e ēli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
nuk rri me porosi temave te tua, por Ishim pikerisht duke diskutuar ne kete teme dhe -bum- na doli tema jote perpara syve, me te njejten permbajtje, biles edhe me te njejtin titull. Shifi postimet qe jane te fresketa fare, nuk ju ka tha boja akoma.
Per te mos krijuar peshtjellime per neve qe po lexonim dhe postonim te sugjerova kete temen qe ishte identike si e jotja dhe me postimet ende ne vazhdimesi.
Ti hape dhe vazhdo per qefin tat.
a po e sheh pushoi diskutimi, se megjithatė tema ime ishte mė ndryshe!
tema ime ishte falėnderuese, ndaj njė njeriu qė shpėtoi njė popull pa u shfarosur!
Kjo e kėtij ėshtė informative.

Desha t'i shkruaja Kingut, por nuk e bėra tė madhe kėtė punė!
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 11-06-2019 nė 21:16
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 21:07   #14
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē

Dy dekada, nga Dita e madhe e hyrjes sė NATO-s nė Kosovė dhe fitores nė Luftėn tonė ēlirimtare, ėshtė ditė kur kujtojmė pėrkushtimin, sakrificėn e kontribuuesve pėr kėtė ditė.

Nė darkėn solemne dhe pritjen kushtuar pėrvjetorit, kemi ngritur gotat pėr aleatėt tanė tė NATO-s dhe vendet mike qė na ndihmuan tė ndėrpritet gjenocidi serb ndaj qytetarėve tanė, pėr ta fituar lirinė dhe marrim pėrkrahjen pėr shtetndėrtim me vlerat e pėrbashkėta euro-atlantike.

Nderim i pėrjetshėm pėr tė gjithė kontribuuesit e lirisė dhe pavarėsisė tė Republikės sė Kosovės!

Partia Demokratike e Kosovės - PDK
Dhurata HoxhaLlapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 21:15   #15
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,667
Thanks: 8,789
Thanked 6,775 Times in 2,846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē

o Llap ti qe je me i informuar sesa une, a eshte kjo dita e clirimit apo jo?
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 21:37   #16
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē

Po 12 qershori
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 21:40   #17
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē

Hashim Thaēi
Nė 20 vjetorin e lirisė, me ushtarėt e Republikės sė Kosovės, qė sikurse ēdo ditė tjetėr edhe sonte janė nė shėrbim tė atdheut dhe gjithė qytetarėve tanė. HTH
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 22:01   #18
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ēRrugėt e Prishtinės bllokohen nga qytetarėt qė po presin ta takojnė Clintonin


nga:Gazeta Blic

Rrugėt kryesore tė Prishtinės janė mbuluar me njerėz, tė cilėt po presin qė tė kenė rastin ta takojnė ish-presidentin amerikan, Bill Clinton dhe ish-sekretarja, Madeleine Albright.

Kanė arritur paradite nė Prishtinė, pėr tė festuar bashkė me kosovarėt 20-vjetorin e ēlirimit dhe hyrjes sė forcave tokėsore tė NATO’s nė Kosovė.

Nė mbrėmje Albright dhe Clinton kanė qėndruar nė Katedralen “Nėnė Tereza” nė Prishtinė, ku po mbahet njė koncert i Filharmonisė sė Kosovės, ndėrsa qytetarėt kanė gjatė gjithė kohės qė t’i takojnė ata.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 22:21   #19
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ēClintoni pėr takimin e parė me Thaēin: Ishte i ri, por i mirė me armė

11 qershor 18:28

Ish-presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės (ShBA), Bill Clinton, gjatė takimit me presidentin Hashim Thaēi, e ka kujtuar takimin e parė me tė, duke thėnė se ka qenė i impresionuar qė Thaēi ishte ri, por i mirė me armė.

“Isha i impresionuar nga mosha e tij e re, por ishte i mirė me armė. Nė anėn tjetėr kam qenė i mahnitur me urtėsinė e tij dhe qėllimet paqėsore, teksa ka qenė kryeministėr dhe tani si president”, ka thėnė Clintoni pas pranimit tė “Urdhrit tė Lirisė” nga presidenti Hashim Thaēi.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 22:28   #20
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,801
Thanks: 3,780
Thanked 3,053 Times in 2,071 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē

Llap edhe te kjo teme do na e shpifesh si gjithmone.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur