Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-01-2019, 13:15   #501
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,352
Thanks: 6,546
Thanked 2,767 Times in 1,382 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

.........

Kot e ke, mė tha ndėrgjegja,
Njerėzit s’janė pėrherė miq.
Ti pandeh se ata tė duan,
Por nė fakt i ke “armiq”!

I them vetes, pse, s’kanė shkak,
S’kam pushtet, as ofiq…
Nuk urrej askėnd nė jetė,
S’ndaj tė mirė dhe tė liq!

S’ka tė bėjė, ata s’tė duan,
Afėrmendsh i ke “miq”!
(Dashuri. ti s’fal. thotė Krishti.
Po s’i deshe dhe armiqtė!)

S’ėshtė ēudi nė kėtė jetė.
Midis miqsh ka dhe “armiq”.
Helm i egos i ngėrthen…
Dhe i bėn, oh sa tė liq!

Mos u lig, mos u mpak.
Thotė vetvetja, je njė hiē.
I pavlerė nė kėtė botė,
Po nuk pate dhe “armiq”.

Timo Flloku
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
🖤 (2)
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2019, 19:52   #502
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,352
Thanks: 6,546
Thanked 2,767 Times in 1,382 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

........

Ndjenjė e lėnduar

dhe nuk e bėre as pėrpjekjen mė tė vogėl
ndjenjės sė lėnduar t‘i gjesh njė ėndje
gjithēka nė jetė nuk ėshtė dushk pėr gogėl
as vrap i gėzuar drejt pėrqafimit tė njė ėndrre...

DD.
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
🖤 (1)
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2019, 20:29   #503
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,994
Thanks: 15,537
Thanked 9,229 Times in 6,240 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

Po bie
Njė shi i Bardhė e i kristaltė bie
Mbi zėrin e Vaēe Zelės
Ca tinguj elegjie po zgjohen
Nė kėtė natė me njė serenatė
Diku nė Lashtėsinė e Prizrenit
Sonte vajton njė gėrnetė.

Pikojnė si lotėt e qiellit
Pikojnė gjethet e njė muzike
Mbi njė varr prej lotėsh dėnes
Njė kėngė
Me tinguj tė rrėqethur

Po fishken zambakėt e Prizrenit
Nė cilėn lagje hapeshin qepenat
Kur nga radioja e vjetėr
Dėgjohej zėri i Shqipėrisė

Dje kėndonte Vaēja
Ajo dhe sot kėndon me njė kitarė
Tė vetmuar
Me zėrin madhėshtor tė korit Hyjnor
Kėndojnė yjet “Shqipėri o nėna ime”

Kush tha se vdiq kėnga
Ajo jeton nė ēdo shtėpi shqiptare
Njė perėndeshė e muzikės
E cila deri nė vdekje nuk abdikoi

Tė zbresim deri nė fund tė notave
Edhe pak kėngė ka mbetur
Nė arkivolin e kujtesės
Edhe pak
Tė dėgjojmė timbrin drithėrues
Tė Vaēe Zelės.

Si nga njė tjetėr botė
Mė vjen njė kėngė lahute
Mbase ajo
Akoma kėndon kėngėn e Shqipėrisė
“Shqipėri o nėna ime”
Pse ja more zėrin e bilbilit
Kush do kėndoj pas Vaēes

Janė lėshuar deri nė tokė
Degėt e pjeshkės
Qershia dėnes me ngashėrim
Kush do vij pas teje
Moj bijė e shqipes

Malli im
Sonte ka nevojė pėr njė kėngė
Kam lot trishtimi
Nga zėri i nėntokės vjen njė jehonė
Vaēja si njė sirenė deti
Mbi kėto kreshta kėndon.

Si zėri i erės
Sonte galopojnė vegimet
Kalėrojnė kuajt e ujit
Nėpėr sipėrfaqet e pentagramit
Si nėpėr vegime
Kalėrojnė notat e kėngės sė paharruar
“Shqipėri o nėna ime”

Njė zė si zėri i Hyjit
Mbi kreshta qėndron
Mbi daullet e kushtrimit
Njė nuse
Si ato zana malesh
Me mallėngjim kėndon

Kjo ėshtė zėri i Vaēes
Qė zbret nga lartėsitė
Kėndon edhe era
Njė kėngė me lahutė
Nėpėr sheshe
Zgjohen shpirtrat e engjėjve
Njė bilbil nė ograja
Ka heshtur nė njė skutė.

Vaēe moj
Nusja mė e bukur e Kosovės
Kėndomė edhe njėherė
Ndonjė kėngė me mallėngjime
Mos harro
Por tė gjithėve na pėlqen
Ajo e shpirtit
“Shqipėri o nėna ime”

Sonte dua tė qaj
Tė dėnesi si guri i atdheut
Por loti i burrit ėshtė kėnga
Kėtė e kemi mėsuar
Qė nga koha e Skėnderbeut
Vaēe moj nuse
E bukura e dheut

O ju lutem
Mos i ngacmoni tingujt e natės
Sa bukur dėgjohet kjo serenatė
Po vajton shpirti i gėrnetės
Me lot ngashėrimi
Po dėnes edhe kjo natė.

Vaēe moj
Nusja e maleve tona
Krenare
Kush do i pėrqafoj pas teje
Telat e gjall tė kitarės

Unė kam mbetur pa zė
Mbi dunėn e shpirtit tim
Po vajton njė zog i trishtuar
Po vajton
Tok me njė kukuvajkėn

Tė lutem
Kėndoma edhe sonte
Kėngėn e atdheut tim
Por pa ngashėrime
Kėndoje edhe njėherė
Tė lutem kėngėn
“Shqipėri o nėna ime”

Kėndoje me zėrin e atdheut
Le tė vijnė nė pėrcjellje
Zanat e Alpeve
Ndoshta mund tė zgjohet nga gjumi
Vetė Gjergji Elez alia.

Sonte kemi nevojė
Pėr hingėllimėn e gjokut tė bardhė
Tė pėrgjėroj
Kėndona edhe njėherė
Kėngėt e maleve tona

Zgjoji nga legjenda
Trimat e ēartur
Sa shumė kemi nevojė
Ta dėgjojmė kėngėn
“Shqipėri o nėna ime”

Si sot mė kujtohet
Kur e mbuloja kokėn
Nėn njė plaf tė dhirtė
Dhe nė njė radio dore
I dėgjoja kėngėt e tua

Fshihesha pas ėndrrave tė mia
Vetėm njė vijė uji na ndante
Qė mos t’i dėgjojmė lirshėm
Kėngėt e tua me kėnaqėsi
Por i dėgjoja fshehur
Si njė hajdut

Unė kėndej vijės sė ujit
Zėri yt andej pėrroit
I kallte malet

Me sy tė lėmekur
I shikoja gjethe e verdha
Kėndonin edhe ato kėngėn
“Shqipėri o nėna ime”.

Sėrish vjen njė zė
Dhe si freskia e gjetheve
Ledhaton
Lėkurin e zeshktė tė erės

Nga degėt e vjeshtės
Fluturojnė
Si nėpėr pėrralla dykrenorėt
Fluturojnė nėpėr kreshte malesh
Zėrat e njė vajze
Thonė se ishte zėri i Vaēe Zelės

Kėndonte edhe era
As lumi i pėrgjumur nuk e ndalte kėngėn
Mbi notat e pentagramit
Si njė engjėll drite
Zgjohej zėri i fjetur i Vaēes.

Edhe pas ikjes
Unė jetoj me zėrin tėnd
Sa herė qė kam qenė i vetmuar
Nė celularin tim
I dėgjoja tingujt pėr atdheun tim

O tė lutem
Kėndoma edhe njėqind herė
Atė kėngė tė bukur shqipe
“Shqipėri o nėna ime”

Kėndoma tė lutem
Sonte kjo natė e gjatė e shkurtit
Do jetoj vetėm kėngėt e tua
Qė qojnė njeriun nga qivuri
10.

Ti ishe e vetmja
Dhe s’patė dot tė dytė
Sot me 06 shkurt 2014
Tė gjitha ėndrrat
Nė shpirtin tim i ke mbytė.

Adem Zaplluzha.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2019, 22:31   #504
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,785
Thanks: 1,302
Thanked 2,178 Times in 1,215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

Parfumi yt (E.Hatibi)Ti je? Ti je? E njėjta?

Goja jote varr i gjallė detar
Me aromėn e fėrnetit
Tė puthitur trupat tanė nga frika
Nė kėrkim tė mejhaneve pa garipa
tė portit
Por ama me “zhurmė e tym” i kėrkonim
Qė askush tė mos na shihte kaq pa frymė e tė pėrkryer
E kėshtu s’e gjenim njė tė tillė, kėmbėt e rėnduara
Si shishe na thyheshin nė mes
Puthjet e rėrėn me brazda plagosnim
Nė gjurmėt tona tė thella varrosnim
Gjithė vitet qė kishim kaluar pa u njohur
Buzė detesh me emra tė ndryshėm

Ajo natė nė dritare si pulė e zezė
Ngrohte tė vetmen hėnė vezake
Nga ku del gjarpėri i gjithė mollėve

Mollėt e tua tė bardha
Bashkė i kafshuam
Dhe tė nesėrmen i mallkuam, kur
I njėjti autobus u nda mė dysh
Pėr tė na degėdisur nė drejtime tė kundėrta

Tani
Me njė guxim tė mjerė
Nuhas gjithė ditėn, tė betohem
Gojėt e shokėve nė klub, pėr atė Zot
Eshtė era e saj
🖤 (2)
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2019, 22:39   #505
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,785
Thanks: 1,302
Thanked 2,178 Times in 1,215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

Ervin Hatibi

Afrohu
Dua ti harroj sot fjalet
le te flasin vete veshtrimet,
le te flase dora qe dridhet,
ketu mbi kitaren time.

se kur erret bie nata
nje drite ndizet brenda meje,
njerezit fytyrat fiken,
asgje tjeter s'ndjej vec teje.

neper jave rrjedh trishtimi
cigaren prape kam filluar
nuk je ndryshe nga te tjerat
vetem une kam nryshuar.

e terhqeh imazhin tend,
dhe veten neper gjume
jemi bashke, por ne agim,
i vetem mbetem une.

te shoh me qarte kur ti je larg,
afrohu te te dua
dhe nese kjo eshte loje
nuk me pelqen te luaj.

dicka mire e kam ditur
vajzat vdesin porsi lulet
nje petal qe me solli vjeshta
permbi floke vjen e me ulet.

te shoh me qarte kur ti je larg..
🖤 (1)
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2019, 15:29   #506
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,048
Thanks: 4,280
Thanked 4,740 Times in 1,810 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

"Fjalė fyese"

Dikush me pėllėmbė nė fytyrė mė qėlloj,
e shkrujata nė kujtesė, por shpejt e harroj.

Dikush tjetėr mė shtyu, me shkelmoj,
pėrseri kujtesa ime shpejt e harroj.

Ndėrsa njė tjetėr me fjalė fyese mė qėlloj,
nė zemėr mė vrau, nė shpirt mė lėndoj.

Ka kaluar shumė kohė por se kam harruar,
plagė e kam nė zėmėr, plagė tė pashėruar.

Shkėlqim Ziraj
Tiranė 04.01.2019
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
🖤 (2)
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-02-2019, 16:20   #507
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,352
Thanks: 6,546
Thanked 2,767 Times in 1,382 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

............

Sikur

sikur tė mund tė riktheheshim sėrish nė jetė
do tė doja tė rikthehesha nė shekullin pesėdhjetė
sėrish do tė deshiroja tė tė takoja ty
ėndėrr e pakryer e shekullit njėzetė e njė...

DD


__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
🖤 (1)
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-02-2019, 16:24   #508
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,352
Thanks: 6,546
Thanked 2,767 Times in 1,382 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

............

Letrat e mija pėr ty
Janė mė me vlerė se ne tė dy
Ata janė gjurmėt e vetme
Ku njerėzia do shohė ēmendurinė time
Dhe bukurinė tėnde.

Kabbani


__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
🖤 (2)
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 08:39   #509
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,352
Thanks: 6,546
Thanked 2,767 Times in 1,382 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

............

Kur ėndrrat digjen

as sot as nesėr as kurrė
pa ty nuk mund tė jem mirė
kur balli digjet si furrė
kur ėndrrat digjen nė delir...

DD.


...........

Mbase

mbase pritur ke tėrė ditėn e lume
njė shkronjė njė fjalė apo njė zė
por ē‘e do kur nuk ishte e shkrueme
kur as ėndrrat nuk ndihmokan mė...

DD.


__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 10:38   #510
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,785
Thanks: 1,302
Thanked 2,178 Times in 1,215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

Vetėm Jeta S'mund Tė Matet
Dhe ajo qe m'u duk mua e pėrhershme shkoj e vate
Vate jeta ime vate, me la vetėm njė kujtim
S'di, i ziu, c'ėshtė kujtimi: Vetėm shkrep si vetėtimė
e me ndrit e me tregon gjurmėzat e zotėris' sate

Thonė lindi me kėmishė, pėr atė qė paske fate'
meqė unė tė dua ty, paskam lindur me kėmishė
s'di, i mjeri c'ėshtė kėmisha, vetėm ish ashtu si ish
midis mishit dhe kėmishės futej dor' e zotėris' sate

Thonė paska paraise, gjith' lulishte e pallate
tufa, tufa me hyjrira, vargje vargje me humrira
s'di, i ziu, c'ėshtė hyrija, por hyrirat mė tė mira
s'mund tė ken', t'u bėfsha unė, atė zjarr tė zemrės sate

Paska vende gji-ergjėnd e pallate me shtatė kate
ku ka defe, ku ka qefe, ku ka ēupa me kaēupa
s'di, dhe s'di, se c'ėshtė kaēupi, me pėlqen mė tepėr kupa
kur ma mbush e kur ma jep, ajo dore pa mėkate

Dy te tretat e njė kohe, tė njė shekulli qė vate
vate jeta ime vate, me ‘te bashke van' dhe fatet
s'di, i ziu, se ku vane, vetėm jeta s'mund te matet
veē me ditėt qe kalova, ne prani te zotėris' sate
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 11:00   #511
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,785
Thanks: 1,302
Thanked 2,178 Times in 1,215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

DĖSHIRA E LABIT

Sikurse kismeti
tė mė pyeste mua:
ti o bir, ēfar' do?
Ku di unė i shkreti,
ēfar' ti thoshja dua,
po qė, domosdo,
do i kisha thėnė
njė kope me dhėnė
qė tė rroj me to!

***
Dua dhe njė stan,
reth lajthi e than',
afėr njė pėrrua,
mė afėr njė krua,
dhe njė pyll tė lirė,
e njė sepst' tė mirė!

***
Dua dhe njė ftujė
nuse ... guguftu,
ajo tė mbajė ujė
edhe tė bėj' dru,
quati dhe unė
ta pėshtjellė me gunė
dhe ta mbaj mbi gju.

***
E kush ėsht' mė mirė
nga njė jet' e lirė,
dhe asgje mbi krye,
vetėm....qiell dhe yje!
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 11:17   #512
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,034
Thanks: 3,494
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
DĖSHIRA E LABIT

Sikurse kismeti
tė mė pyeste mua:
ti o bir, ēfar' do?
Ku di unė i shkreti,
ēfar' ti thoshja dua,
po qė, domosdo,
do i kisha thėnė
njė kope me dhėnė
qė tė rroj me to!

***
Dua dhe njė stan,
reth lajthi e than',
afėr njė pėrrua,
mė afėr njė krua,
dhe njė pyll tė lirė,
e njė sepst' tė mirė!

***
Dua dhe njė ftujė
nuse ... guguftu,
ajo tė mbajė ujė
edhe tė bėj' dru,
quati dhe unė
ta pėshtjellė me gunė
dhe ta mbaj mbi gju.

***
E kush ėsht' mė mirė
nga njė jet' e lirė,
dhe asgje mbi krye,
vetėm....qiell dhe yje!
Po ky kur i kėrkoi gjithė kėto gjėra, pse nuk kėrkoi edhe njė mushkė?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 11-02-2019 nė 11:19
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 11:43   #513
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,785
Thanks: 1,302
Thanked 2,178 Times in 1,215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Po ky kur i kėrkoi gjithė kėto gjėra, pse nuk kėrkoi edhe njė mushkė?
Aty brenda ėshtė..... po ėshtė pelė jo mushkė
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 12:08   #514
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,684
Thanks: 842
Thanked 1,414 Times in 1,052 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

Kismeti parcelat ua ka dhene,edhe faren e hashashit...
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 12:13   #515
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,785
Thanks: 1,302
Thanked 2,178 Times in 1,215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Kismeti parcelat ua ka dhene,edhe faren e hashashit...
Sa xheloz i ziu njeri.... hidhuni kapeni dhe ju kismetin..... ka pėr tė tėrė
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 12:17   #516
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,684
Thanks: 842
Thanked 1,414 Times in 1,052 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

Nuk eshte per kedo.Juve ju ka pa zoti se keni nje deli djale deputet.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 12:26   #517
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,785
Thanks: 1,302
Thanked 2,178 Times in 1,215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Nuk eshte per kedo.Juve ju ka pa zoti se keni nje deli djale deputet.
Po edhe kėtu na suallėt politikė... kėtė Deliun nuk e njoh hiē unė...

Po ē'patėt njėherė njė poezi tė Aliut Asllan solla...
Do na sillni ndonjė ju apo tė iki fare unė
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 12:39   #518
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,684
Thanks: 842
Thanked 1,414 Times in 1,052 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

Se Ali Asllani nuk merej fare me politikanet ne fakt.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 13:05   #519
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,785
Thanks: 1,302
Thanked 2,178 Times in 1,215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

Vlora

Andej Qaf’ e Topit hedhur si sorkadhe
kėtej Guzbabaja, njė urat’ e madhe,
mu nė mes tė tyre shtrihet njė qytet
shtėpi e shqiponjės pėr eternitet;
Vlora tungjatjeta, vendi i mrekullive,
maten me Sazanin degat e ullinjve!

Shėtita Evropėn, shėtita Azinė,
gje’ te moll’ e kuqe vajta gjer nė Kinė,
sa tutje mė tutje, sa lark e mė shumė,
dhe atje ku piqej buka mu nė kumė;

Deri prapa diellit, nė tingli majmun,
dhe atje ku zoti quhej Firaun!
Tobe ja rabi! fryhemi gjynah,
kapėrceva qiellin si njė zok me krah!

Kapėrceva dete mbushur me inxhira,
kapėrceva male gurė xhevahira,
gjithė mė gostitėn, gjithė i gostita,
sa mė velesitėn, sa u velesita!

Ē’do qė desha pata, qumėsht dallandyshe,
sa tė hanin gjithė, gjyshe dhe stėrgjyshe;
dhe me re tė bardha dhashė edhe mora,
hazinera gjeta, kur mė hante dora!
dhe me re tė bardha mora edhe dhashė,
po si Vlorėn time njė qytet nuk pashė!

Vlorėn edhe Vlorėn thelp e kam nė zemėr,
ditėn e kam dritė, natėn e kam ėndėrr...
ēdo or’ e minutė ty tė kam nė gojė,
mbase tė zė lemza, kur un’ tė kujtojė!
Vlora im’ e bukur, Vlora im’ e lirė,
vetėm ty tė dua dhe njė gun’ tė dhirė!

Aty n’ata rrethe, aty n’ato rrėza
ēdo zonj’ e zonjushe matet me thėllėza!
Aty shpirti dridhet, aty zemra hidhet,
aty rreth e rrotull lozėn gugulidhet;
dhe pėr her’ tė parė po nė atė vėnd
njė zogėz, njė... hajde, mė rrėmbeu mėnd!

Vlora im’ e bukur, Vlora im’ e lirė,
vetėm ty tė dua dhe njė gun’ tė dhirė!
E kudo qė isha e kudo qė jamte
kėng’ nė buz’ tė kishja, lot nė sy tė kamte
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 13:12   #520
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,034
Thanks: 3,494
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi tė preferuara shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Aty brenda ėshtė..... po ėshtė pelė jo mushkė
Po prandaj po them, pelėn ta kishte pėr tė shaluar dhe mushkėn pėr tė ngarkuar.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur