Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-10-2018, 19:12   #1
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,645
Thanks: 896
Thanked 1,520 Times in 862 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Eshtrat e shenjta tė shqiptarėve

Nga Marin Mema

Disa qindra vendprehje u shtuan nė varrezat e ushtarėve grekė nė Kėlcyrė. Ceremonia u mbajt me pjesėmarrjen e autoriteteve tė vendit fqinj duke i dhėnė udhė nė kėtė mėnyrė marrėveshjes sė arritur disa kohė mė parė mes dy shteteve. Greqia ka insistuar dhe insiston gjithmonė nė kėtė pikė sepse siē u tha edhe nga Athina zyrtare, eshtrat e tyre nė himnin kombėtar grek janė tė shenjta.

Po mire o tė dashur fqinj, sepse ne s’ju kemi parė kurrė si armiq, ju vini e hyni nė vendin tonė, nė tokat tona dhe bėni ē’tė doni… Ngrini varreza, ngrini flamurė, bėni thirrje fashiste, kėrkoni Vorio Epir edhe pse keni pushtuar njė pjesė tė Shqipėrisė. Po historinė a e keni lexuar tė paktėn? A ju ndodh mbrėmjeve kur mbyllni sytė tė kujtoni tė shkuarėn?

Pse eshtrat e ushtarėve tuaj qenkan “tė shenjta” mė shumė sesa ato tė civilėve tė pafajshėm qė u vranė nėpėr shtėpitė e tyre? Pse eshtrat e ushtarėve tuaj qenkan tė shenjta e ato tė gjyshėrve, nėnave, fėmijėve tė Ēamėrisė qenkan tė mallkuara? Pse ju keni tė drejtė tė kėrkoni, por kurrė tė mos jepni? Pse doni vendprehje tė reja, kur shqiptarėt e Ēamėrisė nuk lejohen as t’i shohin pragjet e shtėpive tė tyre, tokat ku u prehen stėrgjyshėrit, tokat qė j’ua ka dhėnė ai Zot qė ju sot predikoni pėr ushtarėt tuaj. Nuk di qė Zoti dikund tė ketė thėnė se eshtrat e ushtarėve tuaj janė tė shenjta, e ato tė ēamėve qė u prenė, u therėn, u masakruan, u vranė, qenkan herezi.

Ju morėt prona, ju keni shkolla, keni parti, keni organizata, keni varreza, keni tė drejta, ashtu siē ėshtė normale tė ndodhė nė njė vend Europian, e Shqipėria pavarėsisht partisė qė ka qenė nė pushtet, tė paktėn me minoritetin, ka treguar gjithmonė njė qėndrim tė tillė. Po ju qė vetėmbaheni si nje vend i hapur, me demokraci tė lashtė e bashkėjetesė tė shkėlqyer, pse refuzoni arvanitasit? Pse refuzoni ēamėt? Pse i refuzoni tė vėrtetat e nuk u jepni asnjė tė drejtė? Ju doni ura bashkėpunimi, tek tė cilat tė kaloni veē ju, ndėrsa ne tė tjerėt (shqiptarėt) ose duhet tė ulim kokėn, ose duhet ta kthejmė mėnjanė, ose duhet tė qėndrojmė tė padėshiruar.

Tė dashur fqinj grekė sepse siē thashė mė sipėr ne nuk ju kemi konsideruar kurrė armiq, unė e di qė ju keni frikė tė lexoni libra pėr Ēamėrinė, jo sepse jeni frikacakė por sepse i druheni maktheve qė do ju vijnė sa herė tė mbyllni sytė. Apo kur tė lexoni pėr fėmijėt qė kėrkonin nėnat, pėr nėnat qė panė vajzat t’u pėrdhunohen, pėr baballarėt qė ju morėn fėmijėt, pėr nėnat tė cilave ju nxorėn foshnjat nga barku.

Sot ėshtė koha pa diskutim pėr tė forcuar marrėdhėniet, pėr tė ruajtur bashkėpunimin, pėr tė ecur pėrpara, por mbi baza reciprociteti dhe jo epėrsie. Unė e di qė Vangjua i shkretė, i rrudhur nė partinė ku ka vetėm veten, kėrkon me ēdo kusht armiqėsi (ndėrkohė qė flet pėr bashkėjetesė) sepse vetėm nė kėtė mėnyrė mendon se mund tė pėrfitojė jo thjesht vota, por edhe fonde nga Athina zyrtare. Sepse qėllimi i tij dhe kėtyre “ekstremistėve” qesharakė ėshtė vetėm ky! Ata duan urrejtjen, pėrplasjen, duan klithma, duan grisje flamujsh, duan gjithēka pėrveēse njė frymė europiane qė i neverit mendime tė tilla. Fryma europiane nuk ndan, por bashkon, nuk ēirret e nxit konflikte, por shikon drejt tė ardhmes pa pėrsėritur e rikthyer mendėsitė bizantine tė sė shkuarės.

E pra minoritarėt nė Shqipėri nuk janė prekur e nuk do tė preken asnjėherė, pėrkundrazi, nė fshatrat e Dropullit bashkėjetesa ėshtė e shkėlqyer e ashtu duhet e do tė vazhdojė tė jetė.

Ndaj tė dashur fqinj nga Greqia, herė tjetėr kur tė vini, mbyllni nje moment sytė e kujtoni edhe ata mijėra shpirtra ēamėsh, sepse ato eshtra janė tė shenjta, e shenjtėria e tyre nuk mbytet as nga refuzimi, as nga harresa, e aq mė pak nga ekstremizmi.
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2018, 20:36   #2
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,564
Thanks: 3,403
Thanked 420 Times in 328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Eshtrat e shenjta tė shqiptarėve

Ua lerofsha nenen ku e kane, grekerve, serbve, gjithe sllaveve dhe pjellave sirilike ruse apo hieroglifike kineze.Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Adea pėlqehet nga
i vjetėr 19-10-2018, 21:17   #3
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,926 Times in 1,300 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eshtrat e shenjta tė shqiptarėve

Adea une jam grek...kishe gje?
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2018, 21:50   #4
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 3,661
Thanks: 2,031
Thanked 1,665 Times in 1,107 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eshtrat e shenjta tė shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Adea une jam grek...kishe gje?
E tha ajo ca kishte per te thene. Ti e do me vete?
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2018, 22:02   #5
﴾®﴿
Super Anėtar
 
Avatari i ﴾®﴿
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 281
Thanks: 116
Thanked 82 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
﴾®﴿ ka mbyllur reputacionin
Re: Eshtrat e shenjta tė shqiptarėve

@Adea

avash se do keputesh ne mes

﴾®﴿ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2018, 22:02   #6
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,926 Times in 1,300 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eshtrat e shenjta tė shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
E tha ajo ca kishte per te thene. Ti e do me vete?
Pergjigja fillon nga pyetja e duhur....
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2018, 22:04   #7
﴾®﴿
Super Anėtar
 
Avatari i ﴾®﴿
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 281
Thanks: 116
Thanked 82 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
﴾®﴿ ka mbyllur reputacionin
Re: Eshtrat e shenjta tė shqiptarėve

@Elian70

aman ti ore
te gjitha gjonat i merr personalisht
﴾®﴿ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2018, 14:45   #8
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,939
Thanks: 204
Thanked 306 Times in 233 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Eshtrat e shenjta tė shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Ua lerofsha nenen ku e kane, grekerve, serbve, gjithe sllaveve dhe pjellave sirilike ruse apo hieroglifike kineze.Dea
Mos ki merak se do ta leroje bythen amerika ty, duke te sjelle cdo dite e me shume degjenerim e shkaperdhim, divorce, tradheti bashshortore, perzierje rraciale, pederaste, ligjerim moral te te qenit kurv, duke te shpikur kombe '' kosovare'', dhe duke vene ne krye te Shqiperise moterqi..at me te medhenj qe ka pasur ky komb, qe jane duke shperngulur shqiptaret ne 4 anet e botes

Edhe demilitarizimin e Shqiperise, dhe piramidat, bashke me ''cekun e bardhe '' peshqesh nga amerikanet i ke.

Do ta shikoni mire vrimen e bythes, ju per 30 vite, ku shqiptaret te jene 2 milione ne gjihe ballkanin, dhe qytete ose zbrazur, ose me keq mbushur me negro dhe aziatike.

Vazhdo shani Rusine, se ajo i ka gjithe fajet qe shqiptaret jane poopull fshatar tribalik ,( por ama me shume potencial), qe ecin perpara shume ne perandori multi etnike, por nuk bejne dot zap nje cope vend si Shqiperia, duke i lene dore te lire 100% globalisteve cifute te bejen cfare i do rrocka ketu ne trojet e ilireve
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2018, 20:55   #9
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,047
Thanks: 313
Thanked 536 Times in 399 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Eshtrat e shenjta tė shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Mos ki merak se do ta leroje bythen amerika ty, duke te sjelle cdo dite e me shume degjenerim e shkaperdhim, divorce, tradheti bashshortore, perzierje rraciale, pederaste, ligjerim moral te te qenit kurv, duke te shpikur kombe '' kosovare'', dhe duke vene ne krye te Shqiperise moterqi..at me te medhenj qe ka pasur ky komb, qe jane duke shperngulur shqiptaret ne 4 anet e botes

Edhe demilitarizimin e Shqiperise, dhe piramidat, bashke me ''cekun e bardhe '' peshqesh nga amerikanet i ke.

Do ta shikoni mire vrimen e bythes, ju per 30 vite, ku shqiptaret te jene 2 milione ne gjihe ballkanin, dhe qytete ose zbrazur, ose me keq mbushur me negro dhe aziatike.

Vazhdo shani Rusine, se ajo i ka gjithe fajet qe shqiptaret jane poopull fshatar tribalik ,( por ama me shume potencial), qe ecin perpara shume ne perandori multi etnike, por nuk bejne dot zap nje cope vend si Shqiperia, duke i lene dore te lire 100% globalisteve cifute te bejen cfare i do rrocka ketu ne trojet e ilireve
Te gjitha te keqijat ne … bugjejovice te ēojne, o kaqi me palle te mprehur anti-kohe.

Edhe paktin e varshaves, qendrat e zjarrit dhe hekurishtet nga hamerika i kemi, bre trim.

Pas 30 vjeteve, Shqiptaret per Shqiperine me troje te bashkuara do jene.

Populli fshatar tribalik po Shqiptarizon vendet fqinje e me tutje, mbase per te krijuar perandori multi-etnike Shqiptare ne suazen e BE-se.

Do me per Belulin tribalik fshatundar, o kaq!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2018, 16:47   #10
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,564
Thanks: 3,403
Thanked 420 Times in 328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Eshtrat e shenjta tė shqiptarėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Mos ki merak se do ta leroje bythen amerika ty, duke te sjelle cdo dite e me shume degjenerim e shkaperdhim, divorce, tradheti bashshortore, perzierje rraciale, pederaste, ligjerim moral te te qenit kurv, duke te shpikur kombe '' kosovare'', dhe duke vene ne krye te Shqiperise moterqi..at me te medhenj qe ka pasur ky komb, qe jane duke shperngulur shqiptaret ne 4 anet e botes

Edhe demilitarizimin e Shqiperise, dhe piramidat, bashke me ''cekun e bardhe '' peshqesh nga amerikanet i ke.

Do ta shikoni mire vrimen e bythes, ju per 30 vite, ku shqiptaret te jene 2 milione ne gjihe ballkanin, dhe qytete ose zbrazur, ose me keq mbushur me negro dhe aziatike.

Vazhdo shani Rusine, se ajo i ka gjithe fajet qe shqiptaret jane poopull fshatar tribalik ,( por ama me shume potencial), qe ecin perpara shume ne perandori multi etnike, por nuk bejne dot zap nje cope vend si Shqiperia, duke i lene dore te lire 100% globalisteve cifute te bejen cfare i do rrocka ketu ne trojet e ilireve

Po takohemi prape Aimilius.

E vetmja gje per te cilen ti interesohesh eshte rraca.

Gjynah qe ti mban emrin e S'KA NDERI-T.

Fyerje personale e rende.


Veth ne vesh.


Aeroplani kacator mori ......
E coi ne Vlore!Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur