Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-11-2018, 19:57   #541
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,417
Thanks: 22
Thanked 65 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Damastion Shiko postimin
Pa hamendje vej $10.000 kurse Thaci ose llokumi mund te vejn $1 ,basti eshte nese thaci apo llokumi dijn cfar dmth DISKURS!
sipas teje na jemi qoban e nuk dim asgje perveq me tradhtue vendin me e shit vendin me e shkatrrue vendin etj.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2018, 20:14   #542
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,417
Thanks: 22
Thanked 65 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves
E enjte, 08 nėntor 2018
Thaēi tregon ēka u bisedua nė Bruksel, thotė se delegacioni nė krye me Limajn duhet tė jetėsohet
Mė: 8 nėntor 2018 Nė ora: 22:05
Hashim Thaēi, Federica Mogherini, Aleksandar Vuēiq
”Rikonfirmoj se ishte takimi i radhės i fazės finale pėr mundėsinė e arritjes sė marrėveshjes gjithėpėrfshirėse me Serbinė”

Presidenti i vendit Hashim Thaēi ka dhėnė detaje ekskluzive nė Zona e Debatit rreth pikave tė cilat ka diskutuar sonte nė Bruksel gjatė takimit qė pati me homologun e tij serb Aleksandar Vuēiq.

Thaēi ka thėnė se ndonėse pati agresivitet nga delegacioni serb, kanė disktuar rreth mundėsisė sė arritjes nė mirėkuptim pėr marrėveshjen finale mes Kosovės e Serbisė, e cila pėrmban njohje reciproke dhe mundėsi reale tė ndryshimit tė rezolutės 1244.

”Rikonfirmoj se ishte takimi i radhės i fazės finale pėr mundėsinė e arritjes sė marrėveshjes gjithėpėrfshirėse me Serbinė”.

”Krejt kėto janė mundėsi me marrėveshje pėr tė dyja shtetet, por theksoj se takimi ka qenė me veprime arrogante nga delegacioni i Serbisė ndėrsa ekziston vullneti i dyanshėm pėr shtyrje tė procesit pėrpara”.

”Me arritjen e marrėveshjes Kosovė – Serbi duke ndodh njohja reciproke do tė njihet Kosova nė Bashkimin Europian e po ashtu Kosovės do t’i hiqet vetoja ruse nė Kėshillin e Sigurimit dhe ėshtė diskutuar mundėsi reale e heqjes sė rezolutės 1244”.

”Ėshtė me rėndėsi tė theksohet se ėshtė e domosdoshme tė arrihet njė marrėveshje e pėrfaqėsuesve tė Kosovės nė Bruksel”.

”Delegacioni i propozuar nė krye me Fatmir Limajn duhet tė merr rolin aktiv. Duhet tė ulemi tė diskutojmė tė gjejmė njė mundėsi pėr agjendė shtetėrore nė mėnyrė qė tė jemi tė angazhuar nė vendimmarrje tė gjithė sė bashku”.

Mė tej presidenti Hashim Thaēi ka bėrė tė ditur nė Zona e Debatit se ėshtė nisur pėr nė Paris ku dhe atje do tė marr pjesė nė takime me liderė tė ndryshėm shtetėrorė.

Por ai ka mohuar tė ketė planifikuar nė agjendėn e tij ndonjė takim tė veēantė me presidentin e Serbisė, Aleksandar Vuēiq.

”Nė Paris do tė jemi tė pėrfaqėsuar si vend i pavarur dhe sovran, ku do tė pėrfaqėsohen tė gjithė liderėt botėrorė, nuk ėshtė vazhdimėsi e kėtij dialogu”.

”Nuk ėshtė planifikuar ndonjė takim i vecantė me Vuciq, atje. Me Macron do tė ketė takime por sa i pėrket takimit me Vuciq, nuk ėshtė i planifikuar e as i menduar, por se pėrjashtojė mundėsitė qė mund ta takojė edhe atė pasi aty janė pjesė edhe liderė tė shumtė botėrorė”.

”Jam i pėrkushtuar qė tė vazhdohet tė punohet nė arritjen e marrėveshjes gjithėpėrfshirėse, nė tė njėjtėn kohė edhe bashkangjitja e Luginės sė Preshevės”.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2018, 15:52   #543
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,417
Thanks: 22
Thanked 65 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te KosovesHashim Thaēi

Edhe njė libėr i ri pėr Kosovėn, qė pasqyron sfidat nėpėr tė cilat kemi kaluar si popull, para dhe pas krijimit tė shtetit tonė.

“Lindja e njė demokracie” ėshtė libri i promovuar sot nė Paris, me autor Jacques Baudouin dhe parathėnie tė shkruar nga Bernard Kouchner, ku pėrshkruhen hollėsisht ngjarje tė rėndėsishme tė rrugėtimit tonė drejt pavarėsisė.

Vėrtet kemi pasur momente tė vėshtira nė Kosovėn e pasluftės me administratorin Koushner, por e falėnderoj shumė pėr kontributin e tij tė madh.

Pa mbėshtetjen e madhe ndėrkombėtare, sot Kosova nuk do tė ishte atdhe i tė gjithė qytetarėve, tė tė gjitha komuniteteve. Bashkė e kemi ndėrtuar paqen, tė cilėn tash edhe po e forcojmė! HTH
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2018, 20:23   #544
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,101
Thanks: 325
Thanked 557 Times in 412 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 41
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Llakum more llakum, neper lesht e hashes ke hum.

A ka ndonji opinion/qendrim idhulli yt lidhur me ekstremizmin grek ne Bularat?

Apo e ka lerg. ne filifistun - se po nuk u ndie, gerqia ka me njoft Kosoven e ēlirimtarit e themeluesit tand.

Hajt, ta marrsha, jepi dum, mos rri si dudum!
Duaje Siveten ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
i vjetėr 09-11-2018, 20:48   #545
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,652
Thanks: 1,235
Thanked 760 Times in 474 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Clirimtari, udheheqesi i lavdishem,trimi i rralle,patriot i flakte, burre shteti e te tjera si keto ma shpifin, ma gerdisin si thone kosovaret.Nuk kemi pasur kurre ne te shkuaren e aq me pak sot burra qe ti shkoje nje nga keto epitete prapa. Militantizem,krahinizem,mentalitet klanor,mentalitet kriminal qe e ka lene prapa polullin shqiptar kudo. Thaci eshte nje bajraktar i vogel lokal e asgje me shume,ashtu sic eshte edhe Rama nje bej i madh ne nje Shqiperi ku futet derri edhe dosa si ti teket.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 10-11-2018, 19:12   #546
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,417
Thanks: 22
Thanked 65 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te KosovesFlamuri i Kosovės valon nė Parisi
Presidenti Hashim Thaēi po qėndron nė Paris pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e pėrvjetorit tė pėrfundimit tė Luftės sė Parė Botėrore.

Nė kryeqyterin francez po qėndrojnė edhe shumė delegacione tė tjera nga mbarė bota.

Delegacioni kosovar ėshtė vendosur nė Hotel “Regina”, nė qendėr tė Parisit, njofton Klan Kosova.

Pėr kėtė arsye, hoteli i ka shprehur nderimet dhe respektin duke e vendosur flamurin e Kosovės nė hyrje.


__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2018, 19:19   #547
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,620
Thanks: 3,580
Thanked 3,893 Times in 2,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Regina te shajti me nene edhe ta shkrujta para do diteve, mos bjere qashtu tema se je i share shkrole per shkrole e pike per presje.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2018, 19:29   #548
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,417
Thanks: 22
Thanked 65 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves
Thaēi nė darkė me Macron, Trump,Merkel e liderė tjerė botėror


20:11 / 10.11.2018
Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi nė kėto qaste ka hyrė nė ndėrtesėn ku, presidenti francez, Emmanuel Macron, ka ftuar liderėt nga mbarė bota, tė cilaėt nė Paris kanė ardhur pėr tė shėnuar njėqindvjetorin e pėrfundimit tė luftės sė parė botėrore.

Nė listėn qė ka siguruar, pėrveq presidentit Thaēi nė kėtė darkė janė tė ftuar edhe lider tė shteteve mė tė fuqishme tė botės.

Thaēi do tė jetė nė njė tavolinė me presidenin e SHBA-sė, Donalt Trump, kancelarėn gjermane, Anglea Merkel, presidentin rus, Vladimir Putin dhe shumė tė ftuar tjera nga mbarė bota.

Nesėr pritet qė nė Paris tė shėnohen disa manifestime pėr nder tė kėsaj dite.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2018, 19:44   #549
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,417
Thanks: 22
Thanked 65 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te KosovesKoushner pėr Thaēin: Ėshtė udhėheqėsi i luftės dhe pajtimit mes Kosovės e Serbisė

Administratori i parė nė Kosovė, Bernard Kouchner, e ka shkruar parathėnien e librit “Lindja e njė demokracie: Hashim Thaēi dhe rruga drejt pavarėsisė sė Kosovės”, me autor Jacques Baudouin.

Koushner thotė se bashkė me Thaēin e dinin se bashkėjetesa do tė ishte e vėshtirė, se rivendosja e besimit mes dy komuniteteve pėr tė formuar njė Kosovė multietnike do tė kėrkonte kohė, diplomaci, vullnet tė mirė, madje njėfarė aftėsie tė harresės nė tė dy anėt.

“Ai dhe unė punuam krah pėr krah. Dhe ai nuk kursente asnjė pėrpjekje gjatė gjithė prezencės sime nė vend pėr ta bėrė Kosovėn atdheun e tė gjithėve, pavarėsisht nga pėrkatėsia etnike e secilit. Ndėr udhėheqėsit e UĒK-sė dhe Kosovės, ishte pikėrisht Hashim Thaēi ai qė kishte menduar mė sė shumti pėr tė ardhmen. Ai kishte krijuar njė vizion tė vendit qė donte ta linte pėr brezat e rinj. Pasi qė kishte bėrė luftė, ai ishte nė pozitėn mė tė mirė pėr tė bėrė paqe. Ai ishte njeriu i tolerancės, i pajtimit ndėrmjet komuniteteve dhe besoj se ai ėshtė sot udhėheqėsi i pajtimit mes Kosovės dhe Serbisė”, shkruan Kouchner nė parathėnien e librit “Lindja e njė demokracie: Hashim Thaēi dhe rruga drejt pavarėsisė sė Kosovės”, tė cilėn mė poshtė e gjeni tė plotė.

“Disa vende ju lėnė mbresa pėrgjithmonė. Kam njohur dhe kam udhėtuar nė shumė prej tyre, shpesh nė kushte tė rrezikshme, por pak nga ato mė kanė bėrė njė pėrshtypje aq tė fortė sa ky cep i vogėl i Ballkanit, i rrethuar nga malet, ku manastiret e bukura ortodokse qėndrojnė sė bashku me xhamitė qė datojnė nga Perandoria Osmane dhe kishat e lashta katolike, ku banorėt janė tė ndryshėm dhe ngurrojnė tė tregohen tė ngrohtė deri sa tė krijohet besimi: Kosova.

A ėshtė kjo sepse u ēlirua falė zbatimit nga ana e OKB-sė e sė drejtės sė ndėrhyrjes humanitare, e cila ėshtė shndėrruar nė “Pėrgjegjėsinė pėr tė mbrojtur” nė gjuhėn e OKB-sė, ose sepse i kam ushtruar pėrgjegjėsitė qė mė ishin besuar nga Sekretari i Pėrgjithshėm i atėhershėm, Kofi Anan?

Pa dyshim pėr shkak se krimet dhe masakrat i kanė hapur ngadalė rrugėn paqes.

“Unė kurrė nuk kam qenė mė i lumtur sesa nė Kosovė” shkrova nė ‘Luftėtarėt e paqes’ nė vitin 2004. Kjo pėr arsye se ndihesha i dobishėm, “i nxitur nga dy bindje qė janė njė e vetme: humanitare dhe politike”. Dhe kur, dhjetė vjet mė parė, Kosova u bė e pavarur dhe kjo pavarėsi u njoh nga shtetet mė tė mėdha tė botės, me pėrjashtim tė veēantė tė Rusisė, mendova se ne – domethėnė Kofi Anan, Bill Clinton, Richard Holbrooke, Madeleine Albright, Jacques Chirac, Tony Blair, Lionel Jospin, Robin Cook, Joschka Fischer, por edhe ekipi i bukur i UNMIK-ut – kishim qenė pėrgjegjės dhe tė vendosur.

Kėtė pavarėsi, rezultat i viteve tė luftimeve, negociatave dhe vendosmėrisė nga ana e liderit politik tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK), Hashim Thaēit dhe liderit tė LDK-sė, Ibrahim Rugova, Kosova e kishte paguar shumė shtrenjtė. Kur arrita nė Prishtinė nė korrik tė vitit 1999 nė krye tė UNMIK-ut, vendi i bartte plagėt e luftės sė pamėshirshme qė trupat serbe kishin zhvilluar kundėr UĒK-sė dhe popullata shqiptare ende vuante nga abuzimet e milicisė serbe: fshatra tė tėrė nė rrėnoja, shteti dhe administrata joekzistente, shėrbimet publike tė braktisura, varfėria e pėrhapur e bėrė mė mizore nga mungesa e gjėrave elementare, tė ujit dhe shpesh tė energjisė elektrike. Pas viteve tė luftės kundėr marrėzive shkatėrruese tė Sllobodan Millosheviqit, tė spastrimit etnik nė njė shkallė tė madhe qė ai e kishte urdhėruar, mė shumė se dhjetė mijė tė vdekur dhe tė zhdukur qė trupat dhe paramilitarėt serbė i kish in shkaktuar, vendi duhej tė rindėrtohej plotėsisht. Duhej qė gjithēka tė fillohej nga zeroja. Pėrballė vuajtjeve tė papėrshkrueshme tė familjeve pėrgjithmonė nė zi, unė e dija, dhe i tėrė UNMIK-u me mua, se nuk kisha tė drejtė tė dėshtoj. Kosova ishte e lirė, por e dėmtuar deri nė rrėnjėt e saj mė tė thella.

Por, pėrtej rindėrtimeve materiale, kishte njė gjė tjetėr, njerėzore, qė ishte njė prioritet absolut: ishte e nevojshme tė pajtoheshin dy komunitete qė urreheshin, shqiptarėt dhe serbėt. Tė dy kishin dyshime mbi tė ardhmen, ata ishin tė mbarsur me njė ndjesi historike tė mjerimit tė vazhdueshėm. Shqiptarėt, qė pėrbėnin shumicėn dėrrmuese tė popullsisė, kishin qenė tė keqtrajtuar me dekada nga kėta tė fundit dhe mund tė kuptoja se donin hakmarrje. Serbėt, tė cilėt okuponin dhe ende okupojnė veriun e vendit, me tė drejtė kishin frikė se do tė ishin viktima tė hakmarrjeve. E paralajmėruar mbi kėto rreziqet, bashkėsia ndėrkombėtare nuk e fshihte shqetėsimin e saj. Ekseset nacionaliste, urrejtjet dhe tensionet kishin lėnė gjurmė tė pashlyeshme dhe kisha frikė se serbėt do tė largoheshin nga Kosova nė masė. Kjo nuk ndodhi, edhe pse gjatė muajve tė parė tė periudhės sė pasluftės, Kosova nuk kishte as polici, as ligje. Disa serbė, sikurse pas luftėrave nė Kroaci dhe Bosnje, zgjodhėn tė shkonin nė Serbi pėr t’i shpėtuar hakmarrjeve nga fqinjėt e tyre shqiptarė, por kėto largime ishin larg nga tė qenit rezultat i dhunės sė organizuar apo etnike nga UĒK-ja. Ajo ishte demilitarizuar me sukses dhe, me Rezolutėn 1244 tė OKB-sė, ishin UNMIK-u dhe KFOR-i ata qė e siguronin administrimin dhe sigurinė e Kosovės.

Fatmirėsisht, nuk pati eksod dhe shumica e familjeve serbe preferonin tė qėndronin nė tokėn e paraardhėsve tė tyre. Kjo ishte gjithashtu dėshira dhe vullneti i Hashim Thaēit, i cili ishte plotėsisht i vetėdijshėm se Kosova, tė cilėn ai sė shpejti do ta udhėheqte, kishte nevojė pėr tė gjithė qytetarėt e saj, pra edhe serbėt. Nė njėfarė mėnyre, Thaēi nuk e kishte njė detyrė pėr ta patur zili. Ai duhej tė vazhdonte t’i inkurajonte ish-luftėtarėt e UĒK-sė qė tė mbėshtesin njė Kosovė tė lirė dhe demokratike dhe tė mbante fjalime patriotike, ndėrsa punonte pėr tė promovuar njė Kosovė shumetnike, ku serbėt do tė ndiheshin si qytetarė tė plotė. Aftėsia e tij pėr ta ruajtur ekuilibrin mes kėtyre dy poleve kundėrshtare dėshmoi shumė herėt vlefshmėrinė e qasjes sė tij pragmatike. Kjo u tregua e dobishme mė vonė nė Bruksel, kur u nėnshkrua marrėveshja midis Kosovės dhe Serbisė.

Ashtu si unė, ai e dinte se bashkėjetesa do tė ishte e vėshtirė, se rivendosja e besimit mes dy komuniteteve pėr tė formuar njė Kosovė multietnike do tė kėrkonte kohė, diplomaci, vullnet tė mirė, madje njėfarė aftėsie tė harresės nė tė dy anėt. Ai dhe unė punuam krah pėr krah. Dhe ai nuk kursente asnjė pėrpjekje gjatė gjithė prezencės sime nė vend pėr ta bėrė Kosovėn atdheun e tė gjithėve, pavarėsisht nga pėrkatėsia etnike e secilit. Ndėr udhėheqėsit e UĒK-sė dhe Kosovės, ishte pikėrisht Hashim Thaēi ai qė kishte menduar mė sė shumti pėr tė ardhmen. Ai kishte krijuar njė vizion tė vendit qė donte ta linte pėr brezat e rinj. Pasi qė kishte bėrė luftė, ai ishte nė pozitėn mė tė mirė pėr tė bėrė paqe. Ai ishte njeriu i tolerancės, i pajtimit ndėrmjet komuniteteve dhe besoj se ai ėshtė sot udhėheqėsi i pajtimit mes Kosovės dhe Serbisė. A ėshtė kjo arsyeja pse disa njerėz duan ta ndotin atė duke bĆ «rė akuza sikur ato tė pėrfshira nė Raportin Marti? Ėshtė e mundur. Unė e di, sepse isha atje, se kėto akuza janė po aq imagjinare sa janė absurde. Unė mund tė dėshmoj pėr kėtė.

Po, Kosova e meritonte tė bėhet njė shtet sovran. Ishte njė nga sukseset e rralla tė bashkėsisė ndėrkombėtare dhe njė sukses i madh pėr Evropėn. Dhe ėshtė mirė qė njė libėr tė rishikojė historikun e ngjarjeve qė ēuan nė kėtė pavarėsi. Ato u zhvilluan nė fund tė shekullit tė kaluar, nė njė botė qė nuk ka shumė tė pėrbashkėt me atė tė sotmen. Njė botė qė ende kishte pika referimi tė njohura dhe tė pranuara nga tė gjithė. Njė botė e aftė pėr tė folur me njė zė kur esencialja – paqja ose lufta – ishte nė pyetje. Njė botė ku fuqia e parė e planetit mbajti lart idealin e saj tė lirisė dhe u pėrpoq ta mbrojė atė me mjaft inteligjencė pėr t’i mos shkatėrruar ekuilibret e mėdha botėrore. Kjo kohė ka mbaruar. Njė arsye mė tepėr pėr tė mos e harruar atė dhe pėr tė rikujtuar sesi disa burra dhe gra tė vendosur, disa vende dhe organizata ndėrkombėtare, tė vetėdijshėm pėr pėrgjegjėsitė e tyre, ar ritėn t’i japin fund masakrave tė tmerrshme nė tokėn evropiane.

Ky libėr na kujton gjithashtu se rruga drejt demokracisė ėshtė gjithmonė e gjatė dhe e vėshtirė. Se demokracia kurrė nuk ėshtė e fituar. Se ajo fitohet ēdo ditė, siē e pėrjetojnė nė baza ditore udhėheqėsit politikė tė Kosovės dhe ato vende qė kanė vuajtur gjatė nga arbitrariteti dhe diktaturat. Me Hashim Thaēin, President i Republikės pasi qė kishte qenė Kryeministėr pėr njė kohė tė gjatė, Kosova ėshtė nė rrugėn e zhvillimit dhe drejt anėtarėsimit nė BE dhe NATO. Ai synon, me Serbinė, t’i bashkohet Bashkimit Evropian. Njė shembull i mirė i progresit dhe mirėkuptimit mes popujve tė cilėt asgjė, shpresoj, nuk do t’i ndajė mė. Nuk do tė jetė e lehtė: duhet kohė qė shpirtrat dashakeq tė pushojnė tė jenė shembuj pėr t’u ndjekur; duhet durim qė bota tė ndryshojė dhe qė kjo erė nacionalizmi qė fryn stuhishėm tė qetėsohet.
© zėri.info
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2018, 20:32   #550
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,181
Thanks: 689
Thanked 512 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Veton Surroi Veton Surroi

09 nėntor 2018 08:13
Stina e rrėfimeve vrastare
Kosova ėshtė ende hapėsirė e vajtimeve tė pavajtuara.

1.

Dy prej indikatorėve se zgjedhjet afrohen nė Kosovė - sikur fluturimi i dallėndysheve nė jug qė paralajmėron ardhjen e dimrit - janė vizitat e prijėsit tė PDK-sė nėpėr spitale pėr tė treguar se si do tė rregullohen nga pushteti i ardhshėm dhe rrėfimet e aktivistėve tė LDK-sė pėr vrasjet politike tė pasluftės....................................
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Me siguri se Vetoni ka te drejt kur thot se "zgjedhjet po afrohen ne Kosove"
Indikator per neve forumistve eshte i ashtuquajturi Llapi/Llokumi i cili si me telekomando( i paguar me taksa te fukarejve kosovar)na kthehet ne forum duke na shker***** intelegjence me artikuj PINK per "clirimtaret" gjithmon para zgjedhjeve!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Damastion : 10-11-2018 nė 20:38
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Damastion pėlqehet nga
i vjetėr 10-11-2018, 20:58   #551
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,417
Thanks: 22
Thanked 65 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Damastion Shiko postimin
Veton Surroi Veton Surroi

09 nėntor 2018 08:13
Stina e rrėfimeve vrastare
Kosova ėshtė ende hapėsirė e vajtimeve tė pavajtuara.

1.

Dy prej indikatorėve se zgjedhjet afrohen nė Kosovė - sikur fluturimi i dallėndysheve nė jug qė paralajmėron ardhjen e dimrit - janė vizitat e prijėsit tė PDK-sė nėpėr spitale pėr tė treguar se si do tė rregullohen nga pushteti i ardhshėm dhe rrėfimet e aktivistėve tė LDK-sė pėr vrasjet politike tė pasluftės....................................
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Me siguri se Vetoni ka te drejt kur thot se "zgjedhjet po afrohen ne Kosove"
Indikator per neve forumistve eshte i ashtuquajturi Llapi/Llokumi i cili si me telekomando( i paguar me taksa te fukarejve kosovar)na kthehet ne forum duke na shker***** intelegjence me artikuj PINK per "clirimtaret" gjithmon para zgjedhjeve!
flej dath ti zotni se te tregoi une skt kur do te vin zgjedhjet e ajo dit eshte kur te doim ne e jo ti e vetoni
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2018, 22:09   #552
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,417
Thanks: 22
Thanked 65 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te KosovesThaēi falėnderon Macronin pėr pritjen miqėsore
10 nėntor 22:56

Presidenti i vendit, Hashim Thaēi, ėshtė takuar me homologun e tij francez, Emmanuel Macron, nė Paris tė Francės.

Thaēi ka marrė pjesė nė njėqindvjetorin e pėrfundimit tė Luftės sė Parė Botėrore.

“E falėnderoj presidentin Makron pėr pritjen e sotme miqėsore. Mirėnjohės pėr Francėn, e cila e ka nderuar Kosovėn njėsoj sikur tė gjitha shtetet e tjera pjesėmarrėse nė shėnimin e 100 vjetorit tė pėrfundimit tė Luftės sė Parė Botėrore. Kjo ishte njė mundėsi shumė e mirė pėr tė biseduar me liderėt botėrorė pėr bashkėpunimin dhe forcimin e paqes nė rajonin tonė dhe nė botė”, ka shkruar Thaēi nė llogarinė e vet nė “Facebook”.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 10-11-2018 nė 22:14
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2018, 22:24   #553
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 44,286
Thanks: 14,121
Thanked 8,396 Times in 5,607 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 352
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postimin


Thaēi falėnderon Macronin pėr pritjen miqėsore
10 nėntor 22:56

Presidenti i vendit, Hashim Thaēi, ėshtė takuar me homologun e tij francez, Emmanuel Macron, nė Paris tė Francės.

Thaēi ka marrė pjesė nė njėqindvjetorin e pėrfundimit tė Luftės sė Parė Botėrore.

“E falėnderoj presidentin Makron pėr pritjen e sotme miqėsore. Mirėnjohės pėr Francėn, e cila e ka nderuar Kosovėn njėsoj sikur tė gjitha shtetet e tjera pjesėmarrėse nė shėnimin e 100 vjetorit tė pėrfundimit tė Luftės sė Parė Botėrore. Kjo ishte njė mundėsi shumė e mirė pėr tė biseduar me liderėt botėrorė pėr bashkėpunimin dhe forcimin e paqes nė rajonin tonė dhe nė botė”, ka shkruar Thaēi nė llogarinė e vet nė “Facebook”.
Ne sto godina u ndane dhe...TROJET SHQIPTARE.Por KY GOVNA nuk i di apo eshte SHKJA.

QAFIR...bre
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2018, 22:43   #554
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,440
Thanks: 3,580
Thanked 574 Times in 456 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Te ka qejfi te shohesh burra shteti shtatelarte si Hashim Thaci dhe Edi Rama. Te me ndjeje Zoti Bujar Nishani por sa here e shihja me dukej si mende m...i shtypur. Per keta shtatelarte duhet te jemi krenar. Le t'i veme te tjeret ne rrenje katrore jo te na vene.

Kjo ka rendesi pa te tjerat rregullohen.Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Adea pėlqehet nga
i vjetėr 10-11-2018, 22:51   #555
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 44,286
Thanks: 14,121
Thanked 8,396 Times in 5,607 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 352
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Shqiptaret i masin perimetrat sa i larte je apo kreshnik.

Zhul narod.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2018, 22:56   #556
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,440
Thanks: 3,580
Thanked 574 Times in 456 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Shqiptaret i masin perimetrat sa i larte je apo kreshnik.

Zhul narod.


Popull i vogel me synime te medhaja, cfare t'i besh!

Let's think BIG!Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2018, 23:01   #557
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 44,286
Thanks: 14,121
Thanked 8,396 Times in 5,607 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 352
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Popull i vogel me synime te medhaja, cfare t'i besh!

Let's think BIG!Dea
judet jane me te ultit si rrace...centimetrash.
Por ja qe DIKTOJNE.bytha nishani duhej te ishte ne BURG e bene president dhe jep leksion,nje MAJMUN.

Ich LIEBE MICH....fazit.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2018, 23:23   #558
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,864
Thanks: 116
Thanked 699 Times in 404 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postimin
sipas teje na jemi qoban e nuk dim asgje perveq me tradhtue vendin me e shit vendin me e shkatrrue vendin etj.
Qoban ne kub. Per ata qe nuk dine matematike eshte = Qoban*Qoban*Qoban
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2018, 01:41   #559
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,181
Thanks: 689
Thanked 512 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Te ka qejfi te shohesh burra shteti shtatelarte si Hashim Thaci dhe Edi Rama.
Adea
Edi ashtu-ashtu,ky i pari analfbet funksional,i mire per warehouse job!
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2018, 08:36   #560
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,417
Thanks: 22
Thanked 65 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Qoban ne kub. Per ata qe nuk dine matematike eshte = Qoban*Qoban*Qoban
a ka ma keq se me te qeveris qobani po spo kini qa mei ba se populli po e don e voton
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur