Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Shiko rezultatet: Cilit besim i pėrkisni?
Musliman 68 53.97%
Katolik 11 8.73%
Orthodoks 10 7.94%
Bektashi 3 2.38%
Ateist 19 15.08%
Agnostik 7 5.56%
Pagan 2 1.59%
Protestant 5 3.97%
Budiste 1 0.79%
Votues: 126. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh

Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-05-2016, 06:23   #301
Tj Tweedle
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2015
Posts: 837
Thanks: 89
Thanked 98 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Tj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
C'fare do te thuash me asgje , origjinale ? is it copied, from somewhere else ?

Edhe une e kam lexuar Kuranin, ca ligje i ka ok... te ngjashme me ligjet e perditshme te natyres, ne anen tjeter nxit dhune/diskriminim.. per hir te Allahut , K'te pjesen , nuk e kuptoj perse nuk e shkepusin e ta fshijne fare!?

Pshm.. 3 gjera te lehta, qe njerezit keq interpretojne.. nga Kurani :

- Ndalimin e Alkolit , Ku nuk te thote mos konsumo alkol.. por te thote se c'fare e keqe te vjen nga alkoli. ( k'te e perdorim edhe ne, qe nuk besojme/praktikojme Kuranin.)

- Ndalimin e mishit te derrit , ku nuk ta ndalon .. por te thote se c'fare semundjesh mund te vijne nga konsumimi i tij . ( e njenta gje edhe me k'te, te tere jemi aware of this )

-Mbulimin e kokes me kusht - ku qarte permend ,vetem pjeset modeste ( jo koken-floket) .
Origjinal ne kuptimin qe te jete te futur per here te pare, e pa kopjuar.

Mund te jesh e sakte per alkolin dhe mishin e derrit qe i ka futur islami per here te pare, megjithse me duken keshilla bajate te them te drejten.
Nuk kuptoj se cfare te keqe ka mishi i derrit. Kam degjuar shpjegime qe prishet ne kohe te nxehte etj, por kjo eshte nje keshille kaq e lokalizuar per vendet e nxehta dhe kaq e perkohshme (sot kemi frigorifere) qe veshtire ta quash keshille hyjnore.
Per alkolin, perseri, me duket nje keshille shume e thate per tu quajtur hyjnore. Nuk ka kenaqesi me te madhe te pish nje gjysem gote vere te kuqe bashke me ushqimin. Madje thone qe edhe te ben mire.
Per mbulimin e kokes, kam lexuar nga keta ekspertet e internetit qe nuk eshte ne kuran, por ne hatidh, pra nuk eshte fjala e zotit.

Gjithsesi sic e thashe, me duken keshilla shume bajate keto te islamit per te rezatuar thelle me zemren e njeriut. Krahasoje psh me 'forgiveness' te kristianizmit, qe te prek thelle e ne shpirt dhe te sheron zemren.
__________________
.. they're all one girl to me
Tj Tweedle nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2016, 06:42   #302
Tj Tweedle
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2015
Posts: 837
Thanks: 89
Thanked 98 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Tj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
PAGAN...pa PIKE zgjebse!
Nuk je satanist ti? Bible e LaVey-t e kam lexuar gjithashtu, thjesht per faktin qe eshte religjon ateist (per aq sa mund te kete kuptim kjo shprehje .. lol).

Me ka pelqyer deri diku satanizmi, si fryme kunder autoritetit, si edhe qe njeriu duhet t'i plotesoje qefet e vetes. Deri diku vecse. Mendoj qe njeriu duhet te meret me gjera me te medha se vetja e tij, qe te ndjehet i permbushur. Pra nje fare vetmohimi. Mund te jete dhenia e vetes ceshtjes kombetare, ose keta qe kane pasione cfilitese per artin, shkencen etj...
__________________
.. they're all one girl to me
Tj Tweedle nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2016, 07:14   #303
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,753
Thanks: 4,748
Thanked 1,366 Times in 752 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

Nuk e di. Sinqerisht qe nuk e di
Shpesh here bej muhabet me zotin, shahemi shume, (in silence) nuk i pershtstem asnje feje si tip. Njerzit fetar me duken shume servila ndaj zotit. Edhe zoti i tyre me duket tip shkerdhat krejt. Nje "zot" qe kerkon kaq shume sherbim lutje servilizem prej krijesave tij eshte legen i vockel. Kshtuqe mesa duket une besoj ne zot, besoj se ka zot, por nuk dmth se kam shume rrespekt per te.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2016, 07:19   #304
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,265
Thanks: 7,202
Thanked 5,802 Times in 2,436 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

@Kurt

Atehere, ti qenke agnostik
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2016, 07:44   #305
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 17,915
Thanks: 8,156
Thanked 6,557 Times in 3,422 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 271
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Nuk e di. Sinqerisht qe nuk e di
Shpesh here bej muhabet me zotin, shahemi shume, (in silence) nuk i pershtstem asnje feje si tip. Njerzit fetar me duken shume servila ndaj zotit. Edhe zoti i tyre me duket tip shkerdhat krejt. Nje "zot" qe kerkon kaq shume sherbim lutje servilizem prej krijesave tij eshte legen i vockel. Kshtuqe mesa duket une besoj ne zot, besoj se ka zot, por nuk dmth se kam shume rrespekt per te.me verte kurti. po ta kapesh thelle thelle keshtu eshte

njerzit ne toke zihen per Zotin. ahahahaha
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2016, 08:37   #306
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,423
Thanks: 689
Thanked 642 Times in 254 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Nuk e di. Sinqerisht qe nuk e di
Shpesh here bej muhabet me zotin, shahemi shume, (in silence) nuk i pershtstem asnje feje si tip. Njerzit fetar me duken shume servila ndaj zotit. Edhe zoti i tyre me duket tip shkerdhat krejt. Nje "zot" qe kerkon kaq shume sherbim lutje servilizem prej krijesave tij eshte legen i vockel. Kshtuqe mesa duket une besoj ne zot, besoj se ka zot, por nuk dmth se kam shume rrespekt per te.
Ca pret baba nga ty or djal, qe ti te rrish kom perpjet dhe ta gezosh pasunin e tij ohoho?
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2016, 02:28   #307
COB
IllyrianMuslim
 
Avatari i COB
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 884
Thanks: 34
Thanked 78 Times in 52 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
COB ka njė atmosferė spektakolareCOB ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tj Tweedle Shiko postimin
Origjinal ne kuptimin qe te jete te futur per here te pare, e pa kopjuar.

Mund te jesh e sakte per alkolin dhe mishin e derrit qe i ka futur islami per here te pare, megjithse me duken keshilla bajate te them te drejten.
Nuk kuptoj se cfare te keqe ka mishi i derrit. Kam degjuar shpjegime qe prishet ne kohe te nxehte etj, por kjo eshte nje keshille kaq e lokalizuar per vendet e nxehta dhe kaq e perkohshme (sot kemi frigorifere) qe veshtire ta quash keshille hyjnore.
Per alkolin, perseri, me duket nje keshille shume e thate per tu quajtur hyjnore. Nuk ka kenaqesi me te madhe te pish nje gjysem gote vere te kuqe bashke me ushqimin. Madje thone qe edhe te ben mire.
Per mbulimin e kokes, kam lexuar nga keta ekspertet e internetit qe nuk eshte ne kuran, por ne hatidh, pra nuk eshte fjala e zotit.

Gjithsesi sic e thashe, me duken keshilla shume bajate keto te islamit per te rezatuar thelle me zemren e njeriut. Krahasoje psh me 'forgiveness' te kristianizmit, qe te prek thelle e ne shpirt dhe te sheron zemren.
Mishi i derrit ėshtė e ndaluar edhe nė Krishterim e Judaizėm, nuk ėshtė diqka PAN-Islame. Hebrejtė janė edhe mė tė rreptė nė cėshtjen e derrit, dhe se edhe ata kanė njė lloj standardi fetar pėr ushqime, pėr Muslimanėt ėshtė Hallall, pėr Hebretė ėshtė Kosher. Krishterėt nuk kanė njė standard tė tillė por sigurisht se edhe nė bibėl ėshtė e ndaluar mishi i derrit.

7 Do not eat pigs. They must be considered unclean; they have divided hoofs, but do not chew the cud. 8 Do not eat these animals or even touch their dead bodies; they are unclean.

Mos i hani derrat. Ata duhet tė konsiderohen tė papastėr; ata i kanė thundrat e ndara, por nuk pėrtypen. Mos i hani kėto kafshė apo edhe t'i prekni trupat e tyre tė vdekur, ata janė tė papastėr.Andaj nė botė egziston njė pikėpamje se ndalimi i Mishit tė derrit ėshtė diqka pan islamike, aspak! Por krishterėt vetėm se mirren me kryqėzimin e Jezusit dhe vdekjen e tij pėr mėkatet tona, andaj nuk kanė fare informacion pėr fenė e tyre.

Mjeku Dr. Muhamed Nezar Dakir nė njė hulumtim tė tijin thotė: “Derri ėshtė kafshė qė ushqehet me bimė por edhe me mish, nė tė ka cilėsi tė kafshėve tė buta por edhe tė atyreve tė egra. Derri ha gjithēka, ai ėshtė njė kanaēe fshirėse e oborreve dhe fushave, ai ha plehrat, mbeturinat dhe papastėrtitė me shumė apetit, njėkohėsisht edhe kafshon me dhėmbėt e tij, sepse i ha minjtė dhe gjallesa tė tjera po ashtu”.

Derri pėrmban 450 sėmundje prej tė cilave 28 ngjitėse, disa prej tė cilave janė: dizenteria – sėmundje e lukthit ku jashtėqitja pėrzihet me gjak, botulizmi – njė lloj helmimi, krimbat ascaris – qė paraqitet nė zorrė e ndonjėherė ėshtė edhe vdekjeprurėse, sėmurė mėlēinė, zgjaton qelizat individuale bakterore etj.Sa pėr alkoolin dihen fare mirė zararet e tij. Askush prej mjekėve nuk thotė se tė pini Raki tė bėn mė tė shėndetshėm. Vera gjithashtu bėhet prej rrushit tė prishur, andaj nuk ka shėndet nė tė.

Mbulimi i kokės njėsoj si nė Krishterim e Judaizėm ėshtė eminente edhe nė Islam. Andaj nuk ėshtė diqka pan Islamike apo e shpikur nga Islami. Motrat e nderit nėpėr Kisha janė me mbulesė, edhe pse figurat prominente nė krishterim janė me mbulesė krishterėt nuk e marrin si rregull. Arysja se nė Kishė flitet veq pėr kryqėzimin e jezusit pėr mėkatet tona, nuk ka ndonjė muhabbet tjetėr, dhe se pėr obligim kanė vetėm tė shkojnė njė herė nė javė nė kishė e bėn krishterėt qė tė mos kenė informacione mbi fenė e tyre.


Tė tri kėta fe janė forgiveness. Nė cdo fe promovohet falja e tjetrit si njė gjest mė mirė se dėnimi. Nuk ėshtė diqka krishtere.
COB nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2016, 05:33   #308
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 13,358
Thanks: 10,159
Thanked 5,523 Times in 3,438 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 296
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
@Kurt

Atehere, ti qenke agnostik
Jo Kurti eshte Qefli
Apo nuk eshte Fe kjo

Ps. Kurt nuk te bera like se nuk dua te mekatoj der sa te kaloj provimet
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2016, 07:42   #309
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 17,915
Thanks: 8,156
Thanked 6,557 Times in 3,422 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 271
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Jo Kurti eshte Qefli
Apo nuk eshte Fe kjo

Ps. Kurt nuk te bera like se nuk dua te mekatoj der sa te kaloj provimet
kurti i gjori e ka nga halli se ben jete nate dhe vetem prostituta i dalin para por ketu ka qeflinj nga qefi kot per hobi dmth
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2016, 09:52   #310
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 13,358
Thanks: 10,159
Thanked 5,523 Times in 3,438 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 296
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
kurti i gjori e ka nga halli se ben jete nate dhe vetem prostituta i dalin para por ketu ka qeflinj nga qefi kot per hobi dmth

Jo kot moj kushedi shofin Ndonje gje ne monitor dhe behen qejfi
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2016, 18:08   #311
Tj Tweedle
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2015
Posts: 837
Thanks: 89
Thanked 98 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Tj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėmTj Tweedle i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga COB Shiko postimin
Mishi i derrit ėshtė e ndaluar edhe nė Krishterim e Judaizėm, nuk ėshtė diqka PAN-Islame. Hebrejtė janė edhe mė tė rreptė nė cėshtjen e derrit, dhe se edhe ata kanė njė lloj standardi fetar pėr ushqime, pėr Muslimanėt ėshtė Hallall, pėr Hebretė ėshtė Kosher. Krishterėt nuk kanė njė standard tė tillė por sigurisht se edhe nė bibėl ėshtė e ndaluar mishi i derrit.

7 Do not eat pigs. They must be considered unclean; they have divided hoofs, but do not chew the cud. 8 Do not eat these animals or even touch their dead bodies; they are unclean.

Mos i hani derrat. Ata duhet tė konsiderohen tė papastėr; ata i kanė thundrat e ndara, por nuk pėrtypen. Mos i hani kėto kafshė apo edhe t'i prekni trupat e tyre tė vdekur, ata janė tė papastėr.Andaj nė botė egziston njė pikėpamje se ndalimi i Mishit tė derrit ėshtė diqka pan islamike, aspak! Por krishterėt vetėm se mirren me kryqėzimin e Jezusit dhe vdekjen e tij pėr mėkatet tona, andaj nuk kanė fare informacion pėr fenė e tyre.

Mjeku Dr. Muhamed Nezar Dakir nė njė hulumtim tė tijin thotė: “Derri ėshtė kafshė qė ushqehet me bimė por edhe me mish, nė tė ka cilėsi tė kafshėve tė buta por edhe tė atyreve tė egra. Derri ha gjithēka, ai ėshtė njė kanaēe fshirėse e oborreve dhe fushave, ai ha plehrat, mbeturinat dhe papastėrtitė me shumė apetit, njėkohėsisht edhe kafshon me dhėmbėt e tij, sepse i ha minjtė dhe gjallesa tė tjera po ashtu”.

Derri pėrmban 450 sėmundje prej tė cilave 28 ngjitėse, disa prej tė cilave janė: dizenteria – sėmundje e lukthit ku jashtėqitja pėrzihet me gjak, botulizmi – njė lloj helmimi, krimbat ascaris – qė paraqitet nė zorrė e ndonjėherė ėshtė edhe vdekjeprurėse, sėmurė mėlēinė, zgjaton qelizat individuale bakterore etj.Sa pėr alkoolin dihen fare mirė zararet e tij. Askush prej mjekėve nuk thotė se tė pini Raki tė bėn mė tė shėndetshėm. Vera gjithashtu bėhet prej rrushit tė prishur, andaj nuk ka shėndet nė tė.

Mbulimi i kokės njėsoj si nė Krishterim e Judaizėm ėshtė eminente edhe nė Islam. Andaj nuk ėshtė diqka pan Islamike apo e shpikur nga Islami. Motrat e nderit nėpėr Kisha janė me mbulesė, edhe pse figurat prominente nė krishterim janė me mbulesė krishterėt nuk e marrin si rregull. Arysja se nė Kishė flitet veq pėr kryqėzimin e jezusit pėr mėkatet tona, nuk ka ndonjė muhabbet tjetėr, dhe se pėr obligim kanė vetėm tė shkojnė njė herė nė javė nė kishė e bėn krishterėt qė tė mos kenė informacione mbi fenė e tyre.


Tė tri kėta fe janė forgiveness. Nė cdo fe promovohet falja e tjetrit si njė gjest mė mirė se dėnimi. Nuk ėshtė diqka krishtere.
Dmth na binde qe islami nuk paska asgje te veten. I paska te gjitha te kopjuara. Per cfare e besoni ju kuranin, qe i ka thene me bukur?

Po mire (mund te pyesi njeriu veten), pse nuk behet haram duhani, apo tymosja? - dicka shume here me e demshme. Uuu prit, duhani hyri shume me vone, ku ta dinte Muhamedi i shkrete cfare ishte kjo bime. Se ta ha mendja qe zoti i gjitheditur, duhet te shkruante nje liber per te gjithe njerezit e Tokes, qe te vlente per te gjitha koherat. Apo kishte vetem hallin e beduineve?

Kjo puna e faljes, megjithmend eshte shume e fuqishme. Eshte ndjenje qe shkon kunder instinktit hakmarres te njeriut. Merite e atyre qe e futen dhe e perhapen te paret. Myslimanet e kopjuan ne ndonje ndonje cerek sure diku, e zhytur midish suresh te tjera me zhdukje popujsh.

Tani nje pyetje. Ndonje te gje re te futur nga islami a ka? - kjo do te ishte me interes mendoj. (pyetja eshte e sinqerte)
__________________
.. they're all one girl to me
Tj Tweedle nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2016, 18:37   #312
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 5,851
Thanks: 2,238
Thanked 2,106 Times in 1,099 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

Ne realitet gjerat ndryshojne shume, ketu kapen shume per nje dege njerezit "just to feel good for themselves".

Njerezit shpesh e perdorin fejen a la carte dhe i grahin ate qe kane per te be.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2016, 19:59   #313
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,936
Thanks: 13,218
Thanked 7,813 Times in 5,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 332
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

Tashti dhe finlandezet jane urale...qte thomi
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2016, 19:33   #314
Miranda
V.I.P
 
Avatari i Miranda
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 2,028
Thanks: 531
Thanked 826 Times in 333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
Miranda ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

Muslimane.
Miranda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2016, 19:35   #315
legjenda
V.I.P
 
Avatari i legjenda
 
Data e antarėsimit: May 2014
Vendndodhja: MAQEDONIA
Posts: 3,408
Thanks: 266
Thanked 600 Times in 207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
legjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

musliman elhamdullaj
__________________
Fjala e urtė thotė:Miku i mirė njihet nė ditė tė vėshtira.Tė bėsh mik,sė pari duhesh tė jeshė vet mik,por edhe mikun nuk mund tė zgjedhish brenda ditės
legjenda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2016, 19:38   #316
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,920 Times in 1,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

Plaku Myslyman
Plaka ortodokse
I biri Katolik

p.s. United Kingdom of Benetton
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2018, 19:55   #317
Marsel
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 18
Thanks: 1
Thanked 6 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

Rastesisht po kerkoja per statistika /censuse fetare rreth shqiperise edhe me doli kjo. Pastaj kujtova qe jam rregjistruar disa kohe me para ne kete forum edhe rrjedhimisht votova edhe do tentoj te jap nje permbledhje te asaj qe shikoj une.

E thene kjo : Une rrjedh nga nje familje muslimane bektashjane diku nga laberia por jam Ungjillor / i krishter pa denominacion / biblik.

Sampli eshte goxha i vogel por eshte gjithsesi indikativ edhe ne perputhje me disa sondazhe te tjera te ketij lloj neper forume te ndryshme. Madje ketu numri i muslimaneve qenka me i shtuar se te disa te tjera qe kam pare.

Ketu duhen te merren disa faktore parasysh persa i perket gjykimit te perkatesise fetare ne Shqiperi : 1) Rritja artificiale e numrit te muslimaneve si pasoje e anetareve nga kosova & maqedonia te cilet kane nje korelacion shume me te ngushte me islamin 2) Deklarimi i fes si atribut familjar / trashegimie

Po te merreshte parasysh faktori numer 1 ( e perqindjes shume me te larte islame nga anetaret nga maqedonia edhe kovosa) persa i takon ekstrapolimit te nje pamje indikative rreth fes se anetareve nga shqiperia: ndoshta perqindja do ishte edhe me poshte se 40 % per muslimanet edhe analogjikisht pak me e larte per fete/sektet e tjera.

P.S Tani vura re qe eshte te seksjoni i tolerances fetare edhe rrjedhimisht perqindjet mund te kene nje vlere shume me te vogel statistikore sesa te ishte ne nje seksion me neutral.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 11-06-2018 nė 20:31
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 13:36   #318
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

Mysli, Muesli
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-07-2018, 01:20   #319
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,483
Thanks: 233
Thanked 463 Times in 303 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 112
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 4x4 Shiko postimin
Musliman,Katolik,Ateist
Ateizmi dhe agnosticizmi nuk jane besime, ke te gabuar sondazhin.

Pergjigja ime eshte asnje lloj besimi.

Te shesesh jete te perjetshme eshte biznes i pamposhtur, me bleres te cilet nuk te kerkojne parate mbrapsht pasi produkti nuk iu eshte derguar.
“The first priest was the first rogue who met the first fool.” – Voltaire

"Prifti i pare ishte mashtruesi i pare i cili takoi budallain e pare" Volter.


ps. s'ka lidhje me hoxhen e pare, ky i gjeti budallenjt gati, tashme ishin qindra milione.
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-07-2018, 01:31   #320
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,483
Thanks: 233
Thanked 463 Times in 303 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 112
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė besimi fetar keni!

zekati, njeri nga shtyllat e islamit pershembull, biznes i pamposhtur, u shet budallenjve jete te perjetshme, 72 virgjeresha(ndoshta femrave 72 hamshore, por qurani s'thot gjo ne kte pik), vere dhe qef sa te dush(vera esht e ndalume ne kte jet, jo ne ate tjetren me 72 kurva), dhe u merr 2.5 % te te ardhurave te tyre. budallenjt nuk kerkojn paret mbrapsht per produktin e padukshem.
biznes me zero risk humbje.
jopo thuj po deshe qe jan budallenj kta kleriket islamik.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ron : 17-07-2018 nė 01:43
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur