Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-02-2018, 08:53   #1
Begaj2005
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Feb 2018
Posts: 8
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
Begaj2005 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Post Kodi i gjuhes Shqipe:Fjale me dy germa

Pershendetje so do postoj nje teme te vecante rreth gjuhes shqipe te cilat jane fjale me dy germa edhe do mundohemi te plotesojme fjalet e humbura ose fjalet ekzistuese.
kush do te kontributoj ne ket teme duhet te mari parasysh shpjegimin e fjales shembulli do jet keshtu:

Fjala-->RRI

1. Qėndroj ulur, jam mbėshtetur me pjesėn e poshtme tė trupit. Rri ndenjur (shtruar, shtrirė, kėmbėkryq). Rri nė karrige (nė tryezė). Rri pėrdhe (shesh). Rri mė gjunjė (nė bisht, galiē). Rri mbi shalė. Rri pranė vatrės. Mirė se rrini!

Te Dhenat e fjaleve me dy shkronja.

qe,qy,qu,qi,qo,qa,qė
re,ry,ru,ri,ro,ra,rė
te,ty,tu,ti,to,ta,tė
pe,py,pu,pi,po,pa,pė
se,sy,su,si,so,sa,sė
de,dy,du,di,do,da,dė
fe,fy,fu,fi,fo,fa,fė
ge,gy,gu,gi,go,ga,gė
he,hy,hu,hi,ho,ha,hė
je,jy,ju,ji,jo,ja,jė
ke,ky,ku,ki,ko,ka,kė
le,ly,lu,li,lo,la,lė
ze,zy,zu,zi,zo,za,zė
xe,xy,xu,xi,xo,xa,xė
ce,cy,cu,ci,co,ca,cė
ve,vy,vu,vi,vo,va,vė
be,by,bu,bi,bo,ba,bė
ne,ny,nu,ni,no,na,nė
me,my,mu,mi,mo,ma,mė
ēe,ēy,ēu,ēi,ēo,ēa,ēė
dhe,dhy,dhu,dhi,dho,dha,dhė
gje,gjy,gju,gji,gjo,gja,gjė
lle,lly,llu,lli,llo,lla,llė
nje,njy,nju,nji,njo,nja,njė
rre,rry,rru,rri,rro,rra,rrė
she,shy,shu,shi,sho,sha,shė
the,thy,thu,thi,tho,tha,thė
xhe,xhy,xhu,xhi,xho,xha,xhė
zhe,zhy,zhu,zhi,zho,zha,zhė
eq,er,et,ey,eu,ei,eo,ep,ea,es,ed,ef,eg,eh,ej,ek,el ,ez,ex,ec,ev,ev,eb,en,em,eė,edh,egj,ell,enj,err,es h,eth,exh,ezh
yq,ye,yr,yt,yy,yu,yi,yo,yp,ya,ys,yd,yf,yg,yh,yj,yk ,yl,yz,yx,yc,yv,yb,yn,ym,yė,ydh,ygj,yll,ynj,yrr,ys h,yth,yxh,yzh
iq,ie,ir,it,iy,iu,ii,io,ip,ia,is,id,if,ig,ih,ij,ik ,il,iz,ix,ic,iv,ib,in,im,iė,idh,igj,ill,inj,irr,is h,ith,ixh,izh
oq,oe,or,ot,oy,ou,oi,oo,op,oa,os,od,of,og,oh,oj,ok ,ol,oz,ox,oc,ov,ob,on,om,oė,odh,ogj,oll,onj,orr,os h,oth,oxh,ozh
aq,ae,ar,at,ay,au,ai,ao,ap,aa,as,ad,af,ag,ah,aj,ak ,al,az,ax,ac,av,ab,an,am,aė,adh,agj,all,anj,arr,as h,ath,axh,azh
Begaj2005 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Begaj2005 pėlqehet nga
i vjetėr 27-03-2018, 02:14   #2
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 286
Thanks: 34
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kodi i gjuhes Shqipe:Fjale me dy germa

Ri dmth e re ose rishtazi , ku R perfoRRcohet dmth shums , RRi osht perforrcim i Ri
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Arban bArbArian pėlqehet nga
i vjetėr 02-04-2018, 02:08   #3
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,920 Times in 1,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i gjuhes Shqipe:Fjale me dy germa

Re --> bie na fiku
Re --> reja ne numrin njejes
Re --> ulurime lushnjare p.sh. e re ti e re, si je ti e re
Re --> note muzikore
Re --> me e perpara, mbiemer, fringo, na qesja
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-04-2018, 16:14   #4
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 346
Thanks: 15
Thanked 113 Times in 61 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kodi i gjuhes Shqipe:Fjale me dy germa

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Re --> bie na fiku
Re --> reja ne numrin njejes
Re --> ulurime lushnjare p.sh. e re ti e re, si je ti e re
Re --> note muzikore
Re --> me e perpara, mbiemer, fringo, na qesja
Ēdo bashketingellore ne leksemat njėrrokėshe te sistemit c-v(bashketingellore e thjeshte-zanore), bart nje kuptim abstrakt si nje ideofon. Per rastin konkret r-ja bart kuptimin e rėnies nga folja elementare ra. Pastaj zevendesimi me 'i', jep nje semantike tjeter me kuptim te perafert rrjedhes ra---ri, ku rri eshte nje forme rėnie. Fjala re(cloud) eshte ajo qe bie si re-shje. Fjala rru, eshte ajo qe rrezon(bie) nje objekt te ngulur, si peme, floke etj.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Zeus10 pėlqehet nga
i vjetėr 02-04-2018, 17:18   #5
Mollos
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 62
Thanks: 0
Thanked 32 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Mollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Kodi i gjuhes Shqipe:Fjale me dy germa

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Begaj2005 Shiko postimin
Re --> ulurime lushnjare p.sh. e re ti e re, si je ti e re
Mos eshte ore e shkurtuar, re babam, sikur,' O po qy, ore!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mollos : 02-04-2018 nė 17:45
Mollos nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mollos pėlqehet nga
i vjetėr 03-04-2018, 13:12   #6
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 346
Thanks: 15
Thanked 113 Times in 61 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kodi i gjuhes Shqipe:Fjale me dy germa

Shume njerez i shikojne me skepticizem ose nuk i kuptojne, disa shpjegime qe jepen ketu dhe une i mirekuptoj. Prandaj do mundohem ta thjeshtoj pak arsyetimin. Fjala 'reshje' ne thelb, eshte folja 'ra', ku zanorja 'a' ndryshon ne ate 'e' dhe pjesa tjeter e fjales, jane tinguj/shkronja te perdorura per te formuar emrin re-shje, si prapashtesa--mbaresa precipitive:

Citim:
Ujė qė bie nga retė si shi, si dėborė ose si breshėr. Reshje atmosferike. Reshje tė mėdha (tė pakta). Reshje shiu (dėbore, breshri). Sasia e reshjeve. Uji i reshjeve.
Po keshtu eshte fjala ve-shje, nga folja vesh:

Citim:
VESH kal.
1. njė petk nė trup, fut krahėt, kėmbėt e shtatin nė njė rrobė tė qepur dhe mbėshtillem a mbulohem me tė; i dikujt nė trup petkat e tij; kund. zhvesh. Vesh kėmishėn (pallton, xhaketėn, pantallonat, jelekun). Vesh rrobat (uniformėn). Veshi fėmijėn. Veshi nusen (dhėndrin). I veshi kėmishėn (trikon). E veshi si pėr dimėr (si pėr festė, si pėr dasmė). E veshi trashė (hollė).
qe nga ana e saj buron nga nje folje me e thjeshte: ve(vė), perseri e sistemit c-v

Po ashtu emri lėshim, buron nga folja lėshoj, qe nga ana e saj buron nga folja perseri e strukturuar c-v: lė

Citim:
LĖSHOJ kal.
1. E lė tė bjerė nga lart poshtė; e lė tė varet lirisht poshtė ose tė mbėshtetet mbi diēka tjetėr, e ul. Lėshoi njė gur (njė tullė) nga lart. E lėshoi nė lumė (nė det, nė gropė). E lėshoi nga duart. E lėshoi nga dritarja (nga kati i dytė). Lėshoj perden.
I lėshoi krahėt poshtė. I lėshoi flokėt mbi supe (krahėve).
Emri zėnie, nga folja zė:

Citim:
ZĖ kal.
1. E kap me dorė a me diēka tjetėr; e prek, e rrok dhe e shtrėngoj dikė a diēka; kund. lėshoj. Zė lopatėn (kazmėn). Zė dorezėn e derės (degėn e pemės). Zė me dorė (me dhėmbė, me mashė). Zė pėr dore (pėr kėmbe, pėr krahu, pėr fyti, pėr veshi, pėr flokėsh, pėr faqesh). E zuri nė gushė dikė e pėrqafoi. E zuri pėr mėnge (pėr jake). Zuri kokėn me duar. E zuri kalin pėr fieri. E ka zėnė keq (ligsht). Zėre, se ra! Si t'ia zėrė dora pa i zgjedhur; mbarė. Edhe baltė po tė zėrė, i bėhet flori.
etj

Disa bashketingellore nistore, ne varesi te kuptimit abstrakt qe mbartin, mund te mos sherbejne per formim foljesh te sistemit c-v. Shembull t-ja, s-ja e ndonje tjeter.
pastaj kemi folje me komplekse dhe folje te parregullta qe kerkojne me shume shpjegime.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Zeus10 pėlqehet nga
i vjetėr 03-04-2018, 14:03   #7
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,920 Times in 1,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i gjuhes Shqipe:Fjale me dy germa

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mollos Shiko postimin
Mos eshte ore e shkurtuar, re babam, sikur,' O po qy, ore!


na e re, eglendisu ca mbase kupton gje

p.s. shqip eshte shkruar...me rrokje
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2018, 14:48   #8
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 346
Thanks: 15
Thanked 113 Times in 61 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kodi i gjuhes Shqipe:Fjale me dy germa

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin


na e re, eglendisu ca mbase kupton gje

p.s. shqip eshte shkruar...me rrokje
Une e kuptoj, qe ne jeten e tyre te vertete shume njerez jane mizerabel dhe duke marre pjese ne nje forum publik, duke u fshehur pas nofkave, qesendisin sipas mendjes se tyre me finokeri, njerez te tjere shume te vlefshem dhe ne kete menyre mendojne se rrisin vlerat e tyre.
Njerez si une, qe si gjithe te tjeret, nuk kane kohe per te humbur, por megjithate, harxhojne kohe neper vende te rrezikshme si forumet(ku mund te behen target i injorances), se paku duhen respektuar, per perkushtimin qe kane, sepse eshte i teri dedikuar interesit te shqiptareve. Nese ti Elian, perfaqeson gjithe shqiptaret, atehere une nuk shkruaj me, por nese ti perfaqeson ate pjesen e vogel mediokre, qe urrejne cdo vlere, atehere pusho me keto ironirat bajate jashte konteksit, sepse nuk do behesh kurre relevant.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Zeus10 pėlqehet nga
i vjetėr 03-04-2018, 19:10   #9
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,920 Times in 1,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i gjuhes Shqipe:Fjale me dy germa

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
Une e kuptoj, qe ne jeten e tyre te vertete shume njerez jane mizerabel dhe duke marre pjese ne nje forum publik, duke u fshehur pas nofkave, qesendisin sipas mendjes se tyre me finokeri, njerez te tjere shume te vlefshem dhe ne kete menyre mendojne se rrisin vlerat e tyre.
Njerez si une, qe si gjithe te tjeret, nuk kane kohe per te humbur, por megjithate, harxhojne kohe neper vende te rrezikshme si forumet(ku mund te behen target i injorances), se paku duhen respektuar, per perkushtimin qe kane, sepse eshte i teri dedikuar interesit te shqiptareve. Nese ti Elian, perfaqeson gjithe shqiptaret, atehere une nuk shkruaj me, por nese ti perfaqeson ate pjesen e vogel mediokre, qe urrejne cdo vlere, atehere pusho me keto ironirat bajate jashte konteksit, sepse nuk do behesh kurre relevant.
Secili ka emrin (kurse ti nofken) e vet dhe e menaxhon sipas ndergjegjes qe ka.
Por ndonjehere ndiqet rruge e gabuar kur vihesh ne linje me idiotesite e te tjereve duke e konsideruar si ekuacion te drejte te asaj qe duhet te postosh apo nuk duhet te postosh pa harruar se duhet shoqeruar me pak etike.
Cdo gjuhe eshte rezultat i nje ekuilibri midis nevojes per plotesim komunikimi dhe perpjekjes qe kerkon fjala. Me fjale te tjera cdo gjuhe ka tendenze te kete numrin minimal te fjaleve qe te mund te garantoje akoma kuptimin e komunikimit. Ik e meso fillimisht cfare eshte shkronja, pastaj matematiken e pastaj hajde te trumbetosh e te na mesosh shqipen sipas menyres tende.

p.s. edhe pse nuk te kam cituar ty?!?!?!
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2018, 19:56   #10
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 346
Thanks: 15
Thanked 113 Times in 61 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Re: Pėrgjigje e: Kodi i gjuhes Shqipe:Fjale me dy germa

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Secili ka emrin (kurse ti nofken) e vet dhe e menaxhon sipas ndergjegjes qe ka.
Por ndonjehere ndiqet rruge e gabuar kur vihesh ne linje me idiotesite e te tjereve duke e konsideruar si ekuacion te drejte te asaj qe duhet te postosh apo nuk duhet te postosh pa harruar se duhet shoqeruar me pak etike.
Cdo gjuhe eshte rezultat i nje ekuilibri midis nevojes per plotesim komunikimi dhe perpjekjes qe kerkon fjala. Me fjale te tjera cdo gjuhe ka tendenze te kete numrin minimal te fjaleve qe te mund te garantoje akoma kuptimin e komunikimit. Ik e meso fillimisht cfare eshte shkronja, pastaj matematiken e pastaj hajde te trumbetosh e te na mesosh shqipen sipas menyres tende.

p.s. edhe pse nuk te kam cituar ty?!?!?!
Kur komunikoj me tipa si ti, me duhet te dale nga vetja dhe ta ul cilesine e debatit, ne nivele te papranueshme, sepse vetem ashtu mund te merremi vesh. Tani, nese nuk te pelqejne ato qe une shkruaj per gjuhesine, ke dy zgjidhje, ose te heshtesh dhe te mos japesh asnje opinion, ose brenda rregullave te percaktuara ne kete forum, te japesh kunderargumenta te natyres gjuhesore. Ti bej njeren nga keto te dyja dhe une nderkohe po ndjek keshillen tende dhe po mesoj cfare eshte shkronja...........dhe pastaj matematiken.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2018, 22:12   #11
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,830
Thanks: 111
Thanked 637 Times in 365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kodi i gjuhes Shqipe:Fjale me dy germa

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Secili ka emrin (kurse ti nofken) e vet dhe e menaxhon sipas ndergjegjes qe ka.
Por ndonjehere ndiqet rruge e gabuar kur vihesh ne linje me idiotesite e te tjereve duke e konsideruar si ekuacion te drejte te asaj qe duhet te postosh apo nuk duhet te postosh pa harruar se duhet shoqeruar me pak etike. Cdo gjuhe eshte rezultat i nje ekuilibri midis nevojes per plotesim komunikimi dhe perpjekjes qe kerkon fjala. Me fjale te tjera cdo gjuhe ka tendenze te kete numrin minimal te fjaleve qe te mund te garantoje akoma kuptimin e komunikimit. Ik e meso fillimisht cfare eshte shkronja, pastaj matematiken
e pastaj hajde te trumbetosh e te na mesosh shqipen sipas menyres tende.

p.s. edhe pse nuk te kam cituar ty?!?!?!
Po them paraprakisht se nuk mendoj se me keni cituar. Dhe po shtoj se arsyeja qe po pergjigjem eshte rreshti i nenvizuar, i cili mendoj se eshte i vetmi me merite.
Shrimi alfabetik nuk eshte menyra me e hershme e regjistrimit te fakteve ose mendimit. Ne fakt eshte e fundit, format me origjinale duke pas qene vizatimi/hieroglifet, thjeshtezimi i tyre ne ideogram e me radhe. Per kete arsye, germat e me sakte bashketingelloret ruajne peshen e ideogrameve ku nje i vetem i sherbente disa qellimeve. Ne gjuhet relativisht te reja, fjalet jane derivuar ne menyre artificiale, por ne gjuhet baze e pra ato me primitive e nderkohe me te persosura, nje germe e vetme shpreh nje mori ndertheniesh. Kete veti te gjuhes shqipe nuk mund ta dine ata qe nuk jane shqipfoles dhe ata qe nuk kane punuar ne kete fushe. To the happy few.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 04-04-2018 nė 22:52
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2018, 23:09   #12
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,396
Thanks: 1,428
Thanked 1,497 Times in 890 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i gjuhes Shqipe:Fjale me dy germa

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
Shume njerez i shikojne me skepticizem ose nuk i kuptojne, disa shpjegime qe jepen ketu dhe une i mirekuptoj. Prandaj do mundohem ta thjeshtoj pak arsyetimin. Fjala 'reshje' ne thelb, eshte folja 'ra', ku zanorja 'a' ndryshon ne ate 'e' dhe pjesa tjeter e fjales, jane tinguj/shkronja te perdorura per te formuar emrin re-shje, si prapashtesa--mbaresa precipitive:Po keshtu eshte fjala ve-shje, nga folja vesh:qe nga ana e saj buron nga nje folje me e thjeshte: ve(vė), perseri e sistemit c-v

Po ashtu emri lėshim, buron nga folja lėshoj, qe nga ana e saj buron nga folja perseri e strukturuar c-v: lėEmri zėnie, nga folja zė:etj

Disa bashketingellore nistore, ne varesi te kuptimit abstrakt qe mbartin, mund te mos sherbejne per formim foljesh te sistemit c-v. Shembull t-ja, s-ja e ndonje tjeter.
pastaj kemi folje me komplekse dhe folje te parregullta qe kerkojne me shume shpjegime.
Edhe mua me ka shkuar ne mendje fjala reshje. Por kam menduar se eshte 're shiu' pra re qe permbajne lageshtire 'moisture' dhe qe kur smban me bie. POr edhe reshje=shi qe bie eshte kuptimplote.

Une kam harxhuar pak kohe duke bere kerkime, kryesisht fjale dhe prejardhjen e tyre, dhe kam perdorur vetem formen krahasimore, siguirsht qe kjo nuk mjafton per te zberthyer te gjitha fjalet dhe forma e fjales sidomos e shqipes se sotme nga nje here te zhgenjen. Gjithsesi njohuria ime ne kete fush eshte superficiale ne krahasim me disa debatues ne kete teme.

Nga studimi qe une kam bere kam konstatuar se gjuhet organike pra ato te foluara nga populli ne krahasim me ato artificiale te cilat jane shume te pasura me fjale figurative me kuptime abstrakte, linden nga nevoja e njerezve te thjeshte per te komunikuar me njeritjetrin, se pari ne formen e foljes. Kurse ato artificiale per te perfaqesuar nje klase te vecante apo elite. Gjuhet organike kane qene te ngarkuara me fjale qe kane kuptim praktike. Per shembul fjala shqipe Treg, tregeti, tregtar. Vjen nga fjala me Tregu mallin. Tani lind pyetja a ka mundesi qe fjala Marito, Marry mund te ket prejardhjen nga folja e shqipes Me Marr? Me marr per gru a per burr. Pra njerez te 'marrun'

Shpjegimi i lingusteve konvencionale nuk ma mbush mendjen. Ja ku eshte: PIE root *mari- "young wife, young woman," akin to *meryo- "young man" (source of Sanskrit marya- "young man, suitor")
?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 04-04-2018 nė 23:12
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Beu_Shpata pėlqehet nga
i vjetėr 05-04-2018, 00:45   #13
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 346
Thanks: 15
Thanked 113 Times in 61 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kodi i gjuhes Shqipe:Fjale me dy germa

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Edhe mua me ka shkuar ne mendje fjala reshje. Por kam menduar se eshte 're shiu' pra re qe permbajne lageshtire 'moisture' dhe qe kur smban me bie. POr edhe reshje=shi qe bie eshte kuptimplote.

Une kam harxhuar pak kohe duke bere kerkime, kryesisht fjale dhe prejardhjen e tyre, dhe kam perdorur vetem formen krahasimore, siguirsht qe kjo nuk mjafton per te zberthyer te gjitha fjalet dhe forma e fjales sidomos e shqipes se sotme nga nje here te zhgenjen. Gjithsesi njohuria ime ne kete fush eshte superficiale ne krahasim me disa debatues ne kete teme.

Nga studimi qe une kam bere kam konstatuar se gjuhet organike pra ato te foluara nga populli ne krahasim me ato artificiale te cilat jane shume te pasura me fjale figurative me kuptime abstrakte, linden nga nevoja e njerezve te thjeshte per te komunikuar me njeritjetrin, se pari ne formen e foljes. Kurse ato artificiale per te perfaqesuar nje klase te vecante apo elite. Gjuhet organike kane qene te ngarkuara me fjale qe kane kuptim praktike. Per shembul fjala shqipe Treg, tregeti, tregtar. Vjen nga fjala me Tregu mallin. Tani lind pyetja a ka mundesi qe fjala Marito, Marry mund te ket prejardhjen nga folja e shqipes Me Marr? Me marr per gru a per burr. Pra njerez te 'marrun'

Shpjegimi i lingusteve konvencionale nuk ma mbush mendjen. Ja ku eshte: PIE root *mari- "young wife, young woman," akin to *meryo- "young man" (source of Sanskrit marya- "young man, suitor")
?
Bie dakort ne cdo rresht, ndaj te njejtin mendim. Dua te ndalem pak tek paragrafi i fundit. Linguistat konvencionale, domosdo qe do perfundojne, te japin shpjegime te tilla qesharake, sepse metoda qe perdorin ata, duke rindertuar rrenjet PIE, eshte teresisht e gabuar. Mua me sulmojne kur them kete, por une nuk mund te pranoj brockulla te tilla:

Citim:
trag·e·dy--late Middle English: from Old French tragedie, via Latin from Greek tragōidia, apparently from tragos ‘goat’ (the reason remains unexplained) + ōidē ‘song, ode.
dmth fjala tragjedi sipas tyre, na qenka 'kenga e cjapit'
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Zeus10 pėlqehet nga
i vjetėr 13-06-2018, 23:57   #14
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 286
Thanks: 34
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kodi i gjuhes Shqipe:Fjale me dy germa

E para osht origjinal , pra kur prishet , at'her duhet riparu , dmth Ri Par , me kthy rishtazi te e para form , Ri Parė.
Anglisht Repair
Gjermanisht RePARieren
Frangjisht réparation
Italisht riparazione
Ndersa n'gjuht Sllave Remont , kjo vrehet kiart qe vjen nga fjala Shqipe Mo Nė Tė , mo ma dmth mban , edhe fjala me Montu osht po kjo , ndersa nje fjal tjeter per me riparu ama veq n'gjuht sllave ballkanike osht popravka , per me kuptu kt fjal duhet me realizu (re a li zu) qka tham ma heret , qe repar dmth ri e para , fjala sllave per par osht Prvo Prvi , mirpo nuk ka fjal PR , qdo bashtingllore e ka nje zanore 'ė' , fjala sllave Prv osht Pėrv nga shqip Par Vė , pra fjala po'prav'ka dmth Po Para Vė ka .
Pra kur riparon , e bjen punen deri te ku osht mir , TeMir n'gjuhen e Azerbajgjanit edhe turke dmth riparim .
Estonian Parandus = Parė Anė Du , edhe parandamine = Parė anė damin , pra me kthy damin nga ana e par (e pa dėmtuar).
Ndersa grekt po thojn episkevķ , n'Geg epi ske vi dmth jepi diqka qe nuk ke vijė(vija ke Par) , hahahahaha , e bukur kjo (επιδιόρθωση).
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2018, 07:12   #15
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,325
Thanks: 0
Thanked 1,124 Times in 853 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kodi i gjuhes Shqipe:Fjale me dy germa

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
Bie dakort ne cdo rresht, ndaj te njejtin mendim. Dua te ndalem pak tek paragrafi i fundit. Linguistat konvencionale, domosdo qe do perfundojne, te japin shpjegime te tilla qesharake, sepse metoda qe perdorin ata, duke rindertuar rrenjet PIE, eshte teresisht e gabuar. Mua me sulmojne kur them kete, por une nuk mund te pranoj brockulla te tilla:dmth fjala tragjedi sipas tyre, na qenka 'kenga e cjapit'
Jo per t'a bere cdo gje shqip por ... pata nje ide.

Citim:
trag·e·dy--late Middle English: from Old French tragedie, via Latin from Greek tragōidia, apparently from tragos ‘goat’ (the reason remains unexplained) + ōidē ‘song, ode.
Ne fund te fundit cfare jane Tragjedite ?
Une gjthnje kam kembungulur qe formimi i fjaleve lidhet me njeriun qe i ka krijuar, me qenijen njerezore.Fjala ka lindur si pershkrim/per te pershkruar nje fenomen, nje gjendje, nje mjet etj. Le te ndjekim kete llogjike. Nga ajo qe dime :Tragjedite, ndodhi me perfundim te dhimbshem . Pra nje ndodhi e shkruar apo e thene nga dikush - te tjereve. Une nuk jam shume i bindur (per kete duhet nje studim) per faktin qe tragjedite ishin qe ne fillim ndodhi/shkrime/tregime/ pjese teatrale qe kishin nje fund tragjik.
Llogjikisht jane pjese qe i degjon dhe qe i tregon apo i ka shruar dikush. Ai dikush nga na tjeter ka treguar/ ka shkruar/ ka rrefyer ato qe di , dijet e tij. mendimet e tij. Pra Dije te Treguara. Pra procesi eshte nje Tregim Dijesh ose Trego+Dije = Trago Di = Tregon+C(di).
Po te kthehemi larg ne kohe dhe te kujtojme qe ne Greqi , persona te ndryshem/shkrimtare/apo poete shkruanin pjese me karakter komik(humoristik) ose e kunderta/ ose gjithe te tjerat(tragjike). Por te gjitha pjeset ne fund te fundit ishin Tregim Dijesh apo Trago + C(di).Besoj qe ne fillimet e njerezimit, natyra njerezore ne komunikim ka qene me e prirur ti komunikonte tjetrit dicka qe ti e dije dhe qe j'a transmetoje si pervoje. Mendoj qe ne koherat e largeta, me me rendesi (si eksperience) do te qe nje tregim i nje ngjarje apo historije qe kishte nje fund tragjik(per te mesuar dicka dhe jo doemeos me te vrare e me te prere, por me nje perfundim jo te kendeshem, me perfundim deshtimin), se s'a ta beje ate per te qeshur.Por e thene me thjesht :ka qene nje proces > Trego(n) + C(di).
Kjo me duket shume here me llogjike se ajo me te cilet kane dashur ato mendjet e ndritura te interpretojne origjinen e fjales Tragedie.
Te falenderoj Zeus10 qe e solle si postim per diskutim dhe per te treguar llogjiken feminore te ketyre te ketyre pseudo linguisteve.
Une ja kam thene shume veteve dhe sidomos te huajve. Jo cdo gje qe sheh me shkronja greke vjen nga greqishtja.Por per fat te keq,cdo gje qe lecon ne net dhe qe bota e tere di : Vjen nga Greqishtja.Me ju shqiptaret thone, nuk diskutohet se jeni nacionaliste(na e kane nxirre dhe na e mbyllin gojen me kete - kur ne nuk jemi fare te tille). Do j'u keshilloja te mos hyni ne diskustime, por t'ju mbyllni gojen fare thjesht keshtu: Lere se cfare thone te tjeret se dhe ata me siguri nuk kane ditur shqip.Po ti di greqisht o Zoteri? Po greqisht te lashte di? Po shqip a di? Epo ik meso shqip dhe hajde dhe flasim. Te shpjegosh historine e Ballkanit ne pergjithesi dhe Greqise se lashte ne vecanti duhet patjeter te dish jo vetem Greqisht (patjeter te lashten dhe jo te greqishtjen e sotme) , por duhet domosdoshmerisht te dish me pare gjuhen shqipe me themel/me taban (fatkeqesisht dhe shqipetaret e njohin gjuhen e tyre siperfaqesisht).Mungesa e njohurive qofte dhe baze te gjuhes Shqipe,ka qene dhe eshte lapsusi/e meta/ mungesa me e madhe e shkencetareve qe perpiqen te interpretojne si me origjine greke shume gjera qe i gjejne te shkruara me germa greke.Dhe i bijen shkurt - vjen nga fjala greke - Dhi - Kenge Dhije
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur