Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare

Ēėshtja kombėtare Nė kėtė forum diskutohet vetėm mbi ēėshtjen tonė kombėtare dhe interesat shqiptare nė trojet etnike dhe nė mbarė botėn.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-06-2018, 18:13   #1
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,679
Thanks: 160
Thanked 247 Times in 186 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pse Shqiptaret nuk e shfarrosen ushtrine serbe ne 1915?

Sic mund ta dini ne 1915 servet u terhoqen ne Shqiperi te veriut sepse po shpartalloheshin nga austriaket.

nga 700,000 qe hyne, me shume se 250,000 serve vdiqen.

Disa nga uria, disa nga i ftohti, shume edhe u vrane nga sulmet e shqiptareve.

Esat Pashe Toptani luajti nje rol te madh ne tregimin e shtigjeve te fshehta neper male, ne krijimin e rrugeve te furnzimeve, dhe ne pergenjeshtrimin e fiseve shqiptare se ku do kalonin servet, keshtu qe shume sulme nuk u bene.

Nese do kishte pasur sulme masive te orgnizuara kunder serveve ne kete vit, 700,000 serve do ishin shfarrosur dhe sot nuk do ekzistonte serbia ne ballkan, shqiptaret humben nje rast historik qe zor se vjen me.

Ju cfare mendoni?
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2018, 20:38   #2
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 3,974
Thanks: 299
Thanked 296 Times in 216 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Pse Shqiptaret nuk e shfarrosen ushtrine serbe ne 1915?

Pėr tė njejtėn arsye se pse shqiptarėt mbajtėn me bukė grekėt qė para 27 vjetėve i kishin therur e masakruar. Karvani serb ka ndjekur njė rrugė, dhe ishin tė gjitha shancet pėr t'i vrarė me gurė. Por shqiptarėt nuk u dhanė gurė, por grurė. Shqiptarėt kryesisht sillen shumė mirė me armikun qė vjen pėr t'i vrarė, dhe sillen si bisha me shqiptarin e tyre.
Ėshtė kompleks skllavi, inferioriteti.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Edvin83 pėlqehet nga
i vjetėr 01-06-2018, 20:55   #3
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,270
Thanks: 7,209
Thanked 5,803 Times in 2,437 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Shqiptaret nuk e shfarrosen ushtrine serbe ne 1915?

Dimitrije Tucovici shkruante, 'ushtria jone vriste femije, gra e te semure shqiptare pa diskriminim ne fushatat e tyre, ndersa kur shqiptaret e armatosur i zinin gjalle ushtaret tane i carmatosnin dhe i linin te lire'

Citim:
I dokle su ustanici zarobljene srpske oficire i vojnike razoružavali i puštali, dotle srpska soldateska nije štedela ni njihovu decu, žene i bolesne.
Dimitrije Tucovic ' Srbija i Albanija'

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Socio : 01-06-2018 nė 21:04
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2018, 21:00   #4
The.Mask
V.I.P
 
Avatari i The.Mask
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Dibėr / Lurė
Posts: 416
Thanks: 11
Thanked 37 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
The.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejtThe.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Pse Shqiptaret nuk e shfarrosen ushtrine serbe ne 1915?

Ndoshta shume prej nesh ishim naiv dhe mendonim qe mund te kete paqe me shkjaun dhe mendoj qe shume keta serv qe u vran ne Shqiperi u vran nga ushtria austro-hungareze sigurisht edhe me ndihmen e malsoreve po te ishin vrare gjith ata 700,000 serv qe u futen ne Shqiperi ndoshta nuk do te ekzistonte kombi serv me per shkak qe shume prej tyre ishin meshkuj nuk do te kishte meshkuj per te mbajt nje demofagri te duhur ne servi.

Pastaj kishte edhe shume tradhetare dhe servofil mes nesh si puna e Essadit. Une jam krenar qe paraardhesit e mi luftuan shkjaun nate e dite per shume vite sidomos ne vitin e fundit ne Lurė ne 1921 ku gjith farefisin tim lene kockat e serveve aty por sot shume Shqiptare jan thjesht derra me lekure njeriu.
The.Mask nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2018, 11:47   #5
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Pse Shqiptaret nuk e shfarrosen ushtrine serbe ne 1915?

..ne fakt shqiptaret jane fqinj te mire dhe kryen nje proces biologjik duke pastruar farerat e dobeta te ushtrise, potencialit, serb, nderkohe qe tani kthehet serbi per qoke dhe pastron farat e dobeta te ushtrise kosovare apo shqiptaret e dobet apo halen e shqiprise! ashtu si majmunet qe qerojne morrat e njeri tjetrit dhe duhen kur kacavirren, kercejne neper peme!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2018, 16:45   #6
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,219
Thanks: 861
Thanked 768 Times in 414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Shqiptaret nuk e shfarrosen ushtrine serbe ne 1915?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga The.Mask Shiko postimin
Ndoshta shume prej nesh ishim naiv dhe mendonim qe mund te kete paqe me shkjaun dhe mendoj qe shume keta serv qe u vran ne Shqiperi u vran nga ushtria austro-hungareze sigurisht edhe me ndihmen e malsoreve po te ishin vrare gjith ata 700,000 serv qe u futen ne Shqiperi ndoshta nuk do te ekzistonte kombi serv me per shkak qe shume prej tyre ishin meshkuj nuk do te kishte meshkuj per te mbajt nje demofagri te duhur ne servi.

Pastaj kishte edhe shume tradhetare dhe servofil mes nesh si puna e Essadit. Une jam krenar qe paraardhesit e mi luftuan shkjaun nate e dite per shume vite sidomos ne vitin e fundit ne Lurė ne 1921 ku gjith farefisin tim lene kockat e serveve aty por sot shume Shqiptare jan thjesht derra me lekure njeriu.
S'besoj se mungesa e meshkujve te ashtuquajtur serb do perbente problem per femrat e ashtuquajtura serbe. Raca e tyre e perzier me lloj lloj racash, dhe shqiptare, e verteton kete.
__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2018, 17:08   #7
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,768
Thanks: 4,780
Thanked 1,379 Times in 758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Shqiptaret nuk e shfarrosen ushtrine serbe ne 1915?

Eshte interresant sa shume jete kam humb serbt dhe prap jane shtet i madh, relativ me shtetet balkanse.
1 million serb thuhet qe vrau hitleri. Thuhet se asnje shtet evrpian nuk ka humb me shume njerz se serbia ne baze te popullsise, as rusia nuk ja kalon.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2018, 18:07   #8
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,394
Thanks: 1,427
Thanked 1,497 Times in 890 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Shqiptaret nuk e shfarrosen ushtrine serbe ne 1915?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Eshte interresant sa shume jete kam humb serbt dhe prap jane shtet i madh, relativ me shtetet balkanse.
1 million serb thuhet qe vrau hitleri. Thuhet se asnje shtet evrpian nuk ka humb me shume njerz se serbia ne baze te popullsise, as rusia nuk ja kalon.
Rusėt humbėn 11 milion ushtarė, nė mos gaboj, gjatė L2B.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Beu_Shpata pėlqehet nga
i vjetėr 04-06-2018, 18:26   #9
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 3,067
Thanks: 1,638
Thanked 1,387 Times in 918 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Shqiptaret nuk e shfarrosen ushtrine serbe ne 1915?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Eshte interresant sa shume jete kam humb serbt dhe prap jane shtet i madh, relativ me shtetet balkanse.
1 million serb thuhet qe vrau hitleri. Thuhet se asnje shtet evrpian nuk ka humb me shume njerz se serbia ne baze te popullsise, as rusia nuk ja kalon.
Nuk eshte e vertete qe jane vrare nje milion serbe nga gjermanet. Shifra e viktimave serbe gjate Luftes se Dyte Boterore eshte shume here me e ulet.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 04-06-2018, 18:39   #10
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,588
Thanks: 5,919
Thanked 6,993 Times in 4,460 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Shqiptaret nuk e shfarrosen ushtrine serbe ne 1915?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Rusėt humbėn 11 milion ushtarė, nė mos gaboj, gjatė L2B.
27mio viktima me gjithe civile.
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 04-06-2018, 18:58   #11
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,315
Thanks: 6,597
Thanked 3,111 Times in 1,590 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 138
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Shqiptaret nuk e shfarrosen ushtrine serbe ne 1915?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
27mio viktima me gjithe civile.
Kurse stalini 70 million viktima civile.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 04-06-2018 nė 19:08
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2018, 20:10   #12
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 6,483
Thanks: 6,696
Thanked 5,048 Times in 2,136 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Shqiptaret nuk e shfarrosen ushtrine serbe ne 1915?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Sic mund ta dini ne 1915 servet u terhoqen ne Shqiperi te veriut sepse po shpartalloheshin nga austriaket.

nga 700,000 qe hyne, me shume se 250,000 serve vdiqen.

Disa nga uria, disa nga i ftohti, shume edhe u vrane nga sulmet e shqiptareve.

Esat Pashe Toptani luajti nje rol te madh ne tregimin e shtigjeve te fshehta neper male, ne krijimin e rrugeve te furnzimeve, dhe ne pergenjeshtrimin e fiseve shqiptare se ku do kalonin servet, keshtu qe shume sulme nuk u bene.

Nese do kishte pasur sulme masive te orgnizuara kunder serveve ne kete vit, 700,000 serve do ishin shfarrosur dhe sot nuk do ekzistonte serbia ne ballkan, shqiptaret humben nje rast historik qe zor se vjen me.

Ju cfare mendoni?
Une mendoj qe:
1)- Edhe sikur te shfaroseshin te gjithe trupat serbe pra 700 mije (nese eshte e sakte shifra) kjo nuk do te thoshte aspak qe Serbia do te shuhej dhe nuk do te egsistonte me ne Ballkan! Eshte konstatim mjaft diletant dhe i pa sakte qe me nje lufte konvencionale te asgjesosh nje Perandori/Shtet/Komb te tere, si ne rastin ne fjale.
Historia e 2 luftrave te pergjakshme boterore na e verteton shume mire kete fakt, biles as edhe perdorimi i 2 bombave atomike nuk asgjesoi perfundimisht(zhduku nga harta gjeografike) asnje Perandori/Shtet/Komb, sic ishte Japonia!
2)- Shqiperia asokohe ishte shtet i ri dhe i dobet, i sapo lindur nga pluhuri i Perandorise Osmane, pra me shume probleme ne shtet-formim, konsolidim, dhe njohje nderkombetare.
Neve nuk dispononim ushtri te rregullt dhe te organizuar por thjesht grupe te organizuara patriotesh, bajraktaresh, njerezish me influence krahinore etj etj…., pra thjesht individe dhe jo strategji ushtarake, aleanca militare etj gjera te kesaj natyre!
3)- Nuk besoj qe qellimi yne si shqiptare ka qene dhe mbetet zhdukja dhe eliminimi i shteteve/kombeve te tjera ne rajon.
Qellimi yne paresor dhe i pa tundur ka qene qe te mbroje lirine dhe territorin e vet, te jetoje ne qetesi ne ate rreze dielli qe i takon dhe ne ate cep te globit qe e hodhi Perendia, pa futur kurre hundet ne punet e fqinjeve, pa lakmuar kurre gjene e tyre, pa qellime shoviniste apo megallomanie, pa qellime dashakeqe ndaj fqinjeve te saj bile edhe ndaj vete Serbise si ne rastin ne fjale, apo aq me shume zhdukjen dhe asgjesimin e fqinjeve!
Kemi dashur dhe duam akoma qe gjithsekush te rrije ne pune te vet, te mos na ngacmojne dhe te na neperkembin apo aq me keq te na shkelin te drejtat tona kombetare!
Kete qe them me siper , e verteton katerciperisht fakti i padiskutueshem historik, qe kurre dhe asnjehere shqiptaret nuk kane rrembyer armet per te pushtuar fqinjet e tyre, per te rrembyer gjene e tyre, territoret e tyre per ekspansion apo per te vjedhur e grabitur pasurite e tyre e keshtu me radhe!
Historikisht kemi luftuar vetem per te mbrojtur vendin tone dhe gjene tone, kurre nuk kemi lakmuar gjene e fqinjeve!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 04-06-2018, 21:26   #13
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,679
Thanks: 160
Thanked 247 Times in 186 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Pse Shqiptaret nuk e shfarrosen ushtrine serbe ne 1915?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Pėr tė njejtėn arsye se pse shqiptarėt mbajtėn me bukė grekėt qė para 27 vjetėve i kishin therur e masakruar. Karvani serb ka ndjekur njė rrugė, dhe ishin tė gjitha shancet pėr t'i vrarė me gurė. Por shqiptarėt nuk u dhanė gurė, por grurė. Shqiptarėt kryesisht sillen shumė mirė me armikun qė vjen pėr t'i vrarė, dhe sillen si bisha me shqiptarin e tyre.
Ėshtė kompleks skllavi, inferioriteti.
Ja ke fut kot ketu ne cdo aspekt.

Nese e ke me grurin qe i dha enveri grekeve ne 1970, mos harro se enveri camet as qe i donte, keshtu qe nuk pyeste.

Dhe nese do ecim sipas logjikes tende, greqia i binte te fuste gardhin me ushtare dhe te mos linte as edhe 1 shqiptar te hyte ne greqi ne 1991-1992,, edhe pse ne 1995 kishte 900,000 shqiptare ne greqi, 600,000 prej te cileve pa letra fare.

Shqiptaret nuk kane qene kurr skllever ne historine e tyre, por luftetare te pamposhtur dhe sundimtare qe ne ne kohe te Bardhylit e der ne kohe te Isa Boletinit.

Kane sunduar dhe krijuar nder perandorite me te medha te gjithe kohrave. Jane i vetmi komb ne europe qe mban te njejten gjuhe, genetike dhe kulture si para 2,500 vitesh.

Kjo teme nuk eshte hapur per ceshtje romantike o shoku, por per te bere analize, se perse shqiptaret nuk vrane kafshet serbe, kur kishin shancin.

Arsyet jane pragmtike dhe jo romantike.

Arsyet se persa keta serbe nuk u vrane eshte se Esat Pashe Toptani, ,u mndesoi tregimin e rrugeve te fshehta, beri te mundur furnizimin dhe genjeu dhe beri diversantin me fiset dhe bajrakteret shqiptare duke i genjyer per te sulmura ne pikat e gabuara.

Mos organizmi i shtetit shqiptar dhe tribalizmi i theksuar eshte nje tjeter faktor teper i rendesishem.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2018, 21:29   #14
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,679
Thanks: 160
Thanked 247 Times in 186 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Pse Shqiptaret nuk e shfarrosen ushtrine serbe ne 1915?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Dimitrije Tucovici shkruante, 'ushtria jone vriste femije, gra e te semure shqiptare pa diskriminim ne fushatat e tyre, ndersa kur shqiptaret e armatosur i zinin gjalle ushtaret tane i carmatosnin dhe i linin te lire'Dimitrije Tucovic ' Srbija i Albanija'
Nuk eshte ceshtje meshire kjo pune, sepse sado te peshtire qe te jene servet, nuk eshte se kane qene te njohur si njerez te bute shqiptaret.


Shqiptaret ishin elita ushtarake e perandorise osmane dhe biles edhe mercenaret kryesore dhe kamzhiku i perandorise ne shtypjen e qindrave kryengritejeve....

Ne ballkan shqiptaret shiheshin si predatore apo grabitqare, ndersa ne Egjipt, Sudan, Arabi, Levant, shqiptaret njiheshin si burra te frikshem dhe te pameshirshem qe i trajtonin arabet vendas si kafshe.

Diversioonet e Esat Pashes dhe mos organizmi i foseve dhe shtetit shqiptar kane qene arsyet kryesore qe keta serve mbijetuan ferrit ne Shqiperi, per fat te keq.

Ky lloj corganizmi vazhdon edhe sot me shume se kurr...
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 22:54   #15
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 286
Thanks: 34
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Pse Shqiptaret nuk e shfarrosen ushtrine serbe ne 1915?

Osht shum e mundshme qe shum shifra t'viktimave t'mas luftave ballkanike jon t'fryme , per shkakun e mshefjes t'shfarosjes t'vetme , dmth me mshef ose minimizu shfarosjen e nje populli , atij Arber .

https://espressostalinist.com/genoci...nian-genocide/
https://en.wikipedia.org/wiki/Massac...he_Balkan_Wars
https://en.wikipedia.org/wiki/Persec...876%E2%80%9378)

Dmth ka shum mundsi qe lufta e par edhe e dyt edhe tdhanat per viktima jon fallce per arsye me zmadhu ose me terhjek vemendjen nga tragjedia e vertet , ksisoji.

https://katana17.wordpress.com/2014/...ths-and-facts/

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Arban bArbArian : 13-06-2018 nė 22:57
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 23:46   #16
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,875
Thanks: 698
Thanked 1,172 Times in 670 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Shqiptaret nuk e shfarrosen ushtrine serbe ne 1915?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
Osht shum e mundshme qe shum shifra t'viktimave t'mas luftave ballkanike jon t'fryme , per shkakun e mshefjes t'shfarosjes t'vetme , dmth me mshef ose minimizu shfarosjen e nje populli , atij Arber .

https://espressostalinist.com/genoci...nian-genocide/
https://en.wikipedia.org/wiki/Massac...he_Balkan_Wars
https://en.wikipedia.org/wiki/Persec...876%E2%80%9378)

Dmth ka shum mundsi qe lufta e par edhe e dyt edhe tdhanat per viktima jon fallce per arsye me zmadhu ose me terhjek vemendjen nga tragjedia e vertet , ksisoji.
https://www.youtube.com/watch?v=nxbV3RsyQwI

https://katana17.wordpress.com/2014/...ths-and-facts/
Po pra kėshtu duhet tė jetė.... dhe ka shumė mundėsi qė edhe ēifutėt tė jenė shqiptarė qė kanė ndėrruar fenė..
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2018, 01:57   #17
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 286
Thanks: 34
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Pse Shqiptaret nuk e shfarrosen ushtrine serbe ne 1915?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Po pra kėshtu duhet tė jetė.... dhe ka shumė mundėsi qė edhe ēifutėt tė jenė shqiptarė qė kanė ndėrruar fenė..
Pa marr para sysh dozen e sarkazmit , po , sipas historis Persiant edhe Israelit kan tentu edhe deri tash me sukses me ndrru poziten e Arbrit me qit n'venin e tyne , ndersa vehten me vendos n'venin e Arberve permes grave t'Arberve , pra , shum Rus edhe Europian (r1a r1b = indo europian) jon t'bardh veq per shkak t'femnes t'bardh , me sa kuptoj un , kjo quhet edhe Avatar = A Va T'Ar , me u vendos nė vendin e Arve , shkur Tė Ar = Tar .
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2018, 02:05   #18
Arban bArbArian
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 286
Thanks: 34
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Pse Shqiptaret nuk e shfarrosen ushtrine serbe ne 1915?

Edhe kta dy jon n'aleanc kunder Arberve , psh kur Arbnit ose Shqiptart largohen / riformohen n'Egjipt qe osht tok e jona , edhe gati e marrin Stanbollin at'her Russia edhe Europa e pshtojn sulltanin r1a Persian.
https://en.wikipedia.org/wiki/Egypti...831%E2%80%9333)
...Though no military forces remained between Ibrahim’s army and Istanbul, severe winter weather forced him to make camp at Konya long enough for the Sublime Porte to conclude an alliance with Russia, and for Russian forces to arrive in Anatolia, blocking his route to the capital. The arrival of a EUROPEAN power would prove to be too great a challenge for Ibrahim’s army to overcome...
E kjo forrc Europiane shihet kush ishte .
https://en.wikipedia.org/wiki/Siege_of_Jaffa
...prisoners (according to some sources around 2,440, according to others 4,100[1] up to 7000), most of them Albanians, be executed[2] by being shot or stabbed to death with bayonets...
Pra kta sipas meje nuk ishin Ottoman po Arber , qe Europa i luftoj , bashk me Russin , eh tash mos harroni qe Levanti Levan Leban Laban Alban = Arban osht i banum me njerz E y ADN , tont siq po shihet , aty ku po masakrohen nga Rusi e Persiani , Siria , toka ma e vjeter Arbane.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur