Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare > Figurat e shquara

Figurat e shquara Gjithēka mbi figurat e ndritura Kombėtarė Shqipėtare...

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-05-2018, 20:11   #461
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 301 Times in 199 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Mqs jane mbushur 23 faqe postime mbi Ali Pashen, jam kurjoz te di se dikush nga ju ka lexuar kete liber "Bonaparti Mysliman"? Ketu perfshihen te gjitha shkrimet qe ekzistojne mbi Ali Pashen Tepelenen.

__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Aleandro pėlqehet nga
i vjetėr 12-05-2018, 20:35   #462
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 301 Times in 199 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Edhe masakren e Kardhiqit, shqiptare e bene, edhe marko bocarin shqiptare e vrane
Marko Bocari vritet nga Lleshi i Zi, nga familja e kapedanave te Mirdites Gjon Markajt. Por nuk e dinte qe Bocari & co ishin shqiptar, kete e mori vesh vetem ne ate moment kur degjoj se po flisnin shqip ata qe e terhoqen Marko Bocarin nga vendi i ngjarjes..Ndersa masakren e Kardhiqit, Alia desh jua ngeci mirditorve kete masaker, por mirditoret nuk ju binden urdherit te tij. Alia e beri vete ate masaker me disa te tjere. Disa thone e beri me nje grup grek, por nga ky liber duket qe nga mbrapa jane turq.

__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2018, 21:34   #463
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,270
Thanks: 7,209
Thanked 5,803 Times in 2,437 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Une mendoj qe e dinin shume mire qe flisnin shqip te dyja palet luftuese. Bile keta sulmuesit dallonin veten vetem permes nje parolle ne gjuhen shqipe. Me kete gjuhe shqipe edhe i mashtruan e i befasuan qe ne fillim duke vrare shume prej shqiptareve katolike !

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Socio : 12-05-2018 nė 21:36
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2018, 22:00   #464
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 301 Times in 199 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Nuk e mora vesh gjithaq mendimin tend socio. Megjithate po jap mendimin tim.
P. Osmane degon Pashane e Vilajetit te Shkodres per te shtypur kryengritjen e suljoteve qe po kerkonin krijimin e Greqise dhe pavarsine e saje nga P-O.
Pashallaret e Shkodres - bushatlinjet, nuk shkonin kund pa katoliket e Mirdites, te cilet i mbanin si njerzit me besnik dhe perbenin garden personale te tyre. Per kete motiv gjindeshin mirditoret ne ate beteje, ku Marko Bocari me suljotet e ti po synonin naten pikerisht cadrat ku ndodhej Mustafa Pashe Bushatlliu. Perleshja u be mes Marko Bocarit me te vetet, kunder Lleshit te Zi & mirditoret si mbrojtes i Pashajt te Shkodres...!
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2018, 22:08   #465
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,270
Thanks: 7,209
Thanked 5,803 Times in 2,437 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Po, po Aleandro, por keta te Bocarit u hyn duke folur shqip, i mashtruan e u ran e i vrane, dhe gjate tere luftimit ne ate kamp e vetmja menyre si dalloheshin keta te Bocarit ndermjet vete prej atyre te kampit ishin me ane te nje parolle shqip se lemsh u beshin duke u vrare. Nuk dallonin njeri tjetrin fare. Te gjithe njejte ishin, shqiptare aty.

Vorrezat krejte me kryqa i kishe te Mirditoreve te rame. Keshtu e thote anglezi !

Nuk kishte as turqe e as greke. Shqiptare ishin te gjithe.

P.S. Ai Lleshi i Kapedaneve nuk e dinte kush ishte Bocari por e dinte shume mire qe ishte shqiptar ai qe vrau !

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Socio : 12-05-2018 nė 22:14
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2018, 22:21   #466
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 3,076
Thanks: 1,639
Thanked 1,391 Times in 919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Pak a shumė tė njėjtėn gjė po thoni tė dy. Kur do sulmonin suliotet pyetėn Bocarin se si do dallonin njeri tjetrin se ishte natė dhe tė gjithė ishin shqiptarė dhe tė veshur njėsoj. Atėherė vendosen qė tė mbanin shirita rrobe tė kuq nė krah ose lidhur nė kokė. Bocari mendoi se po sulmonte ēadrėn e Pashait por nė fakt ajo ishte ēadra e Llesh Ziut. Finlay thotė se kur po tentonte e kapi njė plumb. Beteja e Karpenisis quhet.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 12-05-2018, 22:30   #467
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 301 Times in 199 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

@ Kjo ngjarje qenka ne teme ne vete me detaje. e hapur nga Semiku ..

Heori suliot,Marko Bocari, nderrmer nje sulm vetevrases ne tentativen per ta vrare Komandantin e pergjithshem te ushtrise osmane Mustafe Pashe Bushatlliun,duke depertuar fshehtas gjate mesnates deri ne zemer te pararojes osmane,e cila perbehej nga 3.000 luftetare shqiptare nga Pashalleku i Shkodres ku 500 prej tyre ishin katolike nga Mirdita me ne krye te Dod Preng Lleshin dhe xhaxhane e tij,Lleshi i Zi.Marko Bocari u nis me 350 luftetare suliot dhe sulmoi kampin osman qe ishte vendosur prane qytetit te vogel Karpenisi dhe duke u zvarrisur arriti deri prane shatores se Mustafe Bushatliut ,por gabimisht sulmoi shatoren e prijesve katolik (Dode Preng Lleshit dhe Lleshit te Zi) qe ndodhej prane shatores se Komandantit te pergjithshem.Aty per aty, filloi nje luftim i pergjakshem me mirditorin Lleshi i Zi,i cili pasi e mundi me jatagan Marko Bocarin nxorri koburen e tij dhe e qelloi ne koke.Sipas gojedhenave Marko Bocari kur po jepte shpirt,psheretiu ne gjuhen shqipe,gje qe shkaktoi hutim te vrasesi i tij Lleshi i Zi i cili mbeti i shtangur ne vend.Legjenda thote qe ai shfryu me fjalet " Pse flet shqip,a je shqiptar ...".Plumbi i shkrehur nga arma e Lleshit te Zi,shkaktoi vdekjen e heorit arvanitas,por zhurma e saj zgjoi gjithe kampin dhe te gjithe u versulen kunder luftetareve suliot,duke masakruar shumicen e tyre...Trupi i pajete i Marko Bocarit u terhoq zvarre nga bashkeluftetaret e tij,duke mos lejuar qe kufoma e tij te perdhosej nga ushtrija osmane.

http://www.forum-al.com/showthread.php?t=34018
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2018, 22:34   #468
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,270
Thanks: 7,209
Thanked 5,803 Times in 2,437 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

@Aleandro

Nuk eshte e vertete ajo gojedhane. Te gjithe e dinin se ishin shqiptare e flisnin shqip aty. Nuk dalloheshin as ne veshje, e edhe parolle perdornin qe te mos vrisnin pa dashje luftetaret e vete. Bocari u vra ne vend me nje plumb ne koke dhe u bart nga luftetaret e vet. S'ka pasur dialog aty !

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Socio : 12-05-2018 nė 23:09
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 18:57   #469
Ragnar
Undisputed
 
Avatari i Ragnar
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 14,440
Thanks: 170
Thanked 2,240 Times in 1,214 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 241
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Une nuk kam qene prezent por nga sa kam lexuar keshtu e kam mesuar. Ti ku e ke mesuar ate variantin qe permende, e ke lexuar gjekundi apo ta tha vete Isa?
Ka mundesi te ma kete thene Isa.
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-05-2018, 20:18   #470
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 654
Thanks: 303
Thanked 136 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure KombetareVIKTOR HYGO:
ALI PASHA, I VETMI KOLOS DHE GJENI I KOHĖS,
I DENJĖ PĖR TA KRAHASUAR ME NAPOLONIN

Viktor Hygo, duke shkruar pėr tė nė 1820-n, e quan si tė vetmin kolos dhe gjeni tė kohės, tė denjė pėr ta krahasuar me Napolonin dhe shton se Aliu qėndronte pėrkundrejt Napolonit ashtu siē tigri pėrkundėr luanit, ose, si fajkoi pėrkundėr shqiponjės.

__________________________________

Titulli: The diamond of Jannina; Ali Pasha, 1741-1822
Autori: William Plomer
Botues: Taplinger Pub. Co., 1970
BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2018, 12:28   #471
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 301 Times in 199 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Nga kusar ne pasha.

Data e sakte e lindjes se Ali pashes nuk dihet; llogaritet te shkojne nga viti 1740-52. Te gjithe burimet deshmojne qe ka lindur ne nje familje fisnike myslimane shqiptare ne fshatin shqiptare te Tepelenes. Gjyshi i tij dhe babai, Myftari, i cili u dallua ne Rrethimin e Korfuzit me 1716, ishte biri i nje kusari mjaft te njohur ne krahinen e Gjirokastres, e cila gjindet 25 milje ne jug te Tepelenes. Ky parardhes, Mutzo (ose Mustafa) Husso, filloi, nepermjet kusarise. Titullin e beut, dhe ndoshta u be mutesellim(zevendes guvernator) i Tepelenes. Te gjithe bejleret e tjere mysliman shqiptare me origjine fisnike, ishin prijes kaēakesh, kishte nje grup njerzish te tij te armatosur dhe mbeshtetje te gjere ne popullsine e rajonit. Kur vdiē, i kaloi nje pjese te pasurive te tije dhe titullin fisnikerore babait te Aliut, Veliut. Rivaliteti i Veliut me Islam Beun, kusheririn e tij te pare(administrator i Delvines) perfundoj me 1759 me vrasjen e Islamit nga ana e Veliut. Tre vjet me pas Porta e Larte, duke pare me ne fund se Veliu e kishte nen kontroll rajonin, e emroi ne postin qe me pare kishte qene kusheriri. Modaliteti si u krye kjo ngjitje socale – jo nje dhenje pushteti nga ana e osmaneve, por nje njohje zyrtare pasi personi ne fjale e kishte fituar vete – do te perbente gurin themeltar te ngjitjes se Aliut. Familja e Aliut, pra u perkiste shtresave me te larta te fisnikerise myslimane shqiptare te kohes , nje fisnikeri qe bazohej me shume te forca dhe armet, sesa tek emerimet dhe miratimet zyrtare. Nje raport bashkekohore, drejtuar oborrit te Habsburgeve, e pershkruan Aliun si pinjollin e “familjes fisnike te Toskeve dhe nje nga dyert me te medha te Epirit”.
Hapi i pare qe beri Aliu ne ngjitjen drejte pushtetit, ishte praktikimi i bandalizmit. Ibrahim Manzur Efendiu, Vodonkuri, Brugtoni dhe biografe te tjere tregojne qe kur ishte femije, nuk kishte asgje dhe fitoi pasuri nepermjet kusarise. Keshtu ai, ne nje stad me te hershem te karrieres se vet, grumbulloj rrreth tij ushtrine e perbere ne shqiptare, te cilet i paguante nepermjet plaēkitjeve. “ Ne ato kohra ishte vetem nje hajdut i fuqishem,” shpjegon Brugtoni, “ose nje nga grabiqaret e pavarur nga te cilet gjeje me shumice ne territoret e paana te Perandorise Turke.” Ne fakt, titulli i fisnikerise se familjes se tij, qe ishte i trashigueshem, e ka prejardhjen nga grabitjet e suksesshme te te atit dhe gjyshit.(“ nga bandit ne pasha” shih tek libri Skiotis 1971)
Ne shqiperine dhe Grqine kontinentale te shek XVIII, rangu socal dhe pushteti politik konsideroheshin si shperblim i drejte per kaēaket. Ne fakt, kusaria shihej si nje mekanizem i perkryer permes te ciles individet mund te fitonin nje pozicion dominues ne rajonin e tyre. Udheheqesi revolucionar grek Kolokotrones, karriera e te cilit filloj po ashtu me kusarine, shkruante se ne shek XVIII “ te quheshe kleft ishte mburrje….baballaret luteshin qe bijte e tyre nje dite te beheshin klefte. Te qenit klef me pas e humbi autoritetin. Ne kohen e tim eti ishte diēka e shenjte qe nje grek duhej te ndermerrte. Territore, qe teorikisht ishin nen kontrollin e P. Omane qeveriseshin nga krere qe Stambolli ishte i detyruar t’i njihte dhe fama e suksesi i nje kryekusari vlente shume me teper se nje titull i dhene nga nje sulltan qe jetonte ne distance. Keshtu, prej kohesh ekzistonte nje nderthurje mes ofiqeve lokale te perandorise dhe krerve kusare te zones.
Marredhenjet midis nje kryekusari dhe bandes se pasuesve te tij ishin te ngjashme me ato te nje guvernatori dhe ushtrise qe mbeshteste. Dhe, ne fakt, marrdheniet qe Aliu i ri, kreu i kusarve, kishte me pasuesit e tij, u rishfaqen me pas kur u be pasha; ai mundi te mbeshtetej tek nje ushtri e perbere vetem nga shqiptare, shume per te cilve ne te ri kishin qene kusare. Siē kane shenuar edhe socologet dhe historianet socale, duket se, kur shoqeria peson nje instuticionalizem ne rritje, ka nje progres te natyrshem nga kusaria te veprimtaria ushtarake. Territoret shqiptae nen pushtetin e Aliut na japin nje shembull te qarte te kusarve qe marrin peshe ushtarake, kur rritja e centralizimit te qeverisjes e krijon pengesa aktivitetit tradicional te kusarise.
Klaftet u krijuan nga Perandoria Bizantine, kreret mbeten gjeresisht ne kontrollin e te krishterve ortodoks, dhe u krijua tradita e transmetimit te titullit te kreut ne rruge trashigimie. Por ne rajonet si Shqiperia ku konvertimet ne fene islame ishin masive, shume keto ofiqe u moren nga myslimane dhe gruadulisht Perandoria filloj te kishte nje ndikim ne rritje ne emertimet. Ne te njejten kohe, kufiri midis dy kategorive, ne rrjedhjen e brezave, u be edhe me i percaktuar. Siē shkruan J. W. Baggally, ishte ndryshimi i faktorve ekonomike dhe ekujlibri i pushteteve qe vendosnin nese ne nje perjudhe kohe disa individ vepronin si kleft-kusare, apo si armatole-forca te rregullta. Keshtu Aliu mundi te pershkonte nje tranzicion te ndryshem dhe te bute nga kusaria tek ofiqi e tij i pare zyrtar ne kuadrin e Perandorise Osmane - u be shefi i policise se shtigjeve malore.
Ngjarjet e jetes se Aliut na sjellin nje shembull per kalimin e lehte nga kusar ne polic; ne te vertete kane qene pikerisht kontaktet, pervoja dhe stervitja qe fitoj nepermjet kusarise qe e rekomanduan ne postin e derbendler basbugu, ku u emrua ne 1787-en nga Abdulhamidi I.
Uzuprimi nga ana e osmanve i ofiqeve tradicionale ortodokse te armatoleve dhe zvoglimi e te drejtave tradicionale te armatoleve arriti kulmin me Aliun, kur ai vendosi nje kontroll te rrepte mbi aparatin policor dhe eliminoi trashegimin e postit te kapitenit, duke i rizervuar vetes te gjitha emertimet dhe caktimet ne detyre. Si nje ish-kusar qe eshte bere me pas armatol, Aliu e njohte mire potencialin e rezistences se pranishme jo tek kleftet, por tek armatolet.
Me zmadhimin e territoreve dhe te sferes se influences se Aliut, rritej edhe pretendimi per sundim te pavarur, dhe kur pushteti i tij arriti kulmin(rreth 1812), amrredhenjet e tij me Stambollin, edhe pse zyrtarisht ishin akoma miqesore, ishin te tendosura. Duke u larguar nga regjimi osman dhe duke u afruar me Fuqite Europiane, me shpresen se do te perfitonte avantazhe me te medha territoriale, Aliu filloi te behej problematik per Porten e Larte. Stambolli nuk e toleronte dot sidomos negociatat e tij me Britaniket dhe Francen, te cilet binin ndesh me politiken zyrtare diplomatike osmane. Se fundi, me 1820, Porta e larte i hoqi zyrtarisht titullin e pashait, e deklaroj armik te shteit dhe i dergoj trupat e saje ne Janine…!

pjese nga libri: "Bonaparti mysliman"
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2018, 12:41   #472
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 301 Times in 199 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

"..Une i bindem Portes se Larte vetem nqs me intereson mua -Ali Pasha"

Ali Pasha duke refuzuar urdherin e sulltanit nepermjet delegacionit te tij.

__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Aleandro pėlqehet nga
i vjetėr 20-05-2018, 12:46   #473
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 301 Times in 199 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

"DIAMANTI I JANINES"

Pavarsishte nga fakti se perdorte greqishten si gjuhe te oborrit, Aliu konsiderohej para se gjithash si shqiptar. Perdormi i gjuhes greke nuk e bente aspak grek, ashti si edhe statusi i tij si i emruar i osmaneve nuk e bente aspak osman. Bejleret turq te zones, qe shpesh banonin aty prej 2- 3, o 4 brezash, dhe te gjithe flisnin greqisht, thirreshin perhere “oi tourkoi”(turqit).Po ashtu, popullsia e Sulit, qe fliste greqisht dhe praktikonin nje forme te fese krishtereortodokse, nuk e konsiderohej greke por shqiptare.
Shume nga turqit e kohes se Aliut ishin pasardhesit e drejteperdrejte te turqeve qe u vendosen ne Janine pas renjes qe qytetit ne duart e osmaneve me 9 tetor 1430. Rreth 500 vjet me pas, kur me 21 shkurt 1913, qyteti i kaloi Greqise, keto familje konsideroheshin ende turke, dhe pse flisnin greqisht, disa prej tyre kishin perqafuar kristianizmin dhe gati asnjera prej tyre nuk kishte lidhje domethense me administraten osmane.
Nqs gjermanve te Bismarkut u kerkohej “te mendonin me gjakun e tyre”, njerezit e Aliut e kerkonin preardhjen e perbashket ne vendet prej nga rridhnin. Kjo ishte e vleshme jo vetem per shqiptaret, por edhe per greket. Ne rastin e grekeve dhe te shqiptarve, kjo preardhje gjeografike gjente shpesh shprehjen duke iu referuar nje lloj parardhesi te perbashket; keta ishin nje o me shume personazhe historike qe sherbenin si heronje kombetare, madje per t’u kujtuar njerzeve preardhjen e tyre etnike. Per komunitetin shqiptar kjo figure ishte Skenderbeu, rebeli i famshem shqiptar per qendresen ndaj vershimeve osmane ne Shqiperi. Kryengritja e Skenderbeut, i cili gjithsesi nuk ishte bandit, i sherbeu si shembull Aliut dhe forcave te tij kryengritese shqiptare. Ne te vertete, ndregjegjja kombetare e shqiptarve ishte skalitur kryesisht mbi pervojat historike te qendreses shqiptare ndaj sundimit osman. E gjithe historia e Shqiperise, nga dyndja e pare osmane ne 1385 deri ne kohen e Aliut ishte shenjuar nga levizje kryengritese. Shpallja prej Skenderbeut ne 1443 e pavarsise nga P.Osmane perbente thjeshte episodin me te njohur nder shume te tjera te ngjashem. Edhe pas kthimit te nje pjese te madhe te popullsise shqiptare ne fene islame – kthim qe, siē vinte ne dukje edhe udhetari (turk) i njohur Evlija Celebi, ishte kryer ne mase te konsiderueshme ne 1670-en – kjo tradite e qendreses ndaj osmaneve mbeti nje element thelbesor per ndergjgjen kombetare shqiptare. Nga ana tjeter, edhe shqiptaret qe ngelen te krishtere, nuk ndjenin asnje lidhje te posaēme me greket, megjithse kishin te njejtin besim fetar. Stavro Skendi ka vene ne dukje se vetem ata shqiptare qe prej shume kohesh ishin tranferuar ne Greqine kontinentale apo ishullore, moren pjese ne luften e pavarsise greke.
Nqs Skenderbeu sherbente si hero kombetar i popullit shqiptar, per greket ishte figura e “ Konstandinit te Madh, mbretit te Romakeve”, qe meshironte nje te shkuar historike e gjeografike te perbashket. Per me teper, historia me e vonshme u dha grekeve shembuj heronjesh nga kreret e klefteve si rebeli Vlahavas, i cili udhehoqi ne vitin 1808 nje kryengritje ne Thesali kunder djelit te Aliut, Myftarit. Ashtu si edhe Skenderbeu per shqiptaret.
Ne rastin e grekeve, lidhja midis etnosit dhe tokes u be edhe me thelle qe kur arrtiten filohelenet, te cilet udhtonin ne kerkim te vendeve per te cilet flinin Homeri, Virgjili, Pausania, Pindari dhe Hesiodi. Greket filluan ta shihnin veten jo vetem si pasardhsit e bizantineve, por edhe si djemte e Hellades, tokes se grekeve te lashte. Shpresat e tyre nacinaliste lidheshin me gjeografine. Brugtoni shkruan: “ Eshte e lehte … te kuptosh qe greket jane te bindur se vendi u perket atyre, tani jo me pak se ne te shkuaren, dhe gjithashtu mendojne se e drejta qe po zgjat prej tre shekujsh e gjysme.” Ndoshta greket nuk ishin kontroll politik, por sigurisht nuk kane qene ”perndjekur” dhe lidhjet e tyre me mjedisin fizik mbeten te fuqishme.
Suliotet, qe ishin me prejardhje shqiptare, por qe zakonisht konsideroheshin si nje grup ne vete, gjithashtu kishin paraardhesit e tyre. Kreret rebel Xhavella dhe Boēari, te njohur nga baladat folklotike qe na tregojne per luften e 1792-shit kunder Ali Pashes, ofron nje model qendrese dhe imazh unifikues per fshatrat suliote. Kur Aliu u ofroj t’u falte jeten ne kembim te shpernguleshin ne Parge dhe ishujt joniane, shume prej tyre preferuan te qendrojne dhe te vdesin, duke pretendrusr se largimi nga Suli do t’u zhdukte identitetin. Qndresa e sulioteve ndaj Aliut lidhet me ngjarjet dramatike te epokes dhe rrefimet per grate e sulioteve qe u hodhen ne humnere se bashku me femijet e tyre per te mos iu dorezuar ushtarve te Aliut, ishin deshmi jo vetem e krenarise se tyre, por edhe e besnikerise ndaj tokes. Aleanca e panatyrshme mes sulioteve dhe shqiptarve te Aliut kunder trupave te sulltanit, u arrit vetem pasi Aliu u premtoj se do t’i kthente tokat e tyre.
Aliu e kuptonte sa vendimtare ishte gjeografia ne grupimet komunitare te kohes se tij. Ai mbeshteste me force idene se Janina , e vendosur ne rajonin grek te Epirit, ishte shqiptare dhe i konsideronte shqiptaret qe jetonin aty jo si imigrante, por si banore vendas te krahines. Ai u perpoq te justifikonte synimet e tij mbi teritoret qe kishte ne varsi ne bregdetin jonian, duke pretendruar se ata ishin gjithashtu pjese e Shqiperise.
Megjithate, per deshperimin e tij te madh, ne 1800, Pota e Larte perfundoj nje marveshje ne Stamboll, sipas se ciles shtate ishujt do te krijonin nje republike te pavarur, ne fillm nen sovranitetin e Rusise, pastaj nen protektoratin e drejteperdrejte te Anglise. Parga, Vonica, Preveza, dhe Butrinti si kembim kalonin nen sovranitetin e perjetshem te shtetit osman. Osmanet dhe ruset e kishin injoruar plotesisht Aliun. Ajo qe e rendonte dhe me keq plagen ishte se zotrimet e deshiruara jo vetem i kishin ikur nga duart serish, por me po kete traktat Stambolli i njihte privilegje me te gjera,qe do te garantoheshin nga Rusia, ne baze te se ciles ishte rene dakort ne Traktatin e Kyēyk Kajnarxhes(1774). Grekve te ketyre territorve tani u garantohej liri per te praktikuar fene e tyre, per te administruar vete drejtesine, per te mos iu nenshtruar asnje guvernatori, me perjashtim te nje beu osman rezident, dhe iu sigurua trysni fiskale e modreuar qe nuk do te tejkalonte ne asnje rast masen qe i ishte paguar zakonisht Republikes Venedikase. Abdulla Beu u dergua nga Stambolli per te marre kontrollin e territoreve dhe Aliu u detyrua te largohet menjehere prej atyre. Me 1812, Traktati i Bukureshtit, nenshkruar mes Rusise dhe Portes se Larte, i rinovoi dhe konfirmoi kushtet e traktatit te tyre te 1800-tes, dhe me 1815 Republika Shtatishullore kaloj nen protektoratin anglez si rezultat i negociatave te Vjenes.
Gjate negociatave per zoterimet kontinentale Aliu per here te pare hyri ne kontakt te drejtperdrejte me fuqite perendimore europiane dhe kuptoi se synimet e tij ekspansioniste perballeshin njelloje me kundershtimin sa te osmaneve aq edhe te kampit europian e, si perfundim, vendosi te kerkoje kushtet nepermjet marreveshjeve me Europen dhe jo me shtetin osman.
Aliu eshte portretizuar ne terma fare statike nga tregimet e shume udhetareve europian qe vizitonin Janinen. Sipas ketyre teksteve, metodat e qeverisjes se Aliut mbeten praktikisht te pandryshuara qe nga koha e rinise kure praktikonte kusarine, deri ne titet e fundit te jetes, kur kontrollonte nje territor shume te gjere, mbante lidhje diplomatike te pavarura me Europen dhe planifikonte shkeputjen nga Perandoria Osmane.
Nje shembull tipik i kesaj paraqitje statike eshte “DIAMANTI I JANINES” i Plomerit. Ne kapitullin e fundit te saj, “Vdekja e Aliut”, Polmeri pershkruan ēastet e fundit te Aliut, kur, i mbyllur ne fortesen e tij ne mes te liqenit te Janines, degjoj zerin e nje ish-ushtari, qe kishte dezertuar dhe kishte kaluar ne ushtrine osmane. I plagosur rende, Aliu e dinte se po i vinte fundi, e megjithate nuk arrinte te ndjente gje tjeter veē terbimit e hakmarrjes.
“Inati, emocion qe ishte gjithmone gati te mbizotronte mbi gjithe te tjeret ne ate zemer te trazuar, tani arriti te mposhte dhimbjen, dhe Aliu leshoi nje britme"

"Bonaparti mysliman". autor Katberine E. Flemming


__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Aleandro pėlqehet nga
i vjetėr 06-06-2018, 22:16   #474
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,886
Thanks: 700
Thanked 1,175 Times in 672 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Nga satrapėt mė satrap
nga dervishėt mė dervish,
ky zabit, ky dreqo-lab,
pa kalem e pa qitap,
paskish lindur me kėmish!

Po satrapin, unė ju lus,
mos ta marrim pėr qortim,

ai ish njė kryetrim,
njė rrufe, njė vetėtim,
qė i tha sulltanit: sus!

Njė rrufe...
Po rrufeja, vini re,
i ka rrėnjėt nė njė re!
si dhe truri, tungjatjeta,
me gjith’ dritėzat e veta,
i ka rrėnjėt nė kaptinė!
po sa larg dhe sa lart
shkon e ndrin dhe vetėtin!

Dhe Ali Pasha kajmeni
nip stėrnipi i njė dere,
soj dervishi, soj sejmeni,
i ushqyer me mėna ferre!
me guzimin mrekulli
u bė kryefermanlli
dhe nga truali i tij i ngusht’
i lėshoi njė goxha grusht
perandorve osmanlli!

Dhe arriti sa pothuaj,
nė tryezė tė ēezarve
ku vlon hymni ngadhnjimtarve,
hymn’ i tija s’mbet i huaj!

Le t’i ngrem’, pra njė dolli!
fam’ e tija ėshtė e madhe,
vler’ e tija mė e madhe!
Nė e ultė historia,
di ta ngrerė Shqipėria,
sepse trimin, nuk e nuk,
trimi trimin nuk e zhduk!
- poezi nga Ali Asllani
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 22:26   #475
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 41,553
Thanks: 12,129
Thanked 10,759 Times in 6,555 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 555
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

I thuaj Ali Asllanit (ēoi haber atje pėrtej) qė Aliu (Pashai) nuk ish lab.
Beēishti ėshtė matanė Vjosės, Vjosa ėshtė kufiri qė ndan Labėrinė.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 22:37   #476
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,886
Thanks: 700
Thanked 1,175 Times in 672 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

S'ta kuptova Beēisht-in...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 22:39   #477
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 41,553
Thanks: 12,129
Thanked 10,759 Times in 6,555 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 555
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
S'ta kuptova Beēisht-in...
Beēishti ėshtė fshati i Ali Pashė Tepelenės, ndodhet pėrball axhensisė Tepelenė nė faqen e malit matan Vjosės.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 22:42   #478
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,886
Thanks: 700
Thanked 1,175 Times in 672 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Beēishti ėshtė fshati i Ali Pashė Tepelenės, ndodhet pėrball axhensisė Tepelenė nė faqen e malit matan Vjosės.
Po ti ku e di qė s'ka qene Hankua pėr shkarpa matanė lumit kur e leu
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 22:47   #479
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 41,553
Thanks: 12,129
Thanked 10,759 Times in 6,555 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 555
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Po ti ku e di qė s'ka qene Hankua pėr shkarpa matanė lumit kur e leu
Labėrisė nder do t'i bėnte sikur tė qe i saj por nuk ėshtė, pėr punė disa qindra metra nuk ėshtė.
Se nga ka bredhur Hankua nuk e dimė, ne flasim mbi fakte tė njohura dhe jo hamendėsime.
Ka lindur nė Beēisht dhe babai zyrtar i ka vdekur kur ishte 10 vjeē.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 23:59   #480
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,396
Thanks: 1,428
Thanked 1,497 Times in 890 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Uee sa i nxėnė ėsh qy Akrepi. Na i mėson gjith kėto gjėra re. Ke filluar tė llafosesh gjė me Xha Demon mė duket
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur