Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Mitologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-10-2014, 12:24   #121
bizbal
Tolerance Ǿ Llumit!
 
Avatari i bizbal
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 210
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
bizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėmbizbal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hermesi

Pashe dy monedha qe lidhen me Kadmin.
1.
Ne njeren prej tyre eshte gjarperi qe mbeshtjell gurin ne forme veze. Libri qe flet per te thote se ketu kemi te bejme me besimin Fenikas qe guri ishte i shenjte dhe perdorej edhe si arme per mbrojtje. Ne kete rast gjarperi ruan gurin.

- - - - - Libri 1 - - - - - -
Titulli: Proceedings of the Numismatic Society
Autor: Royal Numismatic Society (Great Britain)
Publ: 1837

------------------------------
http://books.google.ca/books?id=t-0Y...gbs_navlinks_s
--------------------------------------------------

2.
Ne ngjitjen e dyte eshte nje tjeter monedhe me figuren e Kadmit. Ketu guri perdoret si arme kunder dragoit. Kjo monedhe permendet edhe tek spjegimi per monedhen e pare.

- - - - - Libri 2 - - - - - -

Titulli: A Dictionary of Roman Coins, Republican and Imperial
Autore: Seth William Stevenson, Frederic William Madden
Editor Charles Roach Smith
Publ: G. Bell and Sons, 1889
929 pages.

http://books.google.ca/books?id=dIAw...gbs_navlinks_s

----------------------------------------------------
bizbal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2014, 13:12   #122
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
...
Shikojme pak kete germen Φ ose φ [Phi Greke].
...
Gjuha e vėrtetė ėshtė ajo e simboleve.
Φ = "fillim"
Bota materiale fillon me ndarjen e sė tėrės, e sė plotės, e gjithēkasė.
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2015, 10:06   #123
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,805
Thanks: 601
Thanked 372 Times in 222 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hermesi

*

Hermes-i ka qene AVATAR i viteve te 7000 p.e.s. ne Greqine Antike.

Eshte mire te dihet domethenia e fjales "Avatar", ne menyre qe te mos ket spekulime e hamendisime te llojeve te ndryshme, vecanerisht te llojit fanta-shkencor. Megjithese ekziston nje lloj definicioni mbi domethenien e shprehjes "Avatar", megjithate dometheniee mirefillte mesohet gjat studimit te thelle te literatures perkatese.

Rreth Hermesit peflitet shume ne librin "Doktrina Sekrete" (Secret Doctrine). Pos kesaj jipen dhe referenca te ndryshme per studime me te thella rreth kesaj lende... nese dikush eshte i intereuar te mesoje per te verteten.


Avatar ― A spiritual Being who descends in answer to mankind's call and need. There are human, planetary and cosmic Avatars. The latter would be called 'Divine Incarnations.' Their teaching, correctly apprehended and gradually applied by humanity, expands our understanding and presents the next step forward in mankind's evolutionary development.


Keshtuqe eshte gjeja me e kote te merresh me Hermesin nese ai ka qene grek, Ilir a... Avataret nuk kane perkatesi nacionale....


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2015, 14:33   #124
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,825
Thanks: 109
Thanked 631 Times in 362 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga invictus Shiko postimin
ka mundesi qe te jene shqiponja???? vete origjina e dy kokave te shqiponjes ne flamurin tone kombetar????

monedha pershkruhet keshtu.

IΤΑΝΙΟΝ Two sea-monsters face to face; inc. sq. [some with the name ΕΥΦΑΜΟ instead of ΙΤΑΝΙΟΝ; Svor. in Journ. Int., 1898, p. 157].
AR Stater.
Id. ΙΤΑΝΙΩΝ or ΙΤΑΝΙΟΝ Eagle looking back; in field of some, small figure of sea-god.

monedha eshte e shekullit te V p.e.s ndoshta dhe me e vjeter, ndoshta dhe lexohet nga e djathta ne te majte, pra oinati.

Po N- ku e le -> Noinati.
Qe me kujton Ninatin e Camerise.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2015, 20:48   #125
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,483
Thanks: 233
Thanked 463 Times in 303 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 112
ron ka mbyllur reputacionin
Unhappy Pėrgjigje e: Hermesi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Po N- ku e le -> Noinati.
Qe me kujton Ninatin e Camerise.
e vertete, Noinati...


ps.paskemi shkruar gjera interesante ketu, e kisha harruar kete teme.
po fillon te me leje kujtesa.
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 17:08   #126
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,541
Thanks: 4,881
Thanked 2,329 Times in 975 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Hermesi

MITI PELLAZG I KRIJIMIT NGA VEZA KOZMIKE,
I SHFAQUR TE SHENJAT NĖ GRURĖ

Pellazgėt ishin adhurues perėndeshe. Miti i tyre i krijimit dominohet nga njė Krijuese femėr dhe njė vezė kozmike e zanafillės (Krijimi nga njė Vezė Kozmike). Nė mit, gjejmė njė marrėdhėnie femėr-gjarpėr, e cila na kujton Krijimin hebraik, por lėtu theksohet fuqia femėrore nė vend tė dobėsisė.

_____
Titulli: Encyclopedia of Creation Myths
Autorėt: David Adams Leeming, Margaret Adams Leeming
Botues: ABC-CLIO, 1994

Foto: Shenja nė grurė nė: West Woodhay Down, Wiltshire 29 korrik 2011
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur