Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Mjedisi

Mjedisi Diskutime mbi Mjedisin.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-03-2019, 16:42   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,204
Thanks: 6,914
Thanked 3,211 Times in 1,316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Leksion goditės pėr shqiptarėt nga njė turist i huaj...“Ne bėjmė pis, ata pastrojnė"

Parku kombėtar i Lurės nė zonėn malore tė Thethit, njė pasuri natyrore e jashtėzakonshme, ėshtė ndėr prioritetet e vizitorėve tė huaj qė duan tė shohin pika turistike tė veēanta nė Shqipėri.

Pėrveē mahnitjes nga madhėshtia e maleve, gėrshetuar me bukurinė e natyrės dhe ajrin e pastėr, tė burimeve ujore dhe bimėsisė sė rrallė, njė nga turistėt europianė, udhėtar me motor nė kėto anė, ėshtė befasuar nga ndotja e mjedisit pėrreth kėtyre peizazheve mbresėlėnės.

Ēfarė ka bėrė ai, duke mos qėndruar indiferent ndaj kėtij fenomeni tė turpshėm qė karakterizon edhe zona kaq tė veēanta qė klasifikohen pasuri kombėtare dhe ku zhvillohet jeta e shumė banorėve, kafshėve dhe shpendėve dhe e njė bimėsie tė pastėr?! Ka bėrė atė qė nuk e bėjnė shqiptarėt. Ka pėrveshur mėngėt, ka vėnė dorezat higjenike dhe ka nisur nga puna pėr pastrimin e gjithė kėsaj hapėsire. Ka mbledhur gjithēka tė hedhur pėrreth, qė nga qeset dhe bidonat plastikė, mbetjet urbane e ēdo mbeturinė tjetėr tė amortizuar nga efekti kohė.

Duke shprehur habinė e tij pėr kėtė ndotje tė skajshme, ai nuk ka nguruar qė me anė tė videos sė filmuar dhe publikuar tė pėrēojė edhe njė mesazh me kėtė “aksion”, si njė gjest qė turpėron kėdo qė e shikon tė publikuar nė rrjetet sociale. Pastrimi, ēėshtje kulturė kombėtare, edukate personale apo sipėrmarrje fushatash nė momentet kur i gjykojnė tė favorshme ministria e mjedisit e ēdo qeverisje apo agjensitė kombėtare e rajonale tė mjedist?!

Ē’rėndėsi ka fundja?

Secili e di pėrgjigjen brenda vetes, e pėr sa kohė do tė na mėsojnė tė tjerėt ta duam mjedisin dhe natyrėn, si pjesėn mė tė shėndetshme tė jetės sė pėrditshme, ne gjithmonė do tė ankohemi se me “punėt tona tė brendshme” merremi vetė!!!

__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 07:05   #2
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Leksion goditės pėr shqiptarėt nga njė turist i huaj...“Ne bėjmė pis, at

Gati ne te gjitha shtepite shqiptare qe jam futur, pavaresisht varferise, pastertia nuk ka lene per te deshiruar.

Personalisht kudo qe futem nuk ve re nese punet i ka te bera apo jo. E vetmja gje qe me terbon eshte tavulla e ndotur.

Jo se ha ne cdo shtepi ose pranoj qerasje. Refuzimin e bej me delikatese.


Nese e mbaj rremuje shtepine time, kjo eshte puna ime dhe jo e tjetrit. Asnje njeri nuk ka te drejte te me gjykoje sa paster apo pis jam brenda. E vetmja e drejte qe ti ke eshte te futesh ne shtepine time apo jo. Dhe kjo nuk imponohet. Kjo eshte ajo qe une nenkuptoj me "me punet e brendshme merremi vete".

Nqs se ti futesh ne shtepine time une nuk te lejoj qe ti te marresh fshesen dhe t'a pastrosh ate. Nese e pastron kjo tregon se ti ke pretendim per shtepine time. Te pabazuar.

Ndotja e ambjentit jashte shtepie eshte mungese kulture. Kjo duhet te denohet me gjoba te renda. Ka nga ata qe i kane xhepat e fryra dhe nuk kane problem te paguajne nje gjobe vec mos lenshin dike tjeter t'u terheqe veshin. Kokefortesi e pandreqshme.

Parrullat te tipit: Ju zente kanceri nese hidhni plehra ketu duhet te vihen ne te gjitha cepat e plazhit dhe ambjenteve publike.

Nje gje e tille kuptohet me mire nga shqiptari shpellar se sa frika nga nje gjobe.

Nje dite vendosa te vihesha ne poziten e nje ndotesi te jashtem. Nuk munda dot. Befas, dicka qe nuk e kisha vene re me pare, u be e qarte ne koken time. Ne cdo supermarket apo parking lot ku shihja plehra apo ndotje nuk me dridhej dora te hidhja bishtin e cigares se fikur. Nje bisht cigare nuk eshte gje ne krahasim me pocaqillekun e madh. Por ne te gjitha vendet ku ambjenti ishte i paster asnjehere absolutisht asnjehere nuk kam hedhur cimcakiz apo bisht cigareje. Gjithnje mbaj me vete nje lloj kutie metalike ku hedh te siperpermendurat ne raste se kutia e plehrave gjendet larg.

Kjo thene, me duhet te vij ne konkluzion se shqiptari ndoshta ben pis sepse gjen pis. Nqs do te ishte paster atehere atij do t'i dridhej dora te bente nje akt ndotes.

Konkluzion. Ku eshte pis, me pis behet. Ku eshte paster, me paster behet.

Kjo mund te perkthehet edhe ne fusha te tjera si mendore, shpirterore apo botkuptimore.

Nqs une pastroj planetin tim, kjo do te thote se kam pretendim per te. Nqs une e neglizhoj, kjo do te thote se nuk eshte i imi.

Duken rremujaxhinjte ketu ne kete forum.


Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur