Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Katolik

Katolik Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt katolikė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-05-2019, 08:42   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,150
Thanks: 8,189
Thanked 3,752 Times in 2,000 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Papa Franēesku viziton Bullgarinė, pritet ftohtė nga Kisha Ortodokse

Papa Franēesku do tė arrijė nė Bullgari tė dielėn pėr t’u takuar me komunitetin e vogėl katolik dhe pėr ta vizituar njė qendėr refugjatėsh pranė kryeqytetit tė vendit, Sofia, si pjesė e njė udhėtimi qė do ta dėrgojė atė edhe nė Maqedoninė Veriore.
Vizita e Papa Franēeskut do tė analizohet hollėsisht pėr shenjat qė do t’i japė lidhur me situatėn e marrėdhėnieve mes Kishės Katolike dhe Kishės Ortodokse.
Papa ėshtė pėrpjekur vazhdimisht qė t’i shuajė tensionet e vazhdueshme mes Kishės Katolike dhe Kishės Ortodokse. Nė shkurt tė vitit 2016, ai ishte takuar nė Kubė me Patriarkun Kirill, i cili ėshtė kreu i Kishės Ortodokse Ruse.
Megjithatė, Sinodi i Shenjtė i Kishės Ortodokse Bullgare e ka refuzuar ēdo mundėsi pėr tė bėrė lutje sė bashku me Papėn. “Duam tė theksojmė se shėrbimet e pėrbashkėta tė lutjeve janė tė papranueshme sepse ligjet e shenjta nuk e lejojnė njė gjė tė tillė”, thuhet nė deklaratėn e Sinodit tė Shenjtė.
Papa Franēesku dhe Vatikani kishin shpresuar se mund tė bėjnė lutje tė pėrbashkėta pėr paqe nė sheshin e Sofias mė 6 maj.
Megjithatė, nė vend tė kėsaj, Kisha Ortodokse do ta dėrgojė njė grup fėmijėsh nė kėtė ngjarje, nė tė cilėn do tė marrė pjesė edhe njė udhėheqės mysliman, shkruan “Free Europe”, transmeton Gazeta Express.
_______________________________________
https://www.gazetaexpress.com/papa-f...sha-ortodokse/
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2019, 22:00   #2
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Papa Franēesku viziton Bullgarinė, pritet ftohtė nga Kisha Ortodokse

Lexova se e kane pritur ftohte.

Kryq keta, kryq ata. Kurr nuk i kuptova keto religjionet. Me shume dem se hajer.

Nejse, se edhe ramazan.

Peace.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur