Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-05-2019, 21:52   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,187
Thanks: 6,842
Thanked 3,179 Times in 1,304 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Triniteti i Shenjtė, e parapriu me mijėra vjet Krishtėrimin

Seria: Traditat biblike, tė ndikuara shumė nga kulturat e tjera tė lashtaNjė element qendror i doktrinės sė krishterė, Triniteti – i pėrbėrė nga Ati, Biri, dhe Shpirti i Shenjtė – pohon se Perėndia ekziston si tre persona hyjnorė tė veēantė, por edhe qė bashkėjetojnė mes tyre. Sidoqoftė, koncepti i njė triniteti hyjnor nuk ėshtė origjinal pėr krishterimin, por i huazuar nga traditat e mėparshme dhe mė tė vjetra fetare.

Pėr shembull Triniteti hindu, pėrmban Brahman, krijuesin; Vishnu, ruajtėsi, dhe Shivan, shkatėrruesin, tė cilėt veprojnė nė harmoni pėr tė ruajtur ekuilibrin. Duke respektuar besimet fetare edhe mė tė lashta, shumė prej koncepteve mė tė vjetra teologjike tė njerėzimit pėrmbajnė njė trinitet, duke pėrfshirė Amunin, Reunin, dhe Ptahun nė Egjipt, Ishtar, Baal, dhe Tammuz nė Mesopotami, Anu, Enil, dhe Ea nė mitologjinė sumere. Zakonisht, nė panteone rezervonin pozicione pėr 3 hyjnitė e mėdha, mbi perėnditė e tjera mė tė vogla. / bota.al
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur