Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Musliman

Musliman Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt muslimanė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-05-2019, 11:54   #81
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 15,793
Thanks: 727
Thanked 2,972 Times in 1,644 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 325
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
P.O. dikush me prb mendore Nuk merret dot me bindje fetare , Lumi ... rri ne teme .

Pra Nese i duhet ti kompensoje perndryshe Nuk i quhet... ku eshte toleranca k’tu , kur eshte me detyrim?
Nuk eshte detyrim, por obligim, pra nje prej shtyllave te fese islame, pra tash se cilit i takon personalisht a do te agjeroj apo jo.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2019, 12:52   #82
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,282
Thanks: 4,720
Thanked 5,367 Times in 2,662 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Zana ti qite foton se une edhe Landi nuk agjerojme

nuk jemi si puna e Lumit qe bohen te nershem vetem per nje muj
Ha ha... mos ja rendo, drague
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Zana pėlqehet nga
i vjetėr 11-05-2019, 12:58   #83
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,282
Thanks: 4,720
Thanked 5,367 Times in 2,662 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Nuk eshte detyrim, por obligim, pra nje prej shtyllave te fese islame, pra tash se cilit i takon personalisht a do te agjeroj apo jo.
Eshte nje dileme e madhe , kur njerezit Nuk duan ta pranojne hapur dhe me krenari ... bindjen e tyre qe pretendojne qe besojne . Perse valle ???!

Ky muaj eshte I shenjte ,i bekuar dhe i detyruar per c’do musliman te devotshem, ku me krenari rrezikojne edhe gjendjen e tyre shendetesore dhe psikologjike.. per k’te muaj te shenjte ne fjale . Dhe jo kot rrezikojne pikerisht ne k’to dite te percaktuara, pasi jashte k’tyre diteve Nuk ka ndonje efekt ... pra te thote eshte e kote qe te agjerosh, jashte muajit te percaKtuar te Ramazanit ... kshuqe don s’don ti , je apo Nuk je mire .. ne te kundert Nuk te pranohet dhe nuk eshte e njenta gje .( there is no tolerance here , either )
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2019, 14:40   #84
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,004
Thanks: 14,157
Thanked 12,220 Times in 7,624 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 669
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Nuk eshte detyrim, por obligim, pra nje prej shtyllave te fese islame, pra tash se cilit i takon personalisht a do te agjeroj apo jo.
O shoku po a e di se ē'do tė thotė obligim??
Obligim pėrkthehet nė shqip detyrim.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2019, 15:14   #85
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,253
Thanks: 1,749
Thanked 1,860 Times in 1,394 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Po flisnim per Agjerimin dhe prape se prape edhe per Agjerimin nuk e detyron njeri ta mbaj perpos rastit kur ai e shpall vetekenaqsisht ate vendim.

Per rastin qe solle ti Thirsty eshte nje pyetje e drejte me sa di une cdo shtet ka nje ligj qe e ndalon kte dhe nuk ke pse e ben kte pyetje nese pyetja jote drejtohet kundrejt fese Islame besoj se dhe ajo ka nje lloj rregulli i cili duhet respektuar.

A ka pasur njerez qe e kane thyer kte rregull normalisht qe po dhe kjo nuk do te thote qe nese ai ka qene nje besimtar i Islamit athere i gjithe Islami eshte ashtu.

Per nje dru te shtrember ne pyll nuk mund te presim te gjith pyllin.

Sdi nese more sadopak pergjigjen e pyetjes tende.
Argjerimi eshte detyrim, perderisa eshte nje nga pese shtyllat e fese islame, domosdo qe eshte e detyrim. Besoj se ate shprehjn e ei qe shtepia nuk mbahet me nje shtylle, ashtu edhe catia e fese islame/allahut nuk mbahet kur ka nje shtylle mangut a disa mangut a te ciflosura se te futet djalli e ta kalb nga brenda dhe per kete ta deryron feja.
Ka nje ndryshim midis te qenit fetar dhe besimtar.


Pyetja ime me shume per ate pjese kur the qe "femija nuk eshte me femi kur di te dalloj te miren nga e keqja". Te miren nga e keqja e dallojne edhe krijesat e tjera.
Martesa mes femijeve dhe te rriturve ka qene kudo, pavareisht fese por ndryshimi eshte qe vendet krishtere i kane ndare ligjet e fese nga ligjet e shtetit kurse ne disa vende ligjet e fese muslimane mbizoterojn dhe keto martesa mes femijeve dhe te rriturve vazhdojne ende.


Nuk mund te presesh gjith pyllin per nje dru te shtremt, por mund te djegesh pemet parazite qe semurin pyllin e be bejne mos gjelberoj. Dhe per kete kishte te drejt Enveri.
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2019, 15:16   #86
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,253
Thanks: 1,749
Thanked 1,860 Times in 1,394 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
O shoku po a e di se ē'do tė thotė obligim??
Obligim pėrkthehet nė shqip detyrim.
Obligim eshte emancipim

Mbarojne te dyja me im
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i thirsty pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur