Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-05-2019, 21:57   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,881
Thanks: 406
Thanked 1,591 Times in 1,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Personat qė jetojnė vetėm rrezikohen nga ērregullimet mendore

Tė rriturit tė cilėt jetojnė vetėm kanė mė shumė gjasė qė ta kenė tė njėjtin ērregullim mendor, duke pėrfshirė ankthin dhe depresionin.

Ky ėshtė pėrfundimi i njė studim tė ri tė realizuar kėtė javė nga revista PLOS ONE, e cila ka mbledhur tė dhėna nga tre hulumtime tjera tė cilat janė bėrė nė Britaninė e Madhe, pėr njė kohė prej dy dekadave, raporton MSN News, transmeton Gazeta Express.

“Nė studimin tonė, mundėsia e njė ērregullimi mendor tė njėjtė, ėshtė mė e madhe tek individėt tė cilėt jetojnė vetėm nė krahasim me ata qė ndajnė vendbanimin me tė tjerėt. Duke analizuar variabla tė ndryshueshme, kemi marrė njė sinjal pozitiv tė lidhjes mes jetės nė vetmi dhe ērregullimeve mendore”, tha Louis Jacob, autori i studimit.

Hulumtuesit i mblodhėn tė dhėnat tė cilat janė gjetur nga hulumtime tė vitit 1993, 2000 dhe 2007, ku ishin tė pėrfshirė 20.000 tė rritur.

Mes vitit 1993 dhe 2007, indikacionet e ērregullimeve tek personat qė jetojnė me tė tjerėt ėshtė rreth 8.8 dhe 10.7 shkallė, ndėrsa tek ata qė jetojnė vetėm, 14.1 deri nė 16.4 shkallė.

Pra, mundėsia e njė ērregullimi mendor tek personat qė jetojnė vetėm, mund tė jetė dyfish mė e mundshme sesa tek ata qė jetojnė me tė tjerėt.

Ērregullimet mė tė shpeshta, janė depresioni dhe ankthi.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2019, 21:59   #2
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,921
Thanks: 152
Thanked 4,657 Times in 2,620 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 334
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Personat qė jetojnė vetėm rrezikohen nga ērregullimet mendore

Te mendosh qe shume veta vuajne nga ankthi ngaqe jane te rrethuar nga njerez.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2019, 22:00   #3
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,137
Thanks: 13,180
Thanked 7,283 Times in 4,611 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 426
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Personat qė jetojnė vetėm rrezikohen nga ērregullimet mendore

Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2019, 22:03   #4
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,881
Thanks: 406
Thanked 1,591 Times in 1,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Personat qė jetojnė vetėm rrezikohen nga ērregullimet mendore

Une i qenkam i rrezikuar.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 01:18   #5
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Personat qė jetojnė vetėm rrezikohen nga ērregullimet mendore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Tė rriturit tė cilėt jetojnė vetėm kanė mė shumė gjasė qė ta kenė tė njėjtin ērregullim mendor, duke pėrfshirė ankthin dhe depresionin.

Ky ėshtė pėrfundimi i njė studim tė ri tė realizuar kėtė javė nga revista PLOS ONE, e cila ka mbledhur tė dhėna nga tre hulumtime tjera tė cilat janė bėrė nė Britaninė e Madhe, pėr njė kohė prej dy dekadave, raporton MSN News, transmeton Gazeta Express.

“Nė studimin tonė, mundėsia e njė ērregullimi mendor tė njėjtė, ėshtė mė e madhe tek individėt tė cilėt jetojnė vetėm nė krahasim me ata qė ndajnė vendbanimin me tė tjerėt. Duke analizuar variabla tė ndryshueshme, kemi marrė njė sinjal pozitiv tė lidhjes mes jetės nė vetmi dhe ērregullimeve mendore”, tha Louis Jacob, autori i studimit.

Hulumtuesit i mblodhėn tė dhėnat tė cilat janė gjetur nga hulumtime tė vitit 1993, 2000 dhe 2007, ku ishin tė pėrfshirė 20.000 tė rritur.

Mes vitit 1993 dhe 2007, indikacionet e ērregullimeve tek personat qė jetojnė me tė tjerėt ėshtė rreth 8.8 dhe 10.7 shkallė, ndėrsa tek ata qė jetojnė vetėm, 14.1 deri nė 16.4 shkallė.

Pra, mundėsia e njė ērregullimi mendor tek personat qė jetojnė vetėm, mund tė jetė dyfish mė e mundshme sesa tek ata qė jetojnė me tė tjerėt.

Ērregullimet mė tė shpeshta, janė depresioni dhe ankthi.


Une jam gati te hedh ne plehra nje teori te tille e cila jo vetem qe nuk ka vlere por edhe sygjestionon kategorizimin e dickaje normale si semundje mendore.

Teoria e kompensimit eshte gjithnje baza mbi te cilen studjues te ndryshem duhet te ndertojne nje teori sygjestionuese pozitive, ndertuese dhe permiresuese te gjendjes shpirerore e mendore te njeriut.

Duke qene te vetmuar gjate dites, ajo gje qe do t'ju motivonte te qendronit pozitiv do te ishte ankthi i takimit me shoqerine. Perkujdesja ndaj vetes, perzgjedhja e veshjes dhe fantazimi i kesaj dalje sociale do t' ju mbante ne forme. Ajo qe keni bluar me mendje ne vetmi nuk ka vlere deri sa ajo te shprehet ne shoqeri. Keta njerez qe mezi presin te shikojne dhe te shikohen jane shume here me normale dhe bile me te shendoshe se ata te cilet e kalojne pjesen me te madhe te jetes ne pune ose ne shoqeri. Jane keta te fundit ata te cilet bejne nje burnout ose breakdown ose meltdown.

Duke qene te shoqeruar me njerez gjithe diten ata do te kerkojne te terhiqen ne vetvete dhe te krijojne ate qe une e quaj man-cave.


Njoh shume veta ketu dhe rasti me i veshtire ishte ne familjen e tim shoqi ku nje i aferm, drejtor kolegji beri nje burnout aq te madh sa qe kaloi ne paranoje dhe depresion te thelle.


Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 16:23   #6
Noe
Mi vida
 
Avatari i Noe
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 4,063
Thanks: 325
Thanked 259 Times in 192 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Noe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Personat qė jetojnė vetėm rrezikohen nga ērregullimet mendore

Per ket teme vlen nje pjese e shprehjes te friedrich Nietzsche :

Ne vetmi i vetmuari shqyen veten e tij...
Noe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur