Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-01-2011, 14:37   #1
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 263 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Nje besimtar i krishtere Ungjillor beson ne ate qe edhe apostujt besonin dhe mesonin. Mesimet e apostujve ishin mesime te marra direkt nga Krishti.

Shkurtimisht do te bejme nje permbledhje te asaj qe besojne te krishteret Ungjillore.

Bibla na tregon qarte se c'fare mesonin apostujt e Krishtit dhe se c'fare besonin te krishteret dhe ndjekesit e Krishtit.

Veprat 2:42- Ata ishin ngulmues ne zbatimin e mesimit te apostujve......

Kush jane mesimet e apostujve?

mesimet e apostujve jane vete mesimet e Krishtit.
ketu do te kemi kete tabele permbledhese per mesimet kryesore te Jezusit qe i transsmetoi permes apostujve.
Veprat 1:1-2 <Tregimin e pare e bera o Teofil , mbi te gjitha gjerat qe Jezusi nisi te beje dhe te mesoje, deri ne diten ne te cilen u muarr ne qiell, pasi u kishte dhene urdherime permes Frymes se Shenjte apostujve qe Ai i kishte zgjedhur>.

1.Shkrimet e shenjta ( BIBLA) jane fjalet e frymezuara te Perendise pa asnje gabim.
Vep 1:16 / vep 4:25 / 2 Tim 3:16 / 2 Pje 1:20-21

2. Ka vetem nje Perendi te vertete. Ai egziston si nje Trini prej tre personash: Ati, Biri dhe Fryma e Shenjte.
Mat 28:19 / Gjon 14:16-17 / Vep 17:24-31 / 2 Kor :13-14 / 1 Gjon 5:17 / Zan 1:26-27

3. Te gjithe njerezit pervec Jezusit kane mekatuar.
vep 22:14 / rom 3:23 / Heb 4:15 / 1 Pje 2:22

4 Shpetimi eshte i disponueshem vetem permes Jezus Krishtit. Ai derdhi gjakun e Tij ne kryq si Qengji i Perendise , per te na shpenguar nga mekatet tona. Per tu shpetuar nga mekati dhe gjykimi njeriu duhet te pendohet per mekatet te besoje Jezusin si i vetmi shpetimtar dhe ti bindet Jezusit si Zot dhe Perendi.
vep 2:38 / veprat 3:23 / vep 4:12 / vep 10:43 /vep 13:38-39
vep 22:14-16 / vep 26:15-18 / Efe 2:8-10 / Efe 1:7 / Zbu 5:6-10 / rom 10:9

5. Te gjithe ata qe pranojne dhe marrin Jezusin si shpetimtar duhet te pagezohen ne uje.

Mat 28:19 / mar 16:16 / vep 2:38 / vep 8:12-13 / vep 9:18
vep 10:47-48 / vep 19:5 / vep 22:16

6. Darka e Zotit u kujton besimtareve vdekjen , ringjalljen dhe kthimin e Zotit Jezus
.
vep 2:42 / vep 20:7 / 1 Kor 11: 23-26 / mat 26:26-29

7.Pagezimi me Frymen e Shenjte vjen me shenjen e jashteme te dukshme te menjehereshme te te folurit ne gjuhe te reja. Kjo eshte nje dhurate qe Ati deshiron t'ia jape c'do besimtari, pasi te jete lindur perseri . Kjo dhurate sjell fuqi per te deshmuar , per ti sherbyer Krishtit dhe per te jetuar nje jete me fitore mbi mekatin.

Vep 1:4 / vep 1:5 / vep 1:8 / vep 2:4 / vep 10 :44-46
vep 11:15-17 / vep 19:1-7 / vep 8: 12-17

8. Mrekullite , shenjat, cudite,, sherimet, te folurit ne gjuhe dhe dhuntite e tjera frymerore jane trashegimia e kishes deri sa te kthehet Jezusi.

vep 3:1-10 / vep 4:30 / vep 5:15 / vep 6:8 / vep 8:13
vep 12:1-17 / vep 15:12 / vep 19:11 / vep 28:1-9
rom 1:11 / 1 kor 1:7 / 1 kor 12:1--14:40 / 1 thes 5:19-20
2 Tim 1:6 / Heb 2:4 / Jak 5:14-16

9. Perendia kerkon qe femijet e Tij te jetojne jete te shenjte , Kjo eshte e mundur ndersa ecim ne Fryme.

vep 5:1-11 / rom 8:1-2,13 / rom 12:1-2 / 1 kor 6:9-11 /
Gal 5:19-21 / Tit 2:11-14 / Heb 12:14 / 1 Pje 1:15-16 / Zbu 3:4-6

10. Kisha eshte familja frymerore e Perendise . Ajo eshte nje shoqeri e bazuar ne gjakun e Jezusit dhe e krijuar nga Fryma e Shenjte. Kisha sherben ne tre drejtime. Ajo ungjillizon jashte drejte te humburve. Ajo adhuron larte drejte Perendise. Ajo ben sherbese nga brenda per te ndertuar anetaret e saj. E gjithe sherbesa e kishes varet nga lutja dhe nga Fryma e Shenjte.

Mat 28:18-19 / vep 2:38-39,47 / vep 13:47 / rom 12:1 / 1kor 14 :12 /
2kor 5:11 / efe 4:29 / 1 the 5:11 / heb 13:15 / jud 20

11. Jezusi u ringjall dhe u ngrit fitimtar mbi vdekjen . Ai u ngjit ne krahun e djathte te Atit. Ai do te rikthehet perseri per te shperblyer besimtaret. Ata do te jene me Krishtin pergjithmone.

vep 1:1-11 / vep 2:20 / vep 3:20-21 / vep 23:6 / vep 24:21-25 / vep 26:8
1kor 15:51-52 / 1 the 4:16-17 / tit 2:13 /

12. Jezusi do te mposhte satanin , antikrishtin dhe te keqen . Ai do te gjykoje te pabindurit. Ata do te vuajne ne liqenin e zjarrte pergjithmone.

mat 8:12 / mat 13:49-50 / mat 25:31-46 / 2the 2: 1-12 / zbu 14: 11
zbu 20 :10-14
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-12-2012, 16:25   #2
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 263 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē'fare beson nje i krishtere Ungjillor.

http://upload.wikimedia.org/wikipedi..._5110343_n.jpg
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 13:14   #3
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Nje i Krishtere Ungjillor thjeshte Beson ose thjeshte e merr per te mireqene dicka qe i thote dikush tjeter pra bazohet tek historia e dikujt tjeter. Nuk ka aftesi te mendoje dhe te kuptoje por thjeshte beson.

Besimi eshte komod sepse nuk e perdor intuiten e mendimit nuk te duhet te kuptosh gjerat apo boten sepse ta kane dhene te gatshme ate ide dhe tashme e ndjek qorrazi si nje dele mbas bariut. Te besosh do te thote qe nuk mundesh te eksperimentosh sepse ke frike, ke frike se mjafton dicka e vogel te te nxjere nga koncepti qe te kane dhene dhe e gjithe keshtjella prej letre do te te shembej.

Quhet frika e te vertetes absolute. Nese beson qe ka te vertete absolute atehere varesh vetem nga ky besim dhe asnjehere nuk dyshon sepse ke frike se nese nje dyshim do te nxirte nje te vertete te re ndryshe nga e para atehere do dilje ne konkluzionin qe nuk egziston e verteta absolute.

Ne fakt nuk egziston e verteta absolute por ajo relative apo e verteta statistikore e cila eshte e ndryshme per cdo individ dhe varet nga cdo kendveshtrim.

Besimi eshte thjeshte nje Copy Paste e padiskutuar e pa menduar e pa analizuar e pa eksperimentuar nese ka ndonje vlere ose jo.

Nje i Krishtere ka frike te dale me nje mendim te lire ka frike te ngreje pyetje sepse menjehere do te perjashtohej nga grupi dhe kjo per shume njerez eshte nje denim kapital. Mua me vjen keq per te krishteret e devotshem per ata besimtaret qe vendosen ne rresht mbyllin syte dhe jetojne lumturine imagjinare brenda skllaverise te tyre. Te krishteret e thjeshte vetkonsiderohen dele te destinuara per te vuajtur ndersa udheheqesit e tyre konsideroen barinj. Kjo eshte absurde per mendimin e lire, ketu ska te beje fare me perulesine ka te beje me skllaverine nje e keqe e toleruar nga besimi i tyre.

Te krishterve u premtohet parajsa por pasi te vdesin me pare si skllever te besimit te tyre sepse po nuk u skllaverove e me pas te vdesesh nuk fiton asnjegje dhe keshtu per te shpetuar trupin nga mundimi i ferrit ( Ne ferr vete trupi sipas kishes mundimi fizik frika nga vuajtja ) mundohen te cojne shpirtin ne parajse ( Po trupin ku e lene ne kete rast ).

Nese ju te krishtere doni te fitoni lirine ngrini pyetje per gjithcka diskutoni cdo teme dhe cdo ide mos u kenaqni me fjalen e vertete dhe besim sepse ketu qendron mashtrimi nuk egziston e verteta absolute por egziston eksperienca e jetes suaj. Mesoni te fitoni dije eksperience te mendoni te lire dhe te zgjeroni kendveshtrim te zgjeroni horizonte duke i kaluar limitet e moralit gjykimit dhe ndjenjave te tjera te uleta qe ju skllaverojne.


"Ne fakt nje i Krishtere Ungjillor Beson se po ta leje jeten e tij ne doren e nje njeriu tjeter aty midis vuajtjesh dhe mundimesh, shpirti i tij pasi te vdese do te prehet ne parajse". Ja kete Beson.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 16-05-2019 nė 13:36
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 13:36   #4
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,992
Thanks: 3,612
Thanked 699 Times in 551 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Nje i Krishtere Ungjillor thjeshte Beson ose thjeshte e merr per te mireqene dicka qe i thote dikush tjeter pra bazohet tek historia e dikujt tjeter. Nuk ka aftesi te mendoje dhe te kuptoje por thjeshte beson.

Besimi eshte komod sepse nuk e perdor intuiten e mendimit nuk te duhet te kuptosh gjerat apo boten sepse ta kane dhene te gatshme ate ide dhe tashme e ndjek qorrazi si nje dele mbas bariut. Te besosh do te thote qe nuk mundesh te eksperimentosh sepse ke frike, ke frike se mjafton dicka e vogel te te nxjere nga koncepti qe te kane dhene dhe e gjithe keshtjella prej letre do te te shembej.

Quhet frika e te vertetes absolute. Nese beson qe ka te vertete absolute atehere varesh vetem nga ky besim dhe asnjehere nuk dyshon sepse ke frike se nese nje dyshim do te nxirte nje te vertete te re ndryshe nga e para atehere do dilje ne konkluzionin qe nuk egziston e verteta absolute.

Ne fakt nuk egziston e verteta absolute por ajo relative apo e verteta statistikore e cila eshte e ndryshme per cdo individ dhe varet nga cdo kendveshtrim.

Besimi eshte thjeshte nje Copy Paste e padiskutuar e pa menduar e pa analizuar e pa eksperimentuar nese ka ndonje vlere ose jo.

Nje i Krishtere ka frike te dale me nje mendim te lire ka frike te ngreje pyetje sepse menjehere do te perjashtohej nga grupi dhe kjo per shume njerez eshte nje denim kapital. Mua me vjen keq per te krishteret e devotshem per ata besimtaret qe vendosen ne rresht mbyllin syte dhe jetojne lumturine imagjinare brenda skllaverise te tyre. Te krishteret e thjeshte vetkonsiderohen dele te destinuara per te vuajtur ndersa udheheqesit e tyre konsideroen barinj. Kjo eshte absurde per mendimin e lire, ketu ska te beje fare me perulesine ka te beje me skllaverine nje e keqe e toleruar nga besimi i tyre.

Te krishterve u premtohet parajsa por pasi te vdesin me pare si skllever te besimit te tyre sepse po nuk u skllaverove e me pas te vdesesh nuk fiton asnjegje dhe keshtu per te shpetuar trupin nga mundimi i ferrit ( Ne ferr vete trupi sipas kishes mundimi fizik frika nga vuajtja ) mundohen te cojne shpirtin ne parajse ( Po trupin ku e lene ne kete rast ).

Nese ju te krishtere doni te fitoni lirine ngrini pyetje per gjithcka diskutoni cdo teme dhe cdo ide mos u kenaqni me fjalen e vertete dhe besim sepse ketu qendron mashtrimi nuk egziston e verteta absolute por egziston eksperienca e jetes suaj. Mesoni te fitoni dije eksperience te mendoni te lire dhe te zgjeroni kendveshtrim te zgjeroni horizonte duke i kaluar limitet e moralit gjykimit dhe ndjenjave te tjera te uleta qe ju skllaverojne.


Alek,

Kot lodhesh. Nuk te lexon njeri.


Megjithate, le disa testamente ketu.
Good Job!Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 13:57   #5
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Alek,

Kot lodhesh. Nuk te lexon njeri.


Megjithate, le disa testamente ketu.
Good Job!Adea
Po ne fakt asnje nga ju nuk i lexon shkrimet e mia. Nese do shihnit ndonje qe do i lexonte do ta perjashtonit nga "Bashkesia e Deleve te Bindura" apo jo . Drejtusat e kishave as qe i kuptojne shkrimet e mia, nga ata nuk pres ndonje gje te ndritur sepse njerzit qe jetojne ne turma dhe drejtojne turma jane njesoj, nuk jane te lire as ne mendime, nuk dine te perdorin mendjen dhe te kuptojne, bazohen vetem ne ato qe u thote turma e tyre dhe ne ato qe ata i thone turmes nje vorbull brockullash, grupi apo bashkesia njesoj eshte asnjehere nuk gjen individe te lire brenda qe te thone UNE mendoj por vetem grup qe dhone NE besojme.

Ne lashtesi njerzit jetonin ne grupe na thoshin ne shkolle, sepse ishin te paafte te jetonin te shperndare, kishen frike se mos i hanin egersirat ose vdisnin urie. Por akoma ka njerez te lashte qe bazohen ne teorine e grupit mesa shoh. Kane te drejte sepse nese nje dele do te deshironte te dilte nga grupi do humbiste, do te hanin egersiratt sepse nuk eshte autonome, eshte e varur nga grupi dhe mendjen e ka te lidhur me kete grup nuk mundeth te mendoje nuk mundet te kuptoje nuk mundesh te jetoje e lire. Delet jane destinuar te jene viktima ndaj ju pelqen te viktimizohen.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 16-05-2019 nė 14:06
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 13:59   #6
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,992
Thanks: 3,612
Thanked 699 Times in 551 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Po ne fakt asnje nga ju nuk i lexon shkrimet e mia. Nese do shihnit ndonje qe do i lexonte do ta perjashtonit apo jo nga bashkesia e deleve te bindura. Drejtusat as qe i kuptojne nga ata nuk pres ndonje gje te ndritur sepse njerzit qe jetojne dhe drejtojne turma nuk jane te lire as ne mendime te perdorin mendjen dhe te kuptojne bazohen vetem ne ato qe u thote turma grupi apo bashkesia njesoj eshte.

Ne lashtesi njerzit jetonin ne grupe na thoshin ne shkolle sepse ishin te paafte te jetonin te shperndare sepse kishen frike se mos i hanin egersirat ose vdisnin urie. Por akoma ka njerez te lashte qe bazohen ne teorine e unitetit te grupit meca shoh dhe kane te drejte sepse nese nje dele do te dilte nga grupi do humbiste sepse ska mendje ska horizont i kane bere lavazh truri.


Kot e ke!

Ato jane nje amalgame pa kuptim e atyre librave qe ti ke lexuar.

Asnje gje nuk vjen prej teje.


Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 14:13   #7
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Nuk bazohet jeta duke lexuar vetem nje liber as duke pare nje film as duke degjuar vetem nje kenge as duke bere te njejten jete cdo dite sic beni ju te Krishteret Ungjillore qe keni frike te blini nje liber ne librari te degjoni nje muzike apo te shikoni nje filem sepse vetgjykoheni e gjykoheni sikur po beni krim vetem se dolet nga rrethimi i grupit.

Po ke te drejte une lexoj shume e shume libra nga te gjitha llojet shikoj shume filma degjoj shume muzike e jetoj jeten ne te gjitha ditet e saj ashtu sic jane. Me pak fjale jam i lire. I lire ne mendime i lire ne veprime i lire nga cdo grup apo organizate sepse mundem e kam kete aftesi te jetoj i lire.

Besimi eshte vrasesi i lirise. Beso beso ato qe te them une mos u be i lire ne mendime me jep mua jeten tende sepse ti nuk di te jetosh i lire ndaj te duhet nje udheheqes dhe ai eshte Ideologjia e Krishtere. Krishterimi dhe komunizmi jane si moter e vella te dyja kane nje lider absolut dhe atij i falin lirine e tyre. Lideri qe i mbron nga kafshet grabiqare. Bariu qe ka dashuri per delet ? Barinjt ushqehen me delet ata nuk i duan i deshirojne, barinjt duan femijet e tyre por jo delet ju sdini se cpo thoni. Roja i burgut i do te burgosurit dhe i mbron ata nga njerzit e keqinj qe ndodhen jashte burgut ? I krahasoni njerzit me bagetine e me pas thoni jane te ndritur jane te lire e jane te lumtur.

Po ne grabiqaret e lire, ne Ujqerit sipas jush si jemi ? Besoni se jemi te vuajtur budallenj e te shtypur sepse skemi grupin te na ndihmoje ? E keni gabim ju nuk e kuptoni kenaqesine e te qenit te lire, kenaqesine te jesh i ditur, kenaqesine ta jetosh e ta shijosh jeten pa asnje kufizim.

Te jetosh i lire pa u ndier ne faj per asnje mekat imagjinar te dikujt qe hengri nje molle e me pas te nje Zoti zemerak qe denon me vuajtje perjetesisht njerzimen me mijvjecare sepse Zoti si paska bere mire llogarite dhe njeriu i doli mashtrues dhe fajson veten se perse e beri si imazhi i tij e me pas puneson djallin ti nxije jeten po dhe ky se le rehat ne punen e tij per nje bote te qete. Me pas marin dhe vrasin njeriun me te ditur vete Jezusin ne menyre qe te shpetojne prej mallkimit te Zotit dhe kufomen e tij e lene te varur ne kryq perjetesisht per te pare sa i pameshirshem eshte ky besim fetar ku nuk kursehen as bijt e perendise e pastaj flasin per dashuri e paqe por gjithmone duke te te treguar vdekjen ne kryq vdekjen qe te vesh ne parajse vdekjen si individ i lire.

Mos haroni kurre sa miljona njerez kane vdekur nen hijen e kryqit te krishtere. Mos thoni qe jeni te moderuar sepse pjelle e Vatikanit jeni te gjithe ju. Vet Hitleri ju ka zili se sa gjakatare gjakftohte jane drejtuesit e kishave kudo neper bote qe vrasin perdite lirine dhe jeten e mijra njerzve qe besojne verberisht ne karremin e lumturise se parajses. Ju me bashkesite tuaja krijoni kampe perqendrimi te mendimit te lire, ju rrethoni me tela me gjemba jetet e njerzeve dhe me pas i konsumoni si shushunjat me lloj lloj ideologjish e lavazhesh te trurit. Kurre mos haroni sa njerez kane vdekur nga keto ideologji sa njerez jane vrare vetem se deshen te jetonin te lire dhe jo nen sundimin e kishes. Kurre mos haroni qe kisha eshte po e njejta qe para 2000 vjetesh e deri me sot vazhdon te vrase e te roberoje njesoj si ato kohe.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 16-05-2019 nė 14:53
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2019, 00:44   #8
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,352
Thanks: 368
Thanked 669 Times in 486 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Aless, ngaterron shum gjera, i ben lemsh, fut doren ne thesin plot me pseudo-ide e koncepte, dhe nxjerr ēfar te ze dora.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-05-2019, 00:57   #9
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Po ne fakt asnje nga ju nuk i lexon shkrimet e mia. Nese do shihnit ndonje qe do i lexonte do ta perjashtonit nga "Bashkesia e Deleve te Bindura" apo jo . Drejtusat e kishave as qe i kuptojne shkrimet e mia, nga ata nuk pres ndonje gje te ndritur sepse njerzit qe jetojne ne turma dhe drejtojne turma jane njesoj, nuk jane te lire as ne mendime, nuk dine te perdorin mendjen dhe te kuptojne, bazohen vetem ne ato qe u thote turma e tyre dhe ne ato qe ata i thone turmes nje vorbull brockullash, grupi apo bashkesia njesoj eshte asnjehere nuk gjen individe te lire brenda qe te thone UNE mendoj por vetem grup qe dhone NE besojme.

Ne lashtesi njerzit jetonin ne grupe na thoshin ne shkolle, sepse ishin te paafte te jetonin te shperndare, kishen frike se mos i hanin egersirat ose vdisnin urie. Por akoma ka njerez te lashte qe bazohen ne teorine e grupit mesa shoh. Kane te drejte sepse nese nje dele do te deshironte te dilte nga grupi do humbiste, do te hanin egersiratt sepse nuk eshte autonome, eshte e varur nga grupi dhe mendjen e ka te lidhur me kete grup nuk mundeth te mendoje nuk mundet te kuptoje nuk mundesh te jetoje e lire. Delet jane destinuar te jene viktima ndaj ju pelqen te viktimizohen.
ti flet per dele, dhe lerkon te krijosh nje tuf tjeter delesh me shkrimet e tua
mesa duket ke veshtire te gjesh dele ke ky forumi lol.

e verteta eshte se nuk na rruhet as per drejtus kishash apo xhamish, dhe as per shkrimet e tua te mbushura fund e krye me deizem, magjira and all that shit qe bie ne kundershtim me shkencen lol.

ti je dele e bindur, e, hec e merre vesh i kujt sekti fetar lol.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2019, 04:01   #10
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,992
Thanks: 3,612
Thanked 699 Times in 551 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Alessandro,

Lejome te te pergezoje per pasionin qe ti tregon. Cdo gje qe ti ben e ben per vetveten dhe jo per te tjeret. Dicka qe ju mban gjalle dhe ju pengon te bini ne apati eshte shume e pergezueshme, e deshirueshme dhe mbi te gjitha e pranueshme prej meje POR vetem ne ato raste kur une nuk ndihem e ofenduar nga replikat.

Mos prit te ndryshosh mendje.

Asnje nga ne nuk ka mundesi dhe force dhe mbi te gjitha nuk ka te drejte te binde apo te ndryshoje nje njeri.

Ose duhet pranuar ashtu sic eshte OSE duhet injoruar komplet.

Every one has his or her calling.

Jo te gjithe do te jene UNE! Jo te gjithe do te jene barinj!

Kopeja e deleve te mia eshte ne duar te sigurta ne vendet ku Zotit i thurren lavdi dhe i kerkohet meshire.

Sado te korruptuar te jene drejtuesit e kishave dhe xhamive, ajo qe ata percjellin tek delet e mia eshte nje seri ritualesh dhe mesazhes te cilat do te kuptohen vetem nga ata te cilet jane te THERRITUR.

Keshtu ka qene gjithmone dhe keshtu do te jete.

Duke pare sa lehte njeriu ndrron natyre dhe identitet dhe sidomos kur ai fshihet prapa nje kompjuteri me kane bere te marre vendimin e lenies, se te gjithe personave qe kam takuar ketu, ne dore te qarqeve engellore te cilet do te bejne vulosjen perfundimtare te tyre.


Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2019, 16:35   #11
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Ta marim shtruar kete diskutim dhe une do perpiqem te jem sa me i thjeshte ne spjegime ne menyre qe gjithkush te kuptoje dicka.

Une jam nje njeri i thjeshte ose me mire nje studjues i pavarur dhe i pa kontaminuar nga asnje ideilogji apo dogme. Kam studjuar tekstet e shenjta historine teologjine filozofine psikologjine etj etj. Por te jem modest po i le te gjitha menjane dhe po ju paraqitem si njeriu me i thjeshte i te thjeshteve dhe po ju bej pyetjet me te thjeshta qe mesa shoh asnje nuk ka kurajo.

Fjala Besim ( Merr per te vertete dicka qe te thote dikush tjeter ) a eshte e drejte ? Sepse jy thoni Beso te Jezu Krishti por nuk thoni kupto Jezusin ? Kujdes Besimi nuk eshte kuptim, te kuptosh duhet edhe te eksperimentosh duhet te ngresh pyetje dhe te diskutosh. Pra te diskutosh te pyesesh dhe te eksperimentosh tre veprime qe fjala Besim nuk i merr per baze ???

Pyetja ime e thjeshte pse nuk thoni kuptoni filozofine e jetes qe ju spjegon Jezusi kuptojeni dhe eksperimentojeni por edhe diskutojeni ndoshta ka dhe me mire ? Apo ndoshta mbas fjales Besim fshihet dicka qe nuk duhet kuptuar ?

Mos u perpiq te me dergosh vargje nga bibla mos haro une jam nje njeri i thjeshte dhe citate te shkeputura nga vargje te ndryshme nuk me bejne pershtypje biles me duken si loje fjalesh.

Mos me thuaj as qe besimi do te te bej te jetosh ne nje jete me te mire sepse jeta eshte shume e mire dhe jam i lumtur qe jetoj ne kete jete.

Mos me fol per parajsen pasi nuk me intereson ky premtim le te flasim per jeten reale.

Mos me fol per nje te vertete apo per vertetsine e nje historie sepse nuk kam interes te ndjek iluzjonin e te vertetes.

Nese nje njeri i thjeshte degjon nje grup njerzish qe i flasin per nje ngjarje hyjnore perse duhet te besoje? Me e llogjikshme eshte ta kuptoje perse behet fjale pastaj ta eksperimentoje ndoshta ja vlen? Apo dhe ta diskutoje ndoshta ka nje mendim edhe me te mire?

Ajo qe me shqeteson eshte fjala BESO. Beso te nje tekst, beso te nje ngjarje, beso sepse te gjithe besojne, beso te shpetosh, beso te jesh i lumtur beso te te falen mekatet, beso beso ????

Do me pelqente fillimisht te kuptoja te diskutoja te eksperimentonim te shikonim rezultatin te benim korrigjimet dhe te dilnim ne nje konkluzion.

Konkluzioni a ja vlen te ndjekesh filozofine e jetes se Jezusit duke e praktikuar me vetedije te plote ( Ta kesh kuptuar ) ?

Nese po perse na duhet fjala BESIM ( Mer te mirqene dicka qe ende se ke kuptuar por qe ta jep te gatshme dikush tjeter )

Apo njerzit nuk arijne te kuptojne ? Apo ndoshta nuk dine te lexojne ? Apo nuk dine te analizojne ? Eshte e vertete jane veprime te veshtira por jo te pamundura. Ne njerzit e sotem jemi mesuar te kuptojme fillimisht lexojme me pas i diskutojme e ne perfundim veprojme kete e bejme perdite ne pune e ne shtepi.

Apo Besimi eshte nje veprim shume i lehte dhe i thjeshte, beso, thuaj jam besimtar dhe cdo gje do veje vaj fundja fundja kur ben dicka qe te kerkojne te tjeret me siguri ai tjetri do jete i lumtur dhe nga kjo lumturi mundem te fitoj dhe une ? Lumturia e grupit kur nje qesh qeshin te gjithe ? A mos eshte gjithcka nje loje psikologjike ku askush nuk guxon te pyes "Perse po perpiqem te besoj ne dicka qe spo e kuptoj"?

Kjo eshte pika kur i gjithe grupi i lumtur behet serioz dhe nisin te te bombardojne me vargje biblike ku te flasin per deshmi te deshmimtarve dhe nga frika e braksisjes njeriu kurjoz justifikohet. Besoj besoj ishte thjeshte nje shperqendrim!!!

Ju lutem jini e qarte ne spjegimin e besimit pasi kete tekst do ta kopjoj dhe do ta vendos ne grupin e ateisteve te vertetoj se sa bindese eshte te thuash Beso dikujt qe ska lexuar biblen asnjehere. Me pas do ta vendos ne grupin e psikologji filozofise te shohim a jemi gabuar ne ngritjen e pyetjes apo ne pergjigjien e saj.

Mos ma merni per ters por ju e dini shume mire qe nese merni pjese ne nje forum te hapur ku fytyrat nuk duken dhe njerzit fshihen mbas komjuterave ajo qe perplasen jane mendimet idete teorite dhe diskutimet, dikush pyet e dikush pergjigjet.

Por pranoj dhe te hesht sepse e di veshtiresine e situates dhe rrezikun e prishjes se figures sepse te pyesesh eshte me e lehte dhe nga nje pyetje kupton vet shume pergjigjie apo jo ? Jezusi keshtu bente pergjigjej me nje pyetje dhe ideja ishte qe ai qe pyeste te kuptonte, pervec Pjetrit qe asnjehere nuk kuptonte.

Do preferoja disa pergjigjie nga disa persona. Injorimi i pyetjes time do te ishte nje humbje e forte per fjalen Besim, ndaj ju sygjeroj te mendoheni mire ne formulimin e pergjigjies duke mos gabuar ne spjegimin e Besimin Kristian

Nese nuk ndiheni te afte ne pergjigjie ngrini dhe ju pyetjet tuaja. Te kesh kurajo eshte virtyt. Te mos dish nuk eshte turp turp eshte te gabosh qellimisht duke genjyer dike per dicka qe as vet nuk e di.

Shpresoj te me kenaqni me pergjigjien tuaj te sinqerte !


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 24-05-2019 nė 17:04
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2019, 22:50   #12
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 59
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Duke u nisur nga pozita e ateistit ti beson qe je nje qenje rastesore , me afat skadence , e lene ne meshire te fatit fatekeq qe cdo dite misherohet ne drama njerezore. Nje gabim universal i cili krioj kombinacionin perfekt te atomeve te cilat me pas madje krijuan DNA-n edhe RNA-n edhe filluan procesin e evolucionit ku krijesat - minimalisht njeriu- cuditerisht nuk pajsen me mekanizmin i cili do u mundesoj pranimin e mortalitetit te pashmangshem te tyre.

Kurse nje i krishter beson qe jeta shkon shume pertej kesaj bote morbide. Qe ka nje arsye madhore per kete situate depresive. Qe ka nje Perendi edhe Perendia ka gjetur formen e duhur per ta shpallosur kete te vertet. Edhe e verteta eshte 'Jezusi ne kryq' ...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 24-05-2019 nė 22:52
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2019, 10:02   #13
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marsel Shiko postimin
Duke u nisur nga pozita e ateistit ti beson qe je nje qenje rastesore , me afat skadence , e lene ne meshire te fatit fatekeq qe cdo dite misherohet ne drama njerezore. Nje gabim universal i cili krioj kombinacionin perfekt te atomeve te cilat me pas madje krijuan DNA-n edhe RNA-n edhe filluan procesin e evolucionit ku krijesat - minimalisht njeriu- cuditerisht nuk pajsen me mekanizmin i cili do u mundesoj pranimin e mortalitetit te pashmangshem te tyre.

Kurse nje i krishter beson qe jeta shkon shume pertej kesaj bote morbide. Qe ka nje arsye madhore per kete situate depresive. Qe ka nje Perendi edhe Perendia ka gjetur formen e duhur per ta shpallosur kete te vertet. Edhe e verteta eshte 'Jezusi ne kryq' ...

Gabim

Si ateistet dhe besimtaret kane ne qender Zotin dikush i beson dhe dikush nuk i beson apo i beson shkences por te dy jane besimtar te dickaje, te dy besojne. Une nuk bazohem tek besimi ( Flas per veten time gjithmone nuk kam kopetence te flase per grupe njerzish ).

Procesi i evolucionit qe njerzve ju eshte mesuar ne shkolle eshte i gabuar dhe gabimi eshte i qellimshem me nderhyrjen e kishes keshtu qe nuk po i futem kesaj teme sepse eshte e kote te diskutoj nderkohe qe ju po e degjoni per here te pare. Gjerat kane ndodhur krejt ndryshe ku kemi te bejme me nje zinxhir ngjarjesh qe vazhdojne edhe sot qe nga bioenergjia deri tek biologjia.

Citon : Te krishteret besojne ne nje bote pertej botes tone. E pse duhet te besosh kur kete gje ta kane thene shkrime edhe me te lashta se bibla qe ne antikitetin e hershem ne kohen e babilonise egjipti i lashte etj etj. Nuk ka pse te besosh, kjo gje njihet nga shkenca ezoterike, nga alkimia nga te gjithe dijetaret e antikitetit deri tek studjuesit e sotem. Kjo gje munden te vertetohen eksperimentohen ne menyre individuale nuk ka asnje lloj veshtiresie. Pra nje njeri mundet te udhetoje ne nivele dimensionale te ndryshme thjeshte duke perdorur teknika shume te thjeshta te psikikes.

(Lexo historine e Jezusit : Jezusi takon dy persona nga e kaluara Mojsiun dhe Elian te cilet po i tregonin se cfare do te ndodhe ne te ardhmen ne jeruzalem, keta te dy ishin mesuesit e tij. Tre dishepujt rrinin me sy mbyllur por nga lodhja po i zinte gjumi nderkohe qe Pjetri qe ne te kundert quhet Gure dhe ka nje inteligjence pak te ulet ( Mendon se ka te beje me dy njerez reale ) i thote Jezusit. Mesues le ti ftojme miqt e tu ne tenda dhe te ulemi e te bisedojme. Nderkohe ra nje mjergull e cila personifikon humbjen e informacionit dhe Jezusi i merzitur i thote “Degjoni me mire mos i thoni asnjerit per ate qe pate ketu sepse ju akoma nuk e keni kuptuar”. )

Ata nuk kuptonin qe nje njeri mundet te kaloje ne boten metafizike ne nje menyre shume natyrale dhe jo se e bente vetem Jezusi por te gjithe munden. Nuk duhet te jesh i vdekur te shkelesh ne nje dimension tjeter egzistencial jane praktika normale te cilat mesohen dhe mund te praktikohen edhe sot. Vatikani psh i njeh shume mire i praktikon dhe di ti shpjegoje shume mire por jo me masen e gjere te besimtarve por me te gjithe punonjesit e vet.

Me pas Citon : Situate Depresive
Ky eshte gabimi me trashanik ose i qellimshem varet nga kendveshtrimi yt. Te percaktosh situaten ne depresive apo ne nje bote te keqe ti nuk ben gje tjeter por po u meson njerezve se jeta eshte depresive e keqe e veshtire dhe e rende per tu suportuar. ( Po flas serisht per vete ) Per mua jeta eshte shume e bukur plot ngjyra plot gezime e plot me sfida. Nuk jam i pasur jam i thjeshte pjesen me te madhe te dites e kaloj ne pune por perseri jam i lumtur sepse cdo dite eshte nje sfide qe mbyllet me kenaqsine e fitores. Sa here ngrihem ne mengjes jam i lumtur per nje dite te re plot te papritura shume interesante plot dashuri nga njerzit dhe plot caste per te shijuar. Perse duhet ta shikoj boten bardhe e zi plot vuajtje ? Ata qe vuajne jane ata te cilet nuk dine te veprojne por presin nga te tjeret ti nxjerin nga balta ose ju thone shpresoni se Zoti do ju ndihmoje mjafton te besoni sepse Zoti i meshiron deshtaket dembelet te paaftet etj etj me pak fjale vuajtja eshte pjese e jetes me perendine. Jo eshte gabim jeta eshte shume e bukur dhe une jam i lumtur qe mu dha mundesia te jetoj e ta shijoj. Cdo dite eshte nje sfide me qindra probleme dhe une si cdo njeri prej jush jemi te afte te zgjidhim cdo sfide nga me te lehtat deri tek me te veshtirat nuk kemi nevoje te varim shpresat diku tjeter. Ka dite shume te veshtira ka vuajtje ka dhe vdekje ne jeten time por nuk ndodh cdo dite une si cdo njeri i kesaj bote mundem ti suportoj ti kaloj dhe te jetoj duke ndertuar jeten time ashtu sic e deshiroj i pakushtezuar nga mendimet negative te te tjerve si psh gjykimi meshira mentaliteti smira inati genjeshtra etj etj.

Cdo njeri e nderton realitetin e vet ashtu sic ai e deshiron, dhe si cdo ndertues haset me probleme te cilat duhet ti zgjidhe. Sa me shume probleme arin te zgjidhe aq me shume eksperienc aq me shume koshienc dhe aq me shume dije ai fiton, dhe bashke me to dhe lumturia dhe deshira per te jetuar e shijuar bukurite e vet jetes rritet ne menyre progresive.

Ne vargun biblik ku Jezusi thote : "Zot na jep buken e perditshme" e keni kuptuar gabim sepse ai ne realitet i drejtohet ushqimit mendor dhe nese e sheh ne origjinal si ne hebraisht dhe ne greqishten e lashte shprehja e famshme eshte : Zot na jep dijet e perditshme. Pra kerkonte dije si ushqim dhe jo buke sepse buka nuk bie nga qielli ( Edhe Mana eshte figurative gjate udhetimit ne shkretetire ). Jezusi nuk kerkon buke per meshire. Jezusi kerkon dije ide te perballet me sfidat. Jezusi thote i ndani problemet me te tjeret. Kjo do te thote qe jo te te qajne hallin te tjeret por te mesoni njeri tjetrin te zgjidhni problemin. Njesoj si nje mesues qe ju jep nxenesve probleme per te zgjidhur qe ata te kuptojne dhe te perfitojne eksperience.

Me pas flet per te verteten : E verteta krijon percarie ose dualizem. E vertete e pa vertete, e vertete abzolute apo e vertete relative. Ne fakt e verteta ndryshon forme dhe eshte e ndryshme ne cdo individ dhe varet nga kendveshtrimi se si ai e percepton. Ne gjuhen e thjeshte fjala e vertete nuk ka vlere.

Po te marr nje shembull. Femija 3 vjecar i thot prindit "Eja shiko jasht po bie debore" Prindi dyshon si mund te bie debore ne tetor ku koha eshte ende e ngrohte dhe mendon se femija po genjente. Gjithsesi ai dyshon dhe mendon per nje cast "Mos valle une e kam gabim, perse duhet te me genjeje femija"? Sapo prindi ngrihet dhe shikon nga dritaria, e verteta e tij shembet sepse jashte nuk po bie debore por po bie bresher. Femija kishte pasur te drejte ( Sepse per te uji i ngrire ne forme te akullt i rene nga qielli eshte debore )

Ma shpjegoni pak kush ka thene te verteten dhe kush genjen. Ku eshte kjo e vertete absolute? Nese prindi do te mjaftohej pa e vertetuar qe femija genjen do bente gabim duke e akuzuar si genjeshtar. Nga ana tjeter femija tha nje te vertete te pjesshme sepse ai nuk e kuptonte mire fenomenin por gjithsesi nuk genjeu. Pra te dy kishen te drejte dhe thane nje te vertete sipas kendveshtrimeve kjo quhet e vertete stastistikore e ndryshueshme.

E keqia e te vertetes eshte qe ndryshon ne cdo njeri nuk eshte e njejte ndaj eshte e padobishme te merret si baze.


Beso se eshte e vertete se dhe une kam besuar kur me treguan te verteten dhe u binda qe besimi te tregon te verteten ??? Jane lojra fjalesh.

Asnje nuk e meson dot kush e verteta absolute por gjithsecili krijon ne mendjen e vet nje ide nje te vertete relative te perkohshme deri ne castin kur ajo ndryshon si shkak i nje informacioni shtese.

E verteta absolute eshte vegel e genjeshtarit, qe gdhend mendjen e injorantit me mendje te mbyllur. Po eshte gdhendie e nje truri te ngurte njesoj si Pjetri ne bibel ( Ne bibel Pjetri = Pietro = Gure dhe simbolizon njeriun e mbyllur qe veshtire se i kupton gjerat pa ja spjeguar disa here )

E verteta eshte Jezusi ne Kryq ? Kete nuk e kuptoj ? Jeni te lumtur qe Jezusi u kryqezua apo do ishit me te lumtur te vdiste nga pleqeria?

Ah po zotat nuk plaken kurre. Nese nuk vdiste nuk kishte vlere asnjegje apo jo ? Do thoshin zoti pati frike dhe ja mbathi. Po te vdiste nga pleqeria do kishte nje finale komplet tjeter. Une mendoj se finalja me e bukur ishte te jetonte pergjithmone ketu midis nesh sepse e vleresoj shume si dijetar. Por dhe kjo ka nje problem sepse Jezusi nuk ishte i krishtere sepse ai nuk e krijoj kete besim fetar dhe me shume mundesi do i dilte kundra sapo te degjonte per te.

Deri tani miqt e mi nuk me keni thene asnje gje te re asnje gje bindese. Nuk eshte ky niveli juaj intelektual, te bejne nje hap para drejtuesit, te kene guxim te mbrojne ate qe predikojne perdite nese e quajne veten te afte te udheheqin njerez.

Ju lutem mendohuni, studjoni, lexoni dhe mos e lini besimin tuaj te shperbehet nga nje pyetje.
Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 25-05-2019 nė 10:20
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2019, 10:36   #14
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 59
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Edhe ajo eshte pikerisht finalja = The millennial kingdom me Jezusin ne madheshtine e TIJ ne kete toke deri sa i gjithe procesi i adoptimit te te drejteve ne besim te ndodhi.

Edhe faktikisht jemi ne metrat e fundit. Ndoshta kete nuk do pranojne qofte as te krishteret ungjillor te tjere .... por kjo eshte bindja ime absolute. Edhe nuk jam aq rastesor mqs per cdo 1 jave mesatarisht shperndajme mesime ungjillore te 100.000 veta.

Apocalypsis = Vjen nga fjala greke 'Apokalyptw' e cila perkthehet ne 'zbulimin e nje dickaje te fshehur' edhe eshte nje perjudhe e cila paralelizohet me dhimbjet e leres nga Jezusi. Pra fatekeqesi natyrore me intensitet gjithmone edhe me ne rritje me faza gjithmone edhe me te vogela qetesje ... ne nje perjudhe ku realiteti i vertet i ekzistences tone do zbulohet.

Per te tjerat Alessandro , no comment. E cmoj kohen time per ta humbur ne keto debate vaniteti. Klfsh bukur mqs ky ishte komenti im i fundit per kete teme.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 25-05-2019 nė 10:42
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2019, 12:24   #15
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Marsel

Nuk eshte e vertete qe ske kohe, deshira jote eshte te me gozhdoje po te kishe mundesi e te ma mbyllje gojen duke me perplasur fakte ne fytyre. Por as vete sdi cte thuash sepse po ta mendosh thelle thelle e kupton qe jane thjeshte manipulime psikologjike ne disfavor te njerezve te thjeshte qe u indikohet besimi para mendimit, ju flitet per te verteta bazuar mbi enigma ku ju premtohet lumturi por mbas vdekjes ???

No comment nuk ka lidhje me kohen tende te vyer sepse une po ve ne dyshim besimin tuaj nga vete ju. Ata 100 000 veta per te cilet ti flet me krenari jane studente mbi 70 % te cilet 90 % nderojne mendim sapo mbarojne studimet.

Gjithsesi kete historine e diteve qe po afrojne per rikthimin e Jezusit ka nja 2 mije vjet qe flitet ja sot ja neser. Nuk kam frike se bota po shkaterohet kam frike se njerzit po shkaterohen psikologjikisht duke pritur nje premtim mijravjecare qe do zgjase ne mijvjecare te tjere por me cfare kosto me sa deme e me sa jete te zhgenjyera sepse ata presin nuk veprojne presin perforcime nderkohe qe vuajne ne burgun e te vertetes tende per mbreteri qiellore.

Prisja me shume nga ju po me zhgenjeni. Beni kurajo dilni hapur tregohuni inteligjente, te krishteret e pare vdiqen per idealin ndersa ju fshiheni nga nje debat. Apo gjithcka eshte nje histori e bukur heroizmi dhe shpetimi ne favor te nje pakice njerzish qe perfitojne nga naiviteti i njerzve qe shpresojne ne hakmarjen e nje bote te keqe???

Po pres i zhgenjyer nga ju.

Dhe Jezusin sapo e arrestuan dishepujt e tij u zhduken nga syte kembet duke u bere te gjalle mbasi ishin qetesuar ujrat. Qenga reagim tipik i Besimit tuaj heroik. Ah po vetem garte ndejten ato skishen frike biles vet Magdalena te cilet ju e quani prostituta ju dha zemer dishepujve te tmerruar nga romaket qe te ndjekin mesimet e mesuesit. Atehere kur ketu ska burra perse grate quhen te pista ( po jua them se perse : sepse jane me te zgjuara dhe munden te mendojne me mire se burrat. Te krishteret kane frike nga mendimi i lire ) Apo eshte strategji fshihu nga i forti dhe godit te dobtin ???

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 25-05-2019 nė 12:44
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2019, 13:29   #16
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 59
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Ky nuk eshte nje debat , eshte thjesht nje absurditet ku ti qenke nje qenje intelligjente superiore ndaj frikacakeve si puna ime. Bjeri ti bihem ne nje rreth vicjoz vaniteti. Nuk je koherenent, kombinon gjera pa u kuptuar as fillesen - edhe leje me kompleksitetin- , edhe ne fund i fut nje 'fitova'.

Madje je edhe dredharak , mqs flet si ateist - edhe pse ateist nuk je- por nuk merr persiper ateizmin. Konkretisht , shqiptaret e dine me mire se cdokush fytyren e vertet te ateizmit i cili rezulton gjithmone ne deitizimin e individit - ne rastin konkret Enver Hoxha-. Nqs memorja nuk u sherben , mjafton te shikojne Korene e veriut ateiste edhe ta krahasojne me Zvicren ku shumica absolute jane te krishtere.

Ne 30 vendet me kapitalin me te avancuar njerezor ... 28 jane vende me shumice/pluralitet te krishter ku 2 te tjerat jane Izraeli edhe Japonia.

Prandaj sikur edhe iluziv te jete krishterimi - kur ne fakt cdo germe e bibles eshte e sakte - nuk shikoj ndonje arsye te preukopohesh. Ne nuk vijme nga pozita e gjykuesit , por e te qenit mekatar vete. Eshte tjeterkush qe do gjykoj te gjalle edhe te vdekur , edhe eshte duke ardhur.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 25-05-2019 nė 13:36
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2019, 17:02   #17
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Civilizimi perendimor dhe kapitalizmi qengan arritje te te krishterve ? Me pak fjale kapitali ose sic e quani ju bota materiale eshte nje arritje ? Po kete them dhe une ketu keni pasur shume arritje keni krijuar sistemin me te mire te shfrytezimit. Tu sherbesh qellimit te te pasurve duke quajtur civilizim kapitalin material ku motua eshte te fitoje kush eshte i zoti duke shitur iluzjonin se lumturia vjen nga parate nga kapitali apo nga kapitalizmi ka goxha leverdi ekonomike. Kete gje beri dhe Vatikani dhe ja ariti qellimit u veshen te gjithe me florinj por me cfare cmimi mbi popujt. Tani erdhet ju ungjilloret ti sherbeni kapitalizmit? Ju uroj suksese!

Po dhe Zvicra eshte nje shtet shume i pasur sidomos kur lejoj fshehjen e madhrave te grabitur gjate luftes dhe deri me sot nga cdo hajduti qe nga me ordineri deri tek politikanet e korruptuar. Pastaj liberalizoj prostitucionin, narkotiken dhe ne fund martesen Gay. Urime 100 % te krishtere. Arritje e madhe. Rrofte kapitali dhe kapitalizmi. Rrofte njeriu qe ha njeriun.

Bota shpirterore nuk e kuptoj ku e lini nderkohe qe lakmoni kapitalin. Po pse predikoni bote e keqe plot vuajtje kur keni kaq shume shvillim ekonomik te kapitalit? E keni pare mbi cfare kostos te jeteve njerezore ngrihet kapitalizmi perendimor ? Apo ska rendesi te jesh servil i pushtetit dhe i te pasurve ke gjithmone leverdi ekonomike. Te krishteret pershtaten ne cdo vend paguajne taksat dhe jane te rregullt me pushtetin. Po atehere pse Jezusi thote jepini cezarit ate qe i perket cezarit ? Do te thote nese kjo monedhe qe jua ka dhene nje perandor diktator ne dore ju kthejeni mbas sepse ajo do ju skllaveroje ndaj mos e pranoni. Eh ai nuk ishte kapitalist si ju apo jo cfare predikoni ne kisha qe Jezusi ishte dakort me pushtimin romak ? jo ai nuk ishte dakort as me kapitalin dhe as me pushtetin e civilizimit mos haro qe ata e kryqezuan e denuan me vdekje, dhe aq shume i deshen te krishteret sa perpak desh i shfarosen neper arena gladiatoresh. E shikon sa dashuri ka midis Jezusit dhe Romakve apo midis Jezusit dhe kapitalizmit . Po ju jeni servile ju pershtateni nuk jeni ne gjurmet e mesuesit tuaj te nderuar.

Enver Hoxha perdori metodiken e krishtere per te rritur ndikimin, ai e adhuronte te ishte perendi. Komunizmi eshte pasqyrim i Kristianizmit. Shpresa e klases punetore per nje jete te lumtur ku cdo kush kishte besim te udheheqesi i gjithefuqishem. Skllaveri me buzeqeshje ku lumturia do vinte pikerisht mbas vdekjes ku cdo njeri te linte veprat e tij ne doren e partise. Apo nuk thoshte keshtu partia? Punoni per nje vend me te mire kini besim te parstia udheheqia di gjithcka i beni lavde udheheqjes qe ajo tu jape medalje se ju do te fitoni e do te hani me luge floriri. Shprese besim dhe shume shume pune dhe dashuri midis jush dhe dashuri kundrejte udheheqesit. Partia mbi te gjitha.

Sa per biblen, ne te ka 640 fjale te nderuara qellimisht. Kete nuk e kam me te degjuar e kam me te vertetuar duke krahasuar tekstet nga hebraishtja ne greqisht dhe ne italisht nese doni jua dergoj te gjitha rezultatet shkencore te ndryshimit edhe pse sdo te donit ti shihni me sy. Per ata izrealite qe ze ne goje po ti pyesesh per fene ungjillore nuk kane ndonje simpati perkundrazi jane kunder bibles tuaj te perkthyer aq sakte. Nese do te jap dhe 100 arsyet.

Jo nuk jam ateist as besimtar. Nuk i perkas asnje grupi organizate apo sete. Jam nje njeri i lire nga cdo ideologji apo dogme. Kam vetem njohuri dhe menyre kendveshtrimi ne nje kend me te gjere per jeten dhe boten.

Pyetja miku im eshte : Cfare kuptoni ju te krishteret ungjillore me fjalen Besim ? Besimi juaj eshte nje veprim ne baze te nje mendje te hapur e te llogjikshme apo dicka tjeter ?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 25-05-2019 nė 17:31
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2019, 19:48   #18
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 59
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Nuk promovon askush kapitalizmin ne sensin e pasurimit vetiak , por thjesht evidentohet fakti qe krishterimi faciliton nje mjedis i cili rrit mireqenjen kolektive ne krahasim me 'socializmin ne emer' i cili rezulton ne deitizimin e individit. Madje edhe sikur te gjitha pasurite e botes dikush ti kete nuk jane asgje para lavdise edhe perjetesise qe na pret edhe e cila zgjat ne infinit...

Komunizmit ateist u bazua mbi krishterimin edhe Zvicra eshte vendi ku njerezit han njerezit. Do te hap rrugen ketu ...

'Jepini Cezarit ate qe i takon Cezarit' , do te thote qe nje i krishter duhet te respektoje pushtetaret / fuqite edhe principatet e kesaj bote. Sepse vete Perendia i ka lejuar edhe vetem AJ eshte gjykuesi edhe ekzekutuesi i drejtesise e cila eshte faktikisht duke ardhur ne kete gjenerate. Sa per perandorine romake .... pamvaresisht persekutimit total , krishterimi u be feja absolute edhe primare me Romen e cila u be djapasoni i fjales se Perendise. Eshte nje deshmi me vete e vertetesise se krishterimit.

Me pak fjale je 'gjithcka edhe asgje' pervec se i krishter .... paske madje pervetesuar edhe kendin me te gjere - gjithmone me fjale-. Ne kete kende me te gjere nga ku je duke ardhur a te kane zene syte per daten e fundit te botes te Isaac Newtton i cili edhe perse deitizohet si profet i ateizmit ka qene ne fakt teolog i krishter?!

Te besosh ne Jezusin eshte te mohosh kete bote literalisht te djallezuar. Nje mendje e shendoshte mund shume lehte te kuptoje dinamikat e kesaj bote ku cdo dite degjojme nga aktet me makabre.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 25-05-2019 nė 20:16
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 21:49   #19
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 263 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

ALeksandro je komplet gabim. Flet me emocione nuk flet me fakte.

Ti thua nuk egziston e vertet absolute por kjo qe thua ti a eshte absolute?

Ti thua qe Krishterimi ungjillor doli nga vatikani, a nuk u vrane pikerisht nga vatikani te krishteret ungjillore sepse kundershtuan vatikanin qe askush nuk e bente ne boten e asaj kohe? A nuk treguan ungjiloret pra guximin qe nuk e kishin as katoliket dhe as paganet??


Fakti eshte se Reformacioni protestant ishte fillesa e hapjes se dyerve te njohurise per boten tone. Nese nuk do kishte reformacion protestant sot ti nuk do kishe mundesi as te shkruaj e ne kompjuter.


Ti permend hitlerin, Hitleri nuk ka patur kurre lidhje me krishterimin. Hitleri ishte i demonizuar nga forca te erresirres dhe ishte kombi amerikan nje komb i krishtere ne ate kohe qe e mposhti. SI i bie tani te krishteret mposhten hitelrin e krishter???
Prandaj them qe flet komplet pa asnje fakt.

Paqe dhe Zoti te hapte syte e zemres/.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 21:59   #20
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 263 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: C'fare beson nje i Krishter Ungjillor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Nje i Krishtere Ungjillor thjeshte Beson ose thjeshte e merr per te mireqene dicka qe i thote dikush tjeter pra bazohet tek historia e dikujt tjeter. Nuk ka aftesi te mendoje dhe te kuptoje por thjeshte beson.

Besimi eshte komod sepse nuk e perdor intuiten e mendimit nuk te duhet te kuptosh gjerat apo boten sepse ta kane dhene te gatshme ate ide dhe tashme e ndjek qorrazi si nje dele mbas bariut. Te besosh do te thote qe nuk mundesh te eksperimentosh sepse ke frike, ke frike se mjafton dicka e vogel te te nxjere nga koncepti qe te kane dhene dhe e gjithe keshtjella prej letre do te te shembej.

Quhet frika e te vertetes absolute. Nese beson qe ka te vertete absolute atehere varesh vetem nga ky besim dhe asnjehere nuk dyshon sepse ke frike se nese nje dyshim do te nxirte nje te vertete te re ndryshe nga e para atehere do dilje ne konkluzionin qe nuk egziston e verteta absolute.

Ne fakt nuk egziston e verteta absolute por ajo relative apo e verteta statistikore e cila eshte e ndryshme per cdo individ dhe varet nga cdo kendveshtrim.

Besimi eshte thjeshte nje Copy Paste e padiskutuar e pa menduar e pa analizuar e pa eksperimentuar nese ka ndonje vlere ose jo.

Nje i Krishtere ka frike te dale me nje mendim te lire ka frike te ngreje pyetje sepse menjehere do te perjashtohej nga grupi dhe kjo per shume njerez eshte nje denim kapital. Mua me vjen keq per te krishteret e devotshem per ata besimtaret qe vendosen ne rresht mbyllin syte dhe jetojne lumturine imagjinare brenda skllaverise te tyre. Te krishteret e thjeshte vetkonsiderohen dele te destinuara per te vuajtur ndersa udheheqesit e tyre konsideroen barinj. Kjo eshte absurde per mendimin e lire, ketu ska te beje fare me perulesine ka te beje me skllaverine nje e keqe e toleruar nga besimi i tyre.

Te krishterve u premtohet parajsa por pasi te vdesin me pare si skllever te besimit te tyre sepse po nuk u skllaverove e me pas te vdesesh nuk fiton asnjegje dhe keshtu per te shpetuar trupin nga mundimi i ferrit ( Ne ferr vete trupi sipas kishes mundimi fizik frika nga vuajtja ) mundohen te cojne shpirtin ne parajse ( Po trupin ku e lene ne kete rast ).

Nese ju te krishtere doni te fitoni lirine ngrini pyetje per gjithcka diskutoni cdo teme dhe cdo ide mos u kenaqni me fjalen e vertete dhe besim sepse ketu qendron mashtrimi nuk egziston e verteta absolute por egziston eksperienca e jetes suaj. Mesoni te fitoni dije eksperience te mendoni te lire dhe te zgjeroni kendveshtrim te zgjeroni horizonte duke i kaluar limitet e moralit gjykimit dhe ndjenjave te tjera te uleta qe ju skllaverojne.


"Ne fakt nje i Krishtere Ungjillor Beson se po ta leje jeten e tij ne doren e nje njeriu tjeter aty midis vuajtjesh dhe mundimesh, shpirti i tij pasi te vdese do te prehet ne parajse". Ja kete Beson.
Po te pyes edhe nje here...
A eshte absolute kjo qe thua ti apo jo?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur