Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-09-2018, 09:52   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,535
Thanks: 6,955
Thanked 3,265 Times in 1,680 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Qeveria mbledhje urgjente, votohet Projektligji pėr transformimin e FSK-sė nė Ushtri

Qeveria e Republikės sė Kosovės ka mbajtur sot njė mbledhje urgjente, ku ėshtė propozuar edhe zyrtarisht transformimi i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės nė ushtri, gjegjėsisht ėshtė votuar Projektligji pėr transformimin e FSK-sė nė Ushtri.
Propozimin e kėtij Projektligji e bėri nė mbledhjen e Qeverisė sė Kosovės, ministri i FSK-sė, Rrustem Berisha.
Ministri Berisha nė mbledhjen e qeverisė propozoi ndryshimin e tri ligjeve pėr FSK-nė.
FSK-ja me ndryshimin e kėtyre tri ligjeve merr detyra tė reja dhe Ministria e FSK-sė avancon nė Ministri tė Mbrojtjes.
__________________________________________________ ____
https://telegrafi.com/qeveria-mbledh...-se-ne-ushtri/
______________________________

Shteti i Kosoves nuk ka nevoje per vizat* me karrota te evropes s'mplakur . Ajo ka nevoje per ushtrine qe mbron ēdo centimeter katror te Republikes kosovare.

*Le ti fusin vizat n'…!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 13-09-2018 nė 09:57
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 13-09-2018, 09:54   #2
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,535
Thanks: 6,955
Thanked 3,265 Times in 1,680 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qeveria mbledhje urgjente, votohet Projektligji pėr transformimin e FSK-

Ultimatum i AKSH-sė kundėr “tregtimit tė territoreve”
Njė grup i armatosur, qė prezantohet si Armata Kombėtare Shqiptare (AKSH), pėrmes njė videoje tė vendosur nė internetit kėrkon nga Qeveria e Kosovės tė mos bėjė “tregti” me territoret.
Nė xhirim shihen pesė meshkuj tė maskuar, tė veshur me tė zeza, me simbole shqiptare. Tre qėndrojnė me pushkė, i katėrti mban flamurin, ndėrsa i pesti shqipton tekstin nė gjuhėn shqipe. Videon e ka vėnė nė Twitter gazetari holandez Vincent Triest, i cili punon nė Shqipėri dhe i cili tekstin e ka pėrkthyer nė anglishte, transmeton Koha.net raportimin e mediave serbe.
“Kėrkojmė nga politikanėt tė ndėrpresin shitjen ose tregtimin e territoreve pėr interesa tė tyre. Duhet t’i bėjmė [presion politik dhe ekonomik Greqisė qė tė tėrheq Ligjin e luftės (me Shqipėrinė). Duhet tė dėbojmė drejtpėrdrejt krerėt e Kishės Ortodokse Shqiptare (grekė). Duhet drejtpėrdrejt tė ndalim bisedimet pėr tregtimin e territoreve tė Mitrovicės veriore dhe Luginės sė Preshevės”, ka thėnė njėri nga anėtarėt e armatosur dhe i maskuar.
Nė disa postime tė mėvonshme gazetari Trieste ka sqaruar se bėhet fjalė pėr njė grup minor ekstremist tė cilin shumica e popullit dhe e politikanėve nuk e marrin seriozisht, por megjithatė duhet tė kihet parasysh se ai ekziston dhe se lehtėsisht, me njė trajnim tė mirė e sigurim armėsh, do tė mund tė shndėrrohet nė kėrcėnim serioz.
Ai vė re se ky ėshtė mesazhi i parė pėr shkėmbim territoresh si mundėsi e zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės, por mashkulli nė kėtė xhirim flet me theks tė qartė nė dialektin jugor tė shqipes, ndėrsa deri tash ekstremistėt e AKSH-sė kanė folur me theks kosovar, rikujtojnė mediat e Beogradit, pėrcjell Koha.net.


https://www.dailymotion.com/video/x6tilkg
__________________________________________________

https://www.koha.net/arberi/116904/u...e-territoreve/
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 10:08   #3
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,645
Thanks: 896
Thanked 1,519 Times in 862 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qeveria mbledhje urgjente, votohet Projektligji pėr transformimin e FSK-

Kėto Armata interneti janė si bomba me telekomandė, kushedi nė dorė tė kujt ndodhet kjo telekomandė...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 13:51   #4
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 21,704
Thanks: 8,998
Thanked 7,915 Times in 5,065 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 401
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Qeveria mbledhje urgjente, votohet Projektligji pėr transformimin e FSK-

Paste kamen e mare..........
__________________
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 14:06   #5
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,764
Thanks: 3,038
Thanked 3,513 Times in 1,934 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 369
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qeveria mbledhje urgjente, votohet Projektligji pėr transformimin e FSK-

Fshatari, cfare pasaporte posedon ti?
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 21:16   #6
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,275
Thanks: 3,436
Thanked 3,680 Times in 2,507 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qeveria mbledhje urgjente, votohet Projektligji pėr transformimin e FSK-

Po, qashtu Fshatar, ta ndreqin ushtrine se vetem kete e kane mangu, te tjerat ne rregudh. Pak te duket ty gjithe ajo ushtri injorantesh prej presidentit e gjithe tu qeveria me 200 zevendesministra, 60.000 veterane. Hapin nje teme: ndyshim, nderrim kufinjeve, konsumohet tema, qohet tjetri prej tyre, pse nuk e hapim edhe nje tjeter hala ma dhaqe, dhaqe budadhaqe

Jo po hajde, ēohnu se po ndreqim ushtrine.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 21:38   #7
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 5,958
Thanks: 2,303
Thanked 2,187 Times in 1,131 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qeveria mbledhje urgjente, votohet Projektligji pėr transformimin e FSK-

Per ndryshimin e kufijve, po mendoj propozimin po i hudhet faji Presheves si nismetar te kesaj ideje.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 21:55   #8
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,275
Thanks: 3,436
Thanked 3,680 Times in 2,507 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qeveria mbledhje urgjente, votohet Projektligji pėr transformimin e FSK-

ne nuk po dojme me i nderru kapuēat, meqe eshte propozim i Hushimutit te Vuqes. Ndersa ne ēdo menyre tjeter ngelet vullneti per bashkim ekonomik, kulturore, politik e edhe territorial me tu Kusoven, por jo me llogarine e argatit te Serbise ne Kosove dhe shegertit te Vucicit.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 22:33   #9
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 6,857
Thanks: 7,324
Thanked 5,618 Times in 2,346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 157
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qeveria mbledhje urgjente, votohet Projektligji pėr transformimin e FSK-

Me sa kujtoj une, nje nga kushtet qe Perendimi i vuri RKS ishte qe pervec faktit qe te mos kerkonte ndryshim kufijsh dhe te bashkohej me RSH, ishte edhe qe te mos krijonte nje ushtri te veten deri sa gjerat te normalizoheshin dhe sa ishte prezent akoma perfaqsia nderkombetare ne RKS. Pra me pak fjale, BE dhe USA nuk e perkrahin kete teori. E kam gabim?
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 22:42   #10
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,764
Thanks: 3,038
Thanked 3,513 Times in 1,934 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 369
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qeveria mbledhje urgjente, votohet Projektligji pėr transformimin e FSK-

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Me sa kujtoj une, nje nga kushtet qe Perendimi i vuri RKS ishte qe pervec faktit qe te mos kerkonte ndryshim kufijsh dhe te bashkohej me RSH, ishte edhe qe te mos krijonte nje ushtri te veten deri sa gjerat te normalizoheshin dhe sa ishte prezent akoma perfaqsia nderkombetare ne RKS. Pra me pak fjale, BE dhe USA nuk e perkrahin kete teori. E kam gabim?
Nuk ekziston nje kufizim i tille babe. Problemi eshte se per ushtrine duhen ndryshime kushtetuese, ndersa per ndryshime kushtetuese nevojiten fillimisht dy te tretat e parlamentit si teresi dhe pastaj edhe dy te tretat e minoriteteve. Kjo eshte pjesa ku eshte bllokuar ushtria, serbet e kane 1/2 te uleseve te minoriteteve.

Tani po e provojne pa ndryshime kushtetuese, permes projektligjeve te cilat kerkojne shumice te thjeshte dhe qe nuk mund te bllokohen nga minoritetet.

NATO e kundershton kete metode, por ka mundesi qe ndryshon qendrim nderkohe.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 22:53   #11
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 6,857
Thanks: 7,324
Thanked 5,618 Times in 2,346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 157
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qeveria mbledhje urgjente, votohet Projektligji pėr transformimin e FSK-

Nuk e di me siguri REX sepse shume kohe me pare diku ne mediat tona shqiptare e kam lexuar kete lajm. Ndoshta ben pjese ne marrveshjet e fshehta te cilat nuk publikohen, pra jane larg vesheve tona si njerez te thjeshte. E kam marre te mireqene kete lajm pasi Kosova e kishte ushtrine e saj pra UCK-ne, por qe vete Perendimi pasi e furnizoi dhe e ndihmoi, ne momentin e shpalljes se perfundimit te luftes, i kerkoi te c'armatosej. UCK- dorezoi te gjithe arsenalin luftarak qe posedonte tek aleatet, dhe ata vendosen qe rolin e kesaj ushtrie ta kryenin ata vete nepermjet Kforit dhe Bazave Ushtarake te tyre.
Nga kjo pikenisje mendova qe nje "klauzole/kusht" i tille ka pas egsistuar qe ne krye te heres .
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 13-09-2018, 22:58   #12
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,211
Thanks: 14
Thanked 615 Times in 391 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Qeveria mbledhje urgjente, votohet Projektligji pėr transformimin e FSK-

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
ne nuk po dojme me i nderru kapuēat, meqe eshte propozim i Hushimutit te Vuqes. Ndersa ne ēdo menyre tjeter ngelet vullneti per bashkim ekonomik, kulturore, politik e edhe territorial me tu Kusoven, por jo me llogarine e argatit te Serbise ne Kosove dhe shegertit te Vucicit.
E nese kete e propozon Vjosa Osmani a e pranoni ?
Jo vetem qe eshte e LDKes por eshte edhe nuse e Presheves.
__________________
BojanKopitar !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 23:05   #13
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,764
Thanks: 3,038
Thanked 3,513 Times in 1,934 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 369
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Qeveria mbledhje urgjente, votohet Projektligji pėr transformimin e FSK-

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Nuk e di me siguri REX sepse shume kohe me pare diku ne mediat tona shqiptare e kam lexuar kete lajm. Ndoshta ben pjese ne marrveshjet e fshehta te cilat nuk publikohen, pra jane larg vesheve tona si njerez te thjeshte. E kam marre te mireqene kete lajm pasi Kosova e kishte ushtrine e saj pra UCK-ne, por qe vete Perendimi pasi e furnizoi dhe e ndihmoi, ne momentin e shpalljes se perfundimit te luftes, i kerkoi te c'armatosej. UCK- dorezoi te gjithe arsenalin luftarak qe posedonte tek aleatet, dhe ata vendosen qe rolin e kesaj ushtrie ta kryenin ata vete nepermjet Kforit dhe Bazave Ushtarake te tyre.
Nga kjo pikenisje mendova qe nje "klauzole/kusht" i tille ka pas egsistuar qe ne krye te heres .
Po, por nga ajo kohe kane ndodhur shume ndryshime. Si me kryesoret plani i Ahtisarit dhe shpallja e pavaresise. Momentalisht KFOR eshte pergjegjesi i trete per sigurine ne Kosove, dikur ka qene i pari. Tani eshte policia e Kosoves e para dhe Eulex e dyta.

Per ushtrine eshte vetem ajo pengese qe e thash me heret, votimi nga minoritetet. Kufizime tjera, te pakten zyrtare, nuk ka.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rex pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur