Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-09-2018, 20:43   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 21,704
Thanks: 8,998
Thanked 7,915 Times in 5,065 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 401
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Kush na spiunon te tė huajt?

Kush na spiunon te tė huajt?

Ylli Ēabiri

Pėr tė parė mė konkretisht se sa dhe si ėshtė mbajtur parasysh interesi publik nė Shqipėri, nė njė hapėsirė kohore 25 – vjeēare, mund tė shėrbejė edhe analiza e mėposhtme. Interesi Publik ėshtė devijuar pėr interesa politikė. Ja disa shembuj pėr kėtė argument:

Nė vitin 1991 Ministri Gjerman i Kooperimit Readel erdhi pėr vizitė zyrtare nė Tiranė. Zbriti nė Rinas me njė avion ushtarak, qė e pilotonte vetė, plot me gazetarė gjermanė dhe pa asnjė ide se ku po zbriste. Kjo dukej hapur nė frikėn e shoqėruesve tė tij tė armatosur deri nė dhėmbė, qė Beni (Arben Buxheli, truproje e Ministrit tė Lidhjeve Ekonomike me Jashtė) mezi i kandisi tė ulnin armėt e tė relaksoheshin se nė Shqipėri s’kishte asnjė rrezik real nga ato qė frigoheshin gjermanėt.

Ishte fillimi dhe tė gjithė vinin pėr tė na parė, kuriozė se ē’kishte qenė fshehur pas perdes sė hekurt tė izolimit. Si pėr tė na mėshiruar! Aq sa Ministri, sapo zbriti nga avioni dhe ende pa e hequr kokoren e pilotit, nė vend tė mė jepte dorėn mė kapi pėr faqeje: Sa i ri qenka…! – duke e sikletosur ambasadorin e vet nė Tiranė. Mė ftoi ta vizitoja avionin “e tij”, ku pata rastin tė takoja njė turmė gazetarėsh tė sfilitur nga rruga, qė kishin udhėtuar me tė.

Tė nesėrmen u zhvilluan bisedime nė Pallatin e Kongreseve dhe dallohej qartė qė Ministri ishte nervoz. Nė pushim e pyeta nėse mund tė bėja diēka pėr tė, gjithnjė me mendimin se s’kishte fjetur mirė ose nuk i kishte pėlqyer diēka. – Po, – mė tha- mundeni. Tė mos shtrembėroni nė televizion thėniet e mia, ju komunistėt e pafytyrė qė e keni lėnė Shqipėrinė nė kėtė gjendje. U shokova nga gjuha e tij aspak diplomatike. Na kishin paragjykuar, na kishin pėrēmuar, na kishin mėshiruar dhe sikur ishim mėsuar pėr hir tė vendit tonė tė varfėr. Por askush nuk kishte guxuar tė na fyente.

Me shumė qetėsi, pashė nga pėrkthyesi. Pėrkthyes ishte Robert Elsie, poliglot, i cili fliste njė shqipe tė jashtėzakonshme. Ai u zu ngushtė nga vėshtrimi im, rrudhi supet i pėrvuajtur sikur tė thoshte: s’jam unė fajtori, unė e zbuta fjalėn sa munda. Kuptohej qartė qė Riedel kishte folur edhe mė rėndė, por pėrkthyesi e kishte servirur fyerjen me shumė diplomaci. Kėtė ndjesi pata.

E kuptova ē’kishte ndodhur – nė fakt nuk ishte hera e parė qė na ndodhte. – Zoti Ministėr, – i thashė menjėherė. – Ju kanė informuar gabim. Ne kemi vetėm njė Televizion dhe nuk i kushtojmė aq rėndėsi sa ju kanė thėnė. Po deshėt, po njoftoj tė vijė njė gazetar dhe njė grup xhirimi, jepni njė intervistė, thoni ē’tė doni, pėrfshirė edhe kėto qė i thatė pėrkthyesit, fare tė paredaktuara.

Ai pa nga pėrkthyesi. Mendoi se unė dija gjermanisht apo pėrkthyesi mė kishte treguar tė vėrtetėn. – Ju japim edhe kasetėn e regjistrimit qė tė verifikoni nėse kemi hequr gjė nga intervista apo jo. Ne jemi tė varfėr, zoti Ministėr, kemi shumė halle mbi kokė, por jemi shumė tė ndershėm, miqtė i presim siē duhet dhe nuk vėmė re me tė keq se ēfarė thonė, pėrkundrazi i mbajmė shėnim ato qė thonė si tė jenė detyra shtėpie. Aq mė tepėr kur janė miq tė vyer si ju!

Ambasadori gjerman u ndie mė keq se Ministri i tij. U krye menjėherė. I telefonova Kryeministrit pėr “incidentin”. Ai mė porositi tė ruaj gjakftohtėsinė dhe mė tha se do jepte porosi qė tė vinte njė gazetar i mirė. Grupi i xhirimit erdhi pa mbaruar mbledhja dhe mori intervistėn. Riedel kėrkoi falje publikisht dhe nuk pranoi tė merrte me vete kasetėn e regjistrimit. “Informatorin” e rremė ish – komunist, qė drejtonte njė parti politike, nuk e takoi mė. Por dėmi u bė, me gjithė pėrpjekjet tona pėr ta zhbėrė. Interesi i publikut tė gjerė dhe i Shqipėrisė ishin cenuar rėndė.

Problemi ėshtė se kjo sjellje malinjė vazhdon edhe sot e kėsaj dite. A nuk “shėtitėn” nė tė gjitha vendet e Europės pėrfaqėsuesit e opozitės politike shqiptare pėr t’i bindur vendet tė kundėrshtojnė hapjen e negociatave tė anėtarėsimit, sepse Shqipėrinė po e mbyt droga dhe “komunistėt banditė, qė janė nė pushtet, gėnjejnė”?

Gjykoni se ku qėndron interesi i publikut nė raport me interesin e grupimit politik nė kėtė mes. Sidoqoftė, u bėmė miq me Ministrin. I ktheva vizitėn nė Gjermani dhe mė ftoi nė Munih nė festėn e birrės.

“Djalė, nė Tiranė tė rashė mė qafė kot, ju nuk jeni tė tillė, jeni shumė – shumė tė mirė. Por do vuani nga njerėzit qė do tė keni nė krye, tė gjithė spiunė e tė pandershėm, qė nuk e kanė mendjen fare tek interesi publik, por janė tė pėrkushtuar tė bėjnė ē’u kanė premtuar atyre qė i kanė caktuar. Pa kushte. Pa kufij. E di se ē’thuhet nė raportet e dėrguara Hitlerit nga komanda gjermane nė Shqipėri? Shqiptarėt janė tė pabesė, nuk e duan njėri-tjetrin, cilado tė jetė rrethana, dhe gėnjejnė pėr gjithēka pėr interesa tė vockla.”

Asnjėherė s’e kam kuptuar se ē’deshi tė mė thoshte tamam-tamam ky Ministėr trupmadh. Nuk e shėnova nė protokollin e vizitės fjalinė e tij fundit, sepse m’u duk e rėndė. E kam riprodhuar fjalė pėr fjalė, siē e shkrova nė bllokun tim atė natė, sapo u ktheva i menduar dhe i trishtuar nė hotel. Nuk vura gjumė nė sy. Na kishin bėrė gjithnjė vėrejtje, na kishin injoruar, por s’na kishin “therur” ndonjėherė kėshtu butė – butė.

Sot, pas 26 vjetėsh, kėto fjalė marrin njė kuptim tė veēantė. Dhe pavarėsisht kuptimit, ato tė grishin tė mendohesh edhe mė thellė pėr veten, pėr ne shqiptarėt, pėr vendin ku jetojmė, pėr ata qė na drejtojnė, pėr ata qė na kanė drejtuar…..

Para ca kohėsh nė njė gazetė tė Tiranės, albanologu Elsie (i vetmi dėshmitar i atėhershėm i takimit tim me Ministrin gjerman) shkruante mbi raportin e njė komandanti gjerman nė Kosovė drejtuar Hitlerit: Nė ēdo kompani 20 vetėshe me shqiptarė duhen dy oficerė gjermanė, jo njė siē bėjmė ne zakonisht me kompanitė tona, njėri t’i drejtojė dhe tjetri t’i ruajė, se janė tė pabesė.

Njė histori e ngjashme ndodhi kur shkuam nė Francė me Guvernatorin e atėhershėm tė Bankės sė Shqipėrisė Ilir Hoti. Pasi takuam Ministrin e Ekonomisė dhe Financave, unė dhe Iliri u larguam dhe tė sapofutur nė makinė po prisnim qė njė kėshilltar i Ilirit tė mbaronte bisedėn e tij me Ministrin, tek shkallėt e Ministrisė.

Pritja zgjati 7 minuta dhe m’u duk qė diēka nuk shkonte. – Jo – mė tha Iliri. Ai nuk bėn dot shakara tė tilla.

Nė mbrėmje vonė Ministri mė telefonoi nė hotel dhe mė tha: “Verifikoni kėshilltarėt. Ai qė mė mbajti tek shkallėt mė tha me zė tė ulėt – Kam porosi (nga kush e kishte porosinė?) t’ju them tė mos i dėgjoni kėta se edhe pak ditė janė, do fshihen nga faqja e dheut si komunistė tė ndyrė”.

Unė nuk kisha qenė kurrė komunist. Guvernatori ishte demokrat. Kėshilltari kishte qenė anėtar i Partisė sė Punės. Si mund t’i gjendej filli kėsaj historie?

Sidoqoftė, tė gjithė kėta “drejtues” mendonin se mbase kėshtu u shėrbenin mė mirė interesave tė atdheut tė tyre dhe nuk e kishin kapacitetin tė kuptonin, se po i bėnin njė dėm tė pallogaritshėm e afatgjatė interesit publik.

Interesi Publik ėshtė devijuar pėr interesa personalė politikė. I tillė ėshtė rasti i debatit pėr operacionin Pelikan. Ditėn e bisedimeve nė Romė, Kryeministri Italian Andreoti na propozoi me shumė dashamirėsi (jam i bindur dhe aspak sentimental nė vlerėsimin e dashamirėsisė sė tij) qė ushqimet tė shoqėroheshin me ushtarė italianė, tė cilėt do tė na ndihmonin pėr shpėrndarjen e tyre nė ēdo skaj tė vendit. – Keni nevojė t’i ruani – kėmbėnguli ai me butėsi. Do tė na humbasė mundimi kot tė gjithėve, ne qė po japim paratė me shumė sforco dhe ju qė po luftoni kaq shumė pėr tė ushqyer dhe qetėsuar popullin tuaj.

Ne pranuam njėzėri, pasi vėrtet menduam se kjo ishte pėr tė mirėn tonė, pėr tė mirėn publike dhe nuk pamė asnjė tė keqe qė kėta ushtarė tė vinin nė Shqipėri. Por kishim gjykuar shumė gabim.

Pak ditė mė vonė, nė Kuvendin e Shqipėrisė u akuzuam me disa diskutime patetike e stėrkala pėshtymash si tradhtarė tė kombit, sepse atė qė italianėt s’kishin mundur ta bėjnė nė luftėn e Vlorės, ku shqiptarėt i paskėshin hedhur nė det italianėt, tani ua kishim plotėsuar, ua kishim dhuruar ne vendin, gratis fare.

Mė kujtohet njė episod parizian i shumė viteve mė parė, ku nė njė Kongres Kardiologjie njė kardiologe e famshme, qė drejtonte Kongresin, kishte ikur nga tavolina e darkės zyrtare, sepse bashkėfolėsi shqiptar e kishte ofenduar ngaqė ajo nuk dinte ku binte Shqipėria. (Por historia mori dhenė. “Zėvendėsmbreti”, qė ato ditė mjekohej nė Francė, i dėrgoi personalisht falėnderime dhe kėrkoi qė tė gjithė komunistėt nė Shqipėri tė marrin shembull prej tij). E nga ta dinte! Profesori ynė francez, kur na prezantoi Skėnder Gjinushi me tė, na pyeti krejt i pafajshėm: Pse, ju nuk i keni sytė si kinezėt?

Pėrse duhej njė konsensus politik apo njė marrėveshje e partive politike, ku tė vendosej qė operacioni Pelikan tė vinte pėr tė siguruar shpėrndarjen e ushqimeve nė Shqipėri, ku ushtarėt tė jenė pa armė?! Vėrtet tė ēuditshėm ne shqiptarėt.

I njėjti “film” tragjiko-komik u pėrsėrit nė Kuvendin e Shqipėrisė, kur u shqyrtua propozimi pėr tri Marrėveshje koncesioni:

E para, me japonezėt pėr tė kthyer aeroportin e Rinasit nė njė aeroport transit Azi – Europė. Veē aeroportit, ndėrtoheshin 6 hotele gjigande dhe punėsoheshin mijėra vetė.

E dyta, prej japonezėve u kėrkuan pėr 99 vjet edhe tė gjitha minierat dhe fabrikat e pasurimit tė bakrit, qė pothuajse ishin tė braktisura. Do tė investonin shumė pėr tė pėrmirėsuar teknologjinė, do tė ndėrtonin infrastrukturėn rrugore dhe do tė merrnin pėrsipėr tė ngrinin njė shėrbim shėndetėsor modern nė tė gjithė zonėn Veri–Lindore tė Shqipėrisė.

Projekti i tretė ishte dhėnia me koncesion e Kombinatit Metalurgjik tė Elbasanit. Vetė presidenti i grupit “Pitinni” kishte ardhur nė Elbasan pėr tė parė Kombinatin Metalurgjik. Ndaluam sipėr, tek Ura 13. Ai soditi Kombinatin duke bėrė disa llogari: Njė karakatinė e vėrtetė!- tha. Pasi e vizitoi imtėsisht Kombinatin pėr tri orė mė tha: – Pranoj ta marr se e kombinoj me uzinėn e Triestes, por tė lutem, herėn tjetėr qė do tė vij kėtu, tė paktėn tė mos ketė bagėti duke kullotur brenda territorit tė Kombinatit.

Iku pėr t’u kthyer pėrsėri pas vendimit tė Kuvendit. E pritėn me entuziazėm nė Kombinat, madje nė hyrje u var edhe njė parullė: MIRĖ SE ERDHĖT ZOTI PITTINI! Por shkoi kot, derisa i doli boja. Sepse Kuvendi e refuzoi propozimin. Mijėra specialistė metalurgė e mekanikė ia mbathėn pėr tė punuar nė Greqi, kurse inxhinierėt nė Kanada.

Ishte shumė herėt pėr koncesionet. Po si mund tė ishte herėt? Nga njėra anė mendėsia “e djathtė” ishte kundėr, nga ana tjetėr gjithēka mund tė merrej me koncesion vetėm nė fillim, pa u shkatėrruar ende. Nėse kjo analizė bėhet tani, pas 26 vjetėsh, gabimi (pse jo edhe faji) ėshtė plotėsisht i qartė, sepse ēdo gjė u shkatėrrua si “komuniste”. A nuk kishin thėnė atė ditė nė miting nė Kombinat: prishini, shkatėrrojini, i kanė ndėrtuar komunistėt. Ne do tė ndėrtojmė tė reja, mė tė mira!

Propozimet u tėrhoqėn menjėherė nga Qeveria dhe kjo u konsiderua si njė fitore e madhe kombėtare. Nė fakt, nėse ishte fitore, duhet tė ishte si fitorja e Pirros, siē shkuan punėt mė pas me aeroportin e Rinasit, minierat dhe industrinė e bakrit, si dhe me Kombinatin Metalurgjik. Asgjė mė shumė se flamuri i grisur i njė fitoreje!

Atėherė, ishte zakon qė tė gjitha seancat e Kuvendit transmetoheshin nė Televizionin publik dhe ndiqeshin me mė shumė tifozllėk se ndeshjet e futbollit. Por nuk mendoj se kėta individė qė na akuzuan tėrė histeri dhe “patos patriotik” u vlerėsuan si patriotė tė flaktė nga miliona shikuesit brenda dhe jashtė vendit.

De Michelis mė mori atė natė nė telefon, mė ngushėlloi dhe mė tha: – Kėshtu e ka politika, ec pėrpara e mos ndalo, sepse interesi publik ėshtė mbi tė gjitha! – Por pėr vetė peshėn e korrupsionit tė tij, ishte e vėshtirė t’i pranoheshin kėto kėshilla.

Interesi Publik ėshtė devijuar pėr mungesė tė theksuar koordinimi ndėrministror. Vitet e para pas ndryshimit politik ishin shpėrthyese, tė rėnda. Kur takoheshim nė Elbasan me shokėt e Metalurgjisė, kujtonim gjithnjė riparimet e rrezikshme qė kishim bėrė. Gazi ishte gjithandej i pranishėm dhe mjaftonte njė shkėndijė pėr t’u zhdukur pa nam e nishan. Por ne as qė donim ta kuptonim. Kėshtu ishte dhe Shqipėria e asaj kohe. Njerėzit s’kishin ē’t’u jepnin fėmijėve pėr tė ngrėnė dhe ishin gati pėr gjithēka, mjafton tė kishin ca ushqime pėr ta. E papėrfytyrueshme deri nė fund ajo qė mund tė bėjė prindi pėr fėmijėt e tij.

Ne luftonim t’i qetėsonim njerėzit, punonim natė e ditė me lista nė dorė, dinim me hollėsi ku janė anijet me ushqime, shumė mė mirė se nėpunėsit barkngopur tė atyre qė na furnizonin. Personalisht, shkoja dy herė nė javė nė Farnezina dhe s’ma kishin ngenė, aq sa njė ditė mė thanė: – Ok, bėje mbledhjen vetė me specialistėt dhe drejtorėt e Ministrisė. Unė, njė Ministėr i thjeshtė, i njė vendi qė lėngonte, pranohesha tė bėja mbledhjen nė Ministrinė e Jashtme italiane. Drejtova 18 mbledhje me palėn italiane dhe njė ditė miku im i mirė Zanghi, qė ishte Shefi i madh i ndihmave, mė tha duke qeshur: – Mirė qė s’jemi punonjės nė Ministrinė tėnde, se na e more shpirtin!

Tema e bisedimit me ēdo Partner ndėrkombėtar (donator, duhet thėne mė mirė) ishin ushqimet. Mua mė ishte bėrė mendja: grurė, mish, djathė, vaj, qumėsht pluhur etj. Mbrėmjeve mbaja me gajret njerėzit, duke folur nė televizion se ushqimet janė rrugės, ja, zėre se kanė ardhur. Nė mėngjes zija radhėn qė pa gdhirė pėr qumėsht pėr tim bir dhe dėgjoja njerėzit qė shfrynin nė errėsirė:

– Ngelėm nė radhė, ai djali nė televizor na mban me gajret, por asgjė s’po vjen.

– Jo mor, nuk e thotė kot ai, sa herė e thotė, e bėn.

Kur lindte dita dhe dalloheshin fytyrat e njerėzve, ndonjė pensionist, qė qėllonte tė kishte qenė dhe komunisti mė i tmerrshėm i lagjes dhe papritur ishte demokrati mė i tmerrshėm, mė pėrshėndeste i turpėruar.

Ja dhe shifrat e ushqimeve qė kėrkonim me urgjencė pėr tė shuar sadopak urinė e njerėzve: grurė 195000 ton, miell 40000 ton, sheqer 15000 ton, vaj 7000 ton, oriz 5300 ton, gjalpė 4300 ton, djathė 2000 ton, qumėsht pluhur 8650 ton, mish 20.000 ton, vezė 53 milionė kokrra, sapun e detergjentė 6000 ton dhe makarona 4000 ton.

– Janė shumė – psherėtiu Andreoti, i menduar thellė duke vėrtitur listėn midis gishtave qė i dridheshin lehtė, duke parė nga Ministri i tij i Jashtėm, Gianni De Michelis.

– Jo,- i thashė unė menjėherė – nėse na i plotėsoni kėto ēdo shqiptar do tė marrė vetėm 45% tė kalorive ditore tė njė italiani. Mendoj se nuk mund tė zbresim mė poshtė, ndryshe njerėzit do tė zhgėnjehen dhe do t’i keni tė gjithė nė Bari.

– Sa?- pyeti Andreoti. 45%? Po pse njė shqiptar duhet tė marrė mė pak kalori se njė italian? Apo thjesht pse ėshtė shqiptar?! Pranojmė – tha ai i befasuar nga llogaritė e pakundėrshtueshme. – Do ta rrisim shumėn nga 90 miliardė nė 113 miliardė lireta, por do thjeshtojmė ndonjė artikull si makaronat, qumėshtin pluhur (qė u shtua pėrsėri papritur pas njė historie tė pabesueshme, tė denjė pėr kujtime) dhe vezėt.

Pėr ne nuk kishte asnjė problem qė lista tė reduktohej. Sepse kėta artikuj edhe mund tė hiqeshin. I kisha shtuar unė sipas historisė qė tregohej nė Elbasan.

Njė grup i Komitetit tė Partisė me Sekretarin e Komitetit tė Partisė nė krye, shihnin njė pjesė teatri problematike pėr kohėn para se tė jepej leja qė tė shfaqej. Skenografi kishte vėnė nė skenė edhe njė rrotė qerreje, me gjithė kundėrshtimin e tė gjithėve. Sekretari kompetent: – Mirė, mirė, por atė rrotėn nė skenė duhet ta hiqni. Skenografi: – Unė them jo, sepse rrota shpreh…Dhe Sekretari: – Jo, jo, duhet ta hiqni menjėherė. – Ēdo diskutim u pėrqendrua tek rrota e qerres, e cila u hoq dhe pjesa u lejua tė shfaqej.

Kėshtu po shtyheshin muajt, Qeveri pas Qeverie, me pragurie, me luftė pėr tė siguruar pak ushqime dhe pėr tė qetėsuar njerėzit. Pikėrisht nė kėtė situatė, kur fatmirėsisht italianėt tė mallėngjyer nga eksodet (sot padrejtėsisht thuhet tė friguar!) dhe nga shifrat e ushqimeve, po na gjendeshin nė ditėn mė tė zezė tė Shqipėrisė.

Mė 25 shtator 1992 njė Ministėr shqiptar shkon nė Romė dhe nėnshkruan me Z. Fernando De Angelis, President i shoqėrisė Agip Petrol, marrėveshjen pėr disa nevoja “urgjente” pėr dimrin 1992/1993: 60 mijė soba me vajguri, 60 mijė ton vajguri, 5 mijė soba me gaz, 12 mijė bombola gazi me peshė 10–15 kg secila dhe 3 mijė ton gaz. Tė gjitha pėr t’u paguar nga Kooperacioni Italian me paratė e ushqimeve. Nė marrėveshje pėrfshihej edhe njė Fabrikė pėr pėrpunimin e gazit.

Kjo marrėveshje e papėrgjegjshme, qė e anashkalonte nė mėnyrė tė ēuditshme interesin publik, tregon qartė mungesėn e plotė tė bashkėrendimit ndėrinstitucional tė interesit publik. Negocimi dhe nėnshkrimi i njė marrėveshjeje tė tillė nė dėm tė furnizimit me ushqime123 tregon zhveshur sesa pak pėrfillej interesi i vendit krahasuar me tė paktėn interesin sektorial dhe tė shumtėn me interesin personal. Por tregon, gjithashtu, nivelin skandaloz tė administratės sonė publike dhe tė Qeverisė, qė dėrgonte ministra pėr bisedime pa njė platformė tė qartė e tė miratuar bisedimesh./javanews/

*Ish-ministėr nė Qeverinė ė Stabilitetit 1991-1992, autor i librit “Shqipėria mund tė bėhet” nga i cili ėshtė marrė ky fragment.
__________________
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 14-09-2018, 11:34   #2
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,047
Thanks: 313
Thanked 536 Times in 399 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

"Spiunimi" tek te huajt ka qene, eshte e do te jete nje tipar i qendrueshem i politik-berjes ne Shqiperi.
Mbase eshte sepse jemi te "vegjel", sepse veme interesat e ēastit paresore, sepse interesat vetiake jane mbi ato publike, sepse akoma nuk kemi dalur nga administrimi otomanesk, pavarsisht se mbajme Ipode e Iphone ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2018, 12:02   #3
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,547
Thanks: 3,403
Thanked 418 Times in 326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

Nese nje shkrimtar shkruan nje veper dhe e shet atehere miljona bleres te ketij libri jane bashkepronare te ketij libri. Ata vertete nuk kane te drejten e autorit por kane fuqi te madhe manifestuese sepse do te kerkojne te imitojne apo te kthehen ne personazhet e autorit.

Nese nje mashkull krijon nje femer ne leter, ajo femer nuk ekziston. Dikush qe e do shume kete mashkull vesh «rrobat» e femres se krijuar ne leter per t'i lene pershtypjen e gabuar autorit qe ajo ka ardhur ne jete ose eshte manifestuar.

Nuk ka asnje gje mbinatyrale. Jane makinacione te personave qe kane ne dore mjete pergjimi dhe spiunimi.

Te gjithe e kane nga nje hije apo spiun nga pas.

Adea
Adea ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Adea pėlqehet nga
i vjetėr 14-09-2018, 13:28   #4
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,861
Thanks: 116
Thanked 688 Times in 400 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

Ylli Cabiri eshte nje nga personat e ralle e te matur qe Shqiperia ka ditur t'i nxjerre ne krye por nuk ka arritur t'i mbaje gjate ne saje te ketyre mesallave me dy faqe.

Respekt personal per te!
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i ZET pėlqehet nga
i vjetėr 14-09-2018, 16:42   #5
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,925 Times in 1,299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Nese nje shkrimtar shkruan nje veper dhe e shet atehere miljona bleres te ketij libri jane bashkepronare te ketij libri. Ata vertete nuk kane te drejten e autorit por kane fuqi te madhe manifestuese sepse do te kerkojne te imitojne apo te kthehen ne personazhet e autorit.

Nese nje mashkull krijon nje femer ne leter, ajo femer nuk ekziston. Dikush qe e do shume kete mashkull vesh «rrobat» e femres se krijuar ne leter per t'i lene pershtypjen e gabuar autorit qe ajo ka ardhur ne jete ose eshte manifestuar.

Nuk ka asnje gje mbinatyrale. Jane makinacione te personave qe kane ne dore mjete pergjimi dhe spiunimi.

Te gjithe e kane nga nje hije apo spiun nga pas.

Adea
Fjale me mend, nuk i heq dot as edhe nje presje....
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2018, 16:58   #6
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 6,857
Thanks: 7,324
Thanked 5,618 Times in 2,346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 157
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

Nje shok i ngushte shkolle qe kam pas ne Alb dhe sot eshte ne majat e sistemit te drejtesise, kur shkoja me leje dhe e takoja dhe rrinim duke biseduar per jeten politiko- shoqerore , me thoshte nje shprehje te bukur: E keqja e ketij vendi vjen nga " njerezit anglishtfoles" . Kur i thashe qe nuk kuptoj cfar do te thote kjo ai mu pergjigj : Ka njerez (deputete, kryetare partishe, funksionare shteti dhe ministra etc etc ) te cilet jane njohes te gjuheve te huaja dhe hyjne e dalin pa problem dhe pa ndonje arsye te vecante neper ambasada dhe u referojne te huajve privatisht gjithcka qe ndodh neper Shqiperi. Ata spiunojne tek te huaj njeri tjetrin prandaj ambasadoret dijne gjithcka per te gjithe.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 14-09-2018, 20:09   #7
Performer
Golden Light
 
Avatari i Performer
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 14,105
Thanks: 10,738
Thanked 6,672 Times in 3,828 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 181
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

siq tha dhe kjo Adea , cdokush e ka ndonje na pas ....

ishalla se ka nga brenda thuaj ...
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2018, 20:20   #8
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,535
Thanks: 6,955
Thanked 3,265 Times in 1,680 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

Shqiptari shqiptarin.
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 07-10-2018, 10:13   #9
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,744
Thanks: 13,754
Thanked 8,185 Times in 5,450 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

Une po.....

http://livetv.sx/allupcomingsports/1/

dale te shijoj nje kafe.

TrUNGI.


uuuuuuuuuuuuuuu KRYE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2018, 10:21   #10
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 2,536
Thanks: 434
Thanked 452 Times in 336 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
B.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyerB.E.V ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

Me te degjume thuhet qe kto fashistet kur u rahatuan ne Shqiperi asokohe gjeten spiune pa pagese. Gjithkund tjeter duhej ti pagunin.
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i B.E.V pėlqehet nga
i vjetėr 07-10-2018, 11:01   #11
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,547
Thanks: 3,403
Thanked 418 Times in 326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

Eshte per te ardhur keq dhe madje te ulerasesh kur ve re qe pasuria dhe merita e nje kombi eshte ndertuar ne baze te spiunimit dhe vjedhjes se krijimtarise se nje individi, disa individeve ose te nje kombi te tere. Nje njeri qe pergjon gjithe diten nuk ka as tru dhe as kohe te krijoje dhe te gjeje zgjidhje per ceshtje te cfaredo lloji.

Gjate luftes se dyte boterore, Gjermania zbuloi ne Shqiperi dicka (nje embleme) te cilen per hir te rendesise se saj e fshiu. A e beri per t'a ruajtur, mbrojtur apo per t'a marre per vete?

Nje vend qe fillon nje lufte mbareboterore dhe shkakton deme te medha per te cilat duhet te mbahet pergjegjes, nqs gjykimi eshte i drejte nga nje Gjykate Nderkombetare, merr edhe ndihmen me te madhe (Plani Marshall) nga vendet aleate te cilat edhe i dhane fund kesaj lufte.

Gjermania pati nje informacion te cilin e shkembeu. M'a do mendje me SHBA, qe ishte dhe sponsorizuesi me i madh i saj. Asnje gje nuk jepet falas. Kjo do te thote se pronari i informacionit eshte BLERESI. Kjo nuk do te thote megjithate se shitesi i informacionit nuk e ka ende ne dore ose nuk ka dijeni per te. Ai thjesht ka humbur te drejten legjitime te te qenit zbulues i ketij informacioni.


Rusia dhe talenti i saj qendron ne faktin se ka pergjuesit me te mire. Vjedhje, mbi vjedhje, mbi vjedhje. Ky eshte realiteti i nje bote pa nder dhe pa pike turpi.

Spiunet jane midis nesh. Shqiptare plot. Nuk kane as turp, as qeder.


Dea

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adea : 07-10-2018 nė 11:04
Adea ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2018, 11:09   #12
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,877
Thanks: 0
Thanked 1,306 Times in 1,003 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Une po.....

http://livetv.sx/allupcomingsports/1/

dale te shijoj nje kafe.

TrUNGI.

https://www.youtube.com/watch?v=aypGvxkvFic

uuuuuuuuuuuuuuu KRYE.
Nuk kam nerva t'a shoh. Jo kete po dhe cdo gazetaruc shqiptar kur diskutojne te tilla gjera dhe aq me teper kur dskutojne per mekanizma shteti. Shqipetaret dhe Kosovaret duhet te bejne shtet nje here pastaj te hyjne ne diskutime apo teori apo dhenije mendje. Shqipetaret gjithnje e kane pasur ne gjak te bejne viktimen.

OKHRANA
Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Okhrana
CHEKA
Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cheka
kGB ose sic quhet sot FSB
Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/KGB
Lexojini pa emocione qe te kuptoni se cdo te thote shtet kesh shtet.OSe me sakte te beret shtet. Kur nuk ke shtet vetekuptohet qe nuk ke se cfare mbron aq me teper te japesh mend.

P.S.
O shoku Kosovar. Be njehere shtet ti pastaj diskutoje se nga i vjen rreziku shtetit tend. Keto qe Shqiperia dhe Kosova i quan Shtet (ku cfare nuk po na shohin syte dhe degjoje veshet cdo dite). quhen zhgarravina prej letre.Ose shtete prej letre.

Lexoni nje liber qe une e kam rekomanduar dhe me pare

Kodi:
https://github.com/376473984/_docs
Kodi:
https://github.com/376473984/_docs/blob/master/Cyberspies%20-%20Gordon%20Corera.epub
CyberSpies nga Gordon Corera
Mbase nuk ka te beje me temen, por do ju jape njohuri qe nuk i keni pasur.Do te kuptoni nje pjese fare te vogel te asaj qe quhet spiunllik.

Per t'a hapur/lexuar librin:
Windows Users (SumatraPDF ose STDU View , CoolReader etc.)
Linux Users (CoolReader,FB Reader,Mupdf,Xreader, etc.)
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 07-10-2018 nė 12:25
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 07-10-2018, 11:12   #13
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,547
Thanks: 3,403
Thanked 418 Times in 326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

Dikush i ka vjedh identitetin Gurax-it!


Dea
Adea ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2018, 16:14   #14
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,744
Thanks: 13,754
Thanked 8,185 Times in 5,450 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga B.E.V Shiko postimin
Me te degjume thuhet qe kto fashistet kur u rahatuan ne Shqiperi asokohe gjeten spiune pa pagese. Gjithkund tjeter duhej ti pagunin.
Duqja dhe musteqja kishin bindje socialiste qe pastaj na u kthyhen ne FASHISTE.Ndersa USA ne LFB1 hyri me 1917-n,ne te dyten me 1943-in.Tu pa tu bo...ne SHQIP.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2018, 20:47   #15
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,547
Thanks: 3,403
Thanked 418 Times in 326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga B.E.V Shiko postimin
Me te degjume thuhet qe kto fashistet kur u rahatuan ne Shqiperi asokohe gjeten spiune pa pagese. Gjithkund tjeter duhej ti pagunin.
Spiunet pa pagese jane edhe me te "rrezikshmit". Jane shume te varfer dhe nuk kane absolutisht asnje gje per te humbur. I kane humbur te gjitha.

Nuk e kuptoj pse nuk e kerkojne hakun tek "punedhenesi" breke grisur.

Te jene aq injorante sa te ngrejne koken kunder, ndoshta, shokut apo shoqes me te mire qe mund te gjesh eshte edhe kulmi i budallallekut te tyre.

Vetem t'u shohesh surratin.


Dea
Adea ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2018, 01:02   #16
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,547
Thanks: 3,403
Thanked 418 Times in 326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

Adem Gashi dhe Hello Kitty plus gjithe qerosat e tyre.


Testamenti i vjeter eshte puro gjerman.


Dea
Adea ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Adea pėlqehet nga
i vjetėr 09-10-2018, 07:44   #17
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,925 Times in 1,299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Shqiptari shqiptarin.
A mund te quhet spiunim ky pohimi jot?
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2018, 09:11   #18
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 6,857
Thanks: 7,324
Thanked 5,618 Times in 2,346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 157
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

Gojet e liga thone qe Kastriot Islami (ish kryetar Kuvendi ne RSH) ishte i rrezikshem per ksi punesh, jo me kot e quanin -spiuni i ambasadoreve te huaj
eh.. thone thone...
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2018, 09:15   #19
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,547
Thanks: 3,403
Thanked 418 Times in 326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Gojet e liga thone qe Kastriot Islami (ish kryetar Kuvendi ne RSH) ishte i rrezikshem per ksi punesh, jo me kot e quanin -spiuni i ambasadoreve te huaj
eh.. thone thone...
Kam degju se ia ka fut njonit atje ku gjerat futen....


Dea
Adea ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Adea pėlqehet nga
i vjetėr 10-10-2018, 10:16   #20
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,925 Times in 1,299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush na spiunon te tė huajt?

Helena spiune mbeti...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur