Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Historia Botėrore

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-10-2013, 10:22   #21
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekės sė Madh?

Logjikisht varri i lekės duhet tė jetė aty ku edhe ka vdekur nė Babilonė.

transportimi i xhenazės nė ato kohėra ishte diēka e pamundur, xhenazja pėr disa ditė prishej e tėrė, dhe i vinte era shumė e madhe.

Pėr ēka tė ishte deportuar xhenazja e lekės nga Babiloni (vendi i vdekjes) nė kazakistan??? ABSURDE!!!
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2013, 13:01   #22
Petro
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 12
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Petro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekės sė Madh?

Maqedonasit sllave do tė ishin stėrniprit e Aleksander "Macedonskit" tė madh dhe do besoheshin e pranoheshin njėzeri nga historianėt sllavė, sikur tė mos tradhėtoheshin nga...mollzat mongole...hihihihi
Petro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2013, 10:32   #23
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,123
Thanks: 6,491
Thanked 3,076 Times in 1,264 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekės sė Madh?Ishte padyshim njė nga strategėt dhe njerėzit mė tė mėdhenj qė ka njohur historia dhe vetė njerėzimi! Ndėrsa ishte nė prag tė vdekjes, Aleksandri i Madh fton gjeneralėt e tij dhe u njoftoi tre dėshirat e fundit. Dėshirat e tij ishin
1. Arkivoli im tė transferohet nga mjekėt mė tė mirė tė kohės!
2. Thesaret qė kam fituar (ar, flori, argjend, diamante dhe ēdo gur tė ēmuar) t’i shpėrndajnė gjatė gjithė rrugėtimit deri tek varri im!
3. Duart mi lini jashtė tė pėrkėdhelin ajrin, jashtė arkivolit, nė pamje publike! Njėri nga gjeneralėt e tij, i befasuar nga dėshirat e pazakonshme tė udhėheqėsit tė madh, e pyet Aleksandėrin se cilat ishin arsyet.Atėherė Aleksandri i Madh i shpjegon
1. Dua qė mjekėt mė tė famshėm tė kohės, tė mbajnė mbi supet e tyre arkivolin tim, qė tė mund tė tregojnė me kėtė mėnyrė se edhe ata, nuk kanė para vdekjes, fuqinė tė shėrojnė!
2. Dua qė sipėrfaqja e tokės tė mbulohet nga thesaret e mia, qė tė munden tė gjithė tė shikojnė se pasuria qė ne fitojmė kėtu, mbetet kėtu!
3. Dua duart e mia tė jenė nė ajėr me qėllim qė njerėzit tė shikojnė se vijmė me duar bosh dhe ikim po me duar bosh, kur tė mbaroj thesari mė i madh pėr ne, qė ėshtė koha!/alb-observer.com/
__________________


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 15-07-2019 nė 08:04
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2013, 11:14   #24
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekės sė Madh?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin


Ishte padyshim njė nga strategėt dhe njerėzit mė tė mėdhenj qė ka njohur historia dhe vetė njerėzimi! Ndėrsa ishte nė prag tė vdekjes, Aleksandri i Madh fton gjeneralėt e tij dhe u njoftoi tre dėshirat e fundit. Dėshirat e tij ishin
1. Arkivoli im tė transferohet nga mjekėt mė tė mirė tė kohės!
2. Thesaret qė kam fituar (ar, flori, argjend, diamante dhe ēdo gur tė ēmuar) t’i shpėrndajnė gjatė gjithė rrugėtimit deri tek varri im!
3. Duart mi lini jashtė tė pėrkėdhelin ajrin, jashtė arkivolit, nė pamje publike! Njėri nga gjeneralėt e tij, i befasuar nga dėshirat e pazakonshme tė udhėheqėsit tė madh, e pyet Aleksandėrin se cilat ishin arsyet.Atėherė Aleksandri i Madh i shpjegon
1. Dua qė mjekėt mė tė famshėm tė kohės, tė mbajnė mbi supet e tyre arkivolin tim, qė tė mund tė tregojnė me kėtė mėnyrė se edhe ata, nuk kanė para vdekjes, fuqinė tė shėrojnė!
2. Dua qė sipėrfaqja e tokės tė mbulohet nga thesaret e mia, qė tė munden tė gjithė tė shikojnė se pasuria qė ne fitojmė kėtu, mbetet kėtu!
3. Dua duart e mia tė jenė nė ajėr me qėllim qė njerėzit tė shikojnė se vijmė me duar bosh dhe ikim po me duar bosh, kur tė mbaroj thesari mė i madh pėr ne, qė ėshtė koha!/alb-observer.com/
E bukur kjo.Nuk e di sa eshte e vertet,por duket sikur e ka thene vertet Aleksandri.(Mendjemadh e idealist deri ne fund )
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2013, 11:22   #25
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,176
Thanks: 785
Thanked 1,197 Times in 902 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekės sė Madh?

Epo historianet jane si arixhofka o sero...vene ne gojen e njerezve te shquar lloj e soj gjerash...ai mund te kete qene edhe gagac o me keq akoma,memec,o i shkare nga trute e kokes..neser pasneser edhe per sali berishen historia do flase si per nje njeri te madh,ne mos ka filluar te flase qe sot
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2013, 11:40   #26
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekės sė Madh?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Epo historianet jane si arixhofka o sero...vene ne gojen e njerezve te shquar lloj e soj gjerash...ai mund te kete qene edhe gagac o me keq akoma,memec,o i shkare nga trute e kokes..neser pasneser edhe per sali berishen historia do flase si per nje njeri te madh,ne mos ka filluar te flase qe sot
Qe jan si arixhofkat eshte e vertet,po edhe arixhofkat duan nje filxhan kafe,o nje fije floku, qe te flasin...Ne rastin e Saliut,eshte te flasesh kot,nuk do ket arixhofka ta mari mundimin.Do jet nje njeri qe do harohet nga historia,o do permendet si shembull i gabimeve trashanike.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2013, 11:42   #27
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,176
Thanks: 785
Thanked 1,197 Times in 902 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekės sė Madh?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Qe jan si arixhofkat eshte e vertet,po edhe arixhofkat duan nje filxhan kafe,o nje fije floku, qe te flasin...Ne rastin e Saliut,eshte te flasesh kot,nuk do ket arixhofka ta mari mundimin.Do jet nje njeri qe do harohet nga historia,o do permendet si shembull i gabimeve trashanike.
eshte per tu cuditur sa besim ke ti sero te historia!

po koshi i plehrave te biologjise eshte a derbardh..e tha mire ai shkrimtari spanjoll,si ja thoshin
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2013, 11:50   #28
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekės sė Madh?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
eshte per tu cuditur sa besim ke ti sero te historia!

po koshi i plehrave te biologjise eshte a derbardh..e tha mire ai shkrimtari spanjoll,si ja thoshin
Kam besim tek shkrimi,jo tek historia.Dikur para se te shkruhej legjenda kalonte goje me goje,e ndryshonte,o prishej,o zbukurohej, sa here qe tregohej,o kalonte gojarisht,nga nje person ne personin tjeter...Shkrimi e prishi kete magji,e beri legjenden o historin trashegimeri,e beri pothuajse te pandryshueshme.Mund ta zbukurosh po eshte veshtire ta ndyshosh,e nga kjo,mbase edhe diēka mund te mesosh.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2013, 11:53   #29
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,176
Thanks: 785
Thanked 1,197 Times in 902 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekės sė Madh?

po historine fitimtaret e kane shkruar o sero dhe fitimtaret zakonisht kane qene maskarenj te medhenj,njerez te etur per gjak edhe pa principe morale..po te mos kishe te tilla veti atehere fitorja me siguri do anonte ne krahun tjeter
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2013, 12:08   #30
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 48 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekės sė Madh?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
po historine fitimtaret e kane shkruar o sero dhe fitimtaret zakonisht kane qene maskarenj te medhenj,njerez te etur per gjak edhe pa principe morale..po te mos kishe te tilla veti atehere fitorja me siguri do anonte ne krahun tjeter
Qe historin e kan shkruajtur fitimtaret,eshte dhe seshte e vertet.E para ata fituan e mbijetuan e mbase edhe u takonte ta shkruanin.Sikur ta shruanin te humburit nuk do kishte dhe aq kuptim,do ishte shfaqesim.

E ke gabim,ne qofte se ne histori ka njerez me principe morale,ne pergjithesi jane ata qe kan luftuar.O kishin me shume principe se te tjeret qe plaēkitnin e vidhnin.Nje ushtarak ka me teper principe sesa nje kusar o brigant e pirat.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2013, 12:16   #31
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,176
Thanks: 785
Thanked 1,197 Times in 902 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekės sė Madh?

Nje komandant ushtrie agresore eshte nje kusar ne perfaqesi kombi
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2014, 15:22   #32
Altin Kocaqi
Anėtar
 
Avatari i Altin Kocaqi
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 93
Thanks: 2
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Altin Kocaqi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekės sė Madh?

Dikur egzistonte nje liber i nje njeriu te Aleksandrit te Madhe.Ai liber shkruante jeten e tij. Ne shek II e s pronare te dorshkrimeve te vjetra u bene baballaret e kishes. Keta nuk rishkruajten e nuk shpetuan asnje liber qe nuk shkruhej ne dialektin e atikes=gjuhes letrare=greqishtes.
Kjo sic duket tregon dhe fatin e vete atij libri si dhe gjuhen me te cilen ishte shkruajtur. Aleksandri beri fli mbi varrin e Akilit....dhe ky i zhdukur tanime....Keto historira sic duket kane te bejne me perjetesin e emrit
Altin Kocaqi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-07-2019, 08:24   #33
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,123
Thanks: 6,491
Thanked 3,076 Times in 1,264 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Ku ndodhet varri i Lekės sė Madh?

Varri i Pinton-it, djalit tė Aleksandrit nė Fshatin Plloēė tė Vlorės

A e dini se Aleksandri i Madh, kishte njė djalė? me Emrin Phinton?, Por pėr tė gjithė ju qė e doni shumė historinė shqiptare, po ju tregoj njė Sekret tė Jashtėzakonshėm.

Djali i Aleksandrit tė Madh, Phinton, zgjodhi qė nė fundin e jetės sė tij, “tė flinte” nė fshatin Plloē tė Vlorės, sė bashku me Perėndeshėn e Bukurisė Afėrdita /Mė poshtė keni edhe njė listė arkeologjike, pėr disa nga monumentet e rėndėsishme arkeologjike tė gjendura nė Shqipėri.

Kėto informacione, janė gjendur, nė bibliotekėn mistike tė Aleksandrisė…. / Do mbeteni tė befasuar, nga thesaret tona kombėtare!

PHINTON, THE SON OF ALEXANDER AND APHRODITE – Illyria – Amantia (Plloēė – Vlora, Albania / Dedication to Aphrodite Pandamos / -Pinton, Djali i Aleksandrit, dhe Afėrdita, Fragment Arkeologjik nė Fshatin Plloē tė Vlorės / FRAGMENTE BIBLIOGRAFIE MBI ANTIKITETIN DHE ARKEOLOGJINĖ E SHQIPĖRISĖ /FRAGMENTE THESARESH ARKEOLOGJIKE SHQIPTARE.

Illyria — Amantia (Ploēė) — 2nd c. BC / Varri i Pinton-it, djalit tė Aleksandrit nė Fshatin Plloēė tė Vlorės!

__________________

🖤 (1)
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur