Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Taxonomy

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-01-2017, 08:54   #861
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,898
Thanks: 7,694
Thanked 3,531 Times in 1,848 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
-------------------------------------------------------------------

Dikur shqiptaret i kishin fytyrat vija vija po me kalimin e kohes, ēdo gje po ndyshoke, apo siē thon gjermanet :

"Die Zeiten ändern sich, und wir mit ihnen", lol!
🖤 (1)
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2017, 09:29   #862
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,461
Thanks: 3,584
Thanked 4,092 Times in 2,293 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 430
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Natyrisht qe nuk ka fenotip uniform te nje populli,egzistojne anomali edhe brenda familjes e lere me te nje populli...mirepo domozdo qe egziston nje pamje tipike e shqiptarit,perndryshe do te habiteshe te me thoje qe nuk munde ta dallosh nje shqiptar nga nje sllav,...lere me me nje norvegjez.
Ju gjakovaret jeni te njohur qe menjehere nga pamja munde ti dalloni katunaret qe viejne ne Gjakove ,fenotipin e dalloni ne nivel lokal,e lere me midis popujve hehe...
E kisha ne kuptimin qe nuk ekziston nje tipar per te cilin shqiptaret e kemi ekskluzivitetin. Nese karaktersistikat Dinaride mund te jene dominante, ka shume shqiptare te tjere qe nuk jane dinarid por gjithashtu mund te gjesh edhe jo pak dinarid te popujt tjere.

Ashtu ne Gjakove themi me shaka se jo qe i dallojme me te vertete. Gjysma e Gjakoves kane mbiemra si Morina, Ponosheci, Meka, Doli etj., qe jane fshatra te rrethit te Gjakoves nga te cilet te paret e tyre kane ardhur ne Gjakove. Dmth s'ka se si te kete dallim kur jane e njejta familje me vendbanim te ndryshem.

Citim:
E vertete,por jo te gjithe.
Ajo vajza ne te majte nuk do te ju erresohen floket,madje as te tjereve ne foto qe jane ne prapavije.
Nuk mund ta themi me siguri. Ne foto nuk eshte asnje albino, madje duke e perfshi edhe vajzen ne te majte. Ajo nuk ka mungese totale te melanines por ka sasi te vogel te saj.

Citim:
Floket bjond erresohen,e syte ?
Edhe syte. Varesisht nga sasia e melanines ne organizem ndryshime ne pigment mund te pesojne floket, syte dhe lekura.
Sa me te erret syte aq me e larte sasia e melanines ne organzimem, dhe anasjelltas.
Popujt qe i ekspozohen me shume diellit kane sasi me te larte te melanines.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-01-2017, 18:50   #863
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,435
Thanks: 15,071
Thanked 8,899 Times in 6,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Dikur shqiptaret i kishin fytyrat vija vija po me kalimin e kohes, ēdo gje po ndyshoke, apo siē thon gjermanet :

"Die Zeiten ändern sich, und wir mit ihnen", lol!
Shume e drejte..
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2017, 13:57   #864
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 737 Times in 298 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 79
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pRoFiX Shiko postimin
Ky nuk eshte shqiptare , eshte Kurt . Po nuk besove kerkoje ne google " Yezidi Kurd, circa 1930 " .

Ja ku ke shembull tjere


Megjithate edhe shqiptaret kane bere keso lloj bishtash ne periudhen osmane. Ka qene menyre turko-persiane per te treguar pushtetin ne perandorine osmane. Rangu i pashallareve nga 1 deri ne 3 bishta. Edhe bijte e Ali Pashes kane bartur nga dy bishta, por me gjase edhe vet Ali Pasha.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2018, 18:17   #865
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 311
Thanks: 37
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

Qyky njeri nuk osht tipik shqiptar , po syt i ka 'deep blue' qe osht ngjyra origjinal Arber.Kjo n'gjyr
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2018, 18:48   #866
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 311
Thanks: 37
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

Fenotip se jo mahi

https://www.fixationuk.com/behind-th...fis-of-kosovo/

All American kauboj hesapi

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Arban bArbArian : 25-09-2018 nė 18:59
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2018, 17:31   #867
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 311
Thanks: 37
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

Hmmm , kur Americant ecshin me cowboy hatArbni dokej kshtyKah erdh BANdana , interesting questionNashta prej kah u ardh ky manifestim


fenotip gjigant

Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 13:40   #868
Beast
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 719
Thanks: 534
Thanked 285 Times in 185 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Beast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Loreal Shiko postimin
A nuk i vrejta mu duket se vetem bjond postohen
ofc, we wuz kengz n shit

FIG. 3 (1 view). An Albanian Nordic from the Gheg tribe of Luma. Nordics, rare in Albania, are most frequently found in the tribe of Luma, on the northeastern Albanian border, where there are traditions of the settlement of Volkerwanderung Germans, and where early Slavic influence is strong.Source: Carleton Coon, Races of Europe.
Beast nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2018, 14:49   #869
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,376
Thanks: 258
Thanked 397 Times in 308 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Megjithate edhe shqiptaret kane bere keso lloj bishtash ne periudhen osmane. Ka qene menyre turko-persiane per te treguar pushtetin ne perandorine osmane. Rangu i pashallareve nga 1 deri ne 3 bishta. Edhe bijte e Ali Pashes kane bartur nga dy bishta, por me gjase edhe vet Ali Pasha.
Nuk di te kem pare ndonje foto apo pikture te kryeministrave shqiptare ne perandorine osmane apo pashallareve shqiptare te kene mbajt bishta...

Shqiptaret mbanin stile flokesh luftarake te trasheguar nder mijra vite, ku lihej bisht pbrapa dhe perpara priteshin floket
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-07-2019, 20:41   #870
Ice
Super Anėtar
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Jul 2019
Posts: 251
Thanks: 83
Thanked 92 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Ice ka njė atmosferė spektakolareIce ka njė atmosferė spektakolareIce ka njė atmosferė spektakolare
Re: Postoni fytyra qe ju i konsideroni Shqiptare.

Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Tags
fytyrat tipike shqiptare

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur