Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-12-2018, 16:05   #1
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,838
Thanks: 939
Thanked 1,607 Times in 915 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Viti mė i vėshtirė pėr Europėn?

Ju mendoni se 2018 ėshtė i tmerrshėm? Pesimistėt thonė se Lufta e Tretė Botėrore na ndjek, dhe optimistėt janė “vetėm” tė bindur se klima do tė ketė pasoja, dielli do tė na djegė dhe raca njerėzore do tė zhduket.

Shkencėtarėt e Harvardit kanė bėrė pėrpjekje dhe llogaritėn sipas njė grupi parametrash kur ishte mė e keqja e madhe nė historinė njerėzore dhe pse.


Arkeologu dhe historiani i specializuar, Michael McCormick, me shumė besim dhe bindje, thotė se ėshtė rreth vitit 563 i kur ishte koha mė e keqe nė histori kur mund tė jetonit.

Askush, tė paktėn, nuk duket tė jetė nė gjendje tė shoqėrojė kėtė vit apo edhe njė dekadė me diēka jashtėzakonisht traumatike. Shumica, thonė mediat, pėrmendin Luftėn e Dytė Botėrore ose epokėn kur bota po shkatėrrohej nga murtaja.

Por, McCormick thotė se ky ishte fillimi i vitit mė tė keq nė histori, pasi nė qiell po zihej diēka qė do tė ndryshonte botėn.

Njė mjegull e madhe mbuloi Evropėn, Lindjen e Mesme dhe pjesėt e mėdha tė Azisė, duke fshehur diellin dhe duke ulur nė mėnyrė radikale temperaturėn.

Dhe pastaj, natyrisht, filloi thatėsira, mungesa e ushqimit, dhe uria totale. Retė e mjegullės, sikur dikush po lėshonte oxhakun mė tė madh nė botė, mbetėn pėr 18 muaj dhe shkaktuan tmerre tė tilla saqė rikuperimi ekonomik dhe bujqėsor nuk ishte i mundur deri nė vitin 640.

Revista Science thotė se temperatura nė verė bie rreth tre gradė Celsius. Ka qenė dekada mė e ftohtė nė 2.300 vitet e fundit. Nė Irlandė gjatė viteve 536-539 nuk mund tė prodhohej bukė. Por ka njė pyetje se prej nga erdhi kjo mjegull, ēfarė saktėsisht ishte. McCormick dhe ekipi i studiuesve, sė bashku me Paul Maitresse, Paul Mayays, u pėrqendruan nė njė akullnajė nė Zvicėr, e cila sipas tyre ėshtė ēelėsi pėr zgjidhjen e kėtij misteri.

Akullnaja Colle Gnifetti ndodhet nė kufirin midis Zvicrės dhe Italisė, dhe tashmė ka zbuluar fakte tė rėndėsishme pėr zgjidhjen e kėtij misteri. Shtresat e akullnajave rrinė me njėra-tjetrėn me kalimin e kohės, kėshtu qė mund tė analizohen nė ēdo kohė tė caktuar. Coll Gniffeti tregon se nė vitin 536, nė ajėr, kishte njė tym vullkanik, qė do tė thotė se diku ka pasur njė aktivitet vullkanik.

Nė mėnyrė tė ngjashme, akullnajat nė Antarktidė dhe Grenlandė treguan mbetjet vullkanike nė shtresat e akullit qė datojnė nė vitin 540, qė ėshtė njė provė e shpėrthimit tė dytė. Ky aktivitet vullkanik “lėshoi aq shumė hi dhe tym duke krijuar njė mjegull tė trashė, e cila mbi botė ka qėndruar pėr gati njė vit e gjysmė dhe shkaktoi kaos.

Nė tė njėjtėn kohė, kolera filloi tė pėrhapet nė Egjipt, atėherė pjesė e Perandorisė Romake dhe njė e treta e popullsisė sė Perandorisė Romake Lindore vdiq prej saj, gjė qė pėrshpejtoi kolapsin e perandorisė.

Kolera nuk kishte lidhje tė drejtpėrdrejtė me jetėn nė errėsirė, por me ftohjet e tmerrshme dhe urinė gjėrat vetėm sa pėrkeqėsoheshin.
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2018, 16:54   #2
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,543
Thanks: 0
Thanked 1,474 Times in 1,145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Viti mė i vėshtirė pėr Europėn?

Ka pasur keq e me keq.

Murataja e Zeze
1347 to 1351 ( 75 deri ne 200 milion viktima)
Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Black_Death
Gripi Spanjoll
Janar 1918 - Dhjetor 1920
La viktima, 3 deri ne 5 % te popullsise se botes.
Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_flu
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2018, 18:27   #3
Performer
Golden Light
 
Avatari i Performer
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 15,139
Thanks: 11,542
Thanked 7,057 Times in 4,110 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 211
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Viti mė i vėshtirė pėr Europėn?

shume nga problemet klimatike vijne nga Njeriu , te mos llapin kot per te ndryshojn menyren si sillen me natyren pastaj e shohim vitin e veshtir ….
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur