Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-12-2018, 16:50   #1
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,989
Thanks: 214
Thanked 325 Times in 247 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Ne lidhje me Zgjedhjet ne Himare...

Kandidtai i socialisteve fitoi ne 2011 ( nuk e di a fitoi shumicen e antareve te bashkise) dhe i rifitoi ne 2015 , nga ku 20 ulese, 17 i fituan shqiptaret, nga te cilet 14 socialistet.

Tani une nuk kam te qarte disa gjera...

Kur behet fjale per keto zgjedhje bashkiake, perfshihet vetem qyteti i Himares, APO E gjithe zona historike e Himares, si Dhermi, Qeparo, Kudhes, Vuno, Ilias etj?

Ne zgjedhjet e 2015 dhe ato te 2019, u perfshih dhe do pershihen ne zgjedhje vendore, edhe krahina labe si Hote-Vranisht dhe krahina Lukoves?

Pra rezulatet e zgjedhjeve ne 2011 dhe 2015, jane vetem per himaren si qytete, apo edhe per krahine e himares, ku duhet te kete edhe prefekt?

E kam te paqarte kete gje, sepse ne kur kemi ne mendje himaren, kemi ne mendje qytezen e vogel prandaj.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2018, 16:57   #2
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,100
Thanks: 324
Thanked 556 Times in 411 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 41
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ne lidhje me Zgjedhjet ne Himare...

Informacion me te sakte ne liidhje me zgjedhjet ne Himare te japin ata qe bejne aleance zgjedhore me te vet-quajturit greke.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2018, 17:11   #3
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,239
Thanks: 134
Thanked 639 Times in 502 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ne lidhje me Zgjedhjet ne Himare...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Kandidtai i socialisteve fitoi ne 2011 ( nuk e di a fitoi shumicen e antareve te bashkise) dhe i rifitoi ne 2015 , nga ku 20 ulese, 17 i fituan shqiptaret, nga te cilet 14 socialistet.

Tani une nuk kam te qarte disa gjera...

Kur behet fjale per keto zgjedhje bashkiake, perfshihet vetem qyteti i Himares, APO E gjithe zona historike e Himares, si Dhermi, Qeparo, Kudhes, Vuno, Ilias etj?

Ne zgjedhjet e 2015 dhe ato te 2019, u perfshih dhe do pershihen ne zgjedhje vendore, edhe krahina labe si Hote-Vranisht dhe krahina Lukoves?

Pra rezulatet e zgjedhjeve ne 2011 dhe 2015, jane vetem per himaren si qytete, apo edhe per krahine e himares, ku duhet te kete edhe prefekt?

E kam te paqarte kete gje, sepse ne kur kemi ne mendje himaren, kemi ne mendje qytezen e vogel prandaj.

Ne 2011 bashkia himare perfshite vetem fshatrat e bregut dhe qytezen e himares. Kurse ne 2015 ka perfshi edhe komunat e lukoves dhe vranishtin. Ne 2019 do jete e njejta si ne 2015
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i derjansi pėlqehet nga
i vjetėr 06-12-2018, 17:46   #4
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 4,774
Thanks: 2,437
Thanked 2,333 Times in 1,312 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ne lidhje me Zgjedhjet ne Himare...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Kandidtai i socialisteve fitoi ne 2011 ( nuk e di a fitoi shumicen e antareve te bashkise) dhe i rifitoi ne 2015 , nga ku 20 ulese, 17 i fituan shqiptaret, nga te cilet 14 socialistet.

Tani une nuk kam te qarte disa gjera...

Kur behet fjale per keto zgjedhje bashkiake, perfshihet vetem qyteti i Himares, APO E gjithe zona historike e Himares, si Dhermi, Qeparo, Kudhes, Vuno, Ilias etj?

Ne zgjedhjet e 2015 dhe ato te 2019, u perfshih dhe do pershihen ne zgjedhje vendore, edhe krahina labe si Hote-Vranisht dhe krahina Lukoves?

Pra rezulatet e zgjedhjeve ne 2011 dhe 2015, jane vetem per himaren si qytete, apo edhe per krahine e himares, ku duhet te kete edhe prefekt?

E kam te paqarte kete gje, sepse ne kur kemi ne mendje himaren, kemi ne mendje qytezen e vogel prandaj.
Prefekturen e ka ne Vlore edhe do te vazhdoj ta kete atje.
Me ndryshimet ne 2015 thjeshte u eleminuan komunat e u njesuan ne nje te vetme.
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Venom pėlqehet nga
i vjetėr 12-12-2018, 20:29   #5
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,989
Thanks: 214
Thanked 325 Times in 247 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ne lidhje me Zgjedhjet ne Himare...

Me 1 fjale, nga keta 18 antaret bashkiake, qenkan zdhjegje nga gjitha bashkia me tere ato fshatra, dhe jo vetem qyteza himare.

1 pyetje kam une...

Keta jevgjit e omonias , apo cdo lloj organizate tjeter terroriste, ke percaktojne si minoritare ne ato zona?

Percaktojne si minoritare, vetem ata qe mbahen si greke ne qytezen e himares, apo edhe fshatra te tjere si Dhermiu, Qeparoi, Piluri, Ilaasi, Kudhesi etj??

Apo mos shkojne edhe me tutje dhe pretendojne edhe fshatra labe si Lukova dhe Nivica?

Marr shkase nga kjo deklarate dje

http://www.panorama.com.al/vkm-per-p...-ndaj-greqise/

Citim:
Njė vendim i Kėshillit tė Ministrave pėr kalimin nė pronėsi tė Ministrisė sė Turizmit tė disa pronave nė vijėn bregdetare Vlorė-Sarandė, ka sjellė pėrplasje diplomatike mes Shqipėrisė e Greqisė.

Athina zyrtare pretendon se tokat janė pronė private, i pėrkasin anėtarėve tė pakicės kombėtare greke dhe e quan vendimin e qeverisė shqiptare arbitrar. Ndėrkohė, Tirana zyrtare, nė pėrgjigje tė pretendimit tė Ministrisė sė Jashtme greke, shprehet se pala helene “mbėshtetet nė shtrembėrim tė fakteve” dhe se pronat mė fjalė gėzojnė statusin e pronės shtetėrore.

Edhe nė VKM-nė e 21 nėntorit, e publikuar nė Fletoren Zyrtare mė 4 Dhjetor, sqarohet se pronat qė i kalojnė nė administrim Ministrisė sė Turizmit, janė prona shtetėrore.

VKM

Ministria e Jashtme greke

“Ne shprehim shqetėsimin tonė tė thellė lidhur me vendimin e fundit tė Kėshillit tė Ministrave tė Shqipėrisė pėr ti dorėzuar nė mėnyrė arbitrare njė pjesė toke Ministrisė sė Turizmit, pėr qėllime tė zhvillimit tė turizmit, qė pėrfshijnė pronėn private qė i pėrket anėtarėve tė pakicės kombėtare greke. Njė vendim i tillė ėshtė nė kundėrshtim me Konventėn Evropiane pėr tė Drejtat e Njeriut, si dhe me vendimet e gjykatave shqiptare”, thuhet nė njė reagim zyrtar tė Athinės zyrtare.

“Vendimi dhe projektligji i propozuar pėrkatės pėrbėjnė njė shkelje flagrante tė tė drejtave tė njeriut, duke pėrfshirė tė drejtat e pronėsisė sė pakicės kombėtare indigjene greke nė Shqipėri. Veprime tė tilla nuk janė nė pėrputhje me aspiratat e deklaruara evropiane tė Shqipėrisė dhe janė nė kundėrshtim me detyrimet e saj pėrkatėse. Ne i bėjmė thirrje qeverisė shqiptare tė anulojė kėtė vendim dhe tė rishqyrtojė ligjin, duke siguruar qė pronat do tu jepen pronarėve tė ligjshėm. Ministria e Punėve tė Jashtme do tė vazhdojė ta ndjekė ēėshtjen duke pėrsėritur angazhimin e saj pėr ndėrtimin e marrėdhėnieve tė besimit dhe bashkėpunimit me fqinjėt tanė Shqipėria”, thuhet mė tej nė reagimin e Ministrisė sė Jashtme greke.

Reagon Tirana zyrtare

Njė ditė pas deklaratės sė Athinės zyrtare vjen pėrgjigja nga Tirana. Kėtė tė mėrkurė, Ministria Pėr Evropėn dhe Punėt e Jashtme, shpreh “habi” pėr deklaratėn e MPJ greke.

“Ministria pėr Evropėn dhe Punėt e Jashtme e Republikės sė Shqipėrisė shpreh habinė e saj pėr deklaratėn e MPJ greke tė datės 11.12.2018.

Si nje vend evropian, anėtar i Konventės Evropiane pėr tė drejtat e njeriut, Shqipėria njeh juridiksionin e Gjykatės sė Strasburgut dhe zbaton vendimet e saj.

E drejta e pronės ėshtė e drejtė kushtetuese qė gėzohet pa dallim dhe nė mėnyrė tė barabartė nga tė gjithė shtetasit, nė mėnyrė individuale, pavarėsisht pėrkatėsisė kombėtare. Pėr mė tepėr, tė gjithė shtetasit gėzojnė tė drejtėn e ankimimit efektiv nė instancat gjyqėsore nė rast pretendimesh pėr shkelje tė kėtyre tė drejtave.

MEPJ shpreh keqardhjen pėr deklaratėn e MPJ-sė greke e cila mbėshtetet nė shtrembėrim tė fakteve. Dėshirojmė tė sqarojmė se VKM-ja nė fjalė ka si objekt evidentimin e zonave me interes pėr zhvillimin e turizmit tė cilat gėzojnė statusin me “Pronėsisė Shtetėrore”.

MEPJ rithekson se shteti shqiptar ka qenė dhe do tė jetė gjithnjė i angazhuar nė mbrojtjen dhe respektimin e tė drejtave tė pakicave. Ky angazhim dėshmohet nga anėtarėsimi ynė nė Konventėn Kuadėr tė Kėshillit tė Evropės pėr mbrojtjen e pakicave kombėtare, garancitė kushtetuese nė kėtė fushė, si dhe miratimi i legjislacionit specifik pėr mbrojtjen e pakicave kombėtare nė Republikėn e Shqipėrisė.

Duke i bėrė thirrje palės greke pėr lexim objektiv tė fakteve dhe realitetit, dėshirojmė tė kujtojmė se kuadri i pasur ligjor, nė pajtim me praktikėn evropiane, sikundėr tradita e shkėlqyer e bashkėjetesės shoqėrore nė Shqipėri pėrbėjnė njė shembull pozitiv pėr t’u ndjekur nė rajon”, thuhet nė reagimin e Tiranės zyrtare.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur