Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Katolik

Katolik Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt katolikė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-03-2019, 14:08   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,824
Thanks: 7,525
Thanked 3,480 Times in 1,813 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Karli i Madh, misteret e tmerrshme qė fshihte “Perandori i Romakėve”

Seria: Ana e errėt e figurave tė mėdha historike


Karli i Madh, ishte njė nga figurat mė tė mėdha tė Evropės mesjetare, qė bashkoi pjesėn mė tė madhe tė Evropės Perėndimore dhe Qendrore, nė atė qė u bė e njohur si Perandoria Karolingiane, transmeton bota.al. Nė vitin 800, ai u kurorėzua nga Papa Leoni III si “Perandori i Romakėve” – i pari nė njė linjė perandorėsh romakė tė shenjtė, qė do tė zgjaste deri nė vitin 1806.
Karli i Madh, ishte ndėrkohė njė njeri i ēuditshėm, qė pėrfshihej shpesh nė marrėdhėnie inēesti dhe nekrofilie.
Ai kishte njė marrėdhėnie inēestuale me motrėn e tij Gillen, dhe pati prej saj njė djalė/nip, tė quajtur Roland.
Por shkuarja me motrėn e vet, nuk ishte mė e keqja mė e madhe:Karli i Madh, kishte njė mani pėr tė fjetur me kufomat.
Njė mori tekstesh nga shekulli IX, i referohen vazhdimisht gjesteve tė tilla makabre nga Karli i Madh, por ai vetė refuzoi pėr njė kohė tė gjatė tė rrėfente disa “mėkate tė padėmshme”.
Ai mė nė fund e pranoi, dhe kėrkoi aprovimin pėr atė qė disa studiues modern mendojnė se ishte njė anim i tij nga nekrofilia.
Kjo gjė i dha hov legjendave, ku Karli i Madh kaloi nga kėnaqja e epsheve tė tij seksuale me kufoma tė rastėsishme, tek fjetja me kufomėn e gruas sė tij, pasi ajo kishte vdekur.
____________________________________________
https://www.gazetaexpress.com/mister...makeve-630723/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur