Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-04-2019, 09:06   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,032
Thanks: 6,196
Thanked 2,986 Times in 1,220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Kur tė mėsoni ē’i bėjnė arrat trurit, nuk do i ndani nga tryezaArrat janė aleatė tė vlefshėm tė shėndetit tonė mendor dhe i mbajnė simptomat e depresionit larg. Kjo u demonstrua nga njė ekip kėrkimor i Shkollės sė Mjekėsisė “David Geffen” tė Universitetit tė Kalifornisė, Los Anxhelos. Shkencėtarėt, tė koordinuar nga Profesor Leonore Arab, profesor nė Departamentin e Kimisė Biologjike tė Universitetit Amerikan, erdhėn nė kėtė pėrfundim pas analizimit tė tė dhėnave ushqimore tė 26 mijė njerėzve.

Hulumtimi

Meqė disa studime tė mėparshme kishin zbuluar njė lidhje pozitive mes dietės sė Mesdheut (qė pėrfshin konsumin e frutave tė thata) dhe depresionit, arabėt vendosėn tė hetojnė drejtpėrdrejt efektet e arrave, qė tashmė konsiderohen si njė shėrim i vėrtetė pėr shėndetin e sistemit kardiovaskular dhe e funksioneve konjuktive. Pėr kėtė ata i paraqitėn pjesėmarrėsve njė pyetėsor tė caktuar ushqimor (duke iu referuar vetėm konsumit 1 ose 2 ditė) dhe vlerėsuan simptomat e tyre depresive gjatė dy javėve tė kaluara. Ndėr faktorėt e ekzaminuar gjatė mungesės sė konsumit tė arrave, ishin mungesa e interesit pėr tė bėrė gjėra; vėshtirėsi pėr tė fjetur ose pėrgjumje; lodhje; ndjenja mė pak energjike; vėshtirėsia nė pėrqendrim; duke folur “jo normalisht”, e tė tjerėt. Rezultatet e Depresionit u arritėn pėrmes njė pyetėsori standard tė quajtur NANHES (Anketa Kombėtare e Shėndetit dhe Ekzaminimit tė Ushqyerjes).

Statistikat

Duke vlerėsuar tė gjitha tė dhėnat u bė e qartė se ata qė hanin arra – konsum mesatar 24 gram nė ditė – kishin rezultate shumė mė tė ulėt tė depresionit sesa tė tjerėt, pavarėsisht nga parametrat me ndikim tė tillė si tė ardhurat, mosha, gjinia, raca, alkooli, indeksi i masės trupore (BMI – indeksi i masės trupore) dhe mė shumė. Ēuditėrisht, efekti “mbrojtės” kundėr simptomave tė depresionit u gjet mė i fortė tek gratė (32 pėrqind kundrejt 21 pėrqind tek meshkujt), tė cilėt nė pėrgjithėsi kanė mė shumė gjasa tė pėrjetojnė depresion dhe tė konsumojnė medikamente antidepresive.

Studimi duhet tė thellohet

Edhe pse u pa njė marrėdhėnie pozitive mes tė konsumit tė arrės dhe depresionit, duhet tė kihet parasysh se ėshtė njė studim i ‘thjeshtė’ i shoqatės, pa marrėdhėnie shkak-pasojė. Pėr kėtė arsye rezultatet duhet tė konfirmohen nga hetimet e mėtejshme mė tė hollėsishme. Detajet e hulumtimit janė botuar nė revistėn shkencore tė specializuar, ‘Nutrients’.
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 11-04-2019, 13:02   #2
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 16,963
Thanks: 12,996
Thanked 7,957 Times in 4,652 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur tė mėsoni ē’i bėjnė arrat trurit, nuk do i ndani nga tryeza

Sh me pelqejn po goxha shtrenjtuar vitet e fundit. plus ktu i bejne bleached ..dmth posion ...yack
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2019, 17:44   #3
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,292
Thanks: 265
Thanked 912 Times in 574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kur tė mėsoni ē’i bėjnė arrat trurit, nuk do i ndani nga tryeza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin


Arrat janė aleatė tė vlefshėm tė shėndetit tonė mendor dhe i mbajnė simptomat e depresionit larg. Kjo u demonstrua nga njė ekip kėrkimor i Shkollės sė Mjekėsisė “David Geffen” tė Universitetit tė Kalifornisė, Los Anxhelos. Shkencėtarėt, tė koordinuar nga Profesor Leonore Arab, profesor nė Departamentin e Kimisė Biologjike tė Universitetit Amerikan, erdhėn nė kėtė pėrfundim pas analizimit tė tė dhėnave ushqimore tė 26 mijė njerėzve.

Hulumtimi

Meqė disa studime tė mėparshme kishin zbuluar njė lidhje pozitive mes dietės sė Mesdheut (qė pėrfshin konsumin e frutave tė thata) dhe depresionit, arabėt vendosėn tė hetojnė drejtpėrdrejt efektet e arrave, qė tashmė konsiderohen si njė shėrim i vėrtetė pėr shėndetin e sistemit kardiovaskular dhe e funksioneve konjuktive. Pėr kėtė ata i paraqitėn pjesėmarrėsve njė pyetėsor tė caktuar ushqimor (duke iu referuar vetėm konsumit 1 ose 2 ditė) dhe vlerėsuan simptomat e tyre depresive gjatė dy javėve tė kaluara. Ndėr faktorėt e ekzaminuar gjatė mungesės sė konsumit tė arrave, ishin mungesa e interesit pėr tė bėrė gjėra; vėshtirėsi pėr tė fjetur ose pėrgjumje; lodhje; ndjenja mė pak energjike; vėshtirėsia nė pėrqendrim; duke folur “jo normalisht”, e tė tjerėt. Rezultatet e Depresionit u arritėn pėrmes njė pyetėsori standard tė quajtur NANHES (Anketa Kombėtare e Shėndetit dhe Ekzaminimit tė Ushqyerjes).

Statistikat

Duke vlerėsuar tė gjitha tė dhėnat u bė e qartė se ata qė hanin arra – konsum mesatar 24 gram nė ditė – kishin rezultate shumė mė tė ulėt tė depresionit sesa tė tjerėt, pavarėsisht nga parametrat me ndikim tė tillė si tė ardhurat, mosha, gjinia, raca, alkooli, indeksi i masės trupore (BMI – indeksi i masės trupore) dhe mė shumė. Ēuditėrisht, efekti “mbrojtės” kundėr simptomave tė depresionit u gjet mė i fortė tek gratė (32 pėrqind kundrejt 21 pėrqind tek meshkujt), tė cilėt nė pėrgjithėsi kanė mė shumė gjasa tė pėrjetojnė depresion dhe tė konsumojnė medikamente antidepresive.

Studimi duhet tė thellohet

Edhe pse u pa njė marrėdhėnie pozitive mes tė konsumit tė arrės dhe depresionit, duhet tė kihet parasysh se ėshtė njė studim i ‘thjeshtė’ i shoqatės, pa marrėdhėnie shkak-pasojė. Pėr kėtė arsye rezultatet duhet tė konfirmohen nga hetimet e mėtejshme mė tė hollėsishme. Detajet e hulumtimit janė botuar nė revistėn shkencore tė specializuar, ‘Nutrients’.
cilit tru lol, atij lart apo atij ne mes te kembeve?
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2019, 17:48   #4
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,292
Thanks: 265
Thanked 912 Times in 574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kur tė mėsoni ē’i bėjnė arrat trurit, nuk do i ndani nga tryeza

Meqe ra dhafi, arra me mjalt, nje pal kofsh ndjellse femrash, dhe highway to heaven
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i magnus pėlqehet nga
i vjetėr 12-04-2019, 19:29   #5
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur tė mėsoni ē’i bėjnė arrat trurit, nuk do i ndani nga tryeza

Arra mbron zemrėn dhe trurin, ul rrezikun e kancerit dhe zgjat jetėn
Faktet veēanėrisht mbresėlėnėse janė dhėnė nga njė analizė aktuale e 29 studimeve me gjithsej 820,000 pjesėmarrės. Kėshtu,perdorimi i arrave ishin(apo jane) tė lidhura me kėto efekte:
-30 pėr qind mė pak sėmundje koronare tė zemrės
-22 pėrqind ul rrezikun e reduktimit tė vdekjes sė parakohshme
-15 pėr qind mė pak kancer.

Ky efekt ishte i dukshėm pėr ēdo lloj arrė, nga lajthi, nė kikirikė, dhe bajame deri tek arra.

Pėrveē kėsaj, fakti qė arrat gjithashtu nxisin pėrqendrimin dhe kujtesėn, dmth., Kryejnė njė doping natyral tė trurit, dėshmon njė studim tjetėr

Subjekte apo pjesemarresit u lejuan tė hanė bajamet,lajthi, kikirikė, ose arra. Tė gjitha varietetet e arrave kishin njė efekt pozitiv nė tru. Por mbi tė gjitha arrat ishin(JANE) si ndihmės tė rėndėsishėm pėr tė pėrmirėsuar perceptimin kognitiv dhe ruajtjen e informacionit, dmth..... tė mėsuarit.

PS...edhe nje FAKT tjeter: GJYSHI im KISHTE nje te TILLE,dhe pasardhesit ju beni gishtat me ngjyre JESHILE ose....BIO SADE.

Dhe me sa di shkruesi nuk e pershpejton,ciklin e rritjes se saj(mbase e kam gabim,se vje dujsi me kritika).

Apropo....edhe per sex qeka TAMOM...ta vrejm iher
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2019, 20:20   #6
Eden
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 11,636
Thanks: 2,408
Thanked 4,309 Times in 2,773 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 154
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kur tė mėsoni ē’i bėjnė arrat trurit, nuk do i ndani nga tryeza

Arrat e fresketa jane cjane, keto qe shiten jane bajate e shumica te prishura. Ku kisha vajt njehere ne nje fshat te Mokres, ishte fund shtatori me tetor tamam stina kur I mblidhnin, opo cjam kenaq. Kur me vinte mami ti pastroja per pengjir a bakllava, une gjysmat I haja por ja hidhja fajet motres se vogel,nga e madhja sma mbante se ajo me rrihte pastaj te gjithe kemi ngrene nga nje kopace nga motra/vellai me I madh lol
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Eden pėlqehet nga
i vjetėr 12-04-2019, 21:15   #7
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,174
Thanks: 14,907
Thanked 8,792 Times in 5,919 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur tė mėsoni ē’i bėjnė arrat trurit, nuk do i ndani nga tryeza

Arrat kundėr krizės sė spermės.

Arrat mund tė jenė tė dobishme sidomos pėr burrat dhe ēiftet qe deshirojne fėmijė . Sepse shpesh kjo ėshtė pėr shkak tė cilėsisė sė dobėt tė spermės nėse gruaja nuk mbetet shtatzėnė... siē pritet. Numri i spermės sė njerėzve nė vendet perėndimore ka rene ose eshte pėrgjysmuar brenda njė brezi . Gjithnjė e mė shumė ēifte, tė rinjsh mbeten kėshtu pa....pasardhes.

Kėto mangėsi mund tė pėrmirėsohen nga konsumi ditor prej 60 gram arra - dhe vetem mbas dy javeve dalin dhe rezultatet, sipas European Society of Human Reproduction and Embryology.

Rezultatet...

-14 pėr qind mė e lartė numri i spermės
-6 pėr qind mė shumė lėvizshmėri
-katėr pėr qind mė shumė sperma tė shėndetshme apo te gjalla.

Nese keto ndryshime positive,jane vetem per shkak te arrave studiusit nuk e thone.Por.... NATYRISHT arrat janė njė pjesė e rėndėsishme e njė dietė tė shėndetshme mesdhetare, thotė udhėheqėsi i studimit Albert Salas-Huertos.

PS...GJYSHI ne GJYSHJA e ime boshin....12-te si SHIFER.
Prandaj dhe kombi Shqiptar....EKZISTONTE(apo si i bie ne skip).
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur