Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-04-2019, 17:39   #21
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,578
Thanks: 3,674
Thanked 4,232 Times in 2,373 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Disfata sllave nė Koshare-Video mė e re, 9 Prill-2019

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rrjeti Shiko postimin
Nėse e kuptoni gjuhėn sllave: shikoni se si e pėsuan bishat serbe nė Koshare-ky ėshtė rrėfim i tyre, bazuar nė dėshmitarėt okular dhe pjesmarės tė luftės:

https://www.youtube.com/watch?v=UtjX...tbChannel=null
Dokumentar interesant. Propagande e urrjejte me shumice por jo aq shume sa mund te pritej nga nje medium propagandistik si RTS. Numri i te vrareve nga ana serbe ka qene me i larte, ka pasur edhe disa rus te vrare me emer e mbiemer e qe ne kete dokumentar nuk i permendin.

Ajo pjesa me dy tankse mi kujton filmat me Rambon ne Vietnam. Dmth enderra me sy hapur.

Beteja e Koshares ishte unifikim i gjitha fraksioneve ushtarake shqiptare me nje qellim te perbashket - thyerjen e kufirit. Prandaj s’kane lezet te potencohet ndonje incident sporadik ne mes uck e fark.

Lavdi deshmoreve!
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2019, 17:43   #22
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,390
Thanks: 260
Thanked 428 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pėrgjigje e: Disfata sllave nė Koshare-Video mė e re, 9 Prill-2019

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Samiu Shiko postimin
Per ta perkthyer te gjithe materialin filmor, ashtu si mendon ti Kurt, kerkohet shume mund,pune e kohe. Mbi te gjitha profesionalizem.
Por une aq sa e kam kuptuar, mund ta beje nje permbledhje te shkurt duke vecuar vetem nja dy-tre pika te rendesishme, meqe e gjitha pjesa tjeter e videos eshte nje pershkrim apo shpjegim i skenave filmike qe edhe mund te shihen.
Nga perspektiva e shkaut lufta e Koshares, pra betejat qe jane zhvilluar atje, nuk ka qene nje lufte normale, por dicka e jashtezakonshme e papershkrueshme, thjesht "pakao u zemlji".
"Na dukej se sulmoheshim jo nga njerz normal, por bisha apo dragoj te eger, ose specia te mbinatyrshme, ndaj te cileve ska shpetim. Ishim thjesht te befasuar, hutuar e friksuar fare kundrejt tmerrit te cilet shkaktonin kur sulmonin terroristat hsqipatr. Thjesht si ne ndonje horror film.
Morali per lufte i ushtrise serbe per lufte ka qene jo hiq apo zero, por une lirisht mund te them nen zero. Kete fakt e deshmon pohimi i nje ushtari aty ne video kur shpjegon per ardhjen per ndihme te tankeve ushtarake te cileve u kishte ngrit sadopak, pra shume pak, moralin e luftes.
Dhe mbi te gjitha, dhe me e rendesishmja ne keto rrefime per betejat e Koshares, eshte fakti, e then apo pohuar, skenuar e prezantua ne dokument nga vete oficieret e lart ushtarake, kolonel e gjeneral te korpusit ushtarak te Prishtines, se nje ushtri e rregullt e nje shteti te rregullt me te gjitha instancat politiko-shoqerore e ushtarake, me rregulla, ligje dhe zakone shtetrore e ushtarake, ku ipen urdherat e zbatohen ato pa nje pa dy (ose pa bo as "mek-as vek"...), u mposhte dhe u zbrampst mbi 100 metra thelle ne territorin e atij shteti nga nje grup qindra personash shqipatr te cilet me idealin, dahsurine dhe vullnetin e tyre te fort prej celiku, per te mos kursyer as jeten per clirimin e atdheut, per shume pak dite zhvendosen kufirin, sic thash edhe me lart, mbi 100 metra, mbrenda territorit shtetror te serbo(jugo)sllavise se asaj kohe.
Ose edhe me shqip; Kjo Ushtri Ēlirimtare e Kosoves thjesht cliroi diku 2 hektar troje shqipatre, me shekuj te pushtuara nga hordhite sllave.
Vlen te permendet edhe fakti se vija kufitare, thelle e zhvendosur ne territorin "jugosllav", u rikthye perseri ne vendin e meparshem vetem atehere pas marrveshjes se kumanoves dhe rambujes, dhe pastaj edhe me fillimin e bombardimit te NATO-s.
Nga keto arsyet, e ka edhe shume arsye tjera, une personalisht urrej LDK ne krye me Kryetradhetarin, pasardhesin e Krye-kryetradhetareve Zogian e Esadian, qelbesiren e jashteqitjen e popullit Rugovic, i cili keta trima e heronje nuk i njihte dhe ne nje vije te njenjte poltike millosheviqiane, i konsideronte dhe luftonte si terroriste te panjohur, gje qe i jipte edhe me shume arsye gjakatarit millosheviq ti luftonte keta trima e heronje ne mynra me makabre e gjenocidale kudo i hetonte e gjente.
Kshtu dhe per kete arsye rugoviciane ka ndodhe edhe tragjedia e betejes se Jashareve ne Prekaz.

@ rrjeti, nuk eshte qellimi i prezantimit te kesaj video "thyerja e moralit luftark" te ushtrise serbe, por perkundrazi, per te perkujtuar e nderuar heroizmin e lavdine krenare serbosllave te asaj ushtrie per luften e bere per ta mbrojt atedheun e tyre, serbo(jugo)sllavine.

P.s. Kurt, une propozoj qe ti, por jo vetem ti edhe te tjeret qe deshirojne, mund ta veconi p.sh. nje pjese te videos nga ndonje minute ne ndonje minute te caktuar qe iu intereosn me shume, dhe une pastaj, ose edhe dikush tjeter, nese nuk jam une, do te mundohem/i ta perkthejm aq sa dijme e mundemi, kuptohet... ...
Sami mire eshte me qwne objektiv sepse viktimiziki nuk na nderon dhe as nuk na zgjidh probleme.

Servet akses te drejperdrejt ne Kosove kane pas 55 vite dhe jo " 1 shekull apo shekuj".

Sa per Rugoven, ti ke mendimin tend, por ai kishte te drejte, sepse e dinte qe lufta e vet UCK nuk do e clironte Kosoven dhe e pame se per shkak te mundesive te vogla UCK nuk arriti te mbronte popullaten shqiptare.

Por Beteja e Koshares verteten nje gje te rendesishme, qe servet jane frikacake dhe perball nje ushtrie te forte dhe mire organizuar humbasin gjithmone sic kane humb historikisht qe ne 1876 me Osmanet ( ushtri me se shumti me shqiptare), ne 1886 me Bullgaret, ne 1941 me Gjermanet etj etj perjashto luftrat me Austro-Humgarezet e 1914.

Nese shqiptaret do kishin te pakten gjysmen e shtetformimit te Rajhut III, jo vetem e mund Servine por edhe e pushtone.

Nuk ka nevoje per baza te huaja ne tokat tona.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2019, 23:58   #23
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,166 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Disfata sllave nė Koshare-Video mė e re, 9 Prill-2019

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Sami mire eshte me qwne objektiv sepse viktimiziki nuk na nderon dhe as nuk na zgjidh probleme.

Servet akses te drejperdrejt ne Kosove kane pas 55 vite dhe jo " 1 shekull apo shekuj".

Sa per Rugoven, ti ke mendimin tend, por ai kishte te drejte, sepse e dinte qe lufta e vet UCK nuk do e clironte Kosoven dhe e pame se per shkak te mundesive te vogla UCK nuk arriti te mbronte popullaten shqiptare.

Por Beteja e Koshares verteten nje gje te rendesishme, qe servet jane frikacake dhe perball nje ushtrie te forte dhe mire organizuar humbasin gjithmone sic kane humb historikisht qe ne 1876 me Osmanet ( ushtri me se shumti me shqiptare), ne 1886 me Bullgaret, ne 1941 me Gjermanet etj etj perjashto luftrat me Austro-Humgarezet e 1914.

Nese shqiptaret do kishin te pakten gjysmen e shtetformimit te Rajhut III, jo vetem e mund Servine por edhe e pushtone.

Nuk ka nevoje per baza te huaja ne tokat tona.
Fakt eshte se disa dite para se te ndodhte maskara e Prekazit ndaj Jasharajve, Adem Jashari, permes vllaut te tij, Rifat Jashari, atebote me vendbanim dhe punesim ne München te Gjermanise, i ka kerku qeverise dhe udheheqesit partiak te LDK-se Rugovicit, diku me qindra (rreth 300.000,- mark..)Marka gjermane, per blerjen e nje arsenali te madh armesh te modernizuar. Por kerkesa ne vesh te shurdher. Iu eshte refuzuar nga te dyja palet. Ky fakt historik eshte i dokumentuar ne gazeten, ose "Kosova sot", ose "Zeri i Kosoves", ne intervisten e Rifat Jasharit dhene nejres nga keto gazeta, menjehere pas masakre gjenodiciale e makabre ndaj Jasharajve, nga kriminelet serbosllav.
Ishte e para kjo me lart...si Fakt.

E dyta,...poashtu si Fakt; ne nderkohe, me nje marrveshje te perbashket, ta quaj ashtu politiko-strategjike (...apo sido ta quajme ska dert...per mua ne aspektin kombetar, eshte gjithesesi TRADHTARE ) ne mes te ambasadorit amerikan, atebote ne beograd, gelbart, milloshevic dhe kuislingiut te ketij te fundit, tradhetarit rugovic, u mor vendimi qe te tre te dalin me deklarata zyrtare, qe Ushtria Ēlirimtare e Kosoves te quhej apo konsiderohej si nje grup terrorist i cili vepron e terrorizon duke rrezikuar stabilitetin politik paqesor te shtetit te atehershem serbosllav te milloshevicit, me c`rast rreptesisht dhe fuqishem u denuan keto akte nga ana e atij amerikanit qelbanik (nejse ishte politike e pergjithshme amerikane e kohes...por e han ky m* t epitetin e qelbanikut meqe ky ka fol...) dhe tradhetarit te Kombit rugovic. Ndersa, milloshevic ne nderkohe, duke e marr driten e gjelbert nga keta dy qelbaniko-tradhetar amerikano-kosovar, beri ate qe beri ne Prekaz...
Ka nevoje per fakte tjera, Kastro, qe deshmojne Tradhetine Kombetare te rugovicit dhe LDK-se se tij?...kam akoma...
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Samiu : 15-04-2019 nė 00:03
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 08:19   #24
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,637
Thanks: 11,001
Thanked 5,973 Times in 2,829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Disfata sllave nė Koshare-Video mė e re, 9 Prill-2019

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Sami mire eshte me qwne objektiv sepse viktimiziki nuk na nderon dhe as nuk na zgjidh probleme.

Servet akses te drejperdrejt ne Kosove kane pas 55 vite dhe jo " 1 shekull apo shekuj".

Sa per Rugoven, ti ke mendimin tend, por ai kishte te drejte, sepse e dinte qe lufta e vet UCK nuk do e clironte Kosoven dhe e pame se per shkak te mundesive te vogla UCK nuk arriti te mbronte popullaten shqiptare.

Por Beteja e Koshares verteten nje gje te rendesishme, qe servet jane frikacake dhe perball nje ushtrie te forte dhe mire organizuar humbasin gjithmone sic kane humb historikisht qe ne 1876 me Osmanet ( ushtri me se shumti me shqiptare), ne 1886 me Bullgaret, ne 1941 me Gjermanet etj etj perjashto luftrat me Austro-Humgarezet e 1914.

Nese shqiptaret do kishin te pakten gjysmen e shtetformimit te Rajhut III, jo vetem e mund Servine por edhe e pushtone.

Nuk ka nevoje per baza te huaja ne tokat tona.
Pėrshėndetje dhe respekt pėr ty Kastro!
Nuk e shoh tė tepėrt nėse tė them edhe njė herė se shkrimet tua i lexoj me vėmendje ( edhe tė Luanit), sepse, medoj dhe jam goxha i bindur je njohės i mirė i historisė qėftė tė hershme qoftė keØsaj bashkėkokohere, dhe mbi tė gjitha nuk meØdukesh euforik; e thua tė vėrtetėn pa marrė parsysh nėse dikujt i pėlqen ajo ( dmht nuk bėn postime pėr dukje, nuk je hipokrit ).

Kur jemi te ky dokumentari, unė mbrėmė e shikova njė pjesė, sepse fillova vonė ta shikoja kėshtu mė merrte kohė. Ti nuk e di sa e njeh gjuhėn serbo-kroate, por unė hetova dy gjera dhe mė shkuan ndėrmend kėto gjera:

1. Pale me ēfarė qėllimi i kanė bėrė kėtė film serbėt. Pale ēfarė do tė nxjerrin nga ky film ( qė ndoshta neve do tė na bjerė keq ). Nuk janė serbėt edhe aq leshko sa mendojmė ne!

2. Dikund serbėt pėrmenden se na kanė gjuajtur nga thellėsia e Shqipėrisė!!!!....

Kur ta shoh tė tėrin do tė jap njė mendim mė tė thukėt.

P.S. Ishalla nuk paraqiten nė kėtė temė/postim Kashta me shokė ( bashkėmendimtarė tė tij ).
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 08:26   #25
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,637
Thanks: 11,001
Thanked 5,973 Times in 2,829 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Disfata sllave nė Koshare-Video mė e re, 9 Prill-2019

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Dokumentar interesant. Propagande e urrjejte me shumice por jo aq shume sa mund te pritej nga nje medium propagandistik si RTS. Numri i te vrareve nga ana serbe ka qene me i larte, ka pasur edhe disa rus te vrare me emer e mbiemer e qe ne kete dokumentar nuk i permendin.

Ajo pjesa me dy tankse mi kujton filmat me Rambon ne Vietnam. Dmth enderra me sy hapur.

Beteja e Koshares ishte unifikim i gjitha fraksioneve ushtarake shqiptare me nje qellim te perbashket - thyerjen e kufirit. Prandaj s’kane lezet te potencohet ndonje incident sporadik ne mes uck e fark.

Lavdi deshmoreve!

Shih avokati sa bukur i thotė gjerat. Te lumtė Rex. Ėshtė mirė qė edhe nė tema tė tjera tė marrin pjesė njerėz si Rex, se ndryshe ėshtė mendimi i njė eksperti, ndryshe i ne tė tjerėve qė ia fusim kodėr pas bregut.

Pėr Betejėn Koshares unė kam thėnė edhe dikunt tjetėr: ėshtė e vtemja Betejė ( edhe ajo e Pashtrikut ) ku ėshtė zhvilluar luftė e njėmendtė, luftė e organizuar mirė, e udhėhequr nga njerėz profesionistė, luftė ku ka pasur komandė dhe ku ėshtė respektuar urdhėri, luftė pa "pozicion rezervė " ... ndaj kemi dalė fitimtarė.

Lavdi dėshmorėve!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 09:36   #26
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,043
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Disfata sllave nė Koshare-Video mė e re, 9 Prill-2019

Se pari i pershendes gjithe antaret qe kane postuar ne kete teme dhe eshte shume mire qe ka divergjenc ne mendime dhe per ket arsye debati behet se cili ka te drejt kete e gjykon lexuesi qe e lexon si antare apo si vizitus.

Po shkruaj edhe une diqka, gjithe u permend qe ne Koshare ka pas lufte frontale per dallim me pjeset tjera qe eshte bere lufte guerile, por e kuptushme eshte dhe me e logjikshme pra pa hiperbol qe lufta guerile ka qene me e logjikshme duke pas parasysh se ndaj kujt kemk luftu, ku mjaft mire dihet qe kemi luftu ndaj nje armiku aspak te barabart ku ka pas gjith llojin e armatimit qe nje ushtrine fuqishmr mund te kete, poashtu ne luften e Koshares ka pas edhe mercenar rus qe disa prej tyre edhe jane vra ku shume mire me kujtohet ne lajme te atehershit u pat identifiku me ID te tyre. Tash ne luft frontale shkijet na kishin zhduk per 5 min po siq thash strategjia e luftes guerile ka pas me se shumti sukses dhe ju kemi shkaktu humbje armikut qe ka qene shume fish me i fuqishem.
Mendimi im eshte qe kemi pas vetem lufte guerile.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 09:50   #27
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,043
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Disfata sllave nė Koshare-Video mė e re, 9 Prill-2019

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Samiu Shiko postimin
Fakt eshte se disa dite para se te ndodhte maskara e Prekazit ndaj Jasharajve, Adem Jashari, permes vllaut te tij, Rifat Jashari, atebote me vendbanim dhe punesim ne München te Gjermanise, i ka kerku qeverise dhe udheheqesit partiak te LDK-se Rugovicit, diku me qindra (rreth 300.000,- mark..)Marka gjermane, per blerjen e nje arsenali te madh armesh te modernizuar. Por kerkesa ne vesh te shurdher. Iu eshte refuzuar nga te dyja palet. Ky fakt historik eshte i dokumentuar ne gazeten, ose "Kosova sot", ose "Zeri i Kosoves", ne intervisten e Rifat Jasharit dhene nejres nga keto gazeta, menjehere pas masakre gjenodiciale e makabre ndaj Jasharajve, nga kriminelet serbosllav.
Ishte e para kjo me lart...si Fakt.

E dyta,...poashtu si Fakt; ne nderkohe, me nje marrveshje te perbashket, ta quaj ashtu politiko-strategjike (...apo sido ta quajme ska dert...per mua ne aspektin kombetar, eshte gjithesesi TRADHTARE ) ne mes te ambasadorit amerikan, atebote ne beograd, gelbart, milloshevic dhe kuislingiut te ketij te fundit, tradhetarit rugovic, u mor vendimi qe te tre te dalin me deklarata zyrtare, qe Ushtria Ēlirimtare e Kosoves te quhej apo konsiderohej si nje grup terrorist i cili vepron e terrorizon duke rrezikuar stabilitetin politik paqesor te shtetit te atehershem serbosllav te milloshevicit, me c`rast rreptesisht dhe fuqishem u denuan keto akte nga ana e atij amerikanit qelbanik (nejse ishte politike e pergjithshme amerikane e kohes...por e han ky m* t epitetin e qelbanikut meqe ky ka fol...) dhe tradhetarit te Kombit rugovic. Ndersa, milloshevic ne nderkohe, duke e marr driten e gjelbert nga keta dy qelbaniko-tradhetar amerikano-kosovar, beri ate qe beri ne Prekaz...
Ka nevoje per fakte tjera, Kastro, qe deshmojne Tradhetine Kombetare te rugovicit dhe LDK-se se tij?...kam akoma...
Pershendetje Sami

E kam te kjart nga ana e juaj qe nuk keni simpati per Rugoven e ke pas thene edhe me heret por edhe antare te rrethit te ngusht te familjes kam qe kan mendim si tendin dhe e respektoj, pamvarsisht qe une mendojnqe Rugova eshte krejtesisht i kundert dhe njeri te till veshtir do lind me ne trojet tona, mjafton me pa eliten politike tonen dhe e kuptojm se Rugova eshte larg me i mire se keta.
Edhe nje gje Sami te gjithe jemi deshmitar qe PDK si subjekt por edhe si individa e kan urrejt dhe e kan emeru si tradhetar, a jane po te njejtit duke fillu nga Hashimi qe sot i perkulen cdo vit varrit te tij!

Politika e Rugoves ka qene e till ne kohen e tij, a kishte vend per kritika, kishte normal i pagabueshem nuk ka qene askush, edhe nje fjale e nje analisti amerikan pate thene sikur Rugova ta kishte pranu ushtrine ne fillim, atehere fuqit e medhaja do i thoshin ti paske ushtri urdhero mbroje veten vet! pra ka perdor nje politik qe ka qene e duhur per ate kohe dhe shume mire dihet menyren me perfekte se si e ka mbrojte ushtrine ne Hag.
E per kohen e sotme Sami do e kisha vendos Albin Kurtin dhe kam besim qe ky e kish qu ket vend perpara ku fillimisht do ja kish konfisku pasurin gjithe ketyre profiterave ne emer te luftes si dhe disa gjera qe me ardhe ne binar, se nuk na duhet shteti nese te gjithe vazhdojn me ik prej Kosoves, mu shenderru si do fshtra te Kukesit ku jan mbete shume shtepi pa banore.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 12:57   #28
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,118
Thanks: 15,682
Thanked 9,283 Times in 6,280 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Disfata sllave nė Koshare-Video mė e re, 9 Prill-2019

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Se pari i pershendes gjithe antaret qe kane postuar ne kete teme dhe eshte shume mire qe ka divergjenc ne mendime dhe per ket arsye debati behet se cili ka te drejt kete e gjykon lexuesi qe e lexon si antare apo si vizitus.

Po shkruaj edhe une diqka, gjithe u permend qe ne Koshare ka pas lufte frontale per dallim me pjeset tjera qe eshte bere lufte guerile, por e kuptushme eshte dhe me e logjikshme pra pa hiperbol qe lufta guerile ka qene me e logjikshme duke pas parasysh se ndaj kujt kemk luftu, ku mjaft mire dihet qe kemi luftu ndaj nje armiku aspak te barabart ku ka pas gjith llojin e armatimit qe nje ushtrine fuqishmr mund te kete, poashtu ne luften e Koshares ka pas edhe mercenar rus qe disa prej tyre edhe jane vra ku shume mire me kujtohet ne lajme te atehershit u pat identifiku me ID te tyre. Tash ne luft frontale shkijet na kishin zhduk per 5 min po siq thash strategjia e luftes guerile ka pas me se shumti sukses dhe ju kemi shkaktu humbje armikut qe ka qene shume fish me i fuqishem.
Mendimi im eshte qe kemi pas vetem lufte guerile.
E kqyret juvet te tjeret??????
KAQ.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 17:35   #29
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,166 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Disfata sllave nė Koshare-Video mė e re, 9 Prill-2019

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Pershendetje Sami

E kam te kjart nga ana e juaj qe nuk keni simpati per Rugoven e ke pas thene edhe me heret por edhe antare te rrethit te ngusht te familjes kam qe kan mendim si tendin dhe e respektoj, pamvarsisht qe une mendojnqe Rugova eshte krejtesisht i kundert dhe njeri te till veshtir do lind me ne trojet tona, mjafton me pa eliten politike tonen dhe e kuptojm se Rugova eshte larg me i mire se keta.
Edhe nje gje Sami te gjithe jemi deshmitar qe PDK si subjekt por edhe si individa e kan urrejt dhe e kan emeru si tradhetar, a jane po te njejtit duke fillu nga Hashimi qe sot i perkulen cdo vit varrit te tij!

Politika e Rugoves ka qene e till ne kohen e tij, a kishte vend per kritika, kishte normal i pagabueshem nuk ka qene askush, edhe nje fjale e nje analisti amerikan pate thene sikur Rugova ta kishte pranu ushtrine ne fillim, atehere fuqit e medhaja do i thoshin ti paske ushtri urdhero mbroje veten vet! pra ka perdor nje politik qe ka qene e duhur per ate kohe dhe shume mire dihet menyren me perfekte se si e ka mbrojte ushtrine ne Hag.
E per kohen e sotme Sami do e kisha vendos Albin Kurtin dhe kam besim qe ky e kish qu ket vend perpara ku fillimisht do ja kish konfisku pasurin gjithe ketyre profiterave ne emer te luftes si dhe disa gjera qe me ardhe ne binar, se nuk na duhet shteti nese te gjithe vazhdojn me ik prej Kosoves, mu shenderru si do fshtra te Kukesit ku jan mbete shume shtepi pa banore.
Pershendetje Lumi,
Edhepse vet nuk jam shume e shpesh ne linje forumore, kam vene re se dhe ti ke munguar nje kohe. SHpresoj te jesh mire ne vecanti me shendet i nderuar.
Te kuptohemi qart Lumo...une nuk po flas vecenarisht per bindjet, qendrimet apo mendimet e mia( apo edhe te ndonje tjetrit...) lidhur me nje person, por per veprat e faktet historike te atij personit. Pra po flas per ato cfare ka bere e cfare ka thene ai person ne kohet me te veshtira te popullit shqiptare te Kosoves, meqe fjala dhe vepra e tij, ne aspektin poltik e kombetar kishin ndikim te madh ne zhvillimet politike te asaj kohe...
Te kujtojme edhe nje fakt tjeter, kur milloshevic, ne nje intervist dhene CNN gjate luftes ne Kosove...po po derisa ne Kosove luftohej, vritej, digjej, perdhunohej,...ai ne interviste mundoehj ta paraqiste gjendjen ne Kosove, shume normale, stabile dhe pa ndonje incident serioz me permasa te medha popullore apo shtetrore.
"Ne Kosove po luftohet kunder disa grupeve jo te rendesishme terroriste e separatiste, te cilet grupe edhe vet populli shqiptar po i denon". Kshtu thoshte ai.
Dhe per mos me qene i vetem ai ne keto deklarime, dhe qe te jet sa me i bindshem e i besueshem ne arenen politiken nderkombetare, kishte zgjedh kuslingun e tij, tradhetarin rugovic, i cili sic thot populli; "fije e per pe..." e qonte ne vend fjalen e milloshevicit, duke zbatuar direktivat e tij politike, e udheheq e bere nje politik te njejt si ai.

Po e perfundoj me kete permbledheje kete postim Lumo;
Nuk ka qene problemi tek mosnjohja e UCK-se, por tek njohja e saj si nje GRUP TERRORIST...ose edhe me qart; vleresimi alla millosheviciane (shkatrruese) kunder UCK-se.
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 18:01   #30
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,166 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Disfata sllave nė Koshare-Video mė e re, 9 Prill-2019

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Dokumentar interesant. Propagande e urrjejte me shumice por jo aq shume sa mund te pritej nga nje medium propagandistik si RTS. Numri i te vrareve nga ana serbe ka qene me i larte, ka pasur edhe disa rus te vrare me emer e mbiemer e qe ne kete dokumentar nuk i permendin.

Ajo pjesa me dy tankse mi kujton filmat me Rambon ne Vietnam. Dmth enderra me sy hapur.

Beteja e Koshares ishte unifikim i gjitha fraksioneve ushtarake shqiptare me nje qellim te perbashket - thyerjen e kufirit. Prandaj s’kane lezet te potencohet ndonje incident sporadik ne mes uck e fark.

Lavdi deshmoreve!
Ju gjakovaret edhe kur flisni seriozisht te beni me qesh me mynyren e te folurit...jeni humorista kshtu ne pergjithesi...
Por ne nje teme sadopak serioze si kjo te besh humor, nuk shkon disi....ose se paku kshtu mendoj une....meqe ashtu si ti po mendokan edhe disa, pasi te paskan pelqy "humorin" tende ne kete postim...
Ku e sheh ti filmin e rambos aty o Rex, pash besen? Per cfare endrre me syhapur e ke fjalen, mer amon... apo vetem ia fut kot?
Shkau e ka bo videon, o burre, a e ke t`qart ti?...po pra shkau per luften heroike te shkive kunder UCK-se, e cila ia shkatrronte edhe tanket. Ai aty shpreh, i lavdohet apo "i kendon" dobesise se vet o Rex, sepse ashtu i kishin rrefyer ushtaret e oficirat qe kishin marr pjese ne ate lufte...hehe...kthjellohu mer djal pak kthjellohu...une nuk jam tuj pi duhon mo (e kom lon moti) qe ta turbulloj edhe mendjen nga tymi, se jo vetem syte...

Nuk kishte aty fraksione ushtarake, e aq me pak te ndara qe te bashkohen pastaj ne ate beteje. Ishte UCK-ja e perbere nga populli i Kosoves. Nese mendon per ndasite e luftetareve ne baza partiake, atehere eshte dicka tjeter...
Fraksioni tjeter ushtarak i quajtur FARK erdhi me vone per qellime destabilizuese te situates ushtarake luftarake ne Kosove, dhe dihet historia e saj DEZERTORE...ose tradhetare.
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Samiu : 15-04-2019 nė 18:06
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 20:59   #31
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,507
Thanks: 4,194
Thanked 4,525 Times in 3,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Disfata sllave nė Koshare-Video mė e re, 9 Prill-2019

Qasaj qashtu i thone kompetence argumentimi prej injoranti

per te qeshur eshte deri ne hava larte, e kam lexuar te portali pdhus me ka kadhezuar njeri qe i kishte kadhezuar nje njeri tjetri, e ketij nje tjetri qashtu.

Sidomos dhe lirisht mund te emertohet Kosova Syndrom i pasluftes, qe e percjelle edhe 20 vite mbrapa.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 21:34   #32
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,507
Thanks: 4,194
Thanked 4,525 Times in 3,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Disfata sllave nė Koshare-Video mė e re, 9 Prill-2019

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Dokumentar interesant. Propagande e urrjejte me shumice por jo aq shume sa mund te pritej nga nje medium propagandistik si RTS. Numri i te vrareve nga ana serbe ka qene me i larte, ka pasur edhe disa rus te vrare me emer e mbiemer e qe ne kete dokumentar nuk i permendin.

Ajo pjesa me dy tankse mi kujton filmat me Rambon ne Vietnam. Dmth enderra me sy hapur.

Beteja e Koshares ishte unifikim i gjitha fraksioneve ushtarake shqiptare me nje qellim te perbashket - thyerjen e kufirit. Prandaj s’kane lezet te potencohet ndonje incident sporadik ne mes uck e fark.

Lavdi deshmoreve!
Po nderlidhem tek fjalia e fundit „incidente sporadike“ shembull ishin kur nje brigade me strukture dhe armatim e FARK-ut behej gati te futej ne Kosove, ndersa shume prane kufirit keta uqka zagaret shkrepin rafale armesh per ti paralajmeruar serbet; hey behuni gati, se po vijne ! dhe detyrohet nje brigade e parapare per perkrahje te njesive ne Loxhe dhe Lug te Baranit te kthehej mbrapa dhe te nderpriste marshimin.

Dhe tjetra, sa here jane futur njesi te komanduara nga njerezit profesionist: me vezhgimin dhe pararojen e marshimit, nuk ju ka ndodhur qe tu ngelen te vrare njerezit sikur dele te vrara e kositura, nga serbet kufinjeve, siē ju ndodhte uqka komandanteve inklusiv Rrambushes.

Kosharja, ishte definetly kapitull permbylles i njerezve profesionist, qe me njohurite, kapacitetet dhe aftesite e tyre luftarake dijten dhe munden ta sfidojne edhe te pamunduren.

Dhe qashtu e tutje, si perhera vlene ajo qe: nje njeri i menēur i udheheq 1000, 10000, 100.000 te tjere, ndersa 1000.000 qashtu budadhenjesh mund te jene vetem shifer koti per loqe.

Dhe qashtu, nuk jane dhafa portalesh dhe i kallezoj njeri tjetrit deri ne xhirmoni, por ekzistojne dokumente te arkivuara dhe me deklarata deshmitaresh.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2019, 10:07   #33
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,578
Thanks: 3,674
Thanked 4,232 Times in 2,373 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Disfata sllave nė Koshare-Video mė e re, 9 Prill-2019

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Samiu Shiko postimin
Ju gjakovaret edhe kur flisni seriozisht te beni me qesh me mynyren e te folurit...jeni humorista kshtu ne pergjithesi...
Por ne nje teme sadopak serioze si kjo te besh humor, nuk shkon disi....ose se paku kshtu mendoj une....meqe ashtu si ti po mendokan edhe disa, pasi te paskan pelqy "humorin" tende ne kete postim...
Ku e sheh ti filmin e rambos aty o Rex, pash besen? Per cfare endrre me syhapur e ke fjalen, mer amon... apo vetem ia fut kot?
Shkau e ka bo videon, o burre, a e ke t`qart ti?...po pra shkau per luften heroike te shkive kunder UCK-se, e cila ia shkatrronte edhe tanket. Ai aty shpreh, i lavdohet apo "i kendon" dobesise se vet o Rex, sepse ashtu i kishin rrefyer ushtaret e oficirat qe kishin marr pjese ne ate lufte...hehe...kthjellohu mer djal pak kthjellohu...une nuk jam tuj pi duhon mo (e kom lon moti) qe ta turbulloj edhe mendjen nga tymi, se jo vetem syte...

Nuk kishte aty fraksione ushtarake, e aq me pak te ndara qe te bashkohen pastaj ne ate beteje. Ishte UCK-ja e perbere nga populli i Kosoves. Nese mendon per ndasite e luftetareve ne baza partiake, atehere eshte dicka tjeter...
Fraksioni tjeter ushtarak i quajtur FARK erdhi me vone per qellime destabilizuese te situates ushtarake luftarake ne Kosove, dhe dihet historia e saj DEZERTORE...ose tradhetare.
Po beja humor me producentet serb qe me nje tanks i korren gjithe ata ushtare te uck. Ata rrinin drejt dhe keta vuuuu. Enderra ne p*** dmth.

Megjithate te falet lapsusi pasi qe e paske lene cigaren. Kur e sheh qe po te rendohet gjendja dheze njo se nuk bohet nomi.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2019, 10:35   #34
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,390
Thanks: 260
Thanked 428 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Disfata sllave nė Koshare-Video mė e re, 9 Prill-2019

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Samiu Shiko postimin
Fakt eshte se disa dite para se te ndodhte maskara e Prekazit ndaj Jasharajve, Adem Jashari, permes vllaut te tij, Rifat Jashari, atebote me vendbanim dhe punesim ne München te Gjermanise, i ka kerku qeverise dhe udheheqesit partiak te LDK-se Rugovicit, diku me qindra (rreth 300.000,- mark..)Marka gjermane, per blerjen e nje arsenali te madh armesh te modernizuar. Por kerkesa ne vesh te shurdher. Iu eshte refuzuar nga te dyja palet. Ky fakt historik eshte i dokumentuar ne gazeten, ose "Kosova sot", ose "Zeri i Kosoves", ne intervisten e Rifat Jasharit dhene nejres nga keto gazeta, menjehere pas masakre gjenodiciale e makabre ndaj Jasharajve, nga kriminelet serbosllav.
Ishte e para kjo me lart...si Fakt.

E dyta,...poashtu si Fakt; ne nderkohe, me nje marrveshje te perbashket, ta quaj ashtu politiko-strategjike (...apo sido ta quajme ska dert...per mua ne aspektin kombetar, eshte gjithesesi TRADHTARE ) ne mes te ambasadorit amerikan, atebote ne beograd, gelbart, milloshevic dhe kuislingiut te ketij te fundit, tradhetarit rugovic, u mor vendimi qe te tre te dalin me deklarata zyrtare, qe Ushtria Ēlirimtare e Kosoves te quhej apo konsiderohej si nje grup terrorist i cili vepron e terrorizon duke rrezikuar stabilitetin politik paqesor te shtetit te atehershem serbosllav te milloshevicit, me c`rast rreptesisht dhe fuqishem u denuan keto akte nga ana e atij amerikanit qelbanik (nejse ishte politike e pergjithshme amerikane e kohes...por e han ky m* t epitetin e qelbanikut meqe ky ka fol...) dhe tradhetarit te Kombit rugovic. Ndersa, milloshevic ne nderkohe, duke e marr driten e gjelbert nga keta dy qelbaniko-tradhetar amerikano-kosovar, beri ate qe beri ne Prekaz...
Ka nevoje per fakte tjera, Kastro, qe deshmojne Tradhetine Kombetare te rugovicit dhe LDK-se se tij?...kam akoma...
Dakord jam me ty ne disa pika, dhe eshte per te ardh keq qe nuk eshte pranu fondi me armatos UCK-ne... po pate kohe na thuaj edhe gjera te tjera, nuk ka problem

Edhe duhet em pranu qe Jasharajt nuk pranuan te dorezohen. Pranuan me mire vdekjen bashke me femije sesa doerzimin, por kjoe shte ceshtje tjeter.

Rugova dinte nje gje, qe UCK nuk bente dot lufte frontale me servet dhe e dinte qe do ta esonte rende popullata civile, sic kishte ndodh me perpara me Kroaci dhe Bosnje.

Edhe njegje tjeter se je burr i zgjuar... ti mendon se amerika ka qene pasive ne kosove ne vitet 90?

Mendon se keshtu papritur nderhyti ne 1999???

E di ti me cfare strukturash dhe plani afatgjate vepron CIA dhe deep state i Amerikes ( qe kontrollohet nga cifutet).

Ka shume mundesi qe ata ta kane bind Rugeoven qe ta cilesonte UCK-ne organizate terroriste ( sepse ashtu e njihte edhe shteti amerikan) qe kjo ti jepte zemer Millo bajges qe t sulmonte ne menyre te eger cfo fshat qe mund te mbeshteste UCK-ne, me idene se kishte rrugen e hapur.

Pastaj ashti si papritur ne Mars 1999 UCK nuk ishte me organizate terroriste dhe ne po ate muaj filluan edhe bombardimet, 1 vit e ca mbasi servet kishin sulmuar se e sa fshatra shqiptare dge krimet e tyre ishin dokumentuar.

Tshme amerikanet e kishin justufukimin per te nderhyre ushtarakisht ne Kosove.

Mjafton te shikosh si kane vepru amerikont ne irak, afganistan, siri, libi etj.

Per fat te kqe ne per shkak te dobesise tone jemi kavje ne mes te kesaj perplasje.

Eshte 2019 dhe Shqiperia nuk ka minimumin e asaj qe mund te quhet ushtri dhe vendi po zbrazet.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur