Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Studentėt

Studentėt Nqs keni lajme apo informacione mbi arsimin, studentėt, dhe jetėn studentore nė pėrgjithėsi,ose nqs keni nevojė pėr ndihmė me studimet tuaja, jeni tė ftuar t'i sillni kėtu.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-02-2018, 19:40   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,490
Thanks: 4,693
Thanked 2,251 Times in 939 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Shkollat si qendra komunitare nė periferitė e TiranėsStefano Boeri Architetti ka projektuar 3 shkolla nė Tiranė qė do tė jenė tė hapura 24 orė, ēdo ditė tė vitit duke i shndėrruar ato nė qendra sociale pėr banorėt e tė tė gjitha moshave.

Tri strukturat e reja do tė jenė tė integruara nė planin urbanistik tė Tiranės, projektuar nga po e njėjta studio arkitektėsh. Kėto shkolla do tė jenė tė pozicionuara nė 3 zona tė Tiranės veri-perėndimore, pėrkatėsisht nė lagjet ‘Don Bosco’, ‘Kodėr-Kamėz’ dhe nė ‘Sheshin Shqiponja.’ Brenda kėtyre strukturave do tė integrohen ēerdhe, kopėsht dhe shkolla sė bashku me hapėsira tė tjera tė hapura pėr tė gjithė komunitetin tė cilat do tė shėrbejnė si vendtakime sociale.

Stefano Boeri thotė “shkolla duhet tė jetė e hapur ndaj njė ritmi tė re jetese. Duhet tė jetė njė vend aktiv … pėr ēdokėnd, pėr tė gjitha moshat; gjyshėrit, tė rinjtė, shoqatat lokale, ndėrmarrjet kreative, institucionet. Shkolla e hapur ėshtė zemra e shoqėrisė tonė, qė rreh bashke me jetėn qė rrjedh brenda dhe pėrreth saj.”

artikulli origjinal

https://www.archdaily.com/889485/ste...24-hours-a-day
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2018, 20:11   #2
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,904
Thanks: 0
Thanked 995 Times in 756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 39
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkollat si qendra komunitare nė periferitė e Tiranės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin


Stefano Boeri Architetti ka projektuar 3 shkolla nė Tiranė qė do tė jenė tė hapura 24 orė, ēdo ditė tė vitit duke i shndėrruar ato nė qendra sociale pėr banorėt e tė tė gjitha moshave.

Tri strukturat e reja do tė jenė tė integruara nė planin urbanistik tė Tiranės, projektuar nga po e njėjta studio arkitektėsh. Kėto shkolla do tė jenė tė pozicionuara nė 3 zona tė Tiranės veri-perėndimore, pėrkatėsisht nė lagjet ‘Don Bosco’, ‘Kodėr-Kamėz’ dhe nė ‘Sheshin Shqiponja.’ Brenda kėtyre strukturave do tė integrohen ēerdhe, kopėsht dhe shkolla sė bashku me hapėsira tė tjera tė hapura pėr tė gjithė komunitetin tė cilat do tė shėrbejnė si vendtakime sociale.

Stefano Boeri thotė “shkolla duhet tė jetė e hapur ndaj njė ritmi tė re jetese. Duhet tė jetė njė vend aktiv … pėr ēdokėnd, pėr tė gjitha moshat; gjyshėrit, tė rinjtė, shoqatat lokale, ndėrmarrjet kreative, institucionet. Shkolla e hapur ėshtė zemra e shoqėrisė tonė, qė rreh bashke me jetėn qė rrjedh brenda dhe pėrreth saj.”

artikulli origjinal

https://www.archdaily.com/889485/ste...24-hours-a-day
Ti Mandi mire bere qe e solle kete postim. Une kam nje pyetje te thjeshte, qe ja u drejtoj kete atyre qe rrojne jashte, sidomos ne Itali (meqe arkitekti duket si italian nga emri).A ka shkolla te tilla ne bote , apo do ri vazhdojne Shqiptaret te shpikin ujin e ngrohte...dmth te hedhin leket ne hale?

Do doja te prononcoheshit.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 23-02-2018 nė 20:14
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2018, 22:57   #3
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,177
Thanks: 2,978
Thanked 3,158 Times in 2,107 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkollat si qendra komunitare nė periferitė e Tiranės

sikur bejne segregacion dhe ti ndajne artistokraci kalamajat shkojne ne keto shkolla, ata kalamajat qe nuk u kane prinderit leke, ikin ke shkollat e ndertuara qe nga koha e Ali Pashe Tepelenes, pa kushte, pa ngrohje edhe ate me mesonjesa te amortizuar para pensjones.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur