Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-03-2018, 09:37   #1
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 708
Thanks: 18
Thanked 210 Times in 151 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Ka ngelur ora?? (The clock not Rita)

https://amp.theguardian.com/world/20...ectricity-gridA di njeri ta shpjegoje si funksjonon realisht kjo puna e ores? Nuk po e kuptoj 100% lidhjen mes Ks-Srb-ora elektronike.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2018, 13:21   #2
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,697
Thanks: 2,969
Thanked 3,415 Times in 1,897 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 366
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka ngelur ora?? (The clock not Rita)

Behet fjale vetem per oret elektronike qe furnziohen direkt me energji nga priza sic jane oret e shporetit, mikrovales apo edhe oret qe zakonisht perdoren per alarm ne dhome te gjumit. Keto ore sinkronizohen permes frekuencave te energjise elektrike te cilat duhet te jene konstante.

Rrjeti europian i energjise ka mekanizma qe e mbajne kuoten e frekuences brenda parametrave. Nese nje vend vend deshton te gjeneroj energji atehere perdoren burime tjera te energjise per ta mbuluar kete mungese ne rrjet ne menyre qe frekuenca te mbetet brenda kuotave. Mungesa e energjise ben qe te levizin kuotat e frekuences dhe kjo ndikon edhe ne sinkronizimin e ketyre oreve.

Kosova kishte problem me prodhim te energjise koheve te fundit dhe Serbia, e cila akoma ligjerisht eshte pergjegjese edhe per territorin e Kosoves sa i perket kompensimit te mungesave te energjise elektrike ne rrjetin europian, ka refuzuar apo deshtuar qe gjate ketyre periudhave te bej kete kompenzim ne rrjet. Si rrjedhoje rrjeti europian ka pranuar me pak energji dhe ka ardhur deri te luhatjet e frekuencave dhe kjo ka ndikuar ne sinkronizimin e ketyre oreve per disa minuta.

P.s. Me kete do te shtohet presioni qe te pershpejtohen negociatat per energjine mes Kosoves e Serbise, ne Bruksel. Disa marreveshje jane arritur por nuk respektohen.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rex : 08-03-2018 nė 13:25
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rex pėlqehet nga
i vjetėr 08-03-2018, 13:30   #3
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 5,812
Thanks: 2,219
Thanked 2,093 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka ngelur ora?? (The clock not Rita)

Une nuk po e kuptoj se si prodhimi apo harxhimi i sasise elektrike ne Serbi dhe Kosove te kete kaq ndikim ne komplet sistemin elektrik te kontinentit. Duhet te jete irrelevante por ndoshta arkitektura e sistemit elektrik eshte ashtu e nderlidhur.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2018, 13:32   #4
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,697
Thanks: 2,969
Thanked 3,415 Times in 1,897 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 366
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka ngelur ora?? (The clock not Rita)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Une nuk po e kuptoj se si prodhimi apo harxhimi i sasise elektrike ne Serbi dhe Kosove te kete kaq ndikim ne komplet sistemin elektrik te kontinentit. Duhet te jete irrelevante por ndoshta arkitektura e sistemit elektrik eshte ashtu e nderlidhur.
Jane ne pyetje pak sekonda ne 24 ore. Por ne periudhe me te gjate behen minuta.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2018, 13:39   #5
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 5,812
Thanks: 2,219
Thanked 2,093 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka ngelur ora?? (The clock not Rita)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Jane ne pyetje pak sekonda ne 24 ore. Por ne periudhe me te gjate behen minuta.
Po, por oret e sotshme jane shume precize, ne boten elektronike 6 sekonda jane shume.

Rex, e lexove kete paragraf? lol me kto Serbt e Mitrovices.

Citim:
Kadri Kadriu, deputy manager of Kosovo’s grid operator, acknowledged that electricity from elsewhere was diverted to the Serb minority in the north, but said consumers there had not paid for their electricity, causing considerable financial burden to the company
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2018, 13:53   #6
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,697
Thanks: 2,969
Thanked 3,415 Times in 1,897 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 366
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka ngelur ora?? (The clock not Rita)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Po, por oret e sotshme jane shume precize, ne boten elektronike 6 sekonda jane shume.

Rex, e lexove kete paragraf? lol me kto Serbt e Mitrovices.
Po por ja qe ka ndodhur dhe ate rreth 6 minuta ne me pak se dy muaj. Megjithate shumica e oreve sinkronizohen ne menyra tjera. Nuk eshte se te gjitha oret kane devijuar.

E lexova tani ate per serbet e veriut. Ka disa vjet qe ne, qytetaret ketej Ibrit, e kemi pagu edhe energjine e shpenzuar nga serbet ne veri te Mitrovices. Na kane maskuar faturat ne ate menyre qe nuk e kemi kuptu deri para disa muajve. Pas ankeses se avokatit te popullit u nderpre ky mashtrim. Momentalisht energjine qe e shpenzojne ata nuk e paguan askush.

Imagjinoje sa bitcoin mund te prodhohen atje me kosto zero. Lol
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-03-2018, 20:44   #7
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 6,430
Thanks: 6,537
Thanked 4,908 Times in 2,085 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka ngelur ora?? (The clock not Rita)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Une nuk po e kuptoj se si prodhimi apo harxhimi i sasise elektrike ne Serbi dhe Kosove te kete kaq ndikim ne komplet sistemin elektrik te kontinentit. Duhet te jete irrelevante por ndoshta arkitektura e sistemit elektrik eshte ashtu e nderlidhur.
Do perpiqem ta shpjegoj me pak fjale, sa per te krijuar nje ide.
Rrjeti energjitik i RKS dhe SRB jane rrjete te cilat jane te unifikuara me rrjetin EU te energjise, pra jane te lidhura me rrjetin europian.
Rrjeti yne ne UE punon me frekuencen standarte prej 50 Herz.
Nga fundi i Janarit te ketij viti (2018) kjo frekuence standarte e rrymes elektrike eshte ulur ne 49,996 Herz dhe autoritetet perkatese te energjise qe monitorojne rrjetin, konstatuan pikat e dobeta te rrjetit qe shkaktonin anomali qe ulte frekuencen dhe rezultuan pikat e shperndarjes ne RKS dhe SRB.
Mungesa e energjise qe nuk eshte futur ne rrjet eshte llogaritur ne 113 GWh.
Ja cfar shkruan ENTSO- konsorzi i rrjetit europian per koordinimin e energjise : The power deviations have led to a slight decrease in the electric frequency average. This average frequency deviation, that has never happened in any similar way in the CE Power system, must cease. The missing energy amounts currently to 113 GWh. The question of who will compensate for this loss has to be answered.
Me poshte jepet edhe shpjegimi i anomalise se oreve:
Some clocks are based on the frequency of the power system, and thus run late when the frequency decreases, or run too fast, when the system is in over-frequency. Such clocks are typically radio-, oven clocks or clocks for programming the heating system. These types of electric clocks show now a delay around six minutes. The clocks can be taken back to normal manually, with a second reset needed once the Continental European power system recovers its normal frequency. Alternatively, the clocks will get all back to normal when the deviation has ceased and the frequency is restored to normal.
Sipas ctimeve qe solla me lart dhe qe sqarojne kete anomali une pyetjes tende tani do ti shtoja edhe kete tjetren: Cfare do te ndodhe nese kjo energji e "munguar" do te futet perseri ne rrjet? Amos do te thote kjo qe tashme kjo shtese energjie do te beje qe oret (jo me Quarz) do te ecin me perpara?
Pak a shume eshte e njejta gje qe te ka shpjeguar edhe REX .
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga BABA nga DURRSI : 10-03-2018 nė 20:49 Arsyeja: gabim ortografik (jo 49,96Hz POR 49,996Hz)
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 10-03-2018, 23:41   #8
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,697
Thanks: 2,969
Thanked 3,415 Times in 1,897 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 366
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka ngelur ora?? (The clock not Rita)

Citim:
Cfare do te ndodhe nese kjo energji e "munguar" do te futet perseri ne rrjet? Amos do te thote kjo qe tashme kjo shtese energjie do te beje qe oret (jo me Quarz) do te ecin me perpara?
Pergjigja ne kete pyetje me interesoi edhe mua dhe me aq sa kuptova ne momentin qe arrihet kapaciteti i plote ne rrjet, brenda 30 sekondave qendra e menaxhimit te rrjetit jep sinjal per ngadalesimin e turbinave te centraleve (power plant) te caktuara ne menyre qe te gjenerohet me pak rryme dhe te ruhet kuota e caktuar e frekuencave.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rex pėlqehet nga
i vjetėr 11-03-2018, 12:48   #9
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,303 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ka ngelur ora?? (The clock not Rita)

Sherri mes Serbisė dhe Kosovės mban pas orėn evropiane me 6 minuta.

Orėt elektronike dhe njė numėr i madh pajisjesh elektrike pėrdorin frekuencėn e energjisė elektrike pėr tė matur kohėn. Frekuenca, e cila matet me hertz dhe mban emrin e fizikantit gjerman tė shekullit tė nėntėmbėdhjetė Heinrich Hertz, duhet tė jetė 50 cikle pėr sekondė mesatarisht me luhatje shumė tė vogla nga kjo mesatare.

Por Rrjeti Europian i Operatorėve tė Sistemit tė Transmetimit ENTSO-E, bėri tė ditur nė njė njoftim pėr shtyp se pėr shkak tė problemeve tė vėrejtura nė kėtė rrjet nė zonan mes Kosovės dhe Serbisė, i gjithė rrjeti Europian i transmetimit ka pėrjetuar njė rėnie tė vogėl tė frekuencės mesatare, gjė qė ka shkaktuar, mes tė tjerash, ngadalėsim tė orėve elektronike nė tė gjithė kontinentin me 6 minuta. “Deviacionet e kanė origjinėn nga zona e kontrollit e quajtur Serbia, Maqedonia, Mali i Zi, (Blloku SMM) dhe veēanėrisht Kosova dhe Serbia”, shkruhet nė njoftim. Devijacionet kanė sjellė njė rėnie tė lehtė tė frekuencės mesatare tė energjisė elektrike”, vijon njoftimi. Sipas ENTSO-E, ky devijim nuk ka ndodhur kurrė nė ndonjė mėnyrė tė ngjashme nė sistem dhe se kjo ka shkaktuar 113 GĖh humbje. Kjo ėshtė njė sasi e konsiderueshme energjie, e cila, nėse e llogarisim me ēmim mesatar 50 euro pėr MĖh, ėshtė i barabartė me 5.65 milionė euro. “Pyetja se kush do tė kompensojė kėto humbje duhet tė marrė njė pėrgjigje,” thotė ENTSO-E, e cila kėrkon me ngulm qė problemi tė zgjidhet si teknikisht ashtu edhe politikisht. Serbia ka bllokuar anėtarėsimin e Kosovės nė rrjetin Entso-E, gjė qė ka bllokuar edhe vėnien nė punė tė linjės sė kushtueshme tė interkonjeksionit Shqipėri-Kosovė, e cila u pėrurua me fanfara nė vitin 2015 por nuk ėshtė pėrdorur dot as nga Shqipėria dhe as nga Kosova, pavarėsisht se ka kushtuar mbi 70 milionė euro pėr tė dyja vendet. “Ka njė dimension politik me ndikim nė funksionimin e sistemit tė energjisė elektrike dhe pėr kėtė shkak ENTSO-E nxit qeveritė Europiane dhe Kombėtare dhe politikėbėrėsit tė ndėrmarrin veprim tė shpejtė. Kėto aksione duhet tė trajtojnė anėn politike tė kėtij problemi, nė mėnyrė qė tė mbėshtesin ENTSO-E dhe operatorėt e sistemeve tė transmetimit tė gjejnė njė zgjidhje teknike,” thuhet nė njoftim. Qeveria e Gjermanisė, e cila ka financuar pėrmes kredive ndėrtimin e linjės sė interkonjeksionit Shqipėri-Kosovė, kėrkoi njė zgjidhje politike tė situatės shtatorin e kaluar, por problemi ka mbetur ende pa zgjidhje dhe 70 milionė euro linjė interkonjeksioni ėshtė bėrė njė fantazėm qė kėrkon pagesėn e kredisė dhe kostos sė mirėmbajtjes por pa qenė e mundur tė vihet nė punė. Frekuenca e energjisė nuk duhet tė bjerė nėn 47.6 dhe nuk duhet tė rritet mbi 42.4 Hz nė mėnyrė qė sistemi tė funksionojė siē duhet. Nė rast se kjo ndodh, tė gjitha kapacitetet gjeneruese do tė dalin nga rrjeti automatikisht. Qė nga mesi i janarit deri mė sot, frekuenca mesatare ka qenė 49.996 Hz dhe ky devijim nė dukje minimal nga mesatarja ka shkaktuar miliona euro humbje si dhe ka mbajtur disa minuta nga ecuria normale e orėve elektronike.

Mar 09, 2018 16:17 Europe.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur