Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-03-2018, 23:11   #41
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,596
Thanks: 4,352
Thanked 1,285 Times in 707 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: `Intelektualėt` Katundarė qė dwmtojnw drejtimin e vėndit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
e ke thjeshtuar shume o KURT vllai, ndryshimi midis katunarise sone shqiptare dhe asaj njujorkeze eshte qe katunari i novajorkut ishte i lire te punonte dhe te arsimohej ku te donte dhe bridhte me Chevrolet ndersa katunari i shqipnise punonte per nje cope buke misre ne stallat dhe arat e kopratives pra jo te tijat dhe gjezdiste me gamor me gjymes bishti dhe jo pick-up sic thua ti.
C’rendesi ka ndryshimi ktu? ai pick-up truck ai tjetri gomar te dy ne fshat. Ka plot 27 vjet qe fshatari shqiptar ka upgrade nga gomari ne mercedez ju akoma i kujtoni vec gomarin.
Ktu shpalosni komplekse pikerisht ktu Bab. Sipas jush nese ka patur gomar dikush nuk ka te drejte as shije jetese, pronesia e gomarit i ven vulen e zeze njehere e pergjithmone?!lol
Ne kohen e enverit studentat me te mire dilnin nga malet e fshatrat edhe pse shum pakve u dilte e drejta per universitet.
Cfar qytetrimi keni patur ju ne ghetto parafabrikatesh pa aspak privatsi ne turinjt e njeri tjetrit?!
Qyteti ne shqiperi ishte kamp ghettosh, fabrik gra plakash llafazene me kekure te trashe qe nuk dinin te skuqeshin nga faqet me, me gjithe rrespektin qe kam per ju femrat ktu, prodhonte hajduta xhepash, frabrike kulture ghetto zezakesh ngaterrsa lagje me lagje duke vere kufijt rrugave si kafshet apo burgaxhinjt.
Qyteti shqiptar nuk krijonte qytetrim po kaos, kushtet e tilla vetem prishin kualitetin e njeriut. Si femijet si te rriturit ne qytet edhe pleqr edhe grate rrinin gjithe diten bashke nga mengjesi deri ne gjume, neper grupe.
Kjo lloj jete nuk eshte dicka per tu mburr, eshte kamp azilantesh meksikan,lol
Edhe ideja ku gjithe rrinin reugeve kot mbasdite eshte taman harlem zezakesh stil jetese.
Si munded qyetari shqiptar te krahasoje veten me nje qytetar milanez nju jorkez pa pike turpi?!lol kur jane objekte te galaxive te nryshme.
Ne ato kushte qe rreshtova nuk ka hapsire private shqirtrore te rritet fisnikeria e individid, vritytet themelore te nje qytetrimi, prandaj kemi shume pak qytetar qe e fitojn rrespektin tek katunari. Sic e shpjegova ne postim e pare. Katunari sot nuk ka shembuj te mire heronjsh qyterirmi ne shqiperi prandaj jane edhe arroganta katunaret ne tirane sot dhe nuk duan asimlim, dhe me te drejte
Sipas mentalitetit tuaj edhe lagja e gabelve ishte superiore tek katunari me gomar, jo bab, ti po i thjeshtezon gjerat.
Kurt ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-03-2018, 23:27   #42
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 6,452
Thanks: 6,579
Thanked 4,957 Times in 2,104 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: `Intelektualėt` Katundarė qė dwmtojnw drejtimin e vėndit

O KURT, mos ma jep kusurin me shume se ce meritoj sepse sic e sheh ne postimin tim une nuk kam bere asnje dallim midis qytetit dhe fshatit.
Nuk kam marre asnje pozicion biles i kam dale ne mbrojtje fshatarsise sone e cila ne krahasim me fshatarsine perendimore ishte shume me e vuajtur dhe e pa perkrahur.
Thelbi i postimit tim qendron vetem tek fakti qe kurrsesi ajo nuk mund te krahasohet me te tjerat neper Evrope apo Perendim, e gjitha ketu.
Asnje paragjykim nuk shihet ne postimin tim, me vjen keq.
Nejse besoj qe jemi keqkuptuar. Respekte dhe kalofsh mire ne vazhdim
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-03-2018, 23:37   #43
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,596
Thanks: 4,352
Thanked 1,285 Times in 707 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: `Intelektualėt` Katundarė qė dwmtojnw drejtimin e vėndit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
O KURT, mos ma jep kusurin me shume se ce meritoj sepse sic e sheh ne postimin tim une nuk kam bere asnje dallim midis qytetit dhe fshatit.
Nuk kam marre asnje pozicion biles i kam dale ne mbrojtje fshatarsise sone e cila ne krahasim me fshatarsine perendimore ishte shume me e vuajtur dhe e pa perkrahur.
Thelbi i postimit tim qendron vetem tek fakti qe kurrsesi ajo nuk mund te krahasohet me te tjerat neper Evrope apo Perendim, e gjitha ketu.
Asnje paragjykim nuk shihet ne postimin tim, me vjen keq.
Nejse besoj qe jemi keqkuptuar. Respekte dhe kalofsh mire ne vazhdim
Une thjesht po bej muhabet bab, nga rrespekti? A te duket kund se isha me nerva?!lol
Kurt ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Kurt pėlqehet nga
i vjetėr 02-03-2018, 23:47   #44
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 6,452
Thanks: 6,579
Thanked 4,957 Times in 2,104 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: `Intelektualėt` Katundarė qė dėmtojnė drejtimin e vėndit

KURT- une mendoj se fshatarsia jone do te ishte e niveleve te asaj evropiane nese qeverite e meparshme pra si ajo para 90' ashtu edhe ata te pas 90' do te kishin qeverisur ashtu sic duhet.
Shqiperia i kishte dhe i ka kushtet gjeografike dhe klimatike per zhvillimin normal te bujqesise per prodhime agroushqimore, blegtorale, turizmit familjar apo bio, etj etj sepse ajo nuk eshte Sahara, por nese qeveritaret e para 90 bene politika experimentale dhe te kota apo me shume ideologjike sesa ekonomike, keta tjeret qe erdhen me pas bene politika te mbrapshta duke e mesuar(detyruar) fshatarsine tone te mbillte kanabis apo ti linte tokat djerre pa punuar! Ne te dyja rastet ajo doli e demtuar.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 03-03-2018, 00:17   #45
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,596
Thanks: 4,352
Thanked 1,285 Times in 707 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: `Intelektualėt` Katundarė qė dėmtojnė drejtimin e vėndit

Nje qytetar i mire eshte edhe katundar i ndershem, ja drague p.sh
Qytetaret e vetem puro jane cifutet, vetem ate kane jetuar ne qendra qytetesh tash 10 mij vjet.
Kurt ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-03-2018, 01:51   #46
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,405
Thanks: 5,830
Thanked 6,855 Times in 4,375 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 308
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: `Intelektualėt` Katundarė qė dėmtojnė drejtimin e vėndit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Nje qytetar i mire eshte edhe katundar i ndershem, ja drague p.sh
Qytetaret e vetem puro jane cifutet, vetem ate kane jetuar ne qendra qytetesh tash 10 mij vjet.

Lemza
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 03-03-2018, 08:49   #47
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,810
Thanks: 273
Thanked 476 Times in 355 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: `Intelektualėt` Katundarė qė dėmtojnė drejtimin e vėndit

Ka nji fenomen te habitshem, por krejt natyror kjo puna e emigrimit. Katundaria qe vajti (me aradha) ne emigrim, punon, nxen e nxitet per me mire atje ku eshte emigruar. Katundaria dhe qytetaria ne Shqiperi thuajse ka mbetur ne vend-numuro, kryesisht prej mbetjes se pushtetit ne duart e konformisteve ne diktature dhe bijve/niperve te nomenklatures - keta te fundit si me te "stervitur" per te "bere" shtet.

Kur vijne katundaria e emigruar per pushime, halle, dokumenta. etj, perjetojne perballjen me nje sistem apo shtet te korruptuar ne palce, ndersa nga ana tjeter hasin deri ne perēmim-zili nga katundaria e qytetaria vendase.

Shenim: Ne kategorine e emigrateve katundare te lart-permendur nuk futen trafikantet e ēfardolloji e kriminelat ordinere.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
i vjetėr 03-03-2018, 23:36   #48
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,596
Thanks: 4,352
Thanked 1,285 Times in 707 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: `Intelektualėt` Katundarė qė dėmtojnė drejtimin e vėndit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Ka nji fenomen te habitshem, por krejt natyror kjo puna e emigrimit. Katundaria qe vajti (me aradha) ne emigrim, punon, nxen e nxitet per me mire atje ku eshte emigruar. Katundaria dhe qytetaria ne Shqiperi thuajse ka mbetur ne vend-numuro, kryesisht prej mbetjes se pushtetit ne duart e konformisteve ne diktature dhe bijve/niperve te nomenklatures - keta te fundit si me te "stervitur" per te "bere" shtet.

Kur vijne katundaria e emigruar per pushime, halle, dokumenta. etj, perjetojne perballjen me nje sistem apo shtet te korruptuar ne palce, ndersa nga ana tjeter hasin deri ne perēmim-zili nga katundaria e qytetaria vendase.

Shenim: Ne kategorine e emigrateve katundare te lart-permendur nuk futen trafikantet e ēfardolloji e kriminelat ordinere.
Katundar me duken 100% e emigrantave qe vizitojn rregullisht shqiperine ne sezon vere,lol
Ata qe vizitojn shqiperine me kap nji cop femer se nuk ia var kush shume ne perendim.
Ata qe shkojn ne shqiperi dhe ankohen shume per rregullat ndryshe nga perendimi ku jetojn.
Ata qe punojn si kafshe ne emigrim dhe shesin mend ne shqiperi.
etj,lol
Kurt ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-03-2018, 23:47   #49
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,405
Thanks: 5,830
Thanked 6,855 Times in 4,375 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 308
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: `Intelektualėt` Katundarė qė dėmtojnė drejtimin e vėndit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Katundar me duken 100% e emigrantave qe vizitojn rregullisht shqiperine ne sezon vere,lol
Ata qe vizitojn shqiperine me kap nji cop femer se nuk ia var kush shume ne perendim.
Ata qe shkojn ne shqiperi dhe ankohen shume per rregullat ndryshe nga perendimi ku jetojn.
Ata qe punojn si kafshe ne emigrim dhe shesin mend ne shqiperi.
etj,lol
dmth ti qe je katunar nga malsia Shkodres kur vjen ne Shqiperi bohesh 2her katunar
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-03-2018, 23:55   #50
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,596
Thanks: 4,352
Thanked 1,285 Times in 707 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: `Intelektualėt` Katundarė qė dėmtojnė drejtimin e vėndit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
dmth ti qe je katunar nga malsia Shkodres kur vjen ne Shqiperi bohesh 2her katunar
Malsia nuk eshte katund, eshte thjeshte nje lagje princash ne periferi te kalase
Kurt ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Kurt pėlqehet nga
i vjetėr 04-03-2018, 19:42   #51
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,262
Thanks: 8
Thanked 145 Times in 121 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: `Intelektualėt` Katundarė qė dėmtojnė drejtimin e vėndit

ajo qe u vu re keto vite tranziscioni ishte se; intelektualet u terhoqen, dhe aventurieret dolen perpara per drejtim,
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2018, 19:46   #52
Oqeani
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Posts: 8,238
Thanks: 1,572
Thanked 1,104 Times in 741 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: `Intelektualėt` Katundarė qė dėmtojnė drejtimin e vėndit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pjer Thomas Shiko postimin
ajo qe u vu re keto vite tranziscioni ishte se; intelektualet u terhoqen, dhe aventurieret dolen perpara per drejtim,
U terhoqen me qe u kerrcenuan, si ne Shqiperi po ashtu dhe ne Kosove e ne gjitha trojet tona !!
Ne nuk jemi asgje tjeter pos cuba!
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 17:15   #53
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,326
Thanks: 1,368
Thanked 1,398 Times in 859 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: `Intelektualėt` Katundarė qė dėmtojnė drejtimin e vėndit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Malsia nuk eshte katund, eshte thjeshte nje lagje princash ne periferi te kalase
Familje Princore shqiptare ka qenė familja e Gjonmarkajve,nga Mirdita por qė patėn shumė influence edhe nė Shkodėr. Kulla e tyre nė Shkodėr ėshtė e famshme. Nė fakt mbijetojė edhe 45 vjetėt e enverit i cili shkatėrroj ēdo monument dhe objekt kulture dhe arti me vlerė. Si dashamirės i artit dhe i filozofisė qė ishte

E gjithė popullsia e Shqipėrisė ka qenė katund, nga tė gjitha aspektet e jetės. Edhe pėrpara komunizmit ,gjatė edhe mbas. Por tė paktėn standarti i jetesės ishte mė i mirė se standarti gjatė dhe mbas komunizmit. Me pėrjashtim tė Shkodrės dhe tė Korēės, edhe pak Gjirokastra por edhe kėto kishin aq pak qytetėrim sa pėr tė mos thėnė hiē fare. Edhe qytetėrimi i tyre ishte mė shumė i influencuar nga klerikėt tė cilėt pėr fatin tonė ishin atdhedashės dhe ndikuan pozitivsht nė ndėrgjegjen atdhedashėse tė masave. Por komunizmi tjetėrsojė edhe atė pak kulture perėndimore qė kishin kėto qytete.

Tė ishim popull me kulturė sado mesatare nuk bėheshte Noizy ai qė ėshtė. Dje I kėndonin partisė dhe enverit qė i ēonte njerėzit atje ku ha pula gur. Kjo ėshtė kultura jonė!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 13-03-2018 nė 17:19
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur