Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-03-2018, 19:56   #41
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,495
Thanks: 4,706
Thanked 2,256 Times in 942 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investigimi: Rusėt lobuan pėr Bashėn nė SHBA te Trump

Financimi rus i PD-sė: Tė dėnohet krimi, jo mendimi ndryshe

GENC BURIMI

Kur bėmė atė revolucion in tonė modest studentor tė shkurtit 1991, njė kryefjalė kishim, liri e fjalės dhe Shqipėria si Europa. Sot nė Europėn e vlerave ka dhe shumė antivlera. Por ajo qė e dallon iluminizmin perėndimor, ėshtė tolerimi i ēdo opinioni, i ēdo ndėrgjegjeje, i ēdo mendimi, qofshin kėto mendime qė nuk i shkojnė pėr shtat 99,99% tė popullsisė.

Si gazetar jam i surprizuar nga pėrmasat qė po merr afera e financimit rus tė Partisė Demokratike shqiptare. Qė opinioni publik tė shokohet dhe ta dėnojė si moralisht, ashtu politikisht kėtė manovėr elektorale mjerane tė njė partie tė madhe opozitare, kjo nuk mė shokon aspak. Por qė partia nė fuqi, domethėnė qeveria, tė shkojė deri aty sa tė kėrkojė mbledhjen e Kėshillit Kombėtar tė Sigurisė pėr tė gjykuar mėkatarin Basha qė mė pas tė mund ta ndėshkojė si tradhtar tė atdheut, kjo gjueti e ēmendur shtrigash me frikėson. Rasti prezent duhet analizuar pėrtej gafės sė Lulzim Bashės. Parimisht, nė kėtė vend tė lirė qė quhet Shqipėri, ēdo shtetas e aq mė shumė ēdo politikan duhet tė ketė tė drejtėn e shijeve tė tij politike dhe tė aleancave gjeopolitike. Shqipėria nuk ėshtė nė gjendje lufte me Rusinė dhe me asnjė vend tjetėr nė botė. Nėse ka shqiptarė apo politikanė margjinalė qė mendojnė se e ardhmja e vendit kalon nga Rusia, apo nga Pekini, apo nga Katari, apo nga Kuba dhe nga Venezuela, kjo ėshtė e drejta e tyre themelore si njerėz tė lirė nė njė vend tė lirė ku nuk duhet tė ekzistojė krimi i opinioneve qė mbajmė nė kokė dhe nė ndėrgjegje. Taulant Balla nuk nderohet kur kėrcėnon nga pozita e partisė dominuese se ėshtė vėnė nė rrezik siguria kombėtare, meqenėse njė parti ka marrė financime nga rusė. A do i rikthehemi kėshtu epokės sė poliagjentėve dhe tė burgosurve politikė tė Enver Hoxhės? Nė atė epokė surrealiste, po tė pranoje dhurata nga imperializmi amerikan dilje para gjyqit tė popullit dhe haje plumbin si tradhtar. Kėtė traditė e vazhdon sot edhe Irani. Kjo klasė politike duhet tė heqė dorė tė imitojė si idiote tė shkuarėn, duke zėvendėsuar imperializmin e djeshėm amerikan me atė tė sotmin rus. Nė demokraci nuk vendos politika, por populli. Politika ka tė drejtėn e saj tė ėndėrrojė pėr projektet mė tė marra, por nė fund ėshtė populli qė e ka fjalėn dhe jo prokurori. I them Taulant Ballės qė qoftė sa mė larg ajo ditė kur njė prokuror do t’i diktojė njė politikani se kė vend tė huaj duhet tė dojė e kė duhet tė urrejė. Nė cilin artikull tė Kushtetutės sonė, apo tė Kodit tonė Penal, shkruhet se tė pranosh financime nga ShBA-tė, apo nga BE-ja, apo nga Turqia, je i nderuar, por po pranove financime nga fuqi qė nuk preferohen nga opinioni publik shqiptar si, Rusia apo Irani pėrfundon si nė kohėt e inkuizicionit?

ME VOLTERIN

Pėr kėtė e admirojmė Europėn, pėr atė shprehjen volteriane, se edhe kur s’jam fare dakord me ty, do tė luftoj deri nė vdekje tė thuash atė qė ke pėr tė thėnė. Kjo ėshtė esenca e demokracisė, nga e cila ndodh qė pėrfitojnė dhe armiqtė e demokracisė pėr tė thėnė apo ėndėrruar broēkulla. Por kjo nuk ėshtė arsye t’i fusim nė burg. Sa grupe haptazi naziste livadhisin lirshėm ende sot nė Gjermani? Njė parti e urryer antisemite si NPDja vazhdon tė lėshojė helmin e saj ndonėse shumica e gjermanėve kėrkojnė qė tė shpallet e paligjshme. Nė demokraci nuk ėshtė drejtėsia dhe aq mė pak qeveria qė duhet t’ia mbyllė gojėn opinioneve politike kundėrshtare, por elektorati tė tallet, tė pėrqeshet, tė injorohet, tė bojkotohet deri nė fund me Lulzim Bashėn pėr atė qė ka bėrė, por kurrė mos t’i tregohen nga pushteti dhėmbėt e forcės dhe kėrcėnimet pėr burgim. Kurrė! Po lėshuam nė kėtė pikė, aty ia kemi bėrė qejfin Rusisė. Nė Rusi shoqatat mbyllen nėse marrin financime nga SHBA-tė. Nė Rusi vriten gazetarė dhe kundėrshtarėt politikė. Nė Rusi syrgjynosen opozitarėt seriozė qė guxojnė tė sfidojnė Putinin nė zgjedhje. Nėse jemi kundra kėtyre mynxyrave, atėherė nė Shqipėri duhet lejuar pa pikėn mė tė vogėl tė dyshimit qė njė parti politike tė marrė financime me origjinė ruse apo nga ēdo vend tjetėr i frikshėm nė botė, nėse ligji shqiptar nuk e ndalon qartazi njė gjė tė tillė. Dhe s’do tė mund kėtė ligje tė tilla nėse Shqipėria pretendon tė hyjė nė familjen e madhe europiane ku nuk penalizohen politikanėt pėr preferencat nė aleancat me tė huajt. Nė Francė, Le Pen, sfidantja e Makronit, nė zgjedhjet e fundit presidenciale, kėrkoi pikėrisht, publikisht e krenarisht lėmoshė te bankat shtetėrore ruse qė t’i financonin fushatėn kundra presidentit tė ardhshėm tė Francės. U neverit shtypi dhe opinioni publik, por debati qėndron ne terma morale dhe aspak penale. Europa nuk e ka pranuar kurrė frymėn makartiste (Mc Carthy) me origjinė nga ShBA-tė nė vitet ‘50, dhe nuk do ta pranojė kurrė…

BASHA DUHET TĖ BĖJĖ MEA CULPA

Dhe se fundi njė mesazh pėr Lulzim Bashėn. Unė nuk e di sesi ėshtė e vėrteta e tė gjitha atyre qė shkruhen e thuhen kėto ditė mbi financimin rus tė lobimit tė tij nė ShBA. Por ai s’duhet tė kėtė frikė nga e vėrteta. Kėtė shkrim s’duhet ta bėnte njė gazetar, por ai vetė si politikan qė duhet tė ketė kurajėn tė asumojė vendimet dhe aktet e tij si njė njeri i lirė nė njė vend tė lirė. Ėshtė vėrtet skandal politik tė financohesh nga Rusia ne njė vend si Shqipėria qė ka vuajtur aq shumė nga politikat sllavo-agresive. Por nėse kryedemokrati arrin dhe provon se nuk ishte nė dijeni se cili ishte paguesi i fundit nė atė skemė aq tė komplikuar parajsash fiskale, me siguri qė opinioni publik do t’i gjente rrethana lehtė- suese. Ashtu si vetė opinioni publik amerikan po i njeh rrethana lehtėsuese Donald Trump-it, se ai vetė nuk mund tė ketė pasur qėllime bashkėpunimi me Rusinė pėr tė dėmtuar Amerikėn. Me fjalė tė thjeshta e tė sinqerta, Basha mund t’i kishte dhėnė fund kėtij fejtoni dhe tė hidhte bile propozime kurajoze pėr tė ardhmen. Si ai qė dėgjova nga kryetari i “Zgjidhja” tek Ilva Tare qė tė imagjinohet njė ndalesė ligjore pėr lobimet qindra mijėra dollarėsh tė politikanėve shqiptarė pėr tė pasur foto me presidentin e radhės sė ShBA-ve. Ky ėshtė skandali i vėrtetė, kostoja e kėtyre fotove zululandesh, lobimi i shfrenuar dhe karnavalesk pėr t’i bėrė ato dhe jo origjina e financimit. Nga njė pikėpamje cinike, mund tė thoshim aq mė mirė qė s’i kanė pėrballuar xhepat e taksapaguesve shqiptarė, por tė huajt e largėt kėto teka surrealiste tė klasės sonė. Nė vend tė kėtyre sqarimeve dhe pendimeve, Lulzim Basha ka vendosur nė tė kundėrt tė fiksohet vetėm te mohimi kategorik i financimit rus, duke i hapur kėshtu orekse makabre partisė kundėrshtare nė fuqi. Kjo e fundit pa asnjė skrupull po e kthen tani kėtė histori si ajo saga a ēmendur e dosjes “Drejfus” nė Francėn e shekullit tė 19-tė, ku akuza qe e njėjtė, bashkėpunim i pafalshėm me armikun e jashtėm. Basha duhet tė dalė njė orė e mė parė nga ky kurth i neveritshėm. Vetėm duke e pranuar me kurajė gjithēka ka ndodhur, vetėm duke bėrė mea culpa, Lulzim Basha dhe partia e tij do tė jenė mė tė dėgjueshėm nga opinioni publik, nėse duan t’i bėjnė kėtė pyetje fare tė thjeshtė Rilindjes sė Edi Ramės: Pėrse financimi i zgjedhjeve tė qershorit 2017 me paratė e marijuanės dhe kokainės sė trafikuar nga shqiptarėt do tė vinte mė pak era tradhti kombėtare sesa financimet me origjinė nga Rusia? Kush janė mė tė rėnda, dyshimet mbi bashkėpunimin e Tahirit me klanin “Habilaj” apo ato mbi Bashėn me klanet ruse? Siē e thotė mirė njė proverb, vėshtirė tė zgjedhėsh midis murtajės dhe kolerės. Nė Shqipėri ėshtė njė klasė e tėrė politike qė duhet pastruar. Por kjo duhet bėrė nė emėr tė krimeve qė kanė kryer dhe jo tė ideve dhe preferencave qė kanė, sado tė ēmendura qofshin ato…
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2018, 23:01   #42
atrevido
edamus bibamus gaudeamus
 
Avatari i atrevido
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 3,129
Thanks: 0
Thanked 602 Times in 344 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 77
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investigimi: Rusėt lobuan pėr Bashėn nė SHBA te Trump

Ky i shkrete nuk ka nevoje per lobi, por per lobotomi.
__________________
La vita č come il mare, non gliene frega un cazzo se non sai nuotare.
atrevido nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i atrevido pėlqehet nga
i vjetėr 14-03-2018, 04:31   #43
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,161
Thanks: 12,461
Thanked 7,320 Times in 4,893 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Pėrgjigje e: Investigimi: Rusėt lobuan pėr Bashėn nė SHBA te Trump

Paska vdekur ni shpijun tjeter rus.Perseri e paska vrare....Putin.
Sa me jane NDYER keto mediat e <moralshme> te flamujve.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2018, 17:31   #44
Noe
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 3,004
Thanks: 215
Thanked 525 Times in 281 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Noe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investigimi: Rusėt lobuan pėr Bashėn nė SHBA te Trump

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
Financimi rus i PD-sė: Tė dėnohet krimi, jo mendimi ndryshe

GENC BURIMI

Kur bėmė atė revolucion in tonė modest studentor tė shkurtit 1991, njė kryefjalė kishim, liri e fjalės dhe Shqipėria si Europa. Sot nė Europėn e vlerave ka dhe shumė antivlera. Por ajo qė e dallon iluminizmin perėndimor, ėshtė tolerimi i ēdo opinioni, i ēdo ndėrgjegjeje, i ēdo mendimi, qofshin kėto mendime qė nuk i shkojnė pėr shtat 99,99% tė popullsisė.

Si gazetar jam i surprizuar nga pėrmasat qė po merr afera e financimit rus tė Partisė Demokratike shqiptare. Qė opinioni publik tė shokohet dhe ta dėnojė si moralisht, ashtu politikisht kėtė manovėr elektorale mjerane tė njė partie tė madhe opozitare, kjo nuk mė shokon aspak. Por qė partia nė fuqi, domethėnė qeveria, tė shkojė deri aty sa tė kėrkojė mbledhjen e Kėshillit Kombėtar tė Sigurisė pėr tė gjykuar mėkatarin Basha qė mė pas tė mund ta ndėshkojė si tradhtar tė atdheut, kjo gjueti e ēmendur shtrigash me frikėson. Rasti prezent duhet analizuar pėrtej gafės sė Lulzim Bashės. Parimisht, nė kėtė vend tė lirė qė quhet Shqipėri, ēdo shtetas e aq mė shumė ēdo politikan duhet tė ketė tė drejtėn e shijeve tė tij politike dhe tė aleancave gjeopolitike. Shqipėria nuk ėshtė nė gjendje lufte me Rusinė dhe me asnjė vend tjetėr nė botė. Nėse ka shqiptarė apo politikanė margjinalė qė mendojnė se e ardhmja e vendit kalon nga Rusia, apo nga Pekini, apo nga Katari, apo nga Kuba dhe nga Venezuela, kjo ėshtė e drejta e tyre themelore si njerėz tė lirė nė njė vend tė lirė ku nuk duhet tė ekzistojė krimi i opinioneve qė mbajmė nė kokė dhe nė ndėrgjegje. Taulant Balla nuk nderohet kur kėrcėnon nga pozita e partisė dominuese se ėshtė vėnė nė rrezik siguria kombėtare, meqenėse njė parti ka marrė financime nga rusė. A do i rikthehemi kėshtu epokės sė poliagjentėve dhe tė burgosurve politikė tė Enver Hoxhės? Nė atė epokė surrealiste, po tė pranoje dhurata nga imperializmi amerikan dilje para gjyqit tė popullit dhe haje plumbin si tradhtar. Kėtė traditė e vazhdon sot edhe Irani. Kjo klasė politike duhet tė heqė dorė tė imitojė si idiote tė shkuarėn, duke zėvendėsuar imperializmin e djeshėm amerikan me atė tė sotmin rus. Nė demokraci nuk vendos politika, por populli. Politika ka tė drejtėn e saj tė ėndėrrojė pėr projektet mė tė marra, por nė fund ėshtė populli qė e ka fjalėn dhe jo prokurori. I them Taulant Ballės qė qoftė sa mė larg ajo ditė kur njė prokuror do t’i diktojė njė politikani se kė vend tė huaj duhet tė dojė e kė duhet tė urrejė. Nė cilin artikull tė Kushtetutės sonė, apo tė Kodit tonė Penal, shkruhet se tė pranosh financime nga ShBA-tė, apo nga BE-ja, apo nga Turqia, je i nderuar, por po pranove financime nga fuqi qė nuk preferohen nga opinioni publik shqiptar si, Rusia apo Irani pėrfundon si nė kohėt e inkuizicionit?

ME VOLTERIN

Pėr kėtė e admirojmė Europėn, pėr atė shprehjen volteriane, se edhe kur s’jam fare dakord me ty, do tė luftoj deri nė vdekje tė thuash atė qė ke pėr tė thėnė. Kjo ėshtė esenca e demokracisė, nga e cila ndodh qė pėrfitojnė dhe armiqtė e demokracisė pėr tė thėnė apo ėndėrruar broēkulla. Por kjo nuk ėshtė arsye t’i fusim nė burg. Sa grupe haptazi naziste livadhisin lirshėm ende sot nė Gjermani? Njė parti e urryer antisemite si NPDja vazhdon tė lėshojė helmin e saj ndonėse shumica e gjermanėve kėrkojnė qė tė shpallet e paligjshme. Nė demokraci nuk ėshtė drejtėsia dhe aq mė pak qeveria qė duhet t’ia mbyllė gojėn opinioneve politike kundėrshtare, por elektorati tė tallet, tė pėrqeshet, tė injorohet, tė bojkotohet deri nė fund me Lulzim Bashėn pėr atė qė ka bėrė, por kurrė mos t’i tregohen nga pushteti dhėmbėt e forcės dhe kėrcėnimet pėr burgim. Kurrė! Po lėshuam nė kėtė pikė, aty ia kemi bėrė qejfin Rusisė. Nė Rusi shoqatat mbyllen nėse marrin financime nga SHBA-tė. Nė Rusi vriten gazetarė dhe kundėrshtarėt politikė. Nė Rusi syrgjynosen opozitarėt seriozė qė guxojnė tė sfidojnė Putinin nė zgjedhje. Nėse jemi kundra kėtyre mynxyrave, atėherė nė Shqipėri duhet lejuar pa pikėn mė tė vogėl tė dyshimit qė njė parti politike tė marrė financime me origjinė ruse apo nga ēdo vend tjetėr i frikshėm nė botė, nėse ligji shqiptar nuk e ndalon qartazi njė gjė tė tillė. Dhe s’do tė mund kėtė ligje tė tilla nėse Shqipėria pretendon tė hyjė nė familjen e madhe europiane ku nuk penalizohen politikanėt pėr preferencat nė aleancat me tė huajt. Nė Francė, Le Pen, sfidantja e Makronit, nė zgjedhjet e fundit presidenciale, kėrkoi pikėrisht, publikisht e krenarisht lėmoshė te bankat shtetėrore ruse qė t’i financonin fushatėn kundra presidentit tė ardhshėm tė Francės. U neverit shtypi dhe opinioni publik, por debati qėndron ne terma morale dhe aspak penale. Europa nuk e ka pranuar kurrė frymėn makartiste (Mc Carthy) me origjinė nga ShBA-tė nė vitet ‘50, dhe nuk do ta pranojė kurrė…

BASHA DUHET TĖ BĖJĖ MEA CULPA

Dhe se fundi njė mesazh pėr Lulzim Bashėn. Unė nuk e di sesi ėshtė e vėrteta e tė gjitha atyre qė shkruhen e thuhen kėto ditė mbi financimin rus tė lobimit tė tij nė ShBA. Por ai s’duhet tė kėtė frikė nga e vėrteta. Kėtė shkrim s’duhet ta bėnte njė gazetar, por ai vetė si politikan qė duhet tė ketė kurajėn tė asumojė vendimet dhe aktet e tij si njė njeri i lirė nė njė vend tė lirė. Ėshtė vėrtet skandal politik tė financohesh nga Rusia ne njė vend si Shqipėria qė ka vuajtur aq shumė nga politikat sllavo-agresive. Por nėse kryedemokrati arrin dhe provon se nuk ishte nė dijeni se cili ishte paguesi i fundit nė atė skemė aq tė komplikuar parajsash fiskale, me siguri qė opinioni publik do t’i gjente rrethana lehtė- suese. Ashtu si vetė opinioni publik amerikan po i njeh rrethana lehtėsuese Donald Trump-it, se ai vetė nuk mund tė ketė pasur qėllime bashkėpunimi me Rusinė pėr tė dėmtuar Amerikėn. Me fjalė tė thjeshta e tė sinqerta, Basha mund t’i kishte dhėnė fund kėtij fejtoni dhe tė hidhte bile propozime kurajoze pėr tė ardhmen. Si ai qė dėgjova nga kryetari i “Zgjidhja” tek Ilva Tare qė tė imagjinohet njė ndalesė ligjore pėr lobimet qindra mijėra dollarėsh tė politikanėve shqiptarė pėr tė pasur foto me presidentin e radhės sė ShBA-ve. Ky ėshtė skandali i vėrtetė, kostoja e kėtyre fotove zululandesh, lobimi i shfrenuar dhe karnavalesk pėr t’i bėrė ato dhe jo origjina e financimit. Nga njė pikėpamje cinike, mund tė thoshim aq mė mirė qė s’i kanė pėrballuar xhepat e taksapaguesve shqiptarė, por tė huajt e largėt kėto teka surrealiste tė klasės sonė. Nė vend tė kėtyre sqarimeve dhe pendimeve, Lulzim Basha ka vendosur nė tė kundėrt tė fiksohet vetėm te mohimi kategorik i financimit rus, duke i hapur kėshtu orekse makabre partisė kundėrshtare nė fuqi. Kjo e fundit pa asnjė skrupull po e kthen tani kėtė histori si ajo saga a ēmendur e dosjes “Drejfus” nė Francėn e shekullit tė 19-tė, ku akuza qe e njėjtė, bashkėpunim i pafalshėm me armikun e jashtėm. Basha duhet tė dalė njė orė e mė parė nga ky kurth i neveritshėm. Vetėm duke e pranuar me kurajė gjithēka ka ndodhur, vetėm duke bėrė mea culpa, Lulzim Basha dhe partia e tij do tė jenė mė tė dėgjueshėm nga opinioni publik, nėse duan t’i bėjnė kėtė pyetje fare tė thjeshtė Rilindjes sė Edi Ramės: Pėrse financimi i zgjedhjeve tė qershorit 2017 me paratė e marijuanės dhe kokainės sė trafikuar nga shqiptarėt do tė vinte mė pak era tradhti kombėtare sesa financimet me origjinė nga Rusia? Kush janė mė tė rėnda, dyshimet mbi bashkėpunimin e Tahirit me klanin “Habilaj” apo ato mbi Bashėn me klanet ruse? Siē e thotė mirė njė proverb, vėshtirė tė zgjedhėsh midis murtajės dhe kolerės. Nė Shqipėri ėshtė njė klasė e tėrė politike qė duhet pastruar. Por kjo duhet bėrė nė emėr tė krimeve qė kanė kryer dhe jo tė ideve dhe preferencave qė kanė, sado tė ēmendura qofshin ato…
Per ta ilustruar se sa te verteta jane financimet ruse e thote ministri i qeveris te kokaines Pandeli majko:

Humor nė parlament/ Majko tallet me Ramėn pėr skenarin e financimit Rusi-PD

Sinqeriteti i Pandeli Majkos ka shkaktuar tė qeshura dhe ovacione mes deputetėve tė Partisė Demokratike. Jo vetėm sepse ministri e konsideroi Partinė Komuniste si “partia jonė”, por edhe se shkoi pas nė kohė pėr t’u thėnė demokratėve se pėr rusėt, duhej tė konsultoheshin mė parė me Partinė Socialiste.

Majko pranoi se akuzat pėr financim rus tė Partisė Demokratike janė njė teprim dhe se nuk ishte dakort me ato qė kishte thėnė Taulant Balla nė parlament. Me humor, Majko trajtoi tė gjithė skenarin qė ėshtė ngritur nga kryeministri Edi Rama dhe nga njė seri konferencash nga selia e Partisė Socialiste.

“Edhe ne ndonjėherė e teprojmė me kėtė punėn e ndihmave ruse apo sponsorizimit rus pėr Partinė Demokratike, tė jemi tė sinqertė. Nuk jam dakort me kolegun Balla nė disa drejtime. Ne si partia jonė nga viti 49 deri nė 61 e kemi pasur… partia e vjetėr ėshtė fjala. (shpėrthejnė tė qeshurat nė parlament) Nga 49 deri nė 61 edhe partia e vjetėr e majtė pati njė afeksion, por e pati afeksionin pėr ideologji jo pėr para.

Me thėnė tė drejtėn na duket shumė interesant ky eksperimenti qė merrni para nga rusėt pėr tė bėrė lobizėm nė Amerikė, shumė interesante ėshtė. Por, kur vjen puna te rusėt duhet tė konsultoheni me ne, se ne kemi eksperiencė nė kėtė punė. Ne e mbyllėm kėtė punė nė 60’ dhe bėmė edhe njė film “Ballė pėr Ballė, por ju do e mbyllni me ndonjė kėngė tė tipit “Lule ti e lule unė, dil kėtej se kam pak punė”, tha Majko, ndėrsa demokratėt kanė qeshur, kurse Taulant Balla bėrtiste “Dėgjojeni deri nė fund, dėgjojeni…!” lapsi.al

Noe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2018, 23:31   #45
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,718
Thanks: 2,987
Thanked 3,444 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 366
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investigimi: Rusėt lobuan pėr Bashėn nė SHBA te Trump

Duhet te jete shume naiv dikush qe te investoj ne Bashen.

Pare e hudhur ne lloq.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rex pėlqehet nga
i vjetėr 17-03-2018, 13:36   #46
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,810
Thanks: 273
Thanked 476 Times in 355 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investigimi: Rusėt lobuan pėr Bashėn nė SHBA te Trump

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Duhet te jete shume naiv dikush qe te investoj ne Bashen.

Pare e hudhur ne lloq.
Mbase kane investuar rendshem me para-ardhesin e bashes, qe u ka dale investim shume i frutshem, ndaj po e provojne edhe me kete, por mos kujtoni se e harrojne yllin e krans montanes.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur