Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-03-2018, 10:26   #1
Ragnar
Undisputed
 
Avatari i Ragnar
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 14,440
Thanks: 170
Thanked 2,240 Times in 1,214 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 241
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Vdiq Stephen HawkingFėmijėt ė tij, Lucy, Roberti dhe Timi thanė nė njė deklaratė se "ai ishte njė shkencėtar i madh dhe njė njeri i jashtėzakonshėm, puna dhe trashėgimia e tė cilit do tė jetojė pėr shumė vjet".

Fizikani mė i njohur teorik i kohės sė tij, Stephen Hawking ka shkruar kaq qartė pėr misteret e hapėsirės, kohės dhe vrimave tė zeza saqė libri i tij "Njė histori e shkurtėr e kohės" u bė njė nga librat mė tė shitur ndėrkombėtar, duke e bėrė atė njė prej tė njerėzve mė tė famshėm tė shkencės qė prej Albert Einsteinit.

Zoti Hawking ishte njė fizikan me ide tė guximshme. Puna e tij ishte pėrqendruar nė tejkalimin e hendekut mes teorisė sė relativitetit tė Albert Einsteinit - e cila shpjegon se si forca e rėndesės kontrollon lėvizjen nė hapėsirė tė objekteve tė mėdha si yjet dhe planetet - dhe teorisė sė fizikės kuantike, e cila merret me vetitė e grimcave subatomike.

Stephen Hawking ishte pothuajse tėrėsisht i paralizuar nga skleroza anėsore amiotrofike, njė sėmundje nervore e pashėrueshme. Ai pėrdorte karrige invalidėsh dhe i duhej tė flasė me ndihmėn e njė kompjuteri. Kur ishte 65 vjeē, atij i dhuruan diēka tė veēantė: njė udhėtim nė njė avion qė simulon mungesėn e forcės sė rėndesės, si nė rastin e astronautėve nė hapėsirė.

"Ishte e mrekullueshme, dhe nuk pata asnjė problem. Mund tė kisha vazhduar pa fund", tha i atėbotė

Stephen Hawking e kishte trupin tė paralizuar, por mendja e tij endej e lirė. Nė vitin 2008, gjatė njė ceremonie me rastin e 50 vjetorit tė Agjencisė Amerikane tė Hapėsirės, NASA, ai bėri thirrje pėr fillimin e njė epoke tė re nė eksplorimin e hapėsirės prej njeriut, e krahasueshme, tha ai, me udhėtimet evropiane nė "Botėn e Re" mė shumė se 500 vjet mė parė.
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Ragnar pėlqehet nga
i vjetėr 14-03-2018, 11:22   #2
Aki
misfit
 
Avatari i Aki
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 361
Thanks: 50
Thanked 97 Times in 78 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Aki ka mbyllur reputacionin
Re: Vdiq Stephen Hawking

Me ishte mbushur fb sot me citime te tij, thashe te shoh mos e kete nxjerre dikush edhe ne forum
Gjate kohe sme kishte ardhur per ndonje vdekje, por kur e lexova kete lajm ndjeva keqardhje, nje njeri i madh per mendimin tim, por se paku la dicka pas <3
Aki nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Aki pėlqehet nga
i vjetėr 14-03-2018, 12:04   #3
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 5,821
Thanks: 2,221
Thanked 2,096 Times in 1,091 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdiq Stephen Hawking

R.I.P Stephen Hawking.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2018, 13:24   #4
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 12,684
Thanks: 9,587
Thanked 5,153 Times in 3,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 286
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdiq Stephen Hawking

Stiven Hoking: Njė intervistė mbi Zotin, vdekjen, famėn e jashtėtokėsorėt….


Stivėn Hoking ndėrroi jetė sot nė mėngjes duke lėnė prapa njė trashėgimi tė madhe shkencore dhe simbolike. Ai ishte dhe mbetet njė prej shkenctarėve me ndikimin tė madh nė botėn njerėzore. Ai ishte i pari qė bashkoi relativitetin me mekanikėn kuantike nė pėrshkrimin e vrimave tė zeza. Njeri me karakter dhe humor e me dashuri tė madhe pėr jetėn. Ai refuzoi titullin e kalorėsit si protestė ndaj financimit tė ulėt tė shkencės. Mund tė shkruhet gjatė pėr tė, por mė mirė se askush ai e pėrshkruan veten me fjalėt qė ka lėnė:

Pėr vrimat e zeza: “Ajnshtajni ishte i gabuar kur tha: “Perėndia nuk luan me zarė”. Konsiderata e vrimave tė zeza sugjeron jo vetėm se Perėndia luan zarė, por nganjėherė na ngatėrron duke i hedhur ato aty ku nuk mund tė shihen “- Natyra e hapsirės dhe kohės, botuar 1996.

Pėr arsyen pėrse ekziston gjithėsia: “Nėse e gjejmė pėrgjigjen pėr kėtė, do tė ishte triumfi i fundit i arsyes njerėzore – sepse atėherė do ta njihnim mendjen e Perėndisė” – Njė histori e shkurtėr e kohės, botuar 1988.

Pėr Zotin: “Nuk ėshtė e nevojshme ta lutėsh Zotin pėr t’i tėrhequr dikujt vėmendjen dhe pėr tė vendosur nė lėvizje Gjithėsinė” – Projekti i Madh, botuar 2010.

Pėr suksesin tregtar: “Dua qė librat e mi tė shiten nė libraritė e aeroportit” – Intervistė nė The New York Times, dhjetor 2004.

Mbi famėn: “Dobėsia e famės time ėshtė se unė nuk mund tė shkoj kudo nė botė pa mė njohur. Nuk mjafton pėr mua tė vesh syze dielli tė errėta dhe njė paruke.” – Intervista nė TV izraelite, dhjetor 2006.

Nė njė botė tė papėrsosur: “Pa papėrsosmėri, ju ose unė nuk do tė ekzistojmė” – Pėr Gjithėsinė me Stivėn Hoking, The Discovery Channel, 2010.

Pėr eutanazinė: “Viktima duhet tė ketė tė drejtėn t’i japė fund jetės sė tij, nėse dėshiron, por mendoj se do tė ishte njė gabim i madh. Sado e keqe mund tė duket jeta, ka gjithmonė diēka qė mund tė bėni dhe tė keni sukses. Pėr sa kohė ka jetė, ka edhe shpresė “- Cituar nė People’s Daily Online, qershor 2006.

Nė lidhje me mundėsinė e kontaktit midis njerėzve dhe tė jashtėtokėsorėve: “Mendoj se kjo do tė ishte njė fatkeqėsi, sepse jashtėtokėsorėt ndoshta do tė jenė shumė mė pėrpara.” Historia e racave tė avancuara qė takojnė njerėz mė primitivė nė kėtė planet nuk ėshtė shumė e lumtur dhe ishin tė njėjtat specie. Mendoj se ne duhet tė mbajmė kokat ulur”- Nė Shkencėn e Zhveshur: Kontakto jashtėtokėsorėt, Kanali Kombėtar i Gjeografisė, 2004.

Pėr diagnostikimin me sėmundjen neurone motorike: “Pritjet e mia u reduktuan nė zero kur isha 21 vjeē. Ēdo gjė qė atėherė ka qenė njė bonus” – Intervistė nė The New York Times, dhjetor 2004.

Mbi vdekjen: “Unė kam jetuar me perspektivėn e njė vdekjeje tė hershme pėr 49 vitet e fundit. Nuk kam frikė nga vdekja, por nuk nxitoj pėr tė vdekur. Fillimisht mė duhet tė bėj shumė gjėra”.

Guardian-TemA
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Angelisa pėlqehet nga
i vjetėr 14-03-2018, 13:29   #5
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 3,860
Thanks: 2,587
Thanked 4,758 Times in 1,601 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdiq Stephen Hawking

Respekte.

I qofte dheu i lehte.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Prudence pėlqehet nga
i vjetėr 14-03-2018, 14:04   #6
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 40,113
Thanks: 11,756
Thanked 10,445 Times in 6,337 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 546
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdiq Stephen Hawking

Njė humbje e madhe pėr njerėzimin.
Pushoftė nė paqe.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2018, 14:35   #7
Eden
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 10,516
Thanks: 2,242
Thanked 3,721 Times in 2,429 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vdiq Stephen Hawking

Armiku mė i madh i dijes nuk ėshtė injoranca por iluzioni i dijes .

S.Hawking

U prehte ne paqe!
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2018, 16:53   #8
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,136
Thanks: 662
Thanked 499 Times in 350 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdiq Stephen Hawking

Njerzimi do jete me i varfer pa ket gjeni R.I.P.
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2018, 17:02   #9
Ragnar
Undisputed
 
Avatari i Ragnar
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 14,440
Thanks: 170
Thanked 2,240 Times in 1,214 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 241
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vdiq Stephen Hawking

Ky perveq qe ishte nje geni, ishte edhe inspirim per njerezimin duke pas parasysh gjendjen e tij shendetsore, ku mjeket qysh ne moshen 22 vjeqare i treguan qe ka shume pak vite per te jetuar, ky prap nuk u ndal dhe mesoi dhe arriti nje gje qe jo cdo njeri arrin.
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Ragnar : 14-03-2018 nė 17:06
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2018, 17:58   #10
CERMENIKASI
I LARGUAR
 
Avatari i CERMENIKASI
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 1,631
Thanks: 327
Thanked 415 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
CERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdiq Stephen Hawking

Pushoftė nė paqė.

Rasti i kėtij njeriu tė nderuar tregon nė mėnyrė shumė bindėse qė jeta ka kuptim kur mendja asht nė regull .
Kur mendja nuk "punon" siē duhet derisa nuk ka komunikim normal tė mundshėm me tė tjerėt ēfarØmbetet pėr tė thonė?
__________________
Jam gegė por mos ma shajė kush Toskėrinė
CERMENIKASI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2018, 01:31   #11
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,159
Thanks: 12,459
Thanked 7,319 Times in 4,892 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdiq Stephen Hawking

N.q.se do na bejne ndonje vizite alienet,mendoj se rezultati apo perfundimi do ishte si udhetimi i pare i Kolumbit ne Amerike,qe nuk ju doli per mbare,banoreve VENDAS apo AUTOKTONEVE ose TROJOREVE.

BRILIANT and....RIP.

Ale....gjume te embel.
MUA.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2018, 14:17   #12
Performer
Golden Light
 
Avatari i Performer
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 10,859
Thanks: 8,953
Thanked 5,850 Times in 3,316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 135
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdiq Stephen Hawking

RiP ...shkenctar i madh per kohen qe jetojme...
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2018, 14:33   #13
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,126
Thanks: 596
Thanked 1,063 Times in 644 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdiq Stephen Hawking

Njeri i madh , R.I.P.

P.s...Per ato qe e njohin me mire flitet qe ka qene nje figure shume pesimiste per te ardhmen e tokes. Edhe ne intervisten e fundit ka thene qe beni te pamunduren qe brenda nje 200 vjecari te gjejme nje planet tjeter pasi toka mund te shkaterrohet nga disa faktor te ndryshem , ku nuk perjashtonte as pushtimin alien!
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2018, 22:21   #14
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,718
Thanks: 2,987
Thanked 3,444 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 366
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdiq Stephen Hawking

Sa mendje te bukur qe kishte.

Edhe pse me ate semundje te poshter gjithmone ne sens te mire te humorit.

Rip
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2018, 00:13   #15
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,159
Thanks: 12,459
Thanked 7,319 Times in 4,892 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdiq Stephen Hawking

Sukseset apo arritjet me te medhaja te njerezimit,jane arritur nepermjet komunikimit!Ato me te gabuarat apo fatalet sepse nuk kane arritur ose kane harruar(fjaline e TIJ te PARE-shenimi im).
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2018, 02:10   #16
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,320
Thanks: 1,060
Thanked 595 Times in 371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Vdiq Stephen Hawking

Gjynah qe vdiq pa zbulu se cila vide na mungon ne shqiptareve. RIP
murik ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 28-04-2018, 11:21   #17
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Vdiq Stephen Hawking

..ky eshte Hawkin fallco i zevendesuar prej zotit!
Hawkin i vertete eshte nje qytetar i thjeshte, i pasur disi qe nuk deperton dot ne klanet per pushtet te tokes! ai nuk i mban dhembet jashte si qen dhe nuk rrin ulur ne karrige gjithe diten me kot!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2018, 11:50   #18
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 12,684
Thanks: 9,587
Thanked 5,153 Times in 3,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 286
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vdiq Stephen Hawking

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ciarli Shiko postimin
..ky eshte Hawkin fallco i zevendesuar prej zotit!
Hawkin i vertete eshte nje qytetar i thjeshte, i pasur disi qe nuk deperton dot ne klanet per pushtet te tokes! ai nuk i mban dhembet jashte si qen dhe nuk rrin ulur ne karrige gjithe diten me kot!
Po zoti ka zevendes?
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur