Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Trojet shqiptare

Trojet shqiptare Ēdo gjė mbi trojet shqiptare: Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mali Zi, Ēamėria. Ēfarė i bėn trojet nga vini ju mė tė veēanta?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-04-2019, 17:58   #81
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,352
Thanks: 368
Thanked 669 Times in 486 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēamėria-Toka e premtuar

Sot Online

Europa dhe qeveritė shqiptare e kanė mbyllur nė “burg” Ēamėrinė
Nga Hyqmet ZANE

Ajo ēka po ndodh me ēėshtjen ēame nė spektrin diplomatik dhe atė politik nė rrafshin kombėtar dhe atė ndėrkombėtar, e them se kemi tė bėjmė me njė precedent antidemokratik dhe antinjerėzor. Kush e di dhe e ka marrė vesh se ēfarė i ka ndodhur njė popullsie qė ndodhej nė vendin e quajtur Ēamėri brenda kufirit shtetėror tė Greqisė perėndimore, e beson se nė 75 vjet tė atij post genocidi, i ka ndodhur jo vetėm harresa dhe lėnia shmangia para tė drejtės ndėrkombėtare dhe njerėzore, por duket qartazi se kjo ēėshtje ėshtė future nė njė “burg” pėr tė mos dhėnė drejtėsi.

Duket se edhe ndėrkombėtarėt, si edhe qeveritė e njėpasnjėshme shqiptare nė diktaturė dhe tė kėtė tranzicion tė tejzgjatur demokratik, janė ndikuar nga “kalendat greke” jo vetėm pėr ta “burgosur” ēėshtjen ēame, pro edhe pėr tė rivrarė edhe njė herė trashėgimtarėt e atyre qė ishin viktimat e njė tragjedie qė la gjurmė tė rėnda nė kujtesėn e popullatės vendase ēame, por ishte edhe nė relacionet e shkruara tė kancelarive europiane dhe asaj amerikane.

Kjo burgosje pati prolog shtėpinė e Sali Hafyz Muhedinit nė Paramithi, shtėpi e cila ishte me tre kate dhe mbi 30 dhoma dhe qė ishte kthyer nė burg, ku ishin mbyllur mbi 500 gra e fėmijė nėn moshėn 15 vjeēare si dhe 10 burra. Historian qė kanė marrė tė dhėna nga dėshmitarė okularė, si Rasim Bebo, ka shkruar se “Ushqimi, 100 gram bukė misri dhe njė lugė lėng bizeleje ose fasuleje, tė pa larė dhe tė ngjitur me njėri tjetrin. Morri, sėmundjet dhe uria bėnė tė vdisnin ēdo ditė nga 6-7 veta. Bahēetė e Feti Kapolit tė Sami Janos u mbushėn me varre. U thėrritėn disa mjekė anglezė, tė veshur me maska, mjekėt pasi i vizituan, u thanė: “Ja zboni, ja vritini se brenda pak ditėve do t’ju marrin edhe juve me vete nė atė botė”!

Nga kjo frikė ish e burgosura Fatime Jasini nga Paramithia (Dt. 1925) dėshmon: Mė nė fund na pyetėn: “Doni tė rrini kėtu apo tė ikni”? vendosėm tė iknim menjėherė. U nisėm rreth 250 gra, nata e parė na zuri nė Mininė, e dyta nė Filat, e treta nė Koskė dhe kėndej u ndodhėm nė Vėrvė, brenda kufirit tė Shqipėrisė.

Njė kollonė e fuqishme ellasite (EAM) duke kaluar Janinė-Mininė, zbriti rrufeshėm nė Paramithi mė 26. 12. 1944, i pėrzuri zervistėt nga Gumenica. Nė tėrė Ēamėrinė u vendos komanda e EAM-it nė pėrbėrjen e sė cilės bėnin pjesė luftėtarėt ēamė tė batalionit IV tė regjimentit XV tė EAM-it.

Zervistėt e lanė vrapin nė Korfuz. Nėn koloneli Palmer, nė raportin e vet shėnon: se majori grek Sarandis i kishte thėnė se nė Korfuz ishin vrarė mbi 60 ēamėr muslimanė tė cilėt kishin ardhur nė verėn e 1944.

Qarkorja Nr. 39, Dt. 28. 01. 1945 e Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė EAM-it pėr Epirin thuhet: “Duhet tė merrni tė gjitha masat pėr pritjen sa mė tė mirė tė ēamėve nga tė krishterėt, pėr t’u sistemuar ata nėpėr shtėpitė e tyre… Me ēamėt e rikthyer pėr njė jetė normale”.

Tė tėrhequr nga ftesa dhe zotimi i EAM-it, tė nxitur nga dėshira pėr t’u kthyer nė vatrat dhe pasuritė e veta, tė shtytur edhe mė tepėr nga vuajtjet qė po heqin, mbi 15.000 veta iu mbush mendja tė ktheheshin nė vendet e veta.

Askush nga tė kthyerit nuk u shtri pėrtej lumit Kalamait; tė gjithė zunė vend nė Filat dhe nė fshatrat pėrreth tij.

Profesor Sami Rrepishti qė jeton nė SHBA citon: “Mė 1 qershor 1944, britanikėt dhe rusėt kanė rėnė dakord qė nė Rumani rusėt tė lejohen tė marrin “inisiativėn”, ndėrsa nė Greqi, britanikėt me qėllim qė tė pengohen divergjencat e veprimit dhe tė politikės”.

Nėn diktatin e Uiston Ēėrēillit mė 26. 12. 1944 u mblodh konferenca anglo-greke… dhe u vendos nė vend tė mbretit Demaskinos dhe kryeministėr Plastira. Oficerėt britanikė deklaronin haptazi se “Greqia ėshtė britanike”. Kjo bėri qė ushtria angleze zhvilloi luftimet mė tė rrepta kundra ushtrisė sė EAM-it e cila e shkuli pas 4 muajsh luftimesh nga Pireja dhe Athina, dhe u shtri pėr nė veri.

Mė 12. 02. 1945, EAM pranoi marrėveshjen e Varkiza. Nė tė parashikohej ēarmatimi i ushtrisė sė EAM-it dhe tė EDESIT. Armėt do t’i dorėzoheshin ushtrisė angleze, e cila do tė mbante rendin e qetėsinė. Njėsitė e ushtrisė sė EAM-it nė Ēamėri u grumbulluan nė fshatin Kacika (nė jug tė Janinės). Kur ato gati kishin mbaruar sė dorėzuari armėt, u sulmuan nga aeroplanėt anglezė. Njė pjesė u vra, njė pjesė u shpėrnda nga mundi. Kurse zervistėt e vendosur nė Korfuz u lanė tė lirė tė zbrisnin nė Ēamėri. Mė 05. 03. 1945 me 4 lundra zbarkuan nė skelėn e Sajadhės; ata kryesoheshin nga major Gallami, Ilia Kaco, Vasil Ballumi etj.

Historiani Albert Kotini, na jep kėtė episod: “Vasil Ballumi i dogji djalin nė furrė Naile Gjinikės. Kur ja kapin djalin e vetė, Vasil Ballumit dhe ia dhanė Nailes, qė tė hakmerrej pėr djalin e saj, ajo, jo vetėm qė nuk pranoi, por tha: mua djalin nuk ma ka djegur ky fėmijė… mbasi e mbajti 7 ditė ja dorėzoi Vasil Ballumit, kriminelit tė Ēamėrisė. Qė atė ditė Vasili u betua se nuk do tė qėllonte mė mbi shqiptarėt e Ēamėrisė”.

Zervistėt e ardhur nga Korfuzi dhe zervistėt e fshehur nė Ēamėri pėr kohėn qė EAM-i ishte nė fuqi, u grumbulluan dhe morėn fuqinė me plot pushtet pas pėrpjekjes me EAMI-tė tė cilėt u vranė dhe i arrestuan. Zervistėt mblodhėn popullsinė muslimane tek puset e mėdha nė qendėr tė Filatit, nėn shoqėrimin e zervistėve i nisėn pėr nė “Shqipėri”. Me tė arritur nė Kodrez rreth 2 km pa arritur nė vendin e quajtur Vanėr, kollona e tė zbuarve ndeshi me rreth 200 civilė tė armatosur; ndėr ta Vasil Tasho, Mara Miho etj. Gjatė udhės automobilistike kishin ngritur tre prita njėra pas tjetrės. Burrat i veēonin dhe i merrnin roje tė posaēme. Me tė krisur pushkėt e para, tėrė zervistėt e mbi udhės iu vėrsulėn kollonės; kujt i prisnin kryet, kė e ēanin me sėpatė, i zhvishnin rrobat, u rrėmbenin gjithēka dhe mė pas i vrisnin. Njė pamje e tmerrshme. Duke mos parė shteg tjetėr pėr shpėtim, ēamėt u derdhėn nė pikė tė vrapit tatėpjetė pllajės thikė… me pėrjashtim tė Nustret Balos dhe njė nuseje, tėrė tė tjerėt ranė plasur kush kėtu e kush atje. Njė bari qė kulloste dhitė nė faqe tė malit tregon: se njė zervist i ra me sėpatė nė zverk e i preu kokėn. Disa zervistė iu afruan dy grave tė ngarkuara; njėri i mbėrtheu pėr mjekre dhe i ngriti kryet pėrpjetė, kurse dy tė tjerė ua prenė me thika, pastaj u hodhėn lakun nė kėmbė dhe duke i zvarritur i pėrplasėn poshtė murit tė xhadesė.

Mbi tragjedinė nė Vanėr Niko Zhango shkruan: “Me dėshminė e njė zervisti” atje “U vranė 65 ēamė; e dhjetra tė tjerė u hodhėn nė urėn e Naēit”. Hysen Jasini nga Varfanji, thotė: “Vrasėsit kryesorė nė Vanar pėrmend : Hristo Beratin, Hristo Shetunin, Ilia Vevesen e Thodhori Kallariqotin (Fletoria “Bashkimi” Nr. 684, 11. 03. 1947).

Poeti i kėndon:

O Vanėr, Vanėr i shretė,
Do na thuash njė tė vėrtetė
Atė qė ke parė me si
O ju dijetarė ēamė shkruani.

Prof. Dr. Agron Fico, citon: “Me mėrgimin tonė nė Shqipėri, qeveria demokratike e Shqipėrisė i dha masės sonė …njė fond 240.000 Fr. nė muaj…”. Nė mbėshtetje tė kėsaj situate, Misioni i UNRRA-s nė Shqipėri pati aprovimin nga qendra e Uashingtonit pėr akordimin nė favor tė emigrantėve 1.450.000 dollarėve si ndihmė imediate ndaj gjendjes tonė tė vėshtirė. (Illyria, Zėri i fuqishėm i Ēamėrisė, 05. 09. 2005).

Viktimat dhe humbjet, sipas statistikave, gjatė masakrave tė viteve 1944-1945 nė kurriz tė minoritetit shqiptar nė Greqi arrin numrin 2.877, tė ndarė si vijon:

Filati me rrethe 1.286, Gumenica me rrethe 292, Paramithia me rrethe 673, Margėllėēi dhe Parga 626, ky qe fati i tė gjithė atyre qė nuk mundėn tė largohen nga Ēamėria. Ka dėshmitarė tė gjallė tė kėsaj masakre ngjethėse dhe njė ndėr kėto ėshtė libri i Sali Bollatit “Gjurmė Ēame”, nė faqen 14 shkruan: “…mbeta vetėm unė 7 vjeē dhe motra Qerimani 10 vjeēare, ndėrsa 7 pjestarė tė tjerė tė familjes, si qindra ēamė tė tjerė u masakruan, u vranė e vdiqėn nga dora e zervistėve grekė”. (botimi 2004 Tiranė).

Kjo kasaphanė pėrfundoi me shpėrnguljen me forcė tė afro 43.000 ēamėve qė erdhėn e u strehuan nė Shqipėri nė konditat mė tė vajtueshme. U dogjėn e u shkatėrruan 68 katunde mbi 6500 ndėrtesa banimi si dhe 85 faltore islamike.

Nė llogaritjet e dėmeve rezulton tė kenė grabitur nė Ēamėri dhe nga forcat e zervės: 17.000 kokė bagėti tė holla, 1200 tė trasha, 21.000 kv. bereqet, 80.000 kv. vaj; gjithashtu produkti i vitit 1944-1945 qė arrijnė nė 110.000 kv bereqet dhe 30.000 kv vaj. Gjatė emigracionit 110.000 bagėti tė holla dhe 24.000 bagėti tė trasha ngordhėn dhe humbėn.

kėshtu del e qartė katastrofa e madhe ekonomike qė pėsoi popullata jonė duke mbetur nėpėr rrugėt e emigracionit vetėm mė rrobat e trupit. Kancelari gjerman Shrėder, thotė: “Njė njeri mund ta largosh nga shtėpia e tij, por shtėpinė s’ia largon dot nga zemra”. Ėshtė e “provuar” se “Shkretėtira dėgjon gjėmimet mbi tė edhe kur duket se nuk ka veshė”. Koha qė vonon aq sa diēka anėsore humbet, diēka tjetėr brenda saj e pjek mė mirė. Pėr Ēamėrinė zėri i saj nuk ėshtė lutje lotėsh pėr gjėra tė vogla, por ėshtė zė i tė gjallėve dhe tė vdekurve bashkė, klithmė qė vazhdon tė kullojė gjak.

Sidoqė tė jetė, as Europa, as Greqia, as edhe ēfarėdo lloj qeverie shqiptare qė mund tė bėjė lojėn greke, nuk do kenė fuqinė tė zhbėjnė kujtimet e asaj kohe me genocide mbi shqiptarėt e Ēamėrisė sado vite qė tė kalojė se nuk ka burg qė tė burgosė pėrjetėsisht tė vėrtetėn e asaj qė ėshtė shkruar me gjak nė Ēamėri.Tė dhėnat mbi materialin

Sami Rrepishti,gazeta “Ēamėria”, “Genocidi grek ndaj Ēamėrisė…”, 6 Qershor 2004 Fq. 6.
Zef Mazi,dipllomat. Gazeta “Illyria”, Farsa e politikės greke…. 10 Shkurt 2005.
Prof. Dr. Muharrem Dezhgiu, ‘Tragjedia ēame…”, gazeta “Illyria”, 2 mars 2006.
Ibrahim Hoxha, “Viset kombėtare Shqipėtare…”, bot. Tiranė 2000.
James Petifer,“Illyria”, (Kisha greke kundėr…), 2 Shkurt 2006.
Prof. Dr. Agron Fico,“Zėri i fuqishėm i Ēamėrisė trime”, gazeta “Illyria”, 5 shtator 2005.
Albert Kotini,“Tre gurėt nė Prevezė”, bot. Tiranė 2000 F. 100.
Agim Shehu,“Pronėsi nė Skelete”, gazeta “Illyria”, 16 Mars 2006.
Sali Bullati,“Gjurmė ēame”, bot. Tiranė 2004 F. 14.
Historianėt grekė, Niko Zhango dhe Jani G. Sharra, “Viset kombėtare…” botim Tiranė 2000, F. 354-403, I. Hoxha.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 06:54   #82
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,250
Thanks: 1,423
Thanked 2,363 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēamėria-Toka e premtuar

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 07:00   #83
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,785
Thanks: 7,081
Thanked 8,325 Times in 5,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēamėria-Toka e premtuar

e keni dhjere fare qe beni pakt me vangjel dulen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 09:25   #84
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,667
Thanks: 8,789
Thanked 6,775 Times in 2,846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēamėria-Toka e premtuar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
e keni dhjere fare qe beni pakt me vangjel dulen
rroft Partia, rroft Enveri
se Mehmeti desh na theri….
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 11:05   #85
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,250
Thanks: 1,423
Thanked 2,363 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēamėria-Toka e premtuar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
e keni dhjere fare qe beni pakt me vangjel dulen
Unė s'jam Idriz....
Po Shpėtimi thotė vetėm me PD.... rrini tė qetė...
Si ēdo gjė bėhet me "do tė.."... tė shohim... siē kemi parė...
https://dosja.al/idrizi-per-te-gjith...e-dhe-pdiu-ne/
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 16:33   #86
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,352
Thanks: 368
Thanked 669 Times in 486 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēamėria-Toka e premtuar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
e keni dhjere fare qe beni pakt me vangjel dulen
Duhet kritiku edhe dulle per pakt me Ēamet
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-05-2019, 12:04   #87
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,250
Thanks: 1,423
Thanked 2,363 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēamėria-Toka e premtuar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
rroft Partia, rroft Enveri
se Mehmeti desh na theri….
Mehmeti theri mė shumė tė tijėt...
Mallakastra ka pas familje tė mira dhe me emėr... i zhduku Mehmeti me farė e mė fis
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 22:47   #88
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,144
Thanks: 8,174
Thanked 3,747 Times in 1,997 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēamėria-Toka e premtuar

Greqia nuk njeh minoritete, kėrkon tė drejta pėr minoritete jo ekzistuese


Nga: Sal Bollati Mė: 11 qershor 2019 Nė ora: 19:51

Porsa lexova ne gazetėn MAPO tė Tiranės deklaratėen e Kryeminsitrit grek z. Cipras: “Shqipėria nuk do pranohet nė BE, nė rast se nuk njeh t5 drejtat e”minoritetit” grek nė Himarė??!
S’ka se si kuptohet kjo deklaratė “zyrtare” nga qeveritari I njėvendi qė nuk I ka njohur ligjėrisht minoritetet Shqiptare, maqedonase , hebreje e vllahe qė jetojnė prej mijėra vjetėsh atje?

ZOTI ka krijuar njerėzit tė barabartė me njeri tjetrin. Shqiptaret e Ēamėrisė qė nga lashtėsia e ruajne gjuhen e tyre. Kėshtu Peshkopi I Paramithisė para mbi 150 vjetėsh pėrkthen Dhjatėn e Re nė Shqip sepse tė krishterėt atje nuk e kuptonin meshėn nė greqisht. Prandaj Naimi I Madh e quan dialektin Shqip tė Camėrishtes-GLUHĖ PERĖNDIE. Edhe libri I parė ne shqip Meshari I Gjon Buzukut ėshtė shkruajtur me Gluhėn e Perėndisė. Po kėshtu Theofan S. Noli shkruan nė do BESĖ e TRIMĖRI, SHKO NĖ ĒAMĖRI .Njėkohėsisht krijoi ketu nė Amerikė-KISHĖN ORTODOKSE SHQIPTARE, duke u dhėnė mundėsi te krishterėve Shqiptarė tė Drejtėn pėr tu varosur nė gjuhėn Shqipe, jo greke
Pra gjuha e popullit qė e fletė atė ėshtė simboli I Vėrtetė I Kombėsisė, sė bashku me traditat, veshjet, kulturėn dhe edukatėn qė Trashėgojnė fėmijtė, nipėrit e mbesat ne shekuj.

Atėhere z. Cipras pėrpara se tė kėrkoni tė”drejta ‘ pėr tė tjerėt ,duhet tė
NJIHNI TĖ DREJTAT E POPULLĖSISĖ SHQIPTARE TĖ ĒAMĖRISĖ,
qė prej mijėra vjetėsh jeton nė trojet e lashta Ēame. Megjithėse njė pjesė tė madhe tė kėsaj popullėsie e keni masakruar, vrarė e pėrzenė me dhunė nga vatrat amtare; pjesėn tjetėr -Shqiptare me besim tė Krishterė qė vazhdojnė tė jetojnė tė nėpėrkėmbur atje nuk e njihni, pavaresisht nga gjuha Shqip qė flasin.
Shqiptarėt e Ēamėrisė qė I keni pėrzėnė me dhunė, edhe kėtu nė New Yorkun e Amerikės sė Bekuar,kėrkojnė tė Drejtat e Njeriut tė Mohuara padrejtėsisht nga authoritetet greke.
Intelektualin Atdhetar z. Marko Kepi, si themelues e drejtues I organizatės jo qeveritare “RRĖNJĖT SHQIPTARE: kėtu nė NY; duke e shpallur si PARADA ĒAME-nė pėrkujtim tė 75 vjetorit tė Genocidit grek ndaj Shqiptarėve tė Ēamėrisė e pėrkrahėn. dhe shoqėruan sė bashku me organizatat e tjera. mbi 10.000 djem e vasha te veshura me kostume kombtare, kėnduan e vallėzuan Shqip qė nga “ANA e MALIT’ “DIBRA” KOSOVA, ĒAMĖRIA e shumė tė tjera, duke valėvitur Flamuj Kuq e Zi, Flamuj me emrin Ēamėria dhe Flamuj Amerikan brohorisnin Rroftė Shqipėria, Rroftė Ēamėria Shqiptare. Rroftė Amerika e Bekuar u pėrshėndetėn nga mijėra vetė qė ndiqnin me kureshtje tė madhe kėtė manifestim madheshtor Kuq e Zi ne qender te Manhatanit-kryeqytet I Botes.

Manifestim Madhėshtor ku merte pjesė si Marshalli Parades edhe gazetari I mirėnjohur Shqiptar nga Tirana,, Atdhetari I palodhur z.Marin Mema.
Ndryshe nga paria e Tiranes pa Dinjitet Kombtar ,kėtu kėrkohet tė njihen Vrasjet, masakrat ne perputhje me tė Drejtat e Njeriut dhe tė kėrkohet falje pėr ato padrejtėsira qė jane ushtruar e vazhdojnė tė ushtrohen mbi Shqiptarėt Ēamė nė pėrgjithėsi kudo ndodhen
.Z. Cipras nė qoftė se dėshėroni marėdhanie tė drejta miqėsore midis Shqipėrisė dhe Greqisė,duhet tė ndiqni shembujt e Gjeneral D Golit dhe Kancelarit Adenaurit qė bėn para shumė vjetėsh midis Francės e Gjermanisė. Njė shkrimtar Ēam I ndjeri F.Zeqiri ka lėnė njė amanet: PA LIRINĖ ĒAME , S’KA QETĖSI BALLKANI
FALEMINDERIT Z. M.KEPI, z. M.MEMA E GJITHE TE TJEREVE QE NDERUAN ĒAMERINE SHQIPTARE ,me kėtė Manifestim Madheshtor tė pa parė

FALEMINDERIT dhe AMERIKES SE BEKUAR qė na lejon e krijon mundėsi per
KRENARI e KUJTESE TE SHQIPERISE SE VERTETE!!
P.S
Nuk mbeta I cuditur nga qėndrimi I njerit qė ka rrėmbyer postin e njė shoqate nga mė tė vjetrat SHQIPTARE ketu ne Amerike, themeluar nga Fan Noli, Faik Konica e tj. Ai megjthėse “edukuar”me Ideologji Islame nė Turqi, falet nė kishėn greke kėtu nė NY??!; gjate intervistes me gazetaren Atdhetare z. Rafaela Prifti, nuk gjeti mundėsi tė zėri me gojė emrin Ēameri; pavaresisht se mbi 10.000 te rinje e te reja pėr orė tė tėra kendonin e, vallėzonin me veshje Ēame duke brohoritur me entuziazem

RROFTĖ ĒAMĖRIA SHQIPTARE
Te njėjtin qėndrim qė mban edhe “shefi I tij” nė Tiranė-janullatosi
Sali Bollati-Ēam Shqiptaro Amerikan.
________________________________________________
https://www.botasot.info/opinione/11...jo-ekzistuese/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2019, 18:17   #89
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,649
Thanks: 1,845
Thanked 2,487 Times in 1,277 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēamėria-Toka e premtuar

"Britaniket planizuan genocidin grek kunder shqiptareve te Camerise!Debimi dhe persekutimi i shqiptareve te Cameris nga vatrat e tyre ametare, nuk erdhi vetem si pasoj e urrejties racore – fetare te kriminelit suliot Napoleon Zerva, por erdhi si rezultat i Projektit Britanik per ta pastruar Greqin nga minoritetet. Britaniket kane qene projektuesit dhe zbatuesit e ketij genocidi brrutal qe u zbatua me gjakeftohtesin me te madhe kunder shqiptareve te Camerise, kurse Napoleon Zerva ishte vecse dora kriminale e egzekutimit te ketij plani antishqiptar. Britaniket e zbatuan me perpikmeri kete plan kriminal per cfarosjen e elementit shqiptare nga Cameria dhe kete fakt ata nuk e kane mohuar, por e kane pranuar hapur ne kujtimet dhe raportet e tyre qe kane mbajtur per keto ngjarje te dhimbeshme.

Gjenerali Chris Woodhouse qe ka qene njeri prej drejtuesve kryesor te Misionit Britanik ne Greqi, eshte shprehur qart per misionin e tij ushtarak ne Greqi, duke e pasqyruar ne kujtimet dhe raportin e tij te gjitha porosit qe ju kishin dhene britaniket andarteve grek per te pastruar Epirin nga elementi shqiptar dhe pjesen e Selanikut nga maqedonasit. Ja si eshte shprehur konkretisht ne kujtimet e tij gjenerali britanik qe ka qene edhe njeri prej bashkepuntoreve me te ngusht te kriminelit suliot Napoleon Zerva dhe ka mare pjese direkte ne te gjitha aksjonet ushtarake qe ka bere Zerva ne zonen e Epirit ku ishte vendosur edhe shtabi i tij ushtarak: 

“Ne Epir, Zerva ishte drastik ne zgjidhjen e problemit te Cameve, (shumica e tyre kane bashkepunuar me armiqte), duke i debuar ata nga Greqia per ne Shqiperi. Me Maqedonin (greke), Markua, sebashku me Gotis, eshte sjell njesoj, duke mbledhur te gjitha mbetjet e Mikhalagas dhe Tsaush Andonit.” 

Kurse ne nje pjes tjeter te kujtimeve te tij, gjenerali Woodhouse eshte shprehur me notat me negative per shqiptaret e Camerise, duke mbeshtetur me bindje te plot te gjitha veprimet kriminale qe jane bere nga andartet grek kunder shqiptareve te Camerise.

Ne fjalet e tij nuk ka asnje brerje ndergjegjie per krimet qe ushtruan andartet grek kunder shqiptareve, por aty cfaqet hapur. percmim, urrejtie dhe mashtrim, kunder shqiptareve te Camerise. Ja se cfare mendime te neveriteshme citohen ne kujtimet e tij: 

“Nje pjes e races Came eshte turke, nje pjes shqiptare dhe nje pjes greke. Ne vtin 1941 – 43 ata bashkepunuan me italianet duke e bere rezistencen guerile greke ne ate zone te veshtire. Une asnjeher nuk kam degjuar qe ata te kene rezistuar kunder ndonje armiku. Ne vitin 1944, Zerva i INKURAJUAR nga Misjoni Aleat Britanik nen komanden time i ndoqen ata nga shtepit e tyre per te lehtesuar operacionet kunder armikut. Shumica e tyre u strehuan ne Shqiperi ku edhe atje nuk ishin te mirepritur. Debimi i tyre nga Greqia, ishte gjakesor, per shkak te frymes te gjakmarjes qe egzistonte ne shpirtin e grekeve te ushqyer nga masakrat e cameve qe kishin bere sebashku me italianet. Ne Mars te vitit 1945, Zerva e ka perfunduar komplet misjonin e tij kunder cameve me nje masaker te pafalshme qe kane bere forcat e tij ne Filat te drejtuara nga Zotos. Camet e meritonin ate qe moren, por metodat e tij ishin shume te keqia, ose oficeret e tij vartes i dolen nga komanda. Rezultatet e ketyre veprimeve ne debimin e minoriteteve te pa deshirushme nga toka e tyre, sollen nje ndryshim popullsie ne favor te Greqise. Ndoshta do te ishte mire ti leme gjerat keshtu sic jane.”

Ne njerin prej Raporteve Britanike qe eshte mbajtur prej tre gjeneraleve britanik, J.M. Stivens, C.M.Woodhouse dhe D.J. Wallace qe tregon per kete ngjarje, britaniket i cilesojne banoret autokton te Cametise si (bandit turq) qe per “cudi” para se te largoheshin nga shtepit e tyre nga frika e masakrave greke, “vidhnin” mallin e tyre. Kjo eshte pra llogjika imorale antihumane britanike qe eshte evidentuar qarte ne raportin e tyre qe eshte mbajtur per keto ngjarje kriminale ku humben jeten me qindra shqiptare te pafajshem qe keta te pafytyr i cilesojne si “bandit turq”. Ne kete raport, jepet edhe aktiviteti krimnal i Peshkopit te Paramithis qe kontrollonte shtepit e cameve se mos gjente ndonje njeri te fshehur brenda tyre dhe dilte nga keto shtepi i ngarkuar me plack te vjedhur qe e ngarkonte ne mushken e tij qe ishte mbushur perplot me plack te vjedhur. Ja se cfare eshte shkruar konkretisht ne kete raport: 

“Masakrat ne Cameri jane bere nga Divizioni i 10 (grek). Lt. Kol. Tarrance me disa oficer te tjer britanik, kan qene prezent dhe kan raportuar keto ngjarje te turpeshme. Te gjithe (banditet turq) u larguan me te gjitha armet, kuajt dhe mushkat qe kishin mundur ti mernin. Andartet e regjimentit te 28 dhe Divizionit te 10 – te u ingranuan ne nje origji hakmarje, duke vjedh e shkateruar gjithcka. Nje nga fshatrat me te mire te Paramithisis (Komopolis) u dogj e shkaterua i gjithi. Peshkopi i Paramithis ju bashkua andarteve ne kerkimin e njerezve ne shtepit e boshatisura dhe doli nga njera prej tyre duke shkuar tek mushka e tij qe kishte qene super e ngarkuar me plack, por ishte boshatisur rastesisht nga disa andarte.” 

Pra, eshte fare e qart se genocidi grek kunder shqiptareve te Cameris u planizua nga Britaniket dhe u zbatua me perpikmeri nga krimineli suliot Napoleon Zerva dhe ky fakt eshte dokumentuar qarte ne te gjitha raportet e kujtimet e britanikeve, keshtu qe kjo e vertet absolute duhet denoncuar fort dhe Qeveria Britanike te vihet para pergjegjesise morale dhe penale per kete krim qe ka bere kunder shqiptareve. Qeveria shqiptare dhe perfaqesuesit e partise PDIU qe mbrojne interesat e komunitetit Cam ne Shqiperi, duhet ta ngrejne zerin dhe denoncojne hapur pjesmarjen e britanikeve ne kete masaker dhe ti kerkojne Qeverise Britanike te hapi arshivat e saj dhe prezantoi tek Qeveria Shqiptare te gjitha dokumentat qe disponon ne arshivat e saj qe flasin per kete ngjarje tragjike. 

Ky eshte aktiviteti antihuman i kolonizatoreve Britanik qe shume shqiptare na e shesin si njerin prej shteteve me miqesore te shqiptareve. Eshte per tu cidiutur me mentalitetin vasal te shqiptare qe /armikut i thot mik, kurse mikut i thote armik/?!

Burimi: http://shqiperiaebashkuar.al
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg img_0069-1-660x330.jpg (20.9 KiloByte, 19 shikimet)
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2019, 19:56   #90
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,250
Thanks: 1,423
Thanked 2,363 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēamėria-Toka e premtuar

Kazatė mė kėmb' u ngrinė

Kazatė mė kėmb' u ngrinė,
Ēamėrjotė dhjetė milė,
Nė krie kanė Abedinė,
Abedin Dinua bajrak,
Evropit i dha xhevap,
Vendin junanit s'ia jap
Pa bitur vėndi me gjak.
Evrop-o dhelpėra plakė,
S'na vė dot ti ne nė lak,
Jemi ka gjaku pellazg,
se lėshojmė kėtė prak,
tė vdesėm na duket pak.
Gjithė ēamėrit u ngrinė,
Thone ''s' e duam Gėrqinė,
S'ndahemi me Shqipėrinė..
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur