Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-05-2019, 13:07   #121
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Ouch, I mean black hole, not glory hole.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 13:11   #122
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,008
Thanks: 3,479
Thanked 2,798 Times in 1,888 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Ca i keni bere temes mer jahu ...lol
Po pėrpiqemi ta bėjmė mė tė kapshme pėr lexuesin e thjeshtė.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
🖤 (3)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 13:18   #123
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Ca i keni bere temes mer jahu ...lol
Involvohu dhe ti ne teorin e Big bangut, je e mirseardhur.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 14:25   #124
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,040
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Dua te hudh veshjen e dites, por jo pa lejen tende.. ha ha : )
Apsolut jo, vetem pas ramazanit, do hedhesh veshje, deri ateher keta le te imagjinojn
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 14:33   #125
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,061
Thanks: 5,632
Thanked 11,777 Times in 4,125 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Involvohu dhe ti ne teorin e Big bangut, je e mirseardhur.

Jada Jada jada .

Pirati e nordh kte lol
🖤 (1)
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 14:34   #126
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,503
Thanks: 5,741
Thanked 6,106 Times in 3,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 266
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Apsolut jo, vetem pas ramazanit, do hedhesh veshje, deri ateher keta le te imagjinojn
Ha ha ... me vure shamine ne koke Lumi . : )

Ps .. thjeshte mos hyj andej , ok
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
🖤 (1)
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 14:40   #127
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,040
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Ha ha ... me vure shamine ne koke Lumi . : )

Ps .. thjeshte mos hyj andej , ok
Jo do hyj edhe mire, sigurt kur e di qe ti nuk ke vends veshje, a nese mi nderro fjalet, ateher po nuk do futem me tek ajo tem.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 13:11   #128
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
You people here, get a room. You are just two fingers away from solving the mystery of the glory hole.

Spoken like a woman or a gay man.

A true man uses the whole hand. Or both.A woman can use both hands and one finger if it is small enough.


Sa shume gjera ju thoni per veten.Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 13:18   #129
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,008
Thanks: 3,479
Thanked 2,798 Times in 1,888 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Spoken like a woman or a gay man.

A true man uses the whole hand. Or both.A woman can use both hands and one finger if it is small enough.


Sa shume gjera ju thoni per veten.Adea
Nuk ishte njė postim adresuar ty prandaj nuk ishe e detyruar qė tė pėrgjigjeshe.
Pėrsa i pėrket se ēfarė ėshtė njė burrė apo grua e vėrtetė, ti je personi i fundit qė mund tė shprehesh.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 13:21   #130
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,503
Thanks: 5,741
Thanked 6,106 Times in 3,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 266
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Spoken like a woman or a gay man.

A true man uses the whole hand. Or both.A woman can use both hands and one finger if it is small enough.


Sa shume gjera ju thoni per veten.Adea


Na vdiqe Adea ... por Bardhyli is experienced man
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 13:32   #131
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Nuk ishte njė postim adresuar ty prandaj nuk ishe e detyruar qė tė pėrgjigjeshe.
Pėrsa i pėrket se ēfarė ėshtė njė burrė apo grua e vėrtetė, ti je personi i fundit qė mund tė shprehesh.

Rightfully so! I am spirit. Pure. And I am androgenous!

Androgjen. Sexless!

Andros and Gjineka

So that I can become ANYONE.

Adea
🖤 (1)
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 13:36   #132
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,040
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Nuk ishte njė postim adresuar ty prandaj nuk ishe e detyruar qė tė pėrgjigjeshe.
Pėrsa i pėrket se ēfarė ėshtė njė burrė apo grua e vėrtetė, ti je personi i fundit qė mund tė shprehesh.
hhahaahhaahhahaahhaahaahahhahahahha mos vdeksh o Bardhyl
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 20:10   #133
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,503
Thanks: 5,741
Thanked 6,106 Times in 3,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 266
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Guys .. we need a Big BAng 2happen tonight : )
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 20:12   #134
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,699
Thanks: 2,527
Thanked 2,497 Times in 1,298 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Edhe ne tema te astro-fizikes te pash ty?
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 20:15   #135
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,503
Thanks: 5,741
Thanked 6,106 Times in 3,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 266
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Edhe ne tema te astro-fizikes te pash ty?
Nuk kam teme te percaktuar ne fjale une, jam e gjitheanshme ... I learn everything around me : )
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 20:27   #136
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

u need a big bang???

i'm far away lol, i can't
🖤 (1)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2019, 01:26   #137
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,439
Thanks: 8,355
Thanked 6,397 Times in 2,706 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Land, shife pak kete se mund te jete interesante.
Dikur kam qene i dhene shume pas TED Conference (Technology Entertainment Design) dhe i ndiqja me shume vemendje dhe deshire.

__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
🖤 (1)
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2019, 07:16   #138
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,503
Thanks: 5,741
Thanked 6,106 Times in 3,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 266
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
u need a big bang???

i'm far away lol, i can't
Ishte fjala per temen jo per mua : )

If I want to explore , I will explore with Adea, only
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2019, 11:01   #139
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,891
Thanks: 6,719
Thanked 1,911 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Para big bangut isha une dhe mbas shpartadhosjet te brendshme te universit do jem akoma une, dhe vetem une.
(Adea mode off)
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2019, 01:15   #140
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,412
Thanks: 20
Thanked 749 Times in 480 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė kishte nė Univers, para Big Bengut ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
koha sa me teper i afrohesh vrimes se zeze(black hole) ngadalesohet gradualisht, deri sa kur eshte fare afer event horizon, ngadalesia e kohes eshte e tmerrshme, e paimagjinueshme, dhe menjehere pas event horizon koha duket se ndalet plotesisht.
Ne kohen ndikon graviteti,aty ku graviteti eshte me i larte koha rrjedh me ngadale...mirepo duhet patjeter te ceket qe krejt keto efekte vlejne per vezhguesin jashta vrimes se zeze,ndersa per nje trup/astronaut i cili do ju ofrohej vrimes se zeze dhe do e kalonte horizontin ai nuk e ka ndjenjen qe koha ngadalesohet apo ndalet,por ai perfundon ne moment ne singularitetitn e blac hole.
Per ne/vezhguesin jashta black hole gjerat jane ndryshe dhe per ne vlen diletacioni i kohes p.sh.nese e marrim driten/fotonet apo materien e thjeshte ata nuk munde te dalin nga vrima e zeze jo sepse ne ato ndikon ndonje force,por arsyeja eshte se rrugen qe duhet ta kalojne per te dalur eshte pafundesisht e gjate,dhe rrjedhimisht edhe Koha e nevojshme per te dal eshte e pafundme...mirepo,kjo kohe pafundesisht e gjate vlene vetem per vezhguesin nga jashta.Kur materja eshte shume afer horizontit ,atehere vrima e zeze e ngadalson materien,shpejtesia e materies eshte gjithnje me e vogel dhe kur arrin ne horizont shpejtesija e saj eshte zero,ne nje far menyre ajo ngrihet perjetesisht ne horizont,nuk leviz me...ne te vertet leviz por me shpejtesin zero.[leviz por me shpejtesi zero,pa marre parasysh si tingellon kjo por ashtu eshte ]
Krejt kjo [koha qe ndalet] vlen per vezhguesin e jashtem,edhe ate jo pse shpejtesia ngadalesohet dhe shkon drejt zeros,por sepse fotonet [qe e percjellin informacionin] udhetojne gjithnje e me ngadale sa jane me afer horizontit,dhe duhet gjithnje e me shume e me shume e me shume kohe te vijne deri te vezhguesi i jashtem.
Citim:
nje black hole eshte shume e ngjashme me te ashtuquajturin singularitet te big bang. ose me sakt singulariteti nuk eshte nje black hole por nje white hole. me gjasa te medha, madje eshte pikerisht keshtu, universi jone ka lindur nga nje black hole. nga vjen gjithe kjo materje???? pikerisht ne kanalin....materja e nje universi tjeter bie ne black hole, aty koha ndalon totalisht, kjo materie kalon ne worm hole, dhe prej aty ne white hole, dhe kemi shperthimin e madh duke filluar perseri koha dhe duke na dhene universin tone....kte thote teoria e multiverse e quajtur ndryshe e universeve paralele.
White hole...ndoshta mundet,por shiko disa probleme me banale : sipas teorise se relativitetit vrimat e zeza detyrimisht perfundojne ne singularitet,ne anen tjeter worm hole kerkon mosegzistimin e singularitetit ! Perndryshe Si do te kalonte materija neper warm hole kur kemi singularitetin ?! ...mandej,materja qe do binte ne vrimen e zeze sipas meje do te mbeste ne univerzin tone sepse kjo energji do ja rriste masen,ndersa nje pjese jashtezakonisht e vogel do te kthehej gjithashtu ne univerzin tone permes rrezatimit te Hawkingut...mandej,nese white hole e hudh jashta cdo gje qe e gelltit vrima e zeze,atehere si mundet kjo te ndodh kur ne vrimen e zeze nuk egziston as koha,e as hapesira,e as materja ?!!!...et etj
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur