Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Gjėzėtari dhe lojėra

Gjėzėtari dhe lojėra Gjėza tė ndryshme ( ndėrrimor, siandej, prapthi, tetėkahore, vizatimori i bardhė, … si dhe do bėjmė pėrpjekje qė tė sjellim edhe fjalėkryqe) edhe gjėza logjike, fjalė tė urta, kashelashė etj; lojėra tė ndryshme argėtuese – elektronike e ato nė internet. Gjithēka vetėm pėr kėnaqėsinė tuaj. Argėtim tė kėndshėm!

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-11-2019, 23:52   #421
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,925
Thanks: 9,292
Thanked 2,938 Times in 1,499 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 198
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga nghi ngo Shiko postimin
Hello, shpjegoje fjaline e fundit te lutem, deri tani kisha degju jemi cfare hajme.
Nghi Ngo, vdekja e cdo gjallese fillon ne zorren e trashe. Organizmi eshte i presupozuar: te haje - te mbaje cfare i duhet - e te jashteqisi ato gjera qe nuk i duhen, sa me pare qe te jete e mundur. Po ndenjen mbeturinat ne zorre aty fillojne dhe dekompozohen duke i kaluar ne gjak, ne qeliza, ne myk, ne candida, kthehesh ne paradise per krimba, etj,. Po qe se nuk jashteqit toksinat, mbeturinat nga trupi, aty fillon kaosi, aty fillon vdekja. Nqs del jashte pas tre dite, detyrimisht qe ke grumbulluar toksinat per tre dite dhe trupi dylufton dozen e toksinave te trefishuara...

Death starts in the colon, or as Hippocrates who is considered the father of medicine has said: "You are what you don't poop"
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2019, 23:55   #422
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 37,193
Thanks: 18,154
Thanked 23,574 Times in 9,046 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 527
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Ne vend te kolegut qe punoj, erdhi sot nje doktoresh...dhe mire ngaqe po perdorim nje sistem te ri per te plotesuar kartelat...shikoj qe kjo po rrinte dy ore dhe i tregoj nje menyre te shpejt qe mund ti shkruaj kartelat..dhe tjetra spo kuptonte dhe me tha “oh too much work”...hmm no cfare po ben tani eshte too much work...some people
really are bad at computers :/
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 04:00   #423
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,925
Thanks: 9,292
Thanked 2,938 Times in 1,499 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 198
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
I agree in a way ... but ppl that work hard for example they need solid food to keep up the energy .

So girls ... skip the raw salad for dinner.


__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 11:36   #424
nghi ngo
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,142
Thanks: 1,854
Thanked 783 Times in 567 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 79
nghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Hello Kitty, flm e dashur, me pelqejne postimet e Tua, I gjej informative dhe interesante ( edhe te ajo Tema tjeter qe ke shkruar).
nghi ngo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 12:39   #425
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,474
Thanks: 6,436
Thanked 7,001 Times in 3,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 288
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rexhina Shiko postimin
Ne vend te kolegut qe punoj, erdhi sot nje doktoresh...dhe mire ngaqe po perdorim nje sistem te ri per te plotesuar kartelat...shikoj qe kjo po rrinte dy ore dhe i tregoj nje menyre te shpejt qe mund ti shkruaj kartelat..dhe tjetra spo kuptonte dhe me tha “oh too much work”...hmm no cfare po ben tani eshte too much work...some people
really are bad at computers :/
K’to lloj njerezish zakonisht Jane stupid & acarues.

Une i ze para dhe I shkel me kembe.. I don’t have other choice with them. Lool
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 13:57   #426
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,925
Thanks: 9,292
Thanked 2,938 Times in 1,499 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 198
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Dje duke lexuar de-kalcifikimin e gjendres pineale, hasa me kete emer: Dave Asprey.

Ky na paska intention te jetoje 180 vjet (pak me shume nga c'dua une te jetoj ) Tani qe morra vesh, se paska edhe te tjere "te cmendur" si puna jeme, tani do shtoj edhe une dozen viteve qe dua t'i jetoj ketu ne Toke. Ky ka qene 300 pounds dhe eshte bere guru per shendetin e tije. Jo vetem qe i humbi kilet jo me exercise, por me ushqim dhe vitamina. Si mua me demek.

This is my man - He is going to be my new husband here on Earth.
Dy stergjysha kapur dore per dore...


Asprey has said that he expects to live to age 180.

__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Hello Kitty : 16-11-2019 nė 14:11
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 19:39   #427
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,461
Thanks: 708
Thanked 850 Times in 580 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Me beri pershtypje kjo tufe lulesh hedhur ne furgonin tim. Cdo nate pas pune ndaloj te rrekellej birrat e mia te pas punes e te blej buke ne supermarket. Ka vite tashme . Qajme hallet me shoke mbeshtetur banakut duke vrare kohen.
Nje nga keto me tha qe eshte shenje. Une them qe lulet u hidhen te vdekurve , edhe atyre te paqarėve . Kushedi?!
E verteta eshte qe karroceria eshte teper joshese si kazan mbeturinash .
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 20:04   #428
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,239
Thanks: 1,421
Thanked 2,359 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Njė pemė portokalle.... mbushur me kokrra si gjithė tė tjerat nė baēe.... po nė dallim me tė tjerat kjo ėshtė mbushur dhe me lule....
Njė baēevan i vjetėr thotė qė nuk ėshtė shenjė e mirė...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 20:13   #429
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,461
Thanks: 708
Thanked 850 Times in 580 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Njė pemė portokalle.... mbushur me kokrra si gjithė tė tjerat nė baēe.... po nė dallim me tė tjerat kjo ėshtė mbushur dhe me lule....
Njė baēevan i vjetėr thotė qė nuk ėshtė shenjė e mirė...
Dmth nuk ka shprese
Po Jane te bukura mo. Nuk kisha pare nje tufe te tille.
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 20:24   #430
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,079
Thanks: 0
Thanked 1,734 Times in 1,354 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga B.E.V Shiko postimin
Me beri pershtypje kjo tufe lulesh hedhur ne furgonin tim. Cdo nate pas pune ndaloj te rrekellej birrat e mia te pas punes e te blej buke ne supermarket. Ka vite tashme . Qajme hallet me shoke mbeshtetur banakut duke vrare kohen.
Nje nga keto me tha qe eshte shenje. Une them qe lulet u hidhen te vdekurve , edhe atyre te paqarėve . Kushedi?!
E verteta eshte qe karroceria eshte teper joshese si kazan mbeturinash .
Harroje. Mos e mba aty mendjen. Dikush e ka hedhur aty dhe kaq. Une per veten time kam filluar te besoj se macja e zeze ne rruge nuk eshte asgje.Kam frike t'a pranoj plotesisht por kam vene re se marr jam dhe nuk ka te beje hic me lajm jo te mire. Mendimi qe me vjati ne mendje eshte...Ato lule veri diku.S'e di. Ne nje bust. Ishalla del ndonje tarrace apo izolim javen qe vjen . Ate thuaj.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 20:35   #431
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,230
Thanks: 0
Thanked 730 Times in 602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Panairi i librit te Pallati i Kongreseve,...

Sauna, aq shume njerez sa s'ecje dot. Plus nuk arrije dot te shikoje librat ne stenda... Tmerr... Si duket e kishin lene te gjithe per te shtunen ne darke...

Ne ndryshin nga vitet e tjera skishte me shenime aq%ulje...
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 20:53   #432
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,461
Thanks: 708
Thanked 850 Times in 580 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Harroje. Mos e mba aty mendjen. Dikush e ka hedhur aty dhe kaq. Une per veten time kam filluar te besoj se macja e zeze ne rruge nuk eshte asgje.Kam frike t'a pranoj plotesisht por kam vene re se marr jam dhe nuk ka te beje hic me lajm jo te mire. Mendimi qe me vjati ne mendje eshte...Ato lule veri diku.S'e di. Ne nje bust. Ishalla del ndonje tarrace apo izolim javen qe vjen . Ate thuaj.
Ahahah as une nuk e vras mendjen per macen e zeze. Javen qe vjen jam te Baba i Durrsit po nuk i ka mbulu bora. Ndonje cati industriale me Sandwich. Me pelqejne austriaket , korrekt dhe te sjellshem.
Ne Zenzenhof kohe prepara kam veshur kapanonin e hedhjes se mbeturinave te bashkise se Innsbruck. Strabagbau me sa kujtoj firma e ndertimit. Njerez shume te sjellshem e te vinin ne ndihme. Me dhane pass qe te mund te punoja edhe te dielen nese doja.
Nuk te pengonin me burokraci. Kontrolli i sigurise vinte bente foto e nuk te cante menderen ne je lidhur me rrypa sigurimi apo Jo. Shenonte , dergonte ndonje email si dokument deshmie e aq. Dmth te linin te punoje sipas qejfit ama kishte dicka tjeter. Nqs ne kantier ndodh ndonje dicka per fajin tend mbyllej kantieri e ti je i detyruar te paguash demet qe shkakton perfshire edhe punetoret , vonesat ne mbarevajtjen e kantierit , perfitimet , interesat e nje djall e di cfare tjeter. Interesante.
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 21:27   #433
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,474
Thanks: 6,436
Thanked 7,001 Times in 3,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 288
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga B.E.V Shiko postimin
Dmth nuk ka shprese
Po Jane te bukura mo. Nuk kisha pare nje tufe te tille.
Dmth k’to Jane lulet qe kishin hudhur ne makine ? 🤨
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 21:37   #434
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,079
Thanks: 0
Thanked 1,734 Times in 1,354 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga B.E.V Shiko postimin
Ahahah as une nuk e vras mendjen per macen e zeze. Javen qe vjen jam te Baba i Durrsit po nuk i ka mbulu bora. Ndonje cati industriale me Sandwich. Me pelqejne austriaket , korrekt dhe te sjellshem.
Ne Zenzenhof kohe prepara kam veshur kapanonin e hedhjes se mbeturinave te bashkise se Innsbruck. Strabagbau me sa kujtoj firma e ndertimit. Njerez shume te sjellshem e te vinin ne ndihme. Me dhane pass qe te mund te punoja edhe te dielen nese doja.
Nuk te pengonin me burokraci. Kontrolli i sigurise vinte bente foto e nuk te cante menderen ne je lidhur me rrypa sigurimi apo Jo. Shenonte , dergonte ndonje email si dokument deshmie e aq. Dmth te linin te punoje sipas qejfit ama kishte dicka tjeter. Nqs ne kantier ndodh ndonje dicka per fajin tend mbyllej kantieri e ti je i detyruar te paguash demet qe shkakton perfshire edhe punetoret , vonesat ne mbarevajtjen e kantierit , perfitimet , interesat e nje djall e di cfare tjeter. Interesante.
Ka ndryshuar koncepti ndaj bej kujdes. Dhe e di pse ? Jo se te lene ty te punosh jo. Ai te thote kjo eshte rregullorja. Kete ke firmosur. Ne fakt ai nuk duhet te te lere te punosh po nuk zbaton rregulloren. Asnje sekonde pune. Dobiclliku ? Sepse po te keshilloi dhe po te ndaloi dalin te tjera probleme. Ti mund t'i thuash ai sme la ai. Ai thote jo po nuk kishte kete apo ate dhe nderkohe ai mund te te jape nje keshille per sigurimin teknik qe ti te mund ti thuash : keshtu me tha , po ndodhi gje.Pra. Ben foto ai te con email dhe eshte i mbrojtur. Shkurt njerez pa bythe dhe qelbesira. Ta dish sa vete vijne ne pune jo per te bere punen por per t'a rrjepur. Jo kete nuk e kisha parapare keshtu, jo ashtu. Dhe kerkojne shtese e kerkojne ate dhe kete.Pune bela.Jane bete te gjithe eksperte ne llafollogji apo sterhollim e situates pa punen vk.Do dale mbase dikush t'a beje. Keshilla ime. Gjithnje mba masat e tua te sigurise qe te te mbrojne deri ne ate menyre sa te lejojne te punosh lirshem por pa rrezik. Se dhe lidhur e sterlidhur, fare fare rigoroz .... i bije o mos punosh fare, o te punosh si milingone.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2019, 01:34   #435
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 13,049
Thanks: 2,689
Thanked 4,938 Times in 3,148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 199
Eden ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

https://m.facebook.com/story.php?sto...72599403026152
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2019, 23:44   #436
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,230
Thanks: 0
Thanked 730 Times in 602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Studimi i amerikanėve: Leximi mbron trurin nga ēmenduria

Leximi dhe shkrimi mbrojnė shėndetin e trurit pasi njerėzit qė nuk mund ta bėjnė kėtė kanė gati tre herė rrezik pėr t’u ēmendur, sipas njė studimi tė Jennifer Manly, nga universiteti ”Columbia Vagelos College”, botuar nė revistėn ”Neurology”.

Studimi pėrfshiu rreth 1 000 individė me njė moshė mesatare 77 vjeē, pėrfshirė 237 analfabetė.

Nė fillim tė studimit, 35% e analfabetėve rezultuan se kishin shenja ēmendurie ndaj 18% tė atyre qė dinin tė lexonin dhe tė shkruanin.

Pas rreth katėr vitesh, numri i analfabetėve me ēmenduri u rrit nė 48% ndaj 27% tė atyre qė dinin tė lexonin dhe shkruanin.

Ekspertėt kanė vlerėsuar se analfabetėt kanė njė rrezik pothuajse tre herė mė shumė pėr t’u ēmendur se tė tjerėt, me kushte tė barabarta siē janė mosha, seksi, statusi socio-ekonomik dhe shėndeti kardiovaskular.

“Tė jesh nė gjendje tė lexosh dhe tė shkruash lejon njerėzit tė ndėrmarrin mė shumė aktivitete qė pėrfshijnė burime mendore, tė tilla si leximi i gazetės ose ndihmesa ndaj nipėrve dhe mbesave me detyrat e shtėpisė”, tha Manly.

”Puna jonė siguron prova tė reja qė leximi dhe shkrimi mund tė jenė faktorė tė rėndėsishėm nė mbajtjen e shėndetit tė trurit”, pėrfundoi ajo.

360grade.al
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2019, 11:13   #437
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 4,346
Thanks: 2,036
Thanked 2,276 Times in 970 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Lule nga baēeja

__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2019, 11:59   #438
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,536
Thanks: 4,810
Thanked 3,702 Times in 1,762 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 136
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

kur egjipitianet qeshnin ne 1953 se si mund tu imponosh femrave te dalin me shamin ne koke
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2019, 15:38   #439
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,858
Thanks: 4,386
Thanked 4,733 Times in 3,150 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

jo, po qedhoja tha; cili eshte cili/cila ketu ooooo maaaaj gaaaad

__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur